​Dezbatere HotNews.ro Sunteti de acord cu inchiderea hipermarketurilor duminica?

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 12 mai 2015, 19:40 Economie | Companii

Fara cumparaturi duminica in hipermarket
Foto: AGERPRES
Mai multi deputati PNL au initiat un proiect de lege care interzice hipermarketurilor sa functioneze duminica si in zilele de sarbatoare legala. Deputatii liberali invoca "revitalizarea comertului traditional" si prevad o schimbare in stilul de viata al romanilor: cumparaturi vineri dupa amiaza si sambata, iar duminica - "reorientare spre familie, miscare in aer liber, cultura".
  • HotNews.ro va invita sa ne spuneti, argumentat, parerea dvs. despre aceasta initiativa. Ce impact va avea asupra dvs?

Initiatorii proiectului sunt: Nini Sapunaru, Tinel Gheorghe, Cristian Chirtes, Nechita-Stelian Dolha, George Scarlat, Costel Soptica, Vasile Iliuta si Dumitru-Verginel Gireada.










15794 vizualizari
  • +39 (123 voturi)    
    Normal ca nu! (Marţi, 12 mai 2015, 19:45)

    dandra [utilizator]

    De unde sa-mi iau paine, bere si hartie igienica, daca ramna in pana?
    Din piata de la moghioros sau de la dubiosii din spatele blocului, care nu dau bon fiscal?
    Daca parlamentarii au timp liber atunci poate se gandesc la cei care muncesc pana vineri tarziu, iar sambata fac altele decat sa mearga la shoppping. Desi am 4 magazine in jurul blocului, prefer sa merg in supermarket, chiar si pentru o paine. Sambata ma plimb sau fac curat si prin urmare, nimeni nu poate sa ma oblige sa merg la cumparaturi. Poateam copil si trebuie sa merg in supermarket zilnic...Ce idei crete au si astia...cine stie ce interese au si cati bani au primit sub forma de mita sa propun aceasta lege.
    • -25 (93 voturi)    
      da (Marţi, 12 mai 2015, 19:55)

      STF [anonim] i-a raspuns lui dandra

      E normal sa fie inchise duminica. Aici in Elvetia este cam tot inchis duminica. Au voie sa fie deschise doar cele de la benzinarie si de la gara. Deci daca ramai in pana ai de unde.
      Si este foarte frumos, nu se mai plimba lumea aiurea , trafic mai putin, inveti sa iti planifici cumparaturile.
      Ce nu-mi place e ca si sambata se inchid la 17:00.
      Si cam prin toate tarile civilizate e asa.
      • +13 (15 voturi)    
        Sambata (Marţi, 12 mai 2015, 20:51)

        The Special One [utilizator] i-a raspuns lui STF

        Recent s-a schimbat, sambata e pana la 20 cam peste tot.
        • +3 (5 voturi)    
          Sambata te inseli:) (Marţi, 12 mai 2015, 23:14)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui The Special One

          Depinde unde esti :)
          Ai tu o zona buna sau un canton care le are deschise pana la 20:00.
          Ma plimb destul pe aici ca sa vad ca exceptiile sunt pana la 20:00 si mai ales in zonele turistice.
          • +7 (9 voturi)    
            O aberatie comunista! (Miercuri, 13 mai 2015, 10:27)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Eu

            Avand in vedere ca oamenii muncesc toata saptamana, normal ca in weekend inclusiv Duminica mergem la cumparaturi. Mai nou avem de-a face cu o campanie antioccidentala orchestrata de Ponta si sustinatorii lui rusi.
      • +7 (9 voturi)    
        Nu-i nimic (Marţi, 12 mai 2015, 22:36)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui STF

        Se merge la mall sambata si duminica, tot dai de trafic.
        • +11 (11 voturi)    
          Alta e problema... (Miercuri, 13 mai 2015, 10:06)

          adriana [anonim] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

          Nu e vorba de trafic. In tarile din vest, inchiderea hipermarket-urilor duminica a fost facuta acum multi ani din cauza ca Asociatiile lucratorilor din comert au spus ca este inuman ca oamenii lor sa lucreze 7 zile din 7.
          De curand, in Italia, Franta si poate si alte tari, se fac presiuni de catre lanturile de hipermarketuri sa se redeschida duminica.
          • +6 (8 voturi)    
            o problema falsa (Miercuri, 13 mai 2015, 13:03)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui adriana

            politia lucreaza 7 zile din 7. INUMAN!.. ar striga "asociatiile", nu?

            in realitate insa nimeni nu este obligat sa lucreze 7 zile pe saptamana, 24h/zi. mai multe ore de lucru inseamna.. mai multe ore.. :) In Romania exista deja legislatie de protectie a anagjatului care impune o limita de 48h lucrate/saptamana. nimeni nu lucreaza (legal) 7 zile din 7 in Europa.
            atunci cand obligi agentul economic sa isi restranga activitatea, reduci necesarul de forta de munca, deci angajatii vor castiga mai putin sau unii dintre ei vor fi concediati.

            in vest "asociatiile" (in limba romana se numesc sindicate) au descoperit cu uimire ca exista tineri si imigranti dispusi sa lucreze inclusiv sambata si duminica. acestia le amenintau locurile de munca membrilor de sindicat. presiunea sindicatelor a fost deci motivata de cu totul alte preocupari..
      • +14 (20 voturi)    
        Si la noi e la fel de prost nu numai in Elvetia (Marţi, 12 mai 2015, 22:41)

        Jean [anonim] i-a raspuns lui STF

        Si vorbesc din alta tzara asa-numit civilizata: zBelgia.
        Dar faptul ca am emigrat din Absurdistan nu ma face idiot sau stupid, ci ma forteaza sa fiu destept.
        In Franta e o miscare sa deschida hypermarketurile duminica.
      • +14 (20 voturi)    
        ma tu esti pr (Marţi, 12 mai 2015, 22:55)

        silmix [utilizator] i-a raspuns lui STF

        Oricum era intrebare retorica , nu te chinui...

        Tu iti dai seama ca toata lumea care isi facea cumparaturile duminica ca era mai liber se va ingramadi sa si le faca luni-vineri?

        Asta mai era nevoie in Bucuresti , omani care termina serviciul si in plin haos (ora 6-8 seara) sa mai fie si astia in trafic sa isi faca cumparaturile.

        Si lasa-ma cu tarile civilizate
        Toate magazinele TESCO din Londra sunt deschise duminica
        http://www.tesco.com/store-locator/uk/?bID=2025
      • +26 (38 voturi)    
        IDIOTI (Marţi, 12 mai 2015, 23:11)

        anti_q [utilizator] i-a raspuns lui STF

        - cica e NORMAL sa fie inchise duminica pentru ca asa e in Elvetia... :))

        - sunt PRO- Occident dar nu pentru orice idiotenie... Sa nu uitam ca Occidentul isi dubleaza filmele straine la tv si in cinematografe.... de ce nu spui atunci si sa mergem la cinema si sa nu-l mai auzim pe de Niro ci pe Malaele? Ca doar asa e in Elvetia.... pfff...
        • -9 (13 voturi)    
          si Malaele ce are ? (Miercuri, 13 mai 2015, 9:35)

          eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui anti_q

          eu sustin tot ce e in Elvetia si in Romania. imi asum ca unele lucruri sa fie stupide. sunt sigur ca 99% din decizii ar fi bune
          • +8 (8 voturi)    
            IDIOTI 2 (Miercuri, 13 mai 2015, 11:08)

            anti_q [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

            N-are nimic Malaele. Cand joaca intr-un film romanesc. De ce l-as vedea insa pe de Niro cu vocea lui Malaele? Ce intrebare idioata! Romanii nici cand pleaca din tara nu se desteapta! :))
          • +5 (5 voturi)    
            si eu!.. (Miercuri, 13 mai 2015, 13:08)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

            sustin ca toate bancile din Elvetia sa-si transfere activele in Romania impreuna cu producatorii de ceasuri!..
            sunt sigur ca ne vom permite si noi (macar pentru o vreme) sa ne facem cumparaturile online dimineata inainte sa incepem programul de munca redus la 4h / 3 zile saptamana...
      • +4 (18 voturi)    
        Te-a intrebat cineva? (Miercuri, 13 mai 2015, 7:11)

        Nicu [anonim] i-a raspuns lui STF

        In Elvetia traiesc elvetieni. Si tu.
        N-aveti decat sa hotarati pentru voi cum sa traiti.
        Aici, in Romanica, lasati-ne pe noi sa hotaram cum vrem sa fie deschise supermarketurile.
        Si, in general, cei care traiesc aici, au dreptul sa-si aleaga stilul de viata, fara "modele" de civilizatie imprumutate de undeva de aiurea, pe motiv ca altii sunt mai destepti.
        Ar fi bine ca orice individ sa gandeasca pentru el si sa nu creada ce ceea ce e "normal" pentru sine este obligatoriu si normal pentru toti ceilalti.
        Asa ceva am avut pana acum 25 de ani, cand, de exemplu, masinile nu circulau iarna... si ma opresc aici...
        • +1 (5 voturi)    
          hipermarket (Miercuri, 13 mai 2015, 12:38)

          geo [anonim] i-a raspuns lui Nicu

          Voi cei din Elvetia si alte tari, vedeti-va de cele de acolo. Aici cand vii de la servici la 18-19 nu apuci sa caci mai nimic. Iar sambata (si chiar si duminica) e plin de mosi, babe, apucatzi... zici merci daca poti sa mergi sa-ti faci cumparaturile pe o saptamana. Tampitii de alesi, care au salarii nesimtzite, si care nici nu isi fac cumparaturi, ca le vin la nas, sa-si vada ce problemele reale, nu de tampenii. Ar trebui ca totzi sa ajunga la parnaie pentru ca ne fura de ani de zile
      • -3 (7 voturi)    
        pentru "dorelii" care dau minusuri (Miercuri, 13 mai 2015, 10:31)

        alex [anonim] i-a raspuns lui STF

        inchiderea hyper si spermarketurilor duminca are ca scop nu numai protejarea angajatilor - sa stea si ei acasa linistiti - ci si protejarea micilor afaceri.

        la noi ar avea o importanta colosala pt ca toate lanturile sunt straine si sunt adevarate celule canceroase pentru economie. toata marfa e fie importata (vasta majoritate) fie luata de la multinationale cu productie locala. si in cazul retelelor si al multinationalelor cu productie locala profitul pleaca din tara urgent.

        daca oamenii ar fi indreptati si spre piete si spre micii comercianti, profiturile s-ar distribui mai uniform in societate, micii producatori ar avea si ei mai multe sanse sa isi vanda marfa - implicit ar apare mai multi producatori locali! - si, in final, ar insemna un imens plus pt intreaga economie. super si hyper marketurile TREBUIE sa existe dar trebuie asigurat un ECHILIBRU intre ele si micile afaceri.
        • -2 (4 voturi)    
          Micii producatori (Miercuri, 13 mai 2015, 12:31)

          Coddy [utilizator] i-a raspuns lui alex

          Problema e ca micii producatori de regula nu desfasoara activitati comerciale si duminica...
          • +3 (3 voturi)    
            din contra (Miercuri, 13 mai 2015, 13:13)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Coddy

            micul "producator" face exact ce vrea. daca vrea sa doarma de luni pana joi si sa vanda doar de vineri pana duminica, nu-l opreste nimeni.
            la fel cum nu obliga nimeni cumparatorul sa se duca la supermarket in loc de piata si nici nu il va obliga sa se duca la piata duminica daca e inchis supermarketul. piata se regleaza singura... oferta producatorilor din piete nu se va schimba daca se inchide supermarketul din zona cateva ore si cumparatorii stiu asta. efectul cel mai comic va fi ca se vor gasi mici "intreprinzatori" care sa ofere duminca in piata fix ceea ce vindea supermarketul inainte.. de la acelasi importator.
            • 0 (0 voturi)    
              sunt curios, (Joi, 14 mai 2015, 8:44)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              apropo de micii comercianti autohtoni de orice, cati vor mai exista pe piata atat de grijului protejata de cei doi comunisti, membri ai unui partid pretins liberal.
              si asta pentru ca, o mana de "ajutor' la disparitia micilor buticari autohtoni, o dau lanturile de mega image si carrefour, prin aparitia ca a ciupercilor dupa ploaie, a magazinelor tip shop&go (mega image) si carrefour express. acestea, pentru o perioada relativ scurta de timp, practica preturi astfel incat buticarii nostri sa dispara de pe piata.
              si atunci, de unde vei mai cumpara una-alta sambata si duminica, daca nu tot de la "impilatorii" astia de occidentali?
          • -1 (1 vot)    
            ai inteles gresit (Miercuri, 13 mai 2015, 13:34)

            alex [anonim] i-a raspuns lui Coddy

            micii producatori pot vinde prin intermediul celor care desfasoara activitati comerciale duminica.
    • -1 (57 voturi)    
      Mda ... (Marţi, 12 mai 2015, 19:59)

      ASIMO [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      ... în țările civilizate oamenii își organizează timpul, lista de cumpărături și programul astfel încât să nu fie nevoie de mers zilnic la cumpărături. Zilnic se cumpără doar pâinea și se cumpără de la magazinul preferat. Dar... și cu copil mic în casă, oare de ce ar trebui să merg zilnic la aprozar?! Chiar nu sunt locuri mai bune de mers cu copilul decât hypermarketul/mall-ul ?! Ah ... generația mall, pentru care într-o mare măsura " "a merge la mall" este echivalentul lui "a ieși din casă". Cât de mic și obtuz... :-) Iar cine muncește până târziu fie e mult mai avantajat de cumpărături săptămânale care-i permit puținul timp liber să și-l petreacă cu familia altundeva. Dar dacă singura alternativă e ca totul să se întâmple zilnic via hypermarket atunci probabil ... își merită soarta!
      • +16 (22 voturi)    
        Masura impotriva trendului normal (Marţi, 12 mai 2015, 22:26)

        tazz [utilizator] i-a raspuns lui ASIMO

        In tarile mai avansate ale UE (Belgia, Franta, etc.) se discuta in acest moment tocmai reintroducerea programului de lucru duminica pentru hipermarketuri. In aceste tari, minimarket-urile si pietele functioneaza foarte bine in paralel cu hipermarketurile. Ritmul de viata actual al oamenilor este mult mai accentuat decat in trecut. Deputatii ar trebui sa isi ocupe timpul si energia cu alte probleme mai pertinente decat organizarea timpului liber al romanilor!
        • +15 (17 voturi)    
          Tocmai asta e problema cu parlamentarii (Miercuri, 13 mai 2015, 1:22)

          IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui tazz

          au neuronul odihnit dupa un total de 103 ore de munca in 4 luni si nu stiu ce prostii sa mai scoata...
      • +19 (23 voturi)    
        ai si tu dreptate (Marţi, 12 mai 2015, 22:30)

        dandra [utilizator] i-a raspuns lui ASIMO

        dar sa ingradim dreptul cuiva de a merge la cumparaturi ar insemna sa ne intoarcem in evul mediu comunist. Stiu ce zici, daca nu sunt magazinele deschise poate traficul va fi mai lejer iar oamenii care muncesc in hipermarket ar fi mai bine apreciati. Daca e sa ne luam dupa argumentul cu traficul atunci pe strazi ar trebuie sa fie numai autobuze si biciclete; nu e o idee rea dar nu schimbi mentalitatea romanului atat de usor. Cat despre ideea ca cei care muncesc in hypermarketuri sunt platiti prost pe multe ore, atunci da mi voie sa-ti zic ceva: in liceu ieseam din casa doar vinerea si sambata. In restul timpului invatam. Daca nu vrei sa muncesti la ora in supermarket atunci trebuia sa inveti mai mult in liceu si nu sa spargi seminte sau sa stai cu baietii in fata scarii. Daca vroiai sa inveti dar nu puteai ca tactu venea beat si o batea pe maica ta si pe tine, atunci timpul nu e chiar pierdut. Schimba ceva in viata ta, invata sa faci altceva, sa muncesti mai mult si sa iti doresti sa cresti. Hai sa nu ne plangem de mila si sa renuntam sa mai speram la schimbare chiar daca noi facem acelasi lucru in fiecare zi. Si inca ceva, nu mai comparati romania cu elvetia sau alte tari dezolvate, suntem la ani lumina departare (p.s. stiu ca anul lumina masoara distanta si nu timpul dar suna al naibii de bine).
        • -4 (8 voturi)    
          Ai invatat degeaba (Miercuri, 13 mai 2015, 10:23)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui dandra

          Mare luminat(a), cine ar trebui, pana la urma sa mai lucreze si in hypermarket? Aveti voi senzatia ca daca toti ar pune mana pe carte ar fi mai bine?
          Nu zic sa fie analfabeti, dar sunt si meserii care nu solicita studii superioare si sunt foarte necesare in societate.
          Idea ar fi ca orice meserie ai practica, trebuie sa ai sansa unui trai decent.
          Si de unde asta cu tatal care o bate pe mama. Ce-i asta, mare intelelpt? Din ce filon al cunoasterii poate rasari o astfel de argumentatie?
        • -1 (3 voturi)    
          dar sa ingradesti dreptul angajatilor din magazine (Miercuri, 13 mai 2015, 12:45)

          titi [anonim] i-a raspuns lui dandra

          La anagajatii din magazine nu se gandeste nimeni....
          Sunteti atat de orientati spre propia persoana, ca este de
          • +1 (3 voturi)    
            Ce tot atata gandire la angajati? (Miercuri, 13 mai 2015, 14:54)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui titi

            Ma refer la gandire proasta! Nu va dati seama ca daca se inchid magazinele vor urma concedieri? Asta nu e gandire e lipsa de judecata! Veti lovi tocmai in cei pe care ii "aparati" cica...
      • +15 (21 voturi)    
        ... (Miercuri, 13 mai 2015, 0:07)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui ASIMO

        @asimo, acum pe bune, nu inteleg ce ii roade grija pe unii de timpul liber al altora. Asta inseamna libertate pana la urma...daca omul vrea sa-si faca duminica in hypermarket sau mall n-are decat. Nu deranjeaza pe nimeni. La fel cum altii inteleg prin weekend sa imputa padurile si pajistile periorasenesti cu fum de mici si hamsii. Sau sa o ia la pantof prin munti si sa lase PET-uri in urma lui. Sau altii se duc la muzeu, sau in parc sau la sala, e treaba fiecaruia ce face nu cred ca trebuie sa ne invete Guvernul sau Parlamentul.
    • -7 (47 voturi)    
      ... (Marţi, 12 mai 2015, 20:06)

      uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Prietene, exista o limita minima pt categoria de magazin = hipermarket...
      Asta inseamna ca buticul de la coltul blocului iti ramane, asta inseamna ca paine gasesti, probabil nu gasesti un set de picnic umbrela si masa...
      Raspunsul meu, da sunt ok cu inchiderea lor duminica daca chiar se incurajeaza vanzarea in magazinele mici.

      Ps uitati-va si in alte state UE si veti vedea ca acolo sunt adevarate sieste pt angajati fara nicio panica ca nu se gaseste "paine" sau mamaliga...
      • -8 (24 voturi)    
        și în Spania sunt închise duminica (Marţi, 12 mai 2015, 22:25)

        marin [anonim] i-a raspuns lui uncetateansimplu

        Și în Spania hipermarketurile sunt închise. E mai bine pentru angajați.
        Și încă ceva, aici și magazinele sunt închise duminica, toate, și nu se plânge nimeni că n-are de unde lua pâine.
        • +14 (18 voturi)    
          Ei, Spania... (Miercuri, 13 mai 2015, 1:23)

          IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui marin

          Acolo e fiesta si siesta juma de saptamina.
    • +4 (20 voturi)    
      hm.. (Marţi, 12 mai 2015, 20:06)

      owl [anonim] i-a raspuns lui dandra

      ei spun de hipermarket, tu zici de supermarket...

      cred ca hipermarketurile ar trebui deschise cand au vanzari, deci inclusiv duminica - dar scoase din oras.

      supermarket-ul oricum va ucide comertul traditional...si nu vad cum ai putea inchide si supermarket-ul in ziua de duminica.
      • +2 (4 voturi)    
        CU o conditie scoase din oras (Miercuri, 13 mai 2015, 8:08)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui owl

        Sa existe transport in comun pana la ele. Altfel scosul din oras o sa le scada vanzarile.
        • 0 (0 voturi)    
          auchan, (Joi, 14 mai 2015, 8:55)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          fara sa aiba magazine in afara orasului, are retea proprie de transport pentru cei doritori dar care nu au mijloc propriu de transport.
      • 0 (0 voturi)    
        ceea ce nu ia nimeni (Joi, 14 mai 2015, 8:53)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui owl

        in considerare, este faptul ca lantul de magazine comerciale de stat, de pe vremea impuscatului (cu era alimentara) au disparut, ceea ce este la ora actuala fiind, juridic vorbind, pur particular.
        prin urmare, statul nu are de ce sa reglementeze functionarea magazinelor respective, evolutia pietei facand aceasta reglementare. ce patron crede cineva, ca este suficient de inconstient sa tina magazinul deschis, fara clienti, dar cu o gramada de angajati ai magazinului prezenti?
        si pentru ca tot mor unii de grija altora (ca si cainele de drumul lung), trebuie sa le fie precizat acestora ca lucratorii comerciali lucreaza in ture, in niciun caz 24/7. asa ca, daca nu au duminica libera, au cu siguranta o alta zi din saptamana libera.
    • -15 (29 voturi)    
      sunt pdl-isti (Marţi, 12 mai 2015, 20:09)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      ce te mira ?
    • -22 (44 voturi)    
      deci (Marţi, 12 mai 2015, 20:14)

      CateluPirat1 [anonim] i-a raspuns lui dandra

      trebuie sa munceasca zeci de mii de oameni in caz ca ramai in pana? crezi ca familiile in Romania n-au nevoie de o zi in care toti membrii sunt disponibili?

      Tu te contrazici singur/a de fapt: ai 4 magazine in jurul blocului dar preferi sa mergi la hipermarket duminica. Felicitari.. cred ca tie ti-ar face cel mai bine schimbarea asta.
      • +25 (35 voturi)    
        lol (Marţi, 12 mai 2015, 21:49)

        lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui CateluPirat1

        Nu, trebuie sa le interzicem sa munceasca fiindca asa spunem noi! Sa interzicem cumparatorilor sa cumpere de la hypermarket ca asa spunem noi! Pe comunisti ii doare cel mai mult grija altora. Si interdictiile. Cat mai multe interdictii.
        • -12 (14 voturi)    
          aha (Marţi, 12 mai 2015, 22:34)

          CateluPirat1 [anonim] i-a raspuns lui lolosaurus

          pai hai duminica la lucru, lolozaure. iti place ca ai concediu? s-a terminat cu el, nu-ti poate interzice nimeni sa nu lucrezi.

          beton logica, lolozaure.
          • +1 (1 vot)    
            logica nu tine cu tine (Miercuri, 13 mai 2015, 18:07)

            lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui CateluPirat1

            Concediul mi-l negociez singur peste ce imi da statul. Da? Daca sunt de acord sa muncesc duminica in loc de marti, nu poti sa ma obligi sa n-o fac. Ce te freaca pe tine grija mea?
        • +11 (15 voturi)    
          Bine spus (Marţi, 12 mai 2015, 22:49)

          Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

          Subscriu 100%. Ce treaba are statul cu programul unor magazine?
      • +15 (15 voturi)    
        imaginatie (Marţi, 12 mai 2015, 22:28)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui CateluPirat1

        sau sa inchida micile magazine si sa le lase pe cele mari.
        sau alternativ.
        sau sa hraneasca haitele de ciini si cind sint inchise magazinele.
        sau sa ai si un registru pentru a nota cum e cerul, innorat sau nu.
        sau sa legalizeze plagiatul.
        sau sa interzica presedintii al caror nume incepe cu "B".
        sau sa interzica slapii.
    • -16 (32 voturi)    
      aha (Marţi, 12 mai 2015, 20:16)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui dandra

      si oamenii aia saracii? ti se pare normal sa lucreze si duminica pe acelasi salariu?
      ti-ar placea in locul lor?
      "sambata fac altele" - pai nu mai fa, ai grija si de cumparaturi. ca sa nu mai zic ca multe supermarketuri au pana la 9-10 program in timpul saptamanii.

      cel mai bine ar fi sa fie la alegerea angajatilor, dar pt munca in weekend sa fie platiti extra, daca asa aleg ei.
      • +25 (29 voturi)    
        Iar amestecati legile (Marţi, 12 mai 2015, 21:16)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        De ex in Canada sunt deschise 7 din 7 cu exceptia sarbatorilor legale, desi si atunci sunt deschise unele. Iar plata pentru lucrat in weekend sau sarbatori e 1,5 x plata normala. Plus evident ziua libera in alta zi. Si sunt destui amatori. In rest vezi celelalte comentarii, ca sa nu scriu de n ori...
        • -14 (20 voturi)    
          Hahaha! (Marţi, 12 mai 2015, 23:37)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          Vorbesti de parca in Canada e raiul pe pamint si noi trebuie sa copiem tot ce se intimpla acolo. De ce nu dai exemple si din Elvetia, unde este considerat inuman sa obligi bietii oameni sa lucreze fortat duminica! Pe de alta parte ce fel de populatie se dezvolta daca toate aceste magazine sint deschise in weekend? Iti zic eu! O populatie consumerista, care nu are un hobby de weekend, nu sta cu familia si prietenii, nu mai citesc carti, nu se mai distreaza. Pe scurt, niste spalati pe creier, niste roboti fara pic de personalitate. Si mai lasa din aroganta aia, ca dai in prostie.
          • +9 (15 voturi)    
            Nu te obliga nimeni (Miercuri, 13 mai 2015, 1:45)

            dedytel [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

            Nu te obliga nimeni sa lucrezi si sau sa iti faci cumparaturile duminica.
            Eu zic ca trebuie sa fie deschise pentru ca exista urgente si pentru ca un pret mai mic intotdeauna e binevenit.
            • -1 (1 vot)    
              urgentze... (Miercuri, 13 mai 2015, 10:59)

              Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui dedytel

              :-)))
          • +1 (3 voturi)    
            Evident nu e raiul pe pamant, ca nicaieri de fapt (Miercuri, 13 mai 2015, 14:46)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

            Dar nici nu-ti restrange cineva niste drepturi doar pentru ca asa vrea muschii lui , cum se spune. Vrei sa te angajezi la ei (de fapt la orice firma!), bine, daca iti convine si le accepti conditiile, nu te obliga nimeni. Daca nu, du-te in alta parte unde iti convine. Vrei sa-ti faci cumparaturile in cutare zi, iarasi bine, iar daca vrei in alta zi iarasi bine, tot nu te obliga nimeni. De ce vreti comunism nu pricep...
      • -4 (4 voturi)    
        parca nu (Marţi, 12 mai 2015, 22:29)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        stiam ca orele suplimentare si cele din timpul zilelor sarbatori legale sint platite dublu.
      • +7 (13 voturi)    
        aberezi (Marţi, 12 mai 2015, 22:57)

        silmix [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        Da pe ei cine ii obliga sa accepte loc de munca de sclav?


