Senatorul Klarik Laszlo despre investitia de 150 mil euro anuntata de Holzindustrie Schweighofer: Nu alungam investitorii, dar ar putea pune in pericol afacerile micilor intreprinzatori din industria prelucrarii lemnului

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 25 aprilie 2013, 19:58 Economie | Companii

Senatorul UDMR de Covasna Klarik Laszlo a declarat joi ca investitia preconizata de grupul austriac Holzindustrie Schweighofer, care vrea sa construiasca o fabrica de cherestea in localitatea Reci, trebuie evaluata din prisma intereselor pe termen lung ale comunitatii locale, scrie Agerpres.

Klarik Laszlo a sustinut joi o conferinta de presa impreuna cu presedintele Consiliului Judetean Covasna, Tamas Sandor, in cadrul careia a prezentat o scurta analiza privind impactul pe care investitia o va avea asupra mediului social, economic si natural al zonei, subliniind, printre altele, ca 'gigantul' austriac ar putea pune 'in pericol' afacerile micilor intreprinzatori locali din industria prelucrarii lemnului.

Potrivit acestuia, de pe urma taxelor si impozitelor pe terenul si cladirea viitoarei fabrici de cherestea Consiliul local al comunei Reci ar putea castiga intre 400.000 si un milion de euro pe an, s-ar crea circa 650 de locuri de munca, potrivit investitorului si ar creste PIB-ul judetului, in schimb s-ar exploata o mare cantitate de busteni, iar transportul ar putea distruge drumurile din zona. Datele preliminare arata ca firma Holzindustrie Schweighofer vrea sa exploateze anual 800.000 de metri cubi de masa lemnoasa care va pleca in cea mai mare parte la export, iar acest lucru ar insemna ca in fiecare ora pe poarta fabricii sa intre si sa iasa patru camioane, spune Klarik Laszlo.

Acesta a amintit ca in judetul Covasna sunt 1.888 de intreprinzatori care lucreaza la prelucrarea primara a lemnului, ca intermediari de materie prima ori in industria mobilei si care nu vor putea face fata concurentei investitorului austriac.

Senatorul UDMR a mai spus ca Holzindustrie Schweighofer nu a venit cu un plan de afaceri si nici nu a prezentat tehnologia pe care doreste sa o utilizeze in fabrica de la Reci, prin urmare nu se poate evalua efectul asupra sanatatii localnicilor si a mediului inconjurator. Klarik a concluzionat ca autoritatile nu se pot opune acestei investitii daca este respectata procedura de avizare reglementata prin lege, dar moral este sa se tina cont si de interesele pe termen lung ale comunitatii locale.

"Nu tot ce e legal este si moral (...) Noi nu respingem investitiile, dar trebuie si avem obligatia sa le armonizam cu interesele comunitatii si sa le aparam. E firesc sa punem intrebari in cazul acestei investitii si sa nu ne pripim pentru ca apoi sa regretam, mai bine dam dovada de cumpatare (...) Aparent investitia aduce multe beneficii, dar pe de alta parte s-ar putea sa pierdem pe termen lung. Orice investitie e binevenita, dar le preferam pe cele care aduc raspunsuri, rezolvare la problemele comunitatii si nu pe cele care creeaza probleme. Nu alungam investitorii, doar dam dovada de cumpatare", a spus Klarik Laszlo.

In schimb, colegul sau de partid, senatorul Olosz Gergely sustine investitia Holzindustrie Schweighofer de la Reci, fiind unul dintre cei care i-au determinat pe austrieci sa se orienteze spre judetul Covasna.

Si PSD Covasna sustine investitia. Presedintele organizatiei, deputatul Horia Grama a declarat, joi, ca temerile sunt nejustificate si ca avantajele sunt mai mari decat dezavantajele. Acesta a aratat investitia de 150 de milioane de euro si cele 650 de noi locuri de munca nu sunt de neglijat intr-un judet cum este Covasna, situat printre ultimele din tara in ce priveste nivelul de trai.

"Cand avem o asemenea ocazie nu putem sa ne taiem craca de sub picioare", a conchis Horia Grama.

Printre opozanti se numara atat Partidul Civic Maghiar (PCM), cat si Partidul Popular al Maghiarilor din Transilvania.

