Scandalul alimentelor de calitate mai proasta vandute in estul Europei se extinde. Ministru ceh: In cazul anumitor produse suntem cosul de gunoi al Europei

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 21 februarie 2017, 12:44 Economie | Companii

Est-europenii vor produse la fel de bune ca in Occident
Foto: pixabay.com
Cehia va presa Uniunea Europeana sa interzica vanzarea de produse alimentare inferioare in estul Europei sub acelasi brand ca mancarea mai buna disponibila in cele occidentale, a spus ministrul agriculturii de la Praga, potrivit Reuters.  

Cehii se alatura astfel Slovaciei si Ungariei, care spun si ele ca multinationalele din domeniul alimentar vand mancare mai proasta pe piata estica - mai saraca si mai putin competitiva.  

"In practica, in cazul anumitor produse, suntem cosul de gunoi al Europei", a spus ministrul ceh al agriculturii, Marian Jurecka.  

Organizatiile pentru drepturile consumatorilor din Cehia se plang de multa vreme de slaba calitate a alimentelor vandute de marile companii. Ele nu au parghii de actiune pentru ca aceste vanzari sunt legale in UE cat timp pe eticheta sunt scrise toate ingredientele. 

Jurecka spune ca a ordonat un studiu privind calitatea alimentelor, care va fi incheiat in iunie. Datele, impreuna cu cele din Slovacia si alte tari, vor fi folosite apoi pentru efortul de a schimva regulile UE. In studiu vor fi incluse si alte produse in afara de alimente, precum detergentii.  

Ungaria a anuntat la finalul saptamanii trecute ca o analiza realizata de o agentie guvernamentala arata ca marile companii obisnuiesc sa comercializeze produse de o calitate inferioara pe piata din estul Europei, chiar daca este utilizat acelasi brand si pret ca in tarile din vestul Europei.  

De asemenea, autoritatiile slovace au anuntat in urma cu doua saptamani ca au descoperit diferente de gust, compozitie si aspect in aproape zece produse alimentare vandute local, prin comparatie cu aceleasi produse din Germania si Austria.   

O dezbatere similara a existat in Parlamentul European in urma cu cativa ani, cand europarlamentarii au abordat problema intr-o dezbatere referitoare la o intrebare pusa de eurodeputata Elena Oana Antonescu (Romania), de la Grupul Partidului Popular European (Crestin Democrat). 

Intr-un schimb de opinii din cadrul comisiei pentru mediu, sanatate publica si siguranta alimentara, reprezentantul Comisiei Europene, Jerome Lepeintre, a aratat ca producatorii schimba ingredientele in functie de puterea de cumparare, gusturile si traditiile din diferite tari (de exemplu, Nutella este mai solida in Germania decat in Franta, deoarece in Franta painea este mai putin rezistenta decat in Germania). 

Participantii la dezbatere au cazut de acord ca, desi UE nu poate impune reteta, consumatorii au dreptul de a fi informati despre compozitia produselor.  

Parlamentul European si Consiliul au adoptat in 2005 Directiva 2005/29/CE privind practicile comerciale neloiale ale intreprinderilor de pe piata interna fata de consumatori. Tot mai multe state europene se plang ca producatorii de produse alimentare, cosmetice si articole vestimentare incalca aceasta directiva. 

Situatia a fost semnalata anul trecut si de europarlamentarii Daciana Sarbu si Pavel Poc (Cehia).  

Cei doi au adresat o interpelare Consiliului European, cerand actiuni pentru verificarea si remedierea situatiei. Cei doi europarlamentari au declarat, citand studii comparative, ca exista standarde duble in calitatea alimentelor din UE, care par sa corespunda unei divizari Est-Vest.


Citeste mai multe despre   











[P] Acces gratuit la ultimul targ de nunti al sezonului, daca vii insotit!