        A , cand ai doar opt clase si nu te duce capul , asta e soarta.
    • -16 (38 voturi)    
      Mai usurel un pic (Marţi, 12 mai 2015, 20:18)

      DrPepper [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Ca si societate trebuie sa ne gandim si la cei care nu au sambata sau duminica liber. Tu poate ai norocul sa ai weekendul liber dar altii poate nu au avut un weekend tot anul.
      Inainte sa sara toti cu faptul ca piata muncii e liera si poti alege unde sa lucrezi, problema trebuie analizata mai in detaliu. In Romania nu sunt asa multe job-uri incat sa iti permiti sa te plimbi de la unul la altul si multi din hypermaket lucreaza pentru 700 lei + tichete si au si familie de intretinut. Cred ca si ei merita macar duminica liber. Iar despre faptul ca nu ai timp 6 zile sa iti faci cumparaturile.. sincer.. oricat de ocupat sa fii, in 6 zile tot ajungi sa iti faci cumparaturile pe 1 saptamana. Dca chiar nu ai timp, atunci chiar si la noi sunt deja cateva companii care ofera cumparaturi online, deci nici din casa nu mai trebuie sa iesi.
      Pe final, NU lucrez in hypermarket dar sunt de acord cu inchiderea lor Duminica.
      • +31 (43 voturi)    
        Ce are una cu alta?? (Marţi, 12 mai 2015, 20:43)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

        Faptul ca un magazin (oricare!) e deschis 7 zile din 7, nu inseamna ca si TOTI salariatii TREBUIE sa munceasca 7 zile din 7. Pot avea liber prin rotatie, pof fi unii care vor alte zile libere, etc. Ceea ce TREBUIE garantat e sa aiba intr-adevar 2 zile libere pe saptamana. Dar astea deja sunt alte legi. Intr-o economie intr-adevar libera, nimeni nu-mi poate dicta programul de lucru!
        • -9 (13 voturi)    
          Ce simplu pare pentru tine! (Marţi, 12 mai 2015, 23:42)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          Te rog frumos sa te angajezi la Auchan, pe o pozitie de lucrator comercial (luat produse din depozit, pus pe raft, spalat pe jos orice borcan spart si facut si munca de casier) si dupa 6 luni de lucrat asa in ture cum recomanzi tu, sa vedem ce mai zici? Ce mai zice familia de tine? Ce zic copiii cind duminica in loc sa joace fotbal cu tine, stau in casa la tv, asteptindu-te sa vii seara acasa de la servici mort de oboseala. Iti zic eu, totul suna bine pina cind tu trebuie sa faci lucrurile astea pe care tu singur le recomanzi la altii.
          • +10 (12 voturi)    
            Pare si este foarte simplu (Miercuri, 13 mai 2015, 1:51)

            dedytel [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

            Daca ajungi sa lucrezi la Auchan in conditiile astea inseamna ca:
            - fie nu ai alta alternativa din cauza pregatirii tale profesionale si deci trebuie sa te reorientezi/recalifici;
            - fie nu gandesti si in cazul asta nu putem sa te ajutam decat sa consulti un medic de specialitate.
            In ambele cazuri nu este de vina hyper/super marketul ca tine deschis duminica ci TU care nu ai gasit o solutie pentru TINE.
            • +5 (7 voturi)    
              dimpotriva (Miercuri, 13 mai 2015, 8:40)

              hollow [utilizator] i-a raspuns lui dedytel

              as pune ca hypermarketul e singura sansa de angajare a celor care au asemenea limitari. Iar cand statul restrange programul de lucru al hypermarketurilor, scad incasarile si ghici ce? Scad si salariile. Eventual cateva posturi dispar fiindca nu mai e nevoie de ele. Asa ca astia care va aoliti de soarta bietilor vanzatori si a familiilor lor, poate ca ar trebui sa-i intrebati pe ei ce prefera: sa lucreze cate o duminica pe luna sau sa ia mai putini bani sau, foarte posibil, sa nu mai ia deloc fiindca n-au unde altundeva sa munceasca.
              • -1 (1 vot)    
                ok: solutie gasita (Miercuri, 13 mai 2015, 21:23)

                dedytel [utilizator] i-a raspuns lui hollow

                E bine ca exista solutia asta, dar cum spui si tu ca in cazul incare se inchide duminica => scade profitul magazinului => dispar locurile de munca si ajungem la somaj mai mare si indisponibilitatea de a lucra pentru destul de multi oameni fie ei si cu al doilea loc de munca.
          • 0 (2 voturi)    
            De ce sa ma angajez la ei daca nu-mi place? (Miercuri, 13 mai 2015, 14:40)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

            Si daca se inchide, crezi ca nu vor urma concedieri? Mai gandeste....
      • +17 (23 voturi)    
        Buna idee! (Marţi, 12 mai 2015, 23:15)

        CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

        Propun ca Simbata, Duminica si sarbatorile legale sa se inchida si Politia, Pompierii, Spitalele, transportul public, serviciile de urgenta ale furnizorilor de utilitati, etc.
        Ce ei nu au familii ce trebuie sa fie unite la sarbatoare?
        Important e sa ii compenseze adecvat pentru faptul ca lucreaza in acele zile. In rest nu cred ca ii tine nimeni cu forta sa faca o asemenea cariera.
        PS: daca ei sint platiti la ora de munca si nr de ore munca vor scadea zdravanin fiecare luna o sa le scada si veniturile. Crezi ca or sa se bucure? Dar banca unde au credit?
    • +25 (35 voturi)    
      ce mai e normal azi?.. (Marţi, 12 mai 2015, 20:24)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      parlamentarii astia isi aduc sigur aminte de vremuri in care ne faceam cumparaturile cand aparea ceva pe rafturi la alimentara.. orice.. acum unii dintre ei se supara ca e prea variata oferta?..
      va dati seama cat de ocupatii sunt de luni pana sambata amaratii care duc lipsa de miscare in aer liber de trebuie sa-i ajutam noi inchizand magazinele? sau cat de avizi de cultura sunt cei care isi pierd toata ziua de duminica prin supermarket, obligati de.. programul magazinelor?..
      si totusi, cu TVR Cultural cum ramane? ca daca o sa am atata timp liber...

      sa ne bucuram totusi ca nu propun ca lunea sa se interzica circulatia transportului in comun ca masura de incurajare a miscarii in aer liber sau parade muncitoresti de 1 mai cu vanturat baticuri..
    • -24 (36 voturi)    
      Aceeasi regula si pentru Mall-uri (Marţi, 12 mai 2015, 20:32)

      Flash [anonim] i-a raspuns lui dandra

      Clar este o idee buna! As merge chiar mai departe si as aplica-o si in cazul mall-urilor. In primul rand, este o idee buna din punctul de vedere al lucratorilor in aceste hypermarket-uri si mall-uri, care au un program absolut odios. In al doilea rand, chiar ar trebui sa ne iasa din obisnuinta sa mergem la cumparaturi, ca si cum ar fi o activitate relaxanta, pe care o faci in timpul liber. Sunt atatea alte activitati interesante si mult mai placute decat mersul in mall!
      Atunci cand vei sti ca supermarket-ul va fi inchis duminica, sigur te vei aproviziona din timp si nu vei ramane in pana de paine, bere sau hartie igienica.
      • +21 (25 voturi)    
        ha (Marţi, 12 mai 2015, 21:53)

        lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui Flash

        Dar cine esti tu ma sa dictezi prin lege ce activitate e relaxanta, placuta, si ce nu? Nu ti-e rusine?
        Cine esti tu sa decizi pentru mine cand sa ma aprovizionez? Sa deschid o conserva si sa-l vad pe Ceausescu mai trebuie.
        • -9 (9 voturi)    
          dar tu (Marţi, 12 mai 2015, 22:20)

          keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

          cine esti ???
          • +11 (11 voturi)    
            eu sunt stapanul meu si client al.. (Miercuri, 13 mai 2015, 1:56)

            dedytel [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

            hyper/super marketului si asa ca eu sunt cel care da cu banu chiar si in buzunarul celor care se gandesc sa faca aceste proiecte de lege si atunci eu trebuie sa am disponibilitate 7 din 7 si 24 din 24 chiar de a cumpara ce vreau eu si cand vreau eu.
            Inseamna respect pentru cel care te plateste.
            • -3 (3 voturi)    
              gresesti (Miercuri, 13 mai 2015, 19:59)

              keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui dedytel

              cand pretinzi ca ai drepturi mai multe fata de altii ! Ai aceleasi drepturi si aceleasi obligatii. Pentru atitudinea asta eu te-as concedia, daca as fi seful tau !
              • +2 (2 voturi)    
                hmmm (Miercuri, 13 mai 2015, 21:27)

                dedytel [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

                Cred ca n-ai citit bine tot comentariul meu:
                eu sunt stapanul meu si client al hyper/super marketului si asa ca eu sunt cel care da cu banu chiar si in buzunarul celor care se gandesc sa faca aceste proiecte de lege si atunci eu trebuie sa am disponibilitate 7 din 7 si 24 din 24 chiar de a cumpara ce vreau eu si cand vreau eu.
                Inseamna respect pentru cel care te plateste.
                Si nu cer sa am drepturi mai multe fata de altii ci doar sa nu mi se interzica ceva pentru ca asa cred cei pe care eu ii platesc din buzunarul meu.
                Si atitudinea pe care o am este pentru ca eu sunt "seful/stapanul" banilor mei si pot sa fac ce vreau cu ei si cer sa mi se respect acest drept. Atat!
              • +1 (1 vot)    
                nu ai (Joi, 14 mai 2015, 8:59)

                nahir [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

                dreptul sa-l concediezi pentru o parere politica :))
                chiar daca esti patron!!!
          • +1 (3 voturi)    
            woaaaa (Miercuri, 13 mai 2015, 18:09)

            lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

            Cine sunt sa ce? Eu nu oblig pe nimeni sa faca nimic, tu vrei sa obligi. Nu mi-ai raspuns la intrebare decat cu o intrebare fara logica. Nu ai rusine?
      • +12 (14 voturi)    
        Ma vita (Marţi, 12 mai 2015, 22:58)

        silmix [utilizator] i-a raspuns lui Flash

        Deci eu sa nu mai am unde sa ma duc la un film duminica , ca vrea doamnu comunist sa inchida mall-ul.
        Dispari ma
    • -17 (35 voturi)    
      Dezbatere (Marţi, 12 mai 2015, 20:32)

      Igor [anonim] i-a raspuns lui dandra

      In Franta, Germania, Anglia etc... supermarketele dar si magazinele mai mici sant inchise duminica, iar unele si sambata, cum credeti, de ce? De ce magazinele nu lucreaza pana tarziu? Raspunsul e simplu: e vorba de lucratorii din magazine, oamenii sant respectati si platiti per ora si nu putin(sau aproape gratuit ca in Romania), salariul chiar si minim nu e mic. Daca vrem un nivle mai ridicat de viata, eu cred ca e timplul deja sa ne ridicam standardele de viata. Sa lucram mai putin, dar mai eficient. Credeti ca va muri cineva de foame ca se vor inchide duminca hipermartkele? Nu cred. E vorba de a economisi careva timp pentru o parte din locuitorii unei tari fara mari eforturi. Pur si simplu va trebui sa ne sincronizam un pic cu alt program de cumparaturi. Trebuie sa facem regula un pcic la noi, sa lucram "ca ceasu'", ca in Europa ;)
      • +7 (7 voturi)    
        Nu asta e solutia (Miercuri, 13 mai 2015, 1:58)

        dedytel [utilizator] i-a raspuns lui Igor

        Daca vrem sa fim respectati trebuie sa ne castigam respectul. Daca cei care accepta sa lucreze in aceste conditii nu ar exista nu s-ar m-ai introduce aceste programe.
    • -12 (24 voturi)    
      O reglementare fireasca. (Marţi, 12 mai 2015, 21:23)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui dandra

      Oare cati dintre cei care sustin ca magazinele sa fie deschise zilnic lucreaza in week-end ? Acei oameni nu au dreptul si ei macar la o ziua de duminica ? Sa vina o armata de oameni la serviciu ca sa-si cumpere un aiurit o paine sau un pachet de biscuiti !
      • -12 (14 voturi)    
        corect ! (Marţi, 12 mai 2015, 22:28)

        keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        ar trebui inchise si tampeniile alea de mall-uri pline cu ....nimic !
        Vreau si eu o mercerie, unde sa gasesc elastic la metru, papiote cu mii de culori ca sa pot sa-mi mai cos din nasturi, ace de cusut, rejanse etc. nu mall-uri unde nu gasesc decat croissant, haine de nivel mediu la pret de haute-couture....
        Si asta pe langa faptul ca angajatii care lucreaza acolo pe salarii de rahat vor si ei, ca restul lumii, sa aiba week-enduri libere !
        Patronii care doresc sa-si deschida magazinele in week-end sa plateasca angajatii dublu !!!
        Si nu mai faceti comparatii cu alte tari , in Frankfurt, de exemplu, totul este inchis duminica, in Stockholm la ora 17:00 magazinele HM sau asemanator cu mall-urile sint inchise, ce mai tin deschis este Hemköp ) un fel de Mega Image) sau Ika (la fel).
        Consider ca merge si la noi !
        • +5 (5 voturi)    
          Straniu, ... (Miercuri, 13 mai 2015, 8:36)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

          ... ultima data mi-am luat ace de cusut de la mall.

          Drept e mall-urile sunt pline de prostii. Dar se mai ascund pe acolo si cateva pravalii cu chestii mai putin intalnite, pe care nu le gasesti in alta parte. Alea nu prea pot functiona in alta parte, pt. ca acolo vadul e mai bun tocmai din cauza prostiilor care atrag clienti.
      • +15 (15 voturi)    
        Tu gandesti? (Marţi, 12 mai 2015, 22:52)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        Pai daca magazinul ala ar vea o "armata de oameni" care ar veni la lucru doar ca un singur client sa cumpere o singura paine, crezi ca ar mai fi deschis duminica? Tu ca patron ti-ai permite asa ceva?
      • +14 (16 voturi)    
        Prietene, (Marţi, 12 mai 2015, 23:03)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        daca nu iti convine sa lucrezi in week-end, de ce nu spui asta patronului cand iti negociezi contractul ? sau cere-i dublu, triplu, pentru zilele de week-end muncite. daca o majoritate consistenta a angajatilor ar face la asta, atunci va inchide singur in week-end, pentru ca nu ii mai convine sa mai tina deschis sau cine stie, vei castiga atat de mult incat sa iti convina sa muncesti in weekend.

        ma tem insa ca te va da afara pentru ca va gasi pe altul care sa accepte conditiile. pentru ca asta e, suntem o tara saraca.

        masurile astea protectioniste sunt doar in aparenta in folosul oamenilor. pentru tine poate par bune, dar pentru cel mai sarac, dispus sa lucreze in locul tau in week-end, ele fac mai mult rau, la fel fel ca si salariul minim pe economie, loveste in aia mai saraci ( pe care noi spre deosebire de tarile civilizate ii avem ), de fapt toate prostiile astea o metoda de a ne minti singuri.

        cat timp e unul dispus sa faca aceeasi munca in conditii mai dezavantajoase decat esti tu dispus, este problema ta, si daca astepti statul sa iti rezolve problema, atunci ai o problema mare de cultura economica si sociala.

        cunosc oameni care lucreaza in supermarket doar in week-end, ca un al 2-lea job si pentru ei este chiar o oportunitate pe care o astfel de masura i-ar face poate someri sau le-ar reduce veniturile oricum foarte mici. de ce sa p

        cu atat mai halucinant e ca masura vine de la un partid "liberal". dar asta e peste tot in UE, liberalii sunt din ce in ce mai de stanga. nu-i asa, dom' Tariceanu ?

        stiu, in tarile civilizate din UE welfare states sunt in mare voga, asa ca probabil vor sari multi sa imi dea in cap. dar cum spuneam, mintiti-va singuri cat vreti.

        cand vii din dintr-o tara inapoiata, sotzialism pare mare smecherie, insa ramane de vazut care sunt efectele pe termen lung asupra oamenilor din tarile alea. a fost o data unul Hitler care l-a dus la extrem, probabil ca nu va mai fin niciodata asa sa speram, dar oamenii invata greu si uita reped
        • -1 (1 vot)    
          cred (Miercuri, 13 mai 2015, 20:15)

          keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui gigel

          ca traisti intr-un alt univers !!!! Nu ai posibilitatea sa-ti negociezi contractul de munca decat de la nivel de middle management !
          Prea multi pe aici gandesc atat de simplist incat mi se face frica, greata....
          NU am vazut prea multi gandind profund ca si acei angajati cu salarii mici - de care depindeti naibii duminica, in mall-urile unde sa va afisati cu ultimele gadget-uri si alte achizitii - ar trebui aparati chiar de catre voi, care va credeti stapani, daca legea este defectuoasa ! De aia strainii se mobilizeaza repede cand le sint incalcate drepturile, pentru ca ei gandesc pentru tori, nu individualist !
          • +1 (3 voturi)    
            Libertatea iti provoaca frica, greata, (Miercuri, 13 mai 2015, 22:32)

            gigel [anonim] i-a raspuns lui keiser_soze

            ca tuturor comunistoizilor care nu intelegeti lucruri elementare si va credeti superiori in gandirea voastra ingusta! D-aia ati facut prapad si ati omorat oameni la canal si gulag cand ati fost lasati liberi, cu atitudinea voastra de doi bani.

            Eu vreau sa fiu liber, iar tie, daca nu iti place sa cumperi in week-end, stai acasa sau fa ce vrei. Dar nu imi limita mie aceasta libertate pentru ca nu te incurca cu nimic un magazin deschis. Du-te in padure ! Esti doar plin de ura si invidie, sau cum se numea pe vremuri "lupta de clasa". Din pacate indivizi ca tine nu se vor trezi niciodata din starea asta.

            Daca nu iti poti negocia contractul de munca inseamna ca trebuia sa tratezi scoala cu mai multa seriozitate, poate nici acum nu e prea tarziu sa inveti sau sa te reprofilezi, nu sa o faci pe revolutionarul pe aici.
            • 0 (0 voturi)    
              dovada (Joi, 14 mai 2015, 12:59)

              keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui gigel

              ca vorbesti fara sa gandesti !
              Ce intelegi tu prin libertate e prost inteles, si nu eu sint cel plin de ura ci tu ! Vrei sa evidentiezi ca esti cu bu stiu cate diplome si ai avut ocazia sa-ti negociezi contractul de munca. Esti naiv, ca sa folosesc un cuvant bland !
              Si pentru tine, asa, ca sa intelegi mai bine, eu nu mai sint in Romania, dar am prieteni acolo si-i ascult cum se plang. Imi dau seama de multe ori ca schimbarea nu poate veni decat daca la nivel individual renunta la acele mici orgolii si zona de confort si cauta sa fie bine la nivel de comunitate, daca vrei.
              Asa ca, revizuieste-ti atitudinea fata de cei care muncesc, si ei platesc taxe ! Mai mult, mai usor cu dispretul fata de cei care nu au studii superioare, asa, ca tine, s-ar putea sa fie mai civilizati decat tine !
              • 0 (0 voturi)    
                fiecare intelege lumea cum poate. (Vineri, 15 mai 2015, 1:37)

                gigel [anonim] i-a raspuns lui keiser_soze

                Eu stiu un lucru: nu vreau sa oblig pe altii sa creada si sa faca ca mine. Putem coexista si asa, diferiti daca ne respectam. Repet: nu vrei sa te duci la supermarket duminica, eu nu te oblig sa mergi. Dar de ce tu vrei sa ma obligi sa nu merg la supermarket duminica, asta nu inteleg.

                De bine, de rau, dau peste 50% din venituri la stat, pentru binele comun. Si din ce imi ramane mai platesc accize, tva 24% si multe altele, tot pentru binele comun. Daca eram lacom sau ii dispretuiam pe cei saraci, gaseam alte metode legale sa platesc mai putin. Sau emigram.

                Si nu ii dispretuiesc pe cei fara scoala, ci doar pe semidoctii care nu isi vad lungul nasului. Sau pe cei care se cred mai destepti ca mine vor sa imi spuna mie cand si ce sa fac pe banii mei. Sau care ma fac lacom, sau imi spun ca nu vad padurea din cauza copacilor, samd.

                Te-ai dus pe-afara si crezi ca ai inteles de ce e mai bine la ei ? N-ai inteles nimic. Dupa secole in care au acumulat capital intr-o piata libera, dupa secole in care au investit in educatie, acum isi permit sa se joace cu focul un pic si sa faca si putin socialism. Dar nu e sigur ca nu se vor arde pana la urma.

                Incearca socialism si cu niste oameni needucati si primitivi din evul mediu cum sunt din pacate la noi si ai sa vezi ce e mai rau. Au incercat comunistii si a iesit prost. Fara educatie nu se poate.

                Ai vazut ca in strainatate se respecta legea si gata, crezi ca ai inteles, daca dai niste legi si obligi indivizii sa le respecte, ai facut ordine. Nu, adevarata ordine este atunci cand pe langa lege, oamenii sunt suficient de educati incat sa inteleaga rostul legilor dar si al bun-simtului, politetii, etc.

                Intr-adevar, in occident legea se aplica, dar si Coreea de Nord se aplica. Deci nu legile sunt cheia succesului octidentului. Ca n-ai inteles tu nimic, asta e, educatia n-o poti pacali.
      • +5 (5 voturi)    
        Hai sa-ti zic ... (Miercuri, 13 mai 2015, 8:34)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        In urma cu multi ani, lucram cinci zile pe saptamana, dupa care sambata si duminica ma duceam sa vand in piata, ca stateam atat de prost cu banii incat uneori n-aveam ce manca.

        Eu sunt unul dintre cei ce sustin pastrarea orarului actual la hipermarket-uri.

