VIDEO Victor Ponta: Am aprobat Hotararea de Guvern privind privatizarea CFR Marfa si o vom transmite CSAT. Daca nu este convocat CSAT, pica privatizarea

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 24 iulie 2013, 16:21 Economie | Companii

Hotararea de Guvern privind aprobarea contractului de privatizare a CFR Marfa a fost aprobata si urmeaza sa fie trimisa Consiliului Superior de Aparare a Tarii (CSAT) pentru un aviz, a anuntat premierul Victor Ponta, dupa sedinta de Guvern. Intrebat ce se intampla daca nu este convocat CSAT, Ponta a spus ca "se anuleaza privatizarea". "Pana pe 23 septembrie trebuie sa semnam sau nu contractul. Daca este din vina noastra, nu se intampla nimic. Pur si simplu se anuleaza licitatia", a explicat Ponta. Potrivit acestuia, presedintele poate convoca CSAT in 60 de zile. Premierul a precizat ca semnarea contractului de privatizare va avea loc doar dupa sedinta CSAT, probabil in luna septembrie. Intrebat care este motivul pentru care a fost trimis actul normativ in CSAT, in conditiile in care Consiliul a avizat deja strategia de privatizare a CFR Marfa, Ponta a raspuns ca este "o companie strategica".

"Exista si un punct de vedere al Ministerului Apararii Nationale in acest sens si pentru ca, daca CSAT a dat aviz, conform Legii CSAT, la momentul declansarii procedurii, acum, inainte de semnare, sunt absolut convins ca va face acelasi lucru, sau, daca exista elemente noi pe care noi nu le cunoastem, eu nu am cotrobait prin conturile domnului Stoica, asta face presedintele, e bine sa fim informati in mod oficial, nu la televizor", a precizat Ponta.

"Daca sunt lucruri de natura sa afecteze grav procesul de privatizare, CSAT este institutia publica in care aceste elemente pe care noi nu le cunoastem pot fi ridicate, daca nu, inseamna ca mergem mai departe cu privatizarea. Declaratiile la ore de prime time nu au nicio valoare, nici macar politica, cu atat mai putin juridica", a mai spus Ponta.

UPDATE:
Hotararea de Guvern privind aprobarea contractului de privatizare a CFR Marfa prevede, conform comunicatului transmis de Guvern cu actele normative adoptate in sedinta de miercuri, ca, "Daca finalizarea nu va avea loc, independent de orice culpa a Cumparatorului, intr-o perioada de maxim 60 de zile calendaristice de la data intrarii in vigoare a prezentei Hotarari, contractul se desfiinteaza de plin drept fara a mai fi necesara punerea in intarziere si fara orice alta formalitate prealabila si fara interventia instantei".

  • Anticipand intentia premierului, Traian Basescu a afirmat in urma cu doua zile ca " CSAT nu se ocupa de targuieli, ci doar de probleme de securitate nationala". Intrebat daca a avut o discutie cu presedintele pe aceasta tema, Ponta a raspuns ca nu. Apoi, a afirmat in mod ironic ca presedintele a anticipat miscarea Guvernului pentru ca "e foarte destept, de aia". "Eu nu am luat in mod serios ce declara presedintele pe la televizor. Eu aplic legea. Legea spune ca in baza punctului de vedere al Ministerului Justitiei si al Ministerului Apararii transmitem finalizarea procedurii. Daca domnul presedinte Basescu vrea sa se spele pe maini, atunci e in regula", a mai spus Ponta.





Premierul Victor Ponta a spus miercuri, la inceputul sedintei de Guvern, ca va fi aprobat proiectul de Hotarare de Guvern privind privatizarea CFR Marfa.  "pentru ca vad ca nu poate sa doarma adversarul politic". Ponta spune si ca isi asuma raspunderea asupra privatizarii. Dar ce inseamna asumarea raspunderii in opinia premierului? "Sigur ca-mi asum raspnderea, n-am fugit niciodata de respundere. Aprob HG, o trimit la CSAT (n.red Consiliul Suprem de Aparare a Tarii) spre aviz, ca daca presedintele stie ceva ce noi nu stim, nu trebuie sa ne lase sa gresim, trebuie sa spuna. Vad insa ca orice om de afaceri roman care nu se inscrie in Miscarea Populara primeste un dosar penal din 2004, 2006", a mai spus premierul.



