Negocierile privind privatizarea Oltchim vor fi reluate pe 1 octombrie

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 28 septembrie 2012, 21:12 Economie | Companii

Dan Diaconescu nu va semna contractul de vanzare-cumparare a combinatului Oltchim in aceasta seara (n.red. 28 sept.), discutiile urmand sa fie reluate luni dimineata.

Dan Diaconescu a ajuns vineri seara la Ministerul Economiei, pentru o noua runda de negocieri in privatizarea Oltchim, afirmand ca banii au fost intotdeauna la dispozita guvernului, dar "mai trebuie ca si dl Ponta sa vrea acesti bani".

  • Dan Diaconescu nu a putut dovedi pana in acest moment faptul ca detine cele 45 de milioane de euro pentru plata actiunilor Oltchim.

"Noi vrem sa semnam de vinerea trecuta, din pacate nu putem sa ne lasam trasi pe sfoara de guvernanti. Om fi noi prostimea tarii, sau reprezentatii prostimii, sau alienati mintali, dar nici chiar asa", a spus el, precizand ca va continua negocierile, dar nu se stie nici acum daca termenul de zece zile se refera la zile lucratoare sau nelucratoare.

Dan Diaconescu a solicitat aceleasi conditii ca investitorii de la Sidex, Petrom si alte mari companii romanesti care au fost vandute.

"Sper ca lucrurile sunt clare desi ceilalti parteneri au incalcat toate clauzele de confidentialitate. Banii au fost si inainte, sunt inca si vor fi permanent la dispozitia guvernului. Mai trebuie ca si dl Ponta sa vrea acesti bani".



Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2858 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    ce naiba (Vineri, 28 septembrie 2012, 21:18)

    kin3zu78 [utilizator]

    ii tot faceti atata reclama afonului asta ? In loc sa ajute Oltchimul mai mult il ingroapa !!!
  • +10 (12 voturi)    
    da, aici are dreptate (Vineri, 28 septembrie 2012, 21:59)

    monterosa [utilizator]

    este reprezentantul prostimii. El a spus-o.
  • 0 (2 voturi)    
    Pupat-asi, da' pa mine nu mai intrebat. (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 0:26)

    espresu de ciulnita [utilizator]

    Daca nu vrea ''Bastanu'' banetu, las ca rezolvam. Adu bistarii, ca a lu' Combinatu' iti aduce combinatu' mai tirziu, in transe, la locu' dorit.

    pese. Ne intalnim la BANCA din fata da la statuie. Vezi sa nu rasufle ceva ca alti nu mai am.

    pese2 asteapta semeseu da la mine ca vine
  • 0 (0 voturi)    
    comparatie reusita (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 9:20)

    oilman [utilizator]

    Acest clovn ridicol se compara cu OMV sau cu Mital !!! Imbecilii care au organizat in fuga privatizarea nu cred ca aveau competentele sa organizeze o vinzare de cirnati in Obor. Oare nu era necesar pentru cistigarea licitatiei sa arati ceva competente in materie, un track record, sa arati clar parteneii si sursele de finantare, un business plan detaliat, etc ? Oltchim nu e tot aia cu chilotii elodiei ...
  • 0 (0 voturi)    
    Intre DD si VP(ctrl-v) (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 9:35)

    dami365 [utilizator]

    E dificil de spus care e mai mincinos.Aproape sigur ca au fost la aceeasi scoala,au avut profesori buni si au fost premianti! Oare asta sa fie clasa politica pe care o meritam?
  • 0 (0 voturi)    
    DD (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 10:34)

    SRA [utilizator]

    Jocul soarce si pisica a inceput sa pasioneze mediul jurnalistic.

    Ieri seara, patronul OTV a demonstat excelent calitatea de lider in domeniul comunicatiei, fiecare fraza avea o idee, subiect si predicat.

    Jurnalistii au fost ingenunchiati admirabil de expunerea ordonata a personajului principal din media romaneasca.

    « Le journaliste transforme les mots en armes. »

    de Moses Isegawa

    Talentul lui Dan DIACONESCU reiese si din excelenta utilizare a cuvinteklor in arme !!!

    Dan DIACONESCU are si formidabila calitate, este omul care reuseste sa fie inteles.

    Ceea ce il deosebeste de alti jurnalisti, PUTEREA Jurnalistica a lui Dan DIAONESCU nu se bazeaza in prezentarea de intrebari ci pe exigenta de a avea un raspuns !!!

    Merita viziona inca !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Drumul spre iad... (Duminică, 30 septembrie 2012, 15:36)

      abel [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      ... e pavat cu bune intentii. Diaconescu stie sa manipuleze... Nu cred eu ca Diaconescu vrea binele oamenilor , eu am asa un feeling ca Diaconescu , daca ar avea putere , ne-ar trata asa cum a facut-o Ceausescu. Si tot spectacolul asta gen alba -neagra cu uite banii, nu sunt banii, apoi ca vin eu cu sacii de bani sa va dau salarii, este de prost gust, din punctul meu de vedere . Nu stiu cat o sa reziste sa dea salarii oamenilor, ar fi bine ca oamenii sa caute altceva de lucru, sa se pregateasca si pentru asta ...
  • 0 (0 voturi)