        O singura chestie as face: as legifera plata mai mare cu 50% pt. orele lucrate duminica, in plus cu ore libere in cursul saptamanii. Asta ar regla piata, in loc sa impuna o masura brutala, fara loc de intors, si care dupa parerea mea clar ar introduce probleme pt. o foarte mare parte a populatiei.
        • +3 (3 voturi)    
          dar exista deja (Miercuri, 13 mai 2015, 11:05)

          DSS [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          orele de munca din weekend sunt platite dublu, prin lege sau sunt compensate cu zile libere in cursul saptamanii. Asa e legea de multi ani
          • +4 (4 voturi)    
            exact (Miercuri, 13 mai 2015, 14:29)

            alabala [anonim] i-a raspuns lui DSS

            in majoritatea hyper si super si mega ce mai sunt ele, programul de munca este de 8 ore pe zi, in doua schimburi, cu doua zile libere pe saptamana. Zilele libere sunt in general acordate in timpul saptamanii, dar, prin rotatie, pt fiecare raion/departament, fiecare dintre angajati ajunge sa aiba liber in weekend. Explicatia pentru acest lucru este ca lunea si martea (exceptand perioadele de sarbatoare) sunt mai putini clienti, ceea ce permite spre exemplu ca trei lucratori sa acopere un sector de magazin pe fiecare tura, in timp ce al patrulea este liber. In ceea ce ma priveste, am fost de ambele parti ale baricadei (lucrator in super market in care mergeam la munca si de Craciun, in prima zi de Pasti, inventare pe 1 ianuarie etc "intr-o alta viata" dar si cu program L-V la job si we liber). Pentru cine spune ca poti face cumparaturi dupa job sau ca nu mai ai timp de hobby, astea sunt sunt prostii. Eu prefer sa ma ocup de hobby dupa job, ca sa ma relaxez si sa fiu in forma a doua zi si sa combin duminica plimbarea cu mersul la cinema si cumparaturi la plecarea catre casa. Si pt cei care au observat ca a mai ramas sambata : facut curat in casa, spalat rufe, facut curat pe langa casa, gatit etc.
          • -2 (2 voturi)    
            arata-mi (Miercuri, 13 mai 2015, 20:17)

            keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui DSS

            te rog, un fluturas de salariu unde este specificata plata dubla pentru orele lucrate in week-end ! In Romania, evident....
          • +1 (1 vot)    
            Io aia zic, ... (Miercuri, 13 mai 2015, 22:05)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui DSS

            ... sa nu fie sau-sau, ci pt. weekend sa fie si-si. Nu prea ma incalzeste daca fiu-meu are liber doar duminica, da' io o duminica pe luna nu-s acasa. Daca exista clienti, n-o sa-l omoare pe patron/pe hipermarket faptul ca plateste putin in plus, dar macar o sa-l faca sa se gandeasca cum sa acopere tot necesarul de personal pe weekend cu mai putini oameni chemati la lucru duminica. Si-o sa-i si ajute pe nevoiasii care n-au incotro si se duc sa lucreze duminica, fara ca consumatorii sa aibe de suferit.

            Daca e doar sau-sau, nu exista nici o motivatie de partea angajatorului sa optimizeze cumva activitatea din weekend.
        • -1 (1 vot)    
          un comentariu pertinent si de bun simt ! (Miercuri, 13 mai 2015, 20:16)

          keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          .
      • +1 (3 voturi)    
        Eu de exemplu (Miercuri, 13 mai 2015, 15:10)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        Iar cand nu mi-a mai convenit, am plecat in alta parte. Si mai sunt atatia altii care lucreaza in weekend si nu se plang atata: ati auzit de doctori, asistente medicale, politie, pompieri, ca sa dau doar cateva exemple...
    • -13 (23 voturi)    
      Angajatii au si ei drepturi (Marţi, 12 mai 2015, 22:13)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui dandra

      da tie ti-ar conveni sa lucrezi duminica? sunt mii de angajati fortati sa lucreze duminica pentru ca nu ai tu timp. gandeste-te si la ei
      • +9 (13 voturi)    
        Da, ma gandesc! (Marţi, 12 mai 2015, 22:54)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        1. Nu-i obliga nimeni sa lucreze acolo
        2. Daca s-ar inchide magazinul, fii sigur ca ar urma si concedieri. Ce patron isi permite sa plateasca salariatii degeaba? Te-ai gandit la asta? Asa ca tocmai cei pe care ii plangi vor ramane fara lucru! E mai bine asa?
      • +5 (5 voturi)    
        Aiurea! (Miercuri, 13 mai 2015, 8:42)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Ce inseamna aia "fortati"? Cumva ca-s prea prosti, prea delasatori sau prea putin solidari intre ei sa faca ceva pentru ei insisi?

        Orice angajator care are peste un numar anume de angajati e obligat sa faca contract colectiv de munca. Angajatii, prin reprezentanti, pot foarte bine insista pe introducerea in contractul colectiv de munca a unor clauze care sa-i apere de orice abuz.

        Daca angajatorului nu-i convin cererile angajatilor, poate sa nu semneze contractul colectiv de munca. Dar nesemnarea contractului constituie un motiv valid de declansare a grevei. De cate greve la hipermarket-uri ai auzit matale?
    • -2 (6 voturi)    
      Comunistule, cum sa nu vrei inchiderea? (Miercuri, 13 mai 2015, 9:46)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Daca esti postac pontist, pesedist, normal ca nu vrei inchiderea hypermarketurilor, nu vrei sa ne uitam cum este in Franta, in Elvetia, ci cum este in Rusia, patria ta de suflet! Eu, dupa ce am stat atat in Diaspora, vad cat de bine este ca marile hypermarketuri sunt inchise duminica, pentru a sprijini micii intreprinzatori sa aiba si ei vad comercial si sa-si poate plati angajatii, astfel vin mai multi bani la buget prin impozitele platite! Dar, normal, tu, ca un comunist pesedist, nu poti sa vezi mai departe de ochii de cal!
    • -3 (3 voturi)    
      Da, categoric (Miercuri, 13 mai 2015, 10:23)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui dandra

      Tarile civilizate inchid toate supermarket-urile duminica.
      Asta scade consumul (la ora actula Romania a devenit un supermarket imens), incurajeaza pietele cu produse locale si le permite romanilor sa isi petreaca timpul mai constructiv. Plus e bine pentru angajatii supermarket-urilor, profita si ei de duminica libera (atunci cand toti membri familiilor lor sunt liberi).
      Daca nu suntem in stare sa ne aprovizionam sambata (sau in cursul saptamanii) cu ce avem nevoie duminica atunci chiar avem o grava probleme de minima organizare.
    • -1 (1 vot)    
      Ti-am dat vot pozitv :) (Miercuri, 13 mai 2015, 11:36)

      PepeManole [anonim] i-a raspuns lui dandra

      pentru ca m-am prins ca faci misto de toti cei care gandesc exact asa cum ai scris. :)
    • -1 (1 vot)    
      cultura avem nevoi !! (Miercuri, 13 mai 2015, 22:21)

      HOPA [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      la-si intreba pe nenea dac pe vreme comunista ce putea sa faca ????nimic poate sa faca cumparaturile vinerea simbata cre este problema dar romanasi au dat de mollca alceva ce mai stiu ??
      nu mai putem !!
      vai de sarcie si de prostie !!
      • 0 (0 voturi)    
        vai de (Joi, 14 mai 2015, 9:05)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui HOPA

        scoala pe care ai facut-o. sau nu? esti paralel cu limba romana, mai ceva ca sinele de tren. alea macar se mai intalnesc pe la vreo intersectie.
    • 0 (0 voturi)    
      Inchideti-le! (Miercuri, 27 mai 2015, 14:17)

      Marian Lazar [anonim] i-a raspuns lui dandra

      E simplu! Asigura-te de Sambata ca nu ramai in pana! Hai sa fim si noi romanii mai ordonati un pic nu sa lasam totul la voia intamplarii si sa s-a cumparam ceva doar cand avem neaparata nevoie!
  • -14 (20 voturi)    
    De acord! (Marţi, 12 mai 2015, 19:49)

    Thheo [utilizator]

    Eventual cu permiterea unora aflate in afara oraselor..
  • -6 (16 voturi)    
    da (Marţi, 12 mai 2015, 19:50)

    tot [anonim]

    Da.Daca in piete sint cu produse tarani autentici nu /// si speculanti !
  • +7 (21 voturi)    
    nu (Marţi, 12 mai 2015, 19:55)

    Andrei Dot [anonim]

    Cred ca incurajarea producatorilor si afacerilor locale poate fi incurajata si prin alte metode decat luarea unor libertati.
    Incurajarea prin legi a cooperativelor locale intre businessuri mici de exemplu.
  • +24 (42 voturi)    
    Initiatorii isi pierd vremea (Marţi, 12 mai 2015, 19:57)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Isi bat capul cu niste prostii, ca sa nu folosesc un limbaj potrivit (dur), cand tara arde din mii de alte puncte de vedere.

    Faptul ca pot sa-mi fac cumparaturile inclusiv duminica este unul din putinele puncte bune ale vietii in Romania.

    Asta si faptul ca supermarketurile sunt deschise pana tarziu.

    In loc sa ne distruga aceasta mica flexibilitate pe care o avem intr-o tara ultrarigida, mai bine s-ar gandi la alte probleme, de exemplu, de ce PNL se abtine de la vot cand PSD cloceste o noua lege daunatoare justitiei?

    A dicta unei intregi tari stilul de viata pute rau a comunism, nu mai zic ca face rau comertului.

    "Dragi" politicieni, stiu ca voi sunteti deasupra tuturor si nu va faceti singuri cumparaturile, dar mergeti duminica pe la supermarketuri sa vedeti ca e plin de oameni (obisnuiti, nu zei ca voi).

    O fi bine in lumea voastra, dar mai racordati-va un pic la realitate, v-ar face bine.
    • -11 (13 voturi)    
      atitudinea asta (Marţi, 12 mai 2015, 22:32)

      keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      a dat frau liber imaginatiei patronilor, astfel incat s-a instituit acest sistem sclavagist !
      Adica avem program non stop, cu trei angajati care fac munca 10, pe salarii de nimic !
      Eu cred ca exact asta trebuie sa inceteze si daca prin inchiderea acestor mall-uri si magazine mari in cursul week-endului ajut angajatii aceia sa se mai si odihneasca - ei, bine, sint de acord cu acest proiect !
      Eu cred ca exact acest tip de mentalitate a ajutat Romania sa promoveze non valori.
      • +3 (5 voturi)    
        Ba atitudinea matale ... (Miercuri, 13 mai 2015, 8:45)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

        ... pute rau a comunism.

        De-aia-i zice economie de piata, pt. ca piata dicteaza tot - de la preturi pana la conditiile de munca.

        Cata vreme angajatii nu-si apara drepturile, nici nu le vor avea. Chestie care mie mi se pare normala. Nu-mi baga nimeni bani pe gratis in buzunare - tre' sa muncesc pt. ei. De ce-ar fi altfel cu drepturile pe care vreau sa mi le castig?
        • -1 (1 vot)    
          eu cred (Miercuri, 13 mai 2015, 20:02)

          keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          ca tu esti unul din patronii care platesc putin spre deloc si are pretentii ca angajatii care vand ciunga si suc la dozator sa aiba studii la Oxford, cel putin !!! Eu cred ca nu asta este economia de piata, cred ca este pur si simplu bisnita ! Esti asa ceva, ca asa reiese din comentariul tau ?
          • +1 (1 vot)    
            Aiurea (Miercuri, 13 mai 2015, 22:11)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

            Nu mi-s patron, si nici nu prea ma bate gandul - am destui cunoscuti patroni, si sa fii patron cinstit e o bataie de cap enorma, probabil mai mult in Romania decat in alte parti.

            Povestea o colega de lucru despre grupul ei de prieteni: daca voiau sa se intalneasca toti, musai duminica, pt. ca doi dintre ei erau patroni - si erau singurii care lucrau cu regularitate si sambata - angajatii lor in schimb aveau liber sambata.

            Dar intr-o privinta ai dreptate: n-am stat niciodata cu mana intinsa, si nici n-am acceptat un tratament incorect. Tocmai din cauza asta sunt de parere ca daca vrei un drept trebuie sa lupti pentru el, altfel nu-l vei avea niciodata. (A nu se intelege ca asta inseamna sa sari calul.)
        • 0 (0 voturi)    
          ca sa fie clar (Joi, 14 mai 2015, 0:16)

          gigel [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

          angajati de mana a 3-a fara studii cum sunt casierele si bodyguarzii din supermarket-uri nu au ce drepturi sa isi apere. e plina piata muncii de indivizi ca ei care n-au studii si care care nu prea isi gasesc de lucru si care ar accepta joburi la supermarket in aproape orice conditii asa ca nu au nici o parghie ca sa isi apere jobul sau sa isi creasca salariu.

          iar ajungem la cultura economica: intr-un mediu concurential nu merge cu solidaritate, greve, si apararea drepturilor etc. chestiile astea merg doar in domenii monopoliste. uita-te la francezi care cu sindicatele lor si-au distrus industria auto care incet-incet s-a mutat in Romania, Maroc, Turcia, tocmai pentru ca indivii de acolo, fara simtul realitatii si fara sa inteleaga care e mersul lucrurilor, au stat cu coada pe sus, ca ei sunt francezi si au drepturi, pana au ajuns in strada, muritori de foame.
          • 0 (0 voturi)    
            tu (Joi, 14 mai 2015, 13:04)

            keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui gigel

            esti de-a dreptul stupid daca faci afirmatia asta ''angajati de mana a 3-a ''. !
            • 0 (0 voturi)    
              stai linistit, (Vineri, 15 mai 2015, 2:10)

              gigel [anonim] i-a raspuns lui keiser_soze

              nu ii fac eu angajati de mana a 3-a. Ii face piata. Adica cerera si oferta. Cand ai in spate alti 100 de oameni care vor sa iti ia locul si vor sa lucreze cu orice pret, fiind someri, tu ca angajat ai o problema. Cu cat esti mai usor si ieftin de inlocuit cu atat esti de o categorie inferioara.
              Atat am vrut sa spun. Mai jos decat pozitiile de casier si bodyguard in supermarket este din pacate somajul.

              Dar tu ca de obicei nu intelegi nimic si te bagi in seama fara nici un argument, postac rosu.

              B. Franklin a spus: "daca vrei sa ajuti un sarac, nu trebuie sa ii faci saracia mai usoara, ci sa ii arati cum sa iasa din saracie".

              Nicidecum nu ii dispretuiesc si n-am vrut sa ii jignesc. Incercand sa le arat unde se afla, sper ca ei vor intelege si ce trebuie sa faca ca sa iasa din situatia aia care inteleg ca e dificila, solutia fiind educatia asa cum am spus deja. Sunt destui ca tine sau ca guvernantii care le vand iluzii otravite si ii impiedica sa ia decizii corecte cu privire la viata lor.

              Stii ceva ? Putin imi pasa ca sunt supermarketurile inchise duminica. Dar aici e vorba in primul rand de principii. Nu decide o sleahta de inepti cand imi fac eu cumparaturile.

              In al doilea rand, eu am motive ( argumentate anterior ) sa cred ca saracilor casieri le va fi mai greu daca nu ii lasi sa munceasca si in week-end.

              Ca sa ajuti un angajat al supermarketului ai doua variante. Ori faci vanzare supermarketului la care lucreaza, ori ii faci donatii.

              Comunistii, care se opun instinctiv pietei libere, vor merge pe varianta a 2-a, numita la ei "protectie sociala".

              Numai un decerebrat poate sa creada ca ne-lasand un om nevoias sa munceasca, de fapt il ajuti !
              • 0 (0 voturi)    
                in continuare (Sâmbătă, 16 mai 2015, 12:51)

                keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui gigel

                atitutdinea ta spune ca te crezi mai desptept decat esti in realitate, poate ai studii, dar la ce iti folosesc daca gandesti la fel de indivifualist ?
                Asa e diferenta dintre straini si noi, ei gandesc pentru intreaga comunitate, nu doar ''numai eu platesc taxe, deci mi se cuvine doar mie, iar legile trebuiesc facute pentru pacerea mea si numai a mea''
                Gresit ! Toti cei care muncesc platesc taxe, asadar legea trebuie sa-i protejeze si pe ei, nu numai pe tine. Tu te situezi pe pozitia de forta a celui care are salariu mai mare, ei bine, asta e taxat mai mult in strainatate si nu la acelasi nivel cu cei de mana a 3-a, cum ii numesti tu. Si stii de ce este taxat mai mult cel cu salariu mai mare ? Te las sa te gandesti la asta.
                In concluzie nu meriti mai mult decat ceilalti care muncesc si platesc taxe, asta e doar in mintea ta. Exista tratament.
      • +2 (2 voturi)    
        nu te-ai gandit (Miercuri, 13 mai 2015, 14:51)

        alabala [anonim] i-a raspuns lui keiser_soze

        Nu ti-ai imaginat ca in we sunt si studenti care lucreaza in regim part-time? Nu toti isi permit sa stea cu cracii pe pereti, sa colinde cluburile si sa arunce cu miile de euro. Cum poti justifica faptul ca le blochezi accesul la un venit? Ai cumva vreo idee despre cum ar putea fi ei integrati pe piata muncii? Sa fie sustinuti? Nu uita ca acolo sunt si promoteri (da, cei care iti povestesc despre diferite produse). Aceia sunt niste copii care sunt invatati sa munceasca si care nu au alta posibilitate. Ba chiar super, pardon, hypermagazinele angajeaza in sistem part time si ce crezi? Ce mai multi lucreaza in weekend.
        Si nu, non-valorile nu sunt promovate de faptul ca este deschis duminica la mall, ci de faptul ca cei care fac legile si cei care ar trebui sa le aplice, in loc sa se ocupe de educatie, se ocupa de a ne dicta cum sa ne aranjam timpul.
        Comparatia Romania vs. alte tari (au fost vehiculate exemple ca Franta, Belgia, Elvetia) : ce orar de munca au cei care lucreaza in timpul saptamanii? Pe la ora 4, 4 si jumatate cam rup usa. Atunci cand vor fi rezolvate alte neajunsuri, ne putem ocupa si de problema orarelor magazinelor. Pana atunci "tara arde si baba se piaptana".
        • -2 (2 voturi)    
          dar asta (Miercuri, 13 mai 2015, 20:07)

          keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui alabala

          este o problema de managemet, care este execrabil in Romania de foarte mult timp ! Nu are legatura cu mall-ul deschis sau inchis duminica !
          Repet , patronii care doresc sa deschida rahatul lor de magazin duminica sa-si plateasca angajatii dublu pentru acea zi ! De ce vrei tu sa mentii discrepanta asta mare intre paturile sociale ?
          • +1 (1 vot)    
            imi pare rau, insa... (Joi, 14 mai 2015, 13:43)

            alabala [anonim] i-a raspuns lui keiser_soze

            Nu vad legatura intre comentariul meu si raspunsul tau. Unde este exact problema de management?
            - studenti care nu isi permit, din cauza orarului la facultate, sa lucreze decat in weekend==> mie mi se pare un management al timpului al naibii de bun
            - faptul ca nu sunt sustinuti : poate nu am fost clara in exprimare. Nu ma refeream la parintii care nu-si pot sustine copiii in facultate, ci la faptul ca legislatia muncii este destul de vaga + mentalitatea invechita a unor profesori si inflexibilitatea.
            Daca se doreste inchiderea mall-urilor in weekend, ar trebui mai intai luate in calcul riscurile legate de posibile concedieri si sa se ofere niste solutii. Eh, uite, aici este intr-adevar o problema de management (al riscurilor, mai precis)
            - promovarea non-valorilor ==> din ce am observat in ultimii ani, lipsa educatiei si promovarea agresiva in emisiuni infecte a unor specimene dezgustatoare creeaza non valori, nicidecum mersul la mall. Daca pui piciorul in mall nu esti neaparat non-valoare, incult, vulgar etc.
            - comparatia cu celelalte tari : am oarecare cunostinte despre cat de flexibil este orarul celor care lucreaza in aceste tari (vb despre nativi, nu despre romanii care lucreaza acolo - mi se pare normal sa mergem pe aceleasi criterii pana la capat, nu comparam romanii de aici cu romanii de dincolo)
            - tara arde si baba se piaptana ==> am spus ceva gresit?
            - nu vad cum dorinta mea te impacteaza in vreun fel. Fiecare dintre noi are dreptul la o opinie. Eu o respect pe a ta, desi nu sunt de acord cu ea, de aici si comentariul de mai sus.
            In cazul in care intr-adevar lucrezi intr-un mall, inclusiv duminica, si acest program nu-ti convine, atunci fa ce am facut si eu : continua pregatirea si apoi gaseste un job cu program de luni pana vineri. Eu am lucrat intr-un supermarket din mall, dupa cum spuneam intr-un alt comentariu, inclusiv in ziua de Craciun, in ziua de Pasti si duminica, cu inventare pe 1 ian, pana cand mi-am dat seama ca am de ales. Si am ales :)
    • +11 (13 voturi)    
      Reglementarile, ultimul cretinism la moda (Marţi, 12 mai 2015, 23:25)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Inteleg legile, un set de masuri care ne protejeaza pe unii de altii, sa nu ne facem rau. Dar reglementarile inseamna ca un grup restrans alege pentru noi. De ce trebuie sa se intample asta, nu inteleg. Asa vin unii de la Bruxelles si ne spun noua cum sa taiem porcul si alte nebunii d-astea.

      Dar de ce sa imi dicteze mie statul cum si cand sa muncesc sau cand sa imi tin pravalia deschisa ? Maine imi va spune cand sa ma trezesc, cand sa ma spal, samd.

      Daca pot totusi intelege unele din reglementari care un substrat care tin de common sense, asta nu numai ca nu are nici o noima, dar ca orice masura protectionista, face mai rau de fapt tocmai alora saraci pe care chipurile ii protejeaza. In cazul asta muncitorii de la supermarket.

      Exista cerere in week-end, romanii muncesc mult peste program in timpul saptamanii, ca de, suntem saraci, asa ca nu vad cui i-ar folosi masura.

      Casierul si bodyguard-ul care chipurile ar fi scutiti de munca in week-end oricum lucreaza in ture si nu cred ca o masura protectionista la nivelul lor ii ajuta cu adevarat din contra, aceste masuri lovesc tocmai in cei saraci.

      Daca unii nu vor sa munceasca in week-end, sa isi negocieze asta in contract. Dar sunt sigur ca sunt altii ( mai saraci ca ei ) care ar fi dispusi sa munceasca. Tocmai pe ei, cei mai saraci si dispusi sa munceasca, ii loveste masura protectionista pentru ca nu le vor putea lua locul primilor.

      Mai multe aici despre cum o masura aparent in favoarea celor saraci, le face de fapt mai mult rau:

      http://www.ecol.ro/content/despre-%E2%80%9Ebinefacerile%E2%80%9D-salariului-minim

      Imi pare rau ca romanii n-au pic de cultura economica liberala si ca multora aceasta aberatie protectionista li se pare o idee buna.

      Multe state civilizate sunt in plina aberatie protectionsita, romanilor iesiti din evul mediu li se pare o mare chestie, dar haideti sa vedem efectele pe termen lung. Imigratia, islamizarea par sa fie cele mai vizibile vom vedea ce va fi ..
    • +6 (8 voturi)    
      Nu sunt de acord (Miercuri, 13 mai 2015, 0:28)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Da, parlamentarii nostri mai comit una din seria "Dorele, fa-te ca lucrezi".

      I-a vazut careva pe astia, initiatorii, la hypermarket pentru cumparaturi in week end sau ei isi trimit trepadusii de serviciu?
      • +3 (3 voturi)    
        :-) Daca-mi aduc aminte corect ... (Miercuri, 13 mai 2015, 8:49)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        ... Base - drept e, fara sa fie parlamentar la vremea aia, ci tocma' presedinte - era la cumparaturi la hipermarket cand s-a intamplat faza cu ... pasarica care n-avea treaba decat sa-l bata la cap in timpul lui liber.
  • +24 (46 voturi)    
    Nu sunt de acord (Marţi, 12 mai 2015, 19:58)

    Vlad [anonim]

    Nu e de datoria unui stat democratic sa reorienteze stilul de viata al oamenilor sau sa dicteze programul de functionare al unor firme private. Faptul ca acest lucru se practica in Germania, Spania si alte state UE nu-l face automat bun.
    • +10 (10 voturi)    
      Nu ai vazut ca nici acolo nu e la fel peste tot (Marţi, 12 mai 2015, 21:19)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Deci NU E LEGE, ca altfel toata lumea ar trebui sa o respecte.
    • -8 (16 voturi)    
      lol (Marţi, 12 mai 2015, 21:28)

      CateluPirat1 [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Ba e de datoria statului sa vegheze asupra bunastarii populatiei. Si bunastarea n-o gasesti duminica la hipermarket.

      Vezi ca le incurci...
      • +8 (10 voturi)    
        Sa vegheze da, dar NU SA DICTEZE! (Marţi, 12 mai 2015, 22:20)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui CateluPirat1

        De unde stii ca nu consider si eu si multi altii ca e bunastare sa pot merge duminica sa-mi fac cumparaturile la supermarket? Daca nu as considera bine, nu as merge, ca doar nu ma obliga nimeni!
      • +2 (6 voturi)    
        Aiurea, tu le incurci (Miercuri, 13 mai 2015, 8:52)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui CateluPirat1

        Datoria statului, cel putin intr-o democratie, e ceea ce poporul decide sa fie.

        Ca noi vrem sau nu sa ne asigure statul bunastare, pana se face vreun referendum pe tema asta, e o intrebare fara un raspuns clar.

        Personal, ce vreau eu, mai mult decat bunastare, e libertate si dreptate. Daca pe astea doua le am, cre' ca bunastarea is in stare sa mi-o asigur singur.

