Carrefour Romania a intrat in insolventa la cererea unui furnizor. Lantul de retail considera "neintemeiata" decizia instantei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 31 decembrie 2013, 15:30 Economie | Companii

Carrefour Romania
Foto: Agerpres
Tribunalul Bucuresti a aprobat cererea de intrare in insolventa a Carrefour Romania, compania care administreaza reteaua locala omonima de hipermarketuri, la cererea unui furnizor, anunta Mediafax, citand Ziarul Financiar.

Procedura de insolventa a fost ceruta de compania GSL Logistic, un distribuitor de scutece si accesorii pentru copii si adulti din Bucuresti.

Potrivit unor surse apropiate companiei, datoriile Carrefour Romania catre furnizor sunt de circa 800.000 de lei (170.000 de euro).


  • Carrefour Romania considera neintemeiata procedura de insolventa decisa de instanta de judecata

Carrefour Romania considera ca fiind "neintemeiata" hotararea privind procedura de insolventa impotriva sa, decisa de o instanta de judecata a Tribunalului Bucuresti. "Carrefour Romania SA a luat cunostinta de pe portalul instantelor de judecata de existenta unei hotarari judecatoresti de deschidere a procedurii insolventei impotriva sa. Carrefour Romania SA considera ca aceasta hotarare este netemeinica, intrucat situatia financiara a Carrefour Romania SA este extrem de solida, iar pretinsa creanta a societatii comerciale care a declansat aceasta procedura judiciara a fost deja achitata, cererea sa fiind lipsita de obiect. Avocatii nostri au fost mandatati sa initieze toate demersurile legale care se impun pentru atacarea acestei hotarari, care inca nu a fost comunicata oficial societatii noastre", arata un comunicat al lantului de retail, citat de Agerpres.

Carrefour precizeaza ca activitatea sa se desfasoara in conditii normale, societatea urmand a-si respecta  toate obligatiile, potrivit contractelor incheiate.

GSL Logistic a cerut insolventa Carrefour, in calitate de creditor, iar Carrefour Romania SA a intrat in insolventa, dupa ce Tribunalul Bucuresti a respins contestatia debitorului.

Instanta a admis cererea de deschidere a procedurii generale de insolventa si a "decazut debitoarea din dreptul de a formula un plan de reorganizare a activitatii", potrivit portalului instantelor de judecata al Tribunalului Bucuresti.

Cererea a fost admisa de Tribunalul Bucuresti in data de 23 decembrie 2013.

Decizia poate fi atacata de Carrefour, cu apel, in 30 de zile.

Cu peste 9.900 de magazine in 33 de tari, grupul Carrefour este al doilea retailer mondial si numarul 1 in Europa. In Romania, Grupul Carrefour are 160 magazine dintre care 25 hipermarket-uri "Carrefour", 78 supermarket-uri "Market" si 56 magazine de proximitate "Express".













Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

14929 vizualizari

  • -5 (27 voturi)    
    O noua smecherie de a intra in insolventa (Marţi, 31 decembrie 2013, 15:52)

    dumitrica [utilizator]

    Un furnizor de tip Puiu Badea (care in acord cu ziarele face legea la muraturi in Carrefour) cere insolventa retelei de magazine si gata se aproba?!

    Ce se ascunde in spatele acestei insolvente?
    Care este paguba pe care Carrefour a facut-o statului roman?
    • +10 (14 voturi)    
      Eu Puiu Badea (Marţi, 31 decembrie 2013, 16:18)

      CatalinPetrica [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

      Ce alternativa am eu Puiu Badea daca Carrefour nu vrea sa imi plateasca facturile pe marfa (pe care eu am platit-o deja la producator)?
      Sunt nevoit sa cer intrarea in insolventa.
      Sunt firme mari precum RDS care achizitioneaza marfa prin firme mici din grup si dupa ce le umple cu datorii intra in insolventa, Eu am fost tepuit astfel de RCS-RDS, au recunoscut ca imi datoreaza banii, am castigat in instanta, si cand sa facem executarea in instanta au intrat in insolventa si nu au mai platit nici un ban.
      In cauzl meu am pierdut toata averea mea de atunci, pentru RDS-RCS a fost o suma minora
    • +13 (17 voturi)    
      Hmmm (Marţi, 31 decembrie 2013, 16:54)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Nu stiu care este situatia reala si este posibil sa ai dreptate...insa in insolventa se intra nu numai daca ai pagubit statul ci chiar pe partenerii de afaceri daca nu ai chef sa-i mai platesti.
      La multi ani tuturor precum si HotNews care ne suporta zilnic!:))
      • 0 (4 voturi)    
        Batausii din Carrefour (Marţi, 31 decembrie 2013, 19:02)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        1 Martie 2012, Carrefour Piata Gorjului, Bucuresti,

