OMV Petrom anunta ca a descoperit un nou zacamant de titei in Marea Neagra

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 16 iulie 2014, 10:00 Economie | Companii

Compania OMV Petrom, controlata de grupul austriac OMV, a anuntat miercuri ca a facut o descoperire de titei in apele de mica adancime din Marea Neagra, iar productia ar putea incepe in 3-4 ani. Descoperirea a fost facuta in perimetrul Istria, la o distanta de circa 60 kilometri de tarm si la o adancime de 2,1 kilometri sub fundul marii. Adancimea apei in acea zona este de 50 metri.

Daca se va dovedi rentabila, productia din noua descoperire ar putea incepe in 3-4 ani, costurile necesare dezvoltarii fiind evaluate la peste 100 milioane de euro, potrivit comunicatului.

Primele estimari rezultate din testele de productie indica o productie potentiala pe sonda de 1.500-2.000 barili echivalent petrol (bep) pe zi.

Comparativ, productia medie zilnica de titei a OMV Petrom in Romania a fost in 2013 de 78,4 mii bep/zi.

"Marea Neagra este o zona foarte importanta pentru OMV Petrom, o zona in care exista in continuare potential pentru noi descoperiri. In prezent, productia din zona de mica adancime a Marii Negre reprezinta circa 18% din productia totala de hidrocarburi a companiei in Romania", a declarat in comunicat Gabriel Selischi, membru al Directoratului OMV Petrom responsabil de Explorare si Productie.












Material sustinut de LIDL

FOTO Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Salate de paste

Pastele integrale sunt cea mai buna alegere in materie de paste, daca doresti un pranz satios si totodata nutritiv: sunt bogate in fibre care stimuleaza sistemul digestiv si micsoreaza nivelul colesterolului rau din sange, contin vitamine, minerale si nutrienti esentiali pentru o stare generala buna de sanatate, sunt indicate pentru persoanele care sunt atente la silueta si isi doresc un mai bun control al greutatii, contin antioxidanti si enzime. In combinatie cu sosul de vinete, salata de paste este un pranz excelent, pe care il puteti lua cu voi la birou!​



6315 vizualizari

  • +15 (29 voturi)    
    uraaa (Miercuri, 16 iulie 2014, 10:10)

    Cata79 [utilizator]

    deci o sa tot creasca profiturile lui OMV,
    o sa vanda in continuare la fraieri benzina scumpa din petrol ieftin productie interna
    • +14 (30 voturi)    
      Pana la profit (Miercuri, 16 iulie 2014, 10:35)

      JohnnyBee [anonim] i-a raspuns lui Cata79

      OMW trebuie sa toarne bani in infrastructura si utilaje [aia 100 mil de euro], apoi sa plateasca salarii muncitorilor romani, apoi sa plateasca taxe si redevente, si apoi sa faca profit pentru ca profitul este roata care invarte lumea. Nu vine nimeni sa-ti munceasca tie pe gratis si asta este valabil oriunde in lumea civilizata.
      Ca romanii sunt prosti si se vand pe maruntis este o alta poveste.
      Ca romanii au politicieni si functionari corupti care vand bunul comun pe spaga, si asta este adevarat dar iar nu are de-a face cu OMW.
      Incearca sa intelegi ca nimeni nu poate fura statul roman daca romanasii nostri "patrioti" nu s-ar vinde ca niste femei usoare.
      Ti-e un pic mai clar acum in cine trebuie sa arunci cu piatra?
      • +6 (22 voturi)    
        De Complicitate la Furt, ai auzit? (Miercuri, 16 iulie 2014, 12:14)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBee

        1.

        Zici: "OMW trebuie sa toarne bani in infrastructura si utilaje [aia 100 mil de euro], apoi sa plateasca salarii muncitorilor romani, apoi sa plateasca taxe si redevente, si apoi sa faca profit pentru ca profitul este roata care invarte lumea."