Cel mai important targ de nunti al anului incepe vineri, 31 martie, la Palatul Parlamentului. Dupa o editie record in Februarie, Mariage Fest pregateste editia cu numarul 23, ultimul targ de nunti al sezonului, in perioada 31 martie – 1 – 2 aprilie

30188 vizualizari

  • +33 (39 voturi)    
    Diaspora (Marţi, 21 februarie 2017, 12:48)

    cinevatus [utilizator]

    Romanii care traiesc in UE si se intorc anual acasa pot confirma acest aspect. Nu e o inventie.
    • +14 (18 voturi)    
      Din 10 produse.. (Marţi, 21 februarie 2017, 14:16)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Vandute in vest centru si est,ma refer la EU,numai o firma a trecut testul.
      Milka
      Restul?
      Nu.Si e vorba de Pepsi,C-Cola,Nestle,Jakobs,etc..
      Intrati intr-un Lidl de la nemti/austrieci si mereti la raionul de paine.
      Alegeti paine toast cu secara,taiata,ambalata sau cum va place,alba,neagra,etc.
      Mai vorbim apoi dupa ce papati si din Lidl RO..
      .
      • +11 (11 voturi)    
        Confirm (Marţi, 21 februarie 2017, 14:20)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        100% adevarat. Asta am remarcat si eu.
        • 0 (2 voturi)    
          3 probleme esentiale (Miercuri, 22 februarie 2017, 10:32)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

          Indiferenta/Saracia consumatorului, lacomia producatorilor si coruptia politicului.
          Canf se toarna fluor in apa potabila impotriva vointei tale ce sa mai vorbim de alimentatie
          • 0 (0 voturi)    
            In Romania.... (Miercuri, 22 februarie 2017, 11:08)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

            .... la oras se pune clor, de 60 ani, pt. a dezinfecta apa potabila. Fluorul doar in statele bogate. Nu moare nimeni de la clorul ala rezidual.
      • 0 (6 voturi)    
        groaza la Lidl (Miercuri, 22 februarie 2017, 10:34)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        Cumpara 5 sortimente de inghetata si plasati-le intr-un aparat ce deshidrateaza sa vedeti ce ramane..cu ce ramane mergeti la producatori si politicieni obligandu-i sa ingereze substantele ramase
        • +2 (2 voturi)    
          alea ce raman.... (Miercuri, 22 februarie 2017, 11:39)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          ...sunt emulgatorii, stabilizatorii, colorantii, praf de oua, cacao...ceea ce se pune de 100 ani in inghetata industriala, nu mori de la ele.
    • 0 (18 voturi)    
      Produsele de la tarani sunt cele mai bune (Marţi, 21 februarie 2017, 16:34)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Trebuie cumparat produse alimentare din piata, sau direct de la producatori, acelea nu se compara cu cele mai bune produse din vest, sunt mult peste. Deci solutia este sa cumperi produse de calitate de la taranii nostrii.
      • +15 (21 voturi)    
        pff (Marţi, 21 februarie 2017, 17:18)

        CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

        Pe tarani nu-i controleaza nimeni cu privire la nivelul de pesticide care se gasesc in produsele lor. Ai sa fii surprins sa afli ca nivelul acestora depaseste de cateva ori nivelul adimisibil. Spre deosebire de produsele de la tarani cele din supermarket sunt testate cu privire la acest aspect.
        • +1 (1 vot)    
          ... si nu numai pesticide... (Miercuri, 22 februarie 2017, 11:27)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

          si substante de crestere si coacere...
      • +3 (3 voturi)    
        numai ca... (Miercuri, 22 februarie 2017, 3:51)

        Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

        Lacomia o sa-i vina de hac si taranului roman.
    • +4 (6 voturi)    
      oricine a fost prin vest poate confirma (Marţi, 21 februarie 2017, 18:42)

      middle_brick [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      e simplu, pentru cei din est calitate mai slaba, iei un produs similar din RO si unul din UK sa zicem, te uiti pe eticheta, pe cel din RO scrie RO, BG, EST, PL.. pe cel din UK gasesti FR, DE, IT.. diferenta dintre ele in calitate considerabila.
      • 0 (0 voturi)    
        In UK nu am fost niciodata (Joi, 23 februarie 2017, 9:51)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

        dar pot spune clar ca in alte tari pana si detergentul miroase mai frumos - cel putin mie asa mi se pare.

