Declaratie cinica a lui Dan Pascariu, presedintele Consiliului de Administratie Tarom, despre scurtarea mandatului managerului privat: "Nu l-am fortat. I-am dat optiuni: sa-si dea demisia sau sa fie demis"

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 16 septembrie 2013, 11:57 Economie | Companii


Dan Pascariu
Foto: Agerpres
Presedintele Consiliului de Administratie al Tarom, Dan Pascariu, a declarat pentru newsair.ro ca nu l-a fortat pe belgianul Christian Heinzmann, managerul privat al Companiei, sa-si semneze reducerea mandatului de la patru la un an: "Eu i-am dat optiuni, dumnealui a ales-o pe cea care a considerat ca e cea mai favorabila. Sa-si dea demisia sau sa fie demis". Pascariu s-a aratat deranjat de recentele declaratii ale CEO-ului belgian care a acuzat presiunile si implicarea Consiliului de Administratie, organism numit politic, in activitatile de management al companiei. "(...) ca urmare a ultimelor declaratii, mi se pare ca dansul nu isi gaseste locul. (...) I-am spus ca nu e in interesul companiei ca dansul sa faca declaratii sau altcineva din companie sa faca declaratii", a spus Pascariu.

Presedintele Consiliului de Administratie Tarom, Dan Pascariu a raspuns pentru newsair.ro la acuzatiile si declaratiile de vineri facute de managerul privat al companiei, belgianul Christian Heinzmann.

Heinzmann a acuzat "birocratia incredibila", dar si presiunile si implicarea Consiliului de Administratie al companiei, organism numit politic, in activitatile de management. Heinzmann sustine ca CA-ul i-a luat din prerogative dupa ce in urma cu cateva luni a fost fortat sa-si scurteze mandatul si ca exista o diferenta de opinie privind flota de aeronave: Consiliu ar dori vanzarea unor avioane, in timp ce belgianul ar vrea extinderea operatiunilor si lansarea de curse lungi pentru a profita de pozitia ideala pe harta a Bucurestiului.
In replica, Dan Pascariu, seful CA a respins acuzatiile si a infirmat cele spuse de Heinzmann.

"Nu exista [n.r. interferente intre CEO si CA], absolut tot ce a trimis la bord a fost aprobat, ceea ce era in planul de management. Dimpotriva, Consiliul de administratie l-a impulsionat sa execute cat mai repede planul de management. Nu isi pierde niciun preorgativ, nimeni nu-l impiedica sa isi faca treaba. Cand cineva nu poate sa faca ceva, da vina pe altii. Eu nu vreau sa-l critic in niciun fel. Nu s-a interferat deloc CA in lucruri de genul acesta.", a declarat Pascariu, mentionand ca nu s-a pus in discute in niciun moment in cadrul boardului subiectul vanzarii sau pastrarii avioanelor din flota sau extinderea rutelor. 

Intrebat de decizia Consiliului ca rezultatele financiare ale companiei, desi din ce in ce mai bune in ultimele luni, sa nu mai fie publicate lunar, Pascariu a raspuns: "Board-ul a spus ca aceasta comunicare trebuie facuta o data pe trimestru si intr-un alt mod, i-am dat si template-uri. Comunicarea financiara nu se face oricand si oricum, aveti... lucrati in presa, spuneti-mi cate companii dau comunicate cu privire la situatia financiara in fiecare luna (Nota reporterului Newsair.ro - aici i-am dat exemplu doar 3 companii, British Airways, Lufthansa si Air France-KLM care isi comunica lunar, in comunicate de presa, date despre activitatea din luna precedenta. Dl. Pascariu m-a ignorat si a continuat) ... mai ales in aviatie unde exista atat de multa volatilitate si sezonalitate..."

Scandalul in jurul managementului Tarom a inceput la finele lunii mai cand CEO-ul companiei, belgianul Christian Heinzmann a acuzat seful CA ca l-a fortat sa isi semneze scurtarea mandatului de la patru la doar un an.

Heinzmann a declarat atunci pentru HotNews.ro ca a fost amenintat du demisia daca nu isi semneaza scurtarea mandatului, desi rezultatele financiare ale companiei in luna mai erau pentru prima data pe plus.

