Saab propune din nou avioane noi Gripen in loc de F-16 second hand: Linie de credit pe termen lung, offset si reinvestirea intregii sume in Romania

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 4 octombrie 2012, 14:58 Economie | Companii

Saab propune din nou Romaniei achizitionarea de avioane noi Gripen, in locul aeronavelor F-16 second hand din Portugalia, afirmand ca guvernul suedez poate pune la dispozitie o linie de credit pe termen lung, urmand ca intreaga suma sa fie reinvestita in tara noastra, pe baza unui program de offset.

"Saab recunoaste constrangerile financiare cu care se confrunta Romania in acest moment, cand trebuie sa isi inlocuiasca flota de avioane MiG 21, iar Suedia, prin intermediul FXM - Agentia Suedeza pentru Exporturile de Aparare si Securitate - si Saab doresc sa lucreze impreuna cu Romania pentru a identifica o solutie de avion modern cu noul avion Gripen", afirma Richard Smith, director de marketing al Saab pentru Europa, intr-un comunicat de presa al companiei.

Acesta afirma ca "Saab se ofera sa investeasca in Romania printr-un program de offset industrial, precum si sa transfere tehnologie pentru modernizarea industriilor romanesti aerospatiala si de aparare", sustinand ca in acest fel s-a crea "mii de locuri de munca specializate".

Compania invoca din nou exemplul Cehiei, care a inlocuit in 2005 o flota de avioane Mig 21 cu aeronave Gripen, sau al Ungariei, care a facut acelasi lucru cu avioanele sale Mig 29.

Saab sustine ca in Ungaria au fost create "peste 6.000 de noi locuri de munca in diverse industrii care au beneficiat de investitii  prin programul de offset oferit in contrapartida".

Ministrul Apararii, Corneliu Dobritoiu, anuntase initial, la sfarsitul lui septembrie, ca au fost identificate resurse bugetare pentru achizitia a 12 avioane F-16 la mana a doua din Portugalia. "Vom incepe sa platim de anul viitor, pana in 2016, cand vom beneficia de ele", spunea el. Pretul propriu-zis al aparatelor se ridica la maximum 120 de milioane de dolari, iar diferenta de costuri de pana la 600 de milioane de dolari o reprezinta suportul logistic.

Ulterior, Corneliu Dobritoiu si-a nuantat declaratiile si a precizat nu se poate preciza deocamdata tipul de avion multirol care va fi achizitionat de Romania, acest lucru urmand a fi cunoscut in momentul in care va fi semnat contractul.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7674 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Atat?!? (Joi, 4 octombrie 2012, 15:01)

    _Un stelist_ [utilizator]

    De ce nu zice SAAB nimic de spaga pentru guvernanti, crede ca are vreo sansa cu corectitudinea?!?
    • 0 (0 voturi)    
      nu isi dau seama.... (Sâmbătă, 6 octombrie 2012, 9:25)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      .....ca fara spaga nu merge, mai ales ca plagiatorul mincinos si gasca lui au tot tinut-o cu "modelul suedez" iar suedezii au luat-o de buna. Se vor convinge ca nu au sanse si ori vor da spaga si vor incheia afacerea, ori se vor trezi la realitate si uite asa ne mai facem un "prieten".
  • +4 (4 voturi)    
    tinand... (Joi, 4 octombrie 2012, 15:08)

    Laurentiu78 [utilizator]

    cont de intarzierile repetate pe f-35 (acum se pare ca abia prin 2016-2018 va deveni disponibil pentru partenerii principali) si de situatia economica actuala, solutia asta pare din ce in ce mai buna. Luam acum gen 4.5 astea, si luam un gen 5.5-6 prin 2035-40...
  • +3 (7 voturi)    
    suntem prea saraci sa ne permitem lucruri ieftine (Joi, 4 octombrie 2012, 15:14)

    vlad21ro [utilizator]

