Si noi ce facem daca nu reusim sa gasim suficiente produse locale? Reactia comerciantilor obligati sa vanda 51% din alimente produse in Romania

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 6 octombrie 2015, 16:57 Economie | Companii

"Am vazut initiativa, am luat nota de votarea ei in Senat. Si noi, comerciantii, ce facem daca nu reusim sa gasim suficienta marfa pe piata romaneasca? Care sunt solutiile?", a declarat pentru HotNews.ro directorul executiv al Asociației Marilor Rețele Comerciale din România (AMRCR), Delia Nica, dupa ce Senatul a votat o lege care obliga toti comerciantii de produse alimentare sa vanda carne, fructe si legume romanesti in proportie de 51% din total.

Senatul a adoptat marti un proiect de lege al unui social-democrat care prevede ca toate magazinele alimentare sunt obligate sa vanda carne, fructe si legume in proportie de minimum 51% din productia romaneasca, riscand in caz contrar amenzi de la 25.000 lei la 50.000 lei. Proiectul merge in Camera Deputatilor, camera decizionala.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4486 vizualizari
  • +9 (9 voturi)    
    Simplu...Lipim etichete cu... (Marţi, 6 octombrie 2015, 17:08)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...,,Fabricat/ Produs in Romania''...Nu mai conteaza daca numai eticheta respecta enuntul...
  • +12 (24 voturi)    
    mai cititi dreptul UE (Marţi, 6 octombrie 2015, 17:12)

    Dedalus [anonim]

    Proiectul de lege aia incalca principiul liberei circulatii a marfurilor in UE.

    Cred ca Senatul Romaniei se afla intr-o mare eroare.

    Pentru a nu ne face de ras iremediabil pentru ca nu stim atata lucru la peste 7 ani de la integrare, iitiativa aia ar trebui urgent retrasa.
    • -5 (11 voturi)    
      Cine în UE interzice 51% marfa autohtona? (Marţi, 6 octombrie 2015, 18:15)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Ce prevedere a UE interzice unui stat membru sa impună ca 51% din marfa magazinelor sale alimentare sa fie de proveniență autohtona?
      Vreau sa vad asemenea directiva a UE și pe urma mai discutam.
      • -1 (3 voturi)    
        Hai cu minusuri (Marţi, 6 octombrie 2015, 22:10)

        cato [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

        Iti iei minus daca pui o intrebare relevanta.
        • +2 (4 voturi)    
          sau poate isi ia minus pentru ca merita (Miercuri, 7 octombrie 2015, 10:20)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui cato

          directiva UE 70/50
          http://eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/HTML/?uri=CELEX%3A31970L0050&rid=2

          litera k)
    • +4 (6 voturi)    
      Senatul este o mare eroare (Marţi, 6 octombrie 2015, 18:24)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      In sine.
      O eroare compusa din nulitati si o camera parlamentara redundanta. In afara traficului de influenta din care isi castiga banii non-norabilii nu vad rostul Senatulu cata vreme Romania e stat unitar si nu federal.
    • -2 (4 voturi)    
      Altfel ce (Marţi, 6 octombrie 2015, 18:47)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Vine o procedura de infringement dupa x ani, dar noi ramanem cu produsele proaspete, locurile de munca si banii la buget!
    • +2 (2 voturi)    
      Surpriza pentru tine (Miercuri, 7 octombrie 2015, 11:55)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Ia du-te tu intr-un magazin Waitrose din Londra si zi-mi si mie, carnea pe care o vind ei de unde e? Si merele care sint de vreo 10 soiuri? Si capsunile? Si zmeura si afinele? Si cartofii, care si ei sint de vreo 5 soiuri? Si pestele? Iti zic eu! 100% British! Cu exceptia citricelor sau a altor alimente exotice, totul e made in UK.