Christian Heinzmann, managerul companiei Tarom, despre scurtarea mandatului cu 3 ani: Am fost fortat sa iau aceasta decizie de catre Dan Pascariu, seful CA, altfel vor exista consecinte serioase - demiterea mea imediata

Acum, seful CA a declara pentru Newsair.com ca nu l-a fortat pe Heinzmann sa-si semneze scurtarea mandatului si ca i-a oferit optiuni belgianului.

"Eu i-am dat optiuni, dumnealui a ales-o pe cea care a considerat ca e cea mai favorabila. Sa-si dea demisia sau sa fie demis. Sa fie demis with cause sau without cause... cele patru clasice...", a declarat Pascariu.

Intrebat daca existau atunci sau daca exista acum sufieciente motive pentru care Christian heinzmann sa fie demis, Pascariu a raspuns: "Da, mai ales ca urmare a ultimelor declaratii, mi se pare ca dansul nu isi gaseste locul."

Pascariu mai spune ca l-a sfatuit pe Heizmann ca "nu e in interesul companiei ca dansul sa faca declaratii sau altcineva din companie sa faca declaratii."

Interviu integral pe newsair.ro

Informatii de context:

Managerul privat al companiei, obligat sa isi scurteze mandatul, desi Tarom inregistra primele rezultate pozitive in ultimii ani

La finele lunii mai, directorul companiei, belgianul Chirstian Heinzmann, a confirmat pentru HotNews.ro ca a fost obligat de presedintele CA, Dan Pascariu, sa-si semneze scurtarea mandatului de la patru la un an sub amenintarea demisiei imediate, cu toate ca rezultatele financiare ale companiei in luna mai erau pentru prima data pe plus.

"Am fost, de fapt, fortat sa iau aceasta decizie de catre domnul Pascariu, seful Consiliului de Administratie. Mi-a dat un termen limita: sa semnez inainte de sedinta CA de vineri [n.r. 21 iunie], altfel vor exista consecinte serioase - demiterea mea imediata. Totul este foarte subiectiv. S-au spus multe lucruri, dar cred ca scopul este sa fiu inlocuit cu altcineva. Astept ca situatia sa-mi fie clarificata de primul ministru. Presiunile asupra mea din partea domnului Pascariu au inceput de prin luna martie. Au inceput practic din senin", a declarat pe 24 iunie Christian Heinzmann pentru HotNews.ro.

In replica, presedintele CA al Tarom, Dan Pascariu, a declarat pentru HotNews.ro ca Heinzmann a semnat de bunavoie documentul. "Reducerea costurilor inregistrata la TAROM a fost conjuncturala, provine din reducerea costurilor cu combustibilul, nu e un efect direct al managementului", a explicat Pascariu. " Heinzmann a fost mai degraba deranjat de numirea lui Nicolae Demetriade (ca director executiv -  n.red.), desi decizia nu ii afecta pozitia", a mai spus Pascariu.

Miscarile la varful TAROM si incercarile de inlaturare a managerului privat vin dupa ce in luna mai 2013, compania aeriana nationala a inregistrat prima luna de profit dupa multi ani, iar rezultatele si-au continuat trendul de crestere si in lunile ulterioare.

Fata de pozitia CA au protestat in repetate randuri si sindicatele din Tarom.

Cine sunt membrii Consiliului de Administratie: 4 din 6 nu au experienta in aviatie

Doar doi din cei sapte noi membri ai consiliului de administratie (CA) al Tarom au experienta in industria aviatica, insa niciunul nu a lucrat efectiv intr-o companie aeriana privata, desi legea cerea experienta in intreprinderi care au un obiect de activitate similar cu al Tarom, dupa cum scria Ziarul Financiar in iulie.

Consiliul de administratie este format din bancherul Dan Pascariu, fostul astronaut Dumitru Prunariu, Valentin Macec, fost consilier al ministrului transporturilor Ovidiu Silaghi, Ciprian Ladunca, director financiar si vicepresedinte al Metlife Alico Romania, omul de afaceri Marius Ghenea, proprietarul magazinelor online PC Fun si PC Garage si Nicolae Demetriade, fost sef al Tarom intre 2001-2002 si care a lasat compania pe pierderi. Demetriade l-a inlocuit in consiliu pe fostul ministru al mediului de afaceri Lucian Isar.

Membrii CA au un mandat pe patru ani.

