Dacian Ciolos: Propunem ca TVA la lucrarile agricole sa scada de la 20% la 9%, de la 1 august

de CP     HotNews.ro
Marţi, 28 iunie 2016, 16:49 Economie | Companii

Premierul Dacian Ciolos a anuntat ca una dintre masurile care vor fi discutate in Guvern este reducerea TVA la lucrari agricole. Potrivit premierului sunt "propuneri de facilitati fiscale, care fara a afecta in mod semnficativ bugetul de stat, ar putea duce la stimularea cresterii economice".

 "Ma gandesc aici la masuri care vizeaza sectorul agricol", a spus Dacian Ciolos, adaugand ca Executivul propune reducerea TVA la lucrari agricole de la 20% la 9%, de la 1 august.

Reducerea TVA se va aplica si pentru livrarea de inputuri necesare sectorului agricol, cum ar fi seminte, ingrasaminte, pesticide si alte produse necesare insamantarii sau cultivarii plantelor in agricultura, a mai spus Ciolos. Acesta a precizat ca TVA va fi redus si pentru "prestarea de servicii specifice lucrarilor agricole si intretinerii culturilor agricole".

"Prin acest lucru dorim sa stimulam lucrari agricole de calitate, dar in acelasi timp sa si scoatem la lumina anumite servicii care se presteaza in agricultura", a mai afirmat premierul.

Acesta mai crede ca scaderea TVA la servicii in agricultura se va reflecta si in pretul la ingrasaminte, seminte si produse de intretinere a cultuturilor agricole.

Dacian Ciolos a cerut Ministerului Finantelor si Ministerului Agriculturii sa faca "publica diferenta de preturi pe care o vom putea observa incepand de maine pentru ca sunt convins ca si agricultorii la randul lor vor face acest lucru".



Citeste mai multe despre   









2394 vizualizari
  • -8 (10 voturi)    
    Inclusiv motorina? (Marţi, 28 iunie 2016, 17:21)

    Amad [utilizator]

    Baietii destepti deja isi pregatesc buzunarele.
  • +7 (7 voturi)    
    Bine (Marţi, 28 iunie 2016, 17:46)

    JohnR [utilizator]

    Agricultura si IT/Cercetarea sunt prioritare. Mai avem infrastructura si turismul.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu vreau sa fiu pesimistul de serviciu (Marţi, 28 iunie 2016, 20:21)

      roman29 [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

      Legat de turism...dupa o vizita in alte tari europene am ajuns la concluzia ca orice am face, efectiv nu putem concura la turism cu altii, cel putin la nivel de cladiri/orase/monumente. Singurul turism care eu personal cred ca ar tine si spre care ar trebui sa ne orientam este cel rural -> viata traditionala -> armonia om-natura -> traiul nealterat si valorile traditionale ramase la fel in ciuda globalizarii...deci practic satul romanesc autentic, cum ar fi zona Maramuresului sau Apusenilor spre exemplul. Apoi mai este si Delta, unica in Europa, exploatata foarte prost dpdv turistic, si de ce nu...putin cu Dracula speculata mai bine treaba. In rest...departe fratilor...fata de cum arata locuri si orase istorice de pe dincolo
      • +1 (7 voturi)    
        Ciudat, eu am constatat exact contrariul (Marţi, 28 iunie 2016, 21:16)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui roman29

        Peleșul după mine este al doilea cel mai frumos castel din Europa după Neuschwanstein, iar Castelul Huniazilor și Branul sunt fără doar și poate în top 10 castele europene.

        Abruptul Bucegilor de la Bușteni, în ciuda înălțimilor mai mici, poate concura ca frumusețe cu peisaje din Alpi.

        Transfăgărășanul nu e unic, dar poate oricând concura pe picior de egalitate cu Trollstigveien sau Grossglockner Hochalpenstrasse.

        Peștera Urșilor nu e Postojna, dar din câte am văzut eu în Europa ar fi cam pe locul 2.

        Brașovul, Sibiul, Sighișoara pot concura fără probleme la capitolul orașe vechi (primele două fiind și amplasate în locații pitorești, aproape de munți).

        În România nu se face nimic în ce privește turismul și pentru că se merge pe principiul: oricum ne bat vesticii, așa că de ce să ne agităm?
  • -5 (9 voturi)    
    studiu de impact ? (Marţi, 28 iunie 2016, 18:36)

    oxbridge [utilizator]

    Sau lipseste cu desavarsire, ca de obicei?
    Romania, atentie la buzunare.
  • +5 (5 voturi)    
    Mai an, Ponta se lauda ca guvernul condus (Marţi, 28 iunie 2016, 18:50)

    Susufler0 [utilizator]

    de el a adoptat masuri de politica economica liberala, mai ceva decat guvernele liberale !

    Pe asta insa a uitat s-o ia !

    PS. Unde poate si pt ca stimuleaza in mod direct cresterea economica si nu consumul !
  • -5 (9 voturi)    
    Parca pana acum venea criza,acum nu (Marţi, 28 iunie 2016, 20:06)

    xrogo [utilizator]

    deranjeaza ca se pierd bani la buget prin micsorarea TVA,ciudata comportarea acestui guvern!