Ramona Manescu: FMI a cerut finalizarea privatizarii CFR Marfa pana la 15 octombrie

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 23 octombrie 2013, 12:57 Economie | Companii

Fondul Monetar International (FMI) a cerut Romaniei ca privatizarea CFR Marfa sa fie finalizata cel mai tarziu la 15 octombrie, a declarat, miercuri, Ramona Manescu, ministrul Transporturilor, aflata in vizita la Santierul Magistralei 5 de Metrou Eroilor-Drumul Taberei, scrie Agerpres.

Ramona Manescu a mai spus ca in cursul zilei de miercuri va avea discutii cu FMI pe tema acestei privatizari.

"Acele 60 de zile din Hotararea de Guvern erau prevazute in scrisoarea-acord cu FMI. 60 de zile, dar nu mai tarziu de 15 octombrie. A fost cerinta FMI in scrisoare cu board-ul", a completat ministrul.

La inceputul acestei saptamani, reprezentantul FMI pentru Romania si Bulgaria, Guillermo Tolosa, a declarat ca autoritatile romane nu au avut niciun termen-limita pentru finalizarea privatizarii CFR Marfa, astfel ca si-au indeplinit obligatiile asumate prin scrisoarea de intentie.

"Romania si-a indeplinit obligatiile din scrisoarea de intentie, care au inclus initierea unui proces de privatizare a CFR Marfa. Exista, de asemenea, un angajament ferm pentru transferul proprietatii si al controlului, dar nu a fost stabilit niciun deadline in acest sens, in conditiile in care aceste lucruri depind de factori pe care Guvernul nu ii poate controla", a spus Tolosa.

Intrebat daca Guvernul are vreo responsabilitate privind esecul privatizarii CFR Marfa, el a raspuns: "Este prea devreme pentru a trage astfel de concluzii. Trebuie facute cu atentie analize pentru a fi invatate lectiile pentru viitor".

El a adaugat ca Guvernul ar trebui sa continue activitatile privind privatizarea CFR Marfa.

Potrivit scrisorii de intentie postata pe site-ul FMI si datata 12 septembrie 2013, Guvernul s-a angajat sa finalizeze privatizarea CFR Marfa pana la mijlocul lunii octombrie.

"Daca procesul de privatizare intampina obstacole insurmontabile, vom relua licitatia pentru privatizarea pachetului majoritar al CFR Marfa, in conformitate cu cele mai bune practici internationale", se arata in scrisoarea de intentie.

Privatizarea CFR Marfa a esuat intrucat clauzele suspensive de care era conditionata finalizarea tranzactiei nu au fost indeplinite, iar cumparatorul, Grup Feroviar Roman, nu a platit intreaga suma licitata pana la 14 octombrie, cand era data-limita prevazuta in Hotararea de Guvern.

Compania Grup Feroviar Roman a fost declarata pe 20 iunie 2013 castigatoare a competitiei pentru privatizarea CFR Marfa, iar contractul de vanzare-cumparare a pachetului de 51% din capitalul social al societatii catre societatea comerciala Grup Feroviar Roman a fost semnat in data de 2 septembrie 2013.

Pretul oferit de GFR a fost de 202 milioane de euro. In plus, GFR si-a asumat investitii de aproximativ 900 milioane de lei la CFR Marfa.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

6280 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Pai nu s-a incheiat ?? (Miercuri, 23 octombrie 2013, 13:06)

    mhc1979mhc [utilizator]

    Cu un esec !
    • +1 (1 vot)    
      incredibil (Miercuri, 23 octombrie 2013, 14:45)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui mhc1979mhc

      ...ce texte au...cred ca resul sunt prosti, ca nu vede nimeni evidenta.
      ...e clar ca guvernul nu poate sa si vanda si sa si cumpere, deci nu poate duce singur la bun sfarsit privatizarea, dar poate foarte bine de unul singur sa se asigure sa NU se ajunga la un bun sfarsit. De exemplu prin favorizarea unui cumparator apropiat care nu poate sau nu vrea sa finalizeze, interesul acestuia fiind ca lucrurile sa ramana cum sunt.
      Guvernul nu a creat conditiile necesare pentru succesul privatizarii, din contra aparentele sunt ca a vrut ca privatizarea sa nu reuseasca, de altfel asumandu-si vina prin returnarea garantiei depuse de ofertant.
      A pacalit FMI-ul si contribuabilii care trebuie sa plateasca in continuare pierderile viitoare ale CFR.
      Si-a pierdut credibilitatea in fata partenerilor si probabil va plati pe alte cai. ...in fine, incredibil, cum spuneam.
  • -4 (10 voturi)    
    si cine este FMI sa spuna unele si altele? (Miercuri, 23 octombrie 2013, 13:08)

    visio [utilizator]

    asa ca idee de principiu zic si eu...
    • +2 (2 voturi)    
      FMI nu a cerut nici o privatizare (Miercuri, 23 octombrie 2013, 13:25)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui visio