Privatizarea CFR Marfa a mai fost discutata in CSAT si in februarie 2013. Atunci, a fost aprobata strategia privind privatizarea companiei CFR Marfa a fost aprobata in sedinta de marti a CSAT.

Reamintim ca presedintele Traian Basescu a ridicat luni o serie de semne de intrebare legate de privatizarea CFR Marfa, proces castigat de controversatul om de afaceri Gruia Stoica, si i-a cerut premierului Victor Ponta sa asigure interimatul la Ministerul Transporturilor pana va semna contractul de privatizare sau il va respinge.

Seful statului a afirmat ca Gruia Stoica, care a castigat procesul de privatizare al CFR Marfa, pentru care s-a angajat sa plateasca 202 milioane euro, "cauta cu oarecare disperare bani la banci" pentru a-si onora angajamentele. In aceste conditii, primul ministru, care a "laudat" public procesul de privatizare, ar trebui sa-si asume responsabilitatea politica in acest caz si sa ramana la conducerea ministerului, in calitate de interimar, pana la semnarea sau respingerea contractului de privatizare, a argumentat Traian Basescu, precizand ca nu vrea sa vada un ministru proaspat desemnat "ca devine tapul ispasitor pentru o operatiune de privatizare, eventual, de tipul Oltchim".


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

6871 vizualizari

  • -47 (55 voturi)    
    il joaca Ponta (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:25)

    antitot [utilizator]

    pe degete pe Basescu,este in corzi sah mat.
    Seful CSAT habar nu are ce se intampla in propria ograda.
    • +41 (43 voturi)    
      auzi... (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:54)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      tu traiesti intr-o lumeme paralela? :)))
      • +35 (37 voturi)    
        lasa-l ma.... (Miercuri, 24 iulie 2013, 17:11)

        verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Probabil tot asa s-a excitat si aseara cand Frunzaverde a aruncat iar petarda cu suspendarea.
        Si probabil Ghise e idolul lui.
        • +10 (12 voturi)    
          CSAT ar trebui sa aprobe toate privatizarile! (Miercuri, 24 iulie 2013, 19:03)

          dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

          Daca privatizarea CFR Marfa trebuie aprobata de CSAT atunci obligatoriu toate privatizarile trebuie supuse hotaririlor CSAT si nu doar privatizarile cit si toate hotaririle de guvern. Ca urmare CSAT ar trebui sa fie instanta suprema de decizie!
          • +6 (8 voturi)    
            CSAT sa fie guvern???? (Miercuri, 24 iulie 2013, 19:38)

            oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            ar fi o ideie buna.........poate se vor demara toate santierele care stagneaza, se vor creea si locuri de munca.,......si vom simti si noi cresterea economica.....in buzunare,
          • +3 (3 voturi)    
            ha,ha,ha,... (Miercuri, 24 iulie 2013, 21:20)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            si cine-i seful CSAT ???
            traiaaaaaaaaan basescu!
            bine-bine. si atunci, de ce mai avem nevoie de mascariciul de ponta?
    • +27 (29 voturi)    
      La ce va referiti? (Miercuri, 24 iulie 2013, 17:29)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Presedintele a tras un semnal de alarma la adresa unei marci "garantat Ponta". Faptul ca premieul incearca sa scape de raspundere arata ca presedintele a avut dreptate.
      Dealtfel, miscarea este tipica pentru PSD, actual sau trecut: de cate ori au trebuit justificate decizii controversate, s-a auzit din inaltele scaune: "asa a vrut poporul", ori "asa au votat alesii".
      Incepand cu chemarea minerilor, trecand pe la referendumul din 2012, privatizarea Oltchim, si ajungand la subiectul zilei.
      • +6 (6 voturi)    
        ATENTIE !!! (Miercuri, 24 iulie 2013, 20:46)

