Recompensa pentru Olguta Vasilescu: Guvernul a aprobat construirea stadionului de fotbal din Craiova, urmand sa fie alocati de la bugetul statului circa 50 milioane de euro

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 29 decembrie 2014, 15:02 Economie | Companii

Stadionul Ion Oblemenco
Foto: Agerpres
Guvernul a aprobat, in ultima sedinta din acest an, un proiect de Hotarare privind realizarea unui stadion de fotbal in Craiova, oras din care primar este Olguta Vasilescu, vicepresedinte PSD. Proiectul prevede construirea unui teren de fotbal si rugby, investitia fiind estimata, intr-o prima faza, la 55 de milioane de euro. Stadionul va fi construit cu bani de la bugetul statului de catre Ministerul Dezvoltarii, condus acum de Liviu Dragnea, prin Compania Nationala de Investitii. Din bugetul Municipiului Craiova va fi asigurata o cofinantare de doar 10%. Olguta Vasilescu spunea pe 17 noiembrie ca nu mai are curajul sa construiasca noul stadion, aruncand vina pe diaspora din cauza careia Victor Ponta ar fi pierdut alegerile prezidentiale.

Acum, nu doar ca va fi construit, ci se vor aloca si circa 50 de milioane de euro de la buget pentru realizarea lui. Precizam ca Dolj este unul dintre judetele care a adus cele mai multe voturi pentru Victor Ponta in alegerile prezidentiale, fapt mentionat si de Olguta Vasilescu atunci cand ameninta ca nu va mai fi construit stadionul.

"Va cer iertare, doljeni care ati votat 60% Victor Ponta, ca nu mai am curajul sa demolez Stadionul Oblemenco, pentru a construi unul nou!... Poate se va construi la Sibiu sau mai stiu eu unde... Mi-e greu sa cred ca va fi in Oltenia... Azi nu mai am curaj sa va spun ca promisiunea mea se va implini", a scris Olguta Vasilescu pe Facebook, a doua zi dupa alegeri. "Asteptam Diaspora acasa dupa ce si-a luat tara inapoi si locurile de munca promise, astfel incat somajul sa fie zero, ca la Sibiu... Noi punem la dispozitie terenul gratis si lipsa taxelor si impozitelor locale. Am inteles ca investitorii vin la pachet cu Iohannis. Ii asteptam!", a mai scris pe contul sau de Facebook primarul Craiovei.

Hotararea de Guvern aprobata luni, 29 decembrie, prevede desfiintarea stadionului "Ion Oblemenco", in vederea realizarii obiectivului de investitii "Complex Sportiv Craiova-Stadion de Fotbal".

"Primaria Municipiului Craiova intentioneaza modernizarea obiectivului Stadion ¬Ion Oblemenco¬ prin construirea a doua stadioane, unul cu destinatia principala de stadion de atletism, cu o capacitate de peste 5.000 de locuri, din fonduri exclusiv de la bugetul local al Municipiului Craiova, si un al doilea stadion cu o capacitate de 30.000 de locuri cu destinatia de stadion de fotbal si rugby, construit de Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice prin Compania Nationala de Investitii, cu o cofinantare din bugetul local al Muncipiului Craiova de 10% din valoarea investitiei", informeaza biroul de presa al Guvernului.

Precizam ca in luna februarie 2014, stadionul "Ion Oblemenco" a fost trecut de Guvern din administrarea Ministerului Tineretului si Sportului in cea a Consiliului Local al municipiului Craiova, care se obliga sa modernizeze complexul si sa asigure, "in masura posibilitatilor", gratuitatea actiunilor sportive ale ministerului.

In luna mai 2013, Olguta Vasilescu a prezentat spunea ca stadionul va fi construit cel mai probabil cu fonduri europene.

In luna octombrie 2014, Liviu Dragnea a prezentat, la Craiova, proiectul stadionului ce va fi construit in locul actualului stadion "Ion Oblemenco", in valoare totala de 55 milioane euro. Dragnea spunea atunci ca licitatia pentru realizarea proiectarii si executia lucrarilor va avea loc imediat dupa publicarea Hotararii de Guvern in Monitorul Oficial. Potrivit prezentarii, stadionul va avea 30.854 de locuri pentru spectatori.


Citeste mai multe despre   










9456 vizualizari

  • +15 (23 voturi)    
    Complicitate implicita (Luni, 29 decembrie 2014, 14:57)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Corb la corb nu isi scoate ochii. Un guvern condus de un hot plagiator acorda stipendii unui alt hot plagiator
    • +9 (15 voturi)    
      Sa manance si gura ei (Luni, 29 decembrie 2014, 15:22)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Acolo sunt banii dumeavoastra ! si pregatirea alegerilor 2016. 1-o pentru Olguta
  • +12 (20 voturi)    
    stadioane si biserici (Luni, 29 decembrie 2014, 15:16)

    artistul000 [utilizator]

    De astea avem nevoie!!! Ne educam pe stadioane si ne vindecam in biserici.

