Directorul general al Metrorex si directorul de exploatare au fost demisi in urma incidentului de la metrou de vineri dimineata

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 3 noiembrie 2017, 8:41 Economie | Companii

Metroul din Bucuresti
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Directorul general al Metrorex, Marin Aldea, si directorul de exploatare al companiei, Liviu Dinu, au fost demisi, vineri dimineata, in urma incidentului de la metrou, au declarat pentru News.ro reprezentanti ai Ministerului Transporturilor. Circulatia metroului pe tronsonul Izvor-Politehnica-Grozavesti a fost oprita mai bine de doua ore pe acest tronson dupa ce un jgheab de scurgere a infiltratiilor a cazut din plafon pe o sina si a produs un scurtcircuit. Un tren plin cu calatori a ramas oprit in tunel, la aproximativ 200 de metri de statia Eroilor.

UPDATE: Directorul general al Metrorex, Marin Aldea, si directorul de exploatare, Liviu Daniel Dinu, au declarat, pentru News.ro, ca au aflat din presa ca au fost demisi si asteapta sa fie contactati de ministrul Transporturilor.

Marin Aldea, fost sef al Directiei Strategie, Planificare, Resurse in Metrorex, a preluat conducerea societatii in decembrie 2015, de la Catalin Homor, care a fost numit director general al CNADNR. Aldea lucreaza in Metrorex din 1991, cand s-a angajat ca inginer.

Liviu Daniel Dinu fusese numit director Exploatare in ianuarie 2016. Din decembrie 2012 pana in iunie 2014, a fost director Reglementari si Siguranta Circulatiei, iar ulterior consilier, pentru cateva luni. Din luna noiembrie 2014 pana in ianuarie 2016, Dinu a fost sef Depou Exploatare TEM, iar din septembrie 2003 pana in decembrie 2012 a fost sef Depou Adjunct Exploatare TEM.

Circulatia metroului pe tronsonul Izvor-Politehnica-Grozavesti a fost reluata vineri dimineata, la ora 7:45, dupa ce fusese oprita mai bine de doua ore pe acest tronson dupa ce un jgheab de scurgere a infiltratiilor a cazut din plafon pe o sina si a produs un scurtcircuit. Un tren plin cu calatori a ramas oprit in tunel, la aproximativ 200 de metri de peron la statia Eroilor, Metrorex precizand ca oamenii au fost evacuati in siguranta.

La ora 5.24, pe tronsonul Eroilor-Politehnica, pe firul 1, un jgheab de scurgere a infiltratiilor a cazut din plafon pe o sina responsabila cu transmiterea tensiunii si a produs un scurtcircuit. Din acest motiv, a fost scoasa tensiunea de pe sina, trenul care tranzita zona a fost oprit, calatorii din tren fiind evacuati in siguranta de catre echipele Metrorex prin statia Eroilor, spune Metrorex, precizand ca directorul companiei se afla la fata locului pentru coordonare si remedierea rapida a situatiei.

Ca urmare a scoaterii tensiunii din sina, pe tronsonul Izvor-Politehnica- Grozesti nu s-a circulat,

Potrivit Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta (ISU) Bucuresti-Ilfov, ISU a fost anuntat prin dispecerat de catre Metrorex referitor la existenta unei garnituri de metrou care a oprit din motive tehnice la aproximativ 200 de metri de peron la statia Eroilor, sensul dinspre Politehnica.
Au fost alertate subunitatile de pompieri Grozavesti si Detasamentul Special de Salvatori, la ambele capete ale celor doua statii, iar echipele de interventie de la Eroilor au gasit trenul in zona peronului si au fost informate ca toti calatorii au fost evacuati.

"ISU a efectuat o recunoastere in statie si in tunel, nu sunt probleme in ceea ce priveste siguranta calatorilor. De asemenea, a fost oprita circulatia si pe celalalt sens de deplasare. In acest moment, in statia Eroilor nu sunt calatori", spune ISU.

Probleme la metrou au fost si joi dimineata, din cauza unei caderi de tensiune pe linia Pipera-Berceni. Defectiunea s-a produs la statia Unirii.













