Seful Lukoil Rusia ii scrie lui Klaus Iohannis pentru a cere o intalnire in care sa fie discutate problemele sensibile ale activitatii curente

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 14 iulie 2015, 18:26 Economie | Companii

Presedintele Lukoil, miliardarul ruso-azer Vagit Alekperov, solicita, intr-o scrisoare transmisa lui Klaus Iohannis, o intalnire cu acesta pentru a discuta "problemele sensibile ale activitatii curente", dupa ce autoritatile din Romania au pus sechestru pe doua miliarde de euro pe conturile companiei.

In scrisoarea obtinuta de DIGI 24, Alekperov solicita o "intalnire personala" cu Klaus Iohannis in care doreste sa abordeze si "planurile pe termen lung ale Lukoil in Romania".

Potrivit sursei citate, Vagit Alekperov il informeaza pe Klaus Iohannis ca filiala din Romania este "la limita inchiderii " si cere sprijin din partea presedintelui "pentru o ancheta transparenta".

Alekperov mai afirma ca societatea a respectat permanent legislatia din Romania si precizeaza ca a transmis "o adresa in atentia autoritatilor Uniunii Europene in scopul desfasurarii unei cercetari cat mai deschise, deoarece functionarea societatii influenteaza asigurarea cu produse petroliere a intregii Uniuni Europene".










11552 vizualizari
  • +24 (30 voturi)    
    Smells (Marţi, 14 iulie 2015, 18:30)

    nano2k [utilizator]

    Smells like "Şpagă".
    Russian Şpagă.
    • +21 (25 voturi)    
      2 miliarde de euro !??? (Marţi, 14 iulie 2015, 20:18)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Reprezinta ca 2% din PIB-ul României. Adica o grămadă de bani. N-am crezut niciodată ca rușii fac atâția bani in România...
      Sper ca Johannis să-i refuze orice i-ar cere....
      • +4 (6 voturi)    
        :)Corecție! (Miercuri, 15 iulie 2015, 3:02)

        dvribe [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        Dacă ziceai de ,, cash-flow,, care de fapt n-are nici o treabă cu pib-ul!!!!!!:))))),aș fi dat un like::)Așe,zic doară că vagit ăsta să-și vază de,, putinul,, lui,că precis or fi amici��
        • +14 (14 voturi)    
          pe langa (Miercuri, 15 iulie 2015, 7:59)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui dvribe

          spaga, cum zicea mai sus @nano2k, miroase si a santaj.
          ce sa vrei sa discuti cu presedintele unui stat? ce, el este procurorul care a anchetat jaful? el este judecatorul care a dispus sechestrul? sau rusnakul e convins ca Romania e o fosta republica sovietica din federatia rusa?
    • +19 (19 voturi)    
      Cred ca..... (Marţi, 14 iulie 2015, 22:02)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      ......mai degraba decat spaga este amenintarea cu dezvaluirea spagilor date deja si a persoanelor implicate, ca de aici si "problemele sensibile ale activitatii curente", precum si aluzia la sprijinul "pentru o ancheta transparenta", adicatelea, daca faceti figuri, dam totul in vileaga, adica "transparent".

      Asta ar fi catastrofal pentru politicieni si cred ca multi dintre ei isi vor baga piciorul in ghips.
      Sa vedem daca Iohannis va ceda, afland ca si politicieni din "opozitie" sunt pe statele de plata ale lui Vagit Alekperov iar unii chiar si pe unele sate de pata ceva mai.......murdare.

      Oricum, ruso-azerul ameninta cu un mare tambalau, din moment ce spune ca "a transmis o adresa in atentia autoritatilor Uniunii Europene in scopul desfasurarii unei cercetari cat mai deschise", adica va da cu rahat in ventilator si ii va stropi pe toti, inclusiv pe aceia din UE care s-au dedulcit la "matriosca" ruseasca.
  • +27 (27 voturi)    
    bai da' toti aveti probleme sensibile (Marţi, 14 iulie 2015, 18:35)

    mnicku [anonim]

    cum ar fi.... nu vrem sa platim .
    Pai si eu am si Vasile si Ion si Ana si Maria sau noi nu sintem prioritari pt ca sintem romani
    • +21 (21 voturi)    
      Pai, nu prea mai vrem (Marţi, 14 iulie 2015, 19:43)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      sa platim!
      Suntem demni, asa ca mergem la benzinariile lu'coi si facem ca grecii; renegociem!
      Nu asa au spus rusii; am invins in Grecia!
      E, sa invinga si in Romania. Eu vreau sa mai platesc la rahaturile lor de benzinarii, rafinarioi, .... nimic!
  • +35 (35 voturi)    
    Normal, (Marţi, 14 iulie 2015, 18:41)

    mono61 [utilizator]

    tovarășul Alekperov se crede în Rusia, cînd vrea ceva vorbește cu Putin!
    • -5 (7 voturi)    
      Nu stiu (Miercuri, 15 iulie 2015, 7:20)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui mono61

      Daca vorbeste cand vrea cu Putin. Dar Romania este o tara mai mica, decie vident puterea lui e mai mare.
  • +29 (29 voturi)    
    Rusii cred ca pot rezolva orice (Marţi, 14 iulie 2015, 18:46)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    prin spagi, amenintari, santaj etc.

