UPDATE Guvernul a aprobat ordonanta de urgenta privind returnarea catre transportatorii rutieri a 4 eurocenti din acciza suplimentara de 7 eurocenti/ Feroviarii vor tratament egal. Vezi cate probleme poate crea o astfel de masura

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 2 aprilie 2014, 12:57 Economie | Companii

Guvernul a aprobat in sedinta de miercuri Ordonanta de Urgenta privind returnarea catre transportatori a 4 euroceneti din acciza suplimentara pe carburanti de 7 eurocenti. "O sa va rog sa aveti grija, impreuna cu ANAF-ul, sa faceti o procedura transparenta si clara prin care sa fim siguri ca ceea ce adoptam astazi se si aplica", a cerut Ponta ministrilor.

Ponta a mai spus ca problema cresterii accizei a fost rezolvata si in agricultura prin acordarea de subventii, "astfel incat efectul majorarii de pret la carburanti sa fie zero".

  • UPDATE Guvernul a aprobat Ordonanta de Urgenta.

Prin actul normativ adoptat de Guvern se acordă o reducere de accize de 40 euro/1000 litri faţă de nivelul standard prevăzut de lege, pentru motorina utilizată drept carburant pentru transport rutier de mărfuri în cont propriu sau pentru alte persoane, cu autovehicule sau ansambluri de vehicule articulate destinate exclusiv transportului rutier de mărfuri și cu o greutate brută maximă autorizată de cel puţin 7,5 tone, precum și pentru transportul de persoane, regulat sau ocazional, exclusiv transportul public local de persoane, cu un autovehicul din categoria M2 sau M3. Reducerea de accize se realizează prin restituirea diferenţei de 40 euro/1000 litri operatorilor economici licenţiaţi în Uniunea Europeană.

De asemenea, reducerea se aplică și pentru transporturi poștale efectuate în cadrul unui serviciu universal cu autovehicule sau ansambluri de vehicule articulate destinate exclusiv transportului poștal și cu o greutate brută autorizată de cel puţin 3,5 tone. Această măsură vizează activitatea Poștei Române, care nu beneficiază și nu poate avea o licenţiere așa cum operatorii privaţi au.

Condiţiile, procedura și termenele de restituire se stabilesc prin Hotărâre a Guvernului. Ordonanţa are în vedere faptul că sectorul transporturilor de bunuri poate influenţa pe orizontală evoluţia preţurilor în întreaga economie naţională.

Aceasta este, insa, o masura care a starnit indignarea altor transportatori. Asociatia Transportatorilor Feroviari a acuzat Guvernul de discriminare. "S-au facut demersuri pentru returnarea partiala a accizei pe carburant numai pentru transportatorii rutieri, nu si pentru cei feroviari", spun reprezentantii transportatorilor feroviari printr-un comunicat de presa.

Problema discriminarii a fost ridicata si de presedintele Traian Basescu.
Acesta a precizat intr-o scrisoare transmisa presedintelui Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, ca s-au creat premisele unui tratament discriminatoriu fata de ceilalti transportatori, cum ar fi: aerieni, feroviari si maritimi, carora aceasta rambursare nu le va fi aplicabila.

In plus, ar putea fi o masura care sa atraga dupa sine alte taxe. Recuperarea unei parti din acciza suplimentara la carburant de catre transportatorii din Romania ar trebui deplin compensata cu alte masuri pentru a nu afecta obiectivele fiscale ale Guvernului, a declarat marti Andrea Schaechter, seful misiunii FMI pentru Romania, intr-o teleconferinta referitoare la aprobarea, de catre board-ul FMI, a primelor doua evaluari ale acordului cu Romania, scrie Agerpres

In plus, rambursarea catre o parte dintre transportatori a unei fractiuni din acciza de 7 eurocenti pe carburanti care va fi introdusa la 1 aprilie ridica o serie de probleme de ordin practic.



Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

4798 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    Guvernarea la plesneala (Miercuri, 2 aprilie 2014, 13:14)

    bogdan1477 [utilizator]

    Bagam acciza, dupa care transportatorii fac presiuni, dupa care reducem la jumatate birul pentru ei ca sa le inchidem gura. Acu ar trebui sa iasa in strada si soferii particulari, sa faca si ei scandal, sa li se returneze si lor 4 eurocenti. Si sa ramana cu 7 eurocenti acciza doar politia, salvarea si pompierii.
    • +11 (11 voturi)    
      Ba, Guvern ... (Miercuri, 2 aprilie 2014, 14:35)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      ... 'tu-ti acciza ma-tii!
    • +1 (1 vot)    
      nu, soferii particulari trebuie sa fie destepti (Joi, 3 aprilie 2014, 12:57)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      si sa nu mai doarma pe ei la urmatoarele alegeri. Ok, suntem noi mai "toleranti" si inghitim multe, nu facem revolta, nu-i ardem pe rug pe ponta / antonescu / dragnea... dar ii ardem la vot. Macar atat.
  • -30 (34 voturi)    
    pentru 3 centi (Miercuri, 2 aprilie 2014, 13:17)

    destanga [utilizator]

    Faceti atata scandal,in Norvegia a crescut la 1,95 litrul asa ca lasati-o moale.
    Incredibil cat rau poate sa faca un Presedinte care vrea doar puterea la fel ca Stalin.
    AMR= 8luni
    • +17 (17 voturi)    
      3 centi la noi fac 50 de centi la ei (Miercuri, 2 aprilie 2014, 13:48)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      Vorbesti sa te afli in treaba...!
      Stii cat este salariul mediu in Norvegia ? Nu ? Atunci Nu face comparatii !

      "Teacher/Municiple workers – Monthly earnings for full-time employed women were NOK 34 500, while the corresponding earnings for men were NOK 37 000."

      Vezi ca o coroana norvegiana e 50 de bani, deci un angajat in invatamant sau la salubritate are intre 17.250 si 18.500 de LEI PE LUNA !!!

      La asemenea salarii m-ar durea in cot de 7 centi...
      • -10 (14 voturi)    
        mda (Miercuri, 2 aprilie 2014, 15:19)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Atunci ai mai multe soluții: ori îl rogi pe Ponta să scoată acciza (canci!), ori implori OMV-Petrom-Lukoil să își reducă profiturile (canci!), ori muncești mai mult (canci!), ori îți cumperi o bicicletă.
        • +8 (10 voturi)    
          Tronc Maritzo! (Miercuri, 2 aprilie 2014, 18:03)

          CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Ai gandit mult pana sa faci comentariul, sau la tine, la cat ptimesti de la varan nu se simte acciza...
        • +5 (9 voturi)    
          adevarat graiesti (Miercuri, 2 aprilie 2014, 18:38)

          Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Chiar ma gandeam cum mamaie cu 5 milioane pensia se duce sa-si cumpere o bicicleta. Fiindca au crescut preturile nu se mai iese ca la rosia montana?
      • +7 (7 voturi)    
        Nu-ti bate capul, ca nu stie matematica (Miercuri, 2 aprilie 2014, 15:19)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        3 centi la 7 inseamna 43%. Asta e putin???
    • +9 (11 voturi)    
      /// (Miercuri, 2 aprilie 2014, 14:09)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      Esti mult prera nata_g ca sa putem sa-ti explicam.
      Esti de stanga , adica.
    • +8 (10 voturi)    
      Daca e asa de putin (Miercuri, 2 aprilie 2014, 15:00)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      da/i tu, ma!
      Si cu stanga si cu dreapta!
      ///
    • +10 (12 voturi)    
      Da de ce ai ales Norvegia?Asa v-au spus la partid? (Miercuri, 2 aprilie 2014, 15:14)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      Ai ales tara din Europa cu cel mai scump pret, adica 1.95. Si vezi ca e vorba de 7 eurocenti, plus TVA de 24%, nu de 3 eurocenti. De ce nu Germania? De ce nu Austria?