      Dar voua va place sa fiti Gica Contra la orice lege venita din partea PSD. Nici prin gind sa concepeti ca poate o lege din 100 propusa de ei nu e chiar asa de rea. Pe logica asta a voastra ati propune sa vindem toata agricultura la straini, portul Constanta la olandezi si sa consumam numai produse din import. Ca poate asa, ne accepta si astia in Schengen nu?
  • -4 (10 voturi)    
    Pai (Marţi, 6 octombrie 2015, 17:14)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Asteptati controlul care poate veni sau nu-de vazut cum calculeaza ei daca a fost sau nu 51%- sau supliniti prin investitii in productie proprie :))
  • -2 (18 voturi)    
    Uite o solutie (Marţi, 6 octombrie 2015, 17:19)

    Dude Really? [anonim]

    lasi o parte din profitul ala imens, in Romania si investesti in ferme...mai pui la munca pamantul, mai faci niste locuri de munca, banii se plimba, toata lumea o duce un pic mai bine si noi traim cu sentimentul ca nu ne mai vindem tara(atat de ieftin)
    • +9 (17 voturi)    
      idioti (Marţi, 6 octombrie 2015, 17:41)

      belami [anonim] i-a raspuns lui Dude Really?

      si din decembrie pana in mai ce mananci 'dude'? portocale romanesti? idioti sinistri!
      • -2 (6 voturi)    
        Hello (Marţi, 6 octombrie 2015, 18:19)

        war4peace [utilizator] i-a raspuns lui belami

        Merele, perele, prunele, cartofii, ceapa, usturoiul, porumbul, cerealele (şi multe altele) se păstrează peste iarnă dacă ştii cum. Fructele de pădure, ardeiul gras, spanacul, mazărea, etc. pot fi îngheţate prin proces de flash-freezing, păstrându-şi toate proprietăţile. Altele pot fi uscate (cătina, merişoarele, strugurii, afinele).

        Pe de altă parte, micii producători pot produce până la 4 ture de legume pe an (una pe trimestru), dacă aplică anumite metode agricole (spre exemplu sere semiîngropate). Anumite soiuri de ciuperci se pot produce tot timpul anului. Există porumb foarte tardiv care se culege în decembrie.

        Soluţii există, resurse există... hărnicie ne mai trebuie.
        • +2 (2 voturi)    
          Vorbesti degeaba... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 11:58)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

          Nu vezi ca ai de-a face numai cu d-astia care isi cumpara legumele si fructele din hypermarketuri? Astia nu dau mai niciodata prin piata, sa cumpere direct de la agricultorii romani... Si daca trec, cumpara portocale si banane. La ei alte fructe nu exista.
          • 0 (0 voturi)    
            Corect. (Miercuri, 7 octombrie 2015, 13:18)

            war4peace [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

            Nu neg că legea e o tâmpenie, dar să ajungi să zici că în România nu se produce... e retardism.
      • +4 (8 voturi)    
        Foarte bine zis si mai ales bun calificativ!! (Marţi, 6 octombrie 2015, 18:29)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui belami

        Mai mult, adica eu, comerciant, trebuie sa ma apuc si sa produc, transport marfa, ca asa vor niste idioti, ca altfel nu pot sa le spun si bine le-ai zis.
        Ca altfel, cine ii opreste pe taranii romani sa produca mai ieftin, mai bun calitativ, ca sa nu ma aprovizionez din import? A, crasma din sat si guvernantii care nu dau legi care sa stimuleze creditarea taranilor. Dar asta nu vede nimeni...
        • -2 (4 voturi)    
          De fapt (Marţi, 6 octombrie 2015, 18:50)

          jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          Ai uitat sa mentionezi evaziunea libanezo-siriano-iordaniano-turca care iti alimenteaza afacerea la fel de evazionista, altfel n-ai plange atat cu lacrimi de crocodil!
          • 0 (2 voturi)    
            Fii sigur ca nu plang, nu sunt comerciant (Marţi, 6 octombrie 2015, 19:55)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

            Dar nu vad cum evaziunea libanezo-... ar alimenta o afacere fara complicitatea guvernului si a parlamentului. Poate poti explica. Si te rog si sa aduci dovezi ca afacerea e evazionista. Ca doar de dat din gura stiu ca sunteti buni...
        • -1 (1 vot)    
          si (Marţi, 6 octombrie 2015, 23:35)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          propria minte a taranilor, mai ales aia ii opreste....
      • -1 (1 vot)    
        si (Marţi, 6 octombrie 2015, 23:35)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui belami

        banane din judetele ialomita si calarasi.
    • -2 (4 voturi)    
      Nici nu e nevoie de atat de mult.. (Marţi, 6 octombrie 2015, 19:21)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui Dude Really?

