Seful OPSPI: Nu exclud, ba chiar imi doresc, sa fie o oferta de la o companie din Rusia pentru privatizarea Oltchim

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 14 septembrie 2012, 16:18 Economie | Companii

Seful Oficiului pentru Participatiile Statului si Privatizare in Industrie (OPSPI), Remus Vulpescu, crede ca vor exista cel putin trei oferte pentru privatizarea Oltchim. Vulpescu sustine ca spera ca una dintre oferte va apartine unei companii din Rusia. "Nu exclud, ba chiar imi doresc, sa fie o oferta de la o companie din Rusia, direct sau prin afiliati", a spus seful OPSPI. Pana in prezent au fost achizitionate 13 caiete de sarcini.

Ministerul Economiei a scos la vanzare pachetul de actiuni de 54,8% pe care il detine la Oltchim. In cadrul aceleiasi proceduri de privatizare, vor fi vandute si creantele de circa 1,8 miliarde de lei pe care le detin AVAS si Electrica asupra Oltchim. In acest fel, a fost schimbata strategia de privatizare a companiei. Strategia initiala prevedea privatizarea in urma majorarii capitalului social al Oltchim, prin conversia in actiuni a creantelor si prin emiterea de actiuni noi.

Premierul Victor Ponta l-a intrebat,la ultima sedinta de Guvern, pe ministrul economiei, Daniel Chitoiu, care este situatia in cazul privatizarii Oltchim in conditiile in care licitatia va avea loc pe 18 septembrie. "Problema Oltchim, domnul ministru, ceasul merge", s-a adresat Ponta catre Chitoiu, la inceputul sedintei de guvern de miercuri. Chitoiu i-a raspuns ca au fost achizitionate 12 caiete de sarcini". "Douasprezece? Doamne ajuta! Nu, nu spuneti 'douasprezece' la microfon, vreau sa ramana una si buna care, in primul rand, sa salveze locurile de munca si sa dea o perspectiva in termen mediu si lung pentru tot ceea ce inseamna Oltchim, Arpechim si tot ceea ce mai e de facut", a adaugat Ponta.


Citeste mai multe despre   











1519 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Si noi dorim o privatizare reala si transparenta! (Vineri, 14 septembrie 2012, 16:25)

    Sorin111957 [utilizator]

    Atentie, se inchd uzine!
    Urmeaza Oltchim - Arpechim. Noi vrem sa muncim!

    Va rugam sa accesati linkul de mai jos, sa semnati si sa poularizati (atat pe plan local cat si la nivel international) "apelul" nostru pentru a strange cat mai multe semnaturi:
    http://www.petitieonline.com/salvati_oltchim_si_arpechim
    Poate reusim impreuna sa mai facem ceva pentru Oltchim - Arpechim.

    Va multumim,
    Grupul de Initiativa pentru Salvarea Oltchim - Arpechim.
  • +8 (8 voturi)    
    i-ar prinde bine o "discutie" cu oamenii la Campia (Vineri, 14 septembrie 2012, 17:01)

    stefan2008 [utilizator]

    poate ar trebui sa-l dam pe mana oamenilor din Campia Turzii... sa-i bage mintile in cap.
    • -1 (3 voturi)    
      Pretul otelului (Vineri, 14 septembrie 2012, 18:19)

      miguelito [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      a scazut in toata lumea. Intreba-i pe cei de la Galati. Mechel a crezut ca a facut superafacere cumparind cu 2,7 mil E combinatul, au investit conform caietului de sarcini dar nu au estimat prea clar cit ar fi fost necesar iar coroborat cu scaderea pretului la otel si-au luat-o in freza. Asta e. Statul ar trebui sa rascumpere, tot cu 2,7 milE acest combinat.
      • +3 (3 voturi)    
        ce vorbesti miguelito? (Vineri, 14 septembrie 2012, 22:26)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

        Adica eu cumpar de la tine cu 2,7 mil E un combinat intreg care facea sarma pentru toata tara inca de pe vremea strabunicului, trimit 90% din utilaje la saracia in Rusia la pret de fier vechi, dau afara mii de oameni, apoi mi-l rascumperi tu inapoi tot cu 2,7 mil E ?!

        Pai miguelito, daca faci afaceri de-astea, spune-mi cam ce ai vrea sa vinzi, ca ma bag!

        Pe ce sa mai dea statul 2,7 mil E? Pe tezaurul din Rusia care o fi si el la fier vechi?
        • -1 (1 vot)    
          Stefan draga (Sâmbătă, 15 septembrie 2012, 17:29)

          miguelito [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

          baietii aia au retehnologizat combinatul. Sper ca stii ce inseamna asta.
          • +1 (1 vot)    
            stiu miguelito (Sâmbătă, 15 septembrie 2012, 21:53)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

            Stiu ce inseamna ca au "retehnologizat" combinatul: au desfiintat sectiile si au trimis totul la fier vechi.
            Ce ma enerveaza la tine este ca ai impresia ca poti prostii lumea cu minciunile tale despre "retehnologizare". Sau ai impresia ca muncitorii de acolo n-au vazut ce s-a intamplat an dupa an acolo?
  • +2 (2 voturi)    
    nu exclude... (Vineri, 14 septembrie 2012, 21:30)

    A14 [utilizator]

    Dar de ce-si doreste sa fie din Rusia?
  • +3 (3 voturi)    
    ce nu inteleg multi... (Vineri, 14 septembrie 2012, 22:40)

    egroeg5 [utilizator]

    este ca rusii,daca nu mai pot intra cu tancurile in Europa ca pe vremuri,vor incerca sa ne cotropeasca economic.Ar trebui Romania sa se fereasca de achizitii strategige rusesti.ar trebui diriguitorii sa invete ceva din vremurile cand slognul era "davai ceas,davai palton".