VIDEO Scandalul contractelor netransparente: Regiile si companiile de stat nu mai sunt obligate sa deruleze proceduri de achizitii publice

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 1 iulie 2013, 17:40 Economie | Companii

 documente
(01 Iul 2013) PDF, 169KB
​Regiile autonome si companiile de stat nu mai sunt obligate sa deruleze  proceduri de achizitii publice. Practic, vor putea incheia contracte fara a fi  obligate sa organizeze licitatii conform OUG 34/2006 privind atribuirea contractelor de achiziţie publică. Parlamentul este cel care a luat aceasta decizie inca de pe 5 iunie, iar Legea a fost publicata pe 28 iunie in Monitorul Oficial, dupa promulgarea acesteia de catre presedintele Traian Basescu. Practic, noile reguli elimina complet transparenta in achizitiile publice si le face incontrolabile.

Istoricul noii Legi este foarte interesant.


In noiembrie 2012, Guvernul a aprobat OUG 77/2012 privind modificarea OUG 34/2006, introducand o prevedere potrivit careia printre autoritatile contractante se numara si "orice regie autonomă sau companie naţională/societate comercială cu capital integral ori majoritar deţinut de o autoritate contractantă, astfel cum este definită la lit. a), sau de către un alt organism de drept public".

In aprilie, Guvernul a aprobat o alta ordonanta prin care a scos operatorii de transport aerian din randul autoritatilor contractante. Au ramas celelalte  companii, cu exceptia celor de transport aerian, precum Tarom. "La data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă litera b1) a articolului 8 din  Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 34/2006 (...)se modifică, după cum urmează: b1) orice regie autonomă sau companie naţională/societate comercială cu  capital integral sau majoritar deţinut de o autoritate contractantă, astfel cum este definită la lit.a), sau de către un alt organism de drept public, cu  excepţia operatorilor din transportul aerian", anunta in aprilie Guvernul.

Pana la aceasta modificare, litera b1 a articolului 8 cuprindea printre autoritatile contractante "orice regie autonomă sau companie naţională/societate  comercială cu capital integral ori majoritar deţinut de o autoritate contractantă, astfel cum este definită la lit. a), sau de către un alt organism de drept  public".

Ordonanta 77 din noiembrie care facea referire la toate companiile de stat a ajuns in Parlament unde a fost modificata, in sensul ca acea litera b1 a  articolului 8 a fost abrogata. Deci, nu doar Tarom va fi exceptata de la obligatia de a atribui contracte prin licitatii publice.

Legea privind aprobarea OUG 77/2012 cu toate modificarile din Parlament a aparut in Monitorul Oficial din 28 iunie. Camera decizionala a fost Camera Deputatilor.




"Este necesară eliminarea prevederilor întrucât încadrarea anumitor regii autonome/companii naționale/societăți comerciale care își desfășoară activitatea pe  o piață concurențială în categoria autorităților contractante conduce implicit la aplicarea procedurilor de atribuire reglementate de OU 34/2006. Astfel,  există riscul ca prin aplicarea prevederilor OU 34/2006 activitatea curentă a entității să fie blocată", se arata in raportul Comisiei pentru industrii si  servicii din Camera deputatilor.

In aprilie, Tarom a fost scoasa de pe lista autoritatilor contractante in urma suspendarii de catre Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor (CNSC)  a licitatiei organizate de Tarom pentru asigurarea flotei, dupa o contestatie depusa de Astra, actualul asigurator.


Premierul Victor Ponta a spus atunci ca a ajuns sa dea ordonante de urgenta ca sa poata Tarom sa-si asigure aeronavele.

"Maine (n.red. 16 aprilie) adoptam in sedinta de Guvern o ordonanta de urgenta - am ajuns sa dau ordonanta de urgenta - ca sa scot Tarom de la procedura  prevazuta de OG 34 (Ordonanta de Urgenta 34 din 19 aprilie 2006 privind atribuirea contractelor de achizitie publica-n.r.), pentru ca Tarom, asa cum face in  fiecare an, trebuie sa isi asigure aeronavele, ca sa poata sa zboare cu ele. Au facut procedura, au vrut sa semneze contractul cu o firma, nu stiu care, dupa  care o alta firma, evident Astra a domnului Adamescu sau cum il cheama, s-a dus la smecherii de la CNSC care au spus "Nu, domne', se suspenda pana nu castiga  Astra". Si ne trezim saptamana viitoare ca aeronavele Tarom trebuie sa stea la sol si nu mai zboara", a spus Ponta la B1 TV.

