Sechestrul in dosarul Lukoil, redus cu peste 800 milioane euro

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 22 septembrie 2015, 18:18 Economie | Companii

Tribunalul Prahova a redus, marti, cu peste 800 de milioane de euro valoarea sechestrului instituit in dosarul Lukoil, dupa ce a admis contestatiile formulate de SC Petrotel Lukoil Ploiesti si SC Lukoil Europe Holdings Bvatrium Olanda, decizia fiind definitiva, informeaza Agerpres.

Potrivit datelor postate pe portalul instantelor de judecata, magistratii au admis contestatiile formulate de cele doua societati impotriva ordonantei Parchetului de pe langa Curtea de Apel (PCA) Ploiesti prin care anchetatorii au dispus instituirea sechestrului asigurator pana la concurenta sumei de 2.007.103.675,74 euro.

Astfel, in urma deciziei instantei, instituirea masurii asiguratorii asupra conturilor bancare apartinand inculpatei SC Petrotel Lukoil Ploiesti si asupra sumelor ce se vor vira ulterior in acestea se face pana la concurenta sumei de 642.285.263,48 euro, iar instituirea masurii asiguratorii asupra conturilor bancare apartinand SC Lukoil Europe Holdings Bvatrium Olanda si asupra sumelor ce se vor vira ulterior in acestea se face pana la concurenta sumei de 542.262.283,28 euro.

Hotararea instantei este definitiva.

Dosarul Lukoil a fost trimis in judecata de procurorii PCA Ploiesti la data de 3 august, in acest dosar fiind deferite justitiei SC Petrotel Lukoil Ploiesti, acuzata de spalare de bani, SC Lukoil Europe Holdings Bvatrium Olanda, acuzata de complicitate la folosirea cu rea credinta a creditului societatii si complicitate la spalare de bani, dar si sase persoane fizice, respectiv directorul general al Petrotel Lukoil Ploiesti, Andrey Bogdanov, directori generali adjuncti din cadrul societatii de la Ploiesti- Alexey Voinstev, Olga Kuzina, Dan Danulescu, un membru al Consiliului de Administratie al Petrotel Lukoil, Andrei Rata, si contabilul sef Dorel Dutu.

Potrivit procurorilor, prejudiciul cauzat prin savarsirea de catre inculpati a infractiunilor retinute in sarcina lor este in cuantum de 7.597.094.338,10 lei, echivalent a 1.766.766.125,10 euro.

Pentru recuperarea prejudiciului, au fost instituite masuri asiguratorii asupra unui numar de 176.840.629 actiuni la o valoare de 2,5 lei/actiune, in valoare totala de 442.101.572,5 lei, a primelor de emisiune detinute de Lukoil Europe Holdings Bvatrium Olanda, actionar majoritar in cadrul SC Petrotel Lukoil SA Ploiesti, in valoare totala de 1.880.931.388 lei, asupra conturilor detinute de Petrotel Lukoil Ploiesti la RBS Bank Olanda, precum si a sumelor ce se vor vira ulterior, pana la concurenta sumei 2.007.103.675,74 euro, echivalent dolar SUA.

Masuri asiguratorii au fost instituite si asupra conturilor detinute de tertul actionar majoritar al Petrotel Lukoil Ploiesti, Europe Holdings Bvatrium Olanda, la City Bank Londra, pana la concurenta sumei de 2.007.103.675,74 euro, echivalent dolari SUA.










3385 vizualizari
  • +4 (6 voturi)    
    S-a strecurat o eroare (Marţi, 22 septembrie 2015, 18:39)

    MoemBius [utilizator]

    ...................de calcul
    800.000.000 o nimica toata

    si cine plateste?
    mandea
  • +6 (8 voturi)    
    Spaga face legea (Marţi, 22 septembrie 2015, 19:13)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Dai o spaga, faci ce vrei in Romania. Prejudiciu? Nu mai conteaza, fraierii sa plateasca.
  • +5 (9 voturi)    
    Mafia rusa (Marţi, 22 septembrie 2015, 19:27)

    Raz [anonim]

    E incredibila puterea pe care o au acesti mafioti rusi, care invart nu milioane ci zeci sau sute de milarde.