        Intimplator, aflindu-ma in magazinul Carrefour din Piata Gorjului in data de 1 Martie 2012 pe la ora 9 seara, aproape de inchidere, vad un bataus profesionist de magazin (bodyguard imbracat in civil cu aspect de fost puscarias), tuns aproape de zero, miini groase cu muschi, indesat, solid, ceafa groasa, statura in jur de 1,8 m, impingind, spre una din usile de iesire (neaccesibila clientilor) din spatele magazinului, un individ, inalt, slab, cu chelie si aspect de bolnav psihic, caruia bodygardul ii zicea: "Cind m-ai vazut ai aruncat piinea la cos, haide, haide" si l-a bagat undeva intr-o camera si a inceput sa-i care niste pumni ce nu se mai terminau si se auzeau din magazin sub forma unor lovituri infundate.
        Intreb un bodyguard (in tinuta necivila si cam neglijenta), postat pe lateralul usii de unde se auzeau loviturile, daca batausul are voie sa faca asa ceva si imi zice: "Nu, indiferent ce ar fi facut (cel batut)!".
        Ulterior din camera cu pricina iese un barbat la vreo 50 ani cu aspect de sef de magazin si o femeie ce arata ca o responsabila de raion. Nu se mai aud loviturile.
        Dupa aceea il vad pe bataus din nou prin magazin vorbind la telefon cu cineva si spunind "Saptamina trecuta l-am prins cu un iaurt, i-am zis bai baiatule stai asa..." dupa care continua cu referire la ceea ce tocmai se intimplase "L-am bagat acolo si i-am dat".

        Asa asa ca o intimplare la care am fost martor si care arata cum patronii si bodyguarzii isi fac de cap, bat pe cine vor, la discretie, si nimeni nu le face nimic.

        Daca ai prins pe careva furind il retii si anuti politia. Nu iti faci tu dreptate singur mai ales ca posibilul hot nu era un om sanatos mintal.
    • +12 (16 voturi)    
      Evident nu stii ce inseamna insolventa (Marţi, 31 decembrie 2013, 16:56)

      tr0uble [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Vorbim sa ne aflam in treaba.

      Da, si daca vinzi flori de mucegai celei mai mari corporatii de pe planeta si acea corporatie nu isi indeplineste datoriile, atunci tu, sc falimentaru sa, ai dreptul sa iti ceri despagubirile cuvenite. Si daca aceste despagubiri depasesc un anumit nivel, se cere insolventa
      Ce treaba are paguba cu statul roman? ce treaba are statul roman? Inca a mai ramas indobitocirea de pe timpul lu' nea Ceasca cu statul e tot?
    • +16 (24 voturi)    
      smecheria supermarketurilor e (Marţi, 31 decembrie 2013, 17:10)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      sa nu-si plateasca furnizori decit cind vor muschii lor si daca se poate niciodata dar taxele percepute furnizorilor le maresc in fiecare an .
      Fa un contract cu ei si o sa simti pe pielea ta cum e cu platile .

      Daca pt tine 170.000 euro sint bani de tigari pt altii reprezinta munca lor
    • +17 (23 voturi)    
      Gresit! (Marţi, 31 decembrie 2013, 17:25)

      ganditorul [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

      Carrefour desi avea posibilitatea, NU a considerat important sa-si plateasca furnizorul. Consider legitima solicitarea celor de la GSL, tinand cont de patania furnizorilor fostului PIC, care au dat dovada de ingaduinta prea mult timp si acum au ramas doar cu paguba. Desigur Carrefour nu se compara cu PIC, dupa cum nici Lehman Brothers nu se compara cu Bancorex dar au avut aceeasi soarta.
    • +2 (2 voturi)    
      carrefour a "vaporizat" din angajati sai-n Asia (Miercuri, 1 ianuarie 2014, 13:57)

