Noul hatchback Dacia - din 2009 si pe strazile din Marea Britanie

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 8 februarie 2008, 13:51 Economie | Companii

Dacia Sandero
Foto: Autocar
Hatchback-ul pe care Dacia il va produce din acest an in Romania va ajunge la anul si pe strazile din Marea Britanie, la preturi incepand de la 8.800 euro, scrie revista britanica Autocar.

Revista publica un articol cu titlul "Supermini-ul Renault de 6.500 de lire - Spionat" si o poza - spion cu masina, surpinsa in teste langa Mioveni. Autocar noteaza ca masina va fi un "supermini" de patru metri lungime si va costa cat un city - car. Hatchback-ul va costa de la 6.500 de lire in sus, aproximativ 8.800 de euro.

Despre Dacia Sandero britanicii scriu "ganditi-va la el ca la un hatchback de dimensiunile unui Ford Fiesta, insa cu 1.000 de lire mai ieftin decat cea mai ieftina varianta de Ford Ka".

Autocar mai scrie ca hatchback-ul va fi prezentat la salonul de la Geneva si adauga ca versiunea break a Logan nu va ajunge prea curand in Marea Britanie, insa peste cativa ani asta s-ar putea intampla. Insa, britanicii vor avea parte de un 4X4 mic sub brandul Dacia. un fel de "Lada Niva a secolului 21", mai scrie revista.

Primele imagini cu hatchback-ul au aparut pe bloguri romanesti zilelele trecute. Autoturismul bicorp in cinci usi va deveni al cincilea model al gamei Logan, care in prezent are trei modele (berlina, break furgon), dar il va primi si pe al patrulea luna aceasta - pick-up-ul.

Hatchback-ul va incepe sa fie fabricat la Mioveni in acest an, inspirat de modelul Renault Sandero, care e produs de la finele lui 2007 in Brazilia













Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

9248 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    noul model Dacia (Vineri, 8 februarie 2008, 14:01)

    sile [anonim]

    Dupa cum arata in poze e interesanta.
    Cred ca am sa cumpar una.
    • -1 (1 vot)    
      tu (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 8:23)

      io [anonim] i-a raspuns lui sile

      se pare ca te dau banii afara din casa...
  • 0 (0 voturi)    
    deradere (Vineri, 8 februarie 2008, 14:06)

    bogdan [anonim]

    oare de ce comenteaza revista Autocar astfel despre Dacia 4x4: "un fel de "Lada Niva a secolului 21"...
    Oare stiu cei de la Autocar mai multe decat stim noi?...sau lor chiar li se pare frumoasa panarama aia de masina...Ford Ka ?
  • -3 (3 voturi)    
    varza (Vineri, 8 februarie 2008, 14:57)

    razvan [anonim]

    Deocamdata tot ce se facbrica sub brandul Dacia este de slaba calitate. Eu nu-mi cumpar ....
    • +2 (2 voturi)    
      8k (Vineri, 8 februarie 2008, 18:32)

      Danu_Barosanu [anonim] i-a raspuns lui razvan

      Ai dreptate. Maine iau 8k EUR si-mi cumpar un Ferrari.
      • -1 (1 vot)    
        cool... (Duminică, 10 februarie 2008, 7:40)

        danvian [anonim] i-a raspuns lui Danu_Barosanu

        Ferrari facut la Miroveni zici tu,asa-i?=))
    • +1 (1 vot)    
      Ce sugerezi? (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 17:39)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui razvan

      Spune-ne si ce masina noua iti cumperi la pretul de Dacie noua?Si ce bere bei? - probabil Corona ca e de import :).
      Fitze! Imi e sila de fudulia asta prosteasca
  • +1 (1 vot)    
    mie imi place (Vineri, 8 februarie 2008, 15:05)

    goe [anonim]

    Nu arata rau Dacia asta noua. Sper ca interiorul va fi mai calitativ decat la Logan. Pe mine interiorul Loganului ma dezgusta. As vrea sa vad niste scaune mai comode (si reglabile), stofe de calitate si sa dispara plasticurile alea ieftine de pe bord si usi.
    • -2 (2 voturi)    
      tzarane! (Vineri, 8 februarie 2008, 15:35)

      dude [anonim] i-a raspuns lui goe

      exista o masina cu "niste scaune mai comode (si reglabile), stofe de calitate si sa dispara plasticurile alea ieftine de pe bord si usi." se numeste mashina straina! ;)
      • +3 (3 voturi)    
        sincer nu stiu care e 'tzaranu' (Vineri, 8 februarie 2008, 18:12)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui dude

        dupa gandire si limbaj tu imi pari un 'tzaran'

        cat despre calitatea la logan lipseste fiindca s-a dorit a fi o masina foarte ieftina, pentru cei care nu pun mult pret pe design. oricum, cat de mult am critica loganu, el este un succes.
      • +1 (1 vot)    
        masina straina (Vineri, 8 februarie 2008, 18:36)

        Nautilus [anonim] i-a raspuns lui dude

        "masina straina" poate sa insemne si o masina chinezeasca

        ~Nautilus
    • 0 (0 voturi)    
      nuaiinteles;) (Duminică, 10 februarie 2008, 7:44)

      danvian [anonim] i-a raspuns lui goe

      Scaune 'mai comode', 'stofe de calitate' si 'plasticurile alea ieftine' sunt un atuu la pret, daca cele enumerate de tine mai sus erau mai de calitate, evident urmau si alte treburi mai 'de calitate' pe Logan, nu scoteau ei pretul pe care il are masina si nu se vindea el asa de bine.:)
  • 0 (0 voturi)    
    Ufff (Vineri, 8 februarie 2008, 16:07)

    Pateutz [anonim]

    nu ma oameni buni sunt la alti bani ( ma refer la cele noi nu sh-uri) .
    Sa cumperi tu un sh la un super pret si sa vezi ce de bani bagi in el .

    ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Aparentele inseala (Vineri, 8 februarie 2008, 18:20)

    Cat_de_sforaitor [anonim]

    Nu stiu cati mai tin minte ca actualul model de Dacia Logan ( o cutie pe patru roti) era asemanata cu VW Bora la capitolul design.. Asa ca... mai dozati-va entuziasmul, o sa fie doar inca o masina pe piata...
    • 0 (0 voturi)    
      bora (Vineri, 8 februarie 2008, 18:37)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui Cat_de_sforaitor

      Bora era mai bine echipat si arata mai bine la interior, de afara tot a cutie pe roti semana

      ~Nautilus
  • 0 (2 voturi)    
    Ghinion (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 9:38)

    scharke [utilizator]

    Cel mai mare ghinion al Daciei e ca e facuta in Romania si nu in Germania. Romanul ia Polo ca altfel nu se poate fuduli, chiar daca Loganul e o masina mai adecvata si de ce nu mai benefica economiei romanesti in dauna importurilor.
    Oameni buni, cand o sa va luati masini ca va trebuie nu ca sa va fuduliti?
    Masina este o o utilitate, o unealta care se devalorizeaza... Nu e cel mai intelept sa cumperi o unealta ieftina, sa-ti rezolvi problemele si sa lasi deoparte mandria prosteasca de cine are cea mai lunga sulita din trib?
  • 0 (0 voturi)    
    ha (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 10:