Directorul Loteriei Romane: Situatia financiara a companiei nu e deloc roza. Loteria poate intra in insolventa

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 iulie 2012, 14:41 Economie | Companii

Situatia financiara a Loteriei Romane "nu este deloc roza" si compania poate intra in procedura de insolventa, daca nu vor fi aplicate masuri de eficientizare a activitatii, a declarat noul director general al operatorului national de jocuri de noroc, Dan Alexandru Ghita, citat de Mediafax.

El acuza fostele conduceri ale companiei ca au facut achizitii supraevaluate si contracte paguboase cu un grup de companii elene, incheiate in 1992-1993 pentru zece ani si prelungite la expirarea perioadei initiale.

"Eu vin din mediul privat si m-am speriat cand am vazut documentele financiare ale companiei. Notiunea ᅡeficientaᅡ nu a existat in vocabularul fostelor conduceri ale Loteriei Romane, care s-au axat pe cheltuirea banilor, prin achizitii supraevaluate, si mai putin pe cresterea incasarilor companiei. In acest context, situatia financiara nu este deloc roza si fara masuri de eficientizare Loteria Romana poate intra in procedura de insolventa, dar este ultima varianta pe care o luam in calcul", a spus Ghita.

El a adaugat ca Loteria are o rata a profitului putin peste 8% si a catalogat-o drept slaba. "Daca va cobori sub 5%, putem sa-i punem companiei lacat la usa", a spus Ghita.

La inceptul lunii iulie, ministrul Finantelor Publice, Florin Georgescu, l-a numit pe Dan Alexandru Ghita in functia de director general al companiei Loteria Romana, in locul lui Gheorghe Benea, fost primar al orasului Dej, care a condus compania din februarie 2009. Ghita a preluat si conducerea Consiliului de Administratie al Loteriei.

Ghita a fost din 2007 pana in iulie director de vanzari la firma de jocuri de noroc Galaxy Games.

In 2011, compania a consemnat o cifra de afaceri de 1,16 miliarde de lei, in urcare cu 5,3% fata de anul precedent, si a avut un profit net 81,7 milioane de lei, in scadere cu 32,6% comprativ cu 2010.

Potrivit lui sefului Loteriei, incasarile operatorului au scazut cu 50% in intervalul 2007-2011, iar cheltuielile s-au mentinut la un nivel ridicat, prin achizitii supraevaluate.

"Spre exemplu, o aplicatie software cu o valoare de piata de 300.000 de euro a fost achiztionata de Loterie cu 1,7 milioane de euro. De asemenea, o aplicatie software pentru monitorizarea intrarilor si iesirilor personalului din sediul companiei a fost cumparata cu 4,4 milioane de lei, un pret supraevaluat cu 3,9 milioane de lei", a spus Ghita.

El a adaugat ca "marea buba" din situatia financiara a Loteriei este contractul incheiat cu un grup de firme din Grecia.

"Potrivit contractului, grecii incaseaza 70% din veniturile nete ale Loteriei pe segmentul jocurilor de videoloterie, iar compania ramane cu 30%, din care se scad cheltuielile de exploatare a aparatelor. Practic, incasam mai putin de 30%. Contractele au fost semnate in 1992-1993 pe o perioada de 10 ani si reinnoite pe inca 10 ani cand au expirat. Aceste contracte paguboase, prin clauzele incluse, nu prea pot fi denuntate", a spus Ghita.

El a adaugat ca echipamentele livrate de grupul de firme elene sunt uzate moral "rau de tot" si genereaza cheltuieli ridicate pentru mentinerea in stare de functionare.

Din datele companiei, grupul de firme elene a incasat 460 milioane de lei in intervalul 2007-2011.

Potrivit raportului Curtii de Conturi pe anul 2010, Loteria a incheiat, in anul 2003, cu Intracom SA, Intralot SA si Lotrom SA, un contract pentru furnizarea unui sistem de video-loterie la cheie, pe o perioada de 10 ani, in conditii total dezavantajoase.

"Mai mult, la data controlului, conducerea Loteriei intentiona sa continue colaborarea in domeniul jocurilor de noroc, prin contracte de asociere incheiate cu terte companii, in conditii dezavantajoase pentru statul roman", se mai spune in document.

In total, Curtea de Conturi a constatat la Loteria Romana prejudicii de 89,8 milioane de lei, jumatate din suma provenind dintr-un contract incheiat cu Shelter Security, societatea de paza fiind favorizata in vederea castigarii unei licitatii pentru achizitionarea sistemului de securitate.

Ghita a mai spus ca, in ultimii ani, Loteria a fost "boicotata" si de persoanele care au luat in contract de mandat punctele de vanzare ale companiei.