        Tase Rotta [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

        Tot circul asta pe care il face Ponta este sa impiedice privatizarea CFR. Fenechiu i-a eliminat pe ceilalti competitori, l-a lasat pe Gruia singur si urma sa nu se dea banii si sa nu se incheie contractul; asta o va definitiva Ponta. Urmarea? CFR Marfa intra in insolventa, societatea este vanduta pe bucati, la fier vechi, iar baietii castiga de 10 ori mai mult si Gruia ramane singur pe piata! Ce vreti afacere mai buna? Ce retehnologizare? Ce locuri de munca? Credeti ca-l intereseaza pe Ponta chestiile astea sau FMI-ul?! Sa fim seriosi!!!
    • +4 (6 voturi)    
      La ce va referiti? (Miercuri, 24 iulie 2013, 17:29)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Presedintele a tras un semnal de alarma la adresa unei marci "garantat Ponta". Faptul ca premieul incearca sa scape de raspundere arata ca presedintele a avut dreptate.
      Dealtfel, miscarea este tipica pentru PSD, actual sau trecut: de cate ori au trebuit justificate decizii controversate, s-a auzit din inaltele scaune: "asa a vrut poporul", ori "asa au votat alesii".
      Incepand cu chemarea minerilor, trecand pe la referendumul din 2012, privatizarea Oltchim, si ajungand la subiectul zilei.
    • +19 (21 voturi)    
      Bre, ai toate tiglele pe casa ? (Miercuri, 24 iulie 2013, 17:30)

      Van_the_Man [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Postacule, ne transmiti acelasi comentariu la mai multe articole.
    • +18 (18 voturi)    
      viermii se simt bine intre ei (Miercuri, 24 iulie 2013, 17:45)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Niste viermi mai grasi platesc niste viermi mai prapaditi sa scrie timpenii pe net. Trista viata asta de tiritoare...
    • +17 (19 voturi)    
      Se vede ca n-ai habar (Miercuri, 24 iulie 2013, 18:28)

      Jimmy Hoffa [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      CSAT este o institutie din care fac parte, pe langa Basescu (in calitate de presedinte al CSAT), si Ponta (vicepresedinte al CSAT) + niste ministri + sefii de servicii etc. Deci CSAT-ul nu inseamna numai Basescu. Sedintele CSAT sunt secrete, nu publice ca declaratiile lui Ponta facute la inceputul sedintelor de guvern in care demagogia si mistoul ieftin prind la prosti.

      Seful CSAT nu are o "ograda". CSAT-ul este una dintre cele mai importante institutii ale statului, o institutie in care nu exista principiul subordonarii, ci cel al cooperarii.
    • +3 (3 voturi)    
      ? (Joi, 25 iulie 2013, 9:01)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      tu si ponta cunoasteti legea CSAT ?
  • +32 (38 voturi)    
    ca de obicei (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:35)

    Gg65 [utilizator]

    ponta e penibil si incearca sa paseze raspunderea.
    Si iar nu o sa-i mearga!E prea mare gogoasa!
  • +28 (32 voturi)    
    Inca o teapa trasa statului roman cu complicitate (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:35)

    pedepsitorul [utilizator]

    Si uite cu fomula Ponta, o sa ceara Gruia despagubiri Statului pentru anularea licitatiei!

    Sa vina Mafia Siciliana sa faca practica la voi, sa invete cum se trag tepe la Stat!