        Este posibil, desi nu sunt chimist ca sa pot spune cu certitudine - dar ma gandesc ca in versiunea "estica" poate mai fac si ei economie la unele componente chimice mai scumpe
  • -25 (39 voturi)    
    Cehii voteaza pro-Rusia mereu, (Marţi, 21 februarie 2017, 12:49)

    dexpropriat [utilizator]

    Deci chiar isi doresc sa fie gunoiul Europei...
    (nemultumitului i se ia darul)
    • +23 (35 voturi)    
      CE ABERATIE (Marţi, 21 februarie 2017, 13:32)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Cehii sunt visceral rusofobi!
      De interventia Urss 1968 ai auzit?
      Ca s-au lamurit ce e cu "dragostea Occidentului", e partea a 2-a.
      • +1 (11 voturi)    
        Intereseaza-te cat de pro-rus e presedintele lor ! (Marţi, 21 februarie 2017, 17:35)

        dexpropriat [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Si Ungaria a fost foarte anti-rusa, dar le-a trecut, dupa cum se poate observa in mod evident...
        • -1 (1 vot)    
          daca a criticat (Miercuri, 22 februarie 2017, 11:05)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

          Daca a criticat defilarea armatei americane in Europa Est de acum 3 ani nu inseamna ca e pro-rus genialule.
          • +1 (1 vot)    
            Sursa cat se poate de avizata: (Joi, 23 februarie 2017, 14:45)

            dexpropriat [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

            https://www.washingtonpost.com/world/europe/meet-the-pro-russian-anti-muslim-european-leader-who-was-just-invited-to-trumpswhite-house/2017
  • -7 (25 voturi)    
    Nu totdeauna (Marţi, 21 februarie 2017, 12:50)

    Toni_Romania [utilizator]

    La Lidl dulciurile sunt Ok, sunt facute in Germania la Neckarsulm. Ciocolata Schogetten nu e no. 1 in Occident dar pt. 3,40 lei e f. buna pt. maj. romanilor, care au venit sub 1000-1500 lei.
    • +4 (16 voturi)    
      Lidl (Marţi, 21 februarie 2017, 14:17)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Produse (mai) ieftine, dar de proasta calitate. Lidl e renumit pentru promotii false si marfuri de calitate indoielnica.
      • +5 (9 voturi)    
        exagerezi (Marţi, 21 februarie 2017, 14:47)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Am voiajat in vest destul dar dulciurile la Lidl sunt ok.
    • +23 (23 voturi)    
      Da, dar... (Marţi, 21 februarie 2017, 14:18)

      VasilescuA [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Asta este valabil pentru Lidl. Am vazut si cumparat in Lidl-urile din Vest exact aceleasi produse ca si in Romania. Majoritatea fabricate in DE, Polonia, Cehia, ok.
      O discutie interesanta ar fi si cea legata de mizeriile vandute pe post de mezeluri de unii producatori romani, si pe care in Vest nu le-ar vinde nici magazinele cu mancare pentru caini. Pentru ca, de fapt, noi suntem cei mai tari cand e vorba sa ne pacalim pe noi insine (adica romanii pe romani...)
      • -5 (13 voturi)    
        MacDo (Marţi, 21 februarie 2017, 14:32)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

        MANCARE INDUSTRIALA necomestibila este si in vest. Jamie Oliver a castigat receny procesul in care demonstra ca MacDonalds vinde oamenilor mancare necomestibila, in miile de restaurante.
        • +4 (8 voturi)    
          Jamie nu a castigat nici-un proces (Marţi, 21 februarie 2017, 20:44)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          pur si simplu McDonalds a retras un anumit procedeu care oricum nu se folosea decat in US.
          Dar poate ne explici cum vindea McD mancare necomestibla? si aia care o cumparau ce faceau cu ea? si-o bagau in cizme? stii ce inseamna necomestibil?
        • +2 (4 voturi)    
          lol (Miercuri, 22 februarie 2017, 3:56)

          Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Fake news detected! Care proces nea Caisa, asa ai citit tu in cancan?
    • +2 (10 voturi)    
      LA NECKARSULM E SEDIUL... (Marţi, 21 februarie 2017, 15:51)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Babalaule! Nu v-au invatat la colhoz sa cititi etichetele?
      Vrei o ciocolata acceptabila vanduta de LIDL? Cumpara-ti Ritter Sport. Pret aproximativ ca in Germania.
      • -2 (10 voturi)    
        babalau esti tu (Marţi, 21 februarie 2017, 16:05)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        In zona Neckarsulm sunt si fabrici de alimente pt. Lidl desteptule am vazut documentar.
        Hai mars.
  • +9 (23 voturi)    
    pariez ca pe ministrul roman al agriculturii (Marţi, 21 februarie 2017, 12:51)

    Phil Austin [utilizator]

    nu-l deranjeaza
    • +11 (13 voturi)    
      evident (Marţi, 21 februarie 2017, 15:26)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

      habar nu are ce se intampla oricum. Si marfa din cehia oricum este peste ce gunoaie se vand in romania.