Potrivit legislatiei, Adunarea Generala a Actionarilor companiei Tarom numeste membrii Consiliului de Administratie. Actionar majoritar al Tarom este Ministerul Transporturilor (96,7%).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





12060 vizualizari

  • +61 (61 voturi)    
    ați văzut cum e cu securiștii ? (Luni, 16 septembrie 2013, 12:21)

    pointless man [utilizator]

    Tot vi se pare că e prea tîrziu ca să fie eliminați din aparatul de stat ? Și ăsta, după ce a furat de-a stins, va avea o pensie MUUULT mai mare decît Vișinescu.
    • +25 (29 voturi)    
      Un securist inteligent (Luni, 16 septembrie 2013, 12:47)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      Cel mai pericilos specimen pentru Romania.
      • +13 (13 voturi)    
        Cel mai periculos (Luni, 16 septembrie 2013, 13:51)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        este cel inteligent si... alunecos!
        Unde este punctual 8 de la Timisoara?!
        Aud?!
        • +6 (6 voturi)    
          nu mai bine sa fie privatizata minoritar ?? (Luni, 16 septembrie 2013, 14:13)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          daca exista privatizare minoritara de 15% - (maxim) 35% prin oferta publica de actiuni

          si atunci ACTIONARII MINORITARI aveau tot dreptul sa se implice si sa opreasca orice fel de furturi si pierderi TAROM !


          Si privatizarea prin IPO la BVB pentru ca ar fi fost publica, si ar fi fost prin oferta cea mai mare, fara "investitor strategic" fara "mita - partea noastra" !!!

          Cred ca ar trebui SA PRIMEZE privatizarea minoritara TAROM prin IPO la BVB ca dealtfel la toate societatile inca de stat !


          PS: cele care nu sunt strategice pot fi privatizate chiar si 100% prin IPO, dar cele strategice doar procente mici 15%-maxim 35%.
          • +6 (6 voturi)    
            apropo (Luni, 16 septembrie 2013, 15:07)

            Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

            se pot vedea rezultatele foarte bune ale unor societati deja privatizate minoritar prin IPO la BVB precum Transelectrica, Transgaz si

            mai ales verificati sa vedeti CE REZULTATE FINANCIARE BUNE au avut dupa aceasta oferta / privatizare minoritara !!

            PS: si nu este o mare inventie, ci polonezii au facut-o cu mult inaintea noastra, devenind piata de capital cea mai mare din Estul Europei ! (exclus CSI - aka Moscova)
        • +9 (9 voturi)    
          Punctul 8 (Luni, 16 septembrie 2013, 15:43)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          din Proclamatia de la Timisoara a fost zdrobit cu batele impreuna cu sustinatorii lui de catre minerii chemati de Ion Iliescu si haita lui in iunie 1990 in Piata Universitatii. Stiu ca intrebarea dumneavoastra a fost retorica, dar m-am gandit ca multi din generatiile care au urmat nu mai stiu despre ce vorbim. Ca nu le mai spune nimeni.
      • +16 (16 voturi)    
        ucigas (Luni, 16 septembrie 2013, 15:27)

        RB75 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        un ucigas. A ucis 2 tineri la Predeal. Circula pe serpentine pe contrasens cu un BMW X5 . bineinteles ca a fost achitat Acest ucigas conduce TAROM,. Nu am incredere sa ma sui in avioanele TAROM din cauza acetui UCIGAS.
    • +14 (14 voturi)    
      Suplimentar (Luni, 16 septembrie 2013, 13:32)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui pointless man

      Si daca mai adaugi la asta si pe cei trei oameni pe care i-a strivit la Predeal , unde ajungi ?
      • +2 (4 voturi)    
        Ei nu au Dumnezeu! (Luni, 16 septembrie 2013, 15:39)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

        Nici nu ştiam de acest accident dar mă aşteptam să fi făcut ceva pentru că acestea sunt semne. Dacă nu se potoleşte din furat, i se vor întâmpla lucruri şi mai rele.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu vă mai săturaţi de furat? (Luni, 16 septembrie 2013, 15:37)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      Nu aveţi frică de Dumnezeu. Nu te uiţi la tine, Pascariule, că mai ai puţin şi plezneşti?!
      Fiecare bănuţ furat de voi (şi de Oprescu la primărie din banii câinilor) nu vă va aduce nimic bun; praful se va alege de ei. Veţi vedea.
  • +52 (52 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 16 septembrie 2013, 12:22)

    polonyca [anonim]

  • +45 (45 voturi)    
    e si a mea!!! (Luni, 16 septembrie 2013, 12:22)

    alin gr [utilizator]

