Varujan Vosganian se considera o investitie straina si vrea sa fie primul manager privat din Guvern: Nu pot trai doar din salariul de politician

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 8 februarie 2013, 13:39 Economie | Companii

Ministrul Economiei, Varujan Vosganian, considera ca nu are obsesia capitalului romanesc, fiind el insusi o investitie straina in Romania. "Eu nu am obsesia capitalului romanesc. Eu insumi sunt investitie straina in Romania.  Bunicii mei au venit din Anatolia, asadar nu am aceasta prejudecata", a spus Vosganian in cadrul unui seminar organizat de Fundatia Romanian Business Leaders. Ministrul Economiei a mai spus ca nu se poate trai doar din salariul de politician si doreste sa fie manager privat in Guvern.

"Eu am vorbit cu domnul Ponta. I-am spus: Eu vreau sa fiu manager privat in Guvern. Daca eu aduc bani, sa-mi dati voie sa ca din banii acestia sa dau o parte oamenilor care i-au produs", a spus Vosganian.

Acesta a precizat ca nu se poate trai doar din salariul de politician. "Sunt in politica de 23 de ani, nu as fi putut trai numai din salariul de politician. Este din ce in ce mai greu, pe legislatia romaneasca si agentiile de integritate si toate rigorile opiniei publice, sa mai traiesti si din altceva decat din politica, pentru ca intri in tot felul de incompatibilitati. Pe viitor va trebui sa ne gandim", a precizat Vosganian.


Citeste mai multe despre   










3845 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Da (Vineri, 8 februarie 2013, 13:42)

    xvlad [utilizator]

    Investitiile straine vin, dar mai si pleaca, D-le Vosganian.
  • +17 (17 voturi)    
    umor ieftin de Urzica (Vineri, 8 februarie 2013, 13:43)

    un domn [utilizator]

    armeanu asta vrea sa spun aca..puneti ma la munca..eu oricum nu voi munci...dar de aceea dati mi o leafa babana...ce nesimtire are cetateanu asta in el)))))))))
    • +5 (5 voturi)    
      Eeee...... (Vineri, 8 februarie 2013, 15:04)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ....e greu acuma: nu mai e de vandut nimic !! Si banii din vanzarea BCR....s-au mai terminat !!! Ce sa mai zica si el....!!!
    • +1 (1 vot)    
      Altul (Vineri, 8 februarie 2013, 21:06)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Alt ministru cu greieri in capsor ! E vina lui Basescu ! A desfiintat spitale de psihistrie si acum pacientii circula liber prin guvern !
  • +21 (21 voturi)    
    De antologie ! (Vineri, 8 februarie 2013, 13:46)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Mai ales citatul "Este din ce in ce mai greu, pe legislatia romaneasca si agentiile de integritate si toate rigorile opiniei publice, sa mai traiesti si din altceva decat din politica" inseamna ca pana acum "competentul" nostru (ministru de finante care nu stie modul de calcul TVA - o alta faza antologica cu acest "cascador al rasului") a trait din trafic de influenta si coruptie cum singur recunoaste si numai presiunea din ultimul timp il face sa caute alte mijloace de trai. Daca ar fi dupa competenta ar fi murit de foame de multa vreme. Numai ca politician fiind a facut chiar avere cu mintea sa firava. A ales bine Becali un partid pe masura "mintii" lui de cioban cu liceu tehnic la baza.
    • +9 (11 voturi)    
      cu tva ul (Vineri, 8 februarie 2013, 14:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_1

      era Bodu, nu armeanu..armeanu e sarac cu duhul..doar barba il mai tine pe pamant
  • +13 (13 voturi)    
    saracu (Vineri, 8 februarie 2013, 13:50)

    Mos Andrei [utilizator]

    E un fel de victima a sistemului. Poate ar trebui sa se lase daca o duce asa prost.

