Corespondenta din Germania

Firme-legenda in insolventa: azi, Neckermann.de

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Joi, 19 iulie 2012, 13:43 Economie | Companii

Neckermann.de a facut cerere de insolventa. Anuntul a fost facut miercuri de casa de comenzi cu sediul in Frankfurt. Firma are 2.400 de angajati in Germania. Proprietarul firmei este un Sun Capital din SUA. O purtatoare de cuvant a investitorului financiar a declarat ca planul de restructurare a firmei ar reclama costuri prea mari. Secretarul de sindicat Ver.di, Bernhard Schiederig, a spus: "Sun a explicat ca nu mai pune la dispozitie bani pentru finantare, asa incat solvabilitatea firmei n-a mai fost garantata". Astfel, o intreprindere germana cu o traditie de peste 60 de ani e practic ingropata alaturi de fosta sa rivala, Quelle, ale carei incercari de resuscitare au esuat si ele.

Josef Neckermann si-a intemeiat reteta de succes a firmei sale fondate in 1950 pe sloganul "Neckerman face posibil". Vreme de peste 20 de ani, cele trei concurente Neckermann, Otto si Quelle si-au disputant intaietatea pe piata comenzilor de catalog. In 1976, Josef Neckermann si-a vandut firma concernului Karstadt. Sub "umbrela" concernului, Neckermann a facut doar pierderi.

In 1999, Karstadt a fuzionat cu Quelle. In 2007, fuziunea a fost rebranduita in Arcandor.

Neckermann.de, ca sector specializat in comertul online, a fost cedat pe jumatate de concernul-mama Arcandor fondului de investitii Sun, aproape pe nimic. In 2009, Arcandor a intrat in insolventa, un caz despre care am scris pe larg aici. Dupa insolventa Arcandor, Neckermann.de a fost complet preluata de Sun.

In toamna lui 2009, a aparut ultimul catalog tiparit Neckermann. Un exemplar de colectie, cum s-ar spune. Insa dupa eliminarea completa si a "comertului de catalog", in aprilie 2012, Neckermann.de n-a intrat sub o zodie norocoasa. In conceptul managementului Neckermann.de erau prevazute 60 de milioane de euro pentru modernizarea casei de comenzi online. Investitorii ar fi fost dispusi, in luna aprilie, sa puna la dispozitie doar 25 de milioane.

Noile planuri de restructurare prevedeau abandonul comertului propriu cu textile, ca si inchiderea depozitului central de la Frankfurt. 1.400 de locuri de munca au fost taiate din schema. De mai bine de doua luni de zile, sindicatul Ver.di incearca negocierea cu finantatorul american a unui plan social si de recompense financiare pentru angajatii disponibilizati.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

7057 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    e logic (Joi, 19 iulie 2012, 13:52)

    nobody (pt ca nobody's perfect :) ) [anonim]

    strategia lor mergea acu' 20 de ani, daca nu s-or adaptat...
  • -7 (7 voturi)    
    Pentru TINE,pentru NOI,pentru ROMANIA! DA! (Joi, 19 iulie 2012, 14:23)

    PARAY [anonim]

    http://www.facebook.com/events/473925169303689/
  • +1 (3 voturi)    
    Articol (Joi, 19 iulie 2012, 14:27)

    Alexandru [anonim]

    Rareori am văzut un articol mai prost scris şi cu greşeli de scriere şi gramatica atât de dese!
    • 0 (2 voturi)    
      ca de obicei (Joi, 19 iulie 2012, 14:55)

      Aramis [anonim] i-a raspuns lui Alexandru

      de la autoarea Dany Rockhoff
  • +2 (2 voturi)    
    kodak=neckermann (Joi, 19 iulie 2012, 15:13)

    cosmo [anonim]

    cum kodak si-a luat-o pt ca n-a intrat la timp si in forta pe piata de digital, la fel si neckermann si-a furat-o ca n-a intrat la timp pe online. n-au cum sa faca fata la amazon.de

    oricum nemtii la unele capitole is ramasi rau in anii '80 (pe langa tunsoare). la ei inca vezi si azi tot felul de kitsch-uri pe care unele firme incearca sa le vanda prin cataloage tiparite si comenzi prin posta
    • 0 (4 voturi)    
      Stai chill (Joi, 19 iulie 2012, 15:39)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui cosmo