    Toar'su Pescariu,cu tot respectul va anunt ca acea companie este (inca) si a mea,nu e proprietea lui matale si de aceea trebuie sa stim ce faci cu banii nostri
    • +29 (29 voturi)    
      Q..E.D. (Luni, 16 septembrie 2013, 12:30)

      FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui alin gr

      Pai hai sa protestam si contra cauzelor, nu doar a efectelor. E da, nu deranjeaza chiar pe nimeni ce se intampla ? Un motiv clar de protest.
      • -2 (6 voturi)    
        Dacă nu susţine Soros (Luni, 16 septembrie 2013, 15:42)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui FPop2013

        precum susţine protestul anti Roşia Montana, cine să iasă în stradă?
        Aţi văzut români cu spirit civic? Nu. Doar ceva ONG-uri preplătite şi oarece tineri care sunt vai mama lor. Mai bine ar ieşi împotriva UDMR-ului care a chelit toţi munţii ţării nu doar 2 dealuri!
    • +47 (47 voturi)    
      Heinzmann merita sustine in Piata Universitatii (Luni, 16 septembrie 2013, 12:38)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui alin gr

      In fond, Tarom (ca si fostele Petrom sau Sidex) este tot bunul romanilor care este "muls" sistematic pana la faliment, urmand apoi o "privatizare" ieftina, pentru "cine trebuie"...

      Jos mafia din Tarom !
      • +29 (29 voturi)    
        protest Piata Universitatii ? (Luni, 16 septembrie 2013, 12:41)

        FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Protesteaza cineva si pentru ceea ce urmeaza la Tarom ? Urmeaza distrugerea Tarom, dupa ce intai este alungat managerul privat. Jos capitalistii straini, care ne fura tara. Mai bine ne-o furam singur, adica lasam sa ne-o fure ai nostri. Ce parere au cei din Piata ? E compania aviatica romaneasca, totusi, nu ? Gonim ticalosul de manager belgian, ca sa isi faca de cap lacustele securiste romanesti. Bravo !
        • 0 (2 voturi)    
          Tu ce astepti ? (Luni, 16 septembrie 2013, 18:51)

          AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui FPop2013

          Tu astepti ca tot aia din Piata sa inceapa sa protesteze si ptr Tarom? Aia au iesit ptr RM si isi sustin cauza ptr RM.

          Tu de ce nu iesi in strada ca sa incepi un protest impotriva Tarom ? Ce astepti? Aaaah, sa faca altii si treaba asta, nu?

          Bine ca stai cu dosul in fotoliu,si comentezi pe internet, apostrofandu-i pe cei deja iesiti in strada.

          Misca-te in strada cu catel, purcel, nevasta si urla ptr Tarom!
          • +1 (1 vot)    
            Jos Guv Ponta! (Marţi, 17 septembrie 2013, 4:45)

            emigrant [anonim] i-a raspuns lui AK-47

            Mda..De asta trebuie dat jos Guv Ponta. Si daca vine altul tot asa prost dat jos si ala..Altfel sustinatorii doar a RM punctual vor fi "idiotii utili". Cu simpatie, un emigrant, ceea ce nu va doresc sa deveniti
  • +24 (24 voturi)    
    eu personal... (Luni, 16 septembrie 2013, 12:26)

    CristiRu [utilizator]

    Nu stiu de ce !? Dar il cred pe belgianul asta .... cat despre CA ......tot inainte la furat ca a mai rsmas ceva de luat. Daca puneti 6 oameni de la Jilava in CA TAROMUL va iesi pe profit......
  • +19 (21 voturi)    
    cocalarii politici nu te lasa sa traiesti (Luni, 16 septembrie 2013, 12:27)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    asta a ajuns roMANIA... o tara condusa de impotenti analfabeti.
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Luni, 16 septembrie 2013, 16:50)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Eu am o singura intrebare... Cu ajutorul cui au ajuns sa faca tot ceea ce fac? Oare nu cu ajutorul celor care au votat ca orbii, si mai ales cei care nu au votat de loc?
  • +22 (22 voturi)    
    ... (Luni, 16 septembrie 2013, 12:31)

    da_nutts [utilizator]

    pai numai la noi se procedeaza asa, iei directoru care lasa compania pe minus si il bagi in C.A. pt a invata si noul manager cum sa bage compania in faliment ,intrebarea e: cum a putut usl sa gaseasca un manager competent,k astia nu gasesc oameni buni nici daca se impiedica de ei ,clar cel care l-a propus pe heinzmann trebuie judecat pentru tradare
  • +22 (22 voturi)    
    Cine l-a selectat pe dl. Pascariu? (Luni, 16 septembrie 2013, 12:34)

    Emil [anonim]

    Formal, dl. Pascariu a fost selectat de cineva extrem de activ cu articole pe Hotnews, un nene care da lectii despre cum sa nu mirosi a sarantoc la interviu.