​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

6892 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Abia astepta Dragnea sa numeasca unul de-al lui (Vineri, 3 noiembrie 2017, 8:46)

    OmulNou [utilizator]

    la Metrorex. Sa vina tzepele!
  • +14 (14 voturi)    
    Pfft (Vineri, 3 noiembrie 2017, 8:51)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Din PSD si ALDE de ce nu se concediaza oameni la fiecare incompetenta?! Pana acum Volgutza, Misha si Pop zburau de 30 de ori...
  • +16 (16 voturi)    
    La Montreal zilnic au loc întreruperi de trafic (Vineri, 3 noiembrie 2017, 8:53)

    simplex1 [utilizator]

    La Montreal aproape zilnic se anunță în difuzoare ca din cauza unui incident circulația este încetinita sau oprita pe un anumit tronson.

    Demiterea directorilor nu rezolva problemele tehnice.
    • +3 (3 voturi)    
      Soluția Felix Stroe (Vineri, 3 noiembrie 2017, 11:20)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Ministrului Stroe îi place să facă chestia asta cu demiterea top managementului pentru câte un incident. Rămâne de văzut dacă e eficientă. Ca și schimbările de antrenori la echipele de fotbal, dacă faci asta prea des, (1) cazi în derizoriu, (2) încetezi să mai atragi manageri capabili și (3) nu rezolvi niciodată problemele reale de la bază.

      Pe de altă parte, dacă următorului manager îi trasezi ca sarcină tocmai rezolvarea problemelor de bază care au dus la demiterea predecesorului, apoi îi urmărești progresul și îi evaluezi performanța pe baza asta, atunci probabil vei avea un management interesat de rezolvarea problemelor. Dar pentru asta trebuie să faci mai mult decât doar să demiți managementul. Să vedem dacă va fi în stare.

      Ceea ce se întâmplă la Montreal aproape zilnic și la noi ceva mai rar este și nu este un lucru normal. Adică e normal ca infrastructura să se degradeze în timp, dar e anormal ca asta să nu fie problema nimănui. Adică să nu deranjeze pe nimeni, să dăm niște anunțuri și gata, ne-am spălat pe mâini. În România e mai grav la căi ferate și la șosele (inclusiv autostrăzile noi!): infrastructura se degradează și _nu este problema nimănui_; nimeni nu sare să rezolve.
      • +2 (4 voturi)    
        Stroe de la Regia Judeteana Constanta (Vineri, 3 noiembrie 2017, 11:40)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        era in echipa lui Nicusor Constantinescu care era presedintele Consiliului Judetean Constanta.Mana in mana. ca sa puna mana pe cladirea Comisariatului Militar aflata in plin centru Constantei Nicusor C. l-a pus pe Stroie ca sa le taie apa.Asediu ca in evul mediu.Stroie fost ofiter de marina militara,politruc PCR, stie sa fie umil subordonat si aprig caprar cu sublaternii.El demite pe toata lumea ca sa isi faca un nume.Ca Ion Dinca Telega. In rest este jmecheras de Constanta fara pregatire tehnica,invatat dupa ureche de la Raja unde se ocupa impreuna cu Sevil de "investitii" si fonduri EU.Acolo si-a dat mana Sevil care este prezentata de PSD ca cea mai buna din tara.In sensul ca si-a facut cariera cu Nicusor Constantinescu Mazare si Stroe.Echipa de la Constanta a lucrat abundent cu Teldrum.
      • +3 (5 voturi)    
        eu (Vineri, 3 noiembrie 2017, 12:23)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        cred ca Stroe nu stie altceva, deecat sa dea afara, lasand astfel (zice el) impresia eficientei manageriale.
        consider insa o prostie sa concediezi fara sa stii motivul pentru care s-a petrecut incidentul in baza caruia ai demis pe cineva.
        nu dai afara un manager pentru ca a intarziat trenul o ora, sau pentru ca a zburat o tabla pe sinele metroului, fara sa afli daca e vorba de culpa lui manageriala.
    • -1 (1 vot)    
      Dar nu 2 ore (Vineri, 3 noiembrie 2017, 11:32)

      DanielM65 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      d
  • -6 (6 voturi)    
    Cu cât e mai scump biletul de metrou față de (Vineri, 3 noiembrie 2017, 9:11)

    nick24 [utilizator]

    cel de autobuz?
    Unde sunt banii, cel puțin din această diferență?

