Nokia a produs primul telefon made in Romania si a inchis peste noapte fabrica din Germania

Miercuri, 16 ianuarie 2008, 9:16 Economie | Companii

Fabrica Nokia de la Jucu
Foto: Ziua de Cluj
Fabrica Nokia de la Cluj (Jucu) a produs marti seara primul telefon mobil Nokia „made in Romania”, scrie in exclusivitate Ziua de Cluj. Desfăsurat intr-o discretie si secretomanie totală, testul fluxul tehnologic al fabricii finlandezilor este, in acest moment, supravegheat de peste 500 de angajati.  Pe de alta parte,Nokia a facut publice ieri planurile de a sista productia de dispozitive mobile din Germania si de a inchide fabrica din Bochum pana la mijlocul anului 2008. Decizia a fost anuntat in ultimul moment si a provocat revolta angajatilor si a autoritatilor.

Practic, după ce Timisoara a produs ani de-a randul componente pentru telefoanele Alcatel, in acest moment Clujul devine punctul de referintă al industriei tehnologice de profil in Romania. In momentul anuntării investitiei Nokia la Cluj, reprezentantii concernului finlandez anuntau ca dată limită de productie a primelor telefoane Nokia la Jucu sfarsitul lunii februarie, inceputul lunii martie 2008.

S-au deconectat de nemti

Nokia a facut publice ieri planurile de a sista productia de dispozitive mobile din Germania si de a inchide fabrica din Bochum pana la mijlocul anului 2008. Compania intentioneaza sa transfere procesele de productie catre alte fabrici din Europa, mai competitive din punct de vedere al costurilor, se arata intr-un comunicat al Nokia.

 Informatia a fost confirmata si de Anna Simai, Senior Communications Manager pentru Europa de Sud-Est al Nokia: “Productia va fi transferata catre Salo (Finlanda), Komarom (Ungaria) si Cluj (Romania), unde productia va incepe primul trimestru din 2008”.

Fabrica inchisa dupa 21 de ani

 “Sistarea productiei de la Bochum este necesara pentru a asigura competitivitatea companiei Nokia pe termen lung. Din cauza schimbarilor inregistrate pe piata si a cerintelor in crestere pentru eficienta sporita din punct de vedere al costurilor, productia in Germania nu mai este posibila pentru Nokia.

 Fabrica nu mai poate functiona intr-un mod care sa raspunda cerintelor de eficienta a costurilor la nivel global si de crestere flexibila a capacitatii. Asadar, suntem nevoiti sa luam aceasta decizie drastica”, a explicat decizia Veli Sundbäck, vicepresedintele executiv al Nokia si presedinte al diviziei din Germania, Nokia GmbH.

 Fabrica Nokia din Bochum, amplasata in bazinul Ruhr, cea mai importanta zona industriala a Germaniei, a fost preluata in 1987 de concernul finlandez. Primele telefoane mobile au fost fabricate la Bochum in anul 1989.

2.000 de someri

 Conform estimarilor, inchiderea fabricii de la Bochum urmeaza sa afecteze aproximativ 2.000 din cei 2.300 de angajati. 280 dintre angajati vor fi pastrati in cadrul companiei, urmand sa lucreze, potrivit presei din Germania, in cadrul diviziei de vanzari a Nokia. Fabrica Nokia din Bochum este, dupa uzina Opel, locul in care lucreaza cei mai multi locuitori ai zonei. Aceasta a mai trecut, in 2001, printr-o perioada grea.

Atunci au fost concediati 341 de angajati. in 2007, alte 100 de persoane angajate la proaspat creatul concern Nokia Siemens Network au ramas fara slujbe.

Potrivit cotidianului “Der Westen”, ultimii care au aflat de planurile companiei au fost angajatii. Acestia au fost informati abia in cursul diminetii zilei de ieri despre iminenta inchidere a fabricii din Bochum. Aceeasi sursa noteaza ca reactia angajatilor a fost una de stupefactie, multi dintre ei avand lacrimi in ochi.

“Faptul ca nu suntem competitivi este o mare prostie. Angajatii de aici sunt foarte bine pregatiti”, a comentat unul dintre angajati. “Fabrica a avut profit. S-a vorbit chiar de noi investitii. Nu inteleg decizia”, a declarat un alt angajat, care lucreaza de 14 ani in fabrica de la Bochum.

Autoritatile cer banii inapoi

La aflarea vestii cu privire la inchiderea fabricii din Bochum, autoritatile landului Nordrhein-Westfalen au luat foc.

 “Avand in vedere sumele investite de autoritati in dezvoltarea fabricii, ne intrebam daca aceasta decizie nu putea fi evitata”, a comentat ministrul de Finante al landului, Christa Thoben, care a precizat ca autoritatile iau in calcul varianta de a solicita despagubiri de la Nokia, pentru sumele investite in infrastructura. Ea a precizat ca intre 1995 si 1999 landul a investit 60 de milioane de euro, in vreme ce investitia Guvernului german s-a ridicat la aproximativ 28 de milioane de euro, intre 1998 si 2007.

Liderul opozitiei din Parlamentul landului a catalogat ziua de ieri drept “o zi neagra pentru Bochum”. “E o lovitura grea, in special pentru angajati si familiile lor”, a declarat Hannelore Kraft. “E o problema a intregului land Nordrhein-Westfalen”, a mai spus ea.

Nicoara: “E posibil si la Jucu”


Presedintele Consiliului Judetean Cluj, Marius Nicoara, nu exclude posibilitatea ca Nokia sa inchida, peste cativa ani, si fabrica de la Jucu. “E un lucru posibil, daca conditiile economice vor fi de asemenea natura. Daca va fi asa, atunci vor veni alti investitori in locul celor de la Nokia”, a declarat Nicoara.