    Bineinteles ca a fost numire politica, Ministrul Transporturilor avea ultimul cuvant.
  • +33 (33 voturi)    
    Nesimtit! (Luni, 16 septembrie 2013, 12:34)

    micul_licurici [utilizator]

    CA - Demisia!

    Alooo Ponta ce facem cu CA-ul asta ??? O demitere ceva ???

    Hotnews cereti va rog o opinie si domnului prim-ministru, sunt curios ce parere are.
  • +21 (21 voturi)    
    sigur (Luni, 16 septembrie 2013, 12:35)

    ala bala [anonim]

    nu-i din ,,sistem''... de asta l-am numit noi sa ne strice noua smenurile? uite astia-s ,,capitalistii de cumetrie'' care au pus tara pe butuci si au distrus tot ce se putea distruge din prostie si lacomie. Nu-i mai bine sa vindem tarom luam banii si traim fericiti prin insule noi si neamul nostru? Curat capitalizm securisto mafiot
    • +9 (9 voturi)    
      marii capitalisti de bordell din Romania (Luni, 16 septembrie 2013, 15:05)

      Andra [anonim] i-a raspuns lui ala bala

      Nu stiu decit sa vinda ieftin tara si cu banii cistigati sa-si plimbe amantele la monte carlo.
      Nu au fost in stare sa creeze o industrie - cel mult o boulangerie idioata gen Copos sau supermarketuri falimentare ca Patriciu.
      Ca sunt idioti din nastere se vede si la familia Nastase unde fiul cu toata scoala americana nu a fost in stare decit sa se faca patron de discoteca la Marea Neagra.
      Astia sunt marii capitalisti din Romania . Dar si poporul trebuie sa fie cretin rau sa se dea pe mana astora de 25 de ani si sa se bucure la un cirnat cu mustar la alegeri.
      • +4 (4 voturi)    
        Comment sters de user (Luni, 16 septembrie 2013, 15:27)

        Mowgli [anonim] i-a raspuns lui Andra

  • +30 (30 voturi)    
    Multiplicati-l (Luni, 16 septembrie 2013, 12:35)

    Aura [anonim]

    pe Pascariu de citeva mii de ori in structurile de decizie ale statului roman si o sa avem explicatia jafului din ultimii 23 de ani.
  • +13 (13 voturi)    
    Multiplicati-l (Luni, 16 septembrie 2013, 12:35)

    Aura [anonim]

    pe Pascariu de citeva mii de ori in structurile de decizie ale statului roman si o sa avem explicatia jafului din ultimii 23 de ani.
  • +28 (28 voturi)    
    iertati-l, ca nu stie (Luni, 16 septembrie 2013, 12:35)

    catelu [utilizator]

    Belgianul nu e de aici, nu stie de legea tacerii. El saracul credea ca trebuie sa faca Tarom sa mearga eficient si asta a facut.
    Nu a inteles insa criteriul de eficienta: cat mai multe contracte paguboase cu smecherii damboviteni.
  • +24 (24 voturi)    
    bancul cu bula si bulisor (Luni, 16 septembrie 2013, 12:38)

    o8561 [utilizator]

    Mama lu Bula ii da doua mere: unul mare si unul mic.
    - Sa ii dai un mar si lu' Bulisor.
    Mai tarziu.
    - I-ai si lu Bulisor un mar.
    - Da, mama!
    - Si l-ai lasat sa aleaga?
    - Da, l-am lasat sa aleaga.
    - Si ce i-a spus?
    - Marul mic sau nimic!
  • +31 (31 voturi)    
    meeting de sustinere (Luni, 16 septembrie 2013, 12:39)

    vindicomvs [utilizator]

    Ar fi excelent un meeting de sustinere al lui Heinzmann
    sunt atat de scarbit....nici nu pot sa exprim in cuvinte.
  • +17 (17 voturi)    
    ce vrea muschiul lui Pascariu??? (Luni, 16 septembrie 2013, 12:41)

    ..13 [utilizator]

    daca are un gand domnul Pascariu si mai ales daca acesta este secret sa ni-l spuna si noua ...

