Cresteri ale vanzarilor de doua cifre dupa primele doua saptamani de TVA redus la alimente 

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 2 iulie 2015, 11:55 Economie | Companii

Supermarket
Foto: AGERPRES

Primele doua saptamani dupa intrarea in vigoare a reducerii TVA la produsele alimentare a adus cresteri mari, cu doua cifre ale vanzarilor pentru unele produse, atat in comparatie cu perioada precedenta, cat si fata de cea similara din 2014, informeaza un comunicat de presa al Nielsen Romania.

Astfel in primele doua saptamani din iunie numarul de produse vandute a urcat cu 12 procente fata de a doua jumatate a lunii mai si cu 17% fata de perioada 2-15 iunie 2014.



"Preturile au scazut in medie cu -11% in categoriile monitorizate de noi, retailerii impreuna cu producatorii mentinandu-si promisiunea facuta consumatorillor. Rezultatele nu au intarziat sa apara, cele mai dinamice categorii de produse fiind cele care au redus pretul cel mai mult”,  arata sursa citata.

Pentru cafea, de exemplu, o reducere de pret in medie cu 15% a produselor a dus la o crestere a volumelor cu aproximativ 25% fata de aceeasi perioada a anului trecut (1-14 iunie). Alte categorii foarte dinamice au fost carnea, branza, bauturile non-alcoolice si snacksurile.

Nielsen Romania estimeaza ca vom avea parte de multe schimbari in piata: "Vor trece consumatorii catre produse premium, vor consuma mai multa cafea, carne si branza sau este doar un efect imediat al reducerii preturilor? Cat vor ramane preturile la acest nivel si ce se va intampla cand acestea vor incepe sa se majoreze?"












3534 vizualizari
  • +2 (2 voturi)    
    minunat (Joi, 2 iulie 2015, 13:12)

    pehash [utilizator]

    si aceasta crestere sigur nu are nici o legatura cu faptul ca populatia a preferat sa rabde cateva saptamani pana scad preturile?... la aceasta intrebare s-ar putea raspunde foarte usor comparand trendul pe primul semestru 2014 cu S1.2015
    • -1 (1 vot)    
      Dar anul trecut ce are? (Joi, 2 iulie 2015, 17:12)

      unu [anonim] i-a raspuns lui pehash

      Nu e suficient sa te uiti la aceeasi perioada din anul trecut (+17%)? Sau si atunci stiau ca o sa scada TVA-ul?

      In orice caz, aceasta crestere nu e bazata doar pe consum. Da, produsele sunt mai ieftine iar puterea de cumparare a crescut. Cel mai probabil, rezultatul este ca intr-adevar romanii isi permit mai multe si consuma mai mult.

      Pe de alta parte, cu TVA mic, nu-ti mai arde sa te risti la o evaziune. Deci si albirea economiei duce la o asa-zisa crestere din fiscalizare.
      • +1 (1 vot)    
        geniule (Joi, 2 iulie 2015, 23:11)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui unu

        dar daca in mai 2015 vanzarile au fost mai mici decat in mai 2014 si per ansamblu vanzarile pe mai+iunie 2014 sunt egale cu mai+iunie 2015?
  • 0 (0 voturi)    
    TVA (Joi, 2 iulie 2015, 14:21)

    Carcotasul [anonim]

    Eu nu-mi aduc aminte ca in ultimii 20 de ani sa se fi diminuat vreo taxa si vreun impozit in Romania. Au fost doar majorari, toate pe spatele consumatoruluui final, al populatiei in speta.
    Ce aveti oameni buni, preferati sa creasca TVA si impozitele?
    Cum adica au stat unii sa moara de foame ca sa astepte sa scada TVA???!! Va dati seama unde am ajuns daca am ajuns sa criticam o masura care stimuleaza consumul. Nu ne bucuram ci o criticam, impreuna cu FMI si Comisia Europeana! Cat de aberant este. Alo, putina ratiune nu ar strica! Desi nici obervatia comparatiei S1 2014 cu S1 2015 nu e incorecta!
    • +1 (1 vot)    
      impozitul de 16% (Joi, 2 iulie 2015, 23:13)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Carcotasul

      Ionut Popescu, cel mai eficient ministru de finante al Romaniei. Din pacate avea prea mult chef de munca pentru un guvern condus de un anume Tariceanu...
  • 0 (0 voturi)    
    lectii de fiscalitate ... (Joi, 2 iulie 2015, 14:22)

    dana eugenia [anonim]

    ... live si gratis pentru cocoshelul Bloom si alti economisti "facuti, nu nascuti" :)
    scazi taxele ->cresc incasarile, mai ales pe "chestiile" cu volume mari de tranzactionare ...

    prea putin cred ca a fost influentata cererea mare de produse post-1-iunie de o asteptare de diminuare (stai 1 saptamana fara sa mananci branza, cartofi, castraveti/) ci mai degraba de nebunia specifica a romanilor cand apar produsele "la oferta" :))
  • 0 (0 voturi)    
    cantitativ (Joi, 2 iulie 2015, 19:53)

    strutul [utilizator]

    1. Tinand cont ca avem crestere ecomonica, e clar ca avem o crestere a vanzarilor.

    2. Cine a cumparat imediat dupa scaderea tva-ului la unele produse a avut pret mai bun. Acum preturile s-au ridicat la nivelul anterior scaderii tva-ului.
    Concret:
    In aprilie cumparam 4 pachete de Aptamil cu 199 lei, pana in momentul scaderii tva-ului, pretul crescuse la 214 lei. Imediat dupa scadarea tva-ului, pretul era 188 lei. Acum cat crezi ca e pretul ? 199 lei (magazinul este emag).
    In concluzie daca faceam cumparaturi imediat dupa scaderea tva-ului pierdeam mai putin.