VIDEO Masura fara precedent impotriva importurilor ilegale de legume turcesti: TIR-uri monitorizate cu GPS-ul

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 13 iunie 2013, 18:26 Economie | Companii

Control la tirurile cu fructe si legume din Turcia
Foto: Agerpres
Camioanele din Turcia care transporta legume si fructe si declara la vama ca sunt doar in tranzit pe teritoriul tarii noastre ar putea fi monitorizate prin GPS, potrivit unei masuri prezentate in cadrul sedintei de Guvern si explicate pentru HotNews.ro de catre Achim Irimescu, secretarul de stat in Ministerul Agriculturii. "Un camion care intra in tara primeste un GPS si apoi il lasa la iesire si noi verificam traseul. Sunt foarte multe tir-uri care in prezent spun doar ca tranziteaza Romania, dar intra pe la Giurgiu si se opresc si descarca marfa in Ilfov. E o manevra <<la negru>>, iar fructele si legumele turcesti risca sa fie contaminate de chimicale", sustine Irimescu. "Asa ne-au facut-o si turcii in trecut", mai sustine oficialul roman.

Secretarul de stat Achim Irimescu a declarat, miercuri, la Slobozia ca ministerul Agriculturii face eforturi pentru stoparea comertului cu fructe si legume turcesti in Romania si ca pentru control, dar mai ales stoparea importurilor frauduloase, camioanele turcesti vor fi monitorizate prin GPS.

Cum ar raspunde turcii la o astfel de masura?

"N-au de ce sa protesteze. Asta e o procedura pe care ei ne-au aplicat-o inainte sa ne gandim noi la ea", a raspuns pentru HotNews.ro secretarul de stat Achim Irimescu.

"Asa ceva a practicat si Turcia pe vremea cand ne-a lasat camioanele cu ovine catre tarile arabe si apoi ni le-au blocat ca au avut ei interes pe piata araba. Ne-au cautat nod in papura si motivele lor erau puerile. Ca sa ne monitorizeze, ne puneau pe fiecare camion un GPS. Noi acum, practic, nu inventam nimic", a conchis secretarul de stat in Agricultura.



Legumele si fructele turcesti, monitorizate cu GPS-ul in Romania

Achim Irimescu a confirmat pentru HotNews.ro ca ideea a fost dezbatuta in sedinta guvernul si ca "a fost primita favorabil".

"S-a discutat. Ideea a fost primita favorabil. Asteptam raspunsurile de la ministerele implicate, de la ANAF, de la Ministerul Finantelor, de la Ministerul Transporturilor", a spus Irimescu.

"Nu e ceva nou. Asa ne-au facut-o si turcii", a continuat acesta.

"Practic punem un GPS pe fiecare camion care intra in tara si il lasa la iesirea din tara. Sunt camioane care spun ca sunt in tranzit catre europa de Vest, dar ei lasa marfa in tara. Nu mai ajung in Ungaria, in Germania. Ei declara una la frontiera si alta fac",  a declarat Irimescu.

"Legumele si fructele turcesti risca sa fie contaminate de chimicale"

In plus, potrivit spuselor secretarului de stat, in multe cazuri fructele si legumele din Turcia sunt pline de chimicale si pun in pericol sanatatea consumatorilor.

"Au fost cazuri cand am gasit multe legume contaminate. Asta inseamna ca vom reincepe controalele. Pe langa vanzarea la negru, aceste transporturi reprezinta si un risc de sanatate. Ei folosesc produse chimice nepermise pe piata europeana - pesticide, insecticide aduse din China, mai ieftine - si intra cu ele, iar noi trebuie sa le verificam", sustine Irimescu.

TIR-urile turcesti ar putea fi monitorizate prin GPS in Romania
Foto: Agerpres
Intrebat ce amploare are acest fenomen, Irimescu a precizat ca se asteapta in prezent date oficiale de la institutiile de profil, dar ca "din informatiile noastre sunt multe tiruri care fac aceasta manevra".