    FMM Ponta si mafiotilor cu care lucrezi!
    • -1 (1 vot)    
      de ce s-o "anuleze"? (Miercuri, 24 iulie 2013, 20:50)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Daca e ok, n-o anuleaza - si ceau-bau!
      Daca o anuleaza, inseamna ca NU e ok! deci NU are ce "despagubiri" sa ceara :-P
  • +31 (33 voturi)    
    de ce nu la ICR? (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:35)

    codo [utilizator]

    Asadar ponta s-a hotarat sa paseze pisica (sau pisicutzul cum i se spune in ultima vreme) in bratele presedintelui in ideea ca orice matza aterizeaza cu ghearele deschise. Inteleg ca presedintele a anticipat faza si va astepta ploconul cu obloanele inchise. Intrebarea care imi rasare in minte acum e cum se poate inventa o procedura intr-un proces de privatizare numai de dragul de a-si incorda unul sau altul muschii in fata opiniei publice? Se trimite sau nu o astfel de HG la CSAT? Daca nu, Ponta ar trebui sa isi gaseasca de lucru undeva in entertainment si sa lase orice slujba care presupune un minim de raspundere.
  • +27 (33 voturi)    
    hilar (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:41)

    antonioro [utilizator]

    Deci dobitocul asta de Ponta recunoaste,implicit,ca rromul "mare investitor la fiare vechi" n-are un sfantz in buzunar si se grabeste sa arunce cartoful fierbinte in curtea lui Basescu-presedinte CSAT-adica"noi,guvernul,vrem din toata inima privatizare,insa Basescu se opune,deci blocheaza mersul "european "al natiunii.Daca n-ar fi un mincinos cronic,poate ai crede,insa cine sa-l mai creada pe incompetentul asta ingimfat si gashca lui de infractori?Nu-i dau mai mult de citeva luni pina ce va fi maturat din fruntea tarii,dimpreuna cu ceata lui de fosile comuniste putrede de coruptie si incompetenta
    • +11 (13 voturi)    
      .... (Miercuri, 24 iulie 2013, 18:52)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui antonioro

      "Daca n-ar fi un mincinos cronic,poate ai crede,insa cine sa-l mai creada pe incompetentul asta ingimfat si gashca lui de infractori?"

      vreo 5 milioane de prosti, si nu, nu sunt ironic...din nefericire...
  • +22 (22 voturi)    
    CSAT va fi convocat inainte de 23 august... (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:42)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Ca sa poata Ponta sa semneze contractul si sa-si ia castanele...
    • +17 (19 voturi)    
      nu e de competenta CSAT-ului (Miercuri, 24 iulie 2013, 17:29)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Mincinosul trage de timp si incearca sa scape de raspundere.
  • +32 (34 voturi)    
    Mwahahaha (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:42)

    aiureantramvai [utilizator]

    Imi asum raspunderea, dar nu prea. De ce sa se intruneasca CSAT? Nu mai bine cerea intrunirea Marelui Sfat al Klingonienilor cu Rude Indepartate in Africa? Sa fie sigur ca-si asuma raspunderea.
    Fii barbat, bre! Asuma-ti raspunderea!
  • +22 (24 voturi)    
    n-ai facut nimic -> n-ai "dosar"!! (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:44)

    Codruta N [utilizator]

    Sa se inconjoare tovaraselul Ponta numai de oameni CORECTI - si scapa de durerile de cap!!

    Is that simple! :P
  • +28 (30 voturi)    
    incearca si el o iesire :) (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:47)

    sucaa [utilizator]

    dar este deja la podea. nici dracu nu-l mai scapa...
    acum 2 zile parca spunea ca totul este perfect cu privatizarea. acum de ce o arunca la csat? suna catusele pe acolo? :)
    evident ca nu are cum sa pice privatizarea din cauza ca nu se tine csat-ul. pica privatizarea pt ca gruia nu o sa vina cu banii. exact ca dd. ambele privatizari parca pontalau.
    a primit o data avizul de la csat si de acolo aveau mana libera sa faca privatizarea. ce vor acum nu se justifica. pontalau stie asta dar are impresia ca este la un meci de poker.
  • +32 (34 voturi)    
    mda.... (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:47)

    translativus [utilizator]

    ....cand e groasa, dam fuguta la taticu sa rezolve el problema.
    Cand este vorba de mistocareli infantile si minciuni, iesim pe toate televiziunile.