"Din surse interne, mandatarii au aflat care sunt cele mai bune puncte de vanzare ale Loteriei, apoi au inceput sa inchirieze spatii in apropierea acestora si, prin intelegere cu angajatii acelor puncte, vanzarile erau practic preluate de locatia mandatarului, iar dupa cateva luni acel punct de vanzare se inchidea", a afirmat seful Loteriei.

Compania are circa 2.000 de puncte de vanzare, din care proprii 1.116.

Cu un mandat de sase luni la conducerea Loteriei, Ghita a spus ca principalul obiectiv al mandatului este eficientizarea companiei, prin reducerea cheltuielilor si cresterea veniturilor.

"Am acceptat acest post pentru ca este o provocare. Cunosc foarte bine domeniul. Voi incerca sa fac barca Loteria Romana sa nu se scufunde. Din pacate, suntem in iulie si compania nu are aprobat bugetul de venituri si cheltuieli pentru 2012, pentru ca ce s-a propus era prea umflat. Spre exemplu, pentru acest an, vechea conducerea a propus investitii de 110 milioane de lei. In urma unei analize, suma propusa pentru investitii a scazut la 20 milioane de lei", a spus reprezentantul companiei.

Ghita a afirmat ca Loteria are un potential de crestere foarte ridicat, in conditiile in care operatorul national de jocuri de noroc din Ungaria, stat cu 10 milioane de locuitori, a consemnat un profit de circa 200 milioane de euro in 2011.

El a adaugat ca Loteria are putine puncte de vanzare, una la 10.000 de locuitori, in timp ce media la nivelul Uniunii Europene este de una la 1.600 de locuitori.

"De asemenea, in Romania, incasarile din jocuri de noroc sunt de 8 euro/locuitor, in timp ce in alte state mai dezvoltate se ajunge la 60-70 euro/locuitor", a spus seful companiei.

Ghita analizeaza posibilitatea reducerii pretului unei variante simple la jocul 6/49 si diminuarea valorii premiului de la categoria I si cresterea sumelor la premiile de la categoria a II-a si a III-a.

"Vreau sa lansez noi jocuri de noroc acolo unde nu depindem de contractele cu firmele elene. Spre exemplu, vreau sa iesim cu jocul 6/49 si pe telefonul mobil. Din pacate, n-am prea mult spatiu de manevra, pentru ca Loteria depinde in proportie de 97% de contractele cu grecii", a spus reprezentantul companiei.

Potrivit acestuia, Loteria are foarte multe spatii imobiliare libere, care, inchiriate, ar putea aduce venituri substantiale companiei.

"Langa cladirea CEC de pe Calea Victoriei avem un imobil pe care, daca l-am inchiria la pretul zonei, am incasa 30.000 de euro/luna. Este un imobil in care s-au efectuat lucrari de modernizare la preturi ridicate si sta neutilizat de cativa ani. In plus, amenajarile interioare au avut de suferit pentru ca imobilul nu a fost aerisit. Practic, peretii s-au cojit, lemnul s-a umflat", a spus Ghita.

Infiintata in anul 1906, Compania Nationala Loteria Romana organizeaza si exploateaza pe intreg teritoriul tarii jocuri loto si pariuri mutuale.

Alta mare companie de stat, Hidroelectrica, a intrat in insolventa in luna iunie, la solicitarea Consiliului de Administratie. Consiliul si-a motivat cererea prin scaderea cifrei de afaceri si cresterea datoriilor, pe fondul unui "dezastru de management" si al secetei din 2011.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4646 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Basescu (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:49)

    Vizitiul [utilizator]

    A bagat si LR in faliment! :)
    • -1 (3 voturi)    
      daca nu zici in gura mare nu se va sti pe 29 iulie (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:28)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      asa ca "ciocul mic" cum se spune in PDL, sa nu ii faci un deserviciu!
      • +1 (1 vot)    
        6/49 (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:42)

        rubini [utilizator] i-a raspuns lui marius

        In 2003 cind s-a prelungit contractul pina in 2013
        ghici cine era la guvernare?
        • 0 (0 voturi)    
          la transporturi ? (Joi, 19 iulie 2012, 21:03)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui rubini

          era Basescu, asigura transportul numerelor !:))))
  • +3 (5 voturi)    
    2003?????? (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:50)

    xoom [anonim]

    In 1992-1993, pe vremea lu' domnu' Iliescu???Nu se poate!!!! Prelungite in 2003??? Pe vremea lu' domnu' Nastase??? Nu se poate!!!!
    • +1 (1 vot)    
      hehe (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:50)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui xoom

      Era pe vremea lu' teleeurobingosou "zi-le domnu' geo!!!" si "m-ati scos din foame, dom'le!!"
  • +2 (6 voturi)    
    Cine a incasat comisioanele?? (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:54)

    bdanutz [utilizator]