    Orice inafara de propria lor mentalitate si problemele care apar din cauza ei.
  • +32 (32 voturi)    
    Cum ramane cu taxele catre statul roman ?! (Marţi, 14 iulie 2015, 18:48)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Evaziunea fiscala a Luckoil in Romania este imensa si taxele trebuie platite !
  • +2 (24 voturi)    
    Asa au facut memorii si cei de la ALRO ! (Marţi, 14 iulie 2015, 18:48)

    NicolaeA [utilizator]

    Tot la presedentie ! Sper ca actualul Presedinte se va ferii de astfel de intalniri !
    • +8 (12 voturi)    
      asa (Miercuri, 15 iulie 2015, 0:52)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      si? Cei de la alro au cerut cu totul altceva, nu sa-i scape presedintele de justitie. Iar presedintele a transmis cererea alro catre primul ministru, asa cum era normal, deci s-a ''feriit'' de intilniri. Asa ca nu prea vad legatura.
  • +31 (31 voturi)    
    sper sa nu accepte (Marţi, 14 iulie 2015, 19:06)

    loook! oil? [anonim]

    sper sa nu accepte, in nici un caz presedintele nu trebuie sa se intilneasca cu un mogul.
    Poate phonta.
  • +31 (31 voturi)    
    Adica, hai sa o rezolvam cumva... (lol) (Marţi, 14 iulie 2015, 19:16)

    Cetatean97513 [utilizator]

    Ce treaba are presedintele cu afacerea Luc?
    Daca era afacere in regula nu avea de ce sa se vada cu Presedintele.
    Nu stie ca aici nu e rusia unde Putin e "comandant suprem" si face ce vrea el?!
  • +30 (30 voturi)    
    De ce nu cu "pretenul " cel schiop ? (Marţi, 14 iulie 2015, 19:26)

    Plagarus [utilizator]

    Smenurile se inodau doar cu penalul Ponta !
    Acum luati-l si congelati-l pe la Verkoiansk.
    • +16 (16 voturi)    
      NATIONALIZAREA luk, (Marţi, 14 iulie 2015, 20:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      si ambasada mujiciei RAUS !
  • +22 (24 voturi)    
    chiar (Marţi, 14 iulie 2015, 19:29)

    tot [anonim]

    eu zic ca presedintele nu se va intilni cu individul !
    • -2 (20 voturi)    
      Ba da (Marţi, 14 iulie 2015, 19:59)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui tot

      Pentru ca USL nu a murit, doar s-a transformat un pic.
      • 0 (12 voturi)    
        adica (Marţi, 14 iulie 2015, 20:03)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        adica care e legatura iohannis usl?
        si de ce l-ar primi sau nu?
        pe oricare ar trebui sa il primeasca, daca are o problema. ca nu se rezolva? se speram ca nu le da satisfactie infractorilor astora.

        cu siguranta daca era ponta presedinte "se rezolva". cu iohannis nu prea merge.
    • +5 (5 voturi)    
      Cu tinerii basarabeni (Miercuri, 15 iulie 2015, 7:23)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui tot

      Nu s-a intalnit. Marsul a fost organizat exact ca sa nu se intalneasca. Initial, tinerii stiau ca pleaca din Iasi cu un tren de noapte, pt ca sa ajunga dimineata in Bucuresti. Apoi au luat trenul de dimineata, exact la timp sa plece Iohanni se la Cotroceni.
  • -17 (19 voturi)    
    calculat (Marţi, 14 iulie 2015, 20:00)

    nevoia [anonim]

    Trebuie sa fie si presedintele, merge vorba totusi de cateva mii de oameni care vor ramane fara loc de munca, si cum ii va ajuta pe acei oameni??? e o treaba belicoasa, de care se stia, si care nu va avea niciodata o rezolvare simpla.
    • +8 (14 voturi)    
      acei (Marţi, 14 iulie 2015, 20:19)

      tot [anonim] i-a raspuns lui nevoia

      acei oameni , ca si restul sa invete sa se ajute singuri.nu e nimeni obligat sa te duca de mina pina mori.
      • +8 (8 voturi)    
        Angajatii nu sunt responsabil de actiunile patroni (Marţi, 14 iulie 2015, 21:26)

        nicu_dicu [utilizator] i-a raspuns lui tot

        Angajatii nu au nici o vina. Ar trebui ca luckoil sa fie nationalizata... iar acei oameni sa isi pastreze locurile de munca. Nu ar fi bine sa se dea mesajul catre angajatii oricarei companii din romania sa se alieze cu hotiile patronilor doar din teama de a nu avea ce pune pe masa!
    • +12 (12 voturi)    
      Siigur! (Marţi, 14 iulie 2015, 21:26)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui nevoia