    Un adevarat erou de opereta !!
  • +28 (30 voturi)    
    mi-e dor de Geoana (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:53)

    igorashu [utilizator]

    "Am privatizat CFR Marfa, dar fara sa luam toate aspectele in considerare; asa ca il rugam pe dl. Presedinte sa ne faca si noua temele, ca noi avem treaba sa batem mingea pe maidan".
    Doamne, am ajuns sa-mi fie dor de Geoana si vizitele lui la Vantu.
    • +1 (1 vot)    
      bai ce faci? (Joi, 25 iulie 2013, 1:08)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

      il lansezi pe geoana? ai impresia ca ala-i altfel?
  • +25 (27 voturi)    
    Pai.. (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:53)

    AlinBarna [utilizator]

    Celelalte companii de anvergura nationala privatizate pana acum nu prezentau interes strategic? Sau ? deja ma simt prostit pe fata de asemenea practici de gradinita...De ce nu a fost solicitat avizul CSAT cand l-a numit ministru pe domnul Fenechiu???
    Hai sa nu mai fim smecheri in tara celor considerati prosti!
  • +7 (9 voturi)    
    cum ar trebui sa fie (Miercuri, 24 iulie 2013, 16:54)

    jescu [utilizator]

    Depinde daca cei care au organizat licitatia au cerut de la participantii la licitatie ca mereu dupa cumparare sa fie obligati sa pastreze un numar A de vagoane si un numar B de locomotive in functiune, si sa nu poata desfiinta anumite statii strategice necesare armatei. Eventual sa fie si alte conditii pe care le cere armata. In mod normal CFR Marfa nu ar trebui vanduta in lipsa unor asemenea obligatii pentru cumparatori.
    • +1 (1 vot)    
      ??? (Miercuri, 24 iulie 2013, 20:53)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Pai ce "statii" are CFR Marfa??
      ???
  • +24 (26 voturi)    
    Fuga de raspundere (Miercuri, 24 iulie 2013, 17:08)

    Metec [utilizator]

    Dl.Ponta este un las prapadit. S-a speriat de amenintarile presedintelui si isi da in petec in fata intregii tari, fugind de raspunderea privatizarii, pe care si-o asuma deunazi cu mare emfaza. Om de nimic, plagiator si mincinos, un produs tipic al une clase politice degenerate.
  • +7 (13 voturi)    
    sclav (Miercuri, 24 iulie 2013, 17:11)

    pepito78 [utilizator]

    numai romanisme, smenuri, tzepe, unu nu mai munceste in tara aia. vai de voi...
    • +4 (6 voturi)    
      De unde ai tras concluzia asta? (Miercuri, 24 iulie 2013, 17:59)

      Metec [utilizator] i-a raspuns lui pepito78

      Chiar ca m-ai lasat masca... Baiete, aici munceste toata lumea, nu stiu cum e la voi, acolo! Probabil ca si tu stai pe bara, ca nici capsuni nu se mai culeg in Spania...
      • +3 (3 voturi)    
        nu zic ca nu ai avea (Miercuri, 24 iulie 2013, 21:31)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Metec

        dreptate, dar mie mi se pare ca, in realitate, cca. 3 mil. de lucratori in privat (cu tot cu patroni) tin in spate restul.
        nu crezi ca-i cam putin?
        • +1 (1 vot)    
          Ba da, insa era vorba de altceva... (Joi, 25 iulie 2013, 10:09)

          Metec [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Daca nimeni nu mai munceste in "tara aia", care e si a lui pepito78, e si pentru ca mai toti cei ca el au plecat in Occident sa munceasca. Aici au ramas copiii si batranii si o mana de oameni tineri, care se zbat sa tina bugetul in spinare. Asa ca, sa nu ne ia "capsunarii" la misto, ca ei au pustiit tara asta de forta de munca...
  • +17 (19 voturi)    
    Draga domnule PM "serios" (Miercuri, 24 iulie 2013, 17:14)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    Daca in acest timp, Gruia se trezeste cu niscai dosare pentru evaziuni sau alte asemenea practici de afacerist roman sadea, iar CSAT este OBLIGAT sa respinga privatizarea , ce faceti ?
    Ca de responsabilitatea privatizarii, Guvernul - Ministrul Transp nu scapa.
  • +15 (17 voturi)    
    Acest Copy-Paste habar nu are cum (Miercuri, 24 iulie 2013, 17:35)