El considera insa ca situatia de la Bochum nu se poate compara cu cea din judetul Cluj. “Aici va fi implementat noul concept Nokia Village, nu va fi doar o simpla fabrica de asamblare a telefoanelor mobile. Se va produce tot ce este necesar pentru productia telefoanelor”, a subliniat Nicoara.

Precedent in SUA

In 2002, compania Nokia a concediat 625 de angajati de la fabrica din Fort Worth-Dallas, statul Texas. Reprezentantii Nokia au declarat la acea vreme ca au luat decizia de a concedia muncitorii din cauza costurilor de operare prea ridicate.

 Conform publicatiei americane “Dallas Business Journal”, directorii filialei americane a Nokia au declarat ca liniile de productie din Dallas au fost mutate in alte locatii din lume, unde costurile de operare erau mai mici, in India, Mexic si Coreea de Sud. Disponibilizarea muncitorilor americani a fost efectuata la 7 ani de la deschiderea fabricii Nokia din Dallas.

Vasile Racovitan, Ziua de Cluj













Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

11272 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Bila alba, bila neagra! (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 9:56)

    Laza Mircea [anonim]

    Vorba romanului "na-ti-o tie, da-mi-o mie!". Fabrica nemtilor a fost inchisa. Asta nu poate decat sa ne ingrijoreze. Politica economica de la noi din tara nu se ridica nici pe departe de cea din Germania si totusi finlandezii au inchis-o pentru ca nu aducea productie prea mare si pentru ca si costurile erau destul de mari. Romanul e un cobai excelent pe care ar merge un experiment de cativa ani, tocmai pentru ca el e mandru intr-o discutie purtata cu un prieten sa spuna ca lucreaza pentru Nokia, cu toate ca nu ar fi platit ca muncitorul din Germania, poate nici macar cu banii de ajutor de somaj...
    Cert este ca si fabrica de la Cluj se va inchide... Cine va avea curajul sa cumpere telefoane "Made in Romania"???
    • 0 (0 voturi)    
      Mare greseala au facut (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 10:18)

      Unu [anonim] i-a raspuns lui Laza Mircea

      Am citit.Vor sa le dea la muncitori 220 de euro + bonuri.Din ce stiu eu, tinerii romani nu se prea inghesuie la munca grea, mai ales cand e pe bani putini.Nu or sa faca treaba.
      • 0 (0 voturi)    
        made in romania (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 15:10)

        VAV [anonim] i-a raspuns lui Unu

        Cel mai bun modem pe care l-am vazut vreodata, un US Robotics, era "Assembled in Romania" - nu vad care e problema cu Made in Romania. Ar trebui sa scapati de complexele astea...
    • 0 (0 voturi)    
      nu cred (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 10:34)

      seven [utilizator] i-a raspuns lui Laza Mircea

      Toata lumea cumpara telefoane Nokia "Made in Hungary" vara sa-si puna vreo intrebare. De ce ar fi mai diferit cu "Made in Romania"?
    • 0 (0 voturi)    
      poate munca ta... (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 12:04)

      made in Romania [anonim] i-a raspuns lui Laza Mircea

      Acum un an, intr-un mall Macy's de peste ocean am gasit niste pantofi made in Romania, si care costau undeva pe la 250 dolari.
      Trece timpul, si gasesc intr-un magazin de articole sportive, de data asta pe alt meleag, mai aproape de Romania, pe undeva pe langa Alpi mai exact, bocani made in Romania, care costau undeva pe la 200 Euro.

      Morala e ca poate altii mai destupati la minte (orice asemanare cu persoane in viata este pur intamplatoare) cumpara lucruri made in Romania, pentru ca altfel nu s-ar vinde.

      Si (tot intr-o zeflemea), Mircea "made in Romania", care este calitatea muncii tale de esti asa sigur ca nimeni n-ar cumpara-o?

      Just my 2 cents.
    • 0 (0 voturi)    
      Made in Romania (Joi, 17 ianuarie 2008, 9:15)

      zed [anonim] i-a raspuns lui Laza Mircea

      Eu nu as cumpara nimic Made in Romania daca as avea alternativa viabila. Majoritatea produselor made in RO sunt de calitate indoielnica si cu defecte ascunse.
      • 0 (0 voturi)    
        Romanii fac marfuri extraordinare. (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 18:02)

        Grecu [anonim] i-a raspuns lui zed

        Amice cred ca esti infantil de zici ca Romanii nu fac lucruri de calitate.Habar nu ai ce vorbesti.De ce crezi ca au fost demolate fabricile noastre?. Pentru ca industria occidentala era in faliment in anii 80 si asa a fost daramat comunismul si industria noastra ,pentru a aduce marfurile ,occidentului si astfel s-a dat de lucru muncitorilor din Germania,Franta,Anglia,etc.iar pe romani i-a disponibilizat si fabricile au fost duse de alde PETRICA ROMAN (NEULANDER) la fier vechi.Tu sti cine a produs cele mai bune sonde pentru foraj la 15000m adancime?ghici,ROMANIA.Exportam pe tot globul inclusiv SUA.Imbracam si incaltam 1/2 din Europa si America Tractoare vindeam in 8o de state locomotive in peste 100,Romania produce si la ora actuala cel mai pur aluminiu din lume,cel mai bun inox,si au fost multe produse ce se exportau si acum nu mai exista fabricile.
    • 0 (0 voturi)    
      Made Romania (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 18:36)

