Un bancher de la JP Morgan, numit de premierul Ciolos sef la Departamentul pentru Investitii Straine, fostul "minister" al Marilor Proiecte

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 9 februarie 2016, 11:18 Economie | Companii

Manuel Costescu
Foto: Harvard
Departamentul pentru Investitii Straine si Parteneriat Public-Privat, fostul "minister"al Marilor Proiecte condus in trecut de Dan Sova, are un nou sef dupa ce premierul Dacian Ciolos l-a numit in functia de secretar de stat pe Manuel Costescu, director in Londra la banca americana JP Morgan. Departamentul pentru Investitii Straine ar urma sa treaca in perioada urmatoare la Ministerul Economiei.

Potrivit unei decizii publicate luni in Monitorul Oficial, premierul Dacian Ciolos l-a numit secretar de stat in fruntea Departamentului pentru Investitii Straine si Parteneriat Public-Privat (DPISPP) pe Maneul Costescu, director executiv la subsidiara din Londra a bancii americane JP Morgan.

Potrivit profit.ro, pana la acest moment, Costescu s-a ocupat, la biroul din Londra al JP Morgan, de legaturile bancii cu institutii de stat precum banci centrale, banci de dezvoltare de tip Eximbank, trezorerii si agentii guvernamentale.

Inainte de a se alatura JP Morgan, Costescu a lucrat in consultanta, cel mai recent pentru propria sa firma din Londra, alaturi de sotia sa. A mai lucrat pentru McKinsey, la biroul din New York al companiei, unde s-a ocupat de clienti din domeniile bancar, asset management, media si logistica, mentioneaza sursa amintita. Anterior, Manuel Costescu a lucrat pentru firma americana de consultanta in energie The Brattle Group.

In varsta de 40 de ani, Manuel Costescu detine un MBA obtinut la Sloan School of Management de la Massachusetts Institute of Technology, un master in dezvoltare internationala de la Kennedy School of Government din cadrul Universitatii Harvard si o diploma in economie de la Universitatea Brandeis din Massachusetts.

Seful Cancelariei premierului, Dragos Costache a anuntat intrun interviu pentru profit.ro ca Departamentul pentru Investitii Straine va trece in coordonarea Ministerului Economiei, vicepremierul Costin Borc avand intentia de a-l transforma intr-o agentie de promovare a intereselor economice ale Romaniei.

Pe 15 ianuarie 2016, Alexandru Nastase a fost eliberat din functia de secretar de stat la Departamentul pentru Investitii straine si Parteneriat public-privat, printr-o decizie a premierului Dacian Ciolos, publicata vineri in Monitorul Oficial.

Alexandru Nastase a ocupat functia de secretar de stat la Departamentul pentru Investitii straine si Parteneriat public-privat din martie 2014, cand Dan Sova s-a mutat cu totul la Ministerul Transporturilor. Departamentul a trecut apoi printr-o modificare, Compania de Autostrazi revenind la Ministerul Transporturilor, iar structura ramasa in urma la Secretariatul General al Guvernului a devenit Departamentul pentru Investitii Straine si Parteneriat Public-Privat.


Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
16539 vizualizari
  • +24 (24 voturi)    
    Este o diferență față de Ponta. (Marţi, 9 februarie 2016, 11:27)

    asavreau [utilizator]

    Ponta a numit la conducerea acestui important minister un important escroc,Șova.Cioloș a numit un bancher care să știe ce vor și cum gândesc bancherii.
    • +11 (17 voturi)    
      stau si ma intreb (Marţi, 9 februarie 2016, 12:35)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      cat o sa dureze minunea.
      Tare mi-e ca vin alegerile si se duce totul pe apa sambetei.
      • +9 (15 voturi)    
        România trebuie făcută funcțională. (Marţi, 9 februarie 2016, 13:51)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        Poate că Cioloș reușește să facă asta.Să stabilească niște reglementări care să facă România o țară funcțională.Trebuie recunoscut că guvernul Ponta a făcut mult rău României,risipind că un bezmetic ce sa adunat în Guvernul Boc,fără ca populația să-i simtă efectele.Când parlamentarii,guvernanții nu recunosc legile,de ce noi le-am recunoaște!Asta-i România lăsată de Ponta.O țară cu anarhie legislativă și cu facilități pentru borfași.
    • -2 (18 voturi)    
      nu e nicio diferenta (Marţi, 9 februarie 2016, 14:11)

      mihaitzateo [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Mai cautati informatii despre dl Manuel Costescu.
      Nu e niciun fel de director la JP Morgan in Londra,e doar un simplu bancher.
      A fost numit,ca are relatii,din cauza asta a fost numit.
      • +6 (14 voturi)    
        hmm... (Marţi, 9 februarie 2016, 15:20)

        JohnnyDepp [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

        Mai lasati dezinformarile, cuvantul bancher este mai prestigios decat "director". Pentru ca e o profesie, la fel cum n-o sa vezi vreun arhitect sau medic numindu-se director, desi si-a creat propriul birou sau cabinet.