      Chiar si asa, raportat la puterea de cumparare arata unde stam:
      Norvegia - salariu mediu brut 4.278 euro
      Romania - salariu mediu brut 490 de euro.

      Dintr-un salariu mediu, noi cumparam 350 de litri de combustibil, norvegienii cumpara 2200 de litri. Saracii de ei, ce pret mare au.

      Ori, noi suntem cu pretul la combustibil atat de aproape de preturile din UE (la nivelul Austriei, de exemplu), si simti cum esti cocosat de pretul combustibilului, mai vine si guvernul asta si baga o crestere suplimentara de 7% (da, de 7%, atat e cresterea), doar ca nu are el nevoie de bani, dar nu se stie pentru ce. Vede el guvernul ce o sa faca cu banii. Si nu sunt putini, estimeaza venituri suplimentare de peste 1 milliard de euro annual.

      Crezi ca mai sunt multe tari prin UE in care in bugetul unei familii normale, cu masina, pretul combustibilului ocupa 10-15% din venituri?

      Si asta in conditiile in care mai mult de 50% din pret e reprezentat de accize si taxe.

      E normal ca vezi cam rosu in fata ochilor.
    • +8 (8 voturi)    
      dedreapta (Miercuri, 2 aprilie 2014, 16:07)

      gatsby [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      bre destango ce mai cauti bre pe-acolo, ca veni dreapta de vreo cateva luni... Nu ti-au taiat inca alocatia de la NAV?
      Cum poti bre sa compari salariile nesimtite din norgestan cu cele din romanistan? Si-apoi nu stiai ca norvegienii chiar se bucura cand le mai pune statu' bariere, si le creste pretul la benzina pentru ca ei sunt miljøvenlig...
    • +7 (7 voturi)    
      platestu tu! (Miercuri, 2 aprilie 2014, 18:03)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      pentru mine platesti tu? Iti trimit bonul?
      Si vecinii mei vor la fel..
  • +17 (17 voturi)    
    discriminare (Miercuri, 2 aprilie 2014, 13:20)

    manoman [utilizator]

    trebuie sa-mi returneze si mie acciza...
    ...dar in totalitate!
  • +17 (19 voturi)    
    Guvernul... (Miercuri, 2 aprilie 2014, 13:22)

    translativus [utilizator]

    .....a emis si astazi o ordonanta de urgenta, care se adauga la cele nenumarate emise pana acum si care demonstreaza fara tagada inutilitatea imensului, costisitorului si adormitului Parlament.

    Masura "returnarilor" catre unii in defavoarea altora, demonstreaza amatorismul discriminatoriu si rau intentionat al guvernantilor, precum si nepasarea acestora fata de cetateanul platitor, in al carui portofel s-au bagat pana in gat.

    Acestea au fost promisiunile din campania electorala ?
    De aceea au fost ei alesi ?
    Patesc ei ceva pentru falsul in declaratiile din campania electorala ?

    Aceasta este escrocheria numita "democratie parlamentara", unde mincinosii si escrocii sunt ocrotiti iar cetateanul credul este talharit "legal" prin tot felul de ordonante !
  • +10 (10 voturi)    
    norvegia (Miercuri, 2 aprilie 2014, 13:24)

    theodor [utilizator]

    Salariul mediu in Norvegia?
  • +23 (25 voturi)    
    comunismul continua (Miercuri, 2 aprilie 2014, 13:35)

    I [utilizator]

    prin aceasta masura, prima data platesti pretul intreg dupa care te rogi de ei sa-ti returneze o parte, se mentine controlul politicienilor asupra firmelor. Daca sunt doua firme care o sa aiba bani de primit, dar guvernul nu o sa aiba bani decat pentru una din ele, pe care o va plati prima data? pe cea cu relatii politice sau pe cea fara relatii.