        Ori masura asta cu inchis musai hipermarket-urile duminica e clar o masura impotriva libertatii - interzice unor parti sa se inteleaga cum cred ele de cuviinta.
  • +12 (30 voturi)    
    NU, (Marţi, 12 mai 2015, 20:00)

    victor L [utilizator]

    ca sa fiu si mai scurt: nuuuuuuuuu :P
  • +10 (30 voturi)    
    NU (Marţi, 12 mai 2015, 20:02)

    Cetateanu [utilizator]

    Nu este prima oara cand o astfel de tampenie este pusa pe tapet. PNLu vrea sa dovedeasca ca e nou,2 da este din ce in ce mai vechi si mai sclerozat in marlanii. Fac pariu ca vreo doi gicuti cu influenta au magazine "strategice" si vor sa faca vanzare. Prin vest pe unde se mai poarta pe ici pe colo asa ceva treaba dispare incet. Este un mare hyper obosit - si nerentabil? Sa inchida - ca este piata libera. Cine vrea sa cumpere de la "producatorii" de prin piete o poate face oricand. Chiar cati "producatori" sunt in marea piata Moghioros a marelui primar liberal Manescu???
  • -11 (29 voturi)    
    da (Marţi, 12 mai 2015, 20:02)

    vasilexu [anonim]

    ..sunt de acord sa fie inchise...
  • +19 (39 voturi)    
    NUUUUUUUUUUU! (Marţi, 12 mai 2015, 20:05)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Numai cine nu a trait/trecut prin Germania sau Austria in week-end nu isi da seama ce tembel e sa fie deschise numai benzinariile si restaurantele. Daca ai vre-o idee sau nevoie tot ce poti face e sa iti pui pofta in cui!
    Este o prostie ce va duce la scaderea crunta a cheltuielilor (bine, mai multi bani in familie). Nu va ginditi ca nevoile ramin aceleasi, o sa invatati sa faceti "stock de week-end" dar mereu o sa uitati cite ceva si treptat, trptat o sa reduceti consumurile.
    In plus trebuie sa va organizati cumparaturile in cursul saptaminii dupa orele de servici. Eventual cu copii proaspat luati de la scoala la remorca. E suficient de aglomerat acum, ginditi-va ce o sa fie dupa.
    Poate o sa mai iei unele chestii de la producatorii autohtoni: ceva ceapa verde, marar si alte asemenea in primavara, prin August ceva legume si din ce in ce mai serios pina in Noiembrie. Apoi zapada si produse de la angro vindute in piata de "producatori". Sa fim seriosi!
    LASATI MAGAZINELE DESCHISE! Toti strainii sint absolut incintati ca pot sa mearga noaptea la shoping in Buc! MAi bine extindeti programul, bagati 2-3 ture si faceti locuri de munca
    • -3 (3 voturi)    
      prostii (Miercuri, 13 mai 2015, 11:07)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      nu moare nimeni daca Duminica nu-ti mai poti cumpara mai stiu io ce. Planifica-ti cumparaturile corect, si cumpara ce ai de cumparat Sambata. Mare branza.
  • +13 (35 voturi)    
    idee stupida (Marţi, 12 mai 2015, 20:07)

    outside_the_wall [utilizator]

    ne intoarcem inapoi in comunism?
    • -5 (9 voturi)    
      toata Europa (Marţi, 12 mai 2015, 22:33)

      keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

      este un pic comunista....mai degraba socialista !
  • +3 (33 voturi)    
    De acord doar daca... (Marţi, 12 mai 2015, 20:07)

    ddanescu [utilizator]

    ... se inchid toate magazinele, nu doar hipermarketurile. Altfel se creeaza o concurenta neloiala.

    Sincer ar fii foarte placut si sanatos ca duminica sa fie o zii libera de stress si agitatie. Si ar invata lumea sa fie mai planificata si chibzuita in cheltuieli si in viata de zii cu zi.
    • +1 (1 vot)    
      Aha, bine zis... (Miercuri, 13 mai 2015, 14:35)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

      Și ar mai învăța lumea și un pic de gramatică... :)
  • -16 (24 voturi)    
    de acord (Marţi, 12 mai 2015, 20:07)

    popescu_dtru [utilizator]

    e o gură de oxigen pentru micii comercianți.
  • -11 (29 voturi)    
    Normal ca da! (Marţi, 12 mai 2015, 20:08)

    aish [anonim]

    1. Sunt multe tari din Vest unde duminica nu prea gasesti deschis vreun hiper/supermarket. Atentie, a nu se confunda cu restaurantele/terasele din cadrul complexului ce gazduieste si marketul!
    2. Din perspectiva angajatilor este posibil ca unii sa se bucure ca vin duminica la munca (plata de weekend), iar altii sa vina de nevoie, cumva. Cred ca adevaratul beneficiu ar trebui cautat pe termen mediu si lung, atat pentru sanatatea fiecarui angajat, cat si in costurile indirecte suportate prin impozitul pe sanatate.
    2bis. O paralele dintre cei care lucreaza noaptea sau in schimburi de noapte și cei care lucreaza in weekend nu cred ca este deloc deplasata, hm?!
    3. Cu un pic de planificare, orice (sau oricata) familie ai avea se poate supravietui o zi fara hipermarket. :)
  • +10 (30 voturi)    
    NU (Marţi, 12 mai 2015, 20:10)

    tirolez [utilizator]

    Nu sunt de acord.
  • +22 (38 voturi)    
    Dupa legea (Marţi, 12 mai 2015, 20:11)

    Cristian [anonim]

    care zice cand sa sa faci cumparaturi, urmeaza legi care limiteaza cand mananci, ce mananci , cand dormi , la ce stiri te uiti.
    Atat timp cat eu vreau sa-mi fac cumparaturile duminica si exista un magazin deschis si angajati care sunt dispusi sa lucreze duminica , de ce trebuie statul sa-si bage coda in asta ?
  • -7 (27 voturi)    
    sunt si ei oameni (Marţi, 12 mai 2015, 20:11)

    dordetara [anonim]

    Da, trebuie sa fie inchise! Copii aceeia care lucreaza in Hipermarket sunt si ei oameni, au familie, multi sunt la inceput de drum in casnicie, au copii mici. Au si ei dreptul la viata!

    Peste tot in occident aceste magazine sunt inchise. De pilda in Norvegia, numai unde lucreaza indieni sunt deschise Duminica magazinele.

    Haideti sa revenim la normalitate si Duminica sa fie relaxare pentru suflet, trup si familie.
    • +12 (18 voturi)    
      Ai intrebat? (Marţi, 12 mai 2015, 21:46)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui dordetara

      I-ai intrebat pe cei ce lucreaza? Daca le convine sau nu? Cunosc cateva lucratoare /i care vin chiar la al doilea job sa faca un ban in plus sau chiar studenti si elevi care fac bani sa se intretina asa. Daca nu-ti place nu te duce. Te-ai gandit cate joburi se pierd?
      • +3 (3 voturi)    
        nu sunt in stare de nimik bun (Miercuri, 13 mai 2015, 7:31)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Cetateanu

        maine poate vor da o lege si pt cei ce lucreaza in spitale etc si asa o sa aflam ca avem programata toata viata cum vor unii si altii. mai bine ar veni ei la munca in timpul saptamanii si ar veni in intampinarea alegatorilor nu impotriva lor. legile alea nu se fac cu consultand pe cei care i-au ales?
    • +16 (20 voturi)    
      Magazine inchise in Norvegia (Marţi, 12 mai 2015, 21:50)

      O persoana [anonim] i-a raspuns lui dordetara

      Ce nu specificati dumneavoastra este ca in Norvegia se duce o lupta apriga sa fie aprobata deschiderea magazinelor si duminica.Toate magazinele inchid sambata devreme, unele de vineri dupa-masa chiar si Mall-ul din Sandvika sambata la ora 21:00 inchis.
      Nu este un lucru bun sa fie inchise magazinele duminica. Cine vrea sa cumpere in alte zile decat atunci n-are decat, dar nu toti oamenii au programul flexibil...

      http://www.nettavisen.no/mener/venstre-sttter-apne-butikker-pa-sndag/3422773423.html
  • +8 (12 voturi)    
    .... (Marţi, 12 mai 2015, 20:11)

    tirolez [utilizator]

    PS. Va fi nebunie sambata si vinerea , un fel de mini-revelion saptamanal. Sa fie, poate ramanem fara.
  • +12 (30 voturi)    
    La cat de rupti sunt de realitatea romaneasca (Marţi, 12 mai 2015, 20:13)

    liviul [anonim]

    La cat de rupti sunt de realitatea romaneasca, sleahta asta de hoti, o sa propuna pe langa inchiderea hipermarketurilor, obiceiurile lor zilnice de-ale lor, cum ar fi:
    - sofer gratuit de la stat;
    - mers la amanta;
    - girofar ptr orice roman de rand;
    - stat la hotel;
    - mersul doar la costum la serviciu;
    - dormit la serviciu, daca ajungi;
    - chiulul platit de la serviciu in orice zi lucratoare, ca sa mergi la cumparaturi, la amanta si la intalniri conspirative cu alti hoti care nu sunt in parlament.

    Niste pungasi !
    • -8 (22 voturi)    
      realitatea elvețiană (Marţi, 12 mai 2015, 20:41)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui liviul

      „Federal labour law in Switzerland generally prohibits the employment of staff on Sundays. The law provides for exceptions for very small shops, shops in certain tourist areas as well as shops in major train stations and airports. The latter provision was adopted in a 2005 popular referendum in which it was opposed by labour unions and conservative Christian groups. Moreover, the cantons may allow shops to open on up to four Sundays a year.”
      • +5 (13 voturi)    
        Stii sa traduci??? (Marţi, 12 mai 2015, 21:26)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Deci ca sa te ajut, e lege federala, care interzice tuturor salariatilor sa fie folositi duminica. Deci nu numai pentru magazinele mari! Asa o lege ar merge si nici nu ar fi discriminatorie sau partizana. Mai jos vin exceptii pentru magazine.
    • +7 (9 voturi)    
      nu uita... (Marţi, 12 mai 2015, 22:34)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui liviul

      ca poate revenim la sofatul cu numere pare si impare. Deja avem asa ceva in franta, desi poluarea acolo este mult mai mare. Traiasca nationalistii!!!
      • 0 (2 voturi)    
        Poluarea (Miercuri, 13 mai 2015, 11:10)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui dandra

        e mult mai mare in Franta??? Decat in Romania???? Asta nu cred.
  • +9 (21 voturi)    
    Nu. (Marţi, 12 mai 2015, 20:16)

    vali47 [utilizator]

    !!!!!!!!!!!!!!!!.
  • +16 (36 voturi)    
    Evident ca nu (Marţi, 12 mai 2015, 20:17)

    aaragn [utilizator]

    Logica propunerii este aberanta: "reorientare spre familie, miscare in aer liber, cultura". Ca sa vezi cum tineau 30 de minute de supermarket in loc foamea de cultura a romanului!

    De ce sa nu fim rautaciosi si sa nu gandim si invers: daca au scapat de cumparat foie-gras la supermarket duminica, romanii au mai mult timp liber sa-si bata nevasta, sa asculte manele, sa-si probeze treningul cel nou la o bere la pet cu baetii in fata blocului.
    In aceste conditii, eu as prefera sa ramana duminica blocati la raft (de floare sau de bostan? - decizie de business).
  • +16 (32 voturi)    
    Nu sunt de acord (Marţi, 12 mai 2015, 20:17)

    Anonim [anonim]

    Nu sunt de acord. Nu am incredere sa cumpar de la producatorii particulari. De exemplu, produsele lactate ale taranilor sunt in majoritate insalubre. Am gasit in urda taranilor cacareze de oaie, paie, pietricele, iar intr-o zi am gasit o unghie. Nici fructe nu cumpar de la ei decat foarte rar. Cartofi nici atat, dupa ce m-am certat groaznic intr-o zi cu niste tarani care nu m-au lasat sa aleg marfa si mi-au umplut sacosa cu vreo 4 kg de cartofi stricati. In alta zi am platit marfa de doua ori cand au vazut ca am vreo 200 de lei la mine. Au tipat si si-au aruncat hainele pe jos urland sa le platesc marfa. De fapt, o platisem inainte sa-mi cantareasca si am platit-o a doua oara in urma reprizei de circ... Comertul practicat de tarani este infect si necivilizat. Prefer hypermarket-ul. Lucrez si sambata, asa ca duminica este singura zi din saptamana cand imi fac toate cumparaturile. Imi ramane timp suficient sa ies si cu familia in aer liber. Iarna este mai greu, dar profit de spatiile din Mall-ul Carrefour.
    • -5 (7 voturi)    
      Nu vad legatura (Marţi, 12 mai 2015, 22:41)

      Chris [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Daca acei vanzatori vand alimente insalubre trebuiesc luate alte masuri, legate de calitatea produselor vandute. Nu are legatura cu programul de munca.

      Daca lucrezi 6 zile pe saptamana chiar ti-ar prinde bine ca duminica sa faci altceva. Altfel nu te mira ca nu iti iese nimica bine. Iti poti face cumparaturile dupa masa, intotdeauna se gasesc solutii. Duminica iesi in natura, stai cu familia, fa ceva bun pt tine, ai doar o zi pt asta, foloseste-o.
      • +5 (5 voturi)    
        incredibil (Miercuri, 13 mai 2015, 3:01)

        ioanadoe [anonim] i-a raspuns lui Chris

        ce de life coach pe forum.
      • +4 (4 voturi)    
        nu sunt de acord (Miercuri, 13 mai 2015, 10:20)

        florentina [anonim] i-a raspuns lui Chris

        Mai oameni buni, sunteti cu capul? Ce te priveste pe tine daca imi iese sau nu ceva, daca imi petrec sau nu timpul cu nu stiu cine, daca ies eu sau nu in natura, etc. Poate sunt alergica la polen, poate sunt un om de interior, poate am copii si nu am timp dupa serviciu de cumparaturi, pt ca trebuie sa ii duc la engleza, la scrima, la germana, la innot etc.De ce va bagati voi nasul in treburile altora?De ce vrei tu sa imi faci programul mie. Ma cunosti de undeva. De ce imi porti tu mie de grija? Vezi-ti de treba ta, de viata ta, du-te sau NU te duce la cumparaturi cand si cum vrei tu. NU imi dicta tu cum sa imi tariesc viata. Unul din motivele Revolutiei- ideologic vorbind- a fost si este acela de a ne simti liberi: sa injuram, sa spunem bancuri, sa radem in public, sa avem ce convingeri politice vrem noi, SA MERGEM LA CUMPARATURI cand vrem, DACA ne permitem . Clarrr? Nu te priveste pe tine daca eu fac sau nu ceva bun pentru mine. Urasc sa se amestece cineva in viata mea, sa imi spuna ce si cum sa fac.Fiecare avem dreptul si suntem LIBERI sa facem ce vrem si cum vrem noi. GATA CU DISCUTIA ASTA IMBECILA. Ocupati-va de voi insiva si lasati magazine in pace. dumnezeule mare din cer!!!! asta ne mai lipsea. Odiscutie inutila despre ceva ce este treba fiecaruia dintre noi in mod individual.
  • +18 (36 voturi)    
    pe ghicite (Marţi, 12 mai 2015, 20:18)

    V44 [utilizator]

    Pai lucrez zilnic pana seara. In fiecar sambata sau duminica ajung cumva la hypermarket si imi iau de toate pentru toata saptamana care vine.

    Si acum pe ghicite: sunt de acord?

    ....Sau se da miercurea liber pt mers la cumparaturi si nu stiu eu?
    Nu, nu se da. Doar ca alesii nostri cred ca ziua de lucru are 3 ore maximum.
  • -13 (25 voturi)    
    da (Marţi, 12 mai 2015, 20:19)

    Maria [anonim]

    sunt total de acord. cred ca fiecare dintre noi ne putem organiza sa ne cumparam cele necesare in celelalte zile ale saptamanii. astfel pot beneficia si angajatii supermarketurilor de o duminica linistita. mi se pare foarte important ca fiecare om sa poata avea duminica libera, pentru a se bucura de familie, prieteni, relaxare. daca ziua libera este in alta zi a saptamanii, ceilalti lucreaza. si argumentul cu incurajarea altor activitati duminica mi se pare unul bun.
  • -11 (25 voturi)    
    Pro (Marţi, 12 mai 2015, 20:21)

    CateluPirat1 [anonim]

    Niste argumente pro:

    1. Oamenii au sansa sa-si planifice si altceva in afara de CUMPARATURI la hipermarket intr-una din zilele saptamanii. Vezi: o plimbare, un teatru, un film, sport, concert, etc.
    2. Vanzatorii de la hipermarket merita si ei niste ore de lucru mai rezonabile. Si mai mult, viata lor familiala va fi imbunatatita. Grotescul absolut sunt hipermarketurile deschise non-stop in prag de sarbatori.
    3. Benzinariile, restaurantele, magazinele de cartier raman deschise. Intreprinzatorii mici vor avea un avantaj, vor putea concura cu marile hipermarketuri, care sa recunoastem, nu sunt cei mai fair competitori . dandra isi poate lua hartie igienica (vezi primul comentariu).
  • -4 (22 voturi)    
    dezbatere hotnews (Marţi, 12 mai 2015, 20:21)

    toadere mircea [anonim]

    e bine sa fie inchise supermarketurile
  • +13 (23 voturi)    
    investigatie (Marţi, 12 mai 2015, 20:24)

    the obvious [utilizator]

    Trăind in România devii sceptic la orice. Ar trebui investigat daca anumite lanțuri cu magazine având categoria sub un hypermarket nu au intervenit la parlamentarii cu pricina.
  • +16 (30 voturi)    
    inchidere supermarket (Marţi, 12 mai 2015, 20:25)

    Serge [anonim]

    o propunere mai idioata nu cred ca exista in domeniu!se vede ca sunt atinsi de prostie sau de spaga:))
  • +9 (27 voturi)    
    Inchiderea hipermarketurilor duminica (Marţi, 12 mai 2015, 20:26)

    George Neagu [anonim]

    Nu sunt de acord sa fie inchise prin ordin de sus. Si chiar credeti ca daca se vor tine inchise la sfarsit de saptamana, lumea nu-si va cumpara in celelalte zile tot de acolo? Sunt alte criterii pe baza carora cei ce cumpara de acolo, o fac si sigur nu vor renunta la acest obicei.
    Sa nu ii tot ridicam in slavi pe cei ce practica acel comert traditional care, fie vorba intre noi, nici nu prea mai e asa de traditional.
    Mai bine ar vedea ca tendinta e comertul electronic. Vor disparea incet dar sigur magazinele fizice.
  • +17 (29 voturi)    
    Clar NU! (Marţi, 12 mai 2015, 20:27)

    transalpinarum [utilizator]

    Trebuie sa ne gandim ca sunt oameni dinamici, altii cu diverse joburi, care efectiv au nevoie duminica de un magazin deschis. Ce s-ar putea face este ca duminica sa fie un program gen 12-18, am vazut asta in foarte multe state EU gen Franta, Finlanda, etc.Deci se poate lucra de orele de program in weekend, dar exclus sa fie inchise complet.
  • +13 (29 voturi)    
    Rationalizare? (Marţi, 12 mai 2015, 20:27)

    Nu_am_pseudonim [utilizator]

    Eventual sa propuna si cand sa-mi trag apa la WC...vorba aia doar tinem la protectia mediului si impotriva risipei de apa. Hesus...ne vezi? ca ei nu ne vad.
  • +13 (31 voturi)    
    NU (Marţi, 12 mai 2015, 20:30)

    dvm [utilizator]

    Eu muncesc (in privat) câte 8-10 ore pe zi!
    Acesti idioti chiar cred ca pot sã mã mai duc si la cumpãrãturi dupã ce mã prabusesc la intoarcerea acasa?
    • -13 (15 voturi)    
      cum adica te prabusesti ? (Marţi, 12 mai 2015, 21:45)

      cezar [anonim] i-a raspuns lui dvm

      Detaliaza, rogu-te, nivelul de implozie personala de dupa fiecare zi de munca.
      • -6 (6 voturi)    
        :)) (Marţi, 12 mai 2015, 22:05)

        Nu_am_pseudonim [utilizator] i-a raspuns lui cezar

        hahaha
  • -11 (23 voturi)    
    DA (Marţi, 12 mai 2015, 20:33)

    Mihnea [anonim]

    Deci, eu cred ca toate magazinele, nu doar hipermarketurile, ar trebui inchise duminica.

    Am fost anul trecut o saptamana la Geneva in Elvetia si a fost una dintre cele mai frumoase calatorii pe care le-am facut.

    Acolo toate magazinele, restaurantele si mai ales mall-urile erau inchise nu doar duminica ci chiar si sambata.

    Acolo in weekend nu umbla nicio masina pe strada. Ei in weekend stau cu familia, nu alearga de nebuni pe la magazine, nu merg sa faca promenada prin mall asa cum e la noi.

    Am vrut sa merg la un restaurant sa mananc ceva si chelnerii mi-au spus ca bucatarul nu gateste intre ora 13:00-17:00. Daca ar fi asa ceva la noi, oamenii nu ar mai merge la acel restaurant.

    Ei cum pot sa nu mearga la magazine, hipermarketuri, mall-uri, etc. sambata si duminica ?

    Noi de ce nu am putea ?

    Si referitor la Geneva, Elvetia, este o tara incredibil de civilizata. Deci mergeam pe strada si ma minunam de ceva ce ar trebui sa fie normal.

    Va sugerez sa vizitati Elvetia daca inca nu ati facut-o, cu siguranta o sa mai merg. Veti vedea o tara civilizata, curata, ordonata, in care veti dori sa locuiti.
    • +8 (12 voturi)    
      Esti sigur... (Marţi, 12 mai 2015, 21:13)

      alcetatii [utilizator] i-a raspuns lui Mihnea

      ... ca asta e un element definitoriu de civilizatie pentru Elvetia? De ce trebuie sa ramanem cu gura cascata la toate legile / obiceiurile din tarile vestice? Sunt perfect de acord ca multe merg pe dos in Romanica noastra (din cauza guvernantilor si a parlamentarilor, dar si din cauza noastra, a oamenilor de rand). Si as prefera cu draga inima ca si la noi sa existe acelasi nivel de civilizatie ca in Vest! Dar dam "copy-paste" la tot ce e vestic, vom trai intr-o tara de tip "struto-camila"!
    • +11 (17 voturi)    
      nu (Marţi, 12 mai 2015, 22:04)

      lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui Mihnea

      Mie mi se pare trist sa fie atata pustietate. Vrei sa stai in casa, stai in casa, de ce trebuie sa ma obligi sa stau si eu? Vrei liniste afara, te duci in parc sau la padure. Putem avea de toate pentru toti si fara sa interzicem prin lege ce fac altii. Care aveti apucaturi dictatoriale va recomand Korea de Nord, nu Elvetia. Si in Korea de Nord e foarte multa liniste si ordine.
      • -5 (9 voturi)    
        Elvetia-Inchis mall (Marţi, 12 mai 2015, 22:59)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

        Pai vezi ca tu te crezi in Coreea de Nord, aia tin deschis non-stpo pentru proposairea si dezovoltarea cetateanului.
        Vesticii normali, inclusiv elvetienii, nuu umbla ca stafiile prin mall duminica.
        • +3 (3 voturi)    
          dar (Miercuri, 13 mai 2015, 2:18)

          dedytel [utilizator] i-a raspuns lui neurino

          Dar nici nu se inghesuie sambata pana la ora de inchidere sa isi cumpere ce vrea pentru ca statul ii INTERZICE sa cumpere de unde vrea el(clientul = cel ce da banii) duminica(sau oricare alta zi pe care o va gasi statul de cuviinta ca trebuie sa fie inchise magazinele - super/hyper marketuri).
        • +1 (1 vot)    
          lol (Miercuri, 13 mai 2015, 18:04)

          lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui neurino

          Unde tin aia deschis nonstop? Sa ne arati si noua. Si la ce? La rabdari prajite?
          Treaba fiecaruia pe unde umbla, ce te freaca pe tine grija? Asta e o apucatura comunista, indiferent in ce tara se aplica. Cu ce te deranjeaza pe unde umbla altii, raspunde la intrebare sau nu mai raspunde.
    • +3 (5 voturi)    
      cam sinistra tara, nu mi-ar placea (Marţi, 12 mai 2015, 23:09)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui Mihnea

      .
    • +4 (10 voturi)    
      de gustibus..... (Marţi, 12 mai 2015, 23:30)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui Mihnea

      doua saptamini de Elvetia m-au lecuit pe vecie de acea tara! Daca vrei sa casti gura toata ziua la "post-card landscape" poti merge, altfel, daca esti viu.... e mai bine in Romania. De fapt Elvetia m-a facut sa reconsider serios Romania. Sint deja 7 ani de atunci. Si inca ma gindesc cu groaza! Si sint mult mai ingramaditi decit va puteti inchipui!
  • +16 (36 voturi)    
    nuuuuuu (Marţi, 12 mai 2015, 20:33)

    lolita [anonim]

    Daca vreau sa imi iau papica duminica ma duc la alimentara imputita de langa casa unde costa mai mult cu 50%? Normal ca vreau sa ma duc in supermarket. Comunistii astia de guvernanti bosorogi care si-au trait viata pe timpul lui ceausescu nu au ce face si le debiteaza creierul numai prostii. Traiesc din bani publici dar nu reprezinta populatia, nascocesc numai idei aberante din creierul ala clocit de stat pe scaun fara sa stie ce e munca. Huoooo
  • +18 (38 voturi)    
    In Germania e de rau (Marţi, 12 mai 2015, 20:33)

    Cristian [anonim]

    Traiesc la Berlin din 2010. Aici este regula cu toate magazinele (nu doar hypermarketurile) inchise duminica. Asta inseamna ca sambata de cand se deschid magazinele si pana cand se inchid e imbulzeala maxima. Adica mult stres si inconfort.