    Pana una alta este abuz in functie daca domnul a procedat asa cu CEO in functie! Dar in RO, fara stat de drept, ajungi sa vorbesti doar pe net si in conferinte de presa si chiar si asa nu se intampla prea multe...

    Ramane intrebarea: ce vrea muschiul domnului Pascariu???

    HN - help - multumesc!
  • +17 (17 voturi)    
    smecheeer (Luni, 16 septembrie 2013, 12:41)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Tare infractorul ii arata el cine e seful strainului aluia
  • +16 (16 voturi)    
    asadar (Luni, 16 septembrie 2013, 12:42)

    mismas [anonim]

    se duce si tarom pentru ca asa vor niste secu numiti politic de niste mafioti cu interese sa distruga contra unor spagi tot ce mai misca prin romania. Cfr marfa s-a bifat, petrolul din marea neagra la fel, padurile la fel, aurul este pe cale, urmeaza apele, gazele si terenurile agricole. Basescu afirma ca nu romania este cea mai corupta tara din europa.Oare?
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Luni, 16 septembrie 2013, 16:59)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui mismas

      Mafiotii cu interese sint alesii nostri! Sint curioasa pe citi din cei pe care azi ii vedem pe culmea nesimtirii ii vom alege din nou la urmatoarele alegeri!? Sau citi din cei care au stat acasa se vor mobiliza la vot pt a impiedica asemenea oameni sa distruga tot? Hai sa nu ne amagim, sintem multi vinovati de ceea ce se intimpla!!!
  • +24 (24 voturi)    
    Mucles (Luni, 16 septembrie 2013, 12:44)

    benicio [utilizator]

    Ce corporate governance va trebuie ma, derbedeilor, mucles, democratia e in carti!? Eu, marele bancher, sa ascult de un putoi din asta belgian? Eu, care am negociat pentru Republica Socialista sa ne reesaloneze datoriile? 'reati ai dreq cu democratia voastra si cu principal-agent problem cu tot... vi s-a urcat capitalismul la cap.
  • +15 (15 voturi)    
    pai, (Luni, 16 septembrie 2013, 12:55)

    Cezy [utilizator]

    va dati seama ce sustinere are daca-si permite sa fie cinic(desi nesimtit mi se pare mai adecvat, mai aproape de misto-ul dambovitean!)? Dar daca e in nota obisnuita a primului ministru, ca sa mai vorbim....
  • +14 (14 voturi)    
    Nu ne vindem tara? (Luni, 16 septembrie 2013, 13:03)

    triciupa [utilizator]

    Se tot aude in ultima vreme sloganul asta cu neinstrainarea avutiei romanesti ca un ecou modern al decrepitului "nu ne vindem tara" din anii 90.
    Pai hai sa vedem cum stau lucrurile: ce e mai bine, Tarom sa fie condusa de strainul Heinzmann sau de autohtonii securisti din CA? Cum e mai bine pentru noi, pentru tara, cum e mai patriotic, sa vinzi resursele unor straini care vor sa faca bani, evident dar joaca dupa reguli clare sau se le dam degeaba lui voiculescu, ioan niculae, patriciu, vantu, fenechiu, tiriac si altii asemenea care-si fac regulile dupa bunul plac?
    Hai sa mai vedem un exemplu: cum e mai bine pentru CFR Marfa, sa fie vanduta unor, nemti, francezi sau chiar chinezi sau s-o dam lui gruia stoica pentru ca-i de-al nostru, din popor?
    • +10 (10 voturi)    
      cum,bre (Luni, 16 septembrie 2013, 13:47)

      da_nutts [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      sa o dam la francezi sau la chinezi ,pai astia la cat de nebuni sunt ,vor duce compania pe profit ,sau ,doamne fereste ,vor face investitii .lasa-l domle pe ala micu,gruisor ,sa o vanda la fier vechi ,sa mananca si famelia lui ceva
  • +7 (7 voturi)    
    sefule (Luni, 16 septembrie 2013, 13:03)

    zigot [utilizator]

    aduceti-va aminte de dl Bagdazar-Dumnezeu sa-l odihneasca; avea un deosebit sarm al conversatiei dar cu banii o ducea greu: nu se mai satura de agonisit: consilieri privatizari, rosia montana, ca sa nu dau decat 2 din cele mai importante actiuni ale sale; in final s-a ales praful si a plecat ca toti dintre noi (sarmanel)
    dl pascariu n-are sarm-zic eu- agoniseste, agoniseste (poate ii mai lipseste ceva) dar cei din jurul sau( nu politicienii implicit coruptii) ce cred despre dansul?
    e singura intrebare la care maria-sa ar trebui sa-si raspunda singur
    am intins o mana de ajutor sarmanului
  • +15 (15 voturi)    
    Cu mainile legate (Luni, 16 septembrie 2013, 13:29)