Presedintele PCM Covasna, Kulcsar Terza Jozsef a declarat joi, in cadrul unei conferinte de presa, ca fabrica va avea un impact negativ asupra Rezervatiei naturale 'Mestecanisul' de la Reci, dar si asupra padurilor si turismului. Acesta s-a aratat sceptic in ce priveste crearea celor 650 de locuri de munca promise si a mai spus ca in calitate de consilier judetean se va opune deschis acestei investitii pentru ca nu este in avantajul comunitatii locale.



Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3583 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    Cu siguranta! (Joi, 25 aprilie 2013, 20:30)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Efectul ar fi devastator! Adio fraude cu masa lemnoasa! Adio furturi! se fiscalizeaza totul! Iar firma respective face elemente de constructie deosebite care vor ingropa "modul de lucru traditional". E adevarat cei ce vor invata sa lucreze cu grinzile si stilpii lor vor avea o pine buna!
    Va fi exact acelasi efect pe care supermaketurile l-au avut asupra chioscurilor evazioniste. Da multi dintre evazionistivor disparea si odata cu ei fondurile catre partidul majoritar din zona - ghici care? Si ce mai e politica fara sa ai de unde primi donatii si subventii?
  • -2 (8 voturi)    
    Cu mortu in casa (Joi, 25 aprilie 2013, 20:35)

    iMinte [utilizator]

    Sunt curios ce vor obtine Partidul Civic Maghiar (PCM), si Partidul Popular al Maghiarilor din Transilvania opunandu-se acestei "investitii". Cartile se fac cu buzunarele pline si parca vad ca PCM si PPM vor fi lasate cu ochii in soare.

    "Holzindustrie Schweighofer vrea sa exploateze anual 800.000 de metri cubi de masa lemnoasa care va pleca in cea mai mare parte la export"

    Cu ce inlocuiesc acesti 800 de mii de metri cubi?
    Pun padurile la loc? Au un plan de impadurire a zonelor din care vor taia lemn?

    Sa fim seriosi! Cand se va termina de exploatat ca nu va mai fi nimic de exploatat, vor inchide si vor pleca. SImplu. Pentru ei este un rahat sa faca o hala-sandrama in care sa prelucreze pentru export busteanul. Investitia lor va fi doar in cateva utilaje. N-au nimic in plan pe termen lung. Nici nu cred ca au nevoie de 650 de oameni. Au nevoie de maxim 100 de oameni ca sa taie "eficient" padurile pentru ca vin cu utilajele care fac toata treaba.

    Dati-va pe mana lor!
    Dati tot la taiat!
    • +2 (6 voturi)    
      da? (Joi, 25 aprilie 2013, 21:42)

      Dan-T [utilizator] i-a raspuns lui iMinte

      Cei 800.000 de metri cubi pe care ii va prelucra, acum sa nu crezi ca reaman pe picioare. Nu se exporta ca si cherestea.Macar in cazul asta mai castigam si noi ceva... industri, oamenii, economia.
    • +1 (3 voturi)    
      mai (Joi, 25 aprilie 2013, 23:34)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui iMinte

      nea econazy, pe prietenul tau Klarik Laszlo il arde ca in sfirsit patrunde economia moderna in fieful lui, nu ca se taie padurea, pe asta o taiau oricum el si asociatii lui. Altfel, am mai mare incredere in Holzindustrie Schweighofer decit in ''micii intreprinzatori'' care nu au nici resurse, nici bunavointa. Oricum, pe matale nu te intereseaza si nu pricepi nimic din nimic, asa ca gfy.
    • +5 (7 voturi)    
      Dar padurile taiate (Vineri, 26 aprilie 2013, 0:07)

      Gg65 [utilizator] i-a raspuns lui iMinte

      de alde Verestoy cu ce au fost inlocuite?Le e teama ca taie austriecii copaci si nu le mai raman lor?
      Si de unde stii ce au de gand?
    • 0 (2 voturi)    
      uh, scuze! (Vineri, 26 aprilie 2013, 1:01)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui iMinte

      Am dat "minus", din greseala :(
      Ai PERFECTA dreptate!!