      Scria unul mai sus ca nu stiu ce de la lidl e ok, ca e facut in germania. Daca e facut in germania nu inseamna ca este facut dupa aceeasi reteta ca produsele vandute in vest.

      Produsele comercializate in Romania si Bulgaria sunt de cea mai proasta calitate. Amuzant este ca preturile sunt la fel ca in vest, poate doar in tarile nordice platesti putin mai mult.

      Dar nu pierdem doar bani, ne distrugem si sanatatea. Face cineva ceva? Fix lupa
    • +8 (8 voturi)    
      VEZI CE-AI PATIT DACA... (Marţi, 21 februarie 2017, 15:53)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

      Te-ai luat de ministrul agriculturii?
      Chiar cine o fi ala?!
    • +2 (2 voturi)    
      Cine este ministrul agriculturii? (Miercuri, 22 februarie 2017, 9:08)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

      .
    • -2 (2 voturi)    
      daca taceai... (Miercuri, 22 februarie 2017, 10:46)

      corbul109 [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

      am vazut cat de deranjat a fost si fostul ministru tehnocrat de subiect...
      Ca sa nu mai spun de vechiul prim-ministru tehnocrat, care, in plus, a fost si comisar european pe ... tam-tam... agricultura LOL
      Sunt sigur ca in mintea ta linistita esti convins ca ei se preocupau intens de subiect dar, din nou, e vina romanilor/turcilor/tatarilor/rusilor si martienilor care i-au impiedicat sa gaseasca si sa aplice solutiile corecte
  • -14 (38 voturi)    
    si preturile in Oest... (Marţi, 21 februarie 2017, 12:55)

    demaGOGU [utilizator]

    ...sunt la 50% fata de media din West, pe undeva e normal ca diferenta sa fie acoperita prin rabat la calitate.

    suntem dispusi sa platim pretul corect ptr a obtine calitatea prod. alimentare din Vest?
    • +24 (26 voturi)    
      Poate in baruri (Marţi, 21 februarie 2017, 13:18)

      georges_bv [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Dar la supermarket, mancarea are cam aceleasi pret.
      Discutam de produse similare, eventual produse ale aceluiasi producator vandute printr-un lant de magazine de acelasi nivel.
      • 0 (16 voturi)    
        Nu chiar... (Marţi, 21 februarie 2017, 14:20)

        VasilescuA [utilizator] i-a raspuns lui georges_bv

        "la supermarket, mancarea are cam aceleasi pret".
        Nu chiar: un salam infect fabricat in Romania este vandut la pretul cu care se vinde un salam de calitate, in Vest. Asta pentru ca producatorul roman trebuie sa isi sporeasca colectia de gipane anual.
    • +8 (20 voturi)    
      ce vorbesti? (Marţi, 21 februarie 2017, 13:33)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      In gen Romania are preturi Ue, cu lefuri de 6 ori mai mici.
      • +4 (12 voturi)    
        AUZI GURISTULE... (Marţi, 21 februarie 2017, 15:58)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Tu cumperi pulpa de porc deosata de la Kaufland cu 13/14 RON pe kg.
        Un neamt cumpara aceeasi pulpa cu 15/16 Eur pe kg!
        Painea pe care o mananci tu cu 0,8 lei pe buc nu o sa o gasesti niciunde!
        Pentru 1 kg de paine platesti min. 2,5 EUR!
        Vezi-ti de colhozul tau si nu te mai baga unde nu-ti fierbe oala!
        • +4 (6 voturi)    
          Asta ca sa nu-i mai zicem lui toni (Marţi, 21 februarie 2017, 18:33)

          VasilescuA [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

          Asta ca sa nu-i mai zicem lui toni cat costa in Vest asigurarile, impozitele, casele, parcarea, frizerul, instalatorul etc.etc.
          • +1 (3 voturi)    
            Leafa Ro (Miercuri, 22 februarie 2017, 9:41)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

