Victor Ponta: Veti vedea ca ANRMAP a fost o institutie a PDL de fraudare a fondurilor europene

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 17 octombrie 2012, 12:45 Economie | Companii

Premierul Victor Ponta a declarat la inceputul sedintei ca Autoritatea Nationala pentru Reglementarea si Monitorizarea Achizitiilor Publice (ANRMAP) a fost o institutie a PDL de fraudare a fondurilor europene. "Este o informare pentru tot Guvernul si va fi prezentata si presei, s-a incheiat controlul la ANRMAP si o sa vedeti cum un sistem de protectie politica a incurajat fraudarea fondurilor europene, fie ca e vorba de Primaria Sectorului 3, unde toate programele au fost fraudate cu sprijinul ANRMAP si a presedintelui ANRMAP, doamna aceea pe care o vedeti pe la televizor dandu-ne lectii cum cum ar trebui sa fraudam si noi, eventual, fie ca e vorba de Primaria Targu Mures", a spus Ponta.

"O sa constatati ca ANRMAP a fost o institutie a PDL de fraudare a fondurilor europene", a mai afirmat premierul.

Dan Vladescu, presedintele autoritatii, anunta in vara ca ANRMAP va propune Guvernului un set de modificari legislative in domeniul achizitiilor publice. Una dintre aceste modificari viza dublarea pragului pana la care autoritatile contractante pot face achizitii publice directe. O alta modificare vizeaza scoaterea din atributiile ANRMAP a evaluarii documentatiilor de atribuire pentru contracte mai mici de 125.000 de euro pentru bunuri si servicii si 4,85 milioane de euro pentru lucrari.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2655 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    ponta are dreptate (Miercuri, 17 octombrie 2012, 12:54)

    Phil Austin [utilizator]

    mai bine-l punea pe nastase sefu' lor
    • +3 (7 voturi)    
      OMFG (Miercuri, 17 octombrie 2012, 13:37)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

      Poanta chiar nu stie cu ce se ocupa ANRMAP.
      Doamne, cat de imbecil trebuie sa fi ca sa faci asemenea afirmatii?
      Bai cap de duda, data viitoare cand o sa-ti mai dai cu stangul in dreptul si o sa vrei sa te lauzi cu absorbtia, chiar te rog sa ma tragi astfel de ragaituri publice .... pe ideea sa moara si capra vecinului.
    • +2 (6 voturi)    
      Ponta minte cu nerusinare (Miercuri, 17 octombrie 2012, 13:54)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

      Cata prostie zace in Ponta si cat de ordinar poate fi! Minte cu nerusinare deoarece nu mai poate sa se descurce si incearca sa dea vina pe altii de neputinta lui! Cat de neispravit este si pentru putere este in stare de orice numai sa ramana in decembrie. Vise taica, vomscapa de tine ...nici nu stii ce te asteapta ...ai bagat tara in faliment nenorociot de soarece ce esti.
      • 0 (2 voturi)    
        parca va exorcizeza Ponta, asa va comportati (Miercuri, 17 octombrie 2012, 14:09)

        busola [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        Un lung si de injuraturi si acuze ignobile iese din basisti si pedelisti de parca un diavol si-ar face de cap inauntrul vostru! Stiu ca doare cand mafia basista este demascata, stiu!...Acum ia hai ascundeti-va in spatele lui Plesu, Liiceanu et comp ca sa va simtiti eliite si ..mai bagati-o odata pe aia cu Becali!!!!
        • 0 (2 voturi)    
          parca va exorcizeaza.... (Miercuri, 17 octombrie 2012, 16:25)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui busola

          nu, doar isi bate joc de tara si atlii sunt atat de prosti ca il mai si aplauda...
          Oricat de incredibil ti s-ar parea pe unii ii mai si doare de ce se intampla in Romania.
    • +2 (2 voturi)    
      bine,bine (Miercuri, 17 octombrie 2012, 14:10)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

      prezentati dovezile, dar pe langa cautarile de dovezi contra PDL, va rog gasiti si ceva timp sa faceti ceva constructiv pentru tara.
  • +6 (8 voturi)    
    Numai sa le vedem ! (Miercuri, 17 octombrie 2012, 13:00)

    alnimanui [utilizator]

    Am vazut documente doveditoare cu vila lui Basescu , am vazut si cu capacele de buda de 14000 euroa le Elenei Udrea, si cu bordurile lui Videanu ......
  • -2 (6 voturi)    
    clar! (Miercuri, 17 octombrie 2012, 13:04)

    airamerica [utilizator]

    100 % de acord cu Ponta! Acum ANRMAP va fi depedeletizata si va continua sa faca acelasi lucru pentru USL... pana cand s-o schimba puterea iar!
  • +1 (7 voturi)    
    Inconstienta (Miercuri, 17 octombrie 2012, 13:10)

    Mdv [utilizator]

    Intelegem ca e campanie electrorala, insa o asemenea declaratie este de o inconstienta rara. Mai ales ca am mers mai departe in text sa vad de ce. Nimic. Ce mai trebuie sa inteleaga un beneficiar de proiect? Unde trebuie sa mai caute indrumare in procesul de achizitii? Pentru a premierul i-a facut pe toti cei de acolo infractori. Incredibil ce se intampla.
  • +3 (7 voturi)    
    si masurile propuse ce vor face ?! (Miercuri, 17 octombrie 2012, 13:13)

    furioasa [utilizator]

    Vor incuraja si mai tare fraudarea banilor publici !!
    De ce sa fie verificate achizitiile ? De ce sa nu incurajam incredintarile directe ? Ca doar si uslasii au nevoie de bani publici !
    Logica acestui individ lipseste cu desavarsire .
  • +1 (7 voturi)    
    Foame mare (Miercuri, 17 octombrie 2012, 13:14)

    Rasmus [utilizator]

    masurile anuntate sunt manuse pentru infometatii USL!
  • +1 (7 voturi)    
    nimic nou (Miercuri, 17 octombrie 2012, 13:23)

    jackalphonse [utilizator]

    cand era a pesedeilor era instrumentul lor, cand au fost peneleii, si ei au fraudat cu achizitiile publice. pedeleii fac acelasi lucru. nu stiu ce vrea sa ne spuna ponta. achizitiile publice au fost si vor fi in Romania instrument de fraudare
  • +2 (6 voturi)    
    de ce vorbeste inainte? (Miercuri, 17 octombrie 2012, 13:31)

    ala_ [utilizator]

    o sa vedeti! Omule, de ce nu ai asteptat inca putin sa vii direct cu dovezile? Nu cumva...
    Sunt sigur ca daca ai putere poti manipula pana si dovezile. E mai greu, dar anuntarea prematura ma face sa ma gandesc ca e o motivatie politica si nu in sprijinul adevarului.
    Deasemena, spune-ne cum faci tu mai bine. Ok, au facut altii aiurea, dar concret cum faci tu?
  • +2 (6 voturi)    
    Mda (Miercuri, 17 octombrie 2012, 13:47)

    aiureantramvai [utilizator]

    Si desigur ca maine, cel tarziu, apare seful organului de control care cica ar fi descoperit fraudarile, spunand ca nu e adevarat ce spune Pontanel, ca PM-ul doar a plagiat raportul dar a gresit la copy/paste si i-a dat cu virgula