Rainer Seele, partener de afaceri traditional al Gazprom, este noul CEO al OMV

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 martie 2015, 11:11 Economie | Companii

Rainer Seele
Foto: wintershall.com
Rainer Seele, pana astazi presedinte al Camerei de comert Germania - Rusia si partener de afaceri traditional al Gazprom, a fost numit CEO al companiei austriece OMV, compania-mama a Petrom. Ziarele austriece Der Standard si Kurier au scris vineri ca OMV urmeaza sa anunte o schimbare radicala in conducere, cele mai mari sanse sa il inlocuiasca pe Gerhard Roiss avandu-le Rainer Seele, presedintele Consiliului de Administratie al companiei germane Wintershall (parte a concernului BASF), dar si presedinte al Camerei de comert Germania - Rusia. Din pozitiile de conducere la Wintershall si Camera de comert, Rainer Seele a avut relatii profunde de business cu companii energetice rusesti, mai cu seama cu Gazprom. Numirea lui Seele este cu atat mai socanta cu cat, in ciuda dezmintirilor oficiale, analistii suspecteaza Gazprom de intentii de cumparare ostila de actiuni OMV.

Nascut in 1960, Seele a condus consiliul de administratie al companiei energetice Wintershall, care este detinuta de concernul german BASF. El va deveni succesor al lui Gerhard Roiss, care paraseste OMV la 30 iunie.

Wintershall este cel mai mare producator german de titei, cu peste 2500 de angajati in 40 de tari in care opereaza. De asemenea, Wintershall este unul din cei mai apropiati parteneri de afaceri ai concernului rus Gazprom. Compania germana are incheiat un joint-venture cu Gazprom si opereaza campuri in Siberia.

Numirea lui Seele este cu atat mai socanta cu cat, in ciuda dezmintirilor oficiale, analistii suspecteaza Gazprom de intentii de cumparare ostila de actiuni OMV. Wintershall e o companie foarte profitabila si a inregistrat, in 2014, pentru a patra oara consecutiv, un castig de peste 1 miliard de euro. Profitul din 2014 a fost de exact 1,464 miliarde euro. In 2013 a fost chiar de 1,730 miliarde.

In martie 2012, Rainer Seele a fost ales presedinte al Camerei de comert Germania - Rusia. "Motivul pentru care Germania si Rusia sunt parteneri puternici si, mai ales, parteneri pe termen lung, este faptul ca firmele din ambele tari recunosc ca un dialog continuu furnizeaza bazele pentru succesul reciproc", spunea Seele intr-un comunicat oficial al companiei.

De ce este important pentru Romania ce se intampla la varful OMV? Pentru ca politica de investitii si comerciala a Petrom este stabilita de actionarul sau majoritar, adica OMV. Or, in ultimii ani OMV (al carei principal actionar este statul austriac) s-a remarcat printr-o politica foarte apropiata de Rusia/Gazprom. Cel mai recent exemplu este legat de constructia gazoductului South Stream (proiect esential al Rusiei pentru adincirea dependentei Europei de gazele rusesti, respins insa de Romania din motive strategice), proiect pe care OMV l-a sustinut si continua sa il sustina cu tarie.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3900 vizualizari
  • -2 (8 voturi)    
    OMV si Petrom (Sâmbătă, 28 martie 2015, 11:17)

    echidistantul_ [utilizator]

    Deci OMV-ului ii va fi reziliat contractul cu Petrom.
    Chevron va cumpara de la anu' petrolul romanesc.
    • +3 (3 voturi)    
      Sa fie sanatosi! (Sâmbătă, 28 martie 2015, 16:28)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Asta e axa lui Iohannis: Berlin-Moscova. Eu nu mai alimentez de la OMV. Punct!
  • 0 (2 voturi)    
    Corporatiile (Sâmbătă, 28 martie 2015, 11:52)

    MPopa [utilizator]