            Leafa in Ro e de 6 ori mai mica ca in Vestul tau. Deci nu mai vaita tu vesticii.
            • 0 (0 voturi)    
              Si asa o luam de la inceput... (Miercuri, 22 februarie 2017, 17:35)

              Robert USA [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

              Leafa este suma cu care reusesti sa-ti vinzi priceperea. Cui nu-i convine leafa din RO, e liber sa mearga sa-si vanda priceperea in lumea lartga. Pretul unui produs din piata se regleaza dupa piata; vede negustoru hotz ca nu merge cu trei lei, scade un leu pana incepe sa vanda... Urca pretu pana cand nu mai cumpara lumea si apoi stie unde trebuie sa se stabilizeze... Cam asa e capitalismul...
  • +1 (13 voturi)    
    trebuie o institutie (Marţi, 21 februarie 2017, 12:56)

    cladob [utilizator]

    la nivel national care sa controleze produsele care intra in tara, conform standardelor de calitate
    • +2 (4 voturi)    
      Trebuiesc si standarde (Marţi, 21 februarie 2017, 14:22)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      Standarde care sa defineasca produsele si metodele de control. Ele exista in UE - din p[cate România nu le-a tradus și adoptat. Asa incât orice porcărie poate fi vândută în Ro (cazul cel mai evident fiind produsele „chinezesti” - multe fabricate pe vapor).
    • +1 (5 voturi)    
      Exact ce spuneam la scandalul Hexifarma. (Marţi, 21 februarie 2017, 14:24)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      Totul sa se testeze de la mancare la medicamente in laboratoare private testate aleator pe principiul RAR-ului de un laborator de stat.
      In cazul problemei din articol: cand se dau produse cu acelasi nume in strainatate se ia produsul din SUA si se fac analize fata de produsul original. Spre exemplu: iei o sticla de cola din sua, daca in Romania are altceva - nu-i dai voi pe piata cu acelasi nume!
    • +4 (4 voturi)    
      avem institutii (Marţi, 21 februarie 2017, 16:24)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      D-aia doar in Cehia si alte tari au aparut asemenea comunicate oficiale - la noi tac malc.
    • +4 (4 voturi)    
      Obligati sa scrie pe ambalaj la vedere (Marţi, 21 februarie 2017, 18:22)

      Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      Trebuie o institutie care sa analizeze compozitia si calitatea produselor care se vand in Romania sub acelasi nume ca in UE sau alte tari. Cea mai buna metoda de a-i sanctiona ar fi sa fie facuta publica lista celor care nu respecta reteta originala in Romania. Ar trebui sa fie obligati sa scrie pe ambalaj mare si la vedere (ca pe pachetele de tigari) ca produsul nu e la fel ca varianta originala.
    • +1 (1 vot)    
      Pe bune? (Miercuri, 22 februarie 2017, 17:39)

      Robert USA [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      Inca niste sugatori de bani publici? Nu consumatorul acela care stie cel mai bine ce-i place si ce nu? Cumperi un rahat odata si data viitoare il eviti; poate la un moment dat dispare din piata... Diferenta dintre guvernarea de stanga si cea de dreapta este aceea ca stanga vrea cat mai multi salariati in sistemul de stat cu cat mai multe reglemantari, in vreme ce dreapta doreste o piata libera cu un guvern cat mai eficient si redus...
  • -6 (26 voturi)    
    cel mai bine ar fi (Marţi, 21 februarie 2017, 13:04)

    xanti [utilizator]

    Ca in supermarket sa gasim peste 80% produse romanesti.
    Sa vedem cui mai vinde UE rahaturi.
    • +12 (14 voturi)    
      Da, dar cu preturi umane.... (Marţi, 21 februarie 2017, 14:20)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ....nu magiun Topoloveni cu 60 lei kila (prune fierte).
      • +3 (3 voturi)    
        Just! (Marţi, 21 februarie 2017, 19:49)

        contest [anonim] i-a raspuns lui Toni_Romania

        de parca ar fi din import, pret prohibitiv...:-(
        • 0 (0 voturi)    
          Vinde cu cat poate... (Miercuri, 22 februarie 2017, 17:44)

