Mihai Tudose a discutat cu ambasadorul Chinei despre constructia unui pod suspendat peste Dunare, la Braila, a unei autostrazi Bucuresti- Sofia si a unor retele feroviare de mare viteza pana in Bulgaria, Serbia si Grecia

de CP     HotNews.ro
Luni, 31 iulie 2017, 16:41 Economie | Companii

Premierul Mihai Tudose s-a intalnit luni, la Palatul Victoria, cu ambasadorul Republicii Populare Chineze in Romania, Xu Feihong, intrevederea fiind axata pe proiecte de interes comun in plan economic si perspectivele de concretizare a colaborarii pe aceste proiecte. Cei doi au discutat despre constructia unui pod suspendat peste Dunare, la Braila, constructia unei autostrazi Bucuresti-Sofia sau constructia unei retele de transport feroviar de mare viteza, pe perna magnetica, dezvoltata in comun de Romania, Bulgaria, Serbia si, eventual, Grecia, dupa modelul celor deja functionale in China.

"Avem in vedere proiecte importante in domeniul infrastructurii feroviare si rutiere pentru care si-au manifestat interesul companii mari din China, dar asteptam ca si firmele mici sa investeasca si sa produca in Romania, pentru piata europeana", a declarat Tudose, potrivit unui comunicat al Guvernului.

Un prim proiect evocat in cursul intrevederii este constructia unui pod suspendat peste Dunare, la Braila, cuprins in Master Planul General de Transport al Romaniei si pentru care a fost lansat deja anuntul de licitatie. Premierul Mihai Tudose a mentionat, de asemenea, proiecte de infrastructura de interes regional cum ar fi constructia unei autostrazi Bucuresti-Sofia sau constructia unei retele de transport feroviar de mare viteza, pe perna magnetica, dezvoltata in comun de Romania, Bulgaria, Serbia si, eventual, Grecia, dupa modelul celor deja functionale in China. Sunt proiecte care pot beneficia de finantari europene si care pot fi dezvoltate in regim de parteneriat-public privat, pentru care Romania poate beneficia de expertiza marilor companii de constructii chineze.

Ambasadorul Republicii Populare Chineze in Romania, Xu Feihong, a transmis premierului Mihai Tudose interesul investitorilor chinezi pentru Romania si deschiderea autoritatilor din China pentru dezvoltarea cooperarii economice bilaterale.

Cele doua delegatii au stabilit sa analizeze in comun, incepand din aceasta saptamana, proiectele care ofera perspective de cooperare bilaterala. Alte oportunitati de cooperare economica la nivel bilateral, dar si regional vor putea fi identificate si cu prilejul reuniunii sefilor de guverne din China si Europa Centrala si de Est care va avea loc in toamna acestui an, la Budapesta.


Citeste mai multe despre   










3962 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Vorbe și iar vorbe (Luni, 31 iulie 2017, 16:47)

    gorky.park [utilizator]

    Inițial era vorba de un proiect de TGV București-Iași-Chișinău implimentat de chinezi...
    • -1 (1 vot)    
      la chisinau ?! (Luni, 31 iulie 2017, 23:10)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui gorky.park

      ????
  • -12 (20 voturi)    
    Hm (Luni, 31 iulie 2017, 16:47)

    Scrum [utilizator]

    Tudose sigur e din PSD? Nu de alta dar incepe sa-mi placa, in ciuda dezgustului vis-a-vis de partidul mai sus mentionat.
    • +6 (8 voturi)    
      Pai de ce tre sa vina chinejii??? (Luni, 31 iulie 2017, 19:43)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Scrum

      Sa iti faca poduri si drumuri??? Romania nu mai e in stare de nimic?
      • +2 (4 voturi)    
        chiar asa (Marţi, 1 august 2017, 5:02)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        de ce sa vina chinejii?
        doar Bechtel sa vina!
        • -1 (1 vot)    
          Behtel vine doar la goarna lui Nascase (Marţi, 1 august 2017, 15:38)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          Cu cel mai prost model de contract posibil gata de semnat doar. Eu spun sa vina garzile alea patriotice de postaci, ca pe vremuri, brigadierii astia tineri ca niuliuk si xgrohu, sa ne arate ei ca nu trebuie sa vina niste straini sa le faca lor drumuri.
  • +10 (16 voturi)    
    incompetent si nesimtit (Luni, 31 iulie 2017, 16:48)

    voxpopulix [utilizator]

    imbecilul asta nu vede ca nu este autostrada spre nord, din bucuresti brasov cluj oradea nu e facut nimic, trenuri de DECENTA (nu mare) viteza nu avem si el face tren spre bulgaria, grecia.

    Probabil asa e mai usor de furat, la fel cum fac si cu manualele, cu stadioanele in care se baga sute de milioane de euro, cu tot.

