Scandalul managementului profesionist la companiile de stat

Christian Heinzmann, managerul companiei Tarom, despre scurtarea mandatului cu 3 ani: Am fost fortat sa iau aceasta decizie de catre Dan Pascariu, seful CA, altfel vor exista consecinte serioase - demiterea mea imediata. Cred ca scopul este sa fiu inlocuit cu altcineva, astept ca situatia sa-mi fie clarificata de primul ministru / Dan Pascariu: A semnat de bunavoie, nu l-a fortat nimeni

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 24 iunie 2013, 16:33 Economie | Companii

Christian Heinzmann
Foto: AGERPRES
Al treilea scandal legat de managementul privat la companii ale Ministerului Transportuilor: Christian Heinzmann, CEO-ul belgian al Tarom, il acuza pe Dan Pascariu, seful Consiliului de Administratiei al companiei, ca l-a fortat sa accepte reducerea mandatului in fruntea companiei sub amenintarea demiterii. Heinzmann a confirmat pentru HotNews.ro ca vineri, 21 iunie, a semnat o anexa la contractul prin care mandatul sau se reduce de la patru ani la doar un an, facand ca sefia sa la TAROM sa se incheie practic in luna noiembrie a anului in curs. Heinzmann, numit in functie in noiembrie 2012, spune ca asteapta ca situatia sa fie clarificata de premierul Victor Ponta, iar despre ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu, spune ca a primit asigurari din partea acestuia ca activitatea sa nu va fi afectata - lucru care nu s-a intamplat. Debarcarea fortata a lui Heinzmann are loc pe fondul unei evolutii pozitive a companiei, dupa cum arata cifrele comunicate de Tarom.

In replica, presedintele CA al Tarom, Dan Pascariu, a declarat pentru HotNews.ro ca Heinzmann a semnat de bunavoie documentul. "Reducerea costurilor inregistrata la TAROM a fost conjuncturala, provine din reducerea costurilor cu combustibilul, nu e un efect direct al managementului", a explicat Pascariu. " Heinzmann a fost mai degraba deranjat de numirea lui Nicolae Demetriade (ca director executiv -  n.red.), desi decizia nu ii afecta pozitia", a mai spus Pascariu.

Christian Heinzmann pentru HotNews.ro:

  • "Nu am avut alta alegere. Am fost, de fapt, fortat sa iau aceasta decizie de catre domnul Pascariu, seful Consiliului de Administratie. Pe moment ma simt foarte inconfortabil, este o situatie care ma intriga si vreau sa astept cateva zile sa vad cum decurg lucrurile, dar intr-adevar am semnat acest document.
  • Am discutat cu domnul Pascariu. Nu am avut alta alegere. Mi-a dat un termen limita: sa semnez inainte de sedinta CA de vineri [n.r. 21 iunie], altfel vor exista consecinte serioase - demiterea mea imediata.
  • Practic, daca voiam sa-mi pastrez postul, trebuia sa semnez aceasta anexa. Domnul Pascariu nu mi-a dat nici un motiv. Au dorit sa inchei contractul imediat. Daca nu acceptam oferta domnului Pascariu, eram dat afara imediat.
  • Totul este foarte subiectiv. S-au spus multe lucruri, dar cred ca scopul este sa fiu inlocuit cu altcineva. Astept ca situatia sa-mi fie clarificata de primul ministru.
  • Presiunile asupra mea din partea domnului Pascariu au inceput de prin luna martie. Au inceput practic din senin.
  • In acest moment, cel care e in poll-position sa ma inlocuiasca este domnul Demetriade. Pe termen lung cred ca se vrea numirea domnului Valentin Macec la sefia companiei.
  • Am discutat cu domnul Fenechiu despre acest subiect in urma cu o luna si mi-a spus ca pentru mine nu se va schimba nimic, insa nu s-a intamplat asa.
  • Sper ca pana in noiembrie lucrurile sa se schimbe.
  • Din ce stiu eu, atributiile mele raman aceleasi si nu au fost schimbate. Totusi, orice poate fi schimbat. Astept sa vad oficial ce s-a decis in cazul meu.
  • Despre situatia companiei in momentul in care a preluat sefia TAROM: Compania nu era intr-o situatie foarte buna. Acest lucru se datora si foarte multor modificari in randul managementului. Au fost foarte multi sefi si nu a existat consistenta. Consider ca este foarte important pentru o companie aeriana sa existe o continuitate in management si in strategie. De fiecare data cand vine cineva nou si schimba lucrurile, devine foarte descurajant pentru angajati. Asta e una dintre cele mai mari probleme. E nevoie sa ai o linie, o strategie, o echipa motivata ce poate sa duca aceasta companie pe profit. 
  • Ce progrese s-au facut? Care sunt rezultatele? Am realizat planul de management si am incercat sa-l punem in practica. Am analizat si eficienta operatiunilor, ne-am uitat si la problemele tehnice. Sunt foarte multe aspecte ce tin si de gandire strategica. Am fost in aceasta pozitie timp de 7 luni si incet-incet am inceput sa inteleg din ce in ce mai mult ce este de facut, ne uitam la competitie, analizam slabiciunile si opotiunitatile companiei noastre. Sunt foarte multe ce nu pot fi detaliate asa pe scurt.
  • Rezultatele financiare pe luna mai au fost foarte bune, iar in luna iunie urmeaza sa fie si mai bune. Dar inca avem multe lucruri de implementat. Suntem pe o directie buna, dar mai avem de lucrat.
  • HotNews.ro: Avand in vedere aceste rezultate bune, presiunea ca dvs sa va incheiati mandatul pare sa nu aiba sens... C. Heinzmann: Da. Asa este. Acest lucru reprezinta si marea mea frustrare. Nu pot explica de ce se intampla aceste lucruri. Nu este locul meu sa dau aceste explicatii.


Context:

Situatia de la Tarom reprezinta al treilea scandal legat de managementul privat la o companie la care actionar majoritar este Ministerul Transporturilor. Cu doua luni in urma, managerul CFR SA, grecul Dimitris Sophocleous a demisionat, Dimitris Sophocleous a demisionat, acuzand "disperarea factorului politic de a pierde influenta asupra companiei si a finantarilor europene". Tot la inceputul anului, Presedintele Consiliului de Administratie al CFR Marfa, Mustafa Aysun, a plecat dupa doar doua luni la conducerea companiei, in conditii inca nelamurite.

Informatia privind schimbarile de la varful managementului TAROM au fost publicate, initial de catre Lucian Isar, fost membru in Consiliul de Administratie al companiei si care, de curand, a denuntat presiunile facute ca managerul privat, belgianul Christian Heinzmann sa paraseasca sefia companiei, pe blogul sau.

Isar a confirmat si pentru HotNews.ro ca vineri, 21 iunie, Heinzmann, numit CEO al TAROM din noiembrie 2012, a semnat o anexa la contractul prin care mandatul sau se reduce de la patru ani la doar un an, facand ca sefia sa la TAROM sa se incheie practic in luna noiembrie a anului in curs.


Aceasta decizie a fost luata inainte de sedinta Consiliului de Administratie de vineri, sedinta in care membrii CA au decis numirea lui Nicolae Demetriade, fost director general al TAROM, in functia de Director executiv.


Contactat de HotNews.ro, Christian Heinzmann, CEO-ul privat al TAROM, a confirmat ca a semnat reducerea mandatului sau la doar un an si ca a luat aceasta decizie la presiunea directorului Consiliului de Administratie, Dan Pascariu. Heinzmann a declarat ca Pascariu i-a dat un termen limita in care sa semneze scurtarea mandatului sau, amenintandu-l ca daca nu o face vor exista "consecinte serioase".


