VIDEO Dan Diaconescu s-a intors in tara: Nu sunt omul nimanui. Sunt un biet ziarist din Caracal care vrea sa salveze Oltchim. / Vom plati asa cum ne-am angajat, cat de repede vrea Guvernul sa ne ia banii. / Toata planeta e interesata sa cumpere Oltchim

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 26 septembrie 2012, 13:38 Economie | Companii

​Dan Diaconescu s-a intors miercuri dupa pranz pe aeroportul Otopeni dupa ce parasise tara in urma cu doua zile: "Am fost in Franta, Germania, Spania, Monaco, Austria. O sa aflati de la cei de la SIE cu cine m-am intalnit in tarile in care am fost, erau la cativa metri de noi la fiecare intalnire", le-a spus el jurnalistilor la sosirea pe aeroport. Patronul OTV i-a acuzat din nou pe guvernanti ca "vor doar sa inchida combinatul sau sa il falimenteze, eu vreau sa il salvez", sustinand ca are banii prevazuti in contractul pentru privatizarea Oltchim: "Vom plati asa cum ne-am angajat, cat de repede vrea Guvernul sa ne ia banii. Vom semna contractul cand Guvernul va accepta conditiile noastre, suntem un investitor strategic. Noi am cerut acest termen de 10 zile, noi ne-am oferit sa platim in 10 zile."

Ce a spus Dan Diaconescu la sosirea pe Aeroportul Otopeni:

  • Am fost in Franta, Germania, Spania, Monaco, Austria.
  • Nu sunt nici presedinte, nici prim ministru, sunt un biet ziarist din Caracal care vrea sa salveze Oltchimul.
  • Am o intalnire foarte importanta la ora 14, nu va pot spune despre ce este vorba.
  • O sa fie foarte interesant vineri cand ma voi intoarce din nou aici pe aeroport.
  • Daca guvernantii vor doar sa inchida combinatul sau sa il falimenteze, eu vreau sa il salvez.
  • Nu pot ei inchide combinate cat putem redeschide noi.
  • Foarte multi oameni si foarte multe grupuri economice au incredere in noi, nu in Guvern.
  • Am discutat cu domnul ministru Liviu Pop, cu care am fost in acelasi avion.
  • Pentru noi e o problema acum sa trangem fonduri Tarom si CFR si apoi sa vorbim foarte serios despre Hidroelectrica si Nuclearelectrica. Vreau sa facem o surpriza ciocoilor in privinta Tarom.
  • Nu putem avea incredere intr-un Guvern care ne ameninta cu inchiderea curentului. Ati vazut si dumneavoastra declaratiile facute in lipsa noastra.
  • Vom semna contractul cand Guvernul va accepta conditiile noastre, suntem un investitor strategic.
  • O sa aflati de la cei de la SIE cu cine m-am intalnit in tarile in care am fost, erau la cativa metri de noi la fiecare intalnire.

  • Noi am cerut acest termen de 10 zile, va amintesc ca PCC (companie poloneza - n.red.) avea un termen de 3 luni pentru plata si semnarea contractului. Noi ne-am oferit sa platim in 10 zile.
  • Alaturi de poporul roman va fi o echipa de manageri straini care va gestiona combinatul pana cand el va trece pe profit
  • In cazul in care nu am fi castigat noi la aceasta ora am fi vorbit despre un investitor polonez care ar fi urmat sa plateasca statului roman 3 milioane de euro peste 3 luni. In acest timp investitorul polonez ar fi inchis combinatul si oamenii ar fi ramas fara locuri de munca.
  • Cazul Oltchim va devoala adevarata fata a clasei politice din Romania, veti vedea ce se intampla cu marea coruptie in Romania.
  • Asasinul economic Victor Ponta a spus "banii sau viata domnului Diaconescu". Daca e nevoie voi face si 15 ani de inchisoare, cum ne-a condamnat deja domnul procuror Ponta, pentru salvarea Oltchim.
  • Singurele declaratii care au socat presa straina sunt declaratiile domnului Ponta, care ameninta un castigator care a castigat o licitatie. Este prima data cand castigatorul unei licitatii e amenintat cu inchisoarea.
  • Nu sunt omul nimanui, sunt un om simplu din popor plecat de jos.
  • Cina va cumpara Oltchimul, si poporul va fi acela, va cumpara si Arpechim.
  • Vom plati asa cum ne-am angajat, cat de repede vrea Guvernul sa ne ia banii.
  • Toata planeta e interesata sa cumpere Oltchim.
  • Sunt alaturi de muncitorii de la Oltchim. Daca statul roman nu se achita de obligatii si nu le va plati salariile o vom face noi, chiar daca nu avem inca actiunile.
  • Statul roman are in acest moment o garantie de la mine, e adevarat o suma destul de mica, dar si pe aceea o poate folosi pentru plata salariilor.
  • Este prima privatizare din Romania televizata in direct.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

9412 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    lui dd cel senzational (Miercuri, 26 septembrie 2012, 14:18)

    hmara [utilizator]