    Marile corporatii nu fac politica nationala, indiferent de tara in care sunt inregistrate. Sunt entitati care exista cu un singur scop: sa faca profit.
    Pentru noi aceasta numire este un semnal ingrijorator. E clar ca actionarii OMV nu dau doi bani pe interesele strategice ale Romaniei, desi e un fapt indubitabil ca fara activele din Romania OMV ar fi un jucator minor pe piata europeana. As fi interesat sa stiu daca statul austriac are un reprezentant in consiliul de administratie al OMV si daca da, in ce masura acel reprezentant a sustinut numirea domnului Seele in functia de CEO.
    • +2 (2 voturi)    
      statul austriac are un control puternic (Sâmbătă, 28 martie 2015, 14:17)

      sachei [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      asupra OMV care face si politica nationala nu numai cea a banului. OMV isi cheltuie banii in Romania pentru companiile austriece si pentru bancile austriece. iar noi platim ca prostii 1,4 EUR/litru la pompa pentru bunastarea austriei....
      asa ca, sa nu cumva sa credem ca l-au numit pe Seele fara incuviintarea statului austriac.
    • +4 (4 voturi)    
      corporatiile..... (Sâmbătă, 28 martie 2015, 16:36)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      .....ERAU entitati care nu faceau politica. Acum situatia este cu totul alta.
      Faptul ca actionarii OMV nu dau doi bani pe interesele romaniei, nu inseamna ca nu tin cont de interesele rusiei.

      Problema noastra este lantul de tradatori care au vandut resursa (petrolul) si care de-a lungul anilor au "negociat" redeventa.
      Acestia trebuiesc pedepsiti exemplar, precum si ticalosii din Austria care au dat mita pentru incheierea "afacerea" de jefuire a romaniei.

      Poate ca in 2016 se va trezi, in sfarsit, si romanul si nu va mai vota escrocherimea.
      Abia atunci va iesi la iveala jaful groaznic la care am fost supusi si va incepe munca de recuperare a tuturor daunelor, cu dobanda cu tot.
  • +1 (5 voturi)    
    nuante (Sâmbătă, 28 martie 2015, 15:32)

    Crup [utilizator]

    Hai sa punem putina claritate in idei!
    1. OMV a cumparat Petrom-ul la un pret derizoriu. Asta e recunoscut pana si de austrieci. SRI a trimis peste 400 de rapoarte sa nu se vanda Petrom-ul, fiind obiectiv strategic.
    2. Pentru contractul de vanzare si in speta pentru pret si modul cum a fost stabilit (nu vrea sa intru in detalii), Nastase poate juridic sa fie condamnat pentru inalta tradare. Nu se va intampla niciodata asta, ar fi un scandal enorm la nivel european (nu de dragul lui Nastase, ci de dragul OMV). A fost un santaj: vreti in UE? Ne dati Petrom si inca cateva treburi.
    3. In anul dinainte de privatizare, Petrom a platit impozite la stat de 2 milioane de euro (pe un an intreg), Imediat in anul dupa privatizare, acelasi Petrom, cu aceleasi nr de benzinarii si in general cam cu aceleasi vanzari a plactit impozite statului roman.... peste 500 de milioane de euro! Ce vreau sa spun? Inainte de privatizare Petrom era sufocat de firmele capuse romanesti. Atentie! de la 2 milioane la peste 500 milioane bani la buget! Accentuez: romanii, NU austriecii au furat in draci Petrom si statul roman. In draci!!!
    3. De la preluarea Petrom-ului, OMV a facut investitii de peste 10 milioarde de euro. Si s-a dovedit o firma serioara! In fiecare an statul roman incaseasa catre un miliar de euro din impozite si taxe (nu 2, ca inainte), plus investiiile. Au dus Petrom la un profit substantial, ceea ce este f bine pentru OMV, dar si pentru statul roman!
    4. Investiiile enorme din Marea Neagra (partea romana a acesteia), dovedesc ca OMV este implicat serios si pe termen lung in Romania.
    5. Binenteles ca isi urmaresc feroce propriul interes. Dar nu sunt talhari si se achita de toate darile la stat si ceeea ce este cel mai important, oamenii au viziune pe termen lung: nu se rezuma in a da un tun si apoi a fugi, asa cum fac multi "capitalisti" romani. Astfel, automat are de castigat, pe langa OMV si statul roman, si angajatii si piata romaneasca.
    • +3 (3 voturi)    
      Daca (Sâmbătă, 28 martie 2015, 17:41)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      sareai peste pct.2,argumentatia era perfecta.N-ai pierdut nimic,pentru ca,oricum, romanii tot nu inteleg ce se intampla cu ei.
      Tocmai urmaream la un post TV cum au fost,cica, distruse fabricile de conserve.Dar se uita faptul ca legumele,fructele etc.se recoltau cu elevi,studenti si armata.In '90,cand astia n-au mai fost scosi la munca fortata,s-a dus dracu' tot.
      As m-ai argumenta,da' mi-e ca se va insera...si totu' e in van.
      Amin!
    • +1 (1 vot)    
      Si pe langa neplata taxelor catre stat,... (Sâmbătă, 28 martie 2015, 20:18)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      ...Petrom mai avea si vreo 200 milioane de euro pierderi in fiecare an...