    Sa plece... in Anatolia. Return of investment. Sa-i paraduiasca si pe-aia.
  • +16 (16 voturi)    
    Se vrea Manager, dar e vai de curu' lui (Vineri, 8 februarie 2013, 13:51)

    marianos [utilizator]

    dnul V, de acord ca cine aduce bani sa i-a o parte dar vezi sa nu sari calu' ; sa nu uiti ca nu e averea lu' muma'ta folosesti capitalul statului.pe gratis
    Privatu' are banii lui care uneori il costa (daca e impumutat ) sau l-a costat sa-i aiba..
    Tu ai avut sansa in 2008-2009 dar ai ratat-o
    ne-ai demonstrat cat de bun manager esti
    Intr-o firma privata ai fi zburat repede ca ai pus in pericol finantele si viitorul firmei cu investitiile tale
  • +14 (14 voturi)    
    OUCH (Vineri, 8 februarie 2013, 13:57)

    d_b [utilizator]

    asta chiar doare.
    va propun ca alternativa sa petreceti viitoarele vacante parlamentare la cules de capsuni, salata, castraveti, sparanghel, etc... ar fi o idee de venit suplimentar, mai puneti si voi un banut cinstit deoparte;
    sau poate era mai bine pentru dvs, si evident si pentru noi, daca bunicii ramaneau in Anatolia
  • +18 (18 voturi)    
    *********** (Vineri, 8 februarie 2013, 13:59)

    Andradda [utilizator]

    "Varujan se considera o investitie straina..."
    Armeanul are dreptate, dar nu asa cum ar fi dorit.
    El este intr-adevar strain de orice competenta.
    • +6 (8 voturi)    
      hmmm (Vineri, 8 februarie 2013, 14:24)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Poate cu o exceptie: mie chiar mi-a placut "Cartea soaptelor". Cu exceptia unor stangacii de debut (inerente si foarte putine), are premizele unei capodopere - atat cat am inteles eu. Pacat insa ca nu se ocupa doar de asta si da cu mucii in fasole (scuzati-mi franceza) prin politica.
      • +6 (6 voturi)    
        ********* (Vineri, 8 februarie 2013, 14:42)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

        M-am referit strict la contextul la care s-a referit si Vosganian, adica acela de "mare manager, mare economist, mare politician..."
        Vâna literar-artistica nu i-o cunosc.
  • +4 (4 voturi)    
    foarte OK! (Vineri, 8 februarie 2013, 14:36)

    foarte-curios [utilizator]

    deci ca manager poate fi dat afara pt. management "poetic sau muzical", ca ministru NU! si apare si mai putin pe sticla, debitand filosofii economice,
  • +8 (8 voturi)    
    pacatosul adevar graieste (Vineri, 8 februarie 2013, 14:38)

    no_nick [utilizator]

    i-auzi!

    "Eu am vorbit cu domnul Ponta. I-am spus: Eu vreau sa fiu manager privat in Guvern. Daca eu aduc bani, sa-mi dati voie sa ca din banii acestia sa dau o parte oamenilor care i-au produs".

    adica, dam acuma contracte celor care au sponsorizat armeanul/usl? eu asa inteleg.
  • +5 (5 voturi)    
    NU poate trai din salariul de politician! (Vineri, 8 februarie 2013, 14:44)

    closer [utilizator]

    Poate ca standardul lui de viata e foarte ridicat si ar trebui sa se mute inapoi in Anatolia!Nu s-ar supara nimeni , dupa parerea mea.
    Poate ar trebui sa incerce sa traiasca din salariul minim pe economie , cum reusesc si mai ales cum sunt nevoiti sa se descurce mii de cetateni!
    Poate ar trebui sa se pensioneze si sa i se stabileasca cuantum egal cu una din pensiile parintilor nostri , situata undeva pina in 1000 de lei!
    Ce ar mai putea comenta atunci?
    Deci daca aduce bani din investiile facute de departamentul ce i-a fost repartizat , o parte din banii facuti sa se intoarca la cei care au facut posibil acest lucru.
    Insa el este sef , deci o felie consistenta sa ii revina.
    Acesta treaba nu suna ca un bilet de voie in alb ca sa poata sa isi insuseasca fonduri fara sa poata fi tras la raspundere cumva? Adica sa aiba liber la furat , treaba fiind legala , in mintea lui?
    Cred ca asta va fi scopul lor , al alesilor nostri, pina la urma, doar ca unii isi dau drumul la porumbeii din gura prea devreme.
  • +3 (3 voturi)    
    armeanu' prost (Vineri, 8 februarie 2013, 14:50)