      Daca angajezi oameni multi, poti sa nu mai platesti taxe, mentalitate de rusnac! Doar acolo oligarhii, o ceata de borfasi ai lui Putin fac absolut ce vor ca in Pampas!
      • +1 (1 vot)    
        nu fac ce vor (Miercuri, 15 iulie 2015, 11:14)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        fac ce vor niste "baieti destepti". la noi sunt patroni, la Moscova sunt doar un fel de administratori privati. in caz ca nu fac ce trebuie, exista o vorba: "cine misca, misca mort".
    • +3 (3 voturi)    
      Din cele 2 miliarde (Miercuri, 15 iulie 2015, 8:46)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui nevoia

      Furate se fac 10.000 de locuri de munca, rentabile, platite corect.
  • +14 (14 voturi)    
    Parol ,parole ! (Marţi, 14 iulie 2015, 20:01)

    Aquariuss [utilizator]

    Păi dacă justiția stabilește că-s buni de plată ce ar mai fi de vorbit?! Iar dacă zice că nu atunci iar nu cred că au ce-și spune că mă gândesc că fiecare are treabă !
  • +13 (13 voturi)    
    Cei 3.500 sunt doar 470 de salariati proprii ! (Marţi, 14 iulie 2015, 20:42)

    Plagarus [utilizator]

    Cand s-a stat in somaj tehnic(oare acum cand nu mai functioneaza nimic, ar trebui sa va intrebati de unde vin bani) ca s-a furat la greu !
    Au externalizat en gros sectii(apropo daca ati remarcat cati angajati are LUKOIL,468 de angajati restul sunt externalizati, nu cum a spus mincinosul de Ponta, 3500 de angajati vor ramane pe drumuri)
    Ruleta ruseasca pe banii romanilor : Petrotel vindea majoritatea produselor la preturi preferential catre Lukoil Romania, adica catre benzinari si altor firme capusa controlate tot de ei. Acestia niciodata de cand au preluat rafinaria nu au fost pe profit. În toti anii au scos rafinaria pe minus numai sa nu plateasca anumite taxe, ziceau ei ca platesc destul accizele statului roman, ce sa le mai dea si impozitele pe profit sau alte taxe aferente profitului
  • +12 (14 voturi)    
    d c nu se duc la... (Marţi, 14 iulie 2015, 20:53)

    mee [anonim]

    tovarasu puie monta... ca doar el le-a taiat o datorie...
  • +7 (7 voturi)    
    poate ca mai bine, fara LukO (Marţi, 14 iulie 2015, 22:19)

    a.h. [utilizator]

    daca pt aceasta suma se pune pbl existentei unei asemenea companii, e clar cat de sanatoasa este si poate ca mai bine ar fi sa inchida si sa se duca la origini.
    Sa ceri presedintelui unei tari o intalnire privata, pt o asemenea chestiune, chiar e hilar.
    Bine zicea cineva mai devreme; da se crede in Rusia, cu Putin !
    As fi f dezamagit sa aflu ca KI accepta.
    Mai mult, chiar astazi imi povestea cineva din Ploiesti, cat au de suferit din cauza prelucrarii materiei prime aduse de acesti rusi.
    Am inteles ca e plina de sulf. mult peste normal.
  • +7 (9 voturi)    
    Lukoil nu are ce cauta in Romania (Marţi, 14 iulie 2015, 22:38)

    Eneas [anonim]

    au fost de ajuns SOVRomurile!afara cu Lukoil!
    • +2 (2 voturi)    
      Are ce cauta. (Miercuri, 15 iulie 2015, 12:21)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Dar sa respecte legea si taxele platite la ANAF! Daca evzioneaza - amenda- si sa continue activitatea!
  • +10 (10 voturi)    
    pentru santa claus (Marţi, 14 iulie 2015, 23:13)

    GigelStrainu [utilizator]

    daca accepti intalnirea cu oligarhul...ar insemna ca te bagi la trafic de influenta !?, sau mai rau ...ca te abonezi direct (cum zicea cineva mai sus"_) la borcanul de miere al rusilor,.Stai in banca ta ,si lasal mai bine pe ponta sa aiba manutzele unse proaspat de miere, ca si asa ii DNA-ul la curu lui. lasa procurri,judecatorii sa isi faca treaba ....poate avem norocul sa scuture craca cu trantorii(daca au fost, si sigur au fost), asa o sa vedem un cutremur in politica romaneasca........
    • -5 (9 voturi)    
      ete na (Miercuri, 15 iulie 2015, 0:37)

      g [anonim] i-a raspuns lui GigelStrainu

      bai prieteni.... aici nu e vorba de oligarhi.... sa se faca justitie transparenta... fratii nostri lucreaza acolo
      • +3 (3 voturi)    
        Ei,ashi! (Miercuri, 15 iulie 2015, 10:05)

        AndaAndreea [utilizator] i-a raspuns lui g

        Bai prietene, esti infantil...
  • +10 (10 voturi)    
    Lukoil a ratat startul (Miercuri, 15 iulie 2015, 5:55)

    Locke Lamora [utilizator]

    Trebuiau sa fie pe faza cand Plagiattores facea pomeni....Kaimunaz.