      ,,Profitul net al Petrom, dupa “privatizare” (si dupa ce a platit redevente si taxe statului roman):

      - 2004 Petrom a avut pierderi de 240 milioane de euro.
      -2005 profitul net al Petrom a fost de 391 milioane de euro.
      -2006 profit net de 648 milioane de euro.
      -2007 profit net de 533 milioane de euro.
      -2008 profit net de 278 milioane de euro.
      -2009 profit net de 326 milioane de euro.
      -2010 profit net de 515 milioane de euro .
      -2011 profit net de 874 milioane de euro .
      -2012 profit net de 892 milioane de euro .
      -2013 profit net de vreo 1,1 miliARDE de euro .
      -2014 profit net de vreo 450 milioane de euro .''

      Sursa: http://www.contributors.ro/economie/hidroelectrica-incotro-i-insolventa-un-paravan-ideal-pentru-statul-roman/ - al doilea comentariu.

      Pai, sa nu le pui, frate, taxa pe stalp?...
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 28 martie 2015, 15:58)

    dragos234 [utilizator]

    In Romania nu mai exista alternativa reala pe aceasta piata. Toate companiile sunt pe mana cu rusii.
  • 0 (4 voturi)    
    Ne protejeaza rusii cu anasana? (Duminică, 29 martie 2015, 9:32)

    hotnewsfil [utilizator]

    Vladimir Tismaneanu s-a aratat viteaz mare in incercarea de a-l contracara pe reprezentantul imensei forte rusesti - ambasadorul care l-a catalogat 'badaran'.
    Vladimir i-a atras atentia rusului ca Romania n-ar fi protectorat rusesc.
    Or sa ne "protejeze" rusii cu anasana daca nu ne lasam iubiti de buna voie.
    O dovada de dragoste dezinteresata este recenta numire, de catre austrieci, in functia de CEO-OMV a 'omului' Moscovei, cu intentia declarata ca Gazprom sa devina actionarul majoritar la OMV, adica detinator al petrolului romanesc.
    Porosenko a declarat ca 80% din securistii ucrainieni erau in serviciul Moscovei. Cati din serviciile noastre secrete or fi cel putin simpatizanti ai Moscovei? Ii stie cineva?
    Nu s-au putut opune Moscovei nici Ceausescu si nici Basescu, asa cum nu se va putea opune nici galagiosul NATO.
    Putin este convins, pe buna dreptate, ca nimic nu-i poate sta in cale, ca nimeni nu va avea curaj sa ii raspunda cu masuri de forta la actiunile lui 'de forta militara'.
    NATO nu are altceva de facut decat sa raspunda lui Putin cu avertismente "drastice" date la nesfarsit.