Victor Ponta: Cei care vor avea dreptul de la 1 ianuarie sa cumpere terenuri sunt cetatenii UE. Cetatenii arabi si chinezi nu sunt membri UE

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:00 Economie | Companii

Premierul Victor Ponta a cerut ministrului agriculturii, Daniel Constantin, sa comunice faptul ca doar cetăţenii Uniunii Europene vor avea dreptul să cumpere terenuri în România de la 1 ianuarie 2014. "Comunicaţi adversarilor politici că cetăţenii arabi şi cetăţenii chinezi nu sunt membri ai Uniunii Europene. Am văzut că vor să apere terenul României de chinezi şi arabi, nu sunt cetăţeni ai Europei. De la 1 ianuarie, cei care au dreptul conform acordului semnat de România să cumpere terenuri sunt cetăţenii Uniunii Europene", a precizat Victor Ponta.

O ambasada dintr-o tara mica din Orientul Mijlociu a vrut sa cumpere in tara noastra doua milioane de hectare de teren. "Exista cerere foarte mare pe piata terenurilor agricole din Romania, foarte multi investitori au venit la mine sa ii ajut sa gaseasca terenurile comasate pe care sa le cumpere. O ambasada dintr-o tara mica din Orientul Mijlociu a cautat la noi in tara sa cumpere 2 milioane de hectare de teren agricol. Mi-au cerut mie ajutorul sa le gasesc doua milioane de hectare de teren agricol. Nu pot sa spun ce tara este, insa asta dovedeste cat de cautat este terenul nostru", a declarat, pentru Business24, Laurentiu Baciu, presedintele Ligii Asociatiilor Producatorilor Agricoli din Romania, informeaza Economica.net.

O noua autoritate, care ar urma sa functioneze direct in subordinea premierului Victor Ponta, va administra toate tranzactiile cu terenuri extravilane din Romania si va putea cumpara in numele statului pamanturi agricole, incepand din anul 2014, au declarat luni surse din Ministerul Agriculturii. De asemenea, viitoarea Autoritate pentru Administrarea si Reglementarea Pietei Funciare va putea da si amenzi de sute de mii de euro celor care incalca restrictiile la tranzactia cu terenuri in extravilan. Modificarile vor fi aduse proiectului de lege privind piata funciara, care urmareste sa tina sub control tranzactiile cu terenuri agricole de pe teritoriul Romaniei, care vor fi efectuate de persoane fizice din alte state ale Uniunii Europene sau extracomunitari rezidenti in state UE.

"Prin noile reglementari, Agentia Domeniilor Statului se va transforma in Autoritatea pentru Administrarea si Reglementarea Pietei Funciare si simultan va trece direct in subordinea prim-ministrului", au declarat sursele citate. Noul proiect de lege urmeaza sa fie adoptat miercuri de Guvern si trimis la Parlament, pentru ca in ianuarie-februarie 2014 sa intre deja in functiune, au mentionat sursele din MADR.

Ministerul Agriculturii vrea ca, incepand din 2014, proprietarii sa-si vanda terenurile extravilane cu respectarea dreptului de preemptiune acordat, in ordine:
  • coproprietarilor persoane fizice
  • arendasilor,
  • vecinilor persoane fizice,
  • persoanelor fizice cu varsta de pana la 40 de ani care desfasoara activitati agricole pe raza administrativ-teritoriala a localitatii unde este situat terenul respectiv,
  • Statului Roman

Guvernul discută în şedinţa de miercuri proiectul de lege privind măsuri de reglementare a vânzării-cumpărării terenurilor agricole situate în extravilan de către persoane fizice şi de înfiinţare a Autorităţii pentru Administrarea şi Reglementarea Pieţei Funciare.



Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2716 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    ok (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:16)

    Ana Armanca [utilizator]

    Dle Ponta, nu este suficient că ne discriminezi pe noi, cetățenii români, trebuie să discriminezi toți cetățenii planetei?!
    • +4 (4 voturi)    
      Hayssam (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:03)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Ana Armanca

      ce este?
      Asta are voie?
      • +2 (2 voturi)    
        Sunt milioane de arabi cetateni UE (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 16:40)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        De exemplu, Franta este plina de arabi cetateni francezi. Acestia pot cumpara pamint in Romania.
        • +1 (1 vot)    
          Ponta minte! Un cetatea ne UE poate avea pamint (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 17:16)

          dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Un cetatea care nu este al UE (arab, chinez, etc.) poate mosteni sau cumpara teren agricol de la un cetatean UE care a cumparat pamint din Romania.

          Oricind, arabi de oriunde ar fi ei pot plati boschetari arabi din UE (este plin de saracime araba cetateni francezi la Paris) si ii pot utiliza ca intermediari (cumparatori si imediat vinzatori de teren catre arabi necetateni UE).

