Persoanele care transporta fara autorizatie de taxi vor fi amendate cu pana la 5.000 de lei

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 26 august 2014, 21:50 Economie | Companii

Persoanele fizice sau juridice care efectueaza transport public de persoane cu un autoturism fara a avea autorizatie de transport in regim de taxi emisa de autoritatea administratiei publice pot fi amendate cu sume intre 1.000 si 5.000 de lei, conform unui proiect de lege adoptat de Guvern, citat de Mediafax.

Guvernul a adoptat marti si a transmis spre aprobare Parlamentului un proiect pentru completarea Legii nr. 38/2003 privind transportul in regim de taxi si in regim de inchiriere, care stabileste sanctionarea persoanelor fizice sau juridice care efectueaza activitati neautorizate de transport rutier de persoane prin utilizarea autoturismelor. Proiectul de lege a fost elaborat si pus in dezbatere de Ministerul Transporturile in luna iulie.












3839 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    urmeaza aia (Marţi, 26 august 2014, 22:31)

    safalax [utilizator]

    care de 17 ani vand telefoane, incarcatoare, carteel( pentru cei interesati gasiti la big berceni)

    ca p-aia cu tigarile, I-au rezolvat- nu sunt mai mult de 10-15

    adica eu, care imi duc copilul la tara, impreuna cu alt copil, cu masina cumnatului meu sunt in afara legii? adica el, ca ma ajuta?

    ca mai bine ii duc cu elicopterul
  • +12 (14 voturi)    
    da (Marţi, 26 august 2014, 22:34)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si uite asa combate guvernoiu coruptia, urmeaza frizerii si coafezele, cine tunde acasa va fi amendat cu zece mii de lei, pensionarii ceausisti vigilenti vor avea si ei o treaba, in afara de privitul la latrina trei.
  • +12 (12 voturi)    
    la cat de dotata e politia (Marţi, 26 august 2014, 22:58)

    criii [utilizator]

    .....sunt si politisti la ia-ma nene sau ducandu-se-n misiune cu...autostopul! Probabil ca la astia v-ati gandit cand ati propus, de fapt.
  • +14 (14 voturi)    
    Inca o palma data imperialismului (Marţi, 26 august 2014, 23:06)

    ipolitic [utilizator]

    In principiu, este dreptul meu sa iau in masina mea
    pe oricine vrea muschii mei.
    Sunt curios cum vor putea sa ma amendeze daca o duc pe soacra mea la Carrefour, pe vecinu' la gara,
    pe gagica de vizavi la o iarba verde etc.
    Sa nu-mi spuneti ca am inteles gresit si aceste exemple nu reprezinta transport public. Se va face o anexa de o mie de pagini cu exceptiile care intaresc regula?
    De obicei, politicile de ultra-reglementare sunt sortite esecului, cad in derizoriu si dezvolta un teren fertil pentru mica coruptie.
    • +4 (4 voturi)    
      august fierbinte (Marţi, 26 august 2014, 23:42)

      safalax [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      "pe gagica de vizavi la o iarba verde etc."

      tare, ai un plus

      sigur cade imperialismu'
  • +8 (10 voturi)    
    deci cum? (Miercuri, 27 august 2014, 0:19)

    Codruta N [utilizator]

    Asta e "legea autostopului" in varianta sucita?
    Tampitii care au propus chestia, au auzit de "car-sharing", protectia mediului, management inteligent al traficului, urbanism samd.??!!

    To'arashii merg, probabil pe principioul "Mircea, fa-te ca lucrezi"! :P
  • +5 (5 voturi)    
    ????? (Miercuri, 27 august 2014, 8:43)

    nedumeritul [utilizator]

    eu care am calatorit mult prin tara pot sa va spun ca numarul auto-stopistilor este foarte mic, nesemnificativ. In zone unde nu este transport public sau functioneaza defectuos, acesti oameni nu au cum sa-si rezolve problemele.Se urmareste intimidarea si infricosarea populatiei.Pagubele provocate de autostopisti sunt practic zero.Autostopistii isi rezolva o necesitate sociala la un pret mai mic decat cel oferit de stat (daca oferta statului exista si e reala) si fara sa pagubeasca statul.Aceasta masura poate fi considerata PERSECUTIE.(nici macar discriminare)
  • +2 (2 voturi)    
    ..... din ciclul .... (Miercuri, 27 august 2014, 11:28)

    cbogdan [utilizator]

    Asta face parte din ciclul " am rezolvat-o si p'asta " ! Sunt atatea lucruri importante de ordonat in Romania si guvernul " reglementeaza" nimicuri. Asa ne trebuie.
    • 0 (0 voturi)    
      Astia au picat in "ridicol" (Joi, 28 august 2014, 11:02)

      NameInFlame [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      Infrastructura de transport civilizata, sa nu mai faca lumea autostopul nu se pricep sa faca. Eu daca iau la autostop fara sa cer bani (o fac cand merg drumuri lungi cu masina prin tara) ca ma plictisesc singur si vreau sa ajut si pe cineva, se cheama ca fac transport public fara licenta?