      FMI a cerut in mod constant sa se termine cu furturile de la companiile de Stat.
      Posta,Tarom,CFR etc etc care furturi dezechilibreaza economia romaneasca ,care in acest moment,este finantata de FMI.
      Oricine care imprumuta bani pe cineva are grija sa pastreze un control ca acel cineva sa nu cheltuie banii pe bautura .Ca nu mai are deunde sa-i dea inapoi.Bani trebuie folositi pentru a produce alti bani.Din care sa dai imprumutul inapoi.
      FMI a cerut privatizarile ca ultima solutie cand a inteles ca companiile de Stat vor fi in continuare sursa de furat.
      Si atunci a zis FMI ca poate daca se privatizeaza nu se mai fura.
      Politicienii romani dau dovada hotiilor prin insasi faptul ca Romania este o tara unde nu poate exista o companie de stat fara se fie furata si adusa in faliment.
      Ce tara este asta?
    • +3 (3 voturi)    
      Ala care ne-a t bani de platiti salarii (Miercuri, 23 octombrie 2013, 13:28)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Prin 2009, cind nimeni nu dada bani nimanui, FMI ne dadea bani de acoperit deficitul. Dupa aia, noi ne-am dus la ei sa cerem acorduri preventive.
    • +4 (4 voturi)    
      chiar, cine o fi... (Miercuri, 23 octombrie 2013, 13:50)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui visio

      FMI e ala care iti plateste facturile. de aia spune unele si altele.
    • +3 (3 voturi)    
      cei care platesc (Miercuri, 23 octombrie 2013, 14:05)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Fmi sunt cei platesc golul care ramane in buget dupa ce banii din taxe sunt sifonati de firmele de partid, in general cel care plateste pune conditii, asa e la orice, nu e bine sa ajungi acolo dar cu liderii incompetenti si corupti alesi de votacii de pui congelati nu poti pretinde eficienta sau corectitudine.
    • +1 (1 vot)    
      mama lui de FMI (Miercuri, 23 octombrie 2013, 14:16)

      sascha [utilizator] i-a raspuns lui visio

      pai FMI-ul e ala de-ti da tie bani sa ai de pensii...si FMI-ul are dreptul sa ceara ce conditii vrea, pentru banii pe care-i ceri daca nu esti in stare sa economisesti.
  • +4 (4 voturi)    
    Deci sa inteleg ca FMI e vinovat (Miercuri, 23 octombrie 2013, 13:30)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci FMI e de vina pentru mascarada asta. FMI trebuia sa stie ca trebuie aviz de la consiliul concurentei si ca ala dureaza citeva luni. Penibililor. In ca o privatizare de genul asta si rupe FMI acordul. Si sa vedeti dupa aia dobanzi la creditele de acoperit deficitul...
  • +2 (2 voturi)    
    corect ar fi fost (Miercuri, 23 octombrie 2013, 13:39)

    victor L [utilizator]

    sa spuna ca "intelegerea dintre Statul Roman si FMI a fost sa".
    FMI nu iti impune deloc, astea sint scuzele guvernelor la nereusite/esecuri gen Oltchim ori CFR Marfa.
    Chiar daca FMI ti-ar impune o conditie proasta, tu desteptule dece ai acceptat-o?
  • +6 (6 voturi)    
    15 octombrie...ce an? (Miercuri, 23 octombrie 2013, 13:56)

    Bwana [utilizator]

    Mah...treziti-o mah pe d-na ministru ca a cazut in ziua cartitei!
  • 0 (0 voturi)    
    judecand replicile primite la post-ul meu initial (Miercuri, 23 octombrie 2013, 14:30)

    visio [utilizator]

    incep sa sper ca Romania are un viitor, daca nu roz, macar un pal-roze....
    acum, intrebarea urmatoare: ce faceti sa nu va mai imprumutati la FMI?
    hint: votati indivizi inteligenti, care au demonstrat ca au facut ceva in viata lor...
    alegeti-va Premieri care nu au plagiat, si Presedinti care nu hahaie ca oaia la iarba...
    hai ca puteti, dati-mi un raspuns decent.
    • 0 (0 voturi)    
      vezi? (Miercuri, 23 octombrie 2013, 15:03)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui visio

      de abia acum pui intrebarea corecta. cat despre raspuns... nu am unul. doar ala cu "nu mai votati hoti". dar asta ar insemna sa candideze si niste oameni cinstiti. iar asta este de mult doar o utopie.
      • 0 (0 voturi)    
        sa nu exageram! (Miercuri, 23 octombrie 2013, 15:28)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        deficit de 3% din PIB inseamna putin peste 4 mld euro, iar la pensii e nevoie de 3,6 mld anual IN CRESTERE.
        Fara o ajustare serioasa a statului asistential devine complicat.
    • 0 (0 voturi)    
      gandire cu premeditare? (Miercuri, 23 octombrie 2013, 15:27)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui visio

      de dupa 1989 nu a existat buget FARA deficit (inainte de '89 NU STIM cum si daca masluiau cifrele). Deci anual datoria STATULUI se mareste si trebuie finantata (adica inclusiv dobanzi).
      Pana una alta datoria se tot rostogoleste de la an la an marindu-se constant.
      Stoparea ei presupune in primul rand un buget echilibrat (MISIUNE IMPOSIBILA, caci fata de vreo 4 mld = 3% PIB permis, numai pensiile inghit 3,6 mls in crestere).
      Deci, bref, de la care capitol de cheltuieli taiem caci mariri substantiale la incasari nu poate face USL.???
      • 0 (0 voturi)    
        buget fara deficit si sportivi care nu se dopeaza (Miercuri, 23 octombrie 2013, 16:39)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

        mai greu gasesti; cat despre cheltuieli, prima reducere semnificativa o poti face la numarul de parlamentari; eu zic ca 2-3 parlamentari pe judet sunt suficienti; SUA are aproximativ acelasi nr de "alesi", desi americanii sunt de 10 ori mai multi decat romanii; crezi ca e o masura eficienta?