      grecu [anonim] i-a raspuns lui Laza Mircea

      Cei care spuneti ca Romania nu face marfuri bune cred ca sunteti nascuti dupa lovitura din 1989.De atunci nea petre fiind prim demolator supravegheat de ilici a dat unda verde pentru a da cadou fabricile care produceau pentru export,Voi habar nu aveti ca eram mari exportatori de incaltaminte,imbracaminte, legume, fructe cciment.tractoare,locomotive,utilaj petrolier,fabrici de ciment la cheie,mobila si fabrici de mobila la cheie vagoane de cale ferata chiar si de calatori,cu 6 locuri in compartiment,nu cu40,cum fac si francezii,nemtii,italienii chiar si acum,circula pe la ei asemenea vagoane.Daca era protejata industria si nu dadeau voie sa intre in tara toate deseurile chinezesti,si nu se demolau fabricile poate apucati si voi marfurile acelea bune Romanesti.Au venit strainezii au pus eticheta lor pe marfa Romaneasca.Pe vremea impuscatului o pereche de pantofi de 210 lei purtai la ei de uitai din ce an i-ai cumparat ,cel putin 10 ani ii purtai sii faceai papuci inca 10 ani ,astia chinezesti se rup in 1-2 saptamani,nu am spatiu de comentat ,dar daca vreti sa aflati ce exporta Romania inainte cautati revista NEKERMAN,care este din Germania si veti gasii toate produsele de top Romanesti ce se ezportau in occident.
  • 0 (0 voturi)    
    Made in Romania (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 10:24)

    vex [anonim]

    Chiar asa ... cine ar avea curajul sa cumpere autoturisme "Made in Romania" ?
    • 0 (0 voturi)    
      Gresit (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 10:41)

      Andy [anonim] i-a raspuns lui vex

      Autoturisme "Made in Romania" se cumpara in aproape toata lumea si inca foarte bine (Logan). Nu stiu insa ce legatura are asta cu telefoanele Nokia.
    • 0 (0 voturi)    
      Hopa si tu ... scrii ca sa ne arati ca poti scrie (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 11:07)

      io [anonim] i-a raspuns lui vex

      Pentru toti bostanii care cred ca in ziua de astazi telefoanele si autoturismele se fac la pila.SUNTETI RETARDATI cu totii!!
      In ziua de azi roboti industriali fac toata teraba.
      Si acesti roboti sunt aceeasi in indiferent in ce tara de cocos isi deschide Nokia/Renault fabrica.
      Problema este ca cei care le asista acesti roboti in tarile de cocos sunt mult mai ieftini!
      Aici iese PROFITU pentru finlanzezi/francezi etc.
      La calitate nu se umbla, pentru ca ar fi defavorabil companiei.
      Calitatea produselor este prestabilita in caietul de sarcini care se ia in calcul la proiectarea unui nou produs si sigur este dependenta puternic de piata pentru care este destinat produsul.
      • 0 (0 voturi)    
        Ideal (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 11:38)

        nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui io

        Ar fi frumos daca Daciile s-ar face cu roboti industriali. Din pacate automatizarea la Pitesti e la nivelul anilor 70-80, nu va imbatati cu apa rece.

        Pe de alta parte la Cluj pare sa fie alta situatie, fabrica de la zero, productie de tehnologie de ultima ora...
    • 0 (0 voturi)    
      esti varza (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 12:12)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui vex

      Nu are legatura cu subiectul. Crezi ca Nokia a inchis fabrica din Germania fiindca faceau telefoane proaste nemtii. Ne-am obisnuit sa ne injuram singuri si sa ne lamentam ca suntem romani. Ai reactie de parvenit, care merge cu tramvaiul dar ii pute orice obiect facut in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Eu am curaj sa cumpar telefon "made in romania" (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 10:29)

    lucard [anonim]

    Si tu esti roman si cand spui ca made in romania e kk inseamna ca si tu esti kk.
  • 0 (0 voturi)    
    Ar trebui sa ne ingrijoreze (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 10:50)

    sadwank [anonim]

    Romania nu are, la ora actuala, un produs 100% romanesc care sa fie vindut pe bani adevarati, nu intern, pe lei. Mai mult, Romania nu are nici macar o "marca", un brand, un ceva la care sa exceleze. Cind zici Franta, zici brinza, vin, Citroen, Renault. Italia - Ferari, vin, pizza, turism. Grecia - Metaxa, feta, turism. Bulgaria - iaurt, castraveti, transport. Japonia - roboti samd.
    Mai grav, Romania nu are nici macar o strategie nationala pe termen lung.
    Ceea ce s-a intimplat la Bochum se poate intimpla si la Cluj; sefii de la Nokia au facut un calcul: mai bine platim un roman cu 220 de euro decit un neamt cu 1500 sau un chinez cu 50 dar ne costa transportul de ne indoaie. Stati sa creasca salariile si la noi. Eu ii sfatuiesc pe cei care lucreaza la Nokia Cluj ca din 2010 sa inceapa sa-si faca griji fiindca nici Nokia nu mai e ce a fost iar concurenta e din ce in ce mai mare, vezi iPhone, vezi Google.
    • 0 (0 voturi)    
      Trebuie sa te contrazic (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 12:54)

      Gicad [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      Bitdefender e un brand romanesc ce merge bine afara pe piata de antivirusi. Merge asa de bine incat IBM il propune la pachet cu produsul lor personal firewall (solutie de endpoint security)

      Numai bine
      G
    • 0 (0 voturi)    
      te inseli (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 17:52)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      exportam mult soft sub marca proprie de exemplu..foarte competitiv...si foarte apreciat, apoi mobila, autoturisme...scrie totusi DACIA pe ele, apoi produse petroliere...vezi Rompetrol..si multe altele. Nu suntem ultimii in Europa...mai lasa-ma cu bulgarii
      • 0 (0 voturi)    
        ma lasati? (Joi, 17 ianuarie 2008, 9:08)