          Deci oricine poate avea suprafata arabila in Romania, cumparind-o sau mostenind-o de la un cetatean UE care a cumparat pamint in Romania.
          • +2 (2 voturi)    
            Uite, d-aia imi plsc mie romanii, (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 18:37)

            dbdb [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            ca gasesc tot timpul bresa din gard! Dar, o, inteligentule, vezi ca si pana acum, cetateni ne-UE puteau sa ajunga sa detina pamant in Romania, avand firme care puteau cumpara pamant. Un pic mai complicat, dar nu cine stie ce.
  • +10 (12 voturi)    
    asta (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:17)

    danali67 [utilizator]

    de ponta trebuie sa stie ca arabii au cumparat cel putin 500000 ha.Cine i-a adus pe aia de la maria trading la chirnogi?(sa-l intrebe pe "tatal"lui BOMBO).
  • +9 (11 voturi)    
    Serios? (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:17)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Franta este plina de arabi si chinezi.
  • +6 (10 voturi)    
    hai sa ma lase... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:20)

    ..13 [utilizator]

    Parca pana acum nu au cumparat terenurii europenii si nici arabii....

    Au stors bani de unde au putut fara sa ceara voie de la stapanire pentru ca exista portite legislative care le-au permis acest lucru! Ba mai mult, nu stiu cum unii arabi chair au plecat din Ro desi erau sub interdictie....

    Asa ca pentru mine nu este decat un mare mincinos!
  • +10 (16 voturi)    
    Ponta (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:29)

    LoveRomania [utilizator]

    Sa inteleg ca ponta face trafic de influenta pentru firme private, le gaseste terenuri pe care sa le cumpere?
  • -2 (6 voturi)    
    si ungurii?! (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 14:48)

    liviu_ [utilizator]

    aia sunt europeni...
    doar ca idee...
    • -1 (3 voturi)    
      raspuns la idei (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:24)

      Caprioara [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Du-te si tu in Ungaria si cumpara pamant...
    • 0 (0 voturi)    
      Rosia Montana (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:29)

      Troller [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      e tot teren ?
  • -2 (8 voturi)    
    inca un act de tradare! (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:27)

    DanielFarcaş [anonim]

    pe langa ca orice cetatean va putea cumpara teren din Romania care sunt la preturi si de 10 ori mai mici fata de tarile din occident,da problema e ca vor veni toate corporatiile din vest si ne vor distruge pamanturile cu fructele si legumele nenorocite de ingrasamintele lor si chimicalele lor cu care ne vor hrani,de asta e vorba
    • +2 (6 voturi)    
      Fii serios! (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:59)

      Caprioara [utilizator] i-a raspuns lui DanielFarcaş

      Adica acum in Romania e o agricultura model,Bio, si vor veni dusmanii care habar n-au de agricultura si de pericolul chimicalelor... Du-te frate si pune-ti capul sub dusul cu apa rece!
    • +3 (3 voturi)    
      Corporatiile (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 16:00)

      zuperman [utilizator] i-a raspuns lui DanielFarcaş

      Corporatiile deja pot cumpara de multa vreme fara probleme pamant.
      S-a mai spus, dar repet: cetatenii straini nu puteau cumpara in nume propriu pamant, dar puteau fara dificultate infiinta o firma care sa cumpere pamant.
  • +5 (5 voturi)    
    smecherie ieftina (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:41)

    mos ion roata [utilizator]

    amestecata cu naivitate prosteasca-asta avem!
  • +1 (1 vot)    
    vai, cata usurare !! (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 15:55)

    a.h. [utilizator]

    la ce ''foame'' va guverneaza pe voi, PSD, o sa vedeti ce paradox. din umbra, toate terenurile vor fi cumparate de arabi.
  • -3 (3 voturi)    
    nu este o masura buna (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 17:03)

    mihaitzateo [utilizator]

    Nu este o msaura buna,sa se permita cumpararea de pamant agricol,pana cand salariile din Romania nu vor fi aliniate cu cele din UE.
    O tara ai carei cetateni sa le fie interzis sa cumpere pamant la noi - Norvegia. Nu sunt membri UE si sunt plini de bani dobanditi usor si majoritatii norvegienilor le displac romanii.

    Deasemenea nici cetatenilor Marii Britanii,sa nu le fie permis sa cumpere pamant la noi.
    In mod corect,numai tarilor care au drept de munca oficial romanilor si nu ii discrimineaza pe acestia,sa le fie dat voie sa cumpere pamant in Romania.
    Adica cetatenilor Italiei si Spaniei.

    Suedia ne-a dat drept de munca oficial,dar romanii sunt discriminati in Suedia,daca vor sa se angajeze acolo.In Franta iar se discrimineaza romanii,pe principiul ca sunt romani.