    Mai bine un avion nou decat un F16 Second hand de acum 30 de ani care "nu bate nu troncane".
  • +2 (4 voturi)    
    mah nu fiti prosti!!! (Joi, 4 octombrie 2012, 15:34)

    adyQ [utilizator]

    ce dreak sa cumparati avioane noi? pai ce daca aia se ofera sa reinvesteasca in romania intreaga suma?? ce deastea avem noi nevoie??? aia is tampiti?? pai sa vina cu kestii concrete ca la noi ne merge asa treaba, ati vazut si semnul clar ca lacrima: cumparam f 16 second....azi: nu mai sunt sigur....depinde de unde pica mai mult :)
  • +2 (4 voturi)    
    f 16 vs gripen (Joi, 4 octombrie 2012, 15:44)

    blu3s0ul [utilizator]

    http://www.rumaniamilitary.ro/tag/f-16-vs-gripen
    o analiza frumoasa

    http://pilotmagazin.ro/2012/05/comparatie-f-16-vs-gripen/
    comparatie tehnica
  • +7 (7 voturi)    
    Conducatori bolnavi? (Joi, 4 octombrie 2012, 16:01)

    Florin1982 [utilizator]

    Oamenii astia din USL sunt bolnavi?
    Suedezii vin cu avioane noi, finantare, offset, iar guvernantii USL in cel mai misel mod posibil cumpara F16 SH?!!
    Chiar nu mai exista pic de rusine in tara asta?
    • +2 (2 voturi)    
      nu e vorba de uslasi (Vineri, 5 octombrie 2012, 15:32)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui Florin1982

      Nu este vorba de USL in particular, si nici de Gripen vs F16 la mana a treia!
      Este vorba de TERMODINAMICA: guvernantii, oricare ar fi aceia, vor fi totdeauna pentru solutia cea mai proasta (scumpa, ineficienta, neflositoare) petru ca de acolo iese shpaga MAXIMA!
      Daca un investitor de specialitate, serios, vrea sa cumpare Combinatul, sau daca un producator de avioane de vinatoare perfromante vrea sa ne vanda aeronavele, cu compensare, atunci NU va simti nevoia sa dea shpaga, ceea ce il descalifica din start!
  • +6 (6 voturi)    
    de gandit (Joi, 4 octombrie 2012, 16:03)

    alin gr [utilizator]

    asta chiar este un subiect de meditatie pentru guvernanti..
    12 F16 second hand din Portugalia versus Gripen Suedia+locuri de munca
  • -2 (8 voturi)    
    ... (Joi, 4 octombrie 2012, 16:16)

    dragos234 [utilizator]

    Tentant. Dar aici e vorba de politica. Cand vom avea probleme cu rusii cine va veni sa ne apere? Suedia? Nu cred.
    Aici e vorba de securitatea noastra. In fatza rusilor, fie ca sunt 12 avioane F16 fie ca sunt Grippen nu conteaza, e nimic pt ei.
    Garantiile SUA sunt mai importante.
    • +5 (7 voturi)    
      Corect, dar... (Joi, 4 octombrie 2012, 16:36)

      333 [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Dar atunci de ce să mai cumpărăm avioane? De ce să nu le închiriem de la americani?

      Sau de ce să nu-i plătim pe americani să ne păzească ei, dacă oricum, pe asta ne bazăm?

      Sau de ce să nu le dăm pur şi simplu banii americanilor, că oricum ştiu ei mai bine decât ştim noi cum să-i folosească pentru a îşi asigura securitatea bazelor la noi în ţară?

      Ori, altfel, dacă americanii ne sunt prieteni, de ce nu ne vând avioane noi cu offset, etc., ? Dacă tot ne sunt prietenii cei mai buni, de ce nu pot oferi ceva mai bun şi mai ieftin decât suedezii?

      Soluţia dvs nu numai că este cinică (foarte bine că e - poate e mai realistă), dar nu este raţională - pierdem de două ori - şi avioane proaste şi scumpe, şi traşi pe sfoară de prietenul mai mare.

      Soluţia raţională - avioane bune şi ieftine, sau îi spunem frumos prietenului mai mare: dragă, thanks but no thanks; tell you what: here's the money for free - enjoy! I know you'll take care of me when it's in both our interests.
      • -1 (3 voturi)    
        ... (Vineri, 5 octombrie 2012, 10:21)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui 333

        Nu stiu ce ti se pare dezonorant aici. Aliatii americanilor(Israel) cumpara arme de la americani, aliatii rusilor(Siria) de la rusi etc.
        Altfel ajungem ca in 1940 si ne miram de ce nu vine nimeni sa ne ajute.
        • +3 (3 voturi)    
          Daca inteleg eu bine... (Vineri, 5 octombrie 2012, 11:31)

          Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

          ...sugerati mai sus ca garantiile americane (via NATO) sunt valabile doar in conditiile achizitionarii a 12 avioane SH de la Portugalia.
          Argumentul nu mi se pare adevarat.
          • -1 (1 vot)    
            ... (Vineri, 5 octombrie 2012, 11:59)

            dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

            Avioanele sunt din Portugalia dar contractele pt intretinerea lor vor fi cu firme americane.
    • +2 (2 voturi)    
      in final e vorba de unde ajung banii (Joi, 4 octombrie 2012, 16:44)

      ala_ [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      cred ca asta conteaza cel mai mult. Unde ajung banii?
      In cazul suedezilor ajung o parte la noi, o parte la ei.
      In cazul portughezilor ajung in intregime la ei, si apoi mai departe la americanii de la care le-au cumparat si ei la randul lor.
      Chiar daca am fi avut de ales intre europeni si americani, atunci cu siguranta merita europenii pentru ca banii europeni se intorc la noi pe cand cei americani se duc de tot.
      • -1 (3 voturi)    
        ... (Vineri, 5 octombrie 2012, 10:19)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui ala_

        Nu se duc de tot. Se intorc la noi sub forma de influenta si sustinere.
        Ce "spate" are Suedia si ce greutate are SUA? Despre asta e vorba.
    • +1 (1 vot)    
      da de NATO ai auzit? (Vineri, 5 octombrie 2012, 10:33)

      edx [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      ce legatura are de unde iti iei tu avioanele atat timp cat esti intr-o alianta militara care trebuie sa te apere in caz de atac? sau neuronul tau s-a supraincins de atat efort?
  • +1 (5 voturi)    
    Romania e in NATO, Suedia e puternica (Joi, 4 octombrie 2012, 16:29)

    maxi lopez [utilizator]

    Ca doar nu ne apara Portugalia cu flota ei de 12 avioane cu care ar ramane. Suedia are 100 de avioane de lupta in functiune.

    Romania e in NATO, din cauza asta lupta prin Afganistan - daca suntem atacati toate tarile NATO si UE ne vor apara - inclusiv si mai ales Suedia care are granita cu Rusia si divergente cu aceasta in tarile baltice.

    As zice ca Suedia e strategic vorbind, Romania nordului - noi cu Moldova, ei cu tarile baltice, aceeasi prieteni si acelasi adversar traditional - Russland.
  • 0 (2 voturi)    
    elvetienii se pare ca l-au evaluat, si au comandat (Joi, 4 octombrie 2012, 17:47)

    jescu [utilizator]

    Despre generatia actuala de Gripen elvetienii au spus ca este bun doar pentru recunoastere, in nici un caz pentru patrula aeriana, sau lupte aeriene.Totusi se pare ca elvetienii au comandat variantele E/F(disponibile in 2017) care suporta ultimul tip de radar, motoare mai bune, casca cu display integrat pentru afisajul informatiilor in timp real, suport pentru bombe ghidate laser, probabil si cu protectie la razboi electronic. Elvetienii au mai primit gratis de la guvernul Suediei cateva avioane cu doua locuri din generatia curenta(deja depasita) pentru antrenamentul pilotilor.

    Conteaza si cu ce il primesti in dotare. F35 de exemplu are un sistem care a reusit sa detecteze primul pe F22, sa-i bruieze radarul si deci sa castige lupta aeriana(binenteles ca americanii o sa schimbe radarul pe F22). Fara sistemul ala, F35 valoreaza cat o ceapa degerata. Si in mod sigur nu-l primesc romanii daca l-ar achizitiona. Si la Gripen e la fel, conteaza cu ce sisteme disponibile pe piata vine in dotare. Conform wikipedia Gripen n-are nevoie de piste speciala, ci doar 5 tehnicieni pe marginea drumului pentru aprovizionare, ceea ce e un avantaj intr-un razboi defensiv.
  • +3 (5 voturi)    
    noul avion Gripen (Vineri, 5 octombrie 2012, 8:12)

    durnea [utilizator]

    Ca cetatean al Romaniei cer guvernului sa nu stea pe ganduri sa accepte propunera suedezilor si sa achizitioneze noul avion Gripen.
    cu stima
  • -1 (1 vot)    
    Da da da (Vineri, 5 octombrie 2012, 9:23)