      FreakaThe-jmirghel [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      carrefour a fost intotdeauna o firma fara scrupule,
      in asia au murit ca urmare a intoxicarii cu diverse gaze si alte noxe o gramada de angajati, care erau oricum platiti ca vai si amar
      carrefour = care fura
  • -5 (9 voturi)    
    noi am vrut capitalism (Marţi, 31 decembrie 2013, 16:14)

    radiola [utilizator]

    Nu ne-a fortat nimeni ,m-as bucura a se inchida de tot sa vedem pe cate tigai va mai bateti.
    Cu magazine mici de cartier era rau,trebuiau sa vina hotii astia de capitalisti cu globalizarea lor.
    Sa va iasa pe nas,sa ramaneti fara locuri de munca sa va zvarcoliti ca viermii de foame pana ajungeti sa urati capitalismul.
  • +11 (19 voturi)    
    și directorii își iau bonusuri tupeiste (Marţi, 31 decembrie 2013, 17:40)

    visio [anonim]

    sincer acum, plata să se facă la 30 zileș dacă nu o face, să returneze produsele; dacă le-a vândut și face plata, pușcărie instantaneu...pt că unii șmecheri nu plătesc, alte Companii dau faliment...de ce? pt bonusurile directorilor șmecheri? mai bine lasă...
    • +9 (9 voturi)    
      120-150-200 (Miercuri, 1 ianuarie 2014, 8:17)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Escrocii astia gen Carrefour forteaza furnizorii sa accepte, prin contract, plata si la 90 sau 120 de zile....si se pare ca nici termenul asta nu-l respecta. Bine le-a facut!
  • +8 (8 voturi)    
    RAU PLATNICI (Marţi, 31 decembrie 2013, 23:05)

    Mihai [anonim]

    Am o societate mica. prestez servicii de transport,am de recuperat de la TIBBETT ( firma se ocupa cu logistica si transportul pentru Metro si Auchan) 15000 lei,pentru ei o suma infima pentru mine o suma mare.Trebuie modificata legislatia pentru a fi trasi la raspundere.
    • +1 (1 vot)    
      @Mihai (Miercuri, 1 ianuarie 2014, 19:46)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Daca Tibbett-ul are sa va dea bani (foarte probabil ca asa este) si vor sa plateasca, ar fi bine sa apelati la justitie. Doar daca soferul / ii dvs nu au bagat mina in marfa celor de la Metro / Auchan si e penalizata firma dvs. NU lucez pentru Tibbett ci pentru o firma concurenta, si pot sa va confirm ca asa se practica, paguba produsa de catre sofer este platita de firma angajatoare nu de sofer..
      • +1 (1 vot)    
        RAU PLATNICI (Joi, 2 ianuarie 2014, 9:15)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui adrian_rolland

        Multumesc,dar nu am de plata nimic,TIBBETT nu onoreaza platile la timp la majoritatea transportatorilor.Factura scadenta are 100 de zile.
  • +6 (6 voturi)    
    Exact (Marţi, 31 decembrie 2013, 23:38)

    Milka Man [utilizator]

    Pentru Carrefour, 170.000 euro nu inseamna nimic...Cine are tupeul sa ii dea pe ai in judecata? Nimeni! Pentru ca nimeni nu vrea sa piarda un contract cu ei...Unde sa iti vinzi marfa daca nu super-marketuri? Si Carrefour stie asta, asa ca isi permit "sa faca" legea si sa plateasca numai cand ai ei chef...nu ca nu ar avea bani...
  • +7 (7 voturi)    
    jepcarii de la carrefour (Miercuri, 1 ianuarie 2014, 2:34)

    qwerasdf [utilizator]

    Sper sa crape in noul an.
  • +7 (9 voturi)    
    Fara bani. (Miercuri, 1 ianuarie 2014, 9:58)

    Kron [anonim]

    Nu stiu cum este cu insolventa asta, dar stiu cu siguranta ca hypermarketul Carrefour n-are bani destui. Dovada stau instalatiile tehnice total neglijate, iar aici ma refer la instalatiile mari si ascunse privirii clientului. Cat despre respect fata de client .... bleah!
    • +1 (1 vot)    
      @Kron (Miercuri, 1 ianuarie 2014, 19:48)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Kron

      Care din cele 25 de hypermarketuri Carrefour nu are bani destui ?