      In afara de asta: de UNDE va lua Schweinhofer cei 800.000 mc. anual? Au de gand sa rada tot ce a mai ramas, din padurile Covasnei?
      Ca Vrancea oricum s-a dus... sau e pe duca... >:
    • +2 (2 voturi)    
      ai dreptate (Vineri, 26 aprilie 2013, 8:11)

      bogdanlungu [utilizator] i-a raspuns lui iMinte

      mai bine ne dam pe mana lui verestoy attila. el macar nu pleaca din tara dupa ce termina de taiat padurile.
  • +4 (12 voturi)    
    Mde... (Joi, 25 aprilie 2013, 20:39)

    gussy [utilizator]

    Are dreptate.Cand Henry Ford a scos pe piata primul automobil ieftin gratie liniei de fabricatie, o multine de geambasi a dat faliment.
    Da' Laszlo asta e cumva purtatorul de cuvant al celui supranumit Drujba lui Dumnezeu?
  • 0 (2 voturi)    
    fin (Joi, 25 aprilie 2013, 20:39)

    iMinte [utilizator]

    http://www.ziarulunirea.ro/firma-holzindustrie-schweig%C2%ADhofer-cap-de-lista-in-taierea-si-rindeluirea-lemnului-108492.html
  • +4 (10 voturi)    
    realitatea (Joi, 25 aprilie 2013, 22:17)

    taranistu [utilizator]

    e un pic mai complicata pentru concetatenii nostri de etnie maghiara. Ei nu vor sa vina nici o firma mare in zona lor, pentru ca sunt atat de deschisi si toleranti incat nu vor pe nimeni acolo! Pai te gandesti ca s-ar putea sa vina si romani sa lucreze acolo? Iar asta ar fi o tragedie pentru ei. S-a intamplat la fel si cand au mers maicutele greco-catolice sa aiba grija de niste copii. Era o problema, pentru ca nici maicutele si nici copiii nu erau maghiar, pardon, secui. Unde mai pui ca Verestoy (drujba lui Dumnezeu) pierde ceva la pescherea?
  • +3 (5 voturi)    
    Maghiari ipocriti! (Vineri, 26 aprilie 2013, 1:17)

    un dac [utilizator]

    "Nu tot ce este legal este si moral"?
    Mai prietene, a fost mama la guvernare din 90 incoace nonstop? de ce nu ai schimbat tu, maghiarule, legea, astfel incat orice este legal sa fie si moral, cum ar fi firesc. Intreb de mama mea, nu de mama ta, sa nu crezi ca te injur, in caz ca limba romana a fost optionala la tine la liceu.
    Daca tot te rupe grija de moralitate si de legalitate, rontaie niste lemn in gura taiat de Kerestoy 5 coy.
  • -3 (5 voturi)    
    Austriecii au pus iar ochii pe romani !!! (Vineri, 26 aprilie 2013, 1:17)

    andreesanu [utilizator]

    Alt JAF este pus la cale cu intentii diabolice de austrieci !!!.Sub umbrela vezi doamne a locurilor de munca ce le va infiinta ca doar n-o sa vina austriecii sa munceasca la tapina austriecii si-au pus in gind sa termine si padurile ramase in curbura Carpatilor punind ochii pe Covasna ,Intorsura Buzaului pina in Harghita ,vor sa toace tot.Holzindustrie pretinde ca vrea sa faca o fabrica de cherestea care sa toace 800000 M3 de lemn,dar vor distruge tot ce-i fauna ,izvoare,drumuri si doar ca sa exporte ei lemn,cherestea din Romania.
    Oare nu ne ajunge JAFUL de la OMW si din exploatarile de petrol pe dea moaca,nu ei au pus Oltchimul pe chituci,au pus laba pe BCR !!!,care-i politica BCR azi ???.
    Nu ajunge jaful din Apuseni ???
    • +7 (7 voturi)    
      Prietene . . . (Vineri, 26 aprilie 2013, 7:47)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      . . . uiti un lucru! Jaful deja exista si este potent nevoie mare datorita tocmai acelor mici intreprinzatori, cum ii denumeste smecherul asta de la UDMR. Jaful despre care vorbesti va fi insa fiscalizat si facut nemteste. Adica neamtul acolo unde traie va pune imediat in loc, ceace micul intreprinzator, membru UDMR, nu face, pentru ca el doar taie pe furis.