          Robert USA [utilizator] i-a raspuns lui contest

          Pana nu demult se gaseau la anumite "European Deli Store-uri" de aici din State, produse de la Raureni (Valcea). Erau dulceturi, zacusca. Erau chiar foarte bune... Pretul mediu pe borcan in jur de 3-4 dolari. Borcanul avea juma de kil... Asa ca 60 de lei pe kil e chiar OK... Daca el poate vinde la export pe mai mult, vinde, restul il "da" la intern. 60 de roni sunt 1.5 dolari di cantitatea e dubla... Cat de ieftin ar trebui sa fie ca sa nu mai comenteze lumea? "Prune fierte"... daca e asa de simplu, de ce nu le fierbi tu acasa?
          • 0 (0 voturi)    
            Scuze... (Miercuri, 22 februarie 2017, 18:09)

            Robert USA [utilizator] i-a raspuns lui Robert USA

            M-am confuzat cu banii vostrii vechi si noi... 60 de RON sunt 15 dolari si e foarte scump pentru prunele alea...
    • 0 (2 voturi)    
      ai dreptate (Marţi, 21 februarie 2017, 17:58)

      wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      dar ce sa stie astia de pe aici
  • +19 (25 voturi)    
    uk vs ro (Marţi, 21 februarie 2017, 13:10)

    plictis [utilizator]

    pasta de dinti Sensodine, nu e aceeasi, e inferioara in ro, si e mai scumpa ca in uk. (£4). Gillette are lamele mai proaste in ro, ma tin vreo luna fata de lamele din uk vreo 3 luni. la pret nu stiu cat sunt in ro, dar in uk un pachet de 4 lame sunt £12. Gillette spuma gel de ras e inferioara in ro. in uk e £3
    • +1 (1 vot)    
      or fi Gillete cu cap vidia (Marţi, 21 februarie 2017, 21:28)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui plictis

      Dat fii atent, poti sa dai lovitura. Cumperi vreo 100.000 de bucati si le vinzi in Romania. Cine n-ar vrea sa foloseasca 4 lame pe an! Dar psune-mi si mie care Gillete din Romania te tine o luna? ca vreau si eu!
    • 0 (0 voturi)    
      recunoaste... (Miercuri, 22 februarie 2017, 7:13)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui plictis

      ca habar nu ai cat sunt preturile prin Romania dar dai din gura sa spui si tu ca stai prin UK..noroc ca v-o mai picat lira ca altfel, un set Gillette UK e mult mai sump decat unul din DE.

      Pasta Sensodine..mai nu stiu nici eu cat costa in Romania dar la mine costa 4,55 Euro si pot spune ca e net inferioara uneia care costa 1,95 Euro...asta asa, ca idee.
    • 0 (0 voturi)    
      Spuma de ras... (Miercuri, 22 februarie 2017, 17:50)

      Robert USA [utilizator] i-a raspuns lui plictis

      Ce chestie, eu comand din Anglia spuma voastra englezeasca ca la noi in State nu se gaseste. Gilette e o mizerie in comparatie cu asta... Se numeste "The Real Shaving Company" e doua Lire la voi si e cea mai meseriase spuma, punkt! Ai sa-mi confirmi... :)
      In plus o sa-ti tina si lamele infinit mai mult deoarece nu se incarca cu reziduuri... (Lame Gilette Fusion Proglide Power) - ajungi la trei luni/lama
      Bafta!
  • +7 (11 voturi)    
    Hehe, mereu... (Marţi, 21 februarie 2017, 13:23)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    ... când merg în vacanță prin vest mă îndop cu cereale pentru copii. De ce? Când eram eu mic (prin anii '90 și imediat după 2000) se găseau și în România în varianta de calitate înaltă.

    Anterior aderării, însă, am fost trecuți pe „lista săracilor”, iar de atunci în magazinele noastre se găsesc numai versiuni fără gust, specifice Europei de est (asta pe lângă metoda de ambalare mai pecară).

    Din păcate nu m-am gândit până acum să fac și o comparație de prețuri, să văd exact ce economie facem consumând gunoaie.

    Concluzia - era mai bine înainte. :))
  • +14 (16 voturi)    
    Franta (Marţi, 21 februarie 2017, 13:24)

    vlad.pe [utilizator]

    Aceeași impresie o aveam si când am fost in Franta, in supermarket găsești produse calitative si cu gust mai bun comparativ cu ce găsești aici, produse realizate de aceeasi firma si aceeasi marca.

    Un motiv ar fi ca produsele din Estul Europei sunt produse pe plan local sau undeva in regiune si probabil nu se folosesc aceleasi ingrediente.