    Ellias [utilizator]

    sa se poarte si sa vorbeasca . Cica"eu nu am cotrobait prin conturile domnului Stoica, asta face presedintele", un pic de comportament de "adult" ar fii foarte necesar cand ocupi acest post de premier. Asemenea discutii le poarta copiii pe maidan. Auzi tu..ca "e bine sa fim informati in mod oficial, nu la televizor"", pai tu unde puii mei esti tot timpul mai? Ca ti-ai facut abonament, ai condica la latrinele lui felix. Tu si adormitu, pe acolo faceti politica, nu unde trebuie: in mijlocul multimii, asa cum ati umblat cu "cersitul electoral' inainte de-a ajunge unde ati ajuns: adica sa distrugeti tara asta si ce a mai ramas din ea.Nesimtitilor ce sunteti. Iar basescu n-o sa mai fie cat ii lumea presedinte. Nu crezi ca a cam trecut vremea "paraciosilor" si ar fii cazul sa va apucati de treaba...nu de demolat? Aveti cosmaruri cu Basescu se pare...nu mai aveti altceva de zis decat Basescu in stanga, Basescu in dreapta. Aratati voi ce faceti..si lasati presedintele tarii in pace...ca ala se duce. Voi cu ce va mandriti dupa 2 ani de conducere guvernamentala, in afara de a avea "vise-cosmaruri" cu Basescu?
  • +13 (15 voturi)    
    Ponta este baietel? (Miercuri, 24 iulie 2013, 17:56)

    UnchiuSam [utilizator]

    Sincer, nu-mi place ce face premierul, joaca un fel de ping-pong cu interesele tarii.
    Daca este barbat, sa-si asume raspunderea, nu sa o dea cotita. Iar daca privatizarea nu este buna pentru Romania, sa nu o aprobe. As prefera sa recunoasca acest lucru si CFR Marfa sa ramana in continuare companie de stat (pana la urmatoarea incercare, sper mai profesionista, de privatizare), decat sa persevereze in prostie!
    Sa distrugi este f. usor (si la asta se pricepe f. bine), mult mai greu este de construit ceva...
  • -8 (10 voturi)    
    pai foarte bine ! (Miercuri, 24 iulie 2013, 18:28)

    inmono [utilizator]

    In loc sa se tot ameninte reciproc, sa vedem un "meci" direct cu argumente si dovezi la vedere. Altfel urmeaza o noua privatizare, unul mai destept ca altul, bani disparuti, vreun dosar penal sau doua, DAR .. tot noi romanii mai pierdem o companie importanta, pentru dusmaniile politice ale unora. Ca-i Base, ca-i Ponta, ca-i Kkrau pe noi pana la urma ce ne incalzeste ? La fel ne fura toti !
  • +11 (13 voturi)    
    ? (Miercuri, 24 iulie 2013, 18:41)

    cotora [utilizator]

    lui ponta ii este frica sa-si asuma raspunderea pe cfr marfa !
  • +13 (15 voturi)    
    Modestie (Miercuri, 24 iulie 2013, 18:44)

    catalin72 [utilizator]

    "lucruri de natura sa afecteze grav procesul de privatizare"....Hai ma Viorele nu fi modest ,cum ar putea o licitatie de succes,facuta de cel mai capabil ministru ,din cel mai cinstit guvern si,mai ales ,girata de cel mai muncitor prim-ministru sa aibe lucruri d-alea rele ???
  • +8 (10 voturi)    
    Ce scheme , domule! (Miercuri, 24 iulie 2013, 18:59)

    minus [utilizator]

    Este actul meu normativ, raspund de el, dar daca nu raspunde de el CSAT, atunci pica fiindca l-a anulat TB!
    Sigur ca-mi asum raspunderea, n-am fugit niciodata de respundere.
    Simplu: aprob HG, raspund de ea, o trimit la CSAT sa-mi raspunda la raspundere, ce nu intelegeti?