"Si atunci eu vin printr-o ordonanta de urgenta, pentru ca afacerile celor de la CNSC nu pot fi tulburate de nimeni, ca sar Bruxellesul si HotNews, si  trebuie sa dau OUG ca Tarom sa functioneze", a adaugat el.

"Pana la urma chiar cred ca o sa schimb legislatia, or sa tipe, or sa se lege la Comisia Europeana de poarta, dar sunt noua luni de cand stau dupa domnii  astia, smecherii astia pusi de PDL, care pana nu castiga cine vor ei nu dau drumul", a mai spus Ponta.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

13302 vizualizari

  • +36 (36 voturi)    
    Sa faci plici (Luni, 1 iulie 2013, 17:46)

    vladf [utilizator]

    Si dc. nu ai specificat ca se face o exceptie pt. Tarom?
    Nu mai vb. de faptul ca OUG 34 te lasa in cazuri exceptionale sa faci achizitii directe.
    Ai dat drumul la furat, Tarom este doar o scuza dar tu ai dat liber la toate smecheriile.
    Uite asa o sa ne minunam peste 3-4 ani ca nu stiu ce sef de agentie a cumparat prezervative cu 100euro/buc, ceva in genul smecherasului de la CFR de umbla prin Miami.
    • -12 (14 voturi)    
      Capatul corect (Luni, 1 iulie 2013, 22:54)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui vladf

      Un organ are 2 capete.
      Important e sa te afli la cel corect, iar daca cumva descoperi ca esti la celalalt incearca sa tii gura inchisa ca sa nu primesti aghiasma, asta pana cand te prinzi cum sa intorci situatia.
      Mult succes va urez.
      • +13 (13 voturi)    
        Multumim de urari si sfaturi! (Marţi, 2 iulie 2013, 0:49)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        Sa intelegem ca sunteti un profesionist in ale capetelor si ati luat multa aghiasma la viata dumneavoastra pana sa invatati cum sa intoarceti situatia.

        Sunteti o adevarata perla, cum pune bancul, care va insirati la amandoua capetele. Bravo!
  • +30 (30 voturi)    
    propunere (Luni, 1 iulie 2013, 17:56)

    inlocsadorm [utilizator]

    sa legalizam licitatia pentru comisionul spaga. achizitia sa se faca pe baza celui mai generos comision oferit functionarilor care trudesc sa cheltuiasca banul public. sa fim eficienti si transparenti!
  • +30 (30 voturi)    
    Dreptate până la capăt... (Luni, 1 iulie 2013, 18:09)

    minus [utilizator]

    Dictatorul a fost pus cu botul pe labe.

    Odioasa OUG 34/2006 privind atribuirea contractelor de achiziţie publică, a fost eliminata.

    Parlamentul si-a dovedit calitatea de singur reprezentant al Poporului.

    Trăiască achizițiile libere in Republică (măreața vatră!).
  • +29 (31 voturi)    
    heeeeee (Luni, 1 iulie 2013, 18:18)

    corvus coraX [utilizator]

    O ţară ce îşi merită mafioţii. Staţi şi dormiţi în continuare români!!
    • +10 (10 voturi)    
      heeeeee (Luni, 1 iulie 2013, 22:33)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Ponta+Antonescu+588-1-1-1-1-1 . . . . .
    • 0 (0 voturi)    
      Stimate domn / doamna ... (Miercuri, 3 iulie 2013, 11:14)

      rab [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      ... ai spus un mare adevar !!!
      Se pare ca ne apropiem de (i)realitatea din Caracatita (serialul).
      De-acum sa ai grija sa te uiti in spate pe strada, stii cam cum se terminau astfel de declaratii pe-acolo.
      Din pacate conationalii nostri vor mai dormi in continuare in susurul stirilor manevrate sa ne adoarma.
  • +29 (29 voturi)    
    vrem transparenta in cheltuirea banilor publici (Luni, 1 iulie 2013, 18:20)

    gigi1 [utilizator]

    In loc sa faca cat mai transparenta cheltuirea banului public guvernul incearca sa se ascunda si mai mult dar au pretentia sa mareasca taxele si sa nu ai nimic de comentat cand trebuie sa platesti.
  • +20 (20 voturi)    
    Bugetul public, portofelul smecherilor (Luni, 1 iulie 2013, 19:40)

    bigbrother [utilizator]

    Asa a fost multa vreme si asa va fi in continuare. Traiasca parlamentarii impreuna cu presedintele, care au decis ca furtul trebuie legalizat a.i smecherii sa nu se mai oboseasca sa ascunda asta, e deja prea mult efort.