        In ce priveste experienta, tipul a lucrat 3 ani la McKinsey. Eu am avut un interviu la ei ca si consultant extern si n-am reusit sa intru, e extraordinar de dificil pentru externi, darami-te pentru ce-i angajati in intern.
        • +3 (3 voturi)    
          n-ai cu cine.. (Marţi, 9 februarie 2016, 22:10)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyDepp

          MBA la MIT-Sloan, 5 ani (nu 3) la McKinsey.. cuvinte care nu spun nimic absolventilor de Spiru Haret. I-ai raspuns unui care nici macar nu este in stare exprime coerent o idee..
  • -23 (35 voturi)    
    dezamăgitor (Marţi, 9 februarie 2016, 11:29)

    Mazeta [utilizator]

    Hai, domle, încă umblăm cu jumătăți de măsură? Julien Ciolos, Maneul Costescu, ce nume-s astea? Puneți niște străini 100%, măcar să știm o treabă!
    • +22 (22 voturi)    
      cum ar fi... (Marţi, 9 februarie 2016, 12:48)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Postelnicu, Botnaras...? :)
      • -9 (15 voturi)    
        uite (Marţi, 9 februarie 2016, 13:16)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Trebuie să luăm exemplul Ucrainei, unde sunt deja miniștri străini, nu corciți ca la noi:

        http://www.bloombergview.com/articles/2014-12-03/ukraines-truly-foreign-ministers
  • +14 (16 voturi)    
    Micul miruit (Marţi, 9 februarie 2016, 11:33)

    valahiandusk [utilizator]

    Si Sova ce avea? Era competent, incoruptibil, dragutel.
  • +20 (20 voturi)    
    mda... (Marţi, 9 februarie 2016, 11:46)

    JohnnyDepp [utilizator]

    Iarasi oameni cu experienta. Azi maine o sa inceapa sefii din ministere sa ceara de la subalternii lor sa chiar faca ceva si sa isi asume responsabilitate. Fereasca sfantu ce se intampla cu tara asta.
  • -18 (26 voturi)    
    Acum v-ati prins (Marţi, 9 februarie 2016, 12:12)

    Qu [utilizator]

    ...de cine controleaza Ro ?
    • +3 (17 voturi)    
      Clar ca ziua (Marţi, 9 februarie 2016, 12:52)

      valahiandusk [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      Romania e controlata de masoni satanisti anarho-ecologisti rapidisti sudisti
    • +6 (16 voturi)    
      Cine ? (Marţi, 9 februarie 2016, 13:24)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      Pana acum psd-istii au furat tot ce au putut dar cu controlul mai slab. Sefii tai de la moscova incearca de ceva timp partea cu controlul dar nu le prea iese- memoria Romanilor nu e chiar atat de scurta. Iata ca acum incerca sa controleze Romania oameni cu studii, competente si experienta. Pentru loaze ca tine e rau, pentru noi e bine.
      • -4 (12 voturi)    
        pdl-istii si bass-"istii" n au furat? (Marţi, 9 februarie 2016, 13:58)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        numai psd-istii au furat?
        • +5 (9 voturi)    
          E o mare diferenta (Marţi, 9 februarie 2016, 16:26)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          PSD-istii cand fura se acopera si blocheaza justitia - concluzia logica PSD fura. PDL a dat liber justitiei sa ancheteze si sa condamnae - concluzia logica unii PDL-isti fura.
  • -8 (22 voturi)    
    Cica tehnocrati (Marţi, 9 februarie 2016, 12:28)

    CititorulComentator [utilizator]

    Numai mafioti numiti politic in guvernul Ciolos. Incepand cu Curaj (ocolitorul de plagiatori)
    • -2 (8 voturi)    
      Scuze (Marţi, 9 februarie 2016, 12:59)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Am inteles gresit ceea ce am citit, am inteles ca a lucrat la ministerul marelor proiecte al lui Sova, unde numai mafioti puteau sa lucreze.
  • -6 (12 voturi)    
    cartile pe fata... (Marţi, 9 februarie 2016, 12:30)

    demaGOGU [utilizator]