    Aceasta masura nu face decat sa ne intoarca inca un pic inapoi in comunismul lui Ceausescu in care nu puteai sa faci nimic daca nu aveai aprobari, stampile etc.
  • +8 (8 voturi)    
    Noi birocratii, incurcaturi si generare de spagi (Miercuri, 2 aprilie 2014, 14:21)

    UnOarecare [utilizator]

    = U$D
  • +13 (15 voturi)    
    Premier de 2 bani (Miercuri, 2 aprilie 2014, 14:37)

    EagleEye [utilizator]

    "O sa va rog sa aveti grija, impreuna cu ANAF-ul, sa faceti o procedura transparenta si clara ".Mai,premier de 2 bani ce esti:nu mai intai trebuia facut procedura si dupa aia introdusa acciza,ca sa functioneze?Introducem acciza si dupa aia facem procedura...asa e de fiecare data in Romania.
  • +11 (13 voturi)    
    Super-acciza " doctorului " ponTAXE ! (Miercuri, 2 aprilie 2014, 15:01)

    Plagarus [utilizator]

    In Romania soferii platesc mai mult pentru motorina decat austriecii, polonezii, francezii, bulgarii sau chiar decât germanii.
    Acum șoferii vor plăti în România cu 7,4 eurocenți/litru mai mult decât în Franța, Lituania sau Bulgaria. Și în Austria, motorina e mai ieftină decât în România cu 6,1 eurocenți/litru, respectiv în Spania cu 6 eurocenți. Chiar și în Germania sau Ungaria motorina costă cu 2 eurocenți, respectiv 3 eurocenți mai puțin decât în România.
    TVA - ul redus la paine ii iese pe nas, falsului " doctor " ce se crede apt sa conduca un guvern
  • +6 (6 voturi)    
    Alta ordonanta de urgenta? (Miercuri, 2 aprilie 2014, 17:37)

    CodrutaN [utilizator]

    A cata ordonanta de urgenta e asta? Le tine cineva socoteala? Unde-i "colonelu" dogaru cu fata aia de betivan? Nu mai are nemultumiri acu? Unde sunt galeriile? aduse de..."prietenii stiu de cine". postaci rosii in ceru' gurii, ca magaru' in capu'...:
    alex1234,alex4321,Nyk1,Snitzelvienez,La Tour Eiffel,adrian8,pecereu,Mazeta,Con_stan_tin,dumitrica,diebase,Raulgonzales,lucadd,DanBruma,
    SvetlanaT.Israel,Gigi Kent,Sfarma Piatra,destanga,adonis84, Ei sunt multumiti acu?
    Cineva, candva, trebuie sa raspunda. Dar nu va lasati, ciolovecilor.Romanu-i prost si suporta mult. Partea proasta e ca nu stii niciodata cand face "fas"
  • +4 (6 voturi)    
    Kor (Miercuri, 2 aprilie 2014, 18:10)

    Kor [utilizator]

    Eu am o nelamurire. Daca tot s-a hotarat Guvernul sa returneze o parte din acciza transportatorilor si, prin subventii, agricultorilor, nu era mai simplu sa calculeze ponderea acestora in consum si sa majoreze acciza cu mai putin, dar fara returnari?
    • +9 (9 voturi)    
      Si daca (Miercuri, 2 aprilie 2014, 20:33)

      Anjo [utilizator] i-a raspuns lui Kor

      returnarile astea de acciza sunt facute cu dedicatie? La modul ca un nene din asta rosu, cu o firma de transport compusa din una bucata camion vine cu acte cum ca camionul lui a consumat motorina cat una divizie tancuri pe o perioada de 10 ani. Face apoi para-para cu alti consilieri rosii de-ai lui Poanta si uite asa sunt toti multumiti. mai putin noi. Ma uitam la Ponta ce fata de savant are cu ochelari. Dar cand ii scoti ochelarii de pe nas are o fata de natang pur-sange cu pedigree de top.
  • +3 (3 voturi)    
    baeti... (Miercuri, 2 aprilie 2014, 22:31)

    brita [utilizator]

    mai protestam si noi ceva?!