      E suficient sa formeze centre de colectare si atat. BIneinteles acele centre trebuie sa fie refrigerate si cu toate cele.
      Spre exemplu, ca idee, pe dealurile din Arges merele se vand cu 35 de bani Kg, in timp ce in supermarketuri se gasesc mere din Polonia cu 6 lei Kg.
      Chiar daca e populista, e totusi o initiativa buna. As vrea sa pot gasi si eu in supermarketuri marfa romaneasca. Spre exemplu acum ceva timp vroiam sa cumpar niste fasole, si cand ma uitam pe eticheta vedeam fabricat in: Tunisia, Polonia, chiar si Brazilia, dar lipsa fasole romaneasca. Si sa nu imi spuneti, astia care comentati ca se se intampla daca nu e, ca nu exista fasole in Romania.
      Bine ca ar putea fi "tunata" un pic legea, spre exemplu: daca un produs se poate produce in romania, 70% sa fie din productie interna, cum e cazul la portocale, atunci fara limita.
      Dar tot e buna si asa, un faliment al marilor lanturi de retail ar fi binevenit in acest moment
      • +2 (2 voturi)    
        Exact! (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:04)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui ictin

        In Mega Image-ul de linga mine se vinde usturoi din China!!! Voi va dati seama? Dar ce are domne usturoiul romanesc? Ca daca te duci in piete e plin de el. Dar nu, cei de la Mega Image ne ofera usturoi chinezesc. Lasind de o parte agricultura romana, oare belgienii de la Mega Image nu se gindesc si la factorul ecologic? Cita poluare se produce prin transportarea acestor alimente tocmai din China in Europa? As intelege daca acest produs nu se producea in Europa, dar asa...
        • -1 (1 vot)    
          Si cine oreste pe cineva sa ia usturoi romanesc? (Miercuri, 7 octombrie 2015, 14:45)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

          De ce nu cumperi usturoi romanesc dar din piata sau de unde este? Ca daca nu ar avea vanzare, fii sigura ca nu ar mai aduce (caz in care ar putea si da faliment) sau ar aduce si ei usturoi romanesc.
          • 0 (0 voturi)    
            pai de-acolo cumpar. (Miercuri, 7 octombrie 2015, 17:49)

            cititoare [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            Ca doar nu-s dusa cu capul sa iau usturoi adus din China. Dar noi doi facem parte din 2 categorii diferite.. tu te duci simbata seara in Auchan/Carrefour sa-ti faci cumparaturile, eu ma duc simbata dimineata in piata sa mi le fac. Ghici cine cumpara calitate mai buna si cine are timp liber sa se distreze simbata seara?
            • 0 (0 voturi)    
              Prefer sa cred ca te faci ca nu ai inteles (Miercuri, 7 octombrie 2015, 19:40)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

              Deci nu era vorba doar de tine, ci de toti cei care vor sa impuna cuiva ce sa faca (in cazul de fata sa cumpere). Daca toti vor cumpara doar produse romanesti si vanzatorul (al-de Auchan) nu are, fie va aduce fie va da faliment sau macar inchide magazinul. Dar daca are cumparatori si pentru produsele straine, e treaba lui ce vinde si cui.
              Mai erau unii care sustineau ca exista legi ca asta si in Italia, Germania, dar nu a dat nimeni care e legea, un link, sa o citesc si eu sau altii pe site-urile tatilor respective.
              • +1 (1 vot)    
                iti propun o provocare... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 20:57)

                cititoare [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                Am locuit in UK ceva ani, ca sa stiu ce vorbesc. Acolo in magazinele lor, se depaseste cu mult 51% de alimente made in UK. Eu cind mergeam acolo la cumparaturi vedeam numai Union Flags mai peste tot... Astfel de legi poate nu exista, dar lobby de ambele parti in mod sigur. Si inca ceva... mai vedeam si produse din afara UK, gen baby corn din Chile samd. Faza tare e ca nu prea vedeam alimente produse in UE... In general erau din India, South Africa, New Zealand etc, adica mai exact former British colonies. Deci cum noi mincam portocale din Grecia/Turcia, ei maninca portocale din Africa de Sud. Numai ca la ei nu sare nimeni ca au politici anti-UE in privinta aprovizionarii cu produse alimentare in lanturile lor de magazine. Ce-i drept, aceste corporatii sint 100% British (gen M&S, Waitrose, Tesco, Sainsburys)... La noi sint franceze, olandeze, belgiene si nu prea e in interesul lor sa promoveze consumul romanesc propriu. Ai uitat ca noi sintem piata de desfacere pentru produsele lor?

