Ministrul Economiei, Daniel Chitoiu: Compania rusa TISE s-a aratat interesata de preluarea Oltchim Ramnicu Valcea si e interesata in continuare. Ponta: Avem o varianta de rezerva

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 18:23 Economie | Companii

Daniel Chitoiu
Foto: Rompres
Ministrul Economiei Economiei, Daniel Chitoiu, a declarat, sambata, la Slatina, ca firma TISE, din Rusia, s-a aratat intersata de preluarea actiunilor de la combinatul Oltchim Ramnicu Valcea si ca in primavara acestui an ar fi trimis o scrisoare de intentie in acest sens, relateaza Mediafax.

"Este vorba despre compania TISE, din Rusia, care a trimis o scrisoare neangajata in primavara acestui an. A urmat apoi perioada de vara si am primit din nou o scrisoare prin care au zis ca situatia se amana, dar isi arata in continuare disponibilitatea", a declarat ministrul Economiei.

Intrebat ce se va intampla in cazul in care Dan Diaconescu, care a castigat licitatia pentru preluarea pachetului majoritar de actiuni de la Oltchim, se retrage, Daniel Chitoiu a declarat ca firma din Rusia, conform discutiilor initiale, ar fi interesata in continuare de preluarea combinatului.

Referindu-se la aceeasi situatie, premierul Victor Ponta a precizat ca, momentan, nu vrea sa faca alte remarci, spunand doar ca se declara rezervat

"Nu este vorba despre Dan Diaconescu, ci de orice investitor serios, dar, in situatia in care nu exista posibilitati sau nu exista bani, dati-mi voie sa fiu rezervat", a declarat Victor Ponta.

Premierul a declarat ca Guvernul are si o varianta de rezerva in cazul in care privatizarea care a avut loc vineri nu se va concretiza si a spus ca primordiale sunt salariile oamenilor si investitiile de la Oltchim, el nefacand insa publica aceasta solutie de rezerva.

Ponta a atras iar atentia ca orice investitor serios, o data cu preluarea Oltchim, are o responsabilitate juridica si, pe langa garantarea salariilor oamenilor, este foarte importanta si existenta unei piete de desfacere pentru produsele care se realizeaza la Oltchim.

Ministrul Economiei, Daniel Chitoiu, si premierul Victor Ponta au vizitat fabrica producatoare de tevi de otel TMK Artrom, de la Slatina, dupa care au multumit inca o data companiei ruse TMK pentru investitia facuta in Romania, Chitoiu urandu-i ca in urmatorii patru ani sa-si dubleze investitiile.

Premierul Victor Ponta declarase, sambata, la Slatina, inainte sa viziteze fabrica detinuta de compania rusa, ca si-ar fi dorit ca si la Oltchim Ramnicu Valcea sa fi investit tot o firma ruseasca.

Premierul Victor Ponta s-a aflat, impreuna cu ministrul Economiei, Daniel Chitoiu, si cu ministrul delegat pentru mediul de afaceri, Mihai Voicu, la Slatina, la aniversarea a zece ani de cand societatea TMK Artrom, producatoare de tevi din otel, a fost preluata de compania ruseasca TMK.

La Slatina s-a aflat, alaturi de oficialitati locale, si ambasadorul Federatiei Ruse in Romania.


Victor Ponta a declarat ca se bucura de investitiile pe care compania rusa le-a facut in Slatina si in Romania si le-a adresat ambasadorului Federatiei Ruse in Romania, dar si presedintilor companiei rusesti indemnul de a continua investitiile in tara noastra.

Totodata, Victor Ponta a declarat ca si-ar fi dorit ca tot o companie rusa sa fi fost cea care sa fi investit si la Oltchim Ramnicu Valcea, unde licitatia pentru preluarea pachetului majoritar de actiuni a fost castigata de catre omul de afaceri Dan Diaconescu.