        sadwank [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Chestia BitDefender - IBM e de prin 2006; poate ai vrut sa zici un parteneriat cu HP Thailanda pentru dispozitive mobile? Oricum, cauta cu google: "2007 antivirus market share" si o sa te lamuresti: e o picatura intr-o cada, mai mult inexistent.
        Un roman zice ca exportam mult soft... vrei sa zici solutii, nu produse, corect? Adica exact ca fetele de la croitoriile italienilor, in lohn. Asta cu softul e apa de ploaie; nu sintem mai destepti decit americanii, nici mai muncitori, nici mai inventivi. Sintem insa mult mai ieftini. Inca.
        Exportam mobila? D-aia pe aia din Ikea sau din Mobexpert scrie "Made in Italy"? Poate exportam lemn, asta da!
        In ce priveste Dacia, e cel mai prost exemplu. Dacia Logan NU e produs romanesc. Noi exportam numai munca, la fel ca si indienii de la Mahindra care produc Renault Logan.
        Profiturile de pe urma Daciei Logan se duc la actionarii Renault, care sint:
        - oameni normali: 65%
        - Statul francez: 15%
        - Nissan 15%
        - 2,7% - trezorerie (?)
        - 3,5% - angajati.
        Unde e statul roman in chestia asta? Ai idee citi angajati romani au actiuni la Renault astfel incit macar o parte din profit sa ramina in tara?
  • 0 (0 voturi)    
    made in romania (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 10:53)

    mihai [anonim]

    eu as cumpara si cumpar produse "Made in Romania" ...aveti vreo preoblema? Nu zic ca sunt patriot , dar cate din produsele care le aveti acasa sunt "made in china" , sau "made in taiwan", "malayesia" , samd...cati dintre voi ati fost magazinele din occident si ati cumparat haine "made in romania" ? poate nu stiti ca exista un standard al calitatii in orice multinatioanala...sau poate snobismul din voi va spune ca daca pe un produs scrie "made in germany" este sigur de calitate... ei, uite ca si la ei lucrurile s-au schimbat...cand e vorba de bani...

    pt cel ce zicea ca tinerii nu se inghesuie la munca grea: ai fost vreodata intr-o fabrica a unei multinationale? tu crezi ca aia e munca grea, sa lucrezi intr-o multinationala pe o linie de asamblare?tu ai dat vreodata la lopata sa vezi cum e sau doar iti place sa stai cu picioarele in sus sa-ti savurezi mirosul de picioare, reprosand statului roman ca n-ai unde sa lucrezi? sau poate ai tu combinatiile tale...
  • 0 (0 voturi)    
    nokia (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 11:00)

    moise [anonim]

    Românii n-ar trebui sa se bucure prea tare, caci Nokia este doar unul dintre "nomazii" pietei moderne care-si strâng corturile in câteva zile si dispar intr-o tara vecina lasând in urma mii de someri.
    In maximum 3 ani isi muta productia intr-o tara cu mâna de lucru mai ieftina ca a României (Moldova, Georgia, Ucraina, etc).
    Niste lichele lacome si nimic mai mult.
    • 0 (0 voturi)    
      Lichele lacome (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 11:36)

      radu [anonim] i-a raspuns lui moise

      Daca sint lichele lacome, nimeni nu te obliga s ate angajezi la ei, cu atit mai putin sa le cumperi telefoanele.

      Din pacate, pe de o parte se pare ca exista oameni care se bucura sa aiba macar citiva ani parte de un loc de munca stabil, cu contract cu clauze clare si respectate.

      Pe de alta parte, obligatia licheleleor este sa scoata cit mai multi bani pentru actionarii lor, in primul rind pentru cei mari, care o conduc direct sau indirect.

      Somajul occidental (mai mare ca in SUA) si care ne va lovi si pe noi peste citiva ani daca o tinem tot asa (doar ca noi nu vom avea bani de pensii si de ajutoare) tine de politicile publice privind piata muncii.

      Este bine ca se asigura conditii civilizate si salarii relativ mari angajatilor, dar cind acest lucru se face pe seama competitivitatii este normal ca firmele sa traga concluziile. Exista evident si concluzii gresite, asa cum probabil China - supraincalzita dar tinuta in chingi de guvernanti - se va dovedi cam peste un deceniu, dar asta este alta poveste din care Romania nu face pentru moment parte.

      Insa dincolo de asta depinde mai mult de politica romaneasca decit de Nokia (si de cea UE) cit timp se vor face telefoane Nokia in Romania).
    • 0 (0 voturi)    
      nokia (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 12:18)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui moise

      Ori ai 150 de ani ori ai gandire comunista: unde in lume un loc de munca se pastreaza pana la pensie. Daca esti bine pregatit si competitiv, peste 3 ani treci de la '' imperialistii '' de la Nokia si te duci la Samsung de exemplu. Sau pregatirea ta nu poate sustine acesta varianta
      • 0 (0 voturi)    
        gandire... (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 14:29)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui GOGU

        Tu stai si mai prost la capitolul gandire: tu crezi ca doar Nokia o sa plece?
        De ce nu ar pleca si Samsung?
        Concluziile omului sunt foarte bune.
        O sa creasca si la noi salariile si isi vor face bagajelele si vor pleca peste noapte si cei mai multi vor face asta.
        Sau tu crezi ca e O SINGURA companie care a venit in Romania si a facut-o pentru ca le place limba romana, poezia romaneasca, gradul "deosbit" de pregatire al romanilor, "munca, cinstea, seriozitatea si onestitatea" romanilor?
        Sau crezi ca au venit aici la babuini pentru ca au salarii mici?
        • 0 (0 voturi)    
          gandire? (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 15:43)