"Astept si propuneri de la ministerele de profil, poate sunt si solutii mai simple. Cineva spunea ca de la supermarketurile sa ni se comunice ce marfa turceasca se vinde. Doar ca s-ar putea sa dam peste alt fel de interese daca vorbim de hypermarketuri", a declarat secretarul de stat.

Cum va functiona sistemul?


"Un camion intra prin Vama Giurgiu. El teoretic este vamuit la bulgari, la primul punct de intrare in Uniunea Europeana. Eu il opresc, ii pun un GPS si la iesire din tara, la Nadlac sa spunem, lasa GPS-ul acolo si astfel verifici traseul. In orice caz, daca lasa marfa la Ilfov, cum se practica de obicei, nu-i mai convine sa bata drumul sa iasa din tara si sa se intoarca", a explicat pentru HotNews.ro.

"Noi verificam traseul, nu si incarcatura, dar nu-i convine lui pentru cat castiga sa bata atata drum doar sa lase GPS-ul la granita de Vest", mai spune Irimescu.

Aparatele si statiile GPS vor fi ale statului

Achim Irimescu
Foto: Ministerul Agriculturii
"Aceasta masura ar pute s-o puna in practica Politia de Frontiera. Astfel de statii de GPS ar trebui sa existe. Nu stiu exact situatia, daca exista aparatele sau trebuie sa se faca o licitatie publica pentru achizitionarea lor. Asta ramane sa vedem. Datele vor fi controlate de Politia de Frontiera si ne vor transmite si noua datele", sustine secretarul de stat.

De ce doar camioanele turcesti?

"Importurile cele mai mari de fructe si legume vin din Turcia. In special rosiile care le omoara pe cele romanesti", mai spune oficialul roman.

Fenomenul importurilor ilegale si potential contaminate de legume si fructe, dar si alte tipuri de marfuri din Turcia nu este unul nou. Transporturi ilegale si cu legume contaminate au fost descoperite constant de autoritati, insa masurile preventive nu si-au aratat pana acum eficacitatea, iar fenomenul persista. 

Fenomenul importurilor frauduloase si periculoase de marfuri turcesti: controale, arestari si marfuri contaminate in primele luni ale anului

Un ultim exemplu in acest sens este controlul amplu realizat de Politistii Directiei de Investigare a Fraudelor, pe 26 aprilie, la societati comerciale din Bucuresti si Ilfov care desfasoara activitati de comert cu marfuri din Turcia si Bulgaria.

Cu aproape o saptamana inainte, procurorii DNA l-au saltat pe liderul unei grupari turce care a dominat in ultimii ani piata de legume si fructe din Romania, iar in luna martie, pe 6, Autoritatea Sanitar Veterinara din Romania a depistat peste 10 tone de legume si fructe din Turcia contaminate cu pesticide.


Citeste mai multe despre   










9470 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    E bine dar nu suficient! (Joi, 13 iunie 2013, 18:43)

    calinsab [utilizator]

    Ca sa pui in aplicare un sistem de control GPS la marfuri... in Romania eu as proceda altfel:

    As scana documentele fiecarui TIR in format Pdf apoi as crea o baza de date in timp real ...in care sa apara aceste documente si sa poata fi verificate oricand si oriunde de catre echhipaje mobile de politie din toata tara, indiferent de locatie, as pune GPS-ul in fiecare masina, iar cand masina e verificata in teren indiferent de locatie acea masina trebuie sa aibe asupra ei GPS-ul alocat , marfa conforma cu documentele scanate la intrarea in tara si sa se afle pe traseul declarat la intrarea in tara. Apoi creat un sistem de radar ca si la avioane care sa urmareasca traseul masinilor... sunt sigur ca e posibil asta il poate face chiar STS si sa vedem apoi o interoperabilitate intre politia de frontiera si echipajele mobile din teritoriu.,...
    in caz contrar arestat soferul, camionul, si marfa!
    Faza cu cu faptul ca sunt oprite TIR-urile turcesti e apa de ploaie... marfa se v-a transfera in Bulgaria sau chiar in turcia pe alte masini , pe TIR-uri din UE si apoi sa vezi ... ne trezim ca am bagat o groaza de bani in GPS despre care vb azi si vom avea ZERO rezultate!