    Le propun celor din companiile de stat (degeaba) sa isi prognozeze de pe acum cheltuielile iar pentru restul romanilor, sa isi deschida firme de papetarie, import de prezervative, servetele si orice alta dracie mai poate fi vanduta la stat cu adaos de 1000%. Daca ei ne fura, sa ii furam si noi. Ce conteaza ca ne furam intre noi, bani sa fie.
  • +13 (21 voturi)    
    ROMANII ISI MERITA SOARTA (Luni, 1 iulie 2013, 19:44)

    ggeo [utilizator]

    Hotii astia au ajuns la putere in urma alegerilor libere si corecte !
    Asa ca , dragi romani , va meritati soarta ! Voi i-ati pus si , culmea, ii sustineti in continuare , fiindca sunteti atat de usor de prostit !
    • +4 (16 voturi)    
      Tu fiind ce..japonez? (Luni, 1 iulie 2013, 20:22)

      bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui ggeo

      Las-o mai moale cu generalizarile astea si fa ceva sa iesim din rahatul asta, ca sa iti poti permite sa spui ca "romanii isi merita soarta".
      • 0 (0 voturi)    
        Problema este ca ... (Miercuri, 3 iulie 2013, 11:18)

        rab [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

        ... toti cei care vor sa faca ceva, au intentii laudabile si serioase, in momentul in care ajung sus vor proceda in acelasi fel, invatand de la "batranii din politica" sau descoperindu-si subit aceleasi calitati cu acestia.
        in sensul asta ... care ar fi solutia? de ce sa faca ggeo ceva in sensul asta? de ce sa nu faci tu ceva in sensul asta? anulezi o generalitate si lansezi alta in schimb.
        intrebarea corecta este de ce nu facem noi ceva? toti !!!
        • +1 (1 vot)    
          Despre ce "generalizare" vorbesti?? (Miercuri, 3 iulie 2013, 20:44)

          bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui rab

          Ca sa ma explic mai clar: cred ca poti spune ca un popor isi merita soarta doar atunci cand ai incercat tot ce se poate omeneste vorbind si din cauza romanilor, nu s-a facut nimic sau am stricat tot, deci ne-am merita soarta.

          Sunt insa sigur ca ggeo nu a facut asta, oamenii care chiar au facut ceva pentru tara asta sunt in mijlocul actiunii, nu arunca cu noroi pe net.
  • -8 (10 voturi)    
    Tot inainte! (Luni, 1 iulie 2013, 22:27)

    marvio [utilizator]

    Cred ca este o decizie normala, daca vrem sa se miste un pic mai repede economia. Se va misca din nou dupa principiul "fura ei, da' furam si noi". Iata o prima decizie a guvernului, din cele mult asteptate pentru relansarea economica.

    Acum sa nu ne imbatam cu apa rece! Cu OUG34 se fura la fel, dar cu intarziere si mai cu perdea! Tot inainte, tovarasi!
  • +21 (21 voturi)    
    Interesant e ca.. (Luni, 1 iulie 2013, 22:47)

    Alius [utilizator]

    .. nici un uselist nu comenteaza la astfel de articole. Ei sunt multumiti ca au scapat de dictatura lui Basescu. Totul e minunat acum si, ca sa o citez pe finutza (aceasta fina analista a articolelor despre si cu Basescu): " hă, hă, hăă...".
  • +9 (11 voturi)    
    cadu legal pentru jaf (Marţi, 2 iulie 2013, 0:25)

    jackalphonse [utilizator]

    ""Parlamentul este cel care a luat aceasta decizie./... promulgarea acesteia de catre presedintele Traian Basescu"". cu alte cuvinte se pregatesc cu totii pentru campania electorala inca de pe acum. tocmai s-a legalizat spaga la nivel inalt, atat la nivel de ministri/parlamentari, cat si la nivel de presedinte.
    si cand il auzi pe isarescu, ca imprumutul de la fmi este necesar. pentru ce? ca sa avem de unde sa platim contractele baietilor destepti? cine a spus ca tara este dezorganizata? uite ce frumos se cupleaza declaratiile.
    a mai avut o iesire isarescu in care ne explica ca avem prea mult aur si trebuie sa mai facem cadou. cateva zile mai tarziu se face public lobby (trafic de influenta/manipulare) pentru exploatare in Rosia Montana. toate informatiile curgeau chiar aici, pe HN.
  • +9 (9 voturi)    
    sunt curios (Marţi, 2 iulie 2013, 9:04)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    ce are de spus UE despre treaba asta, ca de aruncat bani nerambursabili pe fereastra sigur nu sunt de acord.
  • 0 (4 voturi)    
    am vazut (Marţi, 2 iulie 2013, 10:54)

    andrei1245 [utilizator]

    vazut ceva achizitii facute cu "respectarea" oug in cauza.