    Motivul invocat pentru regula este protejarea angajatilor, adica sa nu fie exploatati pentru ca trebuie sa lucreze duminica. Interesant insa este ca la nivel de land se stabilesc un anumit numar de duminici pe an (in jur de 10) in care magazinele au totusi dreptul sa fie deschise. In general e vorba de duminicile de dinainte de Craciun, Pasti si alte perioade de cumparaturi intensive. Se pare deci ca in aceste duminici nu este nevoie ca angajatii sa fie protejati.

    Sper din toata inima ca Romania sa nu faca greseala Germaniei.
    • -10 (18 voturi)    
      praf (Marţi, 12 mai 2015, 21:33)

      costinescu [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

      Ce cauti in berlin daca nu iti place? Ia-o usurel spre sud est si ramai acolo, civilizatia nu e pentru toata lumea.
      • +9 (9 voturi)    
        Civilizatie ? (Marţi, 12 mai 2015, 23:36)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui costinescu

        Asta nu mi se pare civilizatie. Au alte motive pentru care ii admir, dar in ceea ce priveste libertatile individuale, Germania ma surprinde neplacut.

        Decizia de a lucra sau nu in week-end este una individuala in functie de situatia fiecaruia, nu cred ca trebuie sa o ia statul. Asa cum au spus si altii, se lucreaza in ture si sunt oameni dispusi sa lucreze mai mult pentru ca au nevoie de bani pentru copii, studii, etc. Si la noi, in week-end lucreaza studenti sau oameni la al 2-lea job.

        Apropos, daca muriti de grija altora, de ce sa fie numai casierele, nu e discriminatoriu ? Haideti sa oprimi si trenurile, taxiurile, hotelurile, teatrele, muzeele, spitalele, etc...
      • +3 (3 voturi)    
        Nici politetea nu e pentru toata lumea (Miercuri, 13 mai 2015, 14:45)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui costinescu

        Cred ca lucrurile nu sunt doar albe si negre. Asta inseamna ca fiecare tara are atat chestii bune cat si chestii mai putin bune. Si in Berlin poti sa gasesti lucruri care nu prea au legatura cu civilizatia.

        Ce caut in Berlin? Aici imi este nevasta. Am considerat ca ea merita sacrificiile inerente mutarii. Si am avut dreptate, e o femeie pe cinste.
    • -5 (9 voturi)    
      berlinu'i rau (Marţi, 12 mai 2015, 22:57)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

      pai si daca -i asa de rau in Berlin...tu de ce nu te muti in Bucuresti sa ai mall non-stop???
      • +3 (3 voturi)    
        M-as muta, dar nu ma lasa nevasta :) (Miercuri, 13 mai 2015, 14:40)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui neurino

        Daca nu ar fi nevasta, care trebuie inca sa isi perfectioneze cunostiintele de limba romana, m-as muta. Nu doar pentru mall, ci si pentru internet rapid si pentru calitatea serviciilor. Si pentru altele. Nu mi-a mers rau inainte sa ma mut in Germania, nu cred ca imi va merge rau nici daca ma mut inapoi.
  • -16 (22 voturi)    
    DA. Crește productivitatea si eficiența (Marţi, 12 mai 2015, 20:35)

    Iulian [anonim]

    Pentru cei de mai sus pe care ii surprinde duminica faptul ca și atunci trebuie sa facă pipi și caca, le recomand sa se organizeze mai bine ca poate apoi ii ajuta sa își crească eficienta și la job și nu mai are nevoie sa stea 10 ore acolo pentru ceva ce unui neamț organizat i-ar lua 6.

    Altfel rămânem la faza ca iarna ne ia zăpadă prin surprindere și vara căldură.
    • +13 (13 voturi)    
      dar creste si aglomeratia (Marţi, 12 mai 2015, 21:04)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Realizezi ca acele cumparaturi facute duminica s-ar face cel mai probabil sambata. pentru ca, majoritatea dintre noi lucram pana seara si mai greu de ajuns in timpul saptamanii! sa te vad atunci cand o sa petreci mai mult timp la cumparaturi!!

      si asta cu 10 ore ca de fapt ar fi 6 ore...ma face sa cred ca n-ai lucrat niciodata...
  • +20 (30 voturi)    
    Nu. (Marţi, 12 mai 2015, 20:35)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Constat ca politicienii sunt acele organisme care se ocupa cu pusul betelor in roate bunului mers al treburilor in tara. Eu cred ca daca i-ar rapi pe toti cineva si Romania ar trebui sa functioneze fara ei cativa ani, dupa un deceniu am fi pe locul 1 in UE si cu PIB de 6 trilioane de euro. Politicienii in general sunt atat de incompetenti incat este rentabil ca ei sa fie platiti sa nu mai faca nimic.
    Domnii "liberali" masura este excelenta! Se imbina armonios cu masura lui VVPonta care vrea ca supermarketurile sa expuna undeva anume produse traditionale. Dar stiti ce, domnii liberali, eu cred ca trebuie si ceva controale si catre supermarketuri si catre cei care vand produse traditionale in care echipe mixte la putere- opozitie sa dea indicatii pretioase despre cat ar trebui sa fie pretul. Mi-e scarba de atata incompetenta!
  • +15 (29 voturi)    
    Nu, nu sunt de acord! (Marţi, 12 mai 2015, 20:37)

    connors [utilizator]

    Doar duminica sunt liber sa-mi fac cumparaturile. Muncesc de dimineata pana seara de luni pana sambata ca sa-mi platesc ''taxele si accizele lui ponta''.Duminica trece foarte repede si vreau sa stau cu familia.
    • -10 (14 voturi)    
      si vanzatorii (Marţi, 12 mai 2015, 21:28)

      CateluPirat1 [anonim] i-a raspuns lui connors

      de la hipermarket? n-au si ei drepturi ca restul?
    • -5 (9 voturi)    
      statul cu familia in mall? (Marţi, 12 mai 2015, 22:55)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui connors

      pai si daca vrei sa stai cu familia, nu iti trebuie mall deschis duminica.
      Logica , cam asta ar spune.
      • 0 (2 voturi)    
        Te-ai prins (Joi, 14 mai 2015, 22:56)

        connors [utilizator] i-a raspuns lui neurino

        Unde-mi petrec timpul cu familia nu e treaba nimanui, ok?
  • +14 (30 voturi)    
    Pffff (Marţi, 12 mai 2015, 20:42)

    Adrian [anonim]

    Gata, au aparut comunistii la comentat. Ba baieti, de ce vreti VOI sa imi planificati MIE cand sa IMI fac EU cumparaturile??? Le fac din banii MEI, ma, baieti!

    Presupun ca vreti sa imi las si sticlele la rand la lapte si capacele de butelie pe inel, la nenea care tine randul la coada. Hai sictir, cu aberatiile voastre. De ce trebuie sa argumentam raspunsurile la o aberatie!? Ati capiat cu totii?
    • -11 (15 voturi)    
      gogu' comunistu' (Marţi, 12 mai 2015, 21:30)

      CateluPirat1 [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Deci tu ai dreptul la aceeasi zi libera in fiecare saptamana, dar vanzatorii de la hipermarket, nu?

      Plus ca iti raman toate magazinele de cartier deschise.
      • +8 (10 voturi)    
        Ce pr esti (Marţi, 12 mai 2015, 23:17)

        silmix [utilizator] i-a raspuns lui CateluPirat1

        Auzi ma , da vanzatorii de la magazinele de cartier de ce sa munceasca duminica?

        Eu de ce sa muncesc duminica?
        Avioanele naibii de ce zboara duminica , sa le interzica , vreau si eu sa fiu liber in weekend!
  • +17 (31 voturi)    
    O constrangere ,impotriva principiilor pietei libere (Marţi, 12 mai 2015, 20:42)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Daca este respectata legea ,se platesc impozite ,magazinele si piata libera ,hotarasc singure programul de functionare!Nu statul!
    • -7 (13 voturi)    
      ipocrizie (Marţi, 12 mai 2015, 21:31)

      CateluPirat1 [anonim] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      tie iti place insa sa ai liber sambetele si duminicile. de altii nu-ti pasa... pai faptul ca tu ai liber 2 zile din saptamana nu e dictat de piata libera, desteptule.
  • +26 (32 voturi)    
    Nu e treaba mea (Marţi, 12 mai 2015, 20:44)

    AdiSto [utilizator]

    Duminica nu fac cumparaturi. Daca hypermarketurile considera ca lor le merita sa tina deschis sau nu, sunt liberi sa o faca. Nu inteleg de ce e nevoie de o lege pentru asta. Prin aceasta lege s-ar ingradi cate ceva in ambele parti: magazinele care ar face profit nu-l vor mai face, angajatii vor castiga mai putin, persoanele care ar cumpara nu ar mai cumpara (poate sunt plecat in delegatie, sambata sunt pe drum sau sunt in delegatie si 6 zile am treaba).
    Inca o data, nu inteleg de ce ceva care se autoregleaza prin cerere si oferta trebuie reglementat printr-o lege ?
    • +13 (15 voturi)    
      Bine punctat! (Marţi, 12 mai 2015, 21:31)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      Crede cineva ca daca se vor inchide duminica (chiar mai rau si sambata) nu se va lasa cu concedieri? Asa ca tocmai cei pe care unii ii caina ca nu au zi libera, vor avea o multime, permanent!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu se vor face concedieri! (Sâmbătă, 16 mai 2015, 9:52)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Se vor pune mai multi oameni in turele de luni pina simbata, pentru a face fata numarului mai mare de cumparatori. De asemenea se pot face angajari noi pentru partea online a business-ului, livrari acasa, online customer service, developerii de site samd. De ce trebuie sa aveti o gindire asa de incuiata?
    • +16 (18 voturi)    
      100 % de acord! (Marţi, 12 mai 2015, 21:31)

      alcetatii [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      Cinstit va spun, imi fac cumparaturile de obicei sambata, dar mi se pare o ingradire caraghioasa inchiderea hipermarketurilor in zilele de duminica! Daca romanul nostru ar fi extrem de doritor sa isi faca din duminica o zi culturala, atunci hipermarketurile ar fi deja goale si ar lucra din proprie vointa doar 6 zile din 7 ("N-am clienti? Atunci nu-mi permit pentru aceasta zi cheltuielile cu clientii, cu intretinerea etc.!") Inclin mai degraba sa cred ca o astfel de masura, in loc sa creasca numarul spectatorilor la teatru, ar creste traficul masinilor pe sosele si gunoaiele lasate in urma "picnicului la iarba verde". Iar in ce priveste magazinele cu "produse traditionale", sunt deja satul de preturile enorme cu care mi se ofera "lapte organic", "oua ecologice", "gaini fericite", "miel biologic" si alte de-astea!!!
  • +14 (14 voturi)    
    Totul e pus la punct in tara asta (Marţi, 12 mai 2015, 20:47)

    rov [utilizator]

    si mai lipsea reglementarea asta...
    In rest o Farmacie de legi!
    Dar parca se vorbea de injumatatirea numarului de parlamentari, o sansa in plus ca ideile tampite sa fie reduse.
  • -9 (13 voturi)    
    Sigur ca da (Marţi, 12 mai 2015, 20:49)

    Grigore [anonim]

    Sunt convins ca toti cei care sunt impotriva, nu au lucrat nici macar o saptamana in aceste hipermarketuri. Si cei de acolo au dreptul la duminica zi libera, la fel ca si cei care isi fac cumparaturile tocmai in ziua de Duminica.
    • +2 (4 voturi)    
      Citeste mai sus (Marţi, 12 mai 2015, 22:22)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Grigore

      Daca se va reduce programul fii sigur ca vor avea mai multe, permanent!
  • +12 (14 voturi)    
    Nu cred ca trebuie lege pentru asta (Marţi, 12 mai 2015, 20:52)

    LiviuX [utilizator]

    Si in nici un caz nu ar fi conforma cu economia libera. La urma urmei, nu obliga nimeni pe nimeni nici sa mearga la cumparaturi sambata sau duminica, nici sa lucreze sambata sau duminica. Iar daca aceste supermarketuri (si mall-uri, ca vad ca au fost amintite) nu ar avea clienti, fiti siguri ca nu ar fi deschise doar ca sa plateasca lucratorii degeaba. Dar daca au clienti, de ce sa fim impotriva ca ei sa-si faca cumparaturile cand vor? Cei care vor sa aiba weekend-ul liber, nu au decat sa se duca in alte zile la cumparaturi. Cine ii opreste?
  • -11 (13 voturi)    
    da de acord (Marţi, 12 mai 2015, 20:54)

    marius [anonim]

    de acord , conform traditiei crestine duminica este lasata dela dumnezeu ca zi de odihna
    • +6 (8 voturi)    
      ok (Marţi, 12 mai 2015, 22:24)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Deci miercuri si vineri raioanele de carne, lactate stau inchise....
    • +7 (9 voturi)    
      atunci hai sa ne odihnim toti, (Marţi, 12 mai 2015, 23:38)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui marius

      doctori, taximetristi, samd.

      sa ne intoarcem la binefacerile evului mediu crestin.
  • -7 (9 voturi)    
    hipernarket duminica (Marţi, 12 mai 2015, 20:55)

    manuela [anonim]

    si da si nu.pt un parinte care va lucra in cursul saptamanii si mai trebuie sa mearga la doctor cu copii va fi imposibil sa stea acasa numai sambata si duminica.de partea cealalta angajatii din supermarket ar merita sa aiba liber la sfarsitul saptamanii fiindca atunci este cea mai grea perioada de lucru.eu cred ca cel mai bine ar fi fost daca s-ar fi lucrat mai putin in week-end.adica in loc sa fie deschis de dimineata pana seara,sa se deschida pana la ora 13.
  • +12 (16 voturi)    
    Nu sunt de acord (Marţi, 12 mai 2015, 20:57)

    Dragos [anonim]

    O mare aberatie. Iar se fac legi dupa o ureche, si cand se vor vedea in fata faptului implinit, vor realiza ce mare tampenie au scos!

    Daca in alte tari e asa, nu inseamna ca se potriveste si la noi. Altii au alt nivel de trai, alte salarii, alte conditii. Alta lume. Si in plus, nu tot ce zboara se mananca!

    Proiect facut, sa nu zica cineva ca nu au activitate "dragii" nostri parlamentari!!!
  • +10 (14 voturi)    
    NU (Marţi, 12 mai 2015, 21:06)

    Excelsior [utilizator]

    Cred ca nu e nevoie sa argumentez o inepție evidenta?!
  • +10 (14 voturi)    
    Ciudat (Marţi, 12 mai 2015, 21:08)

    mode [utilizator]

    Asta este o propunere a PNL??
    In economie de piata?
    Nu pot fi de acord - pare mai degraba o propunere a PCR.
  • -13 (17 voturi)    
    De acord (Marţi, 12 mai 2015, 21:08)

    A Dor [anonim]

    sunt pentru inchiderea hipermarketurilor duminica, cu anumite exceptii legat de particularitatile unor anumitor zone/ orase; a adevarat ca in momentul de fata, comertul se concentreaza destul de mult in zona hipermarketurilor; asta nu inseamna ca si comertul mic este neaparat mai de calitate dar s-ar mai echilibra putin balanta
  • +13 (19 voturi)    
    Sa enumeram argumentele pro (Marţi, 12 mai 2015, 21:11)

    aaragn [utilizator]

    Hai sa enumeram putin cateva din argumentele "pro" de mai sus:
    1.) in Elvetia, Germania etc este asa. Si ce? Asta inseamna ca e bine? (eroare logica de tip "apel la autoritate")
    2.) angajatii HM sunt si ei oameni, au dreptul la viata etc. Clar. Dar nu le impune nimeni sa lucreze acolo, asta este esenta libertatii pietei muncii. Daca sunt in situatia de a nu putea spune nu, ar trebui sa se gandeasca de ce au ajuns acolo. Practic, costul lipsei lor de responsabilitate (toti suntem egali, deci egal responsabili) este suportat de cei care pierd ca urmare a deciziei.
    3.) se castiga timp pentru activitati "bune" (cultura, familie etc). Da, dar se castiga timp si pentru activitati "rele". De ce se presupune ca omul, odata liber de cumparaturi duminica, va asculta Bach cu familia?
    4.) au de castigat "micii comercianti". Asta nu se numeste concurenta neloiala? De unde cumpara acei mici comercianti marfa - nu tot de la Metro? In plus, micii comercianti nu au o oferta diversificata - va trebui sa ma multumesc cu marfa mai proasta (asta daca voi cumpara). Da, micii comercianti vor castiga ceva, dar nu inteleg de ce e asta un lucru bun. De unde arbitrariul deciziei: sa moara Petru ca sa traiasca Pavel?
    5.) imi pot planifica timpul si altfel; pot face stocuri in timpul saptamanii. Corect. Acest argument (te poti descurca cu mai putin timp) este acelasi cu "te poti descurca cu mai putin bani" sau cu mai putin orice. Da, pot, dar nu vad cum acesta este un argument pro.
    - Mai sunt si altele, dar .. TLDR.
    • +7 (11 voturi)    
      Mai mult, masura ii discrimineaza (Marţi, 12 mai 2015, 23:52)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui aaragn

      tocmai pe cei pe care aparent ii protejeaza.

      Cum bine ai spus, majoritatea nu sunt in masura de a se opune sau a negocia cu patronii. asta inseamna de fapt ca sunt unii mai saraci ca ei dispusi sa le ia locul si sa munceasca in week-end. Ceea ce nu vad multi este tocmai aceasta saracie care ne diferentiaza cumva de tarile unde functioneaza cat de cat protectionismul. Sunt sigur ca si in Germania ar fi romani sau turci dispusi sa lucreze in week-end, doar sunt acolo ca sa faca bani cat mai repede. V-ati gandit ca de fapt masurile de acolo sunt chiar impotriva lor, a imigrantilor ?

      Intotdeauna cand exista oameni dispusi sa munceasca in conditii mai proaste decat cele minime impuse de guvern, ei vor fi cei discriminati de masurile protectioniste. Adica cei mai saraci. De ex. daca un om cu un handicap minor, stiindu-se handicapat ar munci pe 3 milioane, statul vine si impune salariul minim 5, deci patronul daca tot e obligat sa plateasca 5 milioane, va lua unul sanatos. Deci handicapatul nu prea mai are nici o sansa sa se angajeze legal. Astea sunt "binefacerile" protectionismului. Ii protejeaza pe unii mereu in detrimentul altora.

      La noi, decat sa munceasca in week-end, mai bine stau pe ajutor de somaj. Ca daca ne uitam pe raportul angajati privati / someri+pensionari+bugetari stam de 2 ori mai prost ca in UE. Deci nu prea avem cum sa ne permitem ce e in Germania.

      Hai sa facem fabrici, infrastructura ca in Germania, sa exportam cum exporta ei si zau daca am ceva impotriva masurilor de genul asta.
  • -8 (12 voturi)    
    da (Marţi, 12 mai 2015, 21:14)

    Jaj [utilizator]

    sunt multe pro si contra, dar daca enumeram toate, atunci castiga DA
  • +7 (11 voturi)    
    Isi bat joc de noi pe fata (Marţi, 12 mai 2015, 21:22)

    Catalin_N [utilizator]

    Totul merge perfect si asta mai era de corectat???

    - Parlamentarii vor sa ne faca sa uitam ca s-au pus cu biciul pe domeniul privat si PFA-uri ..ca deh...nu depind de pomenile de la stat si voteaza cu altii decat cu penalii ...

    - Ca amputeaza Justitia ca sa stea toti penalii linistiti sa fure ...asa, CA-N CODRU...
  • +8 (10 voturi)    
    nu (Marţi, 12 mai 2015, 21:26)

    nu [anonim]

    nu!
  • -8 (14 voturi)    
    trist... (Marţi, 12 mai 2015, 21:31)

    costinescu [utilizator]

    Se pare ca sindromul 'nu avem ce sa mancam' nu a disparut din romania nici dupa 25 de ani. Trist, foarte trist. romanii isi petrec weekendul in compania celor dragi, hypermarketul si mallul.
  • +12 (12 voturi)    
    Nu! (Marţi, 12 mai 2015, 21:33)

    Lok [utilizator]

    O cautare pe wiki arata ca:
    -Legile de genul sunt deobicei subt presiune religioasa.
    -Efectul general e de o usoara crestere a preturilor.
    -Majoritatea regunilor unde a fost aplicata legea, au scos-o.

    Ce are Ponta cu Hypermarketurile? Clar vrea sa le santajeze. Facute de porci pentru scumpiri fictive si acuma asta.
    La ce? Evident nimic bun.
  • +15 (17 voturi)    
    Mai trebuie (Marţi, 12 mai 2015, 21:33)

    Sthelian [utilizator]

    ...niste initiative asa de bune!
    1. Sa faci baie numai vinerea!
    2. La toaleta de 2 ori pe zi. Ce e in plus se taxeaza suplimentar.
    3. Sa nu se respire duminica.
    4. Sa tii sacosa numai in mina dreapta. Stingacii sa fie obligati sa o tina tot in dreapta.
    5....
    6...
  • -9 (13 voturi)    
    ! (Marţi, 12 mai 2015, 21:39)

    xox [utilizator]

    Eu zic ca este o initiativa OK.

    - rulajul vanzarilor duminica este mai slab

    - timp de relaxare pt angajati

    - schimbarea prioritatilor clientiilor- in loc de market poate un parc, poate un sport

    Votez pentru, in celelalte tari europene se poarta inchiderea unor magazine in weekend

    PS: cu sau fara lege evit la maxim sa imi pierd banii si timpul in market in weekend
    • +8 (14 voturi)    
      Zau asa? (Marţi, 12 mai 2015, 22:08)

      George [anonim] i-a raspuns lui xox

      In cazul asta care e problema ta? Cu ce te deranjeaza ca hypermarket-urile sunt deschise si duminica? Economia de piata trebuie sa fie una libera de orice constrangeri, de orice natura ar fi acestea. Apropo... De ce sa nu ti se interzica sa-ti faci dus duminca, ca sa economisesti apa? De la micile aberatii se ajunge la marile abuzuri. Cap ai, minte ce-ti mai trebuie? Vrei sa ne intoarcem in trecut, atunci cand partidul decidea ca masinile cu sot trebuie sa circule intr-o duminica iar cele fara sot in duminica urmatoare?
  • +13 (15 voturi)    
    Initiativa este o tampenie crasa (Marţi, 12 mai 2015, 21:45)

    George [anonim]

    Categoric, sunt impotriva acestei initiative absolut tembele. Fiecare dintre noi decide ce face cu timpul sau liber. Nu suntem inainte de 1989, pe cand partidul decidea cine circula cu masina duminicile sau mai stiu eu ce alte nazbatii. Nu poti interzice prin lege unui comerciant sa-ti tina magazinul inchis atunci cand doreste sa-l tina deschis si sa-si vanda produsele. E o prostie comunista. Interesent este ca initiativa aberanta apartine unor "liberali" care, cel putin dpdv teoretic, ar trebui sa lase economia de piata sa functioneze liber, fara constrangeri. Constatam inca o data ca PNL nu are absolut nimic de-a face cu dreapta ca ideologie. Rusine!
  • +11 (15 voturi)    
    evident ca NU ! (Marţi, 12 mai 2015, 21:46)

    jeje [anonim]

    Doar niste retarzi ar putea sa conceapa o astfel de lege ! Considerand piata de retail din Romania .. hipermarketurile le inchidem dar lasam deschise supermarketurile unui lant binecunoscut ce are pe fiecare strada un magazin !
    Tare sunt curios daca parlamentarii astia nu au chiar vreo sponsorizare de la acest lant de retail ...

    Niste ... fara bunsimt fata de cei care lucreaza si deci in timpul saptamanii sunt la munca !
    • -9 (9 voturi)    
      eu cred (Marţi, 12 mai 2015, 22:41)

      keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui jeje

      ca retarzi sint toti cei care se duc in mall, de Craciun, de Pasti, de alte sarbatori, sa manance .....pizza si hamburgeri ! Dar nu poate sa stea naibii acasa ??? Trebuie sa se duca in mall ???
      Nu impune nimeni, daca nu ai mijloace financiare sau timp chiar, sa pregatesti mese elaborate de sarbatori, dar ....in mall ????
      Nu am sa inteleg niciodata genul asta de comportament !
  • +12 (12 voturi)    
    Aberatie de romania (Marţi, 12 mai 2015, 21:46)

    Tudor_Al [utilizator]

    Numai in ro puteau niste liberali sa ingradeasca comertul prin impunerea unor orare hypermarketurilor. Toata lumea pierde, este ca legea data de Voiculescu care a nenorocit piata de publicitate ca sa castige Antena mai multi bani... Halal
  • +13 (13 voturi)    
    Parlament = Coruptie (Marţi, 12 mai 2015, 21:48)

    George [anonim]

    Mai bine sa-i intrebam pe oameni daca nu cumva ar trebui sa inchidem definitiv parlamentul.
  • -14 (16 voturi)    
    Evident, DA! (Marţi, 12 mai 2015, 21:50)

    Cutezatorii2013 [utilizator]

    E vorba de respect pentru cel de langa tine. O societate *sanatoasa* trebuie sa aiba grija de membrii ei mai defavorizati. Din acest punct de vedere, cei care lucreaza in retail sunt defavorizati fata de restul membrilor societatii, datorita acestui program de lucru specific consumerismului american. Noi romanii avem (aveam) o vorba: ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Cator dintre cei care merg duminica la cumparaturi le-ar place sa stea in spatele caselor de marcat, sau sa bage marfa la raft?