    Pe stadioanele alea ar trebui sa-i aducem pe toti sa plateasca pentru miliardele pe care le fura in fiecare an.
    • +5 (5 voturi)    
      nu ai fost atent (Luni, 31 iulie 2017, 18:34)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Chinezii deja au construit autostrazile, super ieftin, pe vremea lui Nastase.
      Acum fac si linii de TGV, in completarea infrastructurii imaginare a Romaniei.
    • +1 (1 vot)    
      nu pricepusi (Luni, 31 iulie 2017, 23:20)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      nu'l face el.
      il fac chinejii, in intelegere cu ro, bulgaria si grecia. adic', chinejii vin cu $$$$$.
      constructia, aprovizionarea, mana de lucru va fi in sarcina tzarilor de tranzit.
      in niciun caz nu vor veni ei cu muncitorii si materialele din china.
      e vin cu proiect si finantare, probabil ca'si vor recupera investitia din incasari dupa darea in folosinta.
      daca s'ar face, daca n'ar fi ca proiectele lui dottore in karghistan si china, cu ale lui nicu dracnea la chineji, sau ca autostrada zburatoare a doftorului shuteu...
      adica, dac' ar fi sa fie, ar fi investitii in afara proiectelor cu bani ioropeni sau de la bujetu' romaniei.
      numai ca va ramane o discutie. probabil au vorbit in limba rusa, pe care n'o stapanesc bine nici unii, nici ceilalti...nici macar translatorii...:-)
  • +14 (16 voturi)    
    gargara (Luni, 31 iulie 2017, 16:59)

    subcultura [utilizator]

    s-a mai discutat despre linia de metrou M15 Colentina - Statia Spatiala Internationala si vanzarea in China a doua portavioance construite la Mangalia.
  • -6 (10 voturi)    
    excellent... (Luni, 31 iulie 2017, 17:04)

    demaGOGU [utilizator]

    ...chinezii construiesc deja - finantare+antrepriza proprie! - ruta de mare viteza Thessaloniki-Beograd-Budapest,
  • +12 (12 voturi)    
    Science fiction, da mai mult fiction (Luni, 31 iulie 2017, 17:11)

    macromax [utilizator]

    "retele de transport feroviar de mare viteza, pe perna magnetica, dezvoltata in comun de Romania, Bulgaria, Serbia si, eventual, Grecia...."

    Noi nu suntem in stare sa terminam un nenorocit de pasaj si visam la trenuri pe perna magnetica. Nino...nino...
  • +6 (8 voturi)    
    daca o lua la discutii (Luni, 31 iulie 2017, 17:20)

    om simplu din multime [utilizator]

    si pe madam pandelica, poate puneau si de autostrada suspendata a bucurestilor, mult visata de dom' doktor oparescu.
  • +8 (12 voturi)    
    Tot inainte, pionier Tudose! (Luni, 31 iulie 2017, 17:22)

    Habermas [utilizator]

    (ma rog, tot in jos...)

    Nu te opri la Grecia. Chinezii vor sa-ti faca drum de mare viteza pana in Egipt, Sudan, Republica Centrafricana si - in final - Republica DEMOCRATA Congo.
    • +2 (4 voturi)    
      razi degeaba (Luni, 31 iulie 2017, 18:51)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      herr klauz a venit cu magistrala nord sud, de la intalnirea de la varsovia.
      necazul este ca iar viseaza chinezi, ca sefu' sau.
    • +1 (3 voturi)    
      :)))))) (Luni, 31 iulie 2017, 19:47)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Multumesc! Am ras si eu azi.
  • +8 (10 voturi)    
    Oameni pe luna nu puneti? Vaaai (Luni, 31 iulie 2017, 17:25)

    zone [utilizator]

    Ca altfel ati rezolvat totul.... Avem de toate.
    Guvern de agramatii si semidocti, fara niciun fel de expertiza sau experienta (dar doctori pe la academia lu peste - SRI)....
    ia vorbiti cu Pop, sa va faca un manual de guvernare, stie el...
    Ca de biblia lu' Dragnea s-a ales prafu'....
    Fiecare vorbeste aici dupa cum viseaza noaptea, ii da in bobi vreo ghicitoare sau se misca satelitii rusesti....
  • +11 (13 voturi)    
    DA! SI UN TREN DE MARE VITEZA... (Luni, 31 iulie 2017, 17:34)

    schroedinger [utilizator]

    De la Tr. Magurele la Alexandria!
    Sictir!
  • +8 (10 voturi)    
    Propagandă comunistă(adică mincinoasă) (Luni, 31 iulie 2017, 17:39)

    asavreau [utilizator]

    Un ambasador nu are putere de decizie economică.Dacă împreună cu ambasadorul ar fi fost reprezentanți de companii și bănci chineze,poate se realiza ceva.Așa,sa bifat ca realizat!
  • +4 (6 voturi)    
    Un nou zid chinezesc ? (Luni, 31 iulie 2017, 19:07)

    Plagarus [utilizator]

    "Planuri " de teracota,ca pe vremea "doctorului " Viorel ?
  • +2 (2 voturi)    
    Imi place Tudose ! (Marţi, 1 august 2017, 6:25)

    John M. [utilizator]

    Avem si noi un Idi Amin, la fel de creator. Cand a fost intrebat cu ce bani va face toate alea, s-a intors catre ministrul de finante si i-a zis: "Tipareste-i!".