    ...cel putin stim cum stam, cei 0.01% ii urasc sincer pe restul de 99.99%
  • +16 (24 voturi)    
    interesant.. (Marţi, 9 februarie 2016, 12:32)

    pehash [utilizator]

    deci mai exista si romani patrioti? ca altfel nu pot numi decizia unui profesionist din City cu salariu de milioane de lire care accepta sa lucreze 6 luni (sau cat o mai rezista guvernul Ciolos) pe postul de secretar de stat in Romania.
    felicitari si bafta!
    • +6 (14 voturi)    
      nu l-as numi chiar patriotism (Marţi, 9 februarie 2016, 13:13)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Este mai probabil sa fie vorba despre o provocare decat patriotism de film de Sergiu Nicolaescu.
      Dupa 15 ani prin McKinsey si JP Morgan ai oricum niste bani si salariul nu mai este singura motivatie. Si administratie guvernamentala este ceva special pentru cine lucreaza in finante in privat.
      Si daca este un oarecare pe acolo, tot este infinit mai competent decat un cimpanzeu parvenit cu facultate la Tulcea si master la Craiova, fiindca aceasta este alternativa.
      • -1 (5 voturi)    
        vrei sa zici... (Marţi, 9 februarie 2016, 18:47)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        10 ani, nu 15!

        Si nu ai de unde sa stii cine era alternativa.

        In fine, sa vedem ce reuseste sa faca. Dar daca nu reuseste sa faca nimic, sa nu veniti dup-aia cu explicatii gen 'sistemul e infect' (pai d-aia esti in virful lui ca sa-l schimbi), 'nu a avut suficient timp' sau 'altii nu si-au facut treaba'.
    • +1 (7 voturi)    
      sigur ca sa (Marţi, 9 februarie 2016, 13:16)

      zicsio [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      cred ca e o naivitate sa crezi ca cineva renunta din patriotism la "milioane" pt o cloaca politica - printre motivatiile mai probabile sunt cv-ul (tinteste un rang de ministru) sau ceva trafic de influenta/relatii; pun pariu ca in 6 luni, max. un an, e inapoi la banca.

      pana cand ministrii sau directorii care au bugete enorme in varful pixului nu vor avea salarii comparabile cu zona privata, astfel de transferuri sunt pur si simplu suspecte.
      • +2 (6 voturi)    
        ce motivatie?.. (Marţi, 9 februarie 2016, 14:00)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui zicsio

        sa fii ministru in Romania nu mi se pare o realizare care sa-l motiveze la CVul ala. plus ca indiferent cati bani are, va trebui sa renunte la un standard de viata pe care Romania nu ti-l poate oferi..
    • +4 (10 voturi)    
      oare am avea un cuvant de spus? (Marţi, 9 februarie 2016, 13:20)

      vali2 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Eu sincer mi-as dori ca guvernul Ciolos sa stea mai mult de un an. Sa mai ramana inca 4. Dar hienele din partidele politice de abia asteapta sa se arunce inapoi la os.

      Oare noi, oamenii.. am putea forta cumva sa ramana guvernul ciolos? Nu de alta dar daca iar vine Tariceanu sau Blaga in prim plan o sa incep sa arunc cu rosii in ei!
  • -6 (16 voturi)    
    Interesant (Marţi, 9 februarie 2016, 12:58)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Se merge pe principiul " Omul potrivit la locul potrivit" ? sau Vast Resources Limited (Londra) interesat de minereurile din Romania cu actionari puternici in spate si-au plasat omul pt acordarea licentelor de exploatare?

    P.S. Deviza Vast Resources : profit cat mai mare la costuri cat mai reduse
    • +1 (5 voturi)    
      ok (Marţi, 9 februarie 2016, 13:23)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Dar care e legatura intre Vast Resources si Manuel Costescu?...
    • +2 (8 voturi)    
      De la Caragiale "Amice esti idiot" (Marţi, 9 februarie 2016, 13:27)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Nimic adevarat. Nici compania, nici legatura cu noul membru al Guvernului. Postaci inepti platiti sa calomniati
      • -1 (11 voturi)    
        Legatura (Marţi, 9 februarie 2016, 14:53)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Firme ca JP Morgan sau banci ca Barclays ( actionar la Vast Resources) opereaza pe piata minereurilor in tarile din lumea a 3a.
        Important e ca in Romania sa aiba si omul potrivit la mediu. Dar vad ca persuasiunea da roade
        • +3 (7 voturi)    
          Repet "Amice esti idiot" (Marţi, 9 februarie 2016, 16:28)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          Omul nu are nici o legatura cu firmele de resurse naturale, a lucrat in banci. Pe logica ta si tu daca tii banii intr-o banca esti complice la exploatarea ilegala de diamante in Congo. Mergi urgent la psihiatru. Poate se mai poate face ceva !
          • +1 (5 voturi)    
            Io zic sa te mai gandesti (Marţi, 9 februarie 2016, 20:18)