        Adica tu-mi dai casa ta si pamantul tau sa le
        exploatez care au bogatii de miliarde de euro
        in subsol
        si eu OMV as fi "un mare domn ca ii dau
        Proprietarului acelor bogatii cat sa nu moara de foame?"

        Apoi: Care redevente alea de 3,5% din 100% valoare a petrolului

        Care infrastructura: tevi si rafinarii ?
        Infrastructura lui Ceausescu
        pe care au luat-o pe gratis de la Infractorul Nastase Adrian?
        (mai putin in Marea Neagra dar si acolo au transportul asigurat de la mal)

        Apoi care salarii ? alea de 12-15 milioane brut de 10 ori mai mici ca in Austria la aceeasi munca depusa?

        -------------------------------
        1. Apoi Zici
        "Ca romanii au politicieni si functionari corupti care vand bunul comun pe spaga, si asta este adevarat dar iar nu are de-a face cu OMW."

        Ce vorbesti? Pai existe

        "Complicitate la abuz in serviciu" (pentru asta e Gigi Becali in Inchisoare)

        exista "Complicitatea la FURT"

        exista "LUare si dare de Mita" nu numai "LUare de MIta" DA?

        Te-ntreb : Daca Gigi e Complice pentru schimbbul de terenuri cu statul unde a produs daune de 1 milion de EU, nefiind angajat la Stat ci acolo erau Cioflina si Babiuc

        OMV-ul nu e COMPLICE daca a luat cu doar 600 de milioane de EU de la infractorul Nastase, ceva ce da profiut anual de 1 miliard de EU si si acela micsorat de OMV pentru ca ei mai au o cigra de afaceri de 3 miliarde de EU pe o firma cu doar 250 de angajati numita "OMV Marketing..." daca nu stiai.

        Deci mai incet cu apararea celor care
        au jefuit si jefuiesc Romania.direct sua p[rin complicitate.
        • +4 (6 voturi)    
          corect..... (Miercuri, 16 iulie 2014, 12:38)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

          .....si total de acord, chiar daca aria infractionalitatii este de mii de ori mai mare.
        • +2 (6 voturi)    
          Sti cat e acciza la combustibil? (Miercuri, 16 iulie 2014, 15:20)

          JohnnyBee [anonim] i-a raspuns lui alex4321

          Aia la care s-au adaugat de curand 50 de bani.
          Daca te plangi ca platesti mult litrul de benzina afla ca mai mult de jumatate sunt taxe puse de, ghici cine? Statul roman prin politicienii sai care fac pomeni electorale fara acoperire bugetara.

          Vrei sa te dai cu curu de pamant si sa plangi ca ce nedreptatit esti tu? Atunci macar intereseaza-te cine te jefuieste mai intai si apoi da-ti drumul la gura.

          Si da, am dreptate. Nu se poate fura nimic in tara asta fara mana romanilor, concetatenii nostrii. Imi dai exemplu cu Gigi si cu Cioflina si cu Nastase? Pai astia nu sunt romanii nostrii, aia pe care ii speli de pacate cand acuzi DOAR OMW-ul?

          Ce faci tu se numeste aruncarea cu pisica in curtea vecinului. Poti sa acuzi SUA, si China, si pe cine mai vrei tu, insa de furat o sa fi furat in continuare de romanul tau, ala de langa tine, pentru ca romanii nu dau doi bani pe interesul romanilor. Daca Nastase si Gigi si restul te-au furat ca in codru, ce pretentii ai de la altii? Problema este la noi ca nu stim sa ne aparam avutul in primul rand de romanii care se bat cu caramida in piept la televizor ca sunt patrioti si care semneaza contracte cu OMW, RMGC, Microsoft si restul in conditii total dezavantajoase pentru interesul national.
          • +2 (2 voturi)    
            Nu te mai omori atat sa ascunzi Hotia (Miercuri, 16 iulie 2014, 17:19)

            alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBee

            ------
            1. Faptul ca multi Romani Fura nu-nseamna sa nu-i vedem si pe multi straini care au furat si fura dand sau nu mita (ex. Enel, EADS, Microsoft, etc...)
            --------
            Asa ca Nu te mai omori atat sa ascunzi Hotia
            OMV -ului ca nu poti sa o ascunzi : se vede din avion....
            lucrezi la OMV ?