          GOGU [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          Daca am fi fost babuini nu am fi avut capacitatea de a produce ceva. Pe rationamentul tau toata productia mondiala ar trebui transferata in AFRICA ca aia muncesc pe radacini...
          Dece nu-ti pui un streang de gat daca tot crezi in apocalipsa? Asa nu te va mai chinui gandul ca vei pieri in mizerie fiindca pleaca si Nokia si Samsung si toata lumea.
          Bea o cafea si munceste pentru tine, pentru un salariu mai mare, o casa mai buna etc.
          Fii mai optimist. Stai departe de droguri ... ha ha ha
          • 0 (0 voturi)    
            @ GOGU (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 23:20)

            theMask [anonim] i-a raspuns lui GOGU

            Gogule, pari baiat istet, dar gandirea ta este foarte limitata. Chiar s-ar muta in Africa (continent de care apartinem, cel putin dpdv al civilizatiei) centre importante de productie, daca ar fi profitabil, dar nu e, pentru ca intervin multi factori: stabilitate politica, costuri de transport, infrastructura, etc. Si mai e ceva, care este populatia din Africa comparativ cu China si India? Pai China si India au impreuna peste 1/3 din totalul populatiei globului, asa ca acolo se vor muta in urmatorii ani din ce in ce mai multe capacitati de productie. Si suntem babuini pentru ca traim in saracie si ne bucuram de salarii de kko. Cum tu, Gogule, nu citesti prea mult, probabil doar comentariile, nu ai de unde sa stii ca deja multe firme care fac outsourcing in RO deja se gandesc sa se mute spre Ucraina, Rusia...
  • 0 (0 voturi)    
    Made in Romania (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 11:03)

    EBE [anonim]

    De altfel telefoanele Made in Hungary sunt in general de calitate mai buna decat cele Made in China. Mai ales cand vine vorba de baterii.
    • 0 (0 voturi)    
      baterii (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 12:21)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui EBE

      care probabil is facute toate in china.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum nu avem brand? (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 11:24)

    manelistu [anonim]

    Cind spui Romania toata Europa are deja o imagine: tigani, manele, hoti. Asta nu e un brand? Eu cred ca e, chiar daca nu ne convine...
    • 0 (0 voturi)    
      tigani, manele, hoti (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 13:32)

      NoName [anonim] i-a raspuns lui manelistu

      faci confuzie, asta se numeste biodiversitate.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr.sadwank (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 12:13)

    ipse.. [anonim]

    nu stiu cum ai reusit sa asociezi bulgaria cu transporturile,poate un paradis al sediilor de firme de transport..vezii,, willy betz,, sau turisme ptr romani inmatriculate in bulgaria...dar bulgaria=transport...nu posibil,, moi brat..,,,e naspa rau la capitolul asta..crede/ma pe cuvant..
  • 0 (0 voturi)    
    4,3,2 (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 12:24)

    ipse.. [anonim]

    si inca ceva...ma disperat aparitia in toate revistele, ziarele,stirii vorbite sau scrise,etc,,,mii de comentarii si o problema nationala ///filmul lui mungiu///terminati odata cu prostia asta ,este deja exagerat,e doar un film,o pelicula.nu e nici prima si cu siguranta nu va fi nici ultima...a luat palm d,or..a ratat oscarul...ce de discutii, analize..dragi redactorii si cititori,treziti/va...gata frate,ajunge...da/l in pana mea...
  • 0 (0 voturi)    
    Trist (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 12:35)

    Dudache [anonim]

    ... e cind competitiv inseamna "ieftin". Atit muncitorul neamt, cit si cel roman, isi dau si isi vor da silinta sa-si faca munca cit mai bine, pentru a avea si luna viitoare de unde incasa niste bani. Insa atit neamtul, cit si romanul, vor vrea de la an la ani salarii mai mari, cel putin in virtutea sporurilor de 3-7% pe an pentru vechime practicate in EU (ceea ce e absolut de bun simt). E, cind aceste sporuri plus salariul de la care s-a plecat initial ating ca valoare 5 salarii ale unui muncitor din alta tara, Corporatia (sic) isi stringe calabalicul si migreaza spre acea tara, devenita brusc "competitiva".

    Si mai trist e ca masa consumatorilor unei astfel de companii sint tot meltenii din "emerging markets". Recte, un britanic sau un suedez se gindesc de 3 ori inainte de a cumpara un bun daca acel bun este necesar sau nu, sau daca are calitatea ceruta sau nu. Pe cind un roman, un moldovean, un bulgar, care au trait in saracie, se vor arunca hulpavi la prima oferta, macar pentru a demonstra ca pot. Se ajunge la situatia tragicomica in care un muncitor roman este platit cu 220 de euro pe luna si is cumpara dupa jumatate de an de strins cureaua un telefon de 500, pe care e posibil sa-l fi asamblat chiar el.


    In final, si statul are partea sa de vina, pentru ca, desi muncitorii care urmeaza sa munceasca la Corporatie (sic din nou) vor fi platiti ca intr-un sweatshop din Guatemala, investeste si o galeata de bani in proiect.
  • 0 (0 voturi)    
    nokia (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 12:37)

    G. Pasniceanu [anonim]

    buna ziua. nu e o stire buna pentru germania inchiderea fabricii, dar e o stire buna pt romania. asa functioneaza economia globalizata. nimeni nu trebuie sa planga, pt ca si industria din romania va transfera intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat productia in moldova, ucraina, armenia (sa zicem) . e normal ca in romania sa fie mai rau platiti, cu banii economisiti de pe cei 2000 germani , se vor plati cei 20.000 romani. apropo , ajutor de somaj, rog pe cei neavizati sa nu mai viseze la ajutoarele de somaj din germania. Ajutorul de somaj se acorda un an de zile in Germania, si este in cuantum de 60 la suta din salariul net din ultimul an. Dupa un an de zile, se primeste ajutor social, dar numai atunci cand persoana respectiva nu mai are absolut nici un mijloc de subzistenta, intai trebuie cheltuite economiile persoanei respective, pe urma primeste 330 euro pe luna plus plata chiriei locuintei care nu trebuie sa depaseasca o anumita limita. Deci , sa nu se mai creada in mod eronat, ca tot ce zboara se mananca si ca un somer din germania traieste ca un pasa!
  • 0 (0 voturi)    
    Produse Romania (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 12:46)

    Sonic [anonim]