                Asadar, iti propun sa intri pe site-ul asta waitrose.com si sa dai search la 'chicken breast fillet'. Daca gasesti vreunul fara steguletul britanic, iti fac un schnitel de pui ca la mama acasa.
    • +1 (1 vot)    
      Tipic (Marţi, 6 octombrie 2015, 19:25)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Dude Really?

      Daca tot e lant de magazine, de ce sa nu se ocupe si de agricultura? Atata doar ca, vezi tu, nu-s toti romani pe lumea asta sa se priceapa la toate.
    • 0 (0 voturi)    
      ai (Marţi, 6 octombrie 2015, 23:34)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Dude Really?

      vrea matale, si eu as vrea, dar nu se va intimpla prea curind, poate peste vreo doua, trei generatii, si alea de emigranti. Ce a atins ceausila nu dispare peste noapte.
  • +4 (22 voturi)    
    ce smecheri; dupa ce-i omoriti, plingeti (Marţi, 6 octombrie 2015, 17:25)

    mnicku [anonim]

    cu lacrimi de crocodil ca n-aveti furnizori . Chiar ne credeti prosti???

    Ia linistiti-va cu politica voastra de exterminare a producatorilor romani. Cind intra in reteaua voastra un producator roman plateste cumulat taxe reprezentind cca 20-21%/ pret produs , +, + cash in palma celui care semneaza din partea retelei de magazine.
    Dupa 3 ani taxele voastre ajung la 36% -38 % si normal ca furnizorul renunta pt ca deja intra pe minus. De ce nu faceti vor smecheriile astea in Germania spre ex?

    Sau altfel, cum cumparati voi produse alimentare la negru din tari extra EU?
    EX: Cum aveati voi pret la 1 kg varza spre ex de 0.85 lei(cu TVA inclus de 24%) . Dupa ce se scad toate taxele, taxele vamale, transport si adaosurile comerciale : magazin, furnizor RO, transportator, vinzator Macedonia => pret cu minus in fata , si minus mare pt cineva din lant.

    vai, vai ce ingerasi neprihariti sinteti voi...
    • 0 (4 voturi)    
      Oare? (Marţi, 6 octombrie 2015, 18:10)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Le-a interzis cineva producatorilor romani sa se asocieze si sa-si deschida propriile magazine in orase?
      • +3 (3 voturi)    
        ce-am scris si ce ai inteles (Marţi, 6 octombrie 2015, 20:30)

        mnicku [anonim] i-a raspuns lui bobo21

        nu le interzice nimeni sa se asocieze. Vadurile comerciale s-au mutat din strada in marile centre comerciale.

        hyper si super magazinele au omorit toate magazinele mici pe o raza de 5km in jurul lor. Unde vrei sa isi mai vinda producatorii romani marfa???
        Tu de ex daca produci varza, spre ex 100 de tone, nu vei putea sa-ti vinzi varza in Germania, daca tot libera circulatie a marfurilor e libera.
        practic NU POTI. Nici un lant de magazine din Germania nu-ti va accepta varza ta ( poate sa fie extraordinara) , pt ca se aprovizioneaza de la producatorii autohtoni.

        Motivul: Germania ca si oricare alta tara isi apara producatorii proprii, inclusiv cu subventii mai mari. Exceptia o face Romania

        Discutia e lunga si se pare ca nu se vede padurea de tufisuri.
        Opinia romanului : Toate produsele alimentare romanesti sint jeguri dar cele vestice sint perfecte.
  • +1 (3 voturi)    
    Nu ne-am maritat (Marţi, 6 octombrie 2015, 17:59)

    aniod [utilizator]

    cu UE. si daca da, divortam.
    Este foarte grav sa se arunce la gunoi produsele romanesti si sa cumparam porcariile de piersici grecesti.
  • +2 (2 voturi)    
    La treaba ! (Marţi, 6 octombrie 2015, 18:04)

    Tati [anonim]

