Airbus, furioasa dupa ce guvernul polonez a ales sa cumpere elicoptere americane Black Hawk: Niciun guvern nu ne-a tratat asa/Vom cere compensatii

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 11 octombrie 2016, 15:01 Economie | Companii

Airbus H225
Foto: Airbus
In aprilie 2015 guvernul care era atunci in functie in Polonia alegea sa cumpere 50 de elicoptere Caracal. Guvernul conservator, la putere din noiembrie 2015, a contestat inca de la inceput alegerea precedentului cabinet liberal si acum autoritatile au anuntat ca vor cumpara cel putin 21 de elicoptere americane Black Hawk, scrie AFP. Cei de la Airbus sunt furiosi, spun ca oferta lor a fost cea mai buna si ca au fost dusi cu vorba si acuzati de lucruri false.

Contractul agreat initial cu Airbus se referea la cumpararea a 50 de elicoptere Caracal multiroll, in valoare de 3,15 miliarde euro. Acum, cei de la Airbus au iesit la contratac dupa ce au pierdut acel contract pe care initial il castigasera.

Francezii au trimis o scrisoare deschisa premierului polonez Beata Szydlo, scrisoare in care isi exprima indignarea privind modul in care autoritatile s-au comportat. "Niciodata un guvern client nu ne-a tratat asa cum a facut-o acest guvern", spune Tom Enders, director executiv al Airbus. Enders mai spune ca Airbus va cere compensatii, mai ales ca guvernmul de la Varsovia pare sa fi dus cu vorba compania in acele luni pentru a nu le mai da contractul.

Airbus spune ca a facut concesiile solicitate de autoritatile poloneze si adauga ca, daca elicopterele sale ar fi fost alese, s-ar fi creat in Polonia 1.250 de locuri de munca directe si alte 2.500 indirecte, la furnizori. In plus, Polonia ar fi avut primul producator de elicoptere detinut in majoritate de stat, cei doi deja prezenti apartinand de multinationale: Lockheed Martin si Finmecannica.

Francezii spun ca, daca ar fi castigat, fabrica WZL 1 ar fi devenit moderna, nu ar mai produce elicoptere rusesti de veche generatie, ci ar fi produs aparate de ultimul tip chiar si pentru export si noi modele ar fi putut urma peste cativa ani.

"Este o confuzie uriasa sa compari acest proiect cu un simplu atelier de vopsitorie", spune seful Airbus, Guillame Faury care spune ca autoritatile au adaugat in august conditii imposibil de indeplinit.

Polonezii spun ca un contract cu Airbus nu ar fi fost in interesul tarii.

"Divergentele in pozitiile de negociere ale celor doua parti au facut imposibil un compromis, astfel incat continuarea negocierilor devine fara obiect", spunea saptamana trecuta ministerul polonez al Apararii.

Semnarea unui acord pentru investitii compensatorii ("offset") era o conditie pentru realizarea acestui contract.

Or Airbus "nu a prezentat propuneri care sa raspunda intereselor economice si de securitate ale statului polonez", arata comunicatul ministerului.

Guvernul conservator, la putere din noiembrie 2015, a contestat inca de la inceput alegerea precedentului cabinet liberal de a cumpara 50 de elicoptere Caracal.

Acest anunt este o lovitura dura pentru Airbus Helicopters, filiala Airbus Group din Marignane, in sudul Frantei.


Citeste mai multe despre   









7937 vizualizari
  • +17 (19 voturi)    
    Cereti ce vreti (Marţi, 11 octombrie 2016, 15:11)

    mitg [utilizator]

    Polonezii stiu ca daca se achizitioneaza de la americani, acestia sunt foarte satisfacuti sa garanteze la infinit securitatea si independenta Poloniei.

    Pe cand daca achizitionezi de la francezi si germani, cum zbang te trezesti ca Franenstein al Germaniei sau Franta "negociaza" o partitie cu Putin.
    • +1 (1 vot)    
      AI DREPTATE! (Vineri, 14 octombrie 2016, 11:17)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Dar nu este de loc bine.
      In mod normal, ar fi trebuit ca solidaritatea europeana sa nu fie o vorba in vant, si sa fie preferata compania EUROPEANA (nu frantuzeasca!) Airbus.
      Ar fi fost frumos sa semneze cooperare pentru poducerea elicoperelor cu nume oltenesc!

      In realitate insa, se aplica ce spuneai:

      "bang te trezesti ca Franenstein al Germaniei sau Franta "negociaza" o partitie cu Putin."
  • +10 (10 voturi)    
    frantuzii? (Marţi, 11 octombrie 2016, 15:12)

    demaGOGU [utilizator]

    ...si-ar vinde mama, bunica si strabunica ptr un contract militar lucrativ!
  • +11 (11 voturi)    
    Ce nume...! (Marţi, 11 octombrie 2016, 15:12)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Daca n-au mai vrut elicoptere Caracal, poate prefera Calafat...
    • +3 (3 voturi)    
      Totusi, iata de unde vine numele (Marţi, 11 octombrie 2016, 16:07)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      https://fr.wikipedia.org/wiki/Caracal
  • +9 (9 voturi)    
    hmm (Marţi, 11 octombrie 2016, 15:18)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Nu ca m-as pricepe sau ca as avea idee de specificatiile celor 2 modele, dar black hawk este un model vechi, testat in razboaie si cu nenumarate posibilati de upgrade, inclusiv stealth.
  • -17 (23 voturi)    
    sunt geniali americanii (Marţi, 11 octombrie 2016, 15:19)