    Metroul trebuie să fie al bucureștenilor, pt a-și lăsa mașinile acasă, nu pt îmbogățirea unora. Ar trebui militarizat, dați afara toți și înlocuiți cu armata.
    • 0 (0 voturi)    
      compari (Vineri, 3 noiembrie 2017, 12:24)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      mere cu pere si nu e corect.
  • +6 (6 voturi)    
    ! (Vineri, 3 noiembrie 2017, 9:13)

    HChifteluta [utilizator]

    Asa le trebuie daca au aruncat burlanul ala pe linia de tensiune. Sa vezi ce o sa mearga treaba acum ca vin altii...!!!
  • +6 (6 voturi)    
    guvernanti nenorociti (Vineri, 3 noiembrie 2017, 9:17)

    Algernon [utilizator]

    asta este efectul maririlor de salarii / pensii
    taie fondurile de la investitii / dezvoltare / mentenanta si rezolva problemele prin demiterea directorilor
    asteptam demisia ministrilor si prim-ministrului!
  • +5 (5 voturi)    
    Funcții politice (Vineri, 3 noiembrie 2017, 9:33)

    Un Nene [utilizator]

    Deci nu neapărat de asta or fi fost demiși, ci asta a fost nodul norocos din papură al Găbiței.
  • +8 (8 voturi)    
    Bravo (Vineri, 3 noiembrie 2017, 9:33)

    aladdin [utilizator]

    La fel vreau s-o vad si pe Firea demisa pe loc cand se intampla ceva, orice, in Bucuresti. Cam cum a fost cu persoana ucisa de copac in timpul furtunii.
    • +1 (1 vot)    
      Cine o demite pe Firea (Vineri, 3 noiembrie 2017, 11:24)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Firea poate fi demisă de cei care au pus-o acolo, adică de bucureșteni. Dacă ei sunt interesați să o demită, să-și pună semnătura pe lista pe care o strânge „București fără ei” și se va convoca referendum.

      Senzația mea e însă că mai întâi trebuie să demitem cam jumătate de milion de oameni din funcția de bucureștean.
      • -1 (1 vot)    
        Firea este fina lui (Vineri, 3 noiembrie 2017, 11:58)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

        Becali. De aici rezulta ca Stadionul National este a lui Steaua.Asa zice Becali.
        Bucurestiul in intregul lui nu este decat platforma de incasari a clici fanariote a PSD+ALDE+PNL(PSD) baroni PSD de Bucuresti.
        Romania este platforma de incasari a fanariotilor baroni de PSD+PNL(PSD) .
        Poporul roman este prizonier administrativ al legislatiei PSD+ALDE+PNL(PSD)
        U.M. 0..USR face tactici dar nu are trupa.Numai mercenari pripasiti.
  • +6 (6 voturi)    
    Mai bine schimba (Vineri, 3 noiembrie 2017, 9:53)

    Alfabetix [utilizator]

    instalatiile decat directorii :))
  • +4 (4 voturi)    
    Toate pica in tara asta! (Vineri, 3 noiembrie 2017, 9:54)

    Alfabetix [utilizator]

    Astept si capul lui Dragnea & comp!
  • +11 (11 voturi)    
    Fă-te că faci ceva. Repede! (Vineri, 3 noiembrie 2017, 10:01)

    Wasile [utilizator]

    Ce legătură are directorul general cu un jgheab? Simplu, este motiv perfect de schimbări pentru propășirea partidului.
    Toate activitățile astea pompieristice, de genul "fă-te la ei, să vadă cine-i șefu" nu fac deloc bine. Trebuie analizate cauzele, făcut planul, intervenit, văzut ce se face ca să nu mai se întâmple niciodată.
    Ce credeți? Inginerul care nu a verificat corespunzător respectivul jgheab, muncitorii care nu l-au asigurat decât cu o sârmă, supervizorul de tură care nu a aruncat ochii pe acolo... ăștia adevărații implicați, pățesc ceva?
    Atunci, cu ce a ajutat schimbarea directorului general? O să mai cadă și alt jgheab, și o să cadă și tavane întregi, dacă la nivelul de jos și middle-management nu se intervine inteligent!
  • +3 (3 voturi)    
    da... (Vineri, 3 noiembrie 2017, 10:01)

    liviu_ [utilizator]

    mai demitem pe cineva, dar nu rezolvam problema...
    sictir!