    Sunt sigur ca si aici comisioanele imense au fost incasate tot de guvernul actual:)
    De ce nu este vechiul director in puscarie???
    A fost pus de guvernul Boc sub comanda marelui conducator ....care se lauda cu o justitie impartiala...
  • -1 (3 voturi)    
    Mi se pare corect (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:58)

    LucaBrasi [anonim]

    Daca directorul loteriei vorbeste cu "roza" nu imi e de mirare ca se duce dracu sandramaua. Incompetenta si slaba pregatire este prezenta mai ales la varf.

    http://dexonline.ro/definitie/roz/32119
  • -2 (4 voturi)    
    eheeee!!!! (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:59)

    skyradio [anonim]

    bagati-o si pe asta in insolventa! sunt tare curios sa aflu poate ce bani erau in pusculita loteriei inainte ca plagiatorul sa puna mina pe ea! cum dracu pina sa vina lacustele astea si Hidroelectrica si Loteria mergeau bine! oare unde or fi banii din conturile lor? dogaru? 8% si dansul pinguinului?
    • 0 (0 voturi)    
      Tu chiar (Miercuri, 18 iulie 2012, 18:19)

      miguelito [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

      crezi ce spui? In 2 luni n-ai cum sa furi intr-atit de mult. Mai trebuie sa te acoperi si de ceva acte.
  • +5 (7 voturi)    
    scuze, dar eu nu inteleg (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:00)

    jetta [utilizator]

    Probabil este vina mea ca nu pot sa pricep, dar sa spui despre Loteria Romana ca o paste insolventa, este ceva care n-as fi crezut vreodata !
    Sau e cumva mai profitabil sa fie preluata - eventual din insolventa - de un alt operator decat statul roman ?!
  • 0 (12 voturi)    
    follow the money (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:04)

    Montesquieu [utilizator]

    pai dupa ce loteria a fost mulsa la greu in toti anii astia de trupa vesela portocalie, acum e in pragul falimentului.

    pai finantarea pentru tot aparatul de propaganda basist, de unde credeti ca venea? ca doar nu era gratis...

    banii veneau de la companiile de stat capusate pana aproape de faliment de aparatul mafiot basisto-pedelist: hidroelectrica, loterie, cnadnr etc

    tocmai pentru ca nu mai vreau asa ceva, votez DA la referendum
    • +4 (6 voturi)    
      pe cine mira (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:24)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      ca spui da ? te incadrezi perfect in sustinatorul usl-ului; o persoana fara coloana vertebrala, cu un creier mic si spalat, evntual dat si cu putin cocolino pentru a fi sigur ca nu are ceva asperitati, de genul cosmaruri in cae sa vada adevarul...
      sper ca nu te superi, dar daca citeai doar 2-3 fraze, atat am citit, mi-am dat seama ca contractele paguboase s-au facut in perioada psd-ista, prelungite in aceeasi perioada, ca acum profitul este cam la 8%, ceea ce nu este foarte rau...ca este loc pentru mai bine, nici o problema, probabil daca se mai taie din salarii, dar de aici si pana la faliment si pana la a fi mulsa de trupa vesela portocalie, e cale lunga...
      incearca sa nu mai folosesti cocolino, poate usor usor, iti revii si nu este prea tarziu...
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:37)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

      60% din contractele semnate de loterie.. sunt cu firmele lui voiculescu... da da.. turnatorul felix

      si copos are dosare cu apartamente vandute la loterie la preturi de 4 ori mai mari...

      si tot asa mai departe...

      ca toate firmele statului sunt capusate nu e nicio noutate...
    • +1 (1 vot)    
      sincer (Miercuri, 18 iulie 2012, 18:29)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      cred ca esti angajat usl pt ca nu cred sa fie oameni atat de praf cu mintea. loteria a fost capusata de VOICULESCU iar contractele prin care a fost capusata au fost semnate in 2003 (pe vremea lui NASTASE).
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:14)

    Ariona [utilizator]

    cred ca asta se intampla ca in fiecare an electoral cat a fost PSD la conducere, 1996 - SAFI; 2000- FNI, anul acesta Hidroelectrica si acum si Loteria Nationala... asa isi fac ei rost de bani de cheltuiala pentru alegeri...
  • +2 (4 voturi)    
    asa este (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:14)

    jucatorul [anonim]

    asa este,

    loteria nationala trebuie sa intre in insolventa si sa fie privatizata.

    dar inainte sa ne arate un raport cu achizitiile si sponsorizarile facute de loteria romana.