    Hai, nu va mai lamentati ;gasiti produse romanesti cate vreti din gama carne, lactate, legume, fructe si etc !
    Chiar daca vi se par unele ca sunt putin mai inferioare ca aspect, insa sanatoase, mai micsorati-le pretul, ca nu-i bai ! Ce,tot ce vine din afara arata bine intotdeauna ? Uitati-va ,de multe ori , la lamai, portocale ,prune,rosii, mere,care vin din afara, ca arata jalnic !
    Deci ,la treaba, ca daca vreti, gasiti! Numai sa se voteze si la deputati... Acuma sa nu va apucati sa-i influientati prin anumite metode, numai de voi stiute !
  • +2 (2 voturi)    
    pescuitori in ape tulburi (Marţi, 6 octombrie 2015, 18:10)

    adi [anonim]

    vor sa tulbure apa ca sa poata pescui linistiti. De ce sa cumpar rosii de 6 lei cand vin din import cu 4 ? Romanul nu le poate vinde sub 6 deoarece are multe spagi si taxe de platit.
  • -1 (5 voturi)    
    Populism ieftin (Marţi, 6 octombrie 2015, 18:21)

    bobo21 [utilizator]

    (1) Cat timp suntem in UE, nu se pot da legi care sa favorizeze producatorii romani in detrimentul altora din UE, la fel cum nici in SUA statul Texas nu poate impune ca 51% din alimentele puse la vanzare sa fie produse in Texas.

    (2) Producatorii romani trebuie ajutati prin investitii in infrastructura (drumuri, cai ferate, irigatii, depozite), utilaje si educatie (chiar nu poti face agricultura cu sapa si carul cu boi, ca acum 500 de ani si aruncand in plus cu tot felul de mixuri de insecticid pe camp)


    Insa populismul e ieftin. E mai usor sa fii zmeul zmeilor si sa ceri magazinelor sa vanda barabulele produse de Gheorghe, care intr-un an are la vanzare o remorca, iar in alt an n-are decat o galeata ca n-a dat Domnu' vreme buna, decat sa-l ajuti pe Gheorghe sa se asocieze cu vecinii, sa-si puna terenurile la un loc, sa li sa se ofere credite ieftine pentru tractoare s.a.m.d. astfel incat sa poata concura cu francezul sau polonezul.


    PS: Pun pariu ca, atunci cand legea va pica, repede vor zbiera geniile din politica romaneasca -- "UE nu ne lasa sa facem agricultura; omoara producatorul roman".
  • +2 (4 voturi)    
    Simplu (Marţi, 6 octombrie 2015, 18:28)

    ipolitic [utilizator]

    bagati si voi niste salam de soia si adidasi...
  • 0 (2 voturi)    
    :)))) (Marţi, 6 octombrie 2015, 19:04)

    Mihai_ [anonim]

    Daca s-ar aplica legea cererii si ofertei .. atunci daca un magazin nu poate procura 51% din produse din productia interna, atunci ar trebui sa comercializeze mai putine produse din cea externa, ceea ce inseamna mai putine produse pe raft, ceea ce duce la cresterea preturilor, ceea ce ar incuraja investitiile in agricultura si procesare, ceea ce ar duce la mai multe produse si apoi la scaderea preturilor.

    Problema este ce se intampla in cei 2-3 ani pana cand preturile incep sa scada.


    sau ....


    51 % din produse ... sau 51% din valoarea produselor dintr-un magazin? Daca laptele este provine din Ungaria si este procesat in Romania, il consideram produs in Romania? Sau cat la suta dintr-un litru de lapte reprezinta "produs in Romania"?

    Daca s-ar considera 51% din valoarea produselor ... atunci preturile produselor din Romania ar creste, oamenii ar alege produsele din strainatate, ceea ce ar duce la o crestere si mai mare a produselor din Romania (nu uitati cei 51% ) .. .ceea ce ar duce la falimentarea producatorilor romani ... si la inchiderea magazinilor (51% din nimic = nimic ... deci magazinele nu ar mai avea voie sa vand nimic).
  • 0 (2 voturi)    
    idioti (Marţi, 6 octombrie 2015, 19:25)

    chiuariu [utilizator]

    nu exista notiunea de produs romanesc, doar de produs al UE. procedura de infringement, generata de-a moaca de idiotii neamului.
    • +1 (1 vot)    
      Da, cum sa nu... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:10)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      Ia fa-ti tu cumparaturile prin Londra sa vezi ce de etichete gasesti cu Made in UK, British Quality, 100% British, grown in British farms samd.