    in stilu asta nu isi revine tara asta nici intr-o suta de ani!
  • +4 (4 voturi)    
    demiteri legale (Vineri, 3 noiembrie 2017, 10:02)

    Dorup [utilizator]

    Sper ca demiterile sa fie acoperite legal, altfel peste vreo 1 an jumate se vor intoarce inapoi si isi vor lua si o gramada de bani drepturi salariale. Basca ca vom avea dubluri la posturi de directori. S-a mai intamplat. Cam rapide demiterile, nu stiu daca au acoperire legala, nu vorbim de aia morala.
  • +2 (2 voturi)    
    metro (Vineri, 3 noiembrie 2017, 10:09)

    codrean [utilizator]

    Si-o sa mearga mai bine daca i-a ejectat pe astia? Efect de imagine sau pretext de epurari urmate de promovari pe criterii cunoscute ...
  • 0 (2 voturi)    
    destituiri ... (Vineri, 3 noiembrie 2017, 10:11)

    sareta [utilizator]

    Ministrul acesta nu va avea soarta buna ! Cum sa destituie el marile "somitati " plasate pe scaune aducatoare de marafeti .De fapt Ministrul acesta a realizat dezastrul produs de catre incompetentii pusi politic ,mai ales pe posturi unde sa fie luate decizii ... De altfel acest mod de a conduce trebuia sa fie aplicat de JOS in SUS .Pe cine a destituit seful de echipa ,sefii de sectii si servicii , directorii tehnici si de exploatare ,atunci cand constata (daca-s in stare de asa ceva ) neindeplinirea obligatiilor de serviciu ,neindeplinire care poate duce la tragedii ?
  • -1 (1 vot)    
    CAre e motivatia ? (Vineri, 3 noiembrie 2017, 11:22)

    schumi [utilizator]

    Nu este legala demiterea si ii sfatuiasca sa recurga la justitie. Nu poti sa demiti un om pt asa ceva....
  • 0 (2 voturi)    
    pamplezir (Vineri, 3 noiembrie 2017, 11:36)

    Casargoz [utilizator]

    Destituiri de pamplezir. Da-l afara pe prost sa aducem un prost de-al nostru.
    Meritocratia activistului de partid. Pleaca ciocu-mic si vine gura-mare.
    Sa vina unul de la judet ca astia au experienta cu metroul. Sau unul din capitala ca stia sunt minte deschisa n-au mers in viata lor cu metroul.
    Vroiau sa schimbe directorul oricum, asa ca decizia de destituire este una de sanchi, asa ca oricum dadeau fraierul afara.
    Problema e cine vine, ce competente are si mai ales ce buget si mijloace?
    La-au dat afara? Foarte bine, oricine lasa pasajul dintre statiile unirea 1 si unirea 2 deschis fara sa caute o alternativa este un personaj criminal.
    E doar o chestiune de timp pana cand va avea loc un incident.
    Asta e mersul lucrurilor demiterea e fireasca. Dar cand o faci asa la sanchi ca sa numesti un prost de-al tau doar ca are carnet de partid ...
    Promptitudinea cu care au fost demise persoanele de la MEtrorex ma lasă rece, un gest opportunistic, pentru imagine, o forma fără fond.
    PR pentru prosti...
    Si avea Lapunsneanu o vorba ... e eficient genul asta de PR dar nu pentru mine...
  • +1 (3 voturi)    
    ilegal (Vineri, 3 noiembrie 2017, 12:00)

    TrueBlue [utilizator]

    Cum poate un ministru sa demita directorul unei societati comerciale? Habarnistul Stroe Felix....
  • 0 (0 voturi)    
    N-am inteles cum e cu tronsonul (Vineri, 3 noiembrie 2017, 18:09)

    Sparafucile [utilizator]

    Care tronson ? Pe care s-a intrerupt circulatia , adica Izvor-Politehnica-Grozavesti . Ce mi se pare uluitor ? Ca un tronson poate fi simultan pe doua magistrale , adica si pe M1 , si pe M3 . Aceasta problema trebuie urgent lamurita si chiar cu prioritate fata de alte probleme infinit mai tulburatoare . Ca de pilda , daca bosonul Higgs este intr-adevar particula lui Dumnezeu . Doua puncte D .