UPDATE O firma inregistrata in Olanda, Gliding Ltd Amsterdam, transmite Ministerului Economiei ca Dan Diaconescu are 46 mil euro intr-un cont la HSBC. In corespondenta este implicata si o firma din Rusia, DIP SOVGroup LLC

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 27 septembrie 2012, 15:00 Economie | Companii

O firma obscura inregistrata in Olanda, Gliding Ltd Amsterdam, afirma, intr-o scrisoare transmisa Ministerului Economiei, ca Dan Diaconescu dispune de cei 46 de milioane de euro pentru achizitionarea combinatului Oltchim, intr-un cont deschis la banca HSBC din aceeasi tara, anunta Romania TV.

"Va confirmam prin prezenta ca domnul Dan Diaconescu dispune de suma de 46 de milioane de euro intr-un cont al HSBC Olanda", se arata scrisoarea transmisa catre Ministerul Economiei unde figureaza, in copy carbon, si compania DIP SOVGroup LLC Moscova, o firma prin care, spune Romania TV, ar face afaceri statul rus.

"Mai precis, desi este o firma privata, prin ea isi desfasoara activitatea comerciala o institutie a statului rus denumita IEERI si aflata sub controlul Ministerul Dezvoltarii si Comertului care are ca scop dezvoltarea de proiecte economice in Rusia si tari din jur precum Ucraina, Republica Moldova si Romania", potrivit sursei citate.

HSBC nu a confirmat dar nici nu a infirmat existenta banilor atribuiti lui Dan Diaconescu.

Singura mentiune pe internet legata de firma Gliding Ltd Amsterdam este pe un portal olandez destinat cumparatorilor si vanzatorilor de bitum.

UPDATE Reprezentantul DIP SOVGroup este un controversat om de afaceri rus de origine ucraineana, Aleksandr Dokiychuk, scrie RISE Project.

Acesta dar si firma DIP SOVGroup sunt mentionate intr-o carte cu titlul "Tieves World"a autoarei americane Claire Sterling.

Aceasta este unul dintre cei mai cunoscuti autori pe domeniul crimei organizate transnationale iar firma DIP SOVGroup si Dokiychuk sunt mentionati in contextul unei fraude care a avut loc in anii ¬90 in Rusia si care a dus la devalorizarea rublei.

UPDATE Ora 17:25 Avocatul lui Dan Diaconescu acuza publicarea in presa a unor informatii confidentiale


Daniel Fenechiu, avocatul lui Dan Diaconescu, a acuzat publicarea unor informatii care trebuiau sa ramana confidentiale si a precizat ca va continua negocierile cu "speranta din ce in ce mai mica" in ceea ce priveste "onestitatea" interlocutorilor sai.

El a precizat ca publiarea ofertei formulate de Dan Diaconescu si a scrisorii firmei olandeze "denota clar ca se doreste nimic altceva decat politizarea acestor negocieri si transformarea intregii activitati a lui Dan Diaconescu in ceva derizoriu".

"O sa o sa continuam negocierile cu speranta din ce in ce mai mica legata de onestitatea nu in special a celor cu care stam de vorba, ci a celor de deasupra lor", a precizat Daniel Fenechiu.

El a sustinut ca "una dintre cele doua entitati de stat a dezvaluit scrisoarea" prezentata de Romania TV, caracterizand drept un lucru "foarte foarte grav" faptul ca "document financiar care a fost inaintat unor autoritati a ajuns in presa".

"OSPT se jura ca nu a dat-o el..." a mai spus avocatul.


Citeste mai multe despre   










14101 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    in ce figureaza? (Joi, 27 septembrie 2012, 15:12)

    Berzelius [utilizator]

    "...unde figureaza, in copy carbon, si compania..."
    In "copy carbon" ???

    Poate "in Carbon Copy". Sau si mai simplu "in copie".
    • -4 (10 voturi)    
      ... (Joi, 27 septembrie 2012, 16:04)

      Marcu. [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

      Gramar nazi alert!
    • +7 (7 voturi)    
      proprietarul Gliding Ltd (Joi, 27 septembrie 2012, 16:57)

      tjax2k [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

      Vad ca toata lumea a cautat pe Internet Gliding Ltd, dar nu s-a gandit nimeni sa caute numele proprietarului, Ewoud Lietaert Peerbolte. Respectivul e un avocat care in timpul liber scrie carti gen thriller sub pseudonimul Ed Sanders. Site-ul personal e www.edsanders.nl. A mai detinut 2 companii fantoma in SUA, Princess Beach I si Princess Beach II. E posibil sa fie vorba de companii paravan, prin care clientii lui pot face diverse afaceri in mod anonim.
      • +4 (4 voturi)    
        Felicitări (Joi, 27 septembrie 2012, 17:09)

        vlad alexandru [utilizator] i-a raspuns lui tjax2k

        Și eu am găsit informațiile prezentate de tine, dar cam aici se oprește lanțul căutărilor...
        • 0 (0 voturi)    
          Gliding Ltd Amsterdam nu exista! (Duminică, 30 septembrie 2012, 19:33)

          raduioan1 [utilizator] i-a raspuns lui vlad alexandru

          Firma Gliding Ltd Amsterdam nu exista pe Registrul Comertului din Olanda!

          http://www.kvk.nl/englishwebsite/trade-register/#/ ;

          (cautare firme Registrul Comertului din Olanda)


          Nu este o firma offshore sau o altfel de firma, ea, pur si simplu, nu exista!

