Dan Sova: Contractul cu Bechtel a fost desecretizat. Documentele vor fi publicate pana la finele lunii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 15 iulie 2013, 14:02 Economie | Companii

Ordinul de desecretizare a contractului incheiat de autoritatile romane cu compania americana Bechtel a fost publicat in Monitorul Oficial, iar cele cateva mii de pagini ale documentului ar putea fi publicate pe site-ul Departamentului pentru Proiecte de Infrastructura si Investitii Straine pana la sfarsitul lunii iulie, a declarat, luni, ministrul delegat pentru Proiecte de Infrastructura si Investitii Straine, Dan Sova. "Contractul cu Bechtel s-a desecretizat. Acum zece zile s-a publicat in Monitorul Oficial ordinul de desecretizare. Acum se fac scan-uri dupa documente. Sunt cateva mii de pagini si vor fi puse pe site-ul DPIIS. Nu stiu cand va avea loc, dar mai repede de 30 iulie", a spus Sova, citat de Agerpres.

Ministrul delegat pentru Proiecte de Infrastructura si Investitii Straine, Dan Sova, a participat, luni, la seminarul ''Consultarea autoritatilor publice locale pe tema proiectului de lege privind parteneriatul public-privat."

Evenimentul a avut ca scop promovarea mecanismului economic al parteneriatului public-privat, oferind participantilor o platforma de comunicare si schimb de informatii de specialitate cu privire la avantajele si riscurile financiare in proiectele de parteneriat public-privat, prezentarea proiectelor de investitii derulate prin PPP si a oportunitatilor parteneriatului public-privat.

La consultare au fost prezenti reprezentanti ai administratiei publice locale.











2548 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    avem o sansa (Luni, 15 iulie 2013, 14:10)

    un domn [utilizator]

    sa recuperam banii de la Bombo activitatatea Sa de Mare Mahar a adus un prejudiciu Bugetului de Stat, cat a strans din privatizarea Unei Banci si din vanzarea petrolului are sa acopere cel putin 50 %,
  • +5 (5 voturi)    
    adica, cosmetizat (Luni, 15 iulie 2013, 14:16)

    nash pandelica [utilizator]

    o pieptanatura buna.
    • +8 (8 voturi)    
      e clar ca NU va fi contractul semnat de Nastase (Luni, 15 iulie 2013, 15:22)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      contractul are 2 variante, cea ORIGINALA semnata de PSD (guvernul Nastase) in 2003 si cea renegociata de guvernul PNL-PDL in 2005.

      atat timp cat NU avem ambele variante, pt a putea face o compartatie, e doar praf in ochi...zgomot pt ca televizunile de scandal (Antena3 , Realitatea TV, etc) sa aiba ce sa manance
  • +8 (8 voturi)    
    De ce nu azi? (Luni, 15 iulie 2013, 14:46)

    ac [utilizator]

    L-ati dat pe mina lui Ponta sa isi ia magna cum laude via clipboard?
  • +6 (6 voturi)    
    scanuri facute cu viteza melcului (Luni, 15 iulie 2013, 15:09)

    un dac [utilizator]

    sau de fapt trebuie sa vedeti ce secretizati la loc?
    • 0 (0 voturi)    
      scanuri din cort (Marţi, 16 iulie 2013, 13:54)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      pai dl sova e intr'un cort, pe la comarnic, pe undeva, lucreaza la autostrada.
      el s'a laudat, nu ?!

      aveti rabdare, ca odata pe saptamana vine si el la bucale sa'si faca un dush si sa'si schimbe dedesubturile. ma rog, underwares. ca dansul are studii la londra.

      incet, cu viteza usl.
  • +2 (2 voturi)    
    Minci (Luni, 15 iulie 2013, 18:08)

    marz [utilizator]

    Eu nu mai cred nimic din ce spune Sova. Voiam sa zic ca nici din ce face, dar mi-am adus aminte ca nu face nimic, doar declara.
  • +1 (1 vot)    
    Dl. Sova face din nou proiectii (Luni, 15 iulie 2013, 21:47)

    Mihail_AD [utilizator]

    E interesant cum domnia sa anunta mereu lucruri decise dar care, printr-un joc al sortii, au avut ghinionul sa nu se petreaca. Ultimul termen pe care-l anuntase in mod hotarat era prin iunie. Chiar imi amintesc ca m-am amuzat: dupa ce se fripsese cu rezilierea, pentru desecretizare a estimat clar data: "ar putea avea loc vineri, luni sau marti, in functie de semnaturi"
  • 0 (0 voturi)    
    bancuri (Miercuri, 17 iulie 2013, 13:41)

    bedexe [utilizator]

    Pai nu il au deja in format electronic? De cand l-au scris?

    De ce sa il scaneze din nou?