    Total ciudat este faptul ca o astfel de propunere vine de la PNL... cand ar trebui sa fie cei de la PSD (si alti socialisti) care ar trebui sa aiba o abordare orientata catre binele societatii.

    Europa sarbatoreste duminica prin repaos si relaxare. USA/Canada nu gasesc alte cai de relaxare duminica decat shopping-ul.

    Romania, unde esti? Cat de 'sanatosi' suntem ca societate? In cele din urma, ar trebui sa va intrebati in ce societate ati dori sa traiasca copilul vostru? Intr-una care-l respecta, indiferent de munca pe care o practica, sau intr-una partinitoare?

    Anyway, pierdem si noi timpul pe net, ca decizia o vor lua alesii neamului.
    • +6 (8 voturi)    
      Pentru defavorizati exista legi speciale (Marţi, 12 mai 2015, 22:30)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Cutezatorii2013

      Poate nu stiai! In rest, nimeni nu obliga pe nimeni nici sa lucreze unde nu-i place, nici sa mearga la cumparaturi duminica. De asta am vrut sa fim liberi si nu sa ne dicteze comunistii ce sa facem si cand sa facem. Sau poate iti place Coreea unde ti se spune si cum sa te imbraci? De ce nu te duci acolo dar?
      • -2 (4 voturi)    
        Defavorizatul (Miercuri, 13 mai 2015, 9:40)

        Cutezatorii2013 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Noroc cu tine LiviuX, ca dupa 25 de ani, am aflat si eu de ce am iesit in decembrie 1989 in strada si am strigat Jos Ceausescu: era inchis la magazinul alimentar din colt. Mai frate, si m-a enervat chestia asta la culme! N-am mai putut tine in mine si am iesit pe centru, unde erau alti mii de oameni enervati la fel ca mine ca e inchis la alimentara. Ce idiot si Ceausescu... daca tine deschis duminica alimentara, poate mai traia si acum.

        Inca odata, multumesc din suflet ca mi-ai deschis mintea dupa atatia ani si ai reusit sa scoti la lumina subconstientul meu adormit de atatia ani.

        In Hypermarket we trust! God bless Auchan!
        • +2 (4 voturi)    
          Daca tu de asta ai iesit, e treaba ta (Miercuri, 13 mai 2015, 14:30)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Cutezatorii2013

          Eu unul stiu ca am iesit ca sa nu-mi dicteze comunistii ce sa mananc, cand sa mananc, cand sa-mi fac cumparaturile, cum sa ma imbrac, si multe altele. Dar de, fiecare cu cat il duce capul...
  • -11 (13 voturi)    
    DAAAAA (Marţi, 12 mai 2015, 21:51)

    eu [anonim]

    DAAAAA
  • +10 (12 voturi)    
    din aceiasi categorie (Marţi, 12 mai 2015, 21:52)

    CristianAvram1 [anonim]

    Alesii nostrii se gandesc doar cum sa ne fie noua mai bine.
    La cum merg lucrurile in curand in week-end-urile pare vor circula masinile nu numar cu sot iar in cele impare cele cu numar fara sot.
    • -7 (7 voturi)    
      Belea... (Marţi, 12 mai 2015, 23:18)

      Cutezatorii2013 [utilizator] i-a raspuns lui CristianAvram1

      chiar nu reusesti sa scrii o propozitie corect? Agramaticus, stai jos. Mai incearca si la anu' la bac'
  • +11 (15 voturi)    
    Deloc (Marţi, 12 mai 2015, 21:55)

    Marius Ogrean [anonim]

    Eu doar in weekenduri merg la hipermarket, daca merg.

    Ce treaba are statul cu libertatea individului?
    Nu o sa infloreasca magazinele de cartier....o sa mearga oamenii mai mult in timpul saptamanii la hipermarket. La magazinele de cartier oricum nu gasesti tot ce vrei si preturile sunt si mai mari.

    Libertate, nu reglementare!
  • +10 (12 voturi)    
    Rusine intregului parlament! (Marţi, 12 mai 2015, 21:56)

    George [anonim]

    Parlamentarii aia idioti si hoti deja si-au gasit fani pentru initiativa lor absolut abracadabranta. Cu ce ne incurca faptul ca hypermarket-urile tin deschis si duminica? Poate ca ar trebui sa fim preocupati de modul in care parlamentarii isi bat joc de romani, de modul in care-si trateaza alegatorii. Poate ca ar trebui sa le cerem socoteala ca-si voteaza pensii speciale si se gandesc sistematic cum sa puna botnita justitiei ca sa nu fie inhatati de DNA... Si, iata!, se gasesc idiotic care sa aplaude o astfel de initiativa aberanta... Exact pe asta si mizeaza penalii aia de parlamentari, pe idiotii lor utili usor identificabili si pe-aici. Bai postacilor cu mentalitate comunista, cu ce va deranjeaza ca hypermarket-urile sunt deschise si duminica? Care e problema voastra?
  • +13 (15 voturi)    
    Lege pentru program de Vinzari? (Marţi, 12 mai 2015, 21:57)

    Ion Popescu [anonim]

    Cred ca acest lucru trebuie sa vina de la sine, din mersul economiei.
    Economie cu multe locuri de munca, cu salarii bune. Muncitorii nu vor mai trebui sa munceasca 10; 12 ore pe zi. Si simbata si sau duminica.
    Vor avea bani sa plece in weekend si marele magazine nu vor mai avea clienti.
    Asa s-a ajunsi in alte parti. La noi mai este.
    O lege ca asta, arata cum muncesc politicienii nostri.
    Nu ar trebui sa se ocupe de economiei, in loc sa interzica vinzarile duminica?
    Ce credeti?
    Sau daca vreti altfel: Facem legi sa interzicem vinzarile duminica, o sa prevedem si sanctiuni pentru toti, inclusiv pentru cei care au doar duminica libera si se duc la Hypermarket. Omul care lucreaza 6 zile pe saptamina 12 ore pe zi (sint destui) va fi sanctionat ca a venit sa isi faca cumparaturile?
    Ia spuneti, asta nu va miroase a Ceasca??
    • -4 (4 voturi)    
      In economie eu cred (Marţi, 12 mai 2015, 23:19)

      Cutezatorii2013 [utilizator] i-a raspuns lui Ion Popescu

      > Cred ca acest lucru trebuie sa vina de la sine,
      > din mersul economiei.
      >
      Crede in Dumenezeu, nu in economie.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu (Marţi, 12 mai 2015, 22:02)

    gogu [anonim]

    sunt de acord.
    Dar oricum sistemul privat nu poate fi obligata sa faca ce vrea unul sau altul din parlament.
  • -5 (11 voturi)    
    ordine ! (Marţi, 12 mai 2015, 22:03)

    SRA [anonim]

    Daca supermarcheturile si mall urile sunt considerate bazaruri si daca ROMANIA este in epoca feudala pot fi deschise 24 H / 24 H.

    Normal ar trebui deschise cu respect fata de cetatean precum in UE !

    Ati uitat sa cumparati paine mancati paste si respectati ORDINEA si DISCIPLINA !
    • -3 (3 voturi)    
      cam militaros.. (Marţi, 12 mai 2015, 23:20)

      Cutezatorii2013 [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      ...dar in directia sanatoasa.
  • +11 (13 voturi)    
    o mare tampenie (Marţi, 12 mai 2015, 22:06)

    farty [utilizator]

    Nu sunt de acord. In primul rand duminica este mai putin aglomerat decat in orice zi a saptamanii dupa ora 18 (cand ies de la serviciu), iar in al doilea rand multe aceste hipermarketuri sunt practic niste corporatii care cotizeaza la economia Romaniei, care platesc taxe, care au angajati, care dau salarii (spre deosebire de stat, care nu e in stare sa faca asa ceva) samd. Daca asa ii incurajezi, atunci ne reintoarcem la momentul 13 iunie 1990, cand aproape toate investitiile straine au fost blocate pentru o lunga perioada de timp.
  • +10 (14 voturi)    
    PNL (Marţi, 12 mai 2015, 22:07)

    lolosaurus [utilizator]

    Vai ce liberali suntem, sa va duceti in Korea de Nord si sa dictati acolo prin lege ce sa faca unul si altul. Partid National LIBERAL... Piata LIBERA... Partid de dreapta... Hai sictir comunistilor!
  • -4 (12 voturi)    
    :)) (Marţi, 12 mai 2015, 22:09)

    Gogu [anonim]

    Uite cate minusuri :)) Fantastic! :)) Poporul e pus sa voteze acum o problema imaginara. Ma minunez. Mintea umana functioneaza dupa reguli atat de simple, incat iti vine sa iti dai palme. Cei care nu vor sa se inchida magazinele sambata si duminica, primesc minusuri de la cei care vor sa se inchida.

    Voi sunteti normali? :)) Tara arde, la propriu, iar poporul sta si se scarpina cu piciorul stang dupa urechea dreapta. Nu mai comentez nimic... Natiunea asta este blestemata si nu va scapa in vecii vecilor de acest blestem. Blestemul prostiei. M-am convins.
    • +3 (5 voturi)    
      @Gogu (Marţi, 12 mai 2015, 23:38)

      bogdan192 [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Bine ai venit in rromania. Unde 80% de populatie ar putea fi lejer declarata retardata de orice gasca de doctori care s-ar obosi sa faca studiul. Si restul de 20% sunt un pic mai civilizati ca o maimuta barbierita.
  • -10 (18 voturi)    
    DE ACORD (Marţi, 12 mai 2015, 22:11)

    Mircea [anonim]

    In occident e tot inchis dumincia si nu moare nimeni.

    Au si angajatii drepturi. Eu lucrez in fiecare duminica pentru ca se zice ca nu este personal si e de lucru. Nu imi da liber.

    Vreau si eu duminica liber.
    • +5 (7 voturi)    
      Ia priveste si altfel....... (Marţi, 12 mai 2015, 23:08)

      8736 [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      ........situatia: daca programul de functionare al hipermarketului scade cam cu 1/4 dintr-o luna, cu cat scade numarul de salariati din acel hipermarket ? Eeeee....? Si crezi ca-i bine ?
      • -1 (1 vot)    
        Sau... (Miercuri, 13 mai 2015, 13:06)

        Cutezatorii2013 [utilizator] i-a raspuns lui 8736

        Poate vor deschide mai multe hypermarket-uri si atunci angajatii vor lucra la cele nou deschise.

        Nu-ti bate tu capul, economia va gasi parghii sa se auto-regleze. Tot la fel de mult o sa mancam si o sa bem...
    • +7 (9 voturi)    
      ? (Miercuri, 13 mai 2015, 6:08)

      Airwaves [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      Vrei liber? Stai acasa, prietene sau schimba-ti locul de munca. Te obliga cineva sa fii angajat la hypermarket?
  • +11 (15 voturi)    
    incis duminca nu inseamna civilizatie (Marţi, 12 mai 2015, 22:20)

    vali2 [utilizator]

    Inchis duminca inseamna doar haos.
    Am venit in Belgia si cumparaturile au devenit un chin. Nu poti sa cumperi seara decat pana la 8, dupa care se inchide tot iar duminica e inchis.

    Daca mergi la servici pana la 6, 6 jumate, cand vi de la servici efectiv nu ajungeam la magazin pana la 8. Sau daca ajungeam in jur de 7 jumate, erau toate produsele pe terminate si se anunta deja inchiderea. Sambata e o mega imbulzeala.
    Asta numesc uni civilizatie? e doar tampenie, esti oricum nevoit sa mergi la magazine de arabi/turci dubiosi pt cumparaturi de urgenta..

    Deci NU inchisul magazinelor duminica!
  • +10 (10 voturi)    
    reorientare catre cultura (Marţi, 12 mai 2015, 22:22)

    Xorciser [utilizator]

    O sa bage 12 ore de TV fara sa se miste de pe canapea. Mai bine la hypermarket, totusi e un pic de miscare.

    Lasand gluma la o parte, e o piata libera. Daca hypermarketul vrea sa tina deschis duminica, de ce nu?
  • +10 (10 voturi)    
    si guvernul (Marţi, 12 mai 2015, 22:23)

    doru001 [utilizator]

    Da, daca e inchis si guvernul vreo citiva ani, ca sa nu mai scoata legi timpite. N-au alta preocupare decit sa-i opreasca pe oamenii care vor sa faca ceva.
  • +10 (10 voturi)    
    Pentru ce/cine legifereaza domnii parlamentari?! (Marţi, 12 mai 2015, 22:24)

    PostolacheNicolae [anonim]

    Domnii deputati "liberali" sa puna mana pe carte mai intai ca sa afle care sunt elementele fundamentale ale economiei liberale(capitaliste)!
    1. - Economia liberala numita si "de piata", se caracterizeaza prin limitarea interventiei statului in sfera economicului si promovarea uneei libertati neingradite, dar in limitele legalitatii, in ceea ce priveste initiative si activitatea economica.
    2. - Liberalismul este o doctrina politica și economica care proclama principiul libertații politice și economice a cetatenilor și se opune colectivismului, socialismului, etatismului și, in general, tuturor ideilor politice care pun interesele societații, statului sau națiunii inaintea cetateanului.
    Cetateanul și libertațile sale constituie elementul central al intregii doctrine liberale.
    Domnii parlamentari care isi zic "liberali" ne propun o lege antiliberala, care vor sa reglementeze - culmea liberalismului - libertatea de optiune(un drept statuat si garantat de Constitutie)! Domnii deputati pretinsi liberali ne propun nici mai mult nici mai putin sa produca o lege prin care sa ne spuna cand si de unde sa ne face cumparaturile!
    Culmea ipocriziei se afla in "motivarea" necesitatii unei asemenea legi: "revitalizarea comertului traditional" !!! Mai mult chiar, domnii deputati "liberali" vor sa ne reglementeze si timpul liber(duminica), cand ar trebui, conform proiectului, sa face o ""reorientare spre familie, miscare in aer liber, cultura"!!! Dupa 25 de ani de post-comunism se poate constata persistenta unei tendinte remanente(ca sa nu spun retrograde!) de a reglementa tot si toate! Se stie de mult timp ca excesul de reglementare naste monstrii!
    Domnii deputati "liberali"(si nu numai ei) ar face mai bine sa elaboreze o legislatie in sprijinul "producatorilor traditionali", dar nu de pe pozitii semanatoriste si pasuniste, ci creind conditiile legale ca acesti "producatori traditionali" sa poata produce cantitativ si calitativ la nivelul standardelor secolului XXI ! DIXIT
  • -7 (9 voturi)    
    Da (Marţi, 12 mai 2015, 22:26)

    Delicatu [anonim]

    Da, trebuie sa fie inchise. Lumea trebuie sa petreaca timp cu familia. Sa isi reaminteasca faptul ca au si copil si macar o zi pe saptamana sa o poata petrece impreuna, toti. Nu doar mama cu copilul si weekendul viitor doar tata cu copilul .
    DA, inchise.
  • -7 (9 voturi)    
    Sigur ca e ok (Marţi, 12 mai 2015, 22:32)

    Chris [anonim]

    Masura e ok atata timp cat e pt TOATE locurile de munca cu regim normal si e acompaniata cu alte masuri pt eliminarea exploatarii angajatilor.

    Asta a fost printre primele lucruri care m-au deranjat in Germania: nu am putut merge duminica la magazin. M-a tinut cam 1-2 luni sa ma obisnuiesc si e perfect ok.

    Duminica e pt familie, pt plimbare, pt orice activitate care e complet diferita de restul zilelor, si e bine asa. Iesiti oameni buni in natura duminica, rupeti ritmul.

    Va sugerez sa faceti urmatorul lucru: Puneti o hartiuta cu un magnet pe frigider. In orice moment al zilei cand descoperiti ca se termina ceva notati pe hartiuta (tine 10 sec, mai putin decat o vizita la magazin). Intr-o singura zi pe saptamana mergeti la supermarket si luati tot ce aveti nevoie. Intr-o luna perfectati atat de bine sistemul ca n-o sa mai simtiti nevoia sa va "frecati" cu toata lumea in magazin, exista lucruri mai bune de facut in acel timp.

    Argumente clare pro aceasta masura:
    1. Puneti-va in locul angajatilor supermarketurilor. Nu ar fi bine sa lucrati si voi normal, ca toata lumea? Hai sa invatam sa ne respectam la locul de munca.

    2. Nu e nevoie sa fie deschise atat de mult. E o chestie de obisnuinta. Eu merg o data pe sapt., joia, lejer, n-am nici o problema, functioneaza perfect. Supermarketul nu e nici spital, nici politie. Un minim de organizare si nu aveti nevoie de asa ceva. Ba chiar ne-ar ajuta sa gandim putin mai organizat si mai putin spontan.

    3. Paine si maruntisuri nu se cumpara din supermarket, se cumpara oricum din magazinul local. Trebuiesc sustinuti si comerciantii locali, chiar daca sunt cu cativa bani mai scumpi. Ei genereaza locuri de munca si vand produse locale (foarte important) si proaspete. Paine de calitate nu se cumpara din supermarket, sorry. Altfel ii spui doamnei de la colt ca painea de ieri a fost uscata sau ca ai vrea sa aduca si altceva.

    In Germania asa functioneaza, stabilit prin lege, pt a proteja angajatii, si nu deranjeaza pe nimeni.
  • +6 (8 voturi)    
    Inca o data... (Marţi, 12 mai 2015, 22:33)

    Rollo [anonim]

    ... se confirma faptul ca avem legiuitori de 2 parale.
  • +9 (11 voturi)    
    Magazine deschise (Marţi, 12 mai 2015, 22:38)

    Dinu Gheorghe [anonim]

    La sfarsit de saptamana, toate strazile sunt pustii. Din cauza saraciei lumea sta inchisa in casa la tv sau la calculator. Cei care au bani mai pleaca la munte sau la mare. Chestia cu cultura, ma face sa rad. De regula manifestarile culturale sunt puse in timpul saptamanii, cel mai adesea la ore imposibile ora 10, 12, 14 etc., la care participa coar angajatii institutiilor de cultura si ziaristii.Magazinele si molurile, erau singurile locuri unde mai gaseai animatie la sfarsit de saptamana. Acum romanilor li se ia si aceasta placere.
  • +11 (13 voturi)    
    E sunt de acord (Marţi, 12 mai 2015, 22:40)

    adrian88000 [utilizator]

    ca sa fie deschise non-stop ! Cine are chef sa cumpere ceva , la orice ora din zi sau noapte , sa o poata face. Dar nu stiu daca este rentabil pentru hipermarket sa fie deschis non stop. Probabil ca nu. Sa-i lase sa-si faca programul cum vor ei. De ce sa intervina statul in programul unui privat care isi face acel program in functie de niste calcule economice ?
    Mari natarai sunt cei cu aceasta initiativa !
  • +11 (13 voturi)    
    Curat murdar (Marţi, 12 mai 2015, 22:46)

    xullescu [utilizator]

    Dupa ce inchizi TVR Cultural, promovezi plagiatorismul si scrisul de romane la racoare, vi tu, domnule parlamentar, si gasesti solutia perfecta pt culturalizare. Crezi ca luminezi capete daca inchizi magazine? Si apropo, de cand trebuie sa-mi completezi tu agenda? Crezi ca daca nu m-am dus in campanie sa bat din palme pt un pix, inseamna ca nu am macar unul?
    Si ce piata traditionala vrei sa promovezi? Aia in care taranul pune ingrasamant cu sacul si nimeni nu verifica? Cu ce e mai bio cartoful din piata fata de cel din HMarket? Probabil tanti Marie e mai bio decat tipa de la casa dar asta nu ma incanta; in rest povesti nemuritoare....
  • -8 (10 voturi)    
    vrem norme europene (Marţi, 12 mai 2015, 22:53)

    neurino [utilizator]

    dar numai cand si cum ne convin.

    Domnilor romani, mai in toata Europa, 100% zona vestica, Hipermarketul e INCHIS duminica.
    In tari precum italia, Spania, mai ai si pomerigio.

    In DE, nu exista nici un Hipermarket deschis duminica si lumea nu moare de foame si ncii copii nu stau in casa.

    E poate ceva mai greu la inceput sa te adaptezi, si sa iti organizezi timpul, insa in timp, pentru o societate normala si sanatoasa, e mai bine a hipermarketul sa fie inchis duminica.
  • +10 (12 voturi)    
    Nu sunt de acord...... (Marţi, 12 mai 2015, 23:00)

    8736 [utilizator]

    ......pentru ca motivarea acestui proiect pleaca de la ideea revitalizarii comertului traditional, pusa gresit........care comert traditional ? Ala cu produse aprovizionate de buticar vinerea de la hipermarket si pe care mi la va vinde in weekend ? ........si eventual mai scump decat in restul saptamanii !........din cauza ca nu mai are concurenta hipermarketului ?........si eventual si fara bon !.....Adica o multime de lucratori in hipermarketuri sa-si piarda din venituri si din numarul de locuri de munca datorita faptului ca 2 zile / saptamana, adica 8 zile / luna, adica aprox. 25 % din timpul unei luni calendaristice hipermarketurile sa stea inchise ? .....Nu nene, nu revitalizezi nimic, doar cresti somajul in randul lucratorilor din hipermarketuri, le diminuezi si veniturile salariale, produci disconfort consumatorului si micsorezi concurenta, ceea ce nu suna a economie de piata.
  • -7 (11 voturi)    
    De acord! (Marţi, 12 mai 2015, 23:10)

    MyGame [utilizator]

    Cine are de cumparat se organizeaza si cumpara in timpul saptamanii. Nu-i mai barfiti pe cei de la colt, sunt vai mama lor, ati vazut pe unul de la colt cu Mercedes? Sunt vecinii vostri, fac un bine cartierului in care traiesc, sunt in slujba voastra. Aveti doar grija sa fie corecti si sa dea bon fiscal. Dar multi mergeti pe " sa moara capra vecinului" si bagati banii in buzunarele francezilor sau nemtilor.
  • +5 (7 voturi)    
    non stop (Marţi, 12 mai 2015, 23:18)

    evoque [utilizator]

    eu optez pentru varianta non stop.
  • +2 (6 voturi)    
    Re: DE ACORD (Marţi, 12 mai 2015, 23:22)

    Cutezatorii2013 [utilizator]

    Degeaba vrei tu liber, daca semenii tai vor sa faca shopping duminica.... asa inteleg clientii, romanii in general, sa respecte angajatii care muncesc duminica.
  • +11 (13 voturi)    
    mai sunt oameni care muncesc... (Marţi, 12 mai 2015, 23:23)

    GICĂ [anonim]

    În această țară mai sunt vreo 4-5 milioane care muncesc(fără milionul lui viorel victor plăgiuță), mulți dintre ei lucrează și sâmbăta, pentru ei ziua de duminică e tot zi de muncă, în gospodărie-curățenie, gătit, spălat. Parlamentarii noștri sunt la slujbă cel mult 2-3 zile câte 3-4 ore (dacă dna nu le mai dă de lucru cu Udrea), au la dispoziție cantine și restaurante cu preț redus, lor le convine, NOUĂ NU!
  • +8 (12 voturi)    
    Romanu nu se dezminte.. (Marţi, 12 mai 2015, 23:26)

    silmix [utilizator]

    Ma , nici nu stiu cum sa va numesc , chestii care luati apararea casierilor si angajatilor de la hypermarketuri.

    Toti angajatii de la hypermarketuri lucreaza dupa un program , ei trebuind sa isi faca o norma de n ore pe luna.

    Daca magazinul ala nu va mai fi deschis Duminica , e clar ca numarul de ore posibile de munca va scadea cu n/7. Logic nu?