            Eu nu apar pe nimeni ca n-am furat 1 ban in viata mea, clar? Deci cine e hot sa plateasca :

            aici lucrurile sunt clare:
            a) Infractorul Roman Nastase Adrian in calitate de FAPTAS a dat "pe nimic" tot Petrolul Romanesc.

            b) OMV-ului, OMV-ul este o firma de stat austriaco-araba care a fost Complice la acel FURT
            (asa cum e si Gigi Becali Complice la Schimbul de terenuri o infractiune mult mai mica pentru care a fost condamnat pentru
            COMPLICITATE LA ABUZ IN SERVICIU daca n-ai aflat)

            --
            De ce e FURT al petrolului romanesc?
            Pai ca prim-ministru infractor sa vinzi ceva cu doar 600 de milioane de euro

            "ceva" care scoate profit 1 miliard de eu pe an (asta dupa ce se mai ascund alte 3 miliarde de EU pe an la o firma numita "OMV Marketing..." cu doar 250 de angajati si cu un profit apropae zero (aprox. 2.5%)) se numeste FURT.

            Alti viitori infractori romani vor fixa anul asta "redevente de nimic" pentru OMV, aste dupa ce un directoras OMV a fost numit minsitru al energiei , ca s aintelegi si traficul de influenta facut .
            • -1 (1 vot)    
              "Ceva care scoate profit". (Miercuri, 16 iulie 2014, 23:39)

              coco04 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

              Oare vioara lui Paganini era "ceva" ce scotea profit sau Paganini pentru ca stia sa cante la ea?! Oare pensula lui Picasso era "ceva" care scotea profit sau Picasso insusi?
              Cladirea in care se produce Coca Cola in Romania e "ceva "ce da profit sau brandul Coca Cola insusi?
              Petrolul nu era la suprafata ci trebuia scos in conditii de eficienta economica si administrare responsabila.
              Petrom avea pierderi inainte sa vina Petrom.
              Daca Petrom avea asa o mare valoare la privatizare de ce nu au venit francezii sau nemtii sa-l ia?
              Sau Austria e cumva cel mai puternic stat din UE?
              In anumite domenii, nu exista valoare ci PUNERE IN VALOARE..
        • +2 (2 voturi)    
          Adevaruri spuse pe jumatate... (Miercuri, 16 iulie 2014, 23:08)

          coco04 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

          La nivel de 2013 OMV a avut la nivel de grup o cifra de afaceri (recte vanzari) de 11,35 mld.euro la 26800 salariati.Daca scadem ponderea Petrom vedem ca Petrom a facut vanzari de aprox. 4 mld euro la 19.016 salariati (conform raportarilor financiare de pe Bursa de Valori Bucuresti). Daca scadem Petrom din OMV,vedem ca OMV a facut fara Petrom in 2013 vanzari de 7,35 mld euro cu 7800 salariati. Deci a existat probabil o intelegere ca numarul de salariati ai Petrom sa nu scada "prea brusc".,(plecand in 2004 de la vre-o 60000 salariati). Or fi toti salariatii Petrom din 2013 "absolut indispensabili"?
          Referitor la "bogatii de miliarde"aveti grija sa nu ne ia americanii nisipul (dioxid de siliciu) ca astia ai naibii fac din el microchipuri.
    • +5 (13 voturi)    
      bravo (Miercuri, 16 iulie 2014, 10:38)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

      pentru acest comentariu am intrat in articol.
      avem benzina la buza si noi tot platim 1.5 euro pe litru.
      mega trist, dar e doar Romania...
      • +10 (10 voturi)    
        intradevar..... (Miercuri, 16 iulie 2014, 11:11)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui dandra

        ......trista vestea despre "descoperire" !