    Nu Dane. Te contrazic.
    Esti un tip mai mult decat bizar, neplacut si malefic in acelasi timp.
    Nu ai nici o intentie buna, umana.
    De ce?
    Pai simplu.
    Datoriile la stat pe care le ai nu sunt impozite pe venit, dividende. Sunt impozite sociale, cas, somaj, pensie. Datoriile tale neplatite, sunt banii care ar ajunge la multi pensionari, someri, bolnavi. Oameni pe care zici tu , ii reprezinti.
    Esti fals. Mincinos.
    Definitia "ciocoi"-ului ti se protiveste perfect.
    Naiviilor tai doar le place cum suna , dar nu stiu ce inseamna.
    Le recomand dictionarul si comparatia definitiei cu ceea ce ai facut, faci si reprezinti tu.
    • +8 (8 voturi)    
      "calitatile" ..... (Miercuri, 26 septembrie 2012, 15:55)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      ....pe care le-ati enumerat mai sus sunt definitorii pentru politicienii romani si il fac pe dd apt si demn reprezentant al actualei clase politice.
      Evident va intra cu brio in organizatia anticetateneasca numita parlament si isi va aduce din plin aportul la jupuirea prostilor care l-au votat.
      Si totusi, fara sa vrea, a declansat un scandal care prin ricoseu, va lovi in musuroiul de viermi si poate ca asa, unii dintre "inghesuitii la pomana" se vor trezi la vreme, inainte de a vota.
      • +5 (5 voturi)    
        Only in romania ! (Miercuri, 26 septembrie 2012, 17:48)

        oilman [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Ma intreb daca acest individ care prin OTV a manelizat televiziunea, este complet idiot sau un actor de clasa. Sau poate se adreseaza unui public care dupa 50 ani de bolshevism si alti 20 cu miros de iliescu s-a transformat intr-o masa ciudata de neginditori.Si cum e posibil ca o privatizare sa fie facuta in asa hal - nici in disneyland sharlatanul asta nu s-as calificat sa participe la o licitatie. Si cum e posibil ca toata media din romania sa cada in fund si sa-si dedice aproape 50% din resurse promovind aceasta creatura. Acest Vadim reincarnat care pe care doar un retardat poate sa-l ia in serios. Desteapta-te, romane !
        • +1 (1 vot)    
          Da ,Desteapta-te Romane ! (Joi, 27 septembrie 2012, 1:52)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui oilman

          Dar cei ce se uita la emisiunile OTV la SERIALELE fanteziste tip Elodia, sunt cei care cred in povesti ! Sunt cei ce inca cred in strigoi ,si fel de fel povesti dela gura sobei.
          Nu avem cei face cum aud o PROSTIE fuga la vecini sau la bodega, sau birt, <<ai auzit .......sa spus la televizor la OTV >> Sa auzi atunci dezbateri.....
  • +12 (12 voturi)    
    1 (Miercuri, 26 septembrie 2012, 14:21)

    aricipogonici [utilizator]

    Prima conditie pusa de papagalul asta e sa nu trebuiasca sa plateasca nimic,pentru ca e a "boborului" combinatu' ...ce drak....
  • +15 (17 voturi)    
    Absolut corrrect!! (Miercuri, 26 septembrie 2012, 14:25)

    Ronin [utilizator]

    Omu` e doar un biet ziarist din Caracal. Posesor de Rolls Royce.
    Whats is wrong in this picture???
    • -5 (5 voturi)    
      Si care-i problema? (Miercuri, 26 septembrie 2012, 16:07)

      EQUANT [utilizator] i-a raspuns lui Ronin

      Stii cine moare de grija altuia?
      • 0 (0 voturi)    
        problema? (Joi, 27 septembrie 2012, 7:40)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui EQUANT

        ca minte!
  • +12 (12 voturi)    
    iata... (Miercuri, 26 septembrie 2012, 14:34)

    strelka [utilizator]

    "Vom semna contractul cand Guvernul va accepta conditiile noastre," si eu voi cumpara pt inceput intregul continent nordamerican, Europa si poate si Asia cind acestea va fi de acord cu conditiile mele.... CIRCAR 100%
  • +7 (9 voturi)    
    lui dd senzational (Miercuri, 26 septembrie 2012, 14:48)

    hmara [utilizator]

    Nu tipule, nu te cred.
    Esti mult prea bizar, neplacut si malefic.
    Stii de ce nu te cred?
    Datoriile pe care le ai la stat, nu sunt impozite pe venit sau dividende. Sunt impozite sociale.
    Pt.ca nu le-ai platit, sunt afectati parte din pensionari, someri, bolnavi. Exact acei oameni pe care zici tu, ii reprezinti.
    Esti mincinos si slab de caracter.
    Esti definitia clara a "ciocoi"-ului.Iti place acest cuvant si-l folosesti des, stiind ca multi care te sustin, saracii, habar nu au ce inseamna.
    Celor naivi care cred in tine, le recomand sa citeasca definitia acestui cuvant si sa o compare cu ceea ce ai facut, faci si reprezinti tu.
    Poate se mai desteapta cate unul.
    • +4 (6 voturi)    
      Premiera, senzational !!! (Miercuri, 26 septembrie 2012, 15:43)

      OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Greu sa recunosc, dar pentru prima data sunt si eu de acord cu sascha. E curios totusi la ce bani se refera dd cand spune ca... ii are. Se stie ca averea lui nu se ridica nici macar pe departe la suma promisa pt combinat... si incep sa cred ca tot ce am vazut zilele astea a fost un mare foc de artificii, si ca privatizarea nu se va concretiza. Ramane totusi de vazut...