            agentia_cagebista [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

            Omu are dreptate. Toate bancile mari au acum expuneri de multe zeci de miliarde acordate ca imprumut firmelor din energie si materii prime. Tu de ce crezi ca zilele astea au fost lovite la bursa toate bancile mari? Din cauza deflatiei din materii prime si a energiei.
            • -1 (3 voturi)    
              "Io" zic sa mai citesti ce ai scris (Miercuri, 10 februarie 2016, 9:30)

              Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui agentia_cagebista

              Si sa vezi logica. Pai daca au cazut la bursa din cauza ca aveau expuneri pe firme legate de exploatarea materiilor prime, a caror pret s-a prabusit, ce le mai trebuie noi campuri de materii prime cand nu pot vinde in castig cele existente? Ideologia va face sa spuneti tampenii.
              • 0 (0 voturi)    
                aaa... (Miercuri, 10 februarie 2016, 18:35)

                agentia_cagebista [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

                pentru control == daca detii toate resursele poti sa manipulezi preturile (vezi industria diamantelor). Eu (ejti multumit? :P) nu zic ca neaparat e vandut. Dar strica un pic de atentie?
    • +4 (10 voturi)    
      si de unde pana unde (Marţi, 9 februarie 2016, 13:46)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Departamentul condus de Costescu ar emite licente d exploatare? V-a lovit turbarea antenistilor?
  • +8 (12 voturi)    
    Interesant (Marţi, 9 februarie 2016, 13:25)

    cchris [utilizator]

    De cate ori se pune problema unui guvern tehnocrat toata lumea politica ne vinde gogosi ca nu are cum sa fie sprijinit, ca nu are resurse, bla bla bla.

    Eu vad acuma un guvern tehnocrat care gaseste resurse nesperate si pune la punct lucruri care erau intentional lasate in haos de lumea politica din totdeauna.

    Nu stiu cum credeti voi, dar eu zic ca un asa guvern am putea avea pt totdeauna. Cu asa un guvern in 10 ani ajungem la normalitate, poate si mai repede. Daca nu ii sprijina lumea politica nici o problema, ii sprijinim noi. Va veni momentul sa iesim in strada din nou pt a-l sprijini.
  • -7 (11 voturi)    
    ce experienta sa aibe acest bancher? (Marţi, 9 februarie 2016, 14:10)

    mihaitzateo [utilizator]

    Politica din Romania continua sa se faca pe principiul
    PCR - Pile ,Cunostinte, Relatii.
    Inteleg sa fie numit un bancher la Ministerul de Finante dar la ministerul Investitiilor?
    Apoi,nu este niciun fel de "director" la JP Morgan in Londra,e un simplu bancher.
    Sa va fie rusine,ca mintiti ca o gazeta bolsevica,pentru a acoperi manarelile de le face dl Ciolos numind tot felul de incompetenti,pe salarii grase,in pozitii pe care nu au vreo experienta.
    Pe cat facem pariu ca aici are un salariu mai mare,decat avea la Londa?
    Probabil o fi avand vreo 20.000 ron net pe luna,plus masina de servici etc.
    • +7 (13 voturi)    
      Ignoranta ta nu are limite (Marţi, 9 februarie 2016, 15:23)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      "director" la un "bulge bank" americana nu are intelesul si ierarhizarea intalnite in Romania!
      Apoi, investiitle au o legatura indisolubila cu finantele, dar un cap sec care si-a luat "diploma" la facultatea din tg jiu nu poate pricepe.
      "un simplu bancher" dinasta face cat 100 ca tine(si ramane si rest).
      PS Ai pierde pariul, avea salariul mai mare la Londra, a venit sa-si ajute tara (acum marsh...)
      • -4 (6 voturi)    
        ati verificat dvs profilul dlui Manuel? (Marţi, 9 februarie 2016, 17:24)

