Varujan Vosganian: Toata industria de stat trebuie privatizata, cu exceptia unor companii energetice. Pe lista: CFR Marfa, Oltchim, Cuprumin, Remin Baia Mare

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 31 ianuarie 2013, 18:24 Economie | Companii

Ministrul Economiei, Varujan Vosganian, a afirmat, joi, la Ploiesti, ca toata industria de stat trebuie privatizata, cu exceptia unor companii energetice mari, scrie Agerpres.

"Cu exceptia unor unitati din domeniul energetic si le si numesc- Hidroelectrica, Nuclearelectrica, poate si retele de transport - Transgaz, Transelectrica - cu exceptia, poate, a unor cai ferate cum ar fi CFR Calatori pe anumite tronsoane si cum ar fi unele componente ale industriei de aparare, toata industria de stat trebuie privatizata fara niciun fel de retinere", a spus Vosganian, in cadrul unui workshop desfasurat la sediul Camerei De comert si Industrie Prahova.

Potrivit acestuia, obiectivul este ca privatizarile respective sa fie realizate in timpul mandatului sau.

Varujan Vosganian a precizat ca printre acele companii la care statul detine pachetul majoritar si pe care ar trebui sa le privatizeze se numara CFR Marfa, Oltchim, Cuprumin, Remin Baia Mare, intreprinderile de avioane de la Craiova, santierele navale de la Mangalia, Fortus Iasi, Aversa Bucuresti si altele.

"A venit momentul sa facem curat in ceea ce priveste proprietatea economica a statului. Statul nu mai trebuie sa fie actor. Modul in care statul a fost in acelasi timp supraveghetor si actor a fost daunator; fie s-au tolerat deficientele, fie a fost folosit pretul mai mare ca sa acopere ineficienta, fie au fost folosite la granita dintre interesul public si interesul privat tendinte daunatoare pentru interesul public, fie comunitatile respective au ramas in urma in ceea ce priveste cerintele de mediu si cerintele ecologice, toate acestea ne arata ca daca vrem cu adevarat sa incheiem tranzitia in domeniul economic ea nu se poate incheia decat in clipa in care rolul statului ca actor economic va inceta. Eu nu vorbesc niciodata despre reducerea rolului statului in economie, ci despre redimensionarea rolului statului in economie. Statul trebuie sa se reduca din rolul de actor economic, dar trebuie sa-si sporeasca rolul ca garant al liberei competitii si al proprietatii. Nu trebuie sa retraga, ci trebuie sa se reorienteze catre a fi arbitru, a fi normator al pietii economice", a mai spus Varujan Vosganian.

Totodata, acesta a precizat ca pe terenurile unor companii ale statului care se afla in insolventa si care probabil vor da faliment vor fi infiintate parcuri industriale.

"Avem un program, cel putin in cateva orase pana in clipa de fata, pe care sa dimensionam terenuri pe care le avem in proprietatea unor companii care se afla in statut de insolventa si la care insolventa e probabil sa mearga catre faliment si sa aparam aceste terenuri de speculatii imobiliare si sa le destinam parcurilor industriale. Sunt zeci si zeci de hectare de teren care pot fi folosite in acest scop, mai ales ca ele, apartinand unor infrastructuri industriale, au racordari la utilitati si pot fi foarte rapid reintroduse in circuitul economic", a afirmat ministrul Economiei.

Terenuri incluse in acest program sunt in Bucuresti, Ploiesti Craiova, Cluj, Brasov si Iasi.













Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1889 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    hehe (Joi, 31 ianuarie 2013, 18:34)

    Mazeta [utilizator]

    Statul lui Vosganian vrea să acționeze ca arbitru, nu ca jucător, dar să fie plătit ca jucător, nu ca arbitru.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu vezi ce porcarie iese (Joi, 31 ianuarie 2013, 19:35)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cand de pe post de arbitru intri in joc si te apuci sa dai goluri? Te fluiera tot stadionul!
    • +3 (3 voturi)    
      Stai ca nu inteleg. (Joi, 31 ianuarie 2013, 21:07)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Vosganian face parte din aripa Tariceanu? De asta-l critici?
  • +6 (8 voturi)    
    Camara cu bunatati (Joi, 31 ianuarie 2013, 18:53)

    NicolaeA [utilizator]

    Companiile energetice, vacile cele mai bune de muls, raman neprivatizate: le mulg politicienii, de ce sa fie mulse de altii !?
  • +1 (3 voturi)    
    ===================== (Joi, 31 ianuarie 2013, 19:14)

    Zede [utilizator]

    Desigur, trebuie privatizat totul cat mai repede, doar experienta celor aflati acum la putere le spune ca dupa 4 ani fac atat de insuportabila viata romanilor, incat acestia ii voteaza pe oricare altii.

    Din pacate, aceiasi romani uita un dezastru dupa 8 ani si sunt dispusi sa repete experienta masochista.
  • +5 (5 voturi)    
    VOSGANIAN (Joi, 31 ianuarie 2013, 19:52)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    Nu am inteles nimic.Companiile de stat, cate mai exista ar trebui rentabilizate, pentru a avea beneficii pentru statul Roman, destul de indatorat.S-au privatizat multe unitati foarte rentabile, in special din industria usoara, unitati exportatoare, iar rezultatul a fost foarte clar : utilaje ultra moderne au fost vandute la fier vechi, sediile demolate, tragedii umane, terenurile acaparate pentru fel de fel de investitii ciudate.Aceste privatizari ar trebui foarte bine monitorizate pentru a nu se repeta asemenea tragedii.Ce mai exista apartine, totusi statului Roman.
    • +2 (2 voturi)    
      Romanii sunt de dreapta (Joi, 31 ianuarie 2013, 20:14)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      si nu suporta proprietatea la comun fie ea si a statului, cum o vad cum o devoreaza.
  • +5 (5 voturi)    
    asha, asha... (Joi, 31 ianuarie 2013, 20:48)

    Codruta N [utilizator]

    ... ca si caile ferate din Austria, Franta samd sunt "privatizate"... de AIA merg asa de bine, ca in Austria iti vine sa-ti petreci timpul liber aproape numai in tren...!!!

    "Privatizati", mai, totul! ca si asa sunteti ABSOLUT incapabili sa faceti ceva!!! Foame mare, neh...?
  • +5 (5 voturi)    
    "Toata industria de stat trebuie privatizata" (Joi, 31 ianuarie 2013, 22:27)

    ty [utilizator]

    Cu acelesi beneficii pentru romani ca si privatizarea BCR-ului?
  • 0 (0 voturi)    
    toata industria (Vineri, 1 februarie 2013, 10:32)

    consting [utilizator]

    sunt deacord cu privatizare ind de stat. dar sa nu se faca precum nastase. privatizarea petrom a adus 1000000 de someri si a distrus 99% din industria de profil. privatizarile pdsr a transf tara in piata de desf a ue. nu cred ca ne mai putem permite asa ceva. a nu se intelege ca nu tre facuta privatizare. sa se faca in beneficiul populatiei. pare ca dracu dar cam asa e.
  • 0 (0 voturi)    
    Privatizari pe timp de criza.. (Vineri, 1 februarie 2013, 17:47)

    lis.nc [utilizator]

    NU SE FAC! Asta stie pana si un student in anul 1 la ASE. Pentru ca nu iti da nimeni pretul corect si risti sa strici mai mult decat sa rezolvi ceva. Ii propun onor d-lui ministru sa faca o plimbare cu trenul in Germania si nu cu ICE(tren de mare viteza) ci cu un simplu Regional Express, echivalentul unui personal de la noi si sa vada ca statul poate si trebuie sa faca ptr cetatenii lui o administrare corecta a unei companii de sat (nu vreau sa mai spun aici de Renault, BAE, SNCF, AGIP, ÖBB, s.m.a.d.). Stiu, e simplu sa iei ce iti cere FMI ca pe un verset din Biblie,si mai ales daca la privatizare iti curge ceva prin buzunarele proprii e si ''recomandat'', nu?