    Landser [utilizator]

    bre, investitiile straine se considera a fi bune doar atunci cand vin din vest pe cand talica....
    Mai bine du te mata de unde a venit bunelu!
  • +4 (4 voturi)    
    Si Arafat e investitie straina.... (Vineri, 8 februarie 2013, 14:57)

    Andor74 [utilizator]

    Dar spre deosebire de multi altii, a realizat ceva palpabil si se lupta in continuare sa realizeze ceva.
    Ca in orice lucru gata facut, se pot gasi critici si laude... dar macar omul incearca cu onestitate sa faca ceva. Si nu l-am auzit pe Arafat ca ar avea nevoie de venituri suplimentare....
  • +3 (3 voturi)    
    ? (Vineri, 8 februarie 2013, 15:08)

    Ioanas [utilizator]

    Aici atingem culmile nesimtirii pure. Sau poate ale nebuniei ?...
  • +1 (1 vot)    
    gura pacatosului adevar graieste (Vineri, 8 februarie 2013, 15:10)

    un dac [utilizator]

    lasand la o parte persoana, ceea ce spune el nu este totalmente gresit. ne dorim in multe pozitii cheie manageri cu performanta, dar credeti ca se "coboara" cineva de la vodafone, unilever, orange etc la salariul de consilier sau chiar ministru?
    evident ca au venituri mari pentru media pe tara, dar mici comparativ cu ceea ce castiga deja oamenii care au dovedit ca sunt manageri buni. nu poti lua un presedinte de banca (care are aproape functie de ministru ca echivalenta) si sa tai vreo 33,000 euro din salariu pe luna.
    e adevarat ca si daca ar avea mai mult, tot ei ar fi, tot ar fura, tot nu merita, dar ideal vorbind, castiga necompetitiv pentru job description.
  • +1 (1 vot)    
    sa ma lase pe mine ca eu as putea (Vineri, 8 februarie 2013, 15:30)

    rakleta [utilizator]

    la cate beneficii isi trag astia nici nu ar avea nevoie de bani sa traiasca.
  • +3 (3 voturi)    
    ********** (Vineri, 8 februarie 2013, 16:27)

    Andradda [utilizator]

    Cat de dus cu pluta trebuie sa fii ca sa pretinzi de la guvern (de pe postul de ministru) sa ti se dea un post de manager privat, pt ca din salariul de (ministru) bugetar n-ai cum sa traiesti!?
    Oare poate sa incapa atata "inteligenta" in capul unui singur om?
    Se pare ca da!
    ))))
  • +1 (1 vot)    
    Cand cineva .. (Vineri, 8 februarie 2013, 16:51)

    Alius [utilizator]

    ....se cere pe un post din guvern, stie cu cat este platit. Nu-i place salariul, nu-l obliga nimeni sa faca parte din guvern si poate sa mearga la o firma privata sa castige cat vrea.

    Dar noi stim ca cei care vin prin guverne, parlament, senat, nu pentru acele salarii oficiale vin, ci pentru spagile si oportunitatile care se ivesc prestand in acele functii.
  • +1 (1 vot)    
    ===================== (Vineri, 8 februarie 2013, 20:41)

    Zede [utilizator]

    "Sunt in politica de 23 de ani".

    Deci, stimatul domn Vosganian a fost in mod permanent printre cei care ne-au adus in 23 de ani pe ultimul loc in Europa.

    Si vrea mai multi bani pentru asta, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Partial corect (Vineri, 8 februarie 2013, 22:46)

    Octavian48 [utilizator]

    Cum mai zicea altcineva in postarile anterioare ideea este foarte buna. Daca vrei perfomanta platesti pe masura. Iar daca o sa credeti ca veti plati in felul asta pe cineva care va fura atunci nu mai votati pe cei care prezinta un guvern in care nu se prezinta pe posturi de ministrii oameni competenti. Informati-va si informati si pe ceilalti ca doar avem acces la internet. Deschideti ochii!!

    Cum era zicala( care se poate aplica in privinta votului se pare) Prost nu e ala care cere, ci ala care da