    Ce rezulta din asta?
    Ca 1/7 din angajati vor fi DATI AFARA!
  • +3 (3 voturi)    
    multe comentarii pt nimic (Marţi, 12 mai 2015, 23:28)

    milf [anonim]

    cand a scazut pretul barilului si la noi nu a scazut pretul benzinei, iar acum creste pretul barilului si pretul benzinei la pompa creste de unde a ramas - nu ati comentat atat
  • -8 (10 voturi)    
    Total de acord! (Marţi, 12 mai 2015, 23:28)

    cititoare [utilizator]

    Romanii inca nu si-au dat seama de cit de valoros e timpul, cel petrecut in familie, cu prietenii, practicind un hobby care hraneste sufletul. Mi se pare total aiurea sa iti petreci weekendul in hipermarketuri facind cumparaturi. De fapt la fel si in timpul saptaminii. Mi se pare mult mai ok sa faci cumparaturile pe internet si intr-o ora ai terminat bilciul. Altfel pierzi timp si pe transport si umbland printre raioane, iti pierzi si nervii si te mai si obosesti aiurea de la atita aglomeratie. Pe linga asta, mai ginditi-va si la cei care lucreaza in hipermarketuri. Nu s-ar simti si ei mai bine daca s-ar relaxa si ei duminica in loc sa lucreze ca niste negri pe plantatie??
  • +10 (12 voturi)    
    Paradoxul duminicii (Marţi, 12 mai 2015, 23:58)

    Setalcott [utilizator]

    In Germania, tara europeana, deci mai seculara, supermarketurile sunt inchise. In SUA, zice-se mai religioase, sund deschise. Explicatia tine de libera initiativa. Fara restrictiile impuse de guvern, un intreprinzator care deschide duminica forteaza competitia sa deschida si ea.
    In SUA, capitalismul a invins in pofida crestinismului. In Germania, socialismul a invins in pofida secularismului.
  • +7 (7 voturi)    
    NU (Miercuri, 13 mai 2015, 0:04)

    GTT [utilizator]

    E o propunere absurda, inutila. Au fost deja spuse mai sus argumentele pentru NU, deci nu mai repet. Dar categoric, parerea majoritara e NU.
  • +7 (9 voturi)    
    nu sunt de acord (Miercuri, 13 mai 2015, 0:07)

    Timbuku [utilizator]

    In primul rand masura este discriminatorie, in al doilea rand economia de piata trebuie sa reglementeze aceste probleme nu un senator.

    Daca nu este cerere duminica sau dupa ora 18:00, hypermarket-urile o sa-si reduca singure programul pentru ca nu au nici un interes sa plateasca niste angajati + spor de noapte sau sport de weekend cind nu exista clienti.

    Povestea cu timpul liber de stat cu familia este o aberatie.. practic aceasta lege ar reduce cu 20% fondul de salariu curent si probabil nr. de angajati ai hypermarket-urilor... care vor putea sa stea cu familia toata saptamana din pozitia de somer.
  • +8 (10 voturi)    
    Nu (Miercuri, 13 mai 2015, 0:32)

    skb [anonim]

    De ce doar cei din hypermaketuri merită wekeend? De ce nu IT-iștii, care au pauze de mentenanță Sâmbătă spre Duminică la 3 dimineața? De ei nu vă pasă?

    E o tâmpenie. Aș fi de acord cu o lege care să prevadă că plata pentru turele de Duminică, indiferent de meserie, să fie plătite 300%.
    Dacă rentează, hypermarketurile rămân deschise. Dacă nu, fie închid, fie pun self-checkout, dar au posibilitatea de a alege. Și ei, și noi.

    CONSTRUIȚI AUTOSTRĂZI, MODERNIZAȚI CĂILE FERATE, ÎNCURAJAȚI NATALITATEA, REFORMAȚI SISTEMELE DE EDUCAȚIE ȘI SĂNĂTATE!!!!

    Dar astea ”e” mai complicate, e mai ușor să interzici, nu-i așa?
  • -7 (9 voturi)    
    De acord (Miercuri, 13 mai 2015, 0:54)

    Andrei G [anonim]

    Sunt de acord cu aceasta propunere.
    Argumente:
    1.Nu se pierd locuri de munca pentru ca global, scade cererea de munca la supermarket si urca la micul intreprinzator.
    2. Hypermarketurile ofera locuri de munca dar profitul il repatriaza. Face mult mai bine pentru intreaga comunitate ca patronul sau profitul sa ramana acolo. De exemplu buticarul va avea bani sa isi trimita copilul la meditatii la un profesor de romana din cartier. Banii se invart in comunitate.
    3. In practica, acei angajatori corporatii tin oamenii si 8 zile fara repaus. Am lucrat 2 ani intr-un Kaufland si duminica aveam tura de 10 ore. Prima zi libera era in cel mai bun caz marti/miercuri. A fost epuizant. Teoretic pontajul era masluit pe regimul luni-vineri 8 ore.
    4. Duminica ar trebui sa fie libera pentru toata lumea care nu lucreaza in servicii de urgenta sau divertisment-alimentatie publica. E conform religiei, e conform respectului intre oameni. Nu are nicio legatura cu nivelul de educatie.
  • +8 (8 voturi)    
    Motivatia propunerii e un ghiveci (Miercuri, 13 mai 2015, 1:24)

    n.dumiritu [anonim]

    Ma surprinde mereu, la initiative de genul celei de aici, faptul ca cei care propun nu au nici o sfiala sa o burduseasca cu argumente din cele mai aberante, mai absurde si mai sfidatoare la adresa bunului simt comun. Ai mereu impresia ca iei nota de rezultatul unui concurs intre imaginatii bolnave in a nascoci argumente cit de cit valide pentru a sustine ceva. Aproape ca-i vezi pe initiatori nadusind si scremindu-se sa inventeze un numar de argumente, la norma, si felicitindu-l pe cel care fata inca unul tras de par. Numai asa imi pot explica ce cauta "reorientare spre familie, miscare in aer liber, cultura" in o propunere de lege privind restrictionarea unor comercianti. Cind se atinge pragul asta de aberatie legislativa, noi toti ar trebui sa ne oprim si sa ne intrebam daca mai avem mintile in ordine. Poate ca sintem prea relaxati, si merge orice - si-or fi zicind cei care arunca cu propuneri.

    Nu sint de acord ca guvernul sau legislativul sa-si ia libertatea de a reglementa orarele de functionare a comerciantilor, indiferent de marime sau domeniu.
  • -6 (8 voturi)    
    nu stiu ce sa zic (Miercuri, 13 mai 2015, 2:55)

    NewLevel [anonim]

    Oamenii care lucreaza acolo, casierele, aia care baga la rafturi, aia care spala pe jos, aia ce parere au?
    Nu mi-ar conveni sa nu mai fie deschise duminica si sa le taie din salariu din cauza asta (care oricum e de mizerie). Voi v-ati uitat la oamenii aia, la fetele de la casa? Sint zombie. In preajma sarbatorilor unele hypermarketuri au deschis non-stop.
    Clientii poate ar fi mai ok ca duminica sa faca altceva. In plus, s-ar mai domoli ritmul vietii (poate). Poate oamenii ar face altceva duminica: s-ar duce la plimbare, ar citi, ar face ceva sport? Aici, in Germania, duminica e o atmosfera patriarhala, e liniste ca la tara. Mie imi place chestia asta, dar altora nu. Imi place, de asemenea, sa pot face cumparaturi cind vreau. M-am obisnuit cu greu, in 3 ani de zile, sa nu pot cobori la parterul blocului sa-mi iau tigari, piine, becuri sau bere la ora 2 noaptea. E adevarat, e o limitare a libertatii mele, dar cu ce pret?
    Si d-aia zic: cei care ar trebui sa decida sint cei care muncesc acolo.
  • +7 (7 voturi)    
    Masura de intimidare (Miercuri, 13 mai 2015, 2:57)

    All y Baba [anonim]

    In contextul scandalului recent al preturilor din hipermarket-uri ca urmare a reducerii iminente a TVA la alimente, proiectul de lege e doar o masura punitiva impotriva hipermarket-urilor si nimic altceva.

    Deci despre ce dezbatere era vorba?
  • +8 (8 voturi)    
    Cititi-le numele cu voce tare (Miercuri, 13 mai 2015, 4:40)

    DKoy [utilizator]

    Nini Sapunaru, Tinel Gheorghe, Cristian Chirtes, Nechita-Stelian Dolha, George Scarlat, Costel Soptica, Vasile Iliuta si Dumitru-Verginel Gireada si va dati seama ce-i poate duce capu' .... si Ceusescu avea exact idei dr genul asta in capatina lui luminata de scinteia rosie.
  • +7 (7 voturi)    
    deputatilor... (Miercuri, 13 mai 2015, 4:41)

    crisic [utilizator]

    Ati scremut si voi o idee.
    In loc sa va concentrati pe sistemele de sanatate si educatie - care sunt varza - o lalaiti pe ce stiti voi mai bine sa faceti: propuneri inutile de trecut in CV.
    N-aveti niciun drept sa interziceti ceva in tara asta. In niciun caz sa faceti programul romanilor care va platesc salariile.
    Va reamintesc "alesilor-de-nu-stiu-cine-ca-le-as-rupe-capul-daca-i-as-cunoaste" ca in tara asta sunt foarte multi romani care chiar muncesc. Care ajung noaptea acasa, iar de multe ori n-au weekenduri libere. Care nu au servitori angajati sa le faca piata. Si care NU accepta sa le fie impus - mai ales de catre voi - un program.
    Hai sa ne concentram un pic pe lucruri cu adevarat importante. Dati voi, deputati pansati in tifon platit de contribuabil, exemple de urmat, apoi poate reusim si noi, pulimea, sa ne sincronizam cu programul vostru "productiv".
    Si inca ceva: "Comertului traditional" tot voi l-ati ingropat. Nu puteti sa-l reinviati a treia zi. Doar l-ati ciomagit sistematic 20 de ani in favoarea marilor retaileri care au cotizat copios la averea voastra. Din cauza voastra suntem un popor care a asimilat greu democratia si capitalismul. Nu putem sa ajungem iar la interdictiile pe care le-am urat cu totii pe timpul comunismului.

    Lui nini sapunaru din focsani pentru care bunul-simt, timpul si spatiul nu inseamna nimic.
  • +11 (11 voturi)    
    :) (Miercuri, 13 mai 2015, 5:37)

    Werwolf1 [utilizator]

    Era singurul lucru ramas nereglementat pana acum . In rest suntem aliniati la standardele din vest cam 100%. Doar hipermarketurile ne tineau din drumul nostru spre progres ,bunastare ,cultura ,familie ,miscare in natura si salvarea balenei albastre . Bravo deputatilor nostri ! Poporul simtea nevoia unei initiative curajoase ca cea de mai sus . Poporul stie ca de 25 de ani deputatii nu precupetesc nici un efort pentru binele si propasirea tarii . BRAVO!!! Mama lor de imperialisti!
    As dori sa propun si eu un proiect de lege care obliga fiecare cetatean al tarii ca duminica sa poarte fes rosu si fular verde cu buline roz.
  • -1 (5 voturi)    
    Închise duminica (Miercuri, 13 mai 2015, 7:36)

    un Revoltat [utilizator]

    Sa fie închise duminica ar afecta milioanele de romani care gasesc ca si relaxare in weekend sa se plimbe la cumparaturi...
    Eu gasesc potrivită propunerea, astfel s-ar mai schimba un pic stilul de viata al romanilor
  • +5 (5 voturi)    
    Maganine inchise (Miercuri, 13 mai 2015, 8:25)

    Filimon [anonim]

    Nu sunt de acord, este economie de piata, nu trebuie redusa concurenta, buticarii daca vor sa vinda sa aibe preturi mai bune si marfa de calitate.
    Nu trebuie inchis nimic in weekend, va dati seama ce cozi ar fi la magazinele mici?
    Pai noi doar in weekend avem timp de cumparaturi.
  • +4 (4 voturi)    
    Sunteti de acord cu inchiderea hipermarketurilor d (Miercuri, 13 mai 2015, 8:26)

    cristi [anonim]

    Pana la urma cu ce-i deranjeaza pe politicieni ca in weekend sunt deschise hipermarketurile? Li s-au stricat lor afacerile?Cred ca din contra..Ia sa studiati de curiozitate cam ce vanzare este intr-o zi de weekwnd fata de o zi normala.Iar chestii de genul ca nu se duce omul la sala sau nu face miscare si se duce la hipermarket...hai sa fim seriosi, la hipermarket te poti duce si la orele 20,00 sambata, iar pana atunci sa tot faci sport ( calarie pe politicieni, alegrare dupa averi, 10 flotari pentru fiecare 10 lei dati in plus la salariu/pensie, etc. ).
  • +4 (6 voturi)    
    din categoria "din putul gandirii" (Miercuri, 13 mai 2015, 8:34)

    anau [anonim]

    mi se pare o tampenie fara margini, si nu pt ca n-as avea eu de unde sa-mi cumpar paine duminica; dar programul magazinelor ar trebui sa si-l faca magazinele, nu guvernul. Ele stiu cel mai bine daca merita sa tina deschis si duminica sau nu. Si la cat de ahtiate sunt dupa profit, eu cred ca o sa considere ca merita. Pe guvern ar trebui sa-l intereseze in schimb daca se respecta legea pt cei care lucreaza duminica, adica daca beneficiaza de zile libere in plus sau li se plateste dublu fiecare duminica lucrata.
  • +1 (3 voturi)    
    Nu . . . (Miercuri, 13 mai 2015, 8:56)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . nu nu nu nu nu nu nu nu nu . . . . . a zecea mie oara NU!
  • +2 (4 voturi)    
    Nu (Miercuri, 13 mai 2015, 9:00)

    tudor constantin [anonim]

    Fara nici o logica aceasta initiativa promivata din ce anm citit de oameni care nu prea au legatura cu afacerile gen Nini Sapunaru fost sef al vamilor. Daca se dorea protejarea micilor comercianti se reglementa acest lucru de la inceput nu acum ..Piata s-a stabilizat si fiecare are locul lui nu vad rostul unei interventii birocratice in comert facuta de niste parlamentari care nu cunosc acest fenomen . Singura motivatie e doar populismul gretos la care apeleaza politicienii fara viziune pentru a se face cumva remarcati.
  • +2 (4 voturi)    
    De ce? (Miercuri, 13 mai 2015, 9:13)

    wp [utilizator]

    ... Sa ne dam noi cu parerea? Proprietarul afacerii face programul cum vrea el. Piata se autoregleaza, daca n-ar avea clienti duminica, ar inchide. De ce sa intervina statul? Parc-am fi in anii '80.
  • +3 (5 voturi)    
    porcărie (Miercuri, 13 mai 2015, 9:15)

    rz_ [utilizator]

    Asta e o măsură sindicală, îi obligi pe angajatori să-şi lase în pace angajaţii. Aproape aş fi de acord dacă s-ar aplica tuturor comercianţilor cu excepţia benzinăriilor şi a câtorva altor categorii. Dar să nu fie deschise doar supermarketurile e o porcărie. Dacă tot e văzută ca "protecţionism", să nu fie deschise nici lunea sau miercurea sau în posturile mari de peste an :D. Bal să fie.

    Cum spuneau unii mai sus, nu e nevoie să reglementăm chiar orice. Angajaţii aceia probabil au tot 2 zile libere, numai că nu sâmbătă-duminică ci alte 2 zile. Angajatorul are deci nevoie de mai mulţi angajaţi. Şi uite aşa devine o măsură care creşte şomajul (infim ce-i drept).
  • -2 (6 voturi)    
    DA (Miercuri, 13 mai 2015, 9:23)

    Doru_T [utilizator]

    și nu pentru că așa e în Vest ci, pur și simplu, pentru că așa este normal. Consider că la super/hipermarket cumpărăturile durează foarte mult iar duminica trebuie să fie zi de odihnă (eventual cu familia, cum ar fi normal). Nu rămânem fără cumpărături pentru că avem destule magazine mici pentru urgențe. Nu rămân fără locuri de muncă angajații hipermarketurilor pentru că oricum sunt aceleași două ture din cursul săptămânii (ba câștigă o zi liberă pentru că salariul e tot același - minim pe economie cu unele excepții). Știu că nu e potrivită comparația dar nici Ceaușescu nu concepea așa ceva. Mă irită că nu sunt incluse și supermarketurile și că nu e o separare clară între supermarket și convenience store (gen Shop&Go)
    • +1 (7 voturi)    
      Habar nu ai (Miercuri, 13 mai 2015, 12:03)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui Doru_T

      Ma nenica , vor ramane pe drumuri angajatii pentru ca nu e "ordinea" din capul tau acolo.

      Simplu:
      Un hypermarket are 10 case , functioneaza 12 ore pe zi.
      Care intr-o saptamna inseamna 840 de ore si care pot fi acoperite de 21 oameni. (nr legala 40h munca/saptamna).
      Daca tai duminica , casele ale raman deschise doar 720 de ore , adica ai nevoie de doar 18 oameni.

      Da e greu in capul tau mic si sec.

      A si in anglia poti sa verific pe sitel tesco , sunte deschise toate duminica. Si in Sua si in Canada.
      • 0 (2 voturi)    
        poate ai dreptate (Miercuri, 13 mai 2015, 14:25)

        Doru_T [utilizator] i-a raspuns lui silmix

        Să presupunem că ai argumente mai bune. Dar după modul în care te adresezi într-o dezbatere și după cum s-a aflat că plătea Udrea postacii (deci adio dezbatere corectă) zic că ești proastă și atât. Succes ţie în general și mie în a mi se publica replica mai civilizată decât a ta.
    • 0 (2 voturi)    
      hello (Miercuri, 13 mai 2015, 14:00)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Doru_T

      eu vreau de joi pana duminica acasa cu familia.
      poate facem lobby sa functioneze hypermaturile numai de luni pana miercuri, ce zici?
      • +2 (2 voturi)    
        ești liberă (Miercuri, 13 mai 2015, 14:40)

        Doru_T [utilizator] i-a raspuns lui moka

        Poţi sta cât vrei cu familia. Dar trebuie să aibă dreptul la duminică liberă și un lucrător din supermarket fără să i se spună că e liber să caute de muncă în altă parte. Da, cunosc lucrător în Kaufland și s-a obișnuit. Dar nu e corect din punctul meu de vedere. Atât.
  • +2 (4 voturi)    
    închidere supermarketuri duminica (Miercuri, 13 mai 2015, 9:41)

    Voicu Emanoil [anonim]

    NU!
    Niște parlamentari ” duși cu pluta”.
    Duminica, nici acum nu ai loc într-o piață cu vad, nu cele amplasate aiurea.
    Dacă n-ar dormi în parlament poate, treji, ar vedea unde trăiesc. Dacă vor comparații, să nu uite de pensii, de salarii, de nivelul de trai.
    Pe semnatari i-aș trimite câteva duminici să vândă în piață, nu să se vândă!
  • +3 (5 voturi)    
    Mandat nul, trebuiau si ei sa promoveze o lege (Miercuri, 13 mai 2015, 9:53)

    Ionescu [anonim]

    S-au gasit niste idioparlamentari cu o initiativa de rah... ca sa nu se considere ca au avut un mandat nul.
    Spuneti si voi daca astia merita dupa un mandat plin de absente si idiotenii sa ne bage mana murdara in buzunare pentru indemnizatii nerusinate.
    Initiative mai intelepte cred ca ar avea elevii de gimnaziu.
    Sunt angajati care lucreaza si sambata; cand sa-si mai faca cumparaturile, parlamentari de carton ce sunteti!
  • -4 (6 voturi)    
    da, este o inititiva buna! (Miercuri, 13 mai 2015, 9:56)

    ndc [anonim]

    a. duminica este normal si necesar sa fie alocata pentru odihna si relaxare atat pentru consumatori (a face cumparaturi nu inseamna nici odihna nici relaxare) cat si pentru angajatii care lucreaza in aceste magazine.
    b. duminica, daca avem mici urgente de cumparaturi, de ce sa nu cumparam de la comerciantii locali (atat din piete cat si de la minimarketuri) astfel incurajandu-i? Chiar dorim sa bagam bani in buzunare doar multinationalelor care isi exporta profitul facut in Romania catre tarile lor de origine?
    • +2 (2 voturi)    
      esti un pr (Miercuri, 13 mai 2015, 11:58)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui ndc

      Te contrazi singur
      2 puncte mari si late scrii 2 tampenii spui

      Ma , daca ii plangi de mila angajatului de la hypermaket , atunci de ce te duci ma neghiobule pe capul angajatului de la buticul de la colt DUMINICA?
      Ala saracu nu are dreptul la odihna DUMINICA?

      Fiti-ar DUMINICA afurista!
  • +3 (5 voturi)    
    Bun (Miercuri, 13 mai 2015, 10:02)

    tudor74 [utilizator]

    Alta treaba nu au decat sa se amestece aiurea in piata libera ! Ce urmeaza ? Sa imi dicteze guvernul cati copii sa fac ?

    Supermarketurile deschise Duminica, asta e ultima si singura problema a Romanistanului !
  • -6 (6 voturi)    
    De acord (Miercuri, 13 mai 2015, 10:06)

    Alex [anonim]

    Sunt de acord.

    Cumparaturile se pot face sambata, cel tarziu.

    Duminica e potrivita pentru odihna, iesire cu familia si/sau cu prietenii. Multi merg la Biserica, altii au alte oportunitati.

    Se potriveste in aglomeratia de astazi un repaos saptamanal.
    • +3 (3 voturi)    
      Și...? (Miercuri, 13 mai 2015, 10:54)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Îți interzice cineva „repaosul săptămânal”? Îți interzice cineva să mergi la Biserică, să pupi moaște sau icoane? Te obligă cineva să mergi duminica la hypermarket, numai pentru că e deschis?
      Personal, nu merg în supermarket duminica decât ocazional, când lipsesc din oraș și nu am încotro. Dar de fiecare dată, observ multă lume, majoritatea cupluri tinere, care-și fac provizii pentru săptămâna care urmează. Ce aveți cu ei? Cine are interesul să iște războiul ăsta absurd? Ne întoarcem cumva la vremuri de tristă amintire?
      Și vă numiți liberali? Rușine să vă fie!
    • +1 (1 vot)    
      sigur (Miercuri, 13 mai 2015, 11:38)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      ca se pot face Sambata cel tarziu cumparaturile.
      dar legea actuala nu ne obliga sa ne facem cumparaturile Duminca.
  • -5 (5 voturi)    
    In Germania (Miercuri, 13 mai 2015, 10:18)

    Andrei [anonim]

    Si in Germania sunt inchise toate magazinele duminica, in afara de unele benzinarii , restaurante, baruri, cafenele, si alte locuri unde iti poti petrece timpul liber. Intr-adevar, la inceput m-am obisnuit greu insa acum cand vin acasa mi se pare atat de ciudat si de stupid intr-un fel sa vad un Lidl sau Penny deschis duminica, din mai multe Motive:

    - nu te influenteaza in niciun fel daca iti faci cumparaturile cu o zi inainte, din contra, ai mai mult timp liber.
    - trebuie tinut cont de drepturile tuturor, nu doar de al meu care am Chef sa imi cumpar ceva duminica de la hipermarket. Si omul ala care vinde acolo are dreptul la o duminica libera, la fel cum trebuie sa fie liber in orice zi de sarbatoare legala. Nu tine faza cu 'trebuia sa inveti mai mult in liceu' fiindca oricum cineva tot munceste in supermarketul ala, fie ca esti tu sau eu, fie ca e popescu si ionescu.

    - nu-s de acord nici cu ideea ca 'e treaba patronului cum isi organizeaza magazinul'. Fiindca tocmai asta e gandirea care ne da noua de furca, trebuie niste legi stricte in cele mai multe domenii de activitate, trebuie organizare riguroasa la orice nivel. Altfel fiecare face ce il taie capu, interpreteaza legea cum vrea si tot omul de rand are de suferit.

    Cel mai bine, pe bune, s-ar imita o gramada de chestii de la anumite tari mai dezvoltate. Legi stricte cu duiumul si poate asa mai civilizam poporul Roman de la badea Gheorghe pana la presedinte si parlamentari. Evident, si sistemele din strainatate au hibele lor, insa rezultatele alora sunt dovada clara ca se poate mai bine ca la noi.
    • +3 (3 voturi)    
      dai in gropi (Miercuri, 13 mai 2015, 11:56)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Uite ma baitule , si eu vreu Duminica libera , da guvernu asta idiot nu vrea sa interzica zborurile de avioane duminica.
      Eu de ce sa muncesc Duminica?
      • -1 (1 vot)    
        fara gropi (Miercuri, 13 mai 2015, 14:24)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui silmix

        Ar trebui Putin mai mult bun simt in comentarii, fiindca texte de genul "dai in gropi" nu prea sunt ok daca le adresezi unor persoane pe care nu le cunosti.

        In fine, n-are rost sa ma zbat eu, in Romania exista doua Probleme : politicienii si oamenii. Am vrea sa fie toate ca afara dar sa se munceasca duminica, sa se fumeze in continuare in baruri, vrem civilizatie dar parcam masina fix la usa blocului sau a magazinului unde intram sa luam o paine. Vrem o gramada de drepturi dar ne asumam foarte putine responsabilitati de toate felurile.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu NU NU (Miercuri, 13 mai 2015, 10:47)

    moka [utilizator]

    de 3 ori NU.
    Sunt total impotriva amestecului grosolan al statului in piata.
    N-am nimica impotriva sa fie inchise Duminica, dar nu prin lege.
    Acest lucru trebuie sa se intample in mod natural, prin evolutia parametrilor din piata. De exemplu atunci cand:
    - forta de munca va deveni mai scumpa
    - munca prestata in week-end si sarbatori legale va fi mai scumpa
    - schimbarea comportamentului cumparatorului care nu-si va mai face cumparaturile Duminica
    - si multe altele pe care va las pe voi sa le listati.

