Gap, al treilea cel mai mare retailer de imbracaminte din lume, a plecat din Romania

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 12 martie 2014, 21:39 Economie | Companii

Brandul american Gap, al treilea cel mai mare retailer de imbracaminte din lume, a iesit de pe piata din Romania. Grecii de la Marinopoulos Group, care operau franciza Gap in Romania, au inchis toate magazinele din tara.

Ziarul Financiar informeaza ca Marinopoulos Group a inchis ultimul magazin Gap din tara, cel din Baneasa Shopping City, de altfel primul magazin deschis de firma in tara noastra, in 2009.

Gap Inc. a semnat in ianuarie 2008 un contract de franciza cu liderul in retailul grecesc, Marinopoulos Group, obtinand in acest fel dreptul de a deschide reprezentante Gap si Banana Republic in Grecia, Romania, Bulgaria, Cipru and Croatia.

Gap Inc. opereaza sase divizii majore: Gap, Banana Republic, Old Navy, Piperlime, Athleta si INTERMIX.

Retailerul Gap comercializeaza imbracaminte, accesorii si produse de ingrijire pentru barbati, femei si copii. Are peste 3.100 de magazine proprii deschise in intreaga lume si 375 de magazine prin francize.













Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

8996 vizualizari

  • -5 (17 voturi)    
    Pentru ca... (Miercuri, 12 martie 2014, 22:31)

    Gigi Kent [utilizator]

    Pentru ca suntem al dracu de saraci, pentru ca avem un Presedinte care in anii 90 spunea celor de la Banca Mondiala ca Romania nu va avea niciodata nevoie de autostrazi si pentru ca avem un Guvernator BNR pe care il arde grija de cata industrie trebuia inchisa in 90 si nu de cata industrie trebuia infiintata de atunci. Asta ca sa iau niste nume la intamplare de pe pagina HN.ro.
    • +5 (7 voturi)    
      DA BAI TARANE... (Joi, 13 martie 2014, 7:29)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      D-aia a plecat GAP ca a zis Basescu ca nu avem nevoie de autostrazi!
      A plecat pentru ca romanii poarta treling si adidasi, ca e jmekeri!
      Iar multa lume circula si isi cumpara aiurea de prin Europa.
      Noi inca avem MARI probleme cu apa, sapunul, etc.
      Baga si ceva de flota!
    • +5 (7 voturi)    
      si au fost fraieri 9 ani? (Joi, 13 martie 2014, 8:00)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      adica nu si-au dat seama de istetzimea lui G.Kent timp de 9 ani!
      Sau mai curand s-au plictisit de moarte de palavrele PSD...
    • +7 (9 voturi)    
      Saraci?? (Joi, 13 martie 2014, 10:42)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Trebuie sa fie o greseala undeva, Ponta ne-a adus o crestere economica de 300%, locuri de munca, bani europeni, investitii, Lukoil, Gazprom, Huawei, dreptate pina la capat. Fiti rezonabili, nu putem cere chiar totul de la un singur om.
  • +6 (20 voturi)    
    Daca si astia pleaca.... (Miercuri, 12 martie 2014, 22:33)

    Wanheda [utilizator]

    e clar cat de maiestru e Dottore. Old Navy e un fel de Walmart in haine, cu cativa dolarei te imbraci din cap pana-n picioare.
    Ce scartie Dottore? Plesnesti de incompetenta?
    • -14 (18 voturi)    
      e Ponta manager la Gap? (Joi, 13 martie 2014, 0:42)

      facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      e Ponta vinovat de retragerea Gap :))
      dar desigur nu e meritul lui ca alte companii au adus o crestere economica de 3,5%, cea mai mare din UE
      nici ca alte companii au marit exportul cu 8% fata de anul trecut
      • +5 (7 voturi)    
        iar bubui? (Joi, 13 martie 2014, 8:02)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

        GAP depinde nivelul de trai nu de exportul de Dacia. Dar ce sa ceri de la Bogdan teodorescu...
        Iar managerii sunt prosti si nu inteleg genialitatea bolsevica.
        • 0 (0 voturi)    
          dar zara si h&m nu depind de nivelul de trai? (Vineri, 14 martie 2014, 0:59)

          facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          ceilalti retali-eri nu depind de nivelul de trai?
          si ma intrebi pe mine daca bubui?
          atunci pun si eu o intrebare: iar fasai?
      • +6 (8 voturi)    
        procuror (Joi, 13 martie 2014, 9:44)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