    ProDemocratita [anonim]

    Un cinic atat de bine conectat, incat n-are ce face, cu mainile legate de un dosar de ucidere din culpa din 2001, in urma unui accident rutier soldat cu decesul a doua persoane si ranirea grava a altor trei...

    Mananca si el o paine amara la TAROM, arogant ca un cap de familie care ia pranzul deseori in Herastrau, la Quatro Stagioni - pentru cei care vor sa-i fac o dedicatie muzicala, sa-i tihneasca cinismul...
  • +17 (17 voturi)    
    inca ceva... (Luni, 16 septembrie 2013, 13:31)

    LauraRoman [anonim]

    nu stiu cati isi mai amintesc , dar parca domnu pascariu are la activ un accident rutier soldat cu un decedat.... din culpa dansului... dosar care s/a evaporat....
  • +8 (8 voturi)    
    Tarom (Luni, 16 septembrie 2013, 14:05)

    gcraz [anonim]

    Tu ar fi trebuit sa-ti dai demisia lipitoare paguboasa!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Un securist ucigas (Luni, 16 septembrie 2013, 14:08)

    Razvan [anonim]

    Acesta este domnul pascariu http://adevarul.ro/news/societate/cazul-bancherului-pascariu-accident-seamana-izbitor-provocat-Serban-huidu-1_50adb3b77c42d5a663994830/index.html

    Vrem si noi numele judecatorului care l-a facut scapat pe acest ucigas.

    Tarom este compania tarii, nu a acestei jigodii de securist ucigas, este inadmisibil sa nu se publice rezultatele financiare.

    Iar curse spre New York si Beijing nu vor pentru ca aduc profit iar ei vor sa vanda. Daca base a vandut flota marina, jigodiile astea ne lasa fara avioane.
  • +12 (12 voturi)    
    Dan Pascariu (Luni, 16 septembrie 2013, 15:03)

    Costin [anonim]

    Din cauza unora ca el exista manifestatii de strada.
  • +4 (4 voturi)    
    Tarom (Luni, 16 septembrie 2013, 17:41)

    1prieten [utilizator]

    Cum e posibil atata nesimtire? Adica un strain care se pricepe sa redreseze o companie falimentara, reduce si pierderile de la companie, etc si acest nesimtit Pascariu se da destept. Ce mai cauta oamenii astia in consiliu de administratie care nu au nici o legatura cu aviatia? Cum e posibil? Cat mai trebuie sa-i suportam pe astia si bataia lor de joc?
  • +5 (5 voturi)    
    Pascariu (Luni, 16 septembrie 2013, 21:04)

    Popescu [anonim]

    Nu inteleg cum poate unul ca Domnul Pascariu care a ucis cativa oameni nevinovati (si si-a cumparat libertatea) sa mai detina o astfel de functie intr-o companie de stat.
    Daca avea un pic de bun simt se retragea pentru tot restul vietii undeva departe de vazul lumii!
  • +4 (4 voturi)    
    pe vremea lui ceașcă, Pascariu zăcea în pușcărie (Marţi, 17 septembrie 2013, 7:31)

    visio [anonim]

    pentru subminarea economiei naționale; dacă am fi avut justiție, sigur era în pușcărie; însă poliția, procurorii și judecătorii sar la gâtul elevilor care strâng un ban pentru o petrecere...la așa popor, așa guvernanți...proști au fost aăa de au murit în 1989, proști rău de tot...
  • +1 (1 vot)    
    Nomenclaturist (Miercuri, 18 septembrie 2013, 13:00)

    Mircea [anonim]

    Figura tipului asta spune tot despre cine conduce in realitate tara asta.

    Ma intreb doar cum de romanii mai suporta si platesc din saracia proprie asemenea specimene la "carma" tarii.