    Habar nu aveti voi cate produse Made in Romania folositi.. si habar nu aveti. Stiati ca majoritatea masinilor straine folosesc piese facute la Continental Sibiu? Stiati ca avem fabrica Pirelli si tot ce se produce acolo se vinde cu masini straine? Si soft-uri si alte alea? spunea cineva mai sus... nu difera cu nimic calitatea pentru ca fiecare firma cand cere ceva impune si niste standarde. Deci... nu mai comentati atat la ce se fabrica in Romania. Poate ca toti care au ceva de obiectat la lucrurile Made in Romania produc acele lucruri si stiu cum lucreaza ei adica lipsiti de interes si cu dureri in cot. Dar nu peste tot e asa.
  • 0 (0 voturi)    
    la ce salarii dau (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 13:16)

    darabut [anonim]

    la un salariu de 200 euro cat primeste romanu ,deaia o anchide pea nemtilor .
  • 0 (0 voturi)    
    SARACIE (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 13:30)

    CRISTI [anonim]

    mana de lucru este foarte ieftina, de aceea s-a ales clujul. , un oras limitat si fara perspective ca toate orasele de provincie.doar bucurestiul are perspective , acolo poti face cariera cu adevarat. 50% din investitiile straine sint concentrate aici pe 2,5milioane locuitori restul de 50 % pe celelalte 18-20 milioane de locuitori.de aici rezulta salariul mediu net dublu fata de restul tarii....
    • 0 (0 voturi)    
      cj oras limitat (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 13:58)

      vegastu [anonim] i-a raspuns lui CRISTI

      si fara perspective? mai iesi si tu din coliba ta si calatoreste prin tzara mah tzaranule.
    • 0 (0 voturi)    
      SARACIE? (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 14:01)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui CRISTI

      consider nivelul de trai si civilizatia oraselor ca Sibiu, Timisoara, Cluj mult peste Bucuresti. Sunt nascut si crescut in Bucuresti si sunt satul de semidocti care cred ca daca lucreaza aici este ceva de capul lor, demostrand rudelor sarace din provincie (adica sat) cu cate o masina, pentru care nu au bani de benzina sau asigurare, ca stau bine din punct de vedere financiar... varza. Poate ca salariul mediu este mai mare in Bucuresti, dar depreturi te-ai interesat, de chirii etc. In cele din urma puterea de cumparare a unui bucurestean este mult sub medie.
      Schimb Bucuresti cu orice oras dintre cele enumerate mai sus. M-am saturat de nespalati parveniti, trafic naspa etc.
    • 0 (0 voturi)    
      Capitala vs. all (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 14:15)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui CRISTI

      Pai, cu asa gandire sigur le "rezolvam" pe toate... Toate orasele "de provincie" sunt fara perspective - excelenta concluzie. De aceea si in Germania totul e in Berlin, in Franta in Paris etc... Poate cifrele investitiilor curente sunt corecte, insa este treaba celor cu ceva putere decizionala sa se straduiasca macar sa sustina cat mai multe zone. O tara nu se poate dezvolta doar pe baza capitalei - priviti exemplul Africii pe de o parte, si al Europei pe de alta.
    • 0 (0 voturi)    
      yeah ma (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 14:29)

      io [anonim] i-a raspuns lui CRISTI

      Ce 200 euro/luna esti tampit sau te faci?
      Atunci de ce cei care lucreaza in multinationale [atentie nu de cei de la banda, vorbesc de gulerele albe nu de cele albastre] au avut asa un impact in piata imobiliara care a explodat pur si simplu?
      Daca ai 200 euro pe luna cum iti permiti 4-500 rata la banca ? Sau chirie de 250 euro la o camera in CJ???
      Mai gandestete un pic!
      Efectul ofertei bancilor cuplat cu posibilitatile de imprumut ale celor din multinationale ridica preturile in orasele unde astea isi desfasoara activitatea. La banci le convine, si au o oarecare stabilitate in finantarea angaljatiilor din multinationale.
      • 0 (0 voturi)    
        Oare presa este informata gresit? (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 23:04)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui io

        Din pacate asa sta scis in presa:220 Euro+bonuri de masa.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru mitica (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 14:46)

      unu [anonim] i-a raspuns lui CRISTI

      Traiesti in izolare fiule, traiesti in izolare! Incuiatule!
  • 0 (0 voturi)    
    ptr gogu si vegatu (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 14:49)

    cristi [anonim]

    Sint din Bucuresti si am calatorit prin tara.Stiu ce spun cind afirm ca nivelul de trai si lipsa de perspective este limitata in provincie. e adevarat nu este vina voastra.Cei care nu recunosc asta sint doar niste frustrati complexati sau probabil n-au ajuns niciodata in Bucuresti.Mai baieti , adevaratele afaceri se fac in capitala
    • 0 (0 voturi)    
      pentru cristi (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 16:00)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui cristi

      cred ca ai 200 euro pe luna, stai intr-o garsoniera a matusii, visezi la o viata imbelsugata si ... recunoaste... esti venit cu sarma
    • 0 (0 voturi)    
      bucalesteanule (Joi, 17 ianuarie 2008, 11:41)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui cristi

      ia stai matale sa se faca odata autonomizarea aia a regiunilor si sa nu mai depindem de avizul bucurestenilor pt fiecare podet construit din bani publici si mai discutam la cativa ani dupa! asa, cand toate lumea e nevoita sa vina la voi pt orice fleac, cand marile investitii publice se fac la voi, sigur ca acolo merg investitiile; cand banii facuti la Cluj vor ramane aici, alta iahnie de fasole va fi, Junior!
  • 0 (0 voturi)    
    ptr sadwank (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 15:11)

    cosmy [anonim]

    Jolidon va participa in curand la un targ de profil din Paris... ei deja vand foarte bine in alte tari si sunt destul de apreciati... si e brand romanesc....
  • 0 (0 voturi)    
    Provincial - pt Cristi (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 15:34)

    aa [anonim]

    Din cauza exponentilor ca tine sunt vazuti bucurestenii asa cum sunt vazuti in provincie.
  • 0 (0 voturi)    
    Made in Romania (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 15:47)