    Un astfel de scandal a fost si cu bautura Coca Cola care in Est are un gust mai dulce, cica motivul ar fi ca se folosește apa si îndulcitor local.
  • +11 (15 voturi)    
    pana prin 1995-1998 (Marţi, 21 februarie 2017, 13:36)

    Toni_Romania [utilizator]

    ... se gaseau produse "ca in vest", apoi vesticii au pornit liniile de fabricatie separate, "pentru europa est".
    • -4 (10 voturi)    
      masina spalat (Marţi, 21 februarie 2017, 14:46)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Am o masina de spalat Watts-Italia ce merge din...1995. Cati ani merge azi o masina de spalat?
      • +6 (8 voturi)    
        Asta e o cu totul alta discutie (Marţi, 21 februarie 2017, 15:39)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Cunosc si eu pe cineva in bloc care are un frigider Zil din 1972 care inca merge brici.

        Asa se faceau treburile pe atunci. Acum e altfel.

        Dar nu asta e subiectul discutiei.
        • 0 (6 voturi)    
          Beko (Marţi, 21 februarie 2017, 18:13)

          Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

          Masina de spalat Beko din UK merge de ii sar capacele, spala ca tractorul, de vreo 5 ani. Soacra-mea si-a cumparat tot Beko la recomandarea mea :( ca e buna, si dupa un an s-a stricat, a reparat-o o data, s-a stricat din nou... a cumparat alta.
        • +2 (2 voturi)    
          Pa naiba alta discutie (Miercuri, 22 februarie 2017, 9:43)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

          Era vba de produse "facute pt. Europa Est".
      • +2 (8 voturi)    
        DU-TE LA COTROCENI... (Marţi, 21 februarie 2017, 16:00)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        La poarta sa nu intarzii!
        • +2 (2 voturi)    
          ce ai bre? (Miercuri, 22 februarie 2017, 9:43)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

          nu ti ai luat extraveralu?
    • +2 (2 voturi)    
      si e de bine sau de rau? (Marţi, 21 februarie 2017, 21:34)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Adica era mai bine ca Lidl sa vanda produse facute numai in germania sau e bine ca vinde si produse fabricate in Romania sub brand propriu? Dupa tine trebuia sa vanda numai marfa produsa in UE, caci noi romanii om fi saraci dar suntem mari gurmanzi si detectam imediat diferenta intre o branza Gouda produsa la Nijmegen si una produsa la Pascani!
      • 0 (0 voturi)    
        E foarte bine. (Miercuri, 22 februarie 2017, 13:03)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Pt. Occident. Ca are o piata unde poate vinde big time chestiile nevandabile.
  • +4 (6 voturi)    
    psd... (Marţi, 21 februarie 2017, 13:44)

    liviu_ [utilizator]

    nu are astfel de vise marete...
    ei se cearta cu ue numai ca nu vor sa-si bage thotii la inchisoare... oamenii sunt buni numai la vot!
  • +14 (14 voturi)    
    Confirm (Marţi, 21 februarie 2017, 13:51)

    Cuca [utilizator]

    Am fost recent in Franta pentru o luna.

    La Carrefour sau Auchan etc gaseai o varietate de marfuri mai mare decat aici, la preturi comparabile (sau numai un pic mai mari), dar semnificativ mai bune la calitate/gust/etc.

    Clar mai bune !

    Trebuia sa fii de-a dreptul ciudat ca sa nu observi asta imediat.
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Miercuri, 22 februarie 2017, 4:03)

      Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      si acest lucru nu ti se pare firesc?
  • +5 (9 voturi)    
    Incercati Cola. (Marţi, 21 februarie 2017, 13:53)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    La noi toate variantele sunt apa carbogazoasa neagra cu gust dulce, adevarata coca cola are gustul dulce amarui, aroma intensa in strainatate.
    Incercati imbracaminte din bumbac "100%" .
    • -1 (5 voturi)    
      Blugi (Marţi, 21 februarie 2017, 14:45)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      La Lidl sunt blugi Livergy Germania f. faini. Sunt de toate.
    • 0 (2 voturi)    
      INCEARCA ALTCEVA... (Marţi, 21 februarie 2017, 16:02)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Ca nu tine gargara! Ia alt produs!
      • 0 (6 voturi)    
        Gargara tine! (Marţi, 21 februarie 2017, 16:25)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        Eu beau alt produs, De ce mi se vinde sub acelasi nume? Este ilegal! Sa schimbe numele undeva: in Vest sau la noi si sa nu contina acelasi nume ca si al produsului din Vest!
        • +1 (5 voturi)    
          SCHIMBA-TI LIMBA... (Marţi, 21 februarie 2017, 17:13)

          schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          Ca nu mai e buna!
          • 0 (4 voturi)    
            Schimba-ti creierul! (Marţi, 21 februarie 2017, 19:11)

            Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

            Asta s-a ars.
        • +1 (3 voturi)    
          Nu este ilegal comunistule! (Marţi, 21 februarie 2017, 21:38)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          Coca-Cola are o reteta proprie si e treaba ei ce gust are in China, Kargastan, SUA sau Romania. Sau ti se pare ca 50% din romani fac naveta US- Romania si au un soc cand beau Cola mai dulce?
          Bea domle Colea facute de chimical brother la Oradea, e neaosa, e buna, e cu apa pura de mtii Bihor. Si au aceasi reteta de 20 de ani, adica proasta!
          • +1 (1 vot)    
            tu intelegi un text scris? (Marţi, 21 februarie 2017, 23:19)

            andipetre [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Daca chemical brothers ar vinde produsul lor sub numele de Coca Cola, atunci ar fi exact vorba de aspectele criticate aici. Dar produsul acela nu se numeste Coca Cola, deci e treaba lor ce vand cata vreme il cumpara cineva.

            Daca si produsele de calitate mai proasta vandute sub brandurile mari din vest s-ar numi complet altfel, nu ar mai fi nici o problema. Insa cand cumperi exact acelasi produs dar cu diferente mari de calitate, e vorba de inselatorie. Pur si simplu.

            Impotenta faimoaselor noastre "institutii" si "servicii" de a reactiona (macar ca acelea din Cehia) e dezgustatoare.
  • +2 (14 voturi)    
    Multinationale (Marţi, 21 februarie 2017, 14:35)

    vlad.pe [utilizator]

    Nu va faceti griji, are grija PSD sa elimine multinationalele, ne intoarcem la Romtelecom, Aprozar si Sapun Duru.
    • +7 (15 voturi)    
      Psd are fobie de multinationale?Serios? (Marţi, 21 februarie 2017, 14:44)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      - In 2004 PSD a dat petrolul tarii Austriei (cvasi-gratis).
      - Tot sub PSD s a pus la punct instrainarea aurului de la RM catre Canada/Occident.
      - Jandarmii lui Ponta-PSD au batut oamenii la Pungesti pt. CHEVRON.
      -Geoana are din anii 90 ranch in Colorado.
      etc etc
    • +2 (10 voturi)    
      calitatea legumelor de Aprozar... (Marţi, 21 februarie 2017, 15:14)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      ...ramane inca neegalata de actualele supermaché-uri!
      • +1 (3 voturi)    
        evident ca erau neegalate (Marţi, 21 februarie 2017, 21:40)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Aprozarele reuseau sa vanda si asa numitele legume invizibile. Vestul incearca de 27 de ani sa descopere reteta dar o singura tara a mai reusit perfomanta- Venezuela!
  • -2 (4 voturi)    
    Grindene voi ce paziti? (Marţi, 21 februarie 2017, 14:48)

    tontu [utilizator]

    ?!
  • +1 (3 voturi)    
    Yep (Marţi, 21 februarie 2017, 14:49)

    KostasP [utilizator]

    Asta o stiam de acum 25 de ani.
  • -3 (11 voturi)    
    legea cu 51 % produse romanesti (Marţi, 21 februarie 2017, 16:05)

    vodatepes [utilizator]

    E acum am avea un atu sa luptam pentru legea celor 51 % produse romanesti. Deacut sa mincam gunoiul lor
    • +4 (6 voturi)    
      mda, mai bine mancam gunoiul nostru (Marţi, 21 februarie 2017, 21:41)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Ca macar al nostru e cu E/ Coli neaos, direct de la stana!
  • +2 (8 voturi)    
    Ooole! Era si timpul sa o spuna cineva! (Marţi, 21 februarie 2017, 16:38)

    jackalphonse [utilizator]

    Fite