        In conformitate cu "realizarile" acestui guvern, noul zacamant petrolier descoperit in Marea Neagra va aduce o noua acciza, care va fi cu atat mai mare cu cat zacamantul este mai bogat.

        Oare de ce om fi noi asa de prosti ?! De ce ne dam mereu cu hotii si cu mincinosii ?!
      • -7 (9 voturi)    
        eh (Miercuri, 16 iulie 2014, 11:21)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui dandra

        În Norvegia, mare exportator de țiței, benzina costa 1.64 euro. Hmmm..., deci problema nu cumva este altundeva?
        • -4 (6 voturi)    
          erata (Miercuri, 16 iulie 2014, 11:56)

          Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          În Norvegia benzina este 1.904 euro.

          http://www.fuel-prices-europe.info/index.php?sort=4
          • +9 (11 voturi)    
            Informeaza Corect te rog (Miercuri, 16 iulie 2014, 12:24)

            alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

            Informeaza Corect te rog

            a) Cat e salariul mediu in Norvegia si cat e benzina

            b) Cat e salariul mediu in Austria si cat e benzina, ca OMV-ul e "de Stat". Cat e in Germania.

            c) Cat e salariul mediu in Romania si cat e benzina, ca OMV-ul e "de Stat"

            fa calculele si in procente raportate la pretul/salariu cel mai mic.
            • -6 (8 voturi)    
              salariu, salariu, salariu (Miercuri, 16 iulie 2014, 12:48)

              Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

              Păi asta zic și io. Problema nu este prețul benzinei, ci nivelul salariilor din România - sau, mai bine zis, raportul dintre salarii și prețul combustibililor.

              După mine, este normal ca benzina să fie scumpă, fiind un produs de lux și potențial nociv, dar asta e altă poveste.
              • +4 (6 voturi)    
                da cifrele sa-i convingi pe toti (Miercuri, 16 iulie 2014, 13:05)

                alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

                da cifrele sa-i convingi pe toti
                astea te-am rugat: Cifrele conteaza
                • -3 (3 voturi)    
                  uite cifre (Miercuri, 16 iulie 2014, 14:08)

                  Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

                  http://www.bloomberg.com/visual-data/gas-prices/20142:Romania:EUR:g

                  Ce concluzie tragi? contează doar prețul benzinei?
                  • +5 (5 voturi)    
                    Un roman trebuie sa munceasca (Miercuri, 16 iulie 2014, 14:22)

                    alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

                    CONCLUZII:
                    -------------------
                    Un roman trebuie sa munceasca
                    28% dintr-o zi adica 2h si 15 min
                    ca sa-si ia 4 l de benzina

                    Un austriac trebuie sa munceasca
                    4.98% dintr-o zi adica 23 de minute
                    ca sa-si ia 4 l de benzina

                    Adica un roman
                    trebuie sa munceasa
                    de 5.43 ORI mai MULT
                    decat un AUSTRIAC
                    ca sa-si CUMPERE 1 l de benzina

                    Asta in timp ce AUSTRIA
                    n-ar o picatura de PETROL la ea in tara
                    Iar Romania extrage
                    MILIOANE DE BARILI PE AN

                    calcule bazate
                    pe sursa indica de tine:
                    -----------------------------
                    http://www.bloomberg.com/visual-data/gas-prices/20142:Austria:EUR:g

                    http://www.bloomberg.com/visual-data/gas-prices/20142:Romania:EUR:g
                    • +1 (3 voturi)    
                      eh (Miercuri, 16 iulie 2014, 16:34)

                      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

                      Și ce ai vrea? iobagul să muncească la fel de mult ca boierul?
                      • +2 (2 voturi)    
                        Stii care-i culmea? (Miercuri, 16 iulie 2014, 17:24)

                        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

                        Stii care-i culmea?
                        ------------------
                        Ca noi suntem "Boierii"
                        la origine pentru ca
                        Petrolul, Gazele, Aurul, Argintul, Padurile, Platforma Continentala, Pamnaturile
                        toate au fost ale noastre !