      Dac-ar fi fost atat de 'inapoiati' , n-ar mai fi stat UE in fundul lor...ca și cum ai spune că românii sunt prăpădiți datorită burților imense (de la apă minerală)
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Joi, 19 iulie 2012, 17:25)

      hamham [utilizator] i-a raspuns lui cosmo

      corecta comparatia ta.
  • 0 (2 voturi)    
    Adaptati sau nu (Joi, 19 iulie 2012, 15:29)

    Eu [anonim]

    Mie imi pare rau, pentru ca imi aduc aminte cum rasfoiam acele cataloage in anii 80. Frumoase vremuri. Atunci aveam timp, acum avem calculatoare si internet iar timpul nu ne ajunge, cand ar trebui sa fie exact contrar. Inca o data, pacat de cei de la Neckermann.
  • -1 (3 voturi)    
    Nemtii rai! (Joi, 19 iulie 2012, 15:35)

    Claudia [anonim]

    Un alt episod din ciclul "Nemtii rai, rai, rai", dupa Merkel si Curtea Constitutionala de la Karlsruhe si Germania si submarinele.
    Asteptam cu incredere continuarea telenovelei!
  • +1 (1 vot)    
    imi pare rau (Joi, 19 iulie 2012, 16:39)

    nico [anonim]

    Au facut o are greseala,si anume aceea de a nu se adapta!
  • -1 (1 vot)    
    capitalismul (Joi, 19 iulie 2012, 22:24)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    este''un proces de distrugere creatoare'' a spus un mare economist de limba germana. Ii las tovarasei rockhoff placerea de a descoperi despre cine este vorba.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu ii plinge nimeni (Vineri, 20 iulie 2012, 0:49)

    cristi [anonim]

    Modelul de business prin catalog a murit pe peste 10 ani, odata cu aparitia Amazon si Ebay . Sau pt cei din Germania, Zalando.
    Oricum, piata de produse ieftine si proaste - produsele de catalog asta erau- a fost acaparata de marci private si de retailul de discount.
    Casnicele de la tara , care mai demult cumparau chestii 'moderne' din catalog stau acum cu ochii in canalele de teleshipping.
    Piata a ramas, doar comunicarea s-a schimbat; cine a fost prea prost sa isi dea seama a murit.
    Neckermann mai exista ca brand TUIde excursii in hoteluri proaste, de 2-3 stele.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu-i chiar asa (Vineri, 20 iulie 2012, 7:15)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Nu cred ca ai trait in vremurile in care intreaga populatie occidentala (clasa de mijloc) isi facea cumparaturile din Neckermann. Produsele erau accesibile ca pret si de calitate foarte buna. Absolut toate marfurile, de la adidasi la electronice, de la textile la electrocasnice, erau fabricate in Germania, toate aveau eticheta "Made in West Germany".
      Acum pe Amazon si Ebay 99% dintre marfuri sunt chinezesti sau no name. Pana si produsele de firma (Nike, Sony, Apple, Adidas, etc.) tot chinezesti sunt. Despre calitatea lor este inutil sa mai vorbim.
      Acesta a fost de fapt motivul pierderii pietei pentru Neckermann: incapacitatea lor de a face concurenta produselor proaste si ieftine chinezesti.
      Aceasta concurenta afecteaza acum toate domeniile economice: agricultura, industrie, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Povestea nu e completa (Vineri, 20 iulie 2012, 3:07)

    Bibicool [utilizator]

    Din ce imi aduc aminte, CEO-ul sub care compania a luat-o la vale a fost concediat... si a primit vreo 1 milioane de Euro conform contractului... Ceea ce a dus la un scandal (repede uitat) privind beneficiile managerilor de varf.

    Si eu pot sa bag o firma in faliment... dar sunt modest, cine imi da 1 milion de Euro pt asta? :)
  • +1 (1 vot)    
    Conducera firmei de fondator sau nu (Vineri, 20 iulie 2012, 9:17)

    Molly [anonim]

    de fapt acolo incepe ruptura succesului. Multe firme renumite, Neckermann, Quelle, Grundig au inceput sa aiba probleme in momentul cand conducerea firmei nu mai a fost asigurata de membri familiei fondatoare. La Otto de ex tot fam Otto, mai are managementul "in mina" Multe firme nu sunt pregatite pentru acest schimb de management. Nu stiu cum vor subravietui firmele romanesti, privatizate dupa 1990 cand va veni vremea schimbului de generatie. Oare copii au "invatat" sa fie si entreprenori sau doar sa se bucure de veniturile aduse de mama si tata?