Citeste mai multe despre   











2900 vizualizari
  • +8 (8 voturi)    
    Mirare... (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 18:45)

    cartograful [utilizator]

    eu unul nu inteleg, pana la urma guvernul actual al Romaniei e avocatul intereselor rusesti in partea asta de Europa sau ce se intampla? O firma ruseasca nu e la fel ca orice alta firma?
    • -3 (3 voturi)    
      teapa dd (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 21:35)

      Gustav333 [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Ai constatat cumva o inghesuiala teribila a firmelor occidentale pentru cumpararea Oltchim-ului? Interesul acestora este ca Oltchim sa dispara de pe piata pentru a-si vinde mai lejer produsele proprii. Pretul oferit de catre actionarul germano-polonez pe intregul pachet de active a fost ridicol de mic si imposibil de acceptat. Parerea mea este ca, din pacate, Oltchim va intra pana in iarna in faliment. Redutabilul investitor DD va cauta motive sa nu plateasca pretul si sa arunce vina pe guvernul care nu vrea sa fie alaturi de popor. Teapa-tepelor, imi pare rau insa de miile de salariati care vor ramane fara locuri de munca.
  • +7 (7 voturi)    
    Ce surpriza (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 18:52)

    ac [utilizator]

    .. o alta companie RUSEASCA sa mai ia ceva de aici. Ne cuceresc rusii mai rau ca in 46.
  • +5 (5 voturi)    
    De ce rusi? (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 20:05)

    abel [utilizator]

    Chiar nu exista alternative?
  • +6 (6 voturi)    
    Varianta de rezervă (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 20:13)

    Rntmpx [utilizator]

    Care e varianta de rezervă? Poate or fi cele două companii din "doua zone geografice diferite", care s-au dovedit în final a exista doar în imaginația lui Ponta?

    Dacă TISE e așa de interesată, de ce n-a participat la licitație?
  • +9 (9 voturi)    
    Cu numai 200 lei ... (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 20:42)

    Klaus_ [utilizator]

    Pentru cei ce s-au prins care e trendul si vor un job bine platit intr-o "multinationala" de top, vand ieftin "Invatati limba rusa fara profesor" de Gh. Bolocan si T. Vorontova. In 2-3 ani rusa va fi limba straina care se va cere la angajare pe posturile de midle si top management. Adaptati-va!
    Chiar si pentru cei care nu pun cariera pe primul loc, "Invatati limba rusa fara profesor" poate fi foarte utila: tot mai multe filme vor fi rusesti, prospectele electrocasnicelor, meniurile telefoanelor mobile, sistemele de operare de pe computerele voastre... toate vor fi in rusa. Chiar si Hot News se va numi "Горячие новости".
    Hai ca e pacat sa ratati ocazia, 200 lei e un chilipir. Grabiti-va ca mai am doar 78 de bucati.
  • +1 (1 vot)    
    asta e ministrul economiei ? (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 23:00)

    IonelHindorean [anonim]

    L-am vazut la TV din greseala acum cateva luni. 2 propzitii, 2 dezacorduri. For f's sake, asta nu stie cat e 3+2*2 ... si chiar nu glumesc, as pune pariu oricand.
  • +3 (3 voturi)    
    Panta rhei (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 23:46)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Mai exista vreo tara in care o companie vinduta vineri sa fie inca de vinzare simbata? Vanzatorii trebuiau intii sa se asigure de seriozitatea cumparatorului, si apoi sa vinda. In Romania nimic nu e batut in cuie. Totul curge.
  • +3 (3 voturi)    
    Atat de interesata.... (Duminică, 23 septembrie 2012, 10:03)

    Ronin [utilizator]

    ...incat n-a catadicsit sa participe la licitatie...o fi si asta un investitor strategic PSD..... si bineinteles e din Rusia....cata subtilitate, dom`le!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    harasho (Duminică, 23 septembrie 2012, 13:44)

    nash pandelica [utilizator]

    tavarish kitzoy !

    lumina vine de la rasarit !
  • +1 (1 vot)    
    organizarea privatizarii (Duminică, 23 septembrie 2012, 16:39)

    oilman [utilizator]

    acest 'cel mai cinstit guvern al Romaniei' e mult mai rau ca o gluma proasta. Cum a putut fi organizata privatizarea Oltchim in asa hal ? Cum s-a calificat Diaconescu fara sa arate, in detalii, sursele de finantare, un business plan samd ? Oricine de pe strada vine si spune ca are un finantator strategic, plateste participarea si da citeva interviuri la TV este calificat sa participe la privatizare ? E mai mult decit ridicol. Acum guvernul va avea 'motive' sa declare post mortem licitatia anulata si sa dea combinatul prietenilor din Est. Evident tot statul va trebui sa plateasca creantele, salariile, etc - proprietarul va trage ceva profituri, isi va instala propriile capuse apoi falimentul cu o datorie mulr mai mare decit acum.