Consultari cu FMI in proiectele guvernului Grindeanu: consultari pe restructurarea companiilor de stat, Fondul Suveran de Investitii si insolventa persoanelor fizice

de CP     HotNews.ro
Joi, 9 martie 2017, 12:56 Economie | Companii

Mihai Tudose
Foto: Agerpres
Fondul Monetar International va lucra impreuna cu Ministerul Economiei pe trei teme majore, anunta un comunicat al ministerului. Cele doua institutii au stabilit grupuri de lucru mixte in vederea consultarilor pe urmatoarele teme: Insolventa persoanelor fizice, Fondul Suveran pentru Dezvoltare si investitii si restructurari ale companiilor din portofoliul Ministerului Economiei. Implicarea FMI in proiectele Guvernului Grindeanu vine pe fondul inexistentei unui acord cu Romania.

Decizia implicarii FMI a venit in urma unei intalniri desfasurate astazi la Ministerul Economiei, unde Mihai Tudose, ministrul Economiei, a discutat cu delegatia ​FMI​, condusa de Reza Baqir. Pe agenda discutiilor s-au aflat: prioritatile Ministerului Economiei, Fondul Suveran pentru Dezvoltare si Investitii si principiile implementarii guvernantei corporative.

Mihai Tudose sustine ca se avanseaza rapid in constructia Fondului Suveran pentru Dezvoltare si Investitii: "Astazi, la Bruxelles, Prim-ministrul incepe discutiile cu reprezentantii Comisiei Europene, pentru a stabili de la bun inceput un cadru comun de lucru si ne dorim, de asemenea, o colaborare concreta cu FMI, pentru a ne putea inspira din experienta dumneavoastra in structurarea Fondului. FSDI, proiect pilon, va actiona ca un instrument prin care vor fi finantate programe de investitii in domenii precum infrastructura, energie, agricultura, sanatate si in orice alte sectoare competitive. Acestea vor antrena un efect de multiplicare in economie si o crestere a performantei si eficientizarii companiilor, cu efecte pozitive reale asupra societatii", a declarat Tudose, potrivit unui comunicat al Ministerului Economiei.

Potrivit acestuia, reprezentantii FMI au apreciat faptul ca principiile pe care se formeaza designul fondului au la baza un management profesionist, un grad ridicat de transparenta a activitatilor fondului, selectia si prioritizarea proiectelor, recomandand o coordonare intre proiectele de investitii facute de stat, astfel incat sa nu existe duplicare de fonduri si sa se evite riscuri fiscale.

In ceea ce priveste implementarea prevederilor OUG 109/2011 aprobata prin legea 111/2016 privind guvernanta corporativa a intreprinderilor publice, ministrul Tudose a accentuat faptul ca acest proces a fost deja demarat la companiile din portofoliul ministerului, tinta fiind ca anul acesta se fie finalizat pentru toate societatile, exceptand industria de aparare.

De asemenea, s-au stabilit grupuri de lucru mixte in vederea consultarilor pe urmatoarele teme:
  • Insolventa persoanelor fizice (ME, ANPC, FMI)
  • Fondul Suveran pentru Dezvoltare si Investitii
  • Investitii si restructurari ale companiilor din portofoliul Ministerului Economiei
Echipa Fondului Monetar International se afla in tara noastra pentru consultarile anuale privind evolutiile economice si financiare din Romania.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de LIDL

FOTO Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Salate de paste

Pastele integrale sunt cea mai buna alegere in materie de paste, daca doresti un pranz satios si totodata nutritiv: sunt bogate in fibre care stimuleaza sistemul digestiv si micsoreaza nivelul colesterolului rau din sange, contin vitamine, minerale si nutrienti esentiali pentru o stare generala buna de sanatate, sunt indicate pentru persoanele care sunt atente la silueta si isi doresc un mai bun control al greutatii, contin antioxidanti si enzime. In combinatie cu sosul de vinete, salata de paste este un pranz excelent, pe care il puteti lua cu voi la birou!​



3148 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Fondul Suveran pentru Dezvoltare si Investitii ... (Joi, 9 martie 2017, 13:08)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    ... un nume atat de pompos pentru un singur cont cu 2 titulari, P$D si ALDE ...
  • +6 (10 voturi)    
    Deja (Joi, 9 martie 2017, 13:26)

    stefansb [utilizator]

    Deja FMI-ul e in discutie, sa se obisnuiasca oamenii cu ideea ca vom apela iar la ei :))
    Pai la asa pomeni...
  • +2 (10 voturi)    
    culmea independentei aservite (Joi, 9 martie 2017, 13:32)

    nellino [utilizator]

    FMI va dicta cum se va folosi Fondul Suvern de Investitii
  • +4 (8 voturi)    
    De ce trebuie implicat FMI? FMI este o BANCA (Joi, 9 martie 2017, 13:35)

    jackalphonse [utilizator]

    ..si in acest caz este chiar un conflict de interese.
    Daca peste o jumatate de an ne ciocnim din nou de un imprumut cu FMI, unul fara motive sanatoase, nu ma duce cu gandul ca s-au facut cartile la aceasta sesiune de lucru?!