Miscarile la varful TAROM si incercarile de inlaturare a managerului privat vin dupa ce in luna mai 2013, compania aeriana nationala a inregistrat prima luna de profit dupa multi ani.















Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

9363 vizualizari

  • +38 (40 voturi)    
    Metehne romanesti (Luni, 24 iunie 2013, 16:41)

    AlinBarna [utilizator]

    Pe undeva normale aceste mismasuri la noi in tara..celor de la putere nu le convine ca un manager competent si strain pe de-asupra sa vina si sa le arate gunoiul pe care ei il vor bagat sub pres...
    • +35 (35 voturi)    
      sau malaiul e miza? (Luni, 24 iunie 2013, 17:07)

      Piszcek [utilizator] i-a raspuns lui AlinBarna

      Ori nu le convine ca neamtul ar putea sa reinvesteasca in companie profitul pe care ei l-ar baga in buzunar.
    • +18 (18 voturi)    
      da, da (Luni, 24 iunie 2013, 18:20)

      Dan-T [utilizator] i-a raspuns lui AlinBarna

      Si asa vor ramane daca cei care lupta sa fie dat jos omul acesta vor fi lasati in pace. Trebuie atacati sa inteleaga ca nu e compania lor ca este interesul statului roman si ca nu pot face ce vor. Si astfel poate se mai invata minte si astazi. Trebuie scosi in fata toti si trasi de urechi si dupa gratii... Hai jurnalistilor aratati ca se poate face jurnalism si ca va aruncati la gatul lor....
    • +2 (2 voturi)    
      cine o sa sufere ? (Marţi, 25 iunie 2013, 9:38)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui AlinBarna

      O sa se cam inchida finantarea in curand. Primii vor fi FMI-ul, dupa care ratingul de tara si dupa aia randamentul obligatiunilor. Pacat ca tot noi o sa suferim din cauza asta. O face PNL-ul intentionat ?
  • +21 (21 voturi)    
    mobilizare (Luni, 24 iunie 2013, 17:16)

    the2003s [utilizator]

    As putea spune incredibil, dar din pacate nu e nimic nou pentru Romania.

    Heinzmann este profesionist si datele financiare ale Tarom confirma asta. Sper ca lucrurile sa ramana "publice" si e interesant de vazut un punct de vedere al lui Pascariu (sper sa nu vina cu ceva de genul "it wasn't me...")
  • +21 (23 voturi)    
    Hmmmm... (Luni, 24 iunie 2013, 17:29)

    corvus coraX [utilizator]

    Pascariu are o anumită misiune de îndeplinit. Oare ce grad o fi avut înainte de 89?
    • +10 (10 voturi)    
      Opinie (Luni, 24 iunie 2013, 18:49)

      dekar [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Cred ca,oricum,mai mic decat gradul lui Demetriade.
      • +2 (2 voturi)    
        cifrele vor vorbi (Marţi, 25 iunie 2013, 10:35)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui dekar

        daca Demetriade face mai rau, Pascariu risca gros (evident din partea FMI). IAr belgianul, dupa noiembrie, VA VORBI.
  • +7 (7 voturi)    
    P.S. (Luni, 24 iunie 2013, 17:31)

    corvus coraX [utilizator]

    http://ro.wikipedia.org/wiki/Bancorex
    • +9 (9 voturi)    
      foarte interesant (Luni, 24 iunie 2013, 23:44)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Din link-ul dat de tine si datele furnizate mai jos de "gheghe" rezulta ca marii manageri romani care taie si spanzura printr-una din cele mai mari companii de stat sunt niste criminali puscariabili si niste incompetenti - ca sa nu zic devalizatori - notorii.

      Foarte interesant ! E clar ca astfel de mediocritati absolute trebuie sa aiba sustinere politica puternica.
  • +17 (17 voturi)    
    USL mimeaza managementul privat (Luni, 24 iunie 2013, 17:49)

    Gryphus [utilizator]

    guvernul PNL-PSD-Antena 3 isi bate joc de promisiunea ca va pune manageri privati la companiile de stat, au pus ori sponsori ai PNL sau PSD ori straini pe care imediat au inceput sa-i sape in asa fel incat sa-i faca sa plece singuri

    e la fel ca privatizarea Oltchim si a CFR Marfa...un circ ieftin marca USL.
  • +24 (24 voturi)    
    In vecii vecilor (Luni, 24 iunie 2013, 17:59)

    Trojan.H [utilizator]

    Sa fie clar pentru toti! Aceste companii de stat sunt propietatea lor si a copiilor lor in vecii vecilor. Au incercat ei pacaleala cu managerii straini mai mult asa de ochii UE si FMI dar totul are o limita. Aceste vaci de muls miliarde, alimentate constant cu banii prostilor, n-or sa fie lasate din mina cu niciun chip.
  • +17 (17 voturi)    
    Daca sunt rezultate pozitive... (Luni, 24 iunie 2013, 18:00)

    Magdalena B [utilizator]

    Daca sunt rezultate pozitive... in noul management, atunci trebuie sustinut cu toata energia de guvern si mass-media. Analiza situatiei nu trebuie sa fie subiectiva, clientelara ci impartiala. Lasati omul potrivit la locul potrivit daca face ce stie foarte bine si cu efecte benefice. Roadele muncii se vad pe o perioada medie de timp. Sustin anchetarea situatiei.
    • +12 (12 voturi)    
      daca rezultatele sunt pozitive (Luni, 24 iunie 2013, 18:25)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena B

      e greu de privatizat :))
      • +4 (4 voturi)    
        Mental greu (Luni, 24 iunie 2013, 21:04)

        Magdalena B [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Este o problema la romani: sa fii angajat la stat si sa gandesti, sa actionezi, sa planifici, sa pazesti, sa lucrezi... ca in economia de piata.
  • +13 (13 voturi)    
    belgianul (Luni, 24 iunie 2013, 18:24)

    nash pandelica [utilizator]

    nu stie sa miste din urechi, nici sa deschida usile cu genunchiul...

    cuvantul magic este: pesh cash.
    lui fistichiu ii place ...verde. verzii fosnitori.
    • -1 (1 vot)    
      USL hoti si incompetenti (Marţi, 25 iunie 2013, 8:23)

      danpanzaru [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Fenechiu si ponta au nevoie de un baiat bun pus de ei nu un strain cinstit si corect.Cum sa privatizam TAROM daca nu va avea pierderi?Nu se justifica privatizarea
  • +6 (6 voturi)    
    bani negri (Luni, 24 iunie 2013, 19:24)

    Vuck [utilizator]

    Orice companie de stat este sursa de bani negri pentru cei de la puterfe care-si umplu propriile buzunare din afacerile capusate ale acestor companii.
    Vzi si cazuk lui Sofocleus de la CFR Infrastructura care a fost demis dupa ce a incepu sa analizeze cheltuielile nejustificate care existau in unele filiale ale acestei companii.
    Povestea cu Tarom este probebil similara: a devenit rentabila dar guvernantii s-au trezit fara banii obtinuti prin capusare.
    USL-ul nu vrea decat sa para adept al economiei de piata si al standardelor EU asa precum si Hitler doarea sa para un democrat iar prosteala pe fata este unul din lucrurile pe care le au in comun.
  • +1 (1 vot)    
    .... (Luni, 24 iunie 2013, 20:28)

    CristiRu [utilizator]

    Cine este dan pascariu, e Roman???
  • +13 (13 voturi)    
    cine este pascariu (Luni, 24 iunie 2013, 21:38)

    gheghe [utilizator]

    "dl" pascariu este un puscariabil care si-a cumparat libertatea prin relatiile avute in sistem. probabil ca a ramas dator la multi pentru asta, deci este santajabil.
    "În accidentul provocat de bancherul Dan Corneliu Pascariu, soferita Tico-ului, Georgescu Maria, 31 de ani, din Ploiesti, a decedat pe loc, soarta pe care a avut-o, cateva ore mai tarziu, la spital, si Ianculescu Pompiliu, de 26 de ani, tot din Ploiesti. Alte trei persoane aflate in Tico - Cristina Preda, de 31 de ani, din Ploiesti, Mihai Bonciu, de 26 de ani, si Cristina Niculescu, de 29 de ani, ambii din Bucuresti - au fost grav raniti, avand nevoie de mai multe saptamani de spitalizare.dosarul penal întocmit de IPJ Brașov a intrat în blocaj, pe motiv că se așteaptă expertiza tehnica. Potrivit constatărilor de la fața locului, făcute de politiști imediat după accident, culpa bancherului în uciderea a doi oameni și rănirea gravă a altor trei este indiscutabilă. Însă, în 2005, judecatorii brasoveni l-au "pedepsit" pe Pascariu cu un an cu suspendare pentru uciderea celor doi oameni și cu o lună, tot cu suspendare, pentru rănirea gravă a altor trei. "Pedepsele" amintite au fost grațiate prin Legea 543/2002, modificată prin OG 18/2003."
    Deci un probabil santajabil conduce acum tarom.Sa zburati bine cu tarom!
    • +7 (7 voturi)    
      pascariu (Marţi, 25 iunie 2013, 1:12)

      wolfyman [utilizator] i-a raspuns lui gheghe

      daca verificati o sa vedeti ca tot el e cel care mai are iste dosare legate de bancorex. În dosarul nr 21/P/1995 înregistrat la Parchetul General, cu referire la modul ilegal de acordare a unor credite Asociatiei VALEOLOGIA, s-a retinut o paguba în dauna Bancii de 3.990,6 milioane de lei (echivalentul a 12,9 milioane dolari SUA, la cursul de 308 lei/1 USD, corespunzator anului 1992 - n.m.) si 137,4 mii dolari SUA reprezentînd credite nerestituite, de care se fac vinovati Pascariu Dan Cornel,
      • +8 (8 voturi)    
        Miroase a puscarie? (Marţi, 25 iunie 2013, 4:52)

        emigrant [utilizator] i-a raspuns lui wolfyman

        Bravo Domnilor. Multumim de informatii..Deci niste unii gen Fenechiu sau altii din spatele lor arunca in fata acest personaj dubios si santajabil..Nu cumva ptr ca belgianul a descoperit niste chestii care ii poate baga pe papusari la Jilava? Prea se face totul pe fata, cred ca miza e enorma. Nu e numai vorba de apetitul ptr furat al respectivilor. Ci FRICA DE PUSCARIE...
  • +2 (6 voturi)    
    Nu l-a fortat... (Luni, 24 iunie 2013, 22:25)

    Mari.an [utilizator]

    Probabil ca nu l-a torturat nimeni sa-l forteze sa semneze... pentru ca asta inseamna in "viziune" romaneasca sa te forteze cineva.
    Daca cumva i-au facut "o oferta pe care n-a putut-o refuza" ... asta-i alta treaba... nu inseamna ca l-au fortat.
    E o "nuanta" care ochiul romanului poate sa o ignore...
  • +1 (1 vot)    
    Dan Pascariu, (Marţi, 25 iunie 2013, 9:11)

    Ponta [utilizator]

    Se batea cu Soare in Bancorex pentru o Femeie, un promovator al nonvalorii (a se citi dragutelor lui).
  • +1 (1 vot)    
    pascariu e si el fortat la randul sau (Marţi, 25 iunie 2013, 11:09)

    nedumeritul [utilizator]

    Nu Pascariu il va destitui pe heinzmann ci ideologia nationalist etnica promovata cu multa agresivitate atunci cand nu e cazul.Daca nu il termina pe heinzmann, pascariu ar fi destituit de catre ideologie….asa ca saracul pascariu a facut si el o “mutare” obligatorie.