    @Mishu [utilizator]

    Le trimit la astia cateva rable cu elice revopsite le construiesc asa zisul scut împotriva iranului baga câteva sute de milioane si scot pe partea ailaltă câteva miliarde.
    • +6 (14 voturi)    
      Ce bine le stii tu, bibicule! (Marţi, 11 octombrie 2016, 15:41)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Deci, tot ce este de la americani este prost. Probabil ca si Apple sunt rele, si Windows, si Oracle sunt rele. Si tot rele sunt si Ford si GM si Boeing.
      Si probabil ca i-ai sfatui pe polonezi sa importe vreo 500 de Mil-24 cu echipaje cu tot si cu personalul tehnic la pachet si asortat cu vreo 1000 de T90 cu si cu toata logistica aferenta, ca sa scape de griji, nu!
    • +9 (11 voturi)    
      rablele astea (Marţi, 11 octombrie 2016, 15:51)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      sunt peste tot ce au sefii tai de la Moscova
    • +4 (4 voturi)    
      Pe care (Marţi, 11 octombrie 2016, 16:55)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      partea ailalta? Ne explici si noua?

      Sau doar l-ai auzit pe colegul cu care tencuiesti apartamentul ca asa se face si duci si tu vorba mai departe?
  • +8 (12 voturi)    
    Normal ca au renuntat (Marţi, 11 octombrie 2016, 15:19)

    AdiSto [utilizator]

    Cum sa cumperi niste elicoptere care se numesc "Caracal"? :))
    • +4 (6 voturi)    
      Senzațională întrebarea. (Marţi, 11 octombrie 2016, 15:51)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      Păi dacă le numeau Teleorman, Deva ori Sibiu cine știe cui trebuiau să plătească taxă?
      Așa, pentru Caracal, cred că au vorbit doar cu DD Indirect și numai în reluare acum.
  • +9 (11 voturi)    
    nu (Marţi, 11 octombrie 2016, 15:34)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    stiu la ce campanii a participat caracalul respectiv, dar black hawk e verificat si rasverificat in razboaie si operatiuni diverse. Pe de alta parte nici o tara nu e obligata sa asigure locuri de munca in franta. Polonia nu e romania, nu inghite orice din partea frantei si germaniei, sponsorii invaziei maimutelor, ai neomarxismului si birocratiei de la bruxelles.
  • +4 (6 voturi)    
    o veste buna pt noi (Marţi, 11 octombrie 2016, 15:52)

    DSS [utilizator]

    fabrica aia ar fi fost la concurenta cu Ghimbavul, nu?
    • +1 (1 vot)    
      cat timp nu le cumpara de la noi (Marţi, 11 octombrie 2016, 19:11)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      tot le cumpara de pe la o concurenta de pe undeva
  • -2 (2 voturi)    
    Solidaritatea EU (Marţi, 11 octombrie 2016, 16:35)

    OvidiuStoica [anonim]

    Ce mai "uniune europeana " e asta. Parca eram toti frati in "SUE" si cantam toti imnul EU, Oda Bucuriei, de Bitovan.
  • +4 (4 voturi)    
    Ha! (Marţi, 11 octombrie 2016, 16:56)

    gigifisiune [utilizator]

    Na, ca s-a rasturnat elicopterul cu francezi.
  • +3 (3 voturi)    
    complex (Marţi, 11 octombrie 2016, 17:51)

    L8MA [utilizator]

    Ne place sau nu SUA investeste in aparare masiv si poate da garantii reale impotriva unei agresiuni militare de oriunde ar veni ea.Sistemul defensiv antirachete de la Deveselu si robabil si cel din Polonia cost fiecare undeva pe la 1 miliard usd!
    Economic si logic era mai echitabil si poate ''moral'' sa cumperi de la un membru UE.Dar pentru acest favor ar fi trebuit ca Franta de exemplu sa fi facut mai mult pentru asigurarea securitatii Poloniei.De exemplu sa fi investit macar un sfert din cat a investit SUA pentru securitatea Poloniei...Nu poti cere reciprocitate cand nu oferi acelasi lucru.
  • 0 (0 voturi)    
    Lasati-o asa (Marţi, 11 octombrie 2016, 20:13)

    Popescul [utilizator]

    Lasati-o asa, frantujilor. E preama mare caciula pentru Airbus. Nu-i vor scoate pe americani din schema. Nu cunosc dosaru licitatiei, astfel incat nu pot specula daca frantujii au sanse de a obtine despagubiri civile, insa politic este o mare palma data de americani+aliatii unor europeni care dpdv al SUA si-au cam luat nasu la purtare. Asta e. Ati luat o teapa. Nu-i nimic. Azi date alte n tepe inainte. V-au furat americanii ceva cascaval ? Asa se intampla cand esti un frantuz care latra tot timpu la cine nu trebuie. BNP Paris Bas amenda uriasa in SUA, DieselGate, Apple, Deutsche Bank, scandalul subventiilor europenilor fata de Airbus, acum daravela asta. Cred ca suntem intr-un soi de razboi economic intre SUA si aliatii sai pe de o parte si pe de cealalta Franta si Germania, TTIP abandonat. Cred. Poate ma-nsel. M-am asezat comod in fata televizorului. Intarata-i drace ! :D