          Normal ca HSBC nu confirma sau infirma, pentru ca in conformitate cu legile bancare, nu ai dreptul sa confirmi ( sau chiar sa infirmi) o informatie legata de un client la bancii.
          Este o regula de baza a pastrarii secretului bancar, normal si firesc in atitudea oricarei banci.

          Sunati la orice banca, chiar si din Romania si intrebati:

          X are fonduri in contul personal?

          Rasp: Nu va putem spune.

          Dar X nu are fonduri in contul personal?

          Rasp: Nu va putem spune.
      • +4 (4 voturi)    
        Mai există câteva firme... (Joi, 27 septembrie 2012, 17:19)

        vlad alexandru [utilizator] i-a raspuns lui tjax2k

        ... înregistrate la aceeași adresă (Herengracht 89-L , ... Amsterdam), printre care și ELP Management (ELP este acronimul numelui menționat de tine).
  • +15 (15 voturi)    
    DIP SOVGroup LLC Moscova ??! (Joi, 27 septembrie 2012, 15:23)

    Radu_B [utilizator]

    Jur, nici un serial de televiziune (soap-opera) nu poate concura cu circul asta.... :-)) Deci sa ne amuzam:
    - Dan Ioan Popescu si Sorin Ovidiu Vantu actioneaza pentru Moscova, trimitandu-i bani lui DD pentru achizitia Oltchim ?
    - Elodia e cumva agent KGB / NKVD ?
    - Seful OSPSI, amic numit de Ponta (PSD - Ilici - Moscow) aproba oferta lui DD pentru Oltchim la +5 minute dupa termenul maxim si promite sa-i mai si dea banii inapoi sub forma de imprumut ?

    Asteptam cu nerabdare episodul urmator, poate aflam cum anume Hidroelectrica, Mechel si Alro sunt parte la disparitia Elodiei, platita de americani care nici acum nu sunt siguri daca era agent dublu sau triplu. Da-o dracu de economie si munca, ia-ti romane un PET si tine aproape, ca asa telenovela mai rar...
  • +11 (15 voturi)    
    BREAKING NEWS !!! (Joi, 27 septembrie 2012, 15:26)

    Gryphus [utilizator]

    dupa alegeri PPDD, partidul lui Dan Diaconescu, se va alia cu USL! De cand USL e la guvernare (5 luni) RUSIA e tot mai implicata in politica din Romania.
    • -4 (6 voturi)    
      punem patiu ca o sa fie cu PDL? (Joi, 27 septembrie 2012, 17:21)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      deja Blaga a si anuntat.
  • +11 (11 voturi)    
    zauuu...? (Joi, 27 septembrie 2012, 15:32)

    Codruta N [utilizator]

    Pai, de CE comunica "o firma" si nu comunica banca insasi?
    ???
  • +17 (17 voturi)    
    Stirea asta e o sarada? (Joi, 27 septembrie 2012, 15:52)

    Metec [utilizator]

    Deci firma se cheama DIP (Dan Ioan Popescu) SOV (Sorin Ovidiu Vantu), iar prin ea isi desfasoara activitatea o institutie a statului rus (?), numita IEERI... Ne aflam intr-un banc prost al serviciilor secrete. De obicei, astea sfarsesc cu victime omenesti. In cazul de fata, cei 3000 de angajati ai Oltchim si familiile lor.
    • +10 (10 voturi)    
      el a trimis-o (Joi, 27 septembrie 2012, 16:21)

      Ionescu Raymond [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Cred ca DD a fost ieri in Olanda si si-a trimis chiar el scrisoarea.
      Cu ajutorul unui haker de pe IP-ul Gliding Ltd Amsterdam.
  • +11 (11 voturi)    
    Asta e o gluma? (Joi, 27 septembrie 2012, 15:57)

    Marius Ogrean [utilizator]

    DIP SOVGroup LLC Moscova

    Dan Ioan Popescu => DIP
    Sorin Ovidiu Vantu => SOV

    ???
  • +4 (6 voturi)    
    olanda, (Joi, 27 septembrie 2012, 16:43)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    am vazut olanda pe acolo,imi e clar:))
  • +7 (7 voturi)    
    patriotism (Joi, 27 septembrie 2012, 17:27)

    Mos Andrei [utilizator]

    Deci Oltchim ramane al romanilor nu?
    Al romanilor din Moscova. :D
  • +2 (2 voturi)    
    parca e un film cu Mafia (Vineri, 28 septembrie 2012, 8:56)

    apoliticus [utilizator]

    si un film prost pe deasupra. Oricat de incompetent ar fi acest guvern, eu sper totusi sa termine cu circul DD cat mai repede. Ne facem de kko si mai mult