Ikea a mai cumparat 12.800 de hectare de padure si a ajuns sa detine in Romania 46.700 hectare

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 august 2016, 17:50 Economie | Companii

Padure
Foto: USER UPLOADED
Ikea a mai cumparat 12.800 de hectare de padure in Romania, astfel incat suprafata totala pe care o detine a ajuns in prezent la 46.700 hectare, potrivit unui comunicat al producatorului de mobila.

"Ca parte a Strategiei IKEA Group de Independenta a Resurselor, IRI Investments SRL continua investitiile in Romania, prin achizitia unei noi suprafete de padure. Noua suprafata este de 12.800 de hectare si se afla in judetele Iasi si Neamt. La acest moment, suprafata totala detinuta de companie este de aproximativ 46.700 de hectare", se arata in comunicatul companiei.

Ikea afirma, in acest comunicat, ca in primului an de activitate, IRI Forest Management, compania care administreaza padurile achizitionate de IRI Investments SRL, a plantat peste 1.000.000 de puieti.












[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
8375 vizualizari
  • +3 (21 voturi)    
    Astfel... (Miercuri, 17 august 2016, 18:27)

    extrapolat [utilizator]

    ...in curand, vom avea toti sansa de a iesi la padure in sufragerie si vom inhala aer cu VOCs (volatile organic compounds) emanat de furnir si burete. Pentru o experienta unica in mijlocul padurii, nu uitati sacii de dormit, tot de la IKEA.
  • -2 (36 voturi)    
    vindeti ....vindeti tot (Miercuri, 17 august 2016, 18:41)

    cristianaxl [utilizator]

    popor tinut la nivel de sclavie...prostit voit, manipulat ...slab aparat si slab educat...la astfel de stiri nici numai clipeste....numai are puterea nici sa se vaite...

    Am avut o floare de tara sub conducerea lui Ceausescu...absolut tot si in toate domeniile am fost o floare....dar tradatorii cu ajutorul mass mediei au avut grija ca in 25 de ani sa se spele creierele tinerilor si sa schimbe memoria comuna a acestui popor...au uitat toti cum a fost si cum suntem acum...numai avem trecut....ne-a fost sters din memorie tot ceea ce a reprezentat adevarata Epoca de Aur a Romaniei...
    Clipa scadentei se apropie...vom asista in anii urmatori la miscari profunde ale societatii moderne, problema se pune unde ne vom situa si atunci?...ne vom trezi din aceasta robie capitalista?...acest jug american la care suntem prinsi?
    • +6 (14 voturi)    
      ! (Miercuri, 17 august 2016, 19:43)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

      Cristi, poate, poate prinzi masina timpului si te intorci la Ceausescul tau preaiubit si la prea eminenta lui nevasta, iar daca te grabesti sunt reduceri zilele astea la bilete de avion in Corea de Nord!
    • +3 (9 voturi)    
      sa vanda tot (Miercuri, 17 august 2016, 20:24)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

      Pai sa le vanda acum cat mai au cativa copaci in ele.. ca daca le mai "administreaza" mult statul ... obosesc baietii destepti care cara saracii....cara...
  • +6 (20 voturi)    
    intrebarea mea (Miercuri, 17 august 2016, 18:50)

    Snitzelvienez [utilizator]

    De ce aceste terenuri cand au fost vandute pe nimic, statul roman n-a avut intaietate la cumparare pt a creea parcuri nationale..acum te plimbi pe langa gard in timp ce un utilaj robot face materia bruta in 5 min la locul defrisarii..
    iar apoi de ce se vinde?in mod normal se concesioneaza..parlamentari de 2 lei trezirea!!
    • +2 (6 voturi)    
      ! (Miercuri, 17 august 2016, 19:44)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      PF au vandut, ce treaba are statul? Ne fu*** singuri!
  • 0 (10 voturi)    
    Ne vindem pamantul, (Miercuri, 17 august 2016, 19:40)

    MBA [utilizator]

    nu meritam sa mai traim aici. De ce permitem asta? Resursele, solul si subsolul nu trebuie vandute nimanui, pe oricati bani. Ca suntem la discretia detinatorilor pamantului daca sa mai traim sau sa disparem pe post de paguba colaterala in urmarirea profitului.
  • +6 (8 voturi)    
    Slăbuț (Miercuri, 17 august 2016, 20:28)

    RomiOlariu [anonim]

    Citat: ”La nivelul anului 1948, suprafața de fond forestier de 440.000 ha, ce se află în prezent în raza de activitate a Direcției Silvice Suceava, a fost deținută de următorii proprietari: … Fondul Bisericesc din Bucovina 187, 3 mii ha…” din: http://www.arhiepiscopiasucevei.ro/comunicat-de-presa-7/#more-1233
    Păi suedejii e niște mici copii pe lîngă ce aveau alți corporatiști pe vremuri. Ori Fondul Bisericesc ținea pădurile nu pentru export ci doar pentru umbră ciupercilor și altor fructe de pădure care ajutau la împlinirea posturilor
    • +1 (3 voturi)    
      ce nu spui (Joi, 18 august 2016, 7:51)

      radiola31 [utilizator] i-a raspuns lui RomiOlariu

      Au venit comunistii si au nationalizat tot salvand astfel padurile de la export.
  • +1 (3 voturi)    
    IKEA nu defriseaza (Joi, 18 august 2016, 12:47)

    Setalcott [utilizator]

    Daca teoriile libertarienilor preum Milton Friedman sunt, corecte, asta e solutia pentru a opri defrisarile.
  • 0 (0 voturi)    
    Harvard University şi IKEA (Joi, 18 august 2016, 20:21)

    MindruRomeo [anonim]

    https://youtu.be/gFbxRvQzQ40