    Repet toate TIR-urile trebuie
    • -4 (4 voturi)    
      GPS (Vineri, 14 iunie 2013, 10:27)

      Tigertiki [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      Tocmai asta e, cineva trebuia sa castige de pe urma vanzarii acestor aparate GPS !
      • +5 (5 voturi)    
        GPS (Vineri, 14 iunie 2013, 11:41)

        alin gr [utilizator] i-a raspuns lui Tigertiki

        Un Gps costa 150-200 euro,urmarirea pe GPS/luna costa cam 3-5 euro,la 500 dispozitive GPS e o suma de maxim 100.000 euro si le folosesti cativa ani.
        • +1 (3 voturi)    
          INTRA PLINE SI IES GOALE cu GPS! (Vineri, 14 iunie 2013, 12:07)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui alin gr

          si nu cred ca pot fi sanctionati ca nu au respectat nu stiu ce trase!
          • +2 (2 voturi)    
            GPS la castraveti, nu puneti !!! (Vineri, 14 iunie 2013, 16:06)

            pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

            institutii slabe, solutii exagerate!
  • +24 (24 voturi)    
    Ideea este buna. (Joi, 13 iunie 2013, 18:44)

    mitg [utilizator]

    Ideea in sine e foarte buna. In primul rand, se combat importurile ilegale (normal ca nu va avea o eficienta de 100%, dar orice efort e binevenit). In al doilea rand, le mai da cate ceva de lucru celor de la PF.

    Problema e ca presimt inca un contract bomba cu UTI, in care o sa cumparam GPS-uri de €2500 bucata.
    • +5 (7 voturi)    
      Se poate si cu sim card (Joi, 13 iunie 2013, 23:04)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Stiu un telco care ofera serviciu asta la o firma, sim card conectate la niste modemuri, si tracking prin semnal de la turnuri,

      Nu e la fel ca un gps, dar e mult mai ieftin un sim cu un modem cu baterie proprie. Acum depinde de cat de in detaliu ne intereseaza, de ex pt transit e suficient.
      • +2 (4 voturi)    
        si inca ceva (Vineri, 14 iunie 2013, 9:46)

        404.8 [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        presupunand ca transportatorul aduce marfa si in Romania si mai duce si in afara cum stii care lazi sunt pentru ilfov si care pentru exterior?
        in mod normal ar trebui sa aplice pe fiecare lada un sistem de detectie.
        la vamuire e secretul.
        daca vamesul are un device cu care poate controla din mers fiecare lada s-a terminat cu furtul.
        gps-ul pe camion e ok, insa nu destul.
  • +19 (19 voturi)    
    presimt ca niste colorati se vor oferi (Joi, 13 iunie 2013, 19:51)

    albatrosul_verde [utilizator]

    sa plimbe gps-ul prin tara ...
    • +6 (6 voturi)    
      Excelent! (Vineri, 14 iunie 2013, 9:17)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui albatrosul_verde

      Colorati sau nu, ai pus in evidenta o importanta bresa de securitate!
      Daca autoritatile se vor multumi sa monitorizeze orbeste datele primite de la GPS, fara a verifica pe teren ca aparatul mai este sau nu pe TIR-ul respectiv, desigur ca evaziune va creste, nici vorba sa scada!
      • +2 (4 voturi)    
        Pot sigila tirul (Vineri, 14 iunie 2013, 10:20)

        The Special One [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        Pun gps inauntru sigileaza tir, si verifica sigiliu la iesire.
        • 0 (0 voturi)    
          pentru The special One (Vineri, 14 iunie 2013, 12:24)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

          Daca baga GPS-ul inauntru, mai "prinde " satelitul ?
          • +1 (1 vot)    
            mai prinde! (Vineri, 14 iunie 2013, 14:08)

            hot news [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            Ca doar TIR-ul nu este un container metalic, bine ecranat electromagnetic!
            Tehnica a progresat mult, in 2000 faceam incercari de localizare prin GPS a masinilor, receptorul consta dintr-o farfurie de 15cm ce trebuia sa fie pe acoperisul camionului, si o cutiuta. Acum receptoarel sunt ieftine, minuscule, si nu este nevoie sa aiba antena aparente, pot fi intergate in smartphone, apratul foto sau chiar telefon nu foarte destept! Asadar, din punct de vedere TEHNIC nu sunt dificultati insurmontabile ...
            • 0 (0 voturi)    
              Multumesc (Sâmbătă, 15 iunie 2013, 0:16)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

              pentru raspuns !
              • 0 (0 voturi)    
                pe mine nu ma multumeste! (Sâmbătă, 15 iunie 2013, 10:39)

                hot news [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                Este cu atit mai neplacut pentru noi sa stim ca din punct de vedere tehnic SE POATE, ca altii au inventat de mult apa calda, dar la noi nu a ajuns ideea!
                Sau mai degraba idei mai sunt enunta, insa in practica nu se aplica, pt ca nu exista vointa politica ...
  • +10 (10 voturi)    
    Si/sau sauplimentar (Joi, 13 iunie 2013, 20:55)

    Iulian_c [utilizator]

    sa se cantareasca la intrare in tara si la iesire , bineinteles cu sigiliul pe container intact.
  • +4 (4 voturi)    
    hmm (Joi, 13 iunie 2013, 23:00)

    comentez [utilizator]

    Masura pare buna la prima vedere, dar va rog sa ma scuzati, sunt neincrezator.
    Ministerul agriculturii este al conservatorilor, adica Dan Voiculescu, cel cu afaceri cu minsterul agriculturii?

    Oare vor fi achizitionate GPS-uri? La ce pret?
    • +1 (5 voturi)    
      aceasta monitorizare (Vineri, 14 iunie 2013, 0:05)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui comentez

      vine din alta parte si anume de la ministerul transporturilor unde cu binecuvantarea demisionatului director Mircea Pop si la sustinerea unui director comercial adjunct prin intermediul unui angajat al drdp Iasi o echipa de prieteni ai acestuia din urma lucreaza la acest sistem si vor primi pentru el bani prin achizitie directa, ramane de vazut cati bani si pe ce cale vor intra in buzunarele fara fund ale demisionatului.
  • +5 (7 voturi)    
    dorinta este justificata (Vineri, 14 iunie 2013, 0:17)

    un dac [utilizator]

    implementarea lasa de dorit.
    vorbeam acum 2 saptamani cu proprietarul turc al unui magazin de fructe si legume. mi-am dat seama ca cel mai logic ar fi ca angajatii statului care vin saptamanal sa ridice spaga sa-si faca treaba pentru care sunt platiti. raul trebuie tratat acolo unde contabiliceste este cel mai simplu, la desfacere. Sa dai o groaza de bani pe dispozitive gps presupanand ca turcii nu vor merge pana la Nadlac sau nu vor inventa vreo smecherie...inseamna cheltuire de bani ineficienta.
  • -2 (2 voturi)    
    cretina idee (Vineri, 14 iunie 2013, 8:35)

    decedat [utilizator]

    Daca doamne fereste ne primesc astia in Shengen, cine dracu mai imparte GPS-urile? Astia ar fi in stare sa faca price, numai sa nu-si rezolvele problemele de coruptie
  • +3 (5 voturi)    
    Buna dimineata! (Vineri, 14 iunie 2013, 9:15)

    hot news [utilizator]

    Chiar ca Guvernul a descoperit apa calda!

    secretarul de Stat recunoaste aceast lucru"
    Asta e o procedupra pe care ei (turcii) ne-au aplicat-o inainte sa ne gandim noi la asa ceva"!

    De ce abia acum?
    Monitorizarea unui camion ce pretinde ca este doar in tranzit prin tara se putea face foarte bine si inainte de a exista GPS-ul!
  • 0 (0 voturi)    
    Suntem o tara... (Vineri, 14 iunie 2013, 16:24)

    Gornistul [utilizator]

    ...de idioti !
    Cum putem inghiti galusca asta cu GPS, monitorizarea TIR-urilor, control la intrare si iesire, ...etc
    Daca cine trebuie dorea cu adevarat sa faca ceva pentru tara asta, adica sa ajute producatorii romani de legume si fructe sa-si vanda marfa, iar pe de alta parte sa protejeze sanatatea oamenilor vis-a-vis de otravurile din legumele turcesti, se scotea in regim de urgenta o lege CARE SA INTERZICA ACCESUL PE TERITORIUL ROMANIEI A TIR-URILOR TURCESTI CU LEGUME SI FRUCTE. Scurt ! Ca sa ajunga in Europa de Vest, pot trece si prin sudul Romaniei. Dar nu se vrea...
    Tot circul asta se face pentru a se umfla spaga mare de tot (miza fiind imensa pentru turci !) si o sa vedeti ca in continuare la market-uri va fi plin , in continuare, de frumoasele legume turcesti care iti iau ochii dar nu au nici un gust si pe deasupra baga in tine si otrava.
    Cumparasem o data niste vinete frumoase turcesti, nu era in sezon, le-am copt pe aragaz, iar in bucatarie ramasese, la distanta, colivia cu cei doi perusi. Sarmanii au murit la scurt timp din cauza fumului toxic de la coaja frumoaselor vinete lucitoare turcesti...
    Apropo de turci: in acelasi stil romanesc incepuse Basescu o actiune, cand era ministrul transporturilor, privind interdictia circularii TIR-urilor in wekend pe teritoriul Romaniei (asa cum este de mult timp la unguri !). S-a aplicat vreo 4 saptamani, dar se strecurase in hotarare o mica chestie, ca se va prelungi periodic. Intre timp turcii au sarit cu ce trebuia, unde trebuia, nu s-a mai prelungit hotararea si totul a cazut...Ca la noi in Romania !
    Iar duminica seara se aduna pe teritoriul romanesc coloanele de TIR-uri turcesti la trecerile in Ungaria pentru a se face ora 0,00 si ungurii sa dea drumul.
    Repede mai uitam!
    • 0 (0 voturi)    
      hai sa lamurim, punctual, o singura problema! (Sâmbătă, 15 iunie 2013, 10:38)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Gornistul

      Ce ar fi sa lamurim, punctual, o singura problema odata!?
      Spuneai ca s-a interzis circulatia TIR-urilor in weekend, dar turcii au sarit cu ce trebuia, si minunea a tinut doar trei zile. Oare de ce in alta tari oficialii se gandesc SI la agricultura locala, si la starea retelei de drumuri, si nu doar la buzunarul propriu, ca la noi? De ce numai la noi la vama s-au gasit bani si in cusca cainelui?! Oare de ce la altii (vecini de-ai nostrii, nu Germania!) se POATE sa functioneze lucruile, dar la noi, nu?
      Ai ceva sugestii cum s-ar putea remedia ?
  • 0 (0 voturi)    
    Marea abureala (Vineri, 14 iunie 2013, 22:12)

    vidoc [utilizator]

    Sistemul de urmarire a camioanelor prin sistemul GSM este de catva ani in dotarea vamilor.Ea suna frumos,problema e ca sunt o serie de vamesi"zelosi"care confirma ca si iesite din tara asemenea transporturi fie pline sau goale.Asa a fost si problema marfurilor accizate (combustibil.tigari etc)ce nu s-a rezolvat niciodata.Poti infiinta si zece servicii de monotorizare si urmarire,atat timp cat functionarii sunt corupti sau coruptibili rezultatele vor fi aceleasi.Doar nu toate TIR-urile care tranziteaza tara se evapora ci numai unele,adica acelea care trebuie.Vamile Albita si Sculeni(dar si Siret si Halmeu) au mii de astfel de declaratii confirmate dar cu marfa ramasa in comunitate si nu numai cu fructe din Turcia ci si cu usturoi chinezesc(via Olanda)tigari din zone libere spre Ucrania sau Rusia,electronice.piese auto etc.,Cine sa rezolve aceste probleme daca sistemul vamal e corupt din varf pana la ultimul amarat de vames:?