    jaful nu a fost impiedicat.

    asa ca stati linistiti.

    se vor taia mai putini copaci pentru hirtogaraia care oricum nu impedica JAFUL.
    • +4 (4 voturi)    
      Din pacate ... (Marţi, 2 iulie 2013, 11:45)

      AnonimTM [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      ... cu astfel de gandire nu vom schimba nici o data ceva. Dar si sa te usurezi impotriva vantului (sau sa te lupti cu morile de vant) nu rezolvi nimic, pentru ca nu sunt suficienti care sa doreasca sa schimbe ceva. Marea parte se impaca cu gandul, nu mai sunt in tara sau sunt indobitociti de "divertismentul" politic / "televiziunile" politice de azi.

      Trist ...
      • 0 (0 voturi)    
        ba cu astfel de gandire (Marţi, 2 iulie 2013, 12:46)

        andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui AnonimTM

        se poate schimba ceva.

        coruptia este atat de adanc inradacinata incat este nevoie de alte solutii.

        daca un contract dezavantajos cu aspecte de fraudare se va pedepsi prompt cu pedepse aspre

        functionarii vor face din proprie initiativa proceduri transparente de achizitii.

        rapoartele curtii de conturi si ale altor organisme de control de ani de zile constata fraudele dar nu se iau masuri.

        licitatia publica este folosita in tarile normale nu pentru a evita risipa banului public ci pentru a da sanse egale contractorilor.

        risipa si frauda se rezolva cu multi ani de puscarie si confiscarea averii.
        • 0 (0 voturi)    
          AI GRIJA : (Miercuri, 3 iulie 2013, 11:22)

          rab [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

          "functionarii vor face din proprie initiativa proceduri transparente de achizitii" numai dupa ce se va lua tot caimacul de catre altii, respectiv numai cand vor avea nevoie de acoperire .
          Cred ca subestimezi functionarul public!
          Te rog sa dai un exemplu care sa sustina teoria ta! Astfel de functionari nu se nasc peste noapte, deci au mai avut ceva licitatii "transparente" !
  • +3 (3 voturi)    
    sfatul tarii (Marţi, 2 iulie 2013, 11:59)

    Tritonul [utilizator]

    O noua dovada ca parlamentul nu e decat o adunatura de mafioti. Nicio lege nu trece daca nu-i pica unui "lider de opinie" ceva din asta, direct sau indirect. Avem o gramada de lacune legislative grave dar ei se ocupa doar de interesele lor personale. Din legea asta le pica la toti ceva, ca toti au "legaturi" cu vreo firma care sa mulga bani de la stat. Ca doar de-aia ne-am imprumutat extern, ca vaca buget sa aiba lapte destul pentru ei, textele cu salarii si pensii sunt praf in ochi. Si pana acum toate achizitiile erau umflate, de la consumabile pana la tonele de beton turnate de contractorii criminalilor de la Apele Romane, va dati seama ce va fi de-acum incolo! Problema cu tara asta nu e ca suntem cu 20, 50 sau 200 de ani in urma unei tari civilizate, problema e sensul in care ne deplasam, faptul ca involuam in continuare!
  • +2 (2 voturi)    
    Dreptate pana la capat ...dar nu pentru catei (Marţi, 2 iulie 2013, 12:20)

    zapciu [utilizator]

    Ia sa se fi dat ordonanta pe timpul lui Boc , ce ar fi urlat cinstitii si independentii Gadea , Tudor, Ciutacu,Stancu,Ciuvica,Ursu, cu Antonescu si Ponta in frunte .Praf l-ar fi facut pe Boc. Zile intregi ar fi rulat pe antene imagini cu pensionari care nu au mancare si medicamente,cu someri care se sinucid, cu grevisti ai foamei etc. si Basescu care se lafaie la vila Dali cu banii poporului.
    Din pacate nu ezista nici un fel de opozitie nici politica nici civica la astfel de abuzuri pe fata. Doar cativa ziaristi mai spun adevarul, dar sunt din ce in ce mai hartuiti. Hotie, minciuna si pumnul in gura asta e crezul politicianului roman
  • +2 (2 voturi)    
    Fiecare popor are exact ce merita! (Marţi, 2 iulie 2013, 12:47)

    stogav [utilizator]