        Ponta nu e manager la Gap, este procurorul hotilor, procura lucruri de furat din buzunarul prostilor care l-au ales, bine le face
      • +6 (8 voturi)    
        Nu e nici macar manager la GAP (Joi, 13 martie 2014, 10:16)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

        Dar e total vinovat pentru mediul economic neprietenos care face sa plece companiile. Privind "cresterea" de 3,5 % este o mare capacana in a considera o crestere pe hartie, datorata unor exporturi cu grad mic de valoare adaugata si care exploateaza nivelul scazut de salarizare, ca fiind un factor real de crestere economica. Sumele intoarse in economie din aceasta pseudo-crestere sunt nule ba chiar negative, motiv clar pentru care GAP a analizat si a vazut diminuarea reala a puterii de cumparare. Retailerii sunt cel mai bun indicator al puterii de cumparare. Ei nu se uita la creteri pe hartie cui la realitatea puterii de cumparare. Un semnal foarte imp[ortant pentru mediul economic real si pentru perspectiva.
  • +8 (8 voturi)    
    am remarcat (Miercuri, 12 martie 2014, 23:06)

    Ar3s [utilizator]

    multe persoane purtand caciulite americane ,,GAP". O dovada a faptului ca multe persoane nu sunt orgolioase.
    • +6 (6 voturi)    
      sau (Joi, 13 martie 2014, 3:03)

      Ionutzelu [utilizator] i-a raspuns lui Ar3s

      ca multi se imbraca din "europa" ;)
  • +5 (11 voturi)    
    Sistemul corupt ,din tara ,i-a facut sa plece (Joi, 13 martie 2014, 1:39)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Poate ca au venit in control cei de la Garda financiara si i-au dat amenda mare ,plus cerut shpaga... Poate a marit chiria la santaj ,Puiu Popoviciu. Ponta e un mare premier si a creat un mediu de afaceri "EXCELENT" ;) Daca pleaca toti investitorii sa vedem de unde isi mai ia shpaga dom Plagiator...
    • +8 (8 voturi)    
      nu-ţi fă griji (Joi, 13 martie 2014, 3:57)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      Spaga şi-o ia din bugetul de stat, astea de la privaţi sunt doar bonusuri. Vezi numai cu deszăpezirile ce gaură au dat.
  • +2 (6 voturi)    
    ?? (Joi, 13 martie 2014, 7:36)

    vali2 [utilizator]

    Nu Gap a plecat din romania ci Marinopoulos Group, niste greci care aveau o franciza Gap in Romania.

    Gap nu a fost nici o data in Romania! Cititi stirea. Si HN schimbati titlul, ca dezinformati!
    • -1 (3 voturi)    
      să plece grecii și să vină firma mamă GAP (Joi, 13 martie 2014, 10:31)

      21unas [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      așa scăpăm de adaosurile nesimțite.
      same for Zara, H&M etc
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Joi, 13 martie 2014, 8:25)

    rocknum [utilizator]

    Au fost astia in Ro? Nici nu stiam...
  • +5 (5 voturi)    
    Nu vor fi ultimii (Joi, 13 martie 2014, 9:17)

    BobMuller [utilizator]

    Vor mai pleca si alte firme, de asta puteti fi siguri. Pentru ca poti sa chemi mesterul sa-ti lucreze, dar daca te porti ca boul cu el, il injuri si-l platesti prost, il ameninti cu amenzi si procese, n-o sa mai vina sa-ti lucreze. Dar guvernului nu-i pasa, ce fura fura pentru ei.
  • +1 (1 vot)    
    asta e! (Vineri, 14 martie 2014, 14:04)

    unadelatara [utilizator]

    tot treningul cu adidas e de baza...
    • 0 (0 voturi)    
      Gresit. (Duminică, 16 martie 2014, 0:19)

      Ionutzelu [utilizator] i-a raspuns lui unadelatara

      Poate voiai sa spui adibas. De fapt sunt sigur ca asta voiai sa spui :)
  • +1 (1 vot)    
    Nu ma mira. (Vineri, 14 martie 2014, 22:33)

    John M. [utilizator]

    Hainele lor sunt banale si scumpe.