    Fredy Lorentz [anonim]

    Eu o sa cumpar un telefon made in Romania, mai ales ca poarta standardele Nokia. La urma urmei care o sa fie diferenta intre un telefon Made in Romania, unul made in germany si unul Made in China, atata timp cat se vor respecta acleasi standarde? cred ca nici unu
    • 0 (0 voturi)    
      made in ro (Joi, 17 ianuarie 2008, 9:31)

      zed [anonim] i-a raspuns lui Fredy Lorentz

      aceeasi diferenta ca intre un bocanc made in romania intr-o fabrica cu tehnologie identica cu cea din cehia...diferenta fiind: bocancu din cehia a tinut 4 ani cel din romania s-a desfacut dupa 1 luna. na..tehnologie inalta in ambele cazuri. o sa zici ca e alt domeniu...sper sa fie asa :DD
  • 0 (0 voturi)    
    ptr aa (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 15:50)

    cristi [anonim]

    reciproca este valabila.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr GOGU (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 16:50)

    cristi [anonim]

    Nu mai baietas simplu de la tara, nu stau in garsoniera matusii , platesc ratele la un apartament cu 2 camere ptr ca lucrez la MIDOCAR(REPREZENTANT VOLKSWAGEN), poate ai auzit de ei de-acolod e la tine de la tara . Cind esti dispus ,ne intilnim sa-ti arat , asta daca trenul nu face 2 zile de-acolo din cine stie ce oras amarit de unde oi fi tu.Oricum ai grija sa nu te ratacesti .S-ar putea sa-ti ia vreo 2 zile sa iesi din oras
  • 0 (0 voturi)    
    ptr GOGU (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 17:00)

    cristi [anonim]

    Vroiam sa mai adaug,salariul meu este de 1150 euro net. Si gunoierii de aici au mai mult de 200 de euro.Daca vrei incearca limitatule cu 200 de euro sa traiesti tu.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr GOGU (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 17:12)

    cristi [anonim]

    N-am venit pe sirma ptr ca asa cum spuneam mai devreme ,oportunitatile sint foarte mari nu ca cine stie unde ce oras sau comuna unde doar la primarie si la politie ai sanse sa te angajezi cu spaga.Se vede ca nu esti de aici.Numai cine nu vrea nu munceste ,"desteptule"
    • 0 (0 voturi)    
      PT cristi Midocaru' (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 22:17)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui cristi

      poate ca esti unul dintre fraierii de pe Odaii, Sos de centura, care nu sunt in stare sa faca o programare pentru un AUDI (daca tot lucrezi pe 1.150 net, a se citi cu accent de Becali), daca nu stiai sunteti si reprezentanta AUDI nu doar VW. De fapt au gasit repede loc pentru o revizie de 15.000 km daca in talon au primit 100 euroi. Esti super tare frate ca stai in doua camere, dar la salariu tau (oare) camerele sunt ori in Pantelimon ori in Dr. Taberei, Salajan, Titan Dristor sau mai stiu eu unde ai fost in stare de banii astia. Vorbesti de afaceri, de oportunitati si esti sclav, un simplu angajat. Ridici in slavi Bucurestiul (ti-ai dorit f mult probabil sa ajungi aici) cand stai seara sa te intorci de la munca pe DN1 si faci 30 min de la pod Otopeni (de langa IPSO) pana la fantana Miorita? Cat de taran parvenit poti fi ... Probabil ca ai sosit cu trenul in Buc. Nu stii ca poti face max 8 ore cu una dintre masinile pe care le receptionezi sau repari sau speli la REPREZENTANT VW cum te lauzi, din orice colt de tara Romaneasca?
      Ai salariu ceva mai putin decat o rata decenta la un AUDI si vorbesti de oportunitati. Avand in vedere ca ai buletin de Buc acum ca ai luat casa aici, probabil ca urmatoarea afacere sau oportunitate a ta va fi schimbarea locului de munca la Porsche Nord asta ca sa nu schimbi marginea de oras
    • 0 (0 voturi)    
      PT cristi un anonim (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 22:23)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Numai cine nu vrea nu munceste? Brusc nu mai vorbesti de oportunitati ci de munca? Oprtunitate si realizare este sa munceasca altii pt tine ( pe 1500 euroi) si tu sa fii in stare sa coordonezi, sa delegi competente. Vorbeam de angajare la Nokia sau Samsung nu la primarie pe spaga (gandire de Dalga, scuze locuitorilor acestei localitati, atentie cui dati drumul din sat, ca va face de ras)
    • 0 (0 voturi)    
      PT cristi (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 22:30)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Cand Midocar deschidea portile langa aeroportul Otopeni, tu te incaltai inca cu fesul. Auto pentru tine insemna caruta bunicului sau unchiului primar. Oportunitati? Oportunitate a fost pt meseriasul care a vandut 2 camere unui fraier ca tine pe pret frumusel, bazandu-se pe ambitia unui taran de a locui in Bucuresti.
  • 0 (0 voturi)    
    pt. cristi din bucale (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 17:53)

    x [anonim]

    Nu-s din Buc, sunt dintr-un orasel, da eu am salar 1500 euro, pe bune. Buc. nu e mijlocul lumii.
  • 0 (0 voturi)    
    O veste excelenta! (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 18:50)

    dumi [anonim]

    Ok! Here we go! In sfarsit, incepem sa producem si altceva decat pizza, carnati, shaorma si tigari (proaste). Cu totii vom avea de castigat din asta. E o sansa mare, care nu trebuie ratata (asa cum au facut ungurii, prin anii 90, cand fabrica de hard-discuri IBM s-a inchis, intre altele si din cauza calitatii slabe a produselor).
    Ne trebuie o Romanie high-tec!
    • 0 (0 voturi)    
      si inca ceva (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 19:12)

      dumi [anonim] i-a raspuns lui dumi

      Ii salut pe prietenii nostri ardeleni si sper sa nu-si iroseasca sansa!