    Mi s-ar parea o lege cu dedicatie si in principiu sunt impotriva la asa ceva. Nu poate aduce nimica bun pe termen mediu/lung. Pe principiul asta pe care-l aplicam acum la hypermarketuri putem sa gasim multe alte domenii pentru care sa dam lege sa nu mai faca afaceri Luni, Marti, sau in week-end. Poftim, de ce o benzinarie poate fi deschisa duminica iar un hypermarket nu? Dar un restaurant de ce poate fi deschis duminica? Si daca restaurantul e deschis Duminica, iar Hypermarketul in week-end nu, atunci de unde-si procura restaurantul carne proaspata? O sa mearga toti la Obor in piata?
  • +2 (4 voturi)    
    Nu (Miercuri, 13 mai 2015, 10:56)

    Flaviu [anonim]

    Clar NU sunt de acord. Eu lucrez de luni pana sambata la o societate si in timpul liber mai lucrez si la o firma de proiectare. De abia reusesc sa ajung acuma sa imi fac duminica cumparaturile pentru saptamana urmatoare.
    Parlamentarii propun asa ceva pt ca ei daca nu merg la munca au foarte mult timp liber si duminica ei isi permit sa mearga la munte sau la mare in cine stie ce tara si de aceea ei considera ineficient programul de lucru de duminica a supermarketurilor.
    Dupa gandirea mea ar trebui procedat altfel, ar trebui facut un sondaj pentru a vedea cand merge lumea la cumparaturi cel mai mult intr-o saptamana. (Sunt convins ca in weekenduri).
  • -4 (4 voturi)    
    Felicitari! (Miercuri, 13 mai 2015, 11:09)

    Felicitari [anonim]

    Felicitari! In sfarsit o initiativa frumoasa! Duminica este pentru odihna si relaxare nu pentru shoping!
    • +3 (3 voturi)    
      Uite ca nu (Miercuri, 13 mai 2015, 11:54)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui Felicitari

      Eu vreau sa fie sambata pentru odihna
      Sa se inchida sambata!

      Ai ceva impotriva?
  • -3 (3 voturi)    
    o chestiune mult asteptata (Miercuri, 13 mai 2015, 11:41)

    Ghe [anonim]

    Observ cu tristete o serie de comentarii mega egoieste a unora care se plang ca nu o sa mai poata sa-si cumpere hartie intima duminica ori bere pentru gratar. Dar nimeni nu se gandeste la faptul ca lanturile de magazine exploateaza o gramada de oameni carora nu le respecta tocmai dreptul de a fi liber duminica. Angajatii sunt pur si simplu obligati sa sclavageasca indiferent de zi sau de sarbatoare. De Craciun, de Paste, duminica si oricand, mamutii comerciali te obliga sa fi prezent fara a putea protesta. O lege in acest sens ar aduce dreptate. Iar berea, micii si hartia de serviciu se pot cumpara si sambata, ca peste tot.
    • +3 (3 voturi)    
      vai de capul tau (Miercuri, 13 mai 2015, 11:55)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui Ghe

      da alora din piete care vor ramane sa vanda nu le plangi de mila ca nu o sa aibe duminica libera nu?
    • +1 (1 vot)    
      Egoist (Miercuri, 13 mai 2015, 12:10)

      Werwolf1 [utilizator] i-a raspuns lui Ghe

      Eu lucrez intr-un loc de unde am o singura zi libera pe saptamana .De multe ori lucrez de dimineata pana seara tarziu si se intampla ca singura mea zi libera din saptamana sa mai pice si duminica . Imi spuneti dumneavoastra cum rezolvam problema? Angajatii hipermarketurilor probabil lucreaza pe ture , eu nu . Si inainte sa propunem sa inchidem hipermarketurile duminica nu e mai bine sa rezolvam problemele cu adevarat mari? Dupa ce vor fi rezolvate astea si dupa ce nivelul de trai va creste nu va mai observa nimeni ca hipermarketurile sunt inchise duminica . Si nu fac parte din cei care isi cumpara numai bere si mici ,iar in definitiv, fiecare cumpara ce vrea . Si eu sunt obligat sa sclavagesc si vad ca nimeni nu face spume pentru mine si pt altii ca mine prin parlament ,senat sau mai stiu eu unde . Sa ma duc in piata sa sprijin comertul tiganesc ? Mai bine umflu buzunarele vesticilor decat sa dau bani alora . Sa rezolve intai ce e de rezolvat si pe urma sa se ocupe de detalii . Poate angajatii din hipermaketuri au liber in timpul saptamanii . Poate prin rotatie ajung sa aiba liber si duminica . Proiectul asta de lege nu e despre angajatii sclavagizati ci despre sprijinirea unui "comert traditional " care este stapanit de hoti si de escroci cu marfuri de cele mai multe ori de provenienta dubioasa si cu conditii infecte de prezentare si desfacere . Din pacate taranul autentic a disparut complet din piete iar trepadusii astia se fac ca il sprijina inventand proiecte de lege fara nici un sens .
    • +3 (3 voturi)    
      Ești penibil! (Miercuri, 13 mai 2015, 12:18)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Ghe

      „De Craciun, de Paste, duminica si oricand, mamutii comerciali te obliga sa fi(i) prezent fara a putea protesta.”
      Poți fi mai explicit? CUM te obligă „mamuții comerciali” să fii prezent? Vin la ușa ta și te somează să te îmbraci iute și să mergi la supermarket, că altfel îți zboară creierii?
      Nu vă e rușine să postați mizeriile astea?
    • +1 (1 vot)    
      alt argument "de rahat"... (Miercuri, 13 mai 2015, 12:59)

      un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui Ghe

      vad ca nu mai puteti de grija "angajatilor" exploatati... sunt cumva sudati acolo? legati cu lanturi? nu le convine regimul "sclavagist"? sunt liberi sa-si gaseasca altceva... LIBERI sa-si faca propriile calcule si sa hotarasca cum si ce le este bine/potrivit!!! NU sa stabileasca altii pentru ei prin tot felul de idiotenii de "legi"... lasati dracului toata supra-reglementarea asta la care supuneti piata (si viata)...
      si nu in ultimul rand: cine sunteti sau va credeti voi, cei care va simtiti datori si/sau indreptatiti sa-mi reglementati MIE sau altora viata? in afara celor cateva aspecte cu adevarat esentiale (si care reprezinta exceptii)...
      • 0 (0 voturi)    
        Quod erat demonstrandum (Joi, 14 mai 2015, 0:15)

        ghe2 [anonim] i-a raspuns lui un_anarhist_moderat

        Ma refer la egoiesmul evident care transpira prin fiecare litera din raspunsurile voastre. In afara de asta va sugerez sa va documentati cu privire la salariile de mizerie, conditiile de lucru si planificarea turelor practicate de mamutii comerciali. O sa intelegeti de ce spun ca exploateaza o categorie de oameni care efectiv nu are cum sa devina bancher, It ist etc. Si nu neaparat din cauza unei inferioritati intelectuale cat datorita unor factori conjuncturali de genul : nu pot face o facultate pt ca trebuie sa muncesc ca sa-mi intretin familia etc. Chiar atat de greu este sa-ti faci cumparaturile in alta zi, din alta sursa, in alt mod ? Exista case de comenzi online care livreaza la domiciliu- spre ex. Membrii ai familiei mai putin ocupati in cursul saptamanii, magazine de cartier deschise pana mai tarziu, etc. Este o chestiune de civilizatie si respect fata de conationalii nostrii care zi de zi muncesc ca noua sa ne fie mai comod. Oricum mai devrema sau mai tarziu o astfel de masura o sa dvina norma UE pt ca este debun simnt.
  • +3 (3 voturi)    
    NU (Miercuri, 13 mai 2015, 11:51)

    sgc [anonim]

    Piata trebuie sa dicteze programul unor magazine, hypermarket sau supermarket, nu prin lege!
    Nu va mai bagati in legile economiei de piata!
  • -3 (3 voturi)    
    pentru (Miercuri, 13 mai 2015, 11:55)

    edwardv [anonim]

    Sunt de acord ca duminica sa se inchida. Este inuman sa lucrezi aproape in fiecare week-end pe un salariu mic. S-ar dezvolta si magazinele mai mici de cartier.
  • -3 (3 voturi)    
    duminica tre sa fie libera pt toata lumea (Miercuri, 13 mai 2015, 11:55)

    plebeu [anonim]

    da, sunt exemple in tarile civilizate si e pacat sa nu copiem macar lucrurile morale.
    • +2 (4 voturi)    
      tari civilizate? (Miercuri, 13 mai 2015, 12:17)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui plebeu

      In Anglia , Sua , Canada sunt deschise bine mersi Duminica.

      Daca nu stii despre ce vorbesti , nu mai tasta prostii p-aici.
      • -1 (3 voturi)    
        tari europene civilizate (Miercuri, 13 mai 2015, 13:23)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui silmix

        omul se referea la tari cu adevarat civilizate si mai ales tari din zona UE: tarile nordice, Elvetia, Germania.

        Sua si canada fac parte din alt spectru.
        • 0 (0 voturi)    
          Ahaaa, am inteles acuma. (Miercuri, 13 mai 2015, 14:06)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui neurino

          Dar te rog sa ne spui si nou cam pe unde se afla spectral Romania intre cele 2 extreme mentionate de tine "tarile cu adevarat civilizate" si Canda&SUA?
  • +3 (3 voturi)    
    O mizerie comunista (Miercuri, 13 mai 2015, 12:06)

    Kap [utilizator]

    Nu ar fi deloc normal să impună această restricţie comunistă mizerabilă. Magazinele mici? Să găsească soluţii şi să muncească mai mult pentru clienţi, nu să mă oblige nişte putori de parlamentari şpăgari să cumpăr doar în timpul săptămânii din hypermarket.
    Iar angajaţii marilor lanţuri nu sunt obligaţi să accepte orice salariu şi condiţii, se pot duce în alte părţi dacă nu le convine.
    "Marile spirite" din parlamentul de penali ar putea să analizeze Codul Muncii şi să propună acolo modificări dacă îi frige atât de tare de bieţii angajaţi.
  • +4 (4 voturi)    
    Motivare desprinsa din propaganda comunista (Miercuri, 13 mai 2015, 12:16)

    Simona_Srb [utilizator]

    Pot sa inteleg ca si angajatii din Hipermarketuri au dreptul la zile libere, cum se motiveaza decizia asta in vest, dar sa-mi spuna mie o lege cum si cand sa-mi petrec timpul meu liber e aberant si insultator.

    Iar pentru angajati se pot da legi care sa-i oblige pe angajatori sa le dea angajatilor cel putin 2 zile libere pe saptamana indiferent de domeniu, sa le limiteze mai drastic numarul de ore lucrate per angajat si asa ii fortezi sa angajeze mai mult personal, ca sa-si acopere necesarul, rezulta mai multe locuri de munca, oameni cu mai mult timp liber si un standard de viata mai ridicat, toata lumea e fericita.
  • -2 (4 voturi)    
    De acord cu inchiderea magazinelor duminica (Miercuri, 13 mai 2015, 12:20)

    J [anonim]

    Sunt de acord cu inchiderea magazinelor duminica:
    - in primul rand pentru respectarea drepturilor omului, vanzatorii si toti cei care lucreaza ina ceste magazine au si ei dreptul la duminica libera.
    - in al doilea rand, pentru liniste si scaderea intensitatii traficului, scaderea poluarii, - duminica este totusi zi de repaus
    - m-ar mira ca romanii care se declara foarte credinciosi sa nu fie de acord cu acest demers, avand in vedere ca duminica este zi de pauza impusa prin religia ortodoxa...pentru nu este un motiv, insa pentru o tara ortodxa ar trebui sa fie
    - prin puterea exemplului - in Austria duminica se inchid magazinile, Viena- duminica este un oras linistit cu aer curat
    - cumparaturile se pot face sambata, duminica fiind dedicata altor preocupari....
    - nu cred ca ar scadea vanzarile ....
    Mi se pare o solutie moderna, necesara si utila.
    • 0 (0 voturi)    
      deci in Austria (Miercuri, 13 mai 2015, 14:10)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui J

      prin puterea exemplului nu prin puterea legii.
  • -3 (3 voturi)    
    Foarte de acord (Miercuri, 13 mai 2015, 12:29)

    dan33 [utilizator]

    E o masura buna! Oamenii se vor reorienta catre cultura, sport si facutul de copii, ceea ce ar fi foarte bine.
  • +1 (1 vot)    
    inca una bucata "lege" (Miercuri, 13 mai 2015, 12:42)

    un_anarhist_moderat [utilizator]

    cu care vor sa ne blagosloveasca stimatii "purtatori de grija altora"... si pe care noi sa o "inghitim" cu supunere si resemnare... pentru ca, nu-i asa, "unde-i lege nu-i tocmeala" sau "asa-i civilizat (nemteste?)" sau "x+y+z" argumente de rahat, partizane si interesate in functie de pozitia si afinitatile onor sustinatorilor...
    unde e mult trambitata si laudata PIATA LIBERA??? unde este capitalismul simplu si cinstit care a impulsionat societatea occidentala, lumea libera pana'n anii 80? unde e capitalismul antreprenorial sanatos, simplu si limpede, cu foarte putine (preferabil deloc) reglementari, cu foarte putine (preferabil deloc) taxe aberante, cu foarte putina (din nou, preferabil deloc) interventie a statului, indiferent de forma in care aceasta "autoritate" ar fi exercitata?
    crizele apar atunci cand piata libera incepe sa fie "reglementata"... cand apar gramezile de "purtatori de grija altora" care pervertesc liberalismul in numele unui asa-zis "bine public"... si cu toate ca numai aceasta interventie ar fi de ajuns ca sa darame intreg conceptul de piata LIBERA, mai avem SIi ceva in plus: coruptia sistemului care guverneaza in numele si pentru "binele" vezi doamne al majoritatii... e momentul sa ne lipsim de "binefacerile" pe care statul ni le baga pe gat prin gramada din ce in ce mai mare de norme, reglementari si legi fara nici un folos real, si fara alt suport decat cel al birocratilor care inventeaza si cultiva sistemul... un sistem care fiinteaza aproape in exclusivitate pentru a le justifiaca existenta... un sistem pe care, culmea ironiei (sau prostiei?), il finantam cu banii nostri (taxe si impozite)... asta desi nu ni-l dorim si il gasim nefolositor (sau mai rau) in marea majoritate a cazurilor...

    ASA CA: mai lasati-ma dracului cu astfel de "legi"!!! cine nu vrea hypermarket duminica sa-si dea o "lege" INTERNA si sa nu se duca la cumparaturi duminica!!! sa nu stabileasca pentru mine ce e bine si ce e rau!!!
    • +1 (1 vot)    
      Capitalismul adevarat... (Miercuri, 13 mai 2015, 13:07)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui un_anarhist_moderat

      nu socialismul european in gasesti in statele unite.

      Acolo unde walmartul din mijlocul new yorkului e deschis non stop luni-duminica.
  • +1 (1 vot)    
    Ponta ne duce catre comunism (Miercuri, 13 mai 2015, 13:04)

    NitaTraian [anonim]

    unde este concurenta ?! lasa omul sa cumpere de unde vrea, sa tina deschis cat vrea, daca se altereaza alimentele in hipermarcheturi, cine o sa le cumpere ?! tot noi, nu Ponta
    • 0 (0 voturi)    
      N-ați înțeles... (Miercuri, 13 mai 2015, 14:03)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui NitaTraian

      Sau n-ați citit articolul. Chiar prima frază ne anunță că „găselnița” asta super-deșteaptă aparține celor porecliți „liberali”. Ale căror interese („liberale”, nu-i așa?) coincid, ale naibii de bine, cu ale adversarilor (de fațadă) pesediști.
  • +2 (2 voturi)    
    niste idioti (Miercuri, 13 mai 2015, 13:13)

    vodatepes [utilizator]

    Mama ce grija au niste alesi fata de noi si uni de pe aici care se dau destepti . Mai bine propuneti ba desteptilor pentru cei care lucreaza duminica sa fie platiti dublu sau tripul pentru orele prestate.Credeti ca daca dati o lege in sensul plati orelor lucrate duminca si in zilele libere legal cu o suma dubla sau tripla , angagajti isi vor mai pune problema ca e duminca? Din contra s-ar bate sa prinda tura de duminica. Daca nu lucreaza duminica credeti ca partoni nu vor trece la scaderea salariului? Vor trece la reducerea lor pentru ca salarile se platesc din incasari ba desteptilor dar voi ce sa intelgeti , voi care sunteti in parlament si luati bani si când stati la beciul domnesc.?
  • +2 (2 voturi)    
    Viktor Orban (Miercuri, 13 mai 2015, 13:13)

    Marius _ Timisoara [anonim]

    Idiotii doresc sa preia modelul maghiar al lui Orbanica Viktorash ...care a introdus aceasta masura tampita in tara vecina ! pai D-le...firmele stabilesc programul lor de lucru ...ce pana mea ...daca sunt privat pot lucra non-stop ( bineinteles daca nu-i deranjez pe cei din jurul meu ..nu poluez fonic , nu intervin in viata normala a altora ) ..ca de aia sunt privat ...daca vreau sa castig banuti , lucrez ca titirezul !
  • +1 (1 vot)    
    Inchiderea supermarketelor duminica (Miercuri, 13 mai 2015, 13:42)

    radu [anonim]

    Toata saptamana muncim, cand ne mai facem cumparaturile. Inchideti supermerketele ca sa ramana mizerele ''bacanii'' de colt de strada.
    Brava, bre!
  • +1 (1 vot)    
    comert duminica (Miercuri, 13 mai 2015, 14:23)

    fain [anonim]

    Alesii nostri ar trebui sa se focuseze pe proiecte de legi benefice pentru societate.
    Din pacate, ori nu au ce face, roi servesc altor interese, ori pur si simplu doresc sa iasa in evidenta, asa incat fromeaza cativa ciudat un grup de initiere a unei legi carea nu aduce nimic bun, in cel mai rau caz e neutra pentur societate.

    De ce ii deranjeaza marketurile deschise duminica? Asta sa justifice in proiectul lor de lege, nu prostii ca s-ar schimba stilul de viata, pe care ei oricum nu au drpetul sa il schimbe doar asa, ca vor o lege.
    Si a-propos de familie, foarte multe familii merg duminica la cumparaturi, deci in nici un caz nu este afectata viata de familie.
  • -2 (4 voturi)    
    program supermarket (Miercuri, 13 mai 2015, 14:48)

    ion [anonim]

    oricine ai fi ! Vrei sa lucrezi la un supermarket 7 zile din 7 si sa ceri o zi lbera !?! stii ce program au acei oameni?!
    • +1 (1 vot)    
      Amice (Miercuri, 13 mai 2015, 23:46)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Asta e cu totul alt subiect de discutie care nu justifica promulgatea unei legi care sa specifice ca super/hypermarketurile sa fie inchise in week-end.
  • -1 (3 voturi)    
    program (Miercuri, 13 mai 2015, 15:09)

    MG [anonim]

    Vă dau eu un caz din Danemarca (în 2003, nu știu exact cum este acum): TOATE magazinele au program L-V de la 09:00 la 17:00 și sâmbăta 09:-14:00, cu excepția unor supermarket-uri și mall-uri care au program în cursul săptămânii până la 18:00 sau 19:00. I-am întrebat pe danezi de ce este așa că eu dacă vreau o pâine la 12 noapte cobor și iau de la magazinul non-stop de la colț. Și cum reușesc ei să își facă toate cumpărăturile dacă și ei muncesc tot până la 17:00. Răspunsul a fost că toți își fac cumpărăturile sâmbăta sau merg la surpermarketurile deschise până mai târziu și că este o lege veche, de pe la 1900 (când au vrut să asigure un program mai bun pentru vânzători) și că acum (repet în 2003) este un curent care cere schimbarea legii pentru un program mai flexibil dar în mod sigur nu se vor deschide duminica pentru că se opune biserica (că duminica nu se lucrează). Probabil că vor prelungi programul în cursul săptămânii și sâmbăta, dar legea va urma un parcurs care nouă ni s-ar părea foarte ciudat: în dezbatere publică vreo doi ani (ca să o întoarcă pe toate fețele să vadă care ar fi toate implicațiile atât economice cât și sociale, la dezbatere participă atât patronatele, cât și sindicatele și asociațiile de consumatori), apoi se dezbate în parlament (și nu au limită de timp după care se aprobă tacit) și abia apoi este promulgată și intră în vigoare.
    În Danemarca și în Suedia chiar și cluburile sau barurile au program limitat: maxim ora 02:00, iar în Copenhaga sunt doar vreo trei restaurante care au bucătăria deschisă mai târziu de ora 22:00 (adică până la ora 23:00). Și totuși ei reușesc să trăiască și să își facă toate cumpărăturile.
    Încă o dată spun: situația este din 2003 dar cred că este interesant cum se procedează pentru schimbarea unei legi
  • 0 (0 voturi)    
    ca de obicei (Miercuri, 13 mai 2015, 15:12)

    JustU [anonim]

    Cetatenii Romaniei, direct vizati de o asa lege isi petrec timpul raspunzand la un sondaj pe net. De ce nu militati,mai bine, pentru introducerea referendumurilor in chestiuni care tin de legi de genul asta. Exemplul Europei si al Elvetiei fiind deja dat in privinta orelor de program ale magazinelor, de ce nu am lua exemplul elvetienilor si nu am incerca sa facem sa fim luati in calcul direct prin intermediul referendumurilor. Daca un astfel de proiect de lege ar fi supus intai unui referendum national, toata lumea ar fi multumita si 'alesii nostri' nu ar face de capul lor llegi inutile.
  • -1 (5 voturi)    
    suparmarket duminica (Miercuri, 13 mai 2015, 15:26)

    contribuabil [anonim]

    Da ,sa fie inchise,
    E normal sa ne gandim si la lucratorii din supermarket . Si daca ma gandesc bine parca vreo 95% ne-am declarat crestini ?! care drept consecinta respectam ziua de duminica .
  • -1 (5 voturi)    
    Da (Miercuri, 13 mai 2015, 16:08)

    Laur [anonim]

    Sunt de acord.

    Nu pentru ca asa e in Elvetia, ci pentru ca e un moft gratuit. Putem cumpara ce avem nevoie din timp.
    Avantajul este ca traficul s-ar linisti. Nu ar mai fi multi stresati care claxoneaza pentru ca se grabesc sa cumpere cine stie ce.

    Macar duminica sa nu aud claxoane!
  • +1 (5 voturi)    
    Sunt de acord (Miercuri, 13 mai 2015, 16:13)

    Trojan.H [utilizator]

    Sunt de acord ca e o timpenie socialisto-sovietica.
  • -2 (6 voturi)    
    duminica nu se vinde nici nu se cumpara (Miercuri, 13 mai 2015, 16:56)

    stefan [anonim]

    Citind comentariile constat cu tristete ca ati pierdut semnificatia zile de duminica ati pierdut esenta ei si de ce a aparut . Este o zi dedicata lui Dumnezeu cind nici nu se cumpara nici nu se vinde ,cind poti uia de grijile din timpul saptaminii si nu pe rind cum vor uni si toti in acelasi timp ,ai 6 zile cind poti sa cumperi voi vreti si in a 7 sa nu va desprindeti din hora in care jucati ca niste roboti?
  • -1 (1 vot)    
    e clar ca momârlanii politici tre' schimbati (Miercuri, 13 mai 2015, 20:12)

    looserul ne'emigrat [anonim]

    A venit momentul sa se ceara afara initiatorii, c-au îmbatrînit degeaba- se cunoaste educatia primita de la taticii lor bolsevici.
    1.Cum ramîne cu scaderea consumului?
    2.Deja s-a facut un efort bugetar cu scaderea aiurea a TVA-ului, care nu a facut decît sa avantajeze companiile - prostimea va plati in continuarea aceleasi preturi - mai bine ar inventa alte taxe (daca tot le da mintea pe-afara si ca sa nu se dezminta)
    3. Pe unde ar mai adasta pensionarii care n-au bani sa-si cumpere / sa întretina un consum de aer conditionat vara?
    4. Gealatii de partid si de stat de la ANAF vor avea timp sa-i calareasca pe micii vânzatori mai abitir ca pîna acum - sanse ca ciuma rosie sa sugrume de tot initiativa privata
    5. Cum ramîne cu concurenta - nu vi se pare ca miroase a concurenta neloiala si ca unii vor fi avantajati in aceste conditii?
  • -1 (1 vot)    
    NU (Joi, 14 mai 2015, 13:45)

    Anca Badea [utilizator]

    NU
  • 0 (0 voturi)    
    DA, DORESC ASTA (Sâmbătă, 16 mai 2015, 12:55)

    keiser_soze [utilizator]

    inchiderea hipermarketurilor duminica si de sarbatori legale !
    Romanii traiesc doar pentru mancare ????
    De voluntariat ati auzit ?
    De ajutorarea celor nevoiasi, copii, batrani, cei care nu au avut aceleasi sanse ca voi, imbuibatii, in viata ?
    Cum naiba vreti sa construiti societatea civila, in hipermarket, cumparand o ciunga si o eugenie ???
    Dar de curatarea orasului, de infrumusetarea lui fara a astepta o recompensa materiala, ati auzit ? De sport, plimbari in natura, citit o carte in parc, stat cu copiii mai mult ?
    Este hipermarketul folositor pentru creier ?
    INCHIDETI-LE ! Duminica !
    O sa vedeti ca veti supravietui !