    Pentru oameni ce isi vand viitorul copiilor si al nepotilor pentru un mic,o bere si 1 kg de faina, asta e ce merita. Si cand nu or sa mai aiba ce manca si ce bea, abia atunci or sa-si dea (poate) seama pe mana cui au dat viitorul tarii, dar o sa fie prea tarziu. Or sa apara o noua patura de imbogatiti peste noapte, iar noi, prostimea ,si cei ce au votat cu mafiotii si cei ce au fost inecati de "votul masiv popular" (cat o fi fost si frauda la astia 70%) o sa traim tot mai "bine", vorba cantecului:
    "Frunza verde de dudau...etc" sau varianta "lasa ca o sa vada ei ce o sa patim NOI"
  • 0 (0 voturi)    
    achizitii publice (Marţi, 2 iulie 2013, 14:50)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    Subiect delicat in aceasta perioada de criza perpetua.Licitatiile publice derulate prin SEAP,sunt destul de stufoase organizatoric, dar totusi limitau multe initiative de introducere pe piata a unor produse slabe calitativ, fara sigla CE.Poate, probabil ca exista un argument, actuala propunere ar limita din formularistica ,dar daca nu exista si anumite limitari, ne putem trezi cu produse no name.O parere personala:la servicii si lucrari sa fie prezente cel putin 3-4 firme cu acelasi specific,o concurenta loaiala, nu ar trebui sa deranjeze pe nimeni.
    • 0 (0 voturi)    
      Marea problema nu o constituie ... (Miercuri, 3 iulie 2013, 11:27)

      rab [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      ... numai produsele no name, ci si preturile la care sunt achizitionate si cine este destinatarul final al incasarii valorii de achizitie.
      Ce propunere ai pentru verificare firmelor dpdv al concurentei loiale? Cum se pot verifica sa nu faca parte dintr-un cartel? Cum se pot verifica sa nu fie "conduse" de acelasi om?
  • 0 (0 voturi)    
    licitatii (Marţi, 2 iulie 2013, 17:15)

    MARTORUL [utilizator]

    Conform deciziei nr.1/1997 a CCR companiile de stat sunt in domeniul PRIVAT al statului, atunci ce le mai obliga, la ce? Au avut de grija avocatii sa regleze problema licitatiilor in instanta!! Marile case de avocatura au stabilit practica, e tarziu, sunt beton baietii destepti cu asta!!
  • 0 (0 voturi)    
    O interpretare eronata (Marţi, 2 iulie 2013, 18:19)

    Diana_ [utilizator]

    Sunt curioasa daca autoarea a citit atent legile la care face referire in articol. Abrogarea lit. b1) de la art. 8 din OUG nr. 34/2006 nu face decat sa readuca situatia in acord cu normele europene in materia achizitiilor publice, dupa 7 luni in care o astfel de prevedere nu avea nicio baza legala intr-un mediu concurential normal. Societatile de stat/cu capital majoritar de stat vor continua sa aplice OUG 34/2006 ca si anterior lunii ianuarie 2013, in masura in care au calitatea de autoritate contractanta conform celorlalte litere de la art. 8 (de ex, conform lit. d) sau e), respectiv daca activeaza in domeniul apei, energiei, transporturilor terestre sau postei, alaturi de societatile private cu acelasi obiect, in considerarea faptului ca desfasoara o activitate din cele 4 relevante). Mai mult, sunt instituite obligatii noi de transparenta pentru celelalte societati publice, care nu au si nu au avut niciodata calitatea de autoritati contractante, conform legii interne sau directivelor europene pe care le transpun (mai putin in perioada ianuarie-iulie 2013). Totodata, mentionez ca Tarom nu avea obligatia de a aplica OUG 34/2006 inainte de luna ianuarie 2013, si deci excluderea sa in luna aprilie nu a facut decat sa anticipeze faptul ca o astfel de reglementare nu isi avea sensul in alte domenii decat cele 4 relevante mentionate anterior, durata indelungata de derulare a procedurilor si procedura greoaie fiind de natura a crea societatilor de stat/cu capital majoritar de stat o situatie dezavantajoasa in raport de operatorii privati care activeaza in acelasi domeniu