    Auzi aici: se lucreaza rapid la "...constructia Fondului Suveran pentru...". Care Suveran, mai Thudose Mihaita? Implici din start FMI-ul, care in mod EVIDENT isi va urmari intersele, si mai si numesti "suveran" ce faci tu acolo?

    "Implicarea FMI in proiectele Guvernului Grindeanu vine pe fondul inexistentei unui acord cu Romania." De ce?
  • +3 (9 voturi)    
    Ce-au facut astia? Ne-au adus pe mana FMI? (Joi, 9 martie 2017, 14:09)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Demisia! Incompetentii ne-au adus iar pe mana FMI? Parca atunci cand prezenta la tabla cum mareste salarii si micsoreaza taxe nu zicea nimic de FMI Dragnea! Sau daca zicea, zicea de rau! Ce se intampla? Iar "trebuie sa strangem cureaua"in timp ce borfasii fura ca pe timpul lui Basescu?
  • +1 (7 voturi)    
    Aoleo!! (Joi, 9 martie 2017, 14:22)

    Alfabetix [utilizator]

    Ne paste iar un imprumut??
    Cand aud de FMI vad stele verzi, datorii pe o mie de ani si copilasi amanetati!
    Piei, drace!
  • -1 (5 voturi)    
    asa dracnila si cu taracila (Joi, 9 martie 2017, 14:36)

    cladob [utilizator]

    deja faceti imprumuturi.. ce intamplare erau astia de la fmi in plimbare la shoping mallurile bucurestene..

    cand se spune FMI imi vine greata. Jos labele de pe tara grindenele, dar n-ai ce-i face ca sa zize sefu dracnila, ca are cec in alb de la alegerile (minoritar) zdrobitoare

    economie fara FMI !!! numai Grecia si Polonia mai au credite de la FMI

    http://www.imf.org/external/np/exr/map/lending/

    Pai asta ati promis ? ca luati credite de la FMI sa va indepliniti obligatiile programului vostru (necunoscut) de programare ?
    • +1 (1 vot)    
      Unde in articol este vorba de luat imprumut (Joi, 9 martie 2017, 18:39)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      de la FMI,arata-mi si mie?
  • -2 (4 voturi)    
    oare or fi si basisti care se scandalizeaza aici? (Joi, 9 martie 2017, 15:30)

    jackalphonse [utilizator]

    Nu i am auzit pe vremea cand base-boc nu mai aveau ce fura, de bine ce guvernau, si au facut "o centura de siguranta" (pentru ei) de vreo 20 mld de parai.
    Rugam besistii sa nu se scandalizeze acum daca n au facut o si atunci.
    • 0 (0 voturi)    
      Morala : (Joi, 9 martie 2017, 15:58)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Daca Basescu a fost jigodie (ipotetic vorbind) si basistii prosti ca l-au crezut atunci este voie si la Dragnea Han sa fie jigodie si PSD-istii sa fie prosti!
      Unde ai elaborat maxima asta? Cumva pe tron?
    • 0 (0 voturi)    
      vai, vai, vai... (Vineri, 10 martie 2017, 10:27)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Suntem una dintre tarile care am iesit relativ repede din mizeria in care fusesem aruncati de guvernul lui Tariceanu, cu larga participare a P$D-ului,de dinainte de 2008, cu ajutorul asistentei asigurate de FMI. Profesionisti!

      Sigur ca au fost costuri atunci dar daca nu executam rapid, la foc automat, reasezarea bugetului astazi nu ne mai bucuram de slava si marirea Maretului Partid al Mafiotilor si al Sau MARE CONDUCATOR- tovarasul Dreacnea...

      Trebe sa mai spui, asa din aducere aminte, ca a fost odata o asistenta care a incercat sa il ajute pe ministrul de finante - marele metalurg - si pentru ca nu au reusit, ulterior a fost lasat pe liber nu mult dupe incercarea esuata...

      Intrebare pentru maretului conducator cu nmustata cariata:

      Oare asta il paste si pe marele jurist propasit in cresterea si educarea finantelor publice din acest gubern?

      Nota bene
      NU astept raspuns la dansa.
      Fu retorica!

      AFERIM!
      Au infrant pana si bugetul!

      MAret Partid si Falnic Conducator!!!!