    Aaaa, sa nu uit, il suspend pe Basescu fiindca s-a amestecat in raspunderea MEA! Sigur ca am o raspundere daca CSAT nu avizeaza suspendarea, caz in care si TB raspunde direct pentru nesocotirea avizului de suspendare.

    Dar grei mai sunteti de cap!
    Raspundeti si pentru asta!
  • 0 (2 voturi)    
    VA INTREB INCA O DATA! (Miercuri, 24 iulie 2013, 19:18)

    father nicky [utilizator]

    Privatizarea CFR Marfa este o "castana fierbinte" veche, care este "pasata" de "executivii" nostri de la unii la altii si pe care FMI a pus-o in poala guvernului Boc inca din 2010! Iata ce declara primul-ministru Boc pe 2 noiembrie 2010: "Guvernul va continua procesul de privatizare la CFR Marfa, va restructura societatile cu pierderi si va vinde la bursa actiunile minoritare detinute la alte firme, pastrandu-si insa pozitia majoritara in companii puternice, precum Transgaz, a declarat premierul Emil Boc, dupa negocierile cu FMI, scrie Mediafax." Iar reprezentantii FMI declarau: "FMI a recomandat privatizarea sau lichidarea companiilor de stat monitorizate, aratand ca aceastea au inregistrat pierderi in crestere."
    Suntem in iule 2013 si privatizare CFR Marfa fost ceruta ultimativ, ca o preconditie a inceperii negocierilor pentru semnarea unui nou acord si acordarea de catre FMI a noului imprumut de tip "preventiv"! CE CREDETI CA SE INTAMPLA CU ROMANIA DACA NU FINALIZEAZA ACEASTA PRIVATIZARE?!
  • -1 (3 voturi)    
    Presedintele si premierul joaca ping-pong cu CFR (Miercuri, 24 iulie 2013, 19:24)

    Liviu-Ludovic [utilizator]

    Totul se rezuma la duelul cu responsabilitatea dintre presedinte si premier. Presedintele a incercat sa ii puna in carca premierului ministerul transporturilor cu privatizare cu tot prin amanarea deciziei de numire a unui nou ministru pana in septembrie si premierul a spus si el pass prin trimiterea privatizarii la CSAT care se va reuni abia in septembrie. Coincidenta ? Pana la urma privatizarea a fost decisa de Boc/Isarescu, dar probabil cu alt patron si acum presedintele baga strambe ca GFR sa nu poata lua creditul. Urate apucaturi... Eu mi-as dori sa incepem odata sa sustinem patronii romani asa cum faceau cu un secol in urma liberalii cu sloganul lor "prin noi insine".
    • +1 (1 vot)    
      ? (Joi, 25 iulie 2013, 9:04)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui Liviu-Ludovic

      fabulezi ?, cunosti legea CSAT ?, gruia era urmarit penal de 3 ani de zile !, etc
  • +7 (9 voturi)    
    păi (Miercuri, 24 iulie 2013, 19:25)

    ampersand [utilizator]

    În cazul ăsta, CSAT-aul ar trebui să avizeze şi distribuţia de butelii către populaţie, şi indexarea pensiilor, şi componenţa mititelului, deoarece toate astea pot afecta siguranţa naţională
  • +13 (15 voturi)    
    Mai pm-ule, (Miercuri, 24 iulie 2013, 20:05)

    furioasa [utilizator]

    tu ai habar de ceva ?
    Ce treaba are CSAt-ul cu privatizarea ta ? Ce vrei , sa-ti verifice altcineva temele?
    Parca sunteti cel mai cinstit, cel mai capabil , cel mai..., guvern.
    Vai de tine dar, mai vai de noi, cu asa guvern si asa prim ministru.