      Semnez,
      Mitica bucuresteanul
  • 0 (0 voturi)    
    Politicienii germani apara interesele populatiei (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 19:26)

    Nadia [anonim]

    Pentru Romania investitia firmei Nokia este un lucru bun. Alegerea facuta este bine gindita, iar in Bucuresti cheltuielile firmei ar fi fost mult mai mari. In capitalele unei tari se concentreaza in primul rind serviciile, nu productia. Dar ce m-a impresionat pe mine (chiar daca am considerat putin nedrept la adresa romanilor) a fost modul, cum incearca politicienii germani sa apere interesele angajatilor germani. Unde si cind se poate intimpla asta in Romania, ca politicienii sa se zbata pentru interesele si locurile de munca ale romanilor? Chiar daca tarile din vest au cistigat foarte mult in urma extinderii EU (exportul in tarile noi intrate in EU au crescut enorm si odata cu asta si locurile de munca), totusi politicienii din tarile astea incearca sa faca totul pentru poporul lor.
  • 0 (0 voturi)    
    muncim pentru nokia (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 22:37)

    mgh [anonim]

    Conteaza ca au investit acum, conteaza ca au implicat autoritatile in dezvoltarea unei zone (lucru important in contextul in care nu se misca nimic decat daca se dau spagi si sunt interese) - Romania sta foarte prost la infrastructura iar asta inseamna o mare problema.
    a-ti dori sa se castige numai de la 1000 euro in sus?
    Romania are nevoie de investitii puternice in toate marile orase, nu trebuie sa alergam dintr-un capat al tarii pana in sufocatul de Buc. pentru diverse lucruri si aprobari.
  • 0 (0 voturi)    
    Sincer imi pare rau de nemti (Joi, 17 ianuarie 2008, 0:29)

    George [anonim]

    Nemtii sunt un popor foarte muncitor si sunt dedicatii fiecarui lucru pe care il realizeaza.

    Nu stiu daca Nokia va face o prea mare afacere ca a mutat productia in Romania, unde stim cu totii ca exista instabilitate politica, economica, morala, penala etc... de la 90 incoa`
  • 0 (0 voturi)    
    asta-i mersul.. (Joi, 17 ianuarie 2008, 10:13)

    cristian [anonim]

    eu cred ca e destul de normal ce se intampla: pur si simplu actionarii de la Nokia au vazut ca aici se poate obtine mai mult profit..
    Imi pare rau si mie pentru nemtii aia si mai ales ma gandesc ca asta pe termen lung nu e prea bine pentru relatiile ro-de sau ro-orice tara pt ca se genereaza tensiuni sociale.. asta credd ca e reversul.
    secondo, nokia evident ca o sa se mute de la cluj in 10ani max, iar in primii ani o sa se confrunte cu ceva probl de calitate si administrative ..dar la cat "cost savings" fac cu locatia asta probabil merita.
    pt desteptu' ala din buc: vezi'ti lungul nasului, ca aici in provincie (tm) se traieste bine, se lucreaza si aici la firme cu nume, se circula mai bine, duminica bem o cafea in szeged/budapesta..(civilizatie - you get the point?)
    In general producem unele lucruri bune, daca ni se da know-howul aferent: ex: bocanci, rucsaci, soft. Problema e cu disciplina si fluctuatia: romanul vrea sa fenteze dom'le pe sef/supervizor/client si, desigur ar da orice sa lucreze la volkswagen pe 1500 de euori in buc..
  • 0 (0 voturi)    
    Made in Romanik (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 2:10)

    alexander the great [anonim]

    Tel Nokia "made in hungary"au fost praf pana anul trecut. S-au facut pana 2007 numai modele ieftine datorita calitatii slabe.Erau ca cele de Dubai(alea cu litere arabesti).Acum sunt ok.Nokia a facut in Europa tel ok in Finlanda(mama Nokia) si Germania.Nu ma arunc sa cumpar tel "made in Romania"pt ca in primii 2-3 ani tel romanesti Nokia or sa fie slabute.Dacia-Reanult cheama toate Loganurile fabricate pana in 2006 pt pb de coroziune.Deci ar fi de tras o concluzie...In general nu se mai testeaza un produs suficient de bine,se lanseaza si apoi,dupa opinia consumatorilor,se corecteaza greselile.
  • 0 (0 voturi)    
    haida de (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 3:44)

    Bill Gaytz [anonim]

    mare tragedie la Bochum, in bazinul Ruhr, "cea mai importanta zona industriala a Germaniei"...
    La combinatul siderurgic din Hunedoara, oras cu 70.000 de locuitori a scazut numarul de angajati treptat, de la peste 20.000 la sub 1.000. Si nu e nici o alta "zona industriala" in apropiere.
  • 0 (0 voturi)    
    mere-ti la gara (Marţi, 12 februarie 2008, 8:48)

    danutz [anonim]

    nu ati citit ca romani supravegeaza productia si inpacheteaza prdusele , voi credeti ca se baga cineva cu pistolu de lipit la telefoane =)) idioti puteti fi .
  • 0 (0 voturi)    
    CALM FRATZILOR! (Marţi, 12 februarie 2008, 12:07)

    Chrystian [anonim]

    Aici nu e vorba numai de Made in Romania sau Made in FInland, deshi e un punct de vedere solid de discriminare avand in vedere ce experientza au finlandezii in fabricarea telefoanelor si ce experientza avem noi, deshii liniile de asamblare sunt procentual majoritar robotizate. Aici problema este daca vor fii telefoanele Made in Romania mai ieftine shi sa aduca dupa ele scadere preturilor per general la toate modelele Nokia astfel incat sa avem shi noi un beneficiu intern de pe urma fabricii nu numai sa ne laudam la vecinii sarbi shi bulgari k noi avem fabrica Nokia!!!!!!! Ce parere avetzi?!