      "•Nu sunt omul nimanui, sunt un om simplu din popor plecat de jos.
      •Cina va cumpara Oltchimul, si poporul va fi acela, va cumpara si Arpechim""

      Pana acum se lauda cu un investitor strategic, care infuzeaza suma necesara. acum spune ca nu e omul nimanui... aberant. Pitigoiul asta mizeaza pe prostia poporului mai mult decat usl chiar... amuzant ca are aproape cat PDL-ul in sondaje... asta spune multe despre ambele partide, prin comparatie.
      • 0 (2 voturi)    
        lui bouvidiu (Miercuri, 26 septembrie 2012, 15:49)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

        Bravo.
        Nu este nimic rau in asta.
        E totusi o calitate sa recunosti. Esti pe drumul cel bun.
        Succes in continuare.
        Si daca vei fi doar unul care va fi de-acord cu mine din ce in ce mai mult (sa vedem) este un lucru castigat.
        Vorbesc serios. Ne reauzim.
        • 0 (4 voturi)    
          Daca tu insisti, (Miercuri, 26 septembrie 2012, 17:00)

          OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui hmara

          O sa raman la ce credeam despre tine, judecand dupa faptul ca nu poti sa raspunzi fara sa jignesti, nici cand suntem "pe-aceeasi pagina".. si-acum ma refer la titlul raspunsului tau. Din ce in ce mai mult n-am cum sa fiu de acord cu tine, dat fiind ca sustii cu atata convingere lucruri si persoane pe care le detest profund... daca nu ma uit la numele utilizatorului, zau ca am impresia ca discut cu mazeta. Spor la postat in continuare!
  • +9 (9 voturi)    
    hai cu CIRCU ! (Miercuri, 26 septembrie 2012, 15:03)

    palul [utilizator]

    DD si asa zisul guvern al Romaniei au transformat privatizarea Oltchim intr-un circ. De la deschiderea ofertelor si pana acum nu s-a facut absolut nimic altceva in afara de CIRC.

    Dar marea deosebire intre cei doi circari este ca DD e un adevarat expert in domeniu iar Ponta nici macar la asta nu se pricepe. Ponta asta e incredibil, nu se pricepe la absolut nimic. Pana si minciunile pe care le debiteaza ora de ora sunt jalnice, numai retardatii cu prea multe antene in cap mai pun botu. Eu cred ca singuru motiv pt care nu isi da demisia e ca nu stie cum.
  • +7 (7 voturi)    
    halal investitor (Miercuri, 26 septembrie 2012, 15:08)

    bogdanlungu [utilizator]

    nu pot sa inteleg cum telespectatorii zeroTV au atat de multa incredere in acest escroc.
    • +2 (4 voturi)    
      Eu inteleg (Miercuri, 26 septembrie 2012, 15:29)

      Oana_Mtl [utilizator] i-a raspuns lui bogdanlungu

      Pai cata scoala au telespectatorii de la Zero TV??? Unii au trecut si printr-un liceu, cum se trece adesea, ca gasca prin apa.
  • +3 (3 voturi)    
    Intrebare: (Miercuri, 26 septembrie 2012, 15:49)

    Anathema [utilizator]

    Cand a avut timp, de luni seara pana azi la pranz, sa se duca in Franta, Germania, Spania, Monaco si Austria?? Ca inteleg ca a circulat cu avioane de linie, nu cu avionul personal, cum, de altfel, musai sa aiba orice ziarist amarat din Caracal... Sau, ma rog, elicopter, in cel mai rau caz.
    • 0 (0 voturi)    
      e simplu (Joi, 27 septembrie 2012, 9:12)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Anathema

      el de fapt s-a dus in Spania, insa a enumerat si tarile peste care a survolat.
      de fapt, cred ca a fost si in Ungaria.
  • 0 (0 voturi)    
    DD (Miercuri, 26 septembrie 2012, 21:52)

    nimsoc [utilizator]

    Dati-i o sansa omului...Mai are ce fura in tara asta??
  • 0 (0 voturi)    
    51 Paegasi (Miercuri, 26 septembrie 2012, 22:13)

    Porcurorul General [utilizator]

    Institutul Astronomic al Academiei Romane il roaga pe domnul Dan Diaconescu sa precizeze la care planeta face referire.