                        DECI E mai rau decat zici tu....

                        "Iobagii venetici" care n-au o picatura
                        de petrol. gaz sau aur

                        i-au deposat pe Boierii locali
                        plini de Petrol , Gaz, Aur, Argint, Uraniu, Paduri, Pamanturi Manoase , Platforma Continentala etc..etc...,

                        Si dupa ce i-au deposedat
                        de bogatiile lor ne folosesc
                        azi ca Iobagi
                        si ne platesc cu salarii de mizerie
                        de 5.38 de ori mai mici ca la ei .
  • 0 (0 voturi)    
    oops (Miercuri, 16 iulie 2014, 11:25)

    MarinOprea [anonim]

    never mind i got it ,,,sorry
  • +3 (5 voturi)    
    PARADIGMA (Miercuri, 16 iulie 2014, 13:59)

    andrey23 [utilizator]

    Ce folos daca avem cea mai scumpa benzia din Europa si cele mai mici salarii? Altii invadeaza alte tari pt acces la petrol, la noi se pierde din pura prostie.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu din pura prostie (Miercuri, 16 iulie 2014, 14:56)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui andrey23

      Nu din pura prostie

      S-a pierdut si se pierde
      din Hotie si din Tradare de Tara

      De ce ?
      Pentru ca Hotii si Tradatorii care au dat Petrolul tarii pe nimic au MARE GRIJA cand vine vorba de
      PROPRIA AVERE

      Intelegi?
  • +2 (2 voturi)    
    Ce bine! (Miercuri, 16 iulie 2014, 14:51)

    human_nature [utilizator]

    Sa aibe si gura lor saracilor austriecilor sa mance si ei ceva! Manca-tz-ash!
  • -1 (3 voturi)    
    alex4321 vrea pomana (Miercuri, 16 iulie 2014, 16:45)

    Locke Lamora [utilizator]

    Omule, ti-am mai spus, mai lasa propaganda deshucheata ca n-ai habar cum merge o economie.
    • +2 (2 voturi)    
      I-a spune-ne tu cum merge "o economie" (Miercuri, 16 iulie 2014, 17:30)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      PAI : i-a spune-ne tu cum merge "o economie"?

      Tu ai un bun in curtea ta care face 100%
      si il vinzi cu 3.5% (redeventele la petrol)
      asa merege "o economie" dupa tine?

      Pai atunci:
      vindeti tu casa cu 3.5% din valoarea ei de "100%"
      ca sa ne arati la toti aici "cum merge o economie dupa parerea ta" !

      Prin Urmare NU CONFUNDA
      ECONOMIA DE PIATA
      (aia pe care o fac Samsung, Apple, Ford, Daimler etc..)
      cu HOTIA

      ca te faci de ras in public !
    • +2 (2 voturi)    
      eu n-am lucrat 1s din viata mea la stat (Miercuri, 16 iulie 2014, 17:38)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      eu n-am lucrat 1s din viata mea la stat
      si n-am luat in viata mea 1ban nemuncit

      Tu cum stai la capitolul asta? Ia spune-ne

      De aceea spun
      ca OMV-ul a LUAT o mare pomana
      cand a luat de la noi tot ;petrolul doar pe 600 mil EU
      cand el da 1 miliard de EU profit pe an.

      Prin urmare nu eu ci tu, sustii Pomanagii si Hotii
      care au luat bunurile altora fara munca!
  • 0 (0 voturi)    
    Oameni buni (Joi, 17 iulie 2014, 9:54)

    mopsu [utilizator]

    tesiti cu totii la vot si vorbim dupa...Acum santem condusi de hoti care au platit cate o sacosa cu alimente de 2 euro si ne fura de miliarde.Degeaba toti postacii se cearta, care mai de care cu teorii super,daca nu iesim ;a vot osa discutam, identic, la multi ani.