    In fata unor asa puteri, m-as fi mirat ca un biet jude de la Prahova sa reziste, fara nici un suport de securitate intern.

    Acest proces va fi un adevarat test cu privire la capacitatea Romaniei de a-si exercita suveranitatea si a-si asigura securitatea interna, inclusiv in plan economic si - iata, judiciar.
    • 0 (0 voturi)    
      Dupa cum puneti dvs. problema... (Joi, 24 septembrie 2015, 13:41)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Raz

      ... nici nu mai e nevoie de proces. "Se stie" dinainte ca Lukoil sunt vinovati, indiferent care-s acuzatiile.
      Daca, fereasca Dumnezeu, totusi nu-s gasiti vinovati de toate capetele de acuzare, concluzia nu poate fi decat una - justitia romana e vanduta, corupta etc.
      Intotdeauna m-a fascinat faptul ca aceia care se declara cei mai mari inamici ai rusilor/bolsevicilor/comunistilor etc., sunt de fapt cei mai dornici sa aplice exact metodele acelora.
  • +1 (1 vot)    
    intrebare (Marţi, 22 septembrie 2015, 20:41)

    boogiewoogie [utilizator]

    care este motivatia pentru a reduce sechestrul? ce era inclus in contestatie?
    • -4 (4 voturi)    
      unii (Marţi, 22 septembrie 2015, 23:30)

      :))) [anonim] i-a raspuns lui boogiewoogie

      ar zice ca mai nou tot parcul DNA alimenteaza de la Lukoil.
      e buna motivatia asta? daca ar fi si adevarata crezi ca ar putea sa fie ceva?
      :))))))
      • +4 (4 voturi)    
        Nu e buna (Miercuri, 23 septembrie 2015, 8:58)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui :)))

        Alimentarea s-a licitat si Lukoil a dat pretul cel mai mic. Reducerea sechestrului a fost hotarata de Tribunalul Prahova nu de DNA, cele doua entitati fiind complet diferite. Cam ca la radio Erevan :-))))
      • 0 (0 voturi)    
        apreciez gluma + (Miercuri, 23 septembrie 2015, 15:31)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui :)))

        dar asteptam o actualizare a articolului cu informatii utile, nu doar titlu...
    • 0 (0 voturi)    
      e cam cu ață albă (Miercuri, 23 septembrie 2015, 10:32)

      sobolan [anonim] i-a raspuns lui boogiewoogie

      " Lukoil Romania va asigura in urmatorii 4 ani carburanti auto, pe baza de card de credit si bonuri valorice, pentru autoturismele Directiei Nationale Anticoruptie (DNA). Acordul cadru, atribuit in data de 16 septembrie de catre DNA, in urma unei licitatii deschise, are o valoare finala cu TVA de peste 5,86 milioane lei (peste 1,3 milioane de euro) si este finantat din fonduri bugetare. In afara de Lukoil, pentru castigarea acestui contract au mai depus oferte OMV Petrom Marketing si Rompetrol Downstream. "

      ....de la 1.3 mil EUR din fonduri bugetare până la 800 mil EUR tăiați din sechestru e ceva de mers. Iar cum rușii nu prea merg drept din varii motive...
  • 0 (0 voturi)    
    Ha (Miercuri, 23 septembrie 2015, 11:18)

    RaduMischie [utilizator]

    800 milioane euro nu e o suma mica. adica nu poti sa zici ''am gresit, a fost o cifra sau o virgula pusa gresit''
    asta dovedeste o incompetenta si as zice ca incompetenta e la organele de urmarire penala.
    ma intreb ce altceva mai e gresit in dosarul asta, astfel incat sa mai avem cativa pasi in spate din astia si, la final, sa ne trezim cu o achitare?
    si nu cred in teza ca rusii sunt puternici si influenteaza. poate asta era adevarat pana sa se deschida dosarul, cred ca dupa ce s-a deschis dosarul nu mai exista posibilitatea de influentare (ca doar nu-l deschidea procurorul din proprie initiativa, fara sa aiba niste garantii ca merge mai departe...)