        mihaitzateo [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

        Eu i-am verificat profilul de linkedin,unde chiar dnia sa scrie ca e un simplu banker.Nu director.
        In primul rand,trebuia pus cineva care sa stie sa vorbeasca cursiv germana si engleza,ca prim criteriu.
        Pentru ca Germania si Austria,totalizat,au foarte multe investitii in Romania.
        Engleza,e clar ca stie.
        Apoi,trebuie sa ai talente de negociere,sa stii cum sa atragi noi investitori in ROmania.
        Bancheri au talent de negociere?
        Nu cred. Ei doar stiu cum sa stoarca bani.
        Asta e culmea absurditatii,sa pui un bancher sa se ocupe de relatia cu investitori straini.
        De ce a fost pus,sa ii stoarca de bani pe acesti investitori straini?
        Ca sa aduci investitori intr-o tara cu lipsa de infrastructura,cum e Romania,trebuie sa le mai dai facilitati,adica reduceri de impozit,etc.
        Bancher,sa dea reducere de impozit....hai sa fim seriosi.
        • +6 (6 voturi)    
          hahahaha ... tu sigur il meriti pe Sova (Marţi, 9 februarie 2016, 19:18)

          Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

          Ia si cauta pe Google cuvintele astea: "investment banking". Roaga un prieten muult mai inteligent ca tine sa-ti explice. Apoi uita-te la JP Morgan si vezi ce face in domeniu...

          Hahaha, aia cu salarul m-a cocosat, am ras un sfert de ora.... salariul din Romania nu-i plateste nici macar chiria in Londra, omu ala da banii aia pe cravate si teatru... habar n-ai pe ce lume traiesti.

          Nici nu zic nimic de McKinsey, esti varza, cel mai bun exemplu ca poporul are liderii pe care-i merita... Succes la alegeri, vezi sa iei galeata rosie !
          • -2 (2 voturi)    
            am cautat,sa vad cu ce se ocupa dl Manuel (Marţi, 9 februarie 2016, 23:29)

            mihaitzateo [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

            Normal ca am cautat,sa vad cu ce se ocupa dl Manuel.
            Cred ca nu aveti o imagine clara in mintea dvs. a activitatii bancilor si a activitatii departamentului pentru investitii straine.
            Nu da nicio banca un credit cuiva,sa faca o afacere,fara sa ii puna suficienta dobanda.
            Plus ca trebuie sa fie garantat creditul cu ceva.
            Dvs. ati avut macar curiozitatea sa va uitati care e obiectul de activitate al "departamentului pentru investitii straine" al Romaniei?
            Haideti sa va zic eu:
            "Departamentul pentru Investiţii Străine și Parteneriat Public-Privat are atribuții în coordonarea, monitorizarea și aplicarea politicii Guvernului la nivel național în domeniul promovării, marketingului, atragerii și implementării investițiilor străine directe și în domeniul parteneriatului public-privat."
            Cuvintele promovare,marketing,atragere ....investitii straine va spun ceva?
            Acest departament are rolul de a prezenta investitorilor straini avantajele deschiderii unor afaceri in Romania.
            Cum e usor de inteles,e nevoie de oameni de marketing.
            Cum sa va explic,daca vine un client german sau austriac si secretarul de stat de aici ii vorbeste in germana si stie varii chestii,despre Germania/Austria si vorbeste admirativ despre tara natala a investitorului,investitorul se va simti flatat.
            Daca ii mai ofera si anumite facilitati si mai bine.
            Daca vine un investitor american,sa ii vorbesti pe engleza americana sa ii spui chestii despre SUA,pozitive etc.
            Deci,un bancher e foarte contra-indicat aici.
            La bancheri nu se cere sa stie sa se faca placuti interlocutorilor lor.
            Apoi,vedeti ca J.P Morgan e o banca si ofera diverse servicii bancare.
            Nu stiu de unde si pana unde credeti ca se ocupa numai cu investement banking.
            Apoi,de unde si pana unde credeti ca ce presupuneti dvs. despre mine e realitatea,referitor la opiniile mele politice?
            Eu nu tin cu PSDu,nici cu PDLu si mai nou,nu mai tin nici cu PNL.
            Imi place dl Iohannis,cam astea sunt toate preferintele mele politice acum.
            • +2 (2 voturi)    
              Dl Johannis (Miercuri, 10 februarie 2016, 0:38)

              loveparade [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

              nu e fericit cu votanti ca tine, sa nu mai zici la nimeni de el...
              Iar domnul Manuel vorbeste germana, asa ca sa dormi linistit.
              Inca ceva...domnul Manuel e de fapt "dl Costescu".
    • +6 (8 voturi)    
      Sigur are salariul mai mare (Marţi, 9 februarie 2016, 16:32)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      decat la "Londa" dar mai mic decat la Londra. Cate nenorociri pe capul tau mihaita: si prost si agramat! Daca nici Costescu nu are experienta in investitii atunci cine are ? Sculerii matriteri de la PSD ?