    Oltenii sunt in extaz acum ca vor avea stadion pentru o echipa fantoma!!
    • +15 (19 voturi)    
      n-au cu ce sa bea apa. (Luni, 29 decembrie 2014, 15:53)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      dar musai le trebuie stadion nou, si inca olimpic de 5 stele

      Asteptati voi mult si bine investitori la Craiova si la Tg Jiu ....
      • +11 (13 voturi)    
        Ii da lui Olguta si Bucurestiul n-are o centura (Luni, 29 decembrie 2014, 17:33)

        MariusNi [anonim] i-a raspuns lui mnicku

        Paine si circ.
  • +2 (8 voturi)    
    Terenuri de tenis cu nocturna (Luni, 29 decembrie 2014, 15:34)

    basica [utilizator]

    Singura mare problema este ca nu au fost consultati consultantii profesionisti ,pentru ca normal ar fi fost sa se aprobe proiecte pentru terenuri de tenis,cu sau fara nocturna,cu sau fara acoperis,terenuri speciale pentru utlizare unguente si lubrifianti pentru marca bmw ,etc.
  • +12 (14 voturi)    
    Daca va intrebati de ce (nu) traiti bine (Luni, 29 decembrie 2014, 16:01)

    Wanheda [utilizator]

    Uitati-va doar unde-s banii Dv....in biserici si stadiuane.
    Probabil ca firmele de constructie ale lui Dracnea abia asteapta sa-l construiasca in vreo 10 ani la pret triplu.
    De curiozitate, niste scoli sau cateva spitale cand o sa construiasca Pinguinul??? Raspuns: never.
  • +9 (9 voturi)    
    traiasca Ponta (Luni, 29 decembrie 2014, 16:37)

    virgil popisteanu [utilizator]

    pai mai multi bani face guvernul din acciza pe seminte decat cu un aeroport la Brasov (MF nu a vrut sa garanteze un credit de 12 mil EUR [deci nu sa ii dea]), dar pt stadion "este" bani
  • +9 (9 voturi)    
    Ok (Luni, 29 decembrie 2014, 17:05)

    travelman [utilizator]

    Nu mai e mult și se cară și asta!!
  • +11 (11 voturi)    
    OLGUTA (Luni, 29 decembrie 2014, 18:56)

    blackarrow [utilizator]

    a prostit craiovenii ca nu mai poate sa faca stadionul ala daca iese Iohannis presedinte , ei , uite ca se face , nu e treaba presedintelui .Partea a 2-a e ca oare de stadion are nevoie orasul ?
    • +1 (1 vot)    
      in sfirsit o femeie barbata (Miercuri, 31 decembrie 2014, 14:28)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

      Desigur gica contra se-gasesc la tot pasulDe aceea nu progreseaza Craiova si oltenia in general pt.ca are prea multi birfitori care nu vor sa accepte ca lumea progreseaza ,ei vor saracie ca sa poata comanda, adica sa suga acea saracie care -l-e-a fost repartizata de-la guvern.Din pacate pina la Olguta Craiova a fost condusa doar de hoti si banditi care-sau ghiftuit, iar alti sint in puscarii.Probabil muti oameni din aceste locuri se complac in aceasta mocirla de parca nu o pot parasii.Craiova are acum o sansa,folositi-o.
  • +8 (8 voturi)    
    La stadioane inainte, la scoli, gradinite, inapoi (Luni, 29 decembrie 2014, 20:44)

    Niccck [utilizator]

    Larguta Bazilescu stie ca din materialele pentru stadion, mai raman si pentru cateva vile....
  • +7 (7 voturi)    
    si o scapa si pe madam de doctorat.. (Luni, 29 decembrie 2014, 22:58)

    Xerses [utilizator]

    Mare caracter viorel asta...
  • -3 (3 voturi)    
    U Craiova (Marţi, 30 decembrie 2014, 11:51)

    fatamorgana [utilizator]

    Pentru ca sunt fan al vechii U Craiova, Campioana unei mari iubiri, ma rog din tot sufletul sa se intample, chiar daca Olguta va incerca sa profite la maximum de asta.
  • +1 (1 vot)    
    De ce scoli ?? Baza PSD lui e circul !!! (Miercuri, 31 decembrie 2014, 10:00)

    andreesanu [utilizator]

    Baza politicii PSDte este circul si pomana .
    De ce sa dea ei banii pe autostrazi ?,de ce sa dea banii
    pe scoli ?de ce sa cheltuie banii pentru sanatate ?,doar prin circ ,pomeni isi pot asigura o masa de manevra care sa-i tina agatati politic de ugerul statului,de bugetul tarii !!!.
    Poate-i un foc de paie ,cade guvernul pina la Pasti avem alt guvern alte prioritati ,sa fim si optimisti .
    Olguto fugi de muge vaca ,ca de doftor in sociologie nici vorba.
  • -1 (1 vot)    
    succes (Miercuri, 31 decembrie 2014, 14:15)

    tepes [utilizator]

    Eu sint ardelean,si cred sinncer ca orasul Craiova merita de mult un stadion la standarde europene.Cum sint spectatorii de-aici putini sint in Romania, probabil cei din Cluj Napoca-sau Ploiesti sa-i poata concura.Bravo Olguta ca ai putut lamurii guvernul sa va aprobe aceasta suma, desi putea sa dea o suta ca-vorba ceea nu da de la ei.
  • 0 (0 voturi)    
    multe felicitari pedesereului! (Vineri, 9 ianuarie 2015, 11:49)

    hot news [utilizator]

    Ce bine ste de partidul lui Ilici, are un electorat cu tinere de minte extrem de scurta: nu doi ani, nu sase luni, ci mai putin de doua luni!
    Pai nu mai departe de luna noiembire, madam Olguta tuna si fulgera ca, din cauza ca lumea a vita cu Johannis, la Craiova nu se mai face stadionul nou, ca Presedintele isi va "trage" la Sibiu stadionul!
    Iata ca nu s-a intamplat asa, si noul stadion SE VA FACE!