VIDEO Heinrich Vystoupil a renuntat la functia de director al Tarom, prima companie de stat pentru care se alesese management privat - Money.ro

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 26 octombrie 2012, 16:44 Economie | Companii

Austriacul Heinrich Vystoupil a refuzat functia de director general executiv al Tarom, anunta Money.ro, care precizeaza ca motivul consta in faptul ca cele doua parti "nu s-au inteles asupra contractului".

Tarom era prima companie de stat pentru care se alesese un management privat.

Reprezentantii Ministerului Transporturilor au confirmat pentru Money TV ca Heinrich Vystoupil nu a acceptat conditiile specificate in contract.

In acest moment oficialii ministerului s-au reunit intr-o sedinta pentru a stabili pasii de urmat. La randul lor, membrii Consiliului de Administratie al Tarom spun ca vor cauta un inlocuitor din lista scurta de straini formulata de minister.

Prima sedinta a Consiliului de Administratie TAROM a avut loc saptamana trecuta. Atunci, membrii C.A. au decis numirea lui Heinrich Vystoupil in functia de Director General Executiv al societatii. Membrii CA al TAROM sunt Dumitru Prunariu, Dan Pascariu, Valentin Macec, Lucian Isar, Ciprian Ladunca si Marius Ghenea.

Heinrich Vystoupil, de origine austriaca, si-a inceput cariera in domeniul aviatiei in 1991 la KLM Cargo, ultima functie aici fiind de Cluster Manager Customer Service pe Europa Centrala si de Est. Ulterior, a fost angajat la Austrian Airlines, mai intai ca Quality Manager la departamentul cargo al companiei, iar mai tarziu ca Head of Sales Support & Marketing pentru piata austriaca.



Potrivit Airbuzz.ro, a ocupat apoi pentru 3 ani pozitia de manager general al Austrian Airlines Slovacia pana in 2006. Tot in acest an, a preluat operatiunile Austrian Airlines din Romania si Moldova.

Pentru cateva luni, la inceputul anului 2010, a ocupat pozitia interimara de director de vanzari, marketing si servicii cu clientii la compania low-cost romana Blue Air, controlata de omul de afaceri Nelu Iordache, care prin intermediul fimei sale de constructii Romstrade a beneficiat de mai multe contracte publice in ultimele guvernari.

La sfarsitul lui 2010, a plecat din Romania lucrand ca senior consultant pentru Lufthansa Consulting GmbH.












6825 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    ... (Vineri, 26 octombrie 2012, 17:07)

    sictireanu [utilizator]

    Haha, epic fail :) Mai avea cineva impresia ca programul asta cu management privat la stat e pe bune? Probabil ca tipului i s-a zis direct "joci cum zicem noi sau...afara"...
    • +3 (5 voturi)    
      mda... (Sâmbătă, 27 octombrie 2012, 11:29)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui sictireanu

      guvernul e de rahat...

      companiile astea pierd anual sute milioane de euro si ei nu sunt de acord sa ii dea un salariu de 10 mii euro. Dar la clientela de partid, coleg de facultate cu Herrn Ponta ii da 10 mii euro salariu la hidroelectrica care e in faliment.

      Ponta esti deja la ghena istoriei.
  • +25 (25 voturi)    
    la TAROM.... (Vineri, 26 octombrie 2012, 17:23)

    translativus [utilizator]

    ....a fost ca la biserica. Cand a vazut austriacul ce dezastru este si ce pretentii au smecherii, se inchia el iar cand el le-a spus smecherilor ca "gata cu furatul" si ca trebuie pus osul la treaba, se inchinau celalti.
    Gestul austriacului demonstreaza inca o data cat de bolnava este societatea noastra si cat de imperios necesar este schimbarea sistemului politic perfid, care ne-a adus in starea aceasta.
    Se va vedea clar, dupa alegeri, ca noi vom intra si mai rau in......greutati iar ei se vor imbogati si mai mult pe spinarea prostilor.
    Halal !
  • +12 (16 voturi)    
    pentru schimbare (Vineri, 26 octombrie 2012, 19:59)

    nedumeritul [utilizator]

    Daca dorim o schimbare indiferent daca in rau sau in bine trebuie ca mai intai serviciile secrete sa fie convinse ca schimbarea este necesara....altfel "toti vom sta pe locurile noastre"....
    • +1 (1 vot)    
      Ai dreptate chiar daca nu vom sta e necesar (Sâmbătă, 27 octombrie 2012, 16:10)

      sile231 [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      Ca aceia care lucreaza in servicii sa fie convinsi de nevoia schimbarii . Uneori chiar cu forta. Problema e cine ii convinge.
  • 0 (0 voturi)    
    ..ca la biserica... (Sâmbătă, 27 octombrie 2012, 11:05)

    EU78 [utilizator]

    Spunea austriacu' ce vrea sa faca, isi faceau aia cruce, spuneau romanii cum trebuie sa fie, isi facea austriacu' cruce...
  • +2 (2 voturi)    
    companiile de monopol (Sâmbătă, 27 octombrie 2012, 14:16)

    firuierbii [utilizator]

    companiile de monopol cu pierdere, ca la noi.

    pai daca in planul de masuri la care se gindeste le taie plimbatul gratis alesilor, gata incompatibilitatea cu functia...
  • +4 (4 voturi)    
    O fi fost telefonul de luni al lui Ponta? (Sâmbătă, 27 octombrie 2012, 15:34)

    LiviuIordache [utilizator]

    Ia ginditi-va ca aveti o cariera notorie intr-un domeniu, in care siguranta este pe primul loc, si te trezesti luni dimineata cu un telefon de la primul ministru al tarii care te-a angajat sa-i redresezi domeniul respectiv si care iti zice: "Sefu', tine matale de la decolare cursa TAROM cu eurodeputatii romani, ca nu s-a sculat nevasta-mea la timp. Acum pleaca spre aeroport, nu dureaza mult, vreo ora". Pai o iei la fuga fara niciun regret, esti in stare sa platesti decit sa te faci de ris, cum sa lucrezi cu chestia asta de stat?
  • +3 (3 voturi)    
    Evident (Sâmbătă, 27 octombrie 2012, 16:07)

    sile231 [utilizator]

    Cine stie ce conditii tembele i-au pus aia. Incercarea asta sa faci din orice bici poate merge uneori numai c a chiar daca pocneste pute. Si nu toata lumea e de acord cu mirosul.O zi buna !
  • +2 (2 voturi)    
    chiar mai are vreun rost sa votam ???? (Sâmbătă, 27 octombrie 2012, 16:16)

    gica43 [utilizator]

    Mafia romaneasca si in special cea psd-ista nu iarta numic si nu ia prizonieri-ucide tot,pârjolește tot..
  • +1 (1 vot)    
    :) (Duminică, 28 octombrie 2012, 12:54)

    Hard ball [utilizator]

    cine a pregatit toata clovneria asta cu managerii privati face o grava confuzie.
    -managerul privat nu trebuie confundat cu salariatul la stat asa cum a fost timp de 23 de ani.
    -daca vor rezultate,sa invete sa plateasca pretul corect pentru sarcinile cerute ( ma indoiesc sincer ca Vystoupil nu a stiut ce sa ceara sau a cerut chestii care nu se practica pe piata).
    -cine face ca Vystoupil ca el sa pateasca( asta e un semnal grav pentru toti cei care s-ar mai fi gandit la o functie de manager privat si o competitie corecta)

    in rest, acelasi ritm, dulce-amarui de mucegai al proprietatilor statului (tinute la mucegait ca sa mai stea capusele infipte in buget).