    ar trebui sa intre in insolventa si Banca Nationala a Romaniei ca profitul care il face NU intra la stat ci tot in conturile ei, iar cand totusi are profit si nu site ce sa faca cu el isi achizioneaza 14 autoturisme de teren la vreo 500.000 de euro bucata, iarc ele achizionate anul trecut le caseaza si le imparte angajatilor sau familiei

    asta e romania
    cu o economie subterana de 40 de miliarde de euro su salariiul mediu pe economie si penisie ca in africa centrala.

    e adevarat ca un director de companie are un salar cam de 10 000 de lei saracul de el, dar prin prime si alte afaceri poate sa castige frumusel si 10.000 de euro pe luna.

    deci spor la furat
  • +1 (1 vot)    
    And the money flows to... (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:18)

    Mon Montesquieu [anonim]

    Uitam ca Loteria a fost traditional fieful conservatorilor, uitam de D-na Minca, de afacerea cu sediile a lui Copos?
    In orice stat Loteria e mult pe plus, numai la noi e in insolventa - ca si Hidroelectrica, ca si Oltchim si bineinteles orice mai are cat de cat valoare si tb privatizat stim noi cum.

    Acum e momentul, fraierii portocalii care erau incepatori sunt out, hai sa le aratam noi cum se face! Pentru asta trebuie sa votam DA cu doua maini la referendum, cum ne-a aratat drumul alesul nostru Voicu... o data ziua si inca o data dupa ora 9 seara, cand observatorii sunt deja plictisiti de balcaniada noastra...
  • +2 (2 voturi)    
    te apuca rasul plansul (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:21)

    adrian [anonim]

    Cum asa loteria, care nu produce nimic dar incaseaza fara sa dea inapoi mare lucru? Asteptam anuntul de licitatie in curand, nu-i asa? Eventual un contract secret cum se pricepe romanul mai bine.
  • 0 (0 voturi)    
    loteria (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:57)

    m [anonim]

    Cel mai corect ar trebui ca cineva,competent,sa vada ce s-a intamplat.Nu se poate ca o asemenea institutie,cu incasari foarte mari si premii mici ,sa intre in insolventa.Ce cred este ca a fost jefuita de multi ani in diverse feluri.Poate aude Curtea de conturi,DNA,si alte institutii care au drept de control.
  • 0 (0 voturi)    
    ``marea buba`` este faptul ca... (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:57)

    exilatul [anonim]

    tara aia e plina de hoti la toate nivelurile...``marea buba`` este faptul ca nici unul din marii hoti nu ajung unde trebuie...``marea buba`` este faptul ca niciodata in tara aia nu se va ajunge la o societate cit decit normala ca in alte tari dezvoltate...``marea buba`` este mentalitatea de tot ra-atul a poporului roman..
    • 0 (0 voturi)    
      ! (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:17)

      ridiche [anonim] i-a raspuns lui exilatul

      suntem niste bubosi...
      iar marea buba este ca nu ne vom vindeca niciodata.
  • 0 (0 voturi)    
    trist (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:42)

    nicoleta serban [anonim]

    Trist!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari! (Joi, 19 iulie 2012, 14:12)

    Ana [anonim]

    Buna ziua,

    in primul rand felicitari daca doriti sa faceti in asa fel incat sa relansati acest joc - 6/49.

    Oamenii se gandesc ca jocul de noroc - banii NU aduc bucurii, dar acesti bani stransi sunt ai poporului roman si ai cetatenilor acestei tari.

    Daca 100 de oameni castiga/ saptamana - inseamna peste 400 de suflete fericite.

    maraindu-se numarul de oameni fericiti automat acei oameni produc bine in societate.

    banii vin si pleaca din vietile noastre important este ca NU unul sa ia mil de euro...cand acea suma ar putea face fericita mai multe familii.

    Cand s-a facut acest JOC s-a facut pentru intrajutorarea familiilor sarace.

    Cu alte cuvinte banii TREBUIE sa produca bine...daca castiga un taran..acela isi cumpara si acceseaza Fonduri UE pentru sere ecologice....pentru plantare de pomi fructiferi...nu mai priviti un joc ca SATAN...ci priviti-l ca o intrajutorare a semenilor nostri, dar cu un control si un management mai performant.

    Ganditi-va familii care au credite si rate si cu scumpirile acestea ...ce fericire pe ei sa castige si 10.000 de euro si NU milioane de euro UNUL!

    Cu alte cuvinte felicitari si sa incepeti sa readuceti zambetul pe fata a mil. de jucatori constanti la acest TIP de joc si astfel banii se rotesc...si cu cat se asigura lichiditati si stiti indicatorul de cash flow si ind de ROTATIE mai rapida a banilor in ec produc bine in toate ramurile ec. Mult succes si multa sanatate, cu drag.

    apropo relansand acest joc automat si banii gri vor fi fiscalizati si trecuti la vedere si impozitati.