    Zummm [utilizator]

    Avioanele sunt cumparate demulttttt Sa stam noi linistiti
  • -1 (5 voturi)    
    Gripen (Vineri, 5 octombrie 2012, 9:57)

    ngabi_1999 [utilizator]

    Stiu ca acelasi subiect a suscitat interes acum cativa ani.
    Din cate stiu, Suedia se declara neutra, ceea ce a si fost tot timpul, inclusiv in WWII, in consecinta nu este membra NATO.
    Astfel, Suedia nu are acces la armamentul, munitia de tip NATO, omologata si pentru SUA, adica half of the world.
    Gripen, nu au conectorii necesari utilizarii armamentului tip NATO si nici nu au voie sa foloseasca..
    Asa ca, normal, oferta lor trebuie foarte foarte generoasa, caci oricum stai si te uiti la ele, deorece nu o poti dota cu armament.
    In urma unei astfel de achizitii, va fi normala o raceala din partea partenerilor NATO, a carei membra este Romania, ei depunand atatea eforturi sa uniformizeze capacitatile militare ale statelor membre.
    • +2 (2 voturi)    
      Blu3s0ul... (Vineri, 5 octombrie 2012, 11:38)

      Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui ngabi_1999

      ... a postat mai sus doua linkuri catre articole scrise de oameni care, in mod evident, stiu mult mai multe despre subiect decat comentatorii de-aici (unul e chiar sustinator F16).
      Cititi-le, sunt foarte instructive. Din ce scrie acolo si cam pe oriunde altundeva, povestea asta ca Gripen nu poate folosi armament compatibil NATO este doar atat, o poveste.
      Altfel, ma intreb cum ar fi reusit sa vanda deja catre doua tari Nato...
      • +3 (3 voturi)    
        sustinator f16... (Vineri, 5 octombrie 2012, 15:50)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

        eram si eu pana de curand, si asta din cauza pachetului cu f-35.

        Insa adevarul este ca f-35 tot intarzie, iar noi in conditiile in care am achizitiona acum f16 ar trebui sa le operam pana prin 2035-2030, cand ne-ar veni randul la f35.

        Sansele sunt ca pana atunci iese un gen 5.5 sau 6. Mai mult suedezii se ofera sa reinvesteasca banii astia creand locuri de munca, in conditii de criza...

        prefer acum in criza niste grippenuri noi cu locuri de munca, usor depasite, si mai tarziu niste avioane noi cand suntem in boom ec., decat acum niste epave costisitoare cu promisiunea unor avioane poate usor depasite dupa aceea cand suntem in boom...

        P.S. Grippen este avion NATO, armamentul este 100% compatibil cu cel NATO. Conditiile de INTRETINERE difera, cele de pe F16 fiind similare cu cele de pe f35. Adica daca ai f16, infrastructura (hangare, piste, masinarii, sims, training,etc.) este similara cu cea necesara pt f35.
        La pachetul cu f16 acum, cea mai mare parte din cheltuieli ar fi pe infrastrucura, urmand ca pe f35 (teoretic) sa se cheltuie bani doar pe avion si :calibrari de finete"
        • +1 (3 voturi)    
          Nu va mai certati. F16 ... (Vineri, 5 octombrie 2012, 23:38)

          Costika [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

          ...este solutia politica corecta.Suedia nu face parte din alianta si in toata istoria ei de cate ori rusul sau neamtul i-a cerut-o si-a matrasit vecinii. Caci nu poate face altfel. E prea mica si prea neutra.
          Sincer, vedeti Suedia trimitandu-va piese de schimb si restul cand va razboiti cu rusul? Pe finlandezi i-au lasat sa crape si n-au permis trecere ajutoarelor franceze cand finlandezii au fost atacati de Stalin !
          Cititi :
          http://www.rumaniamilitary.ro/tag/f-16-vs-gripen
          Lasati-ma cu "locurile de munca" si celelalte vrajeli. Nu i-a oprit nimeni sa intre in alianta. Vor si cu , si cu...Vor banii nostri dar fara "complicatii", vor da inapoi cand noi vom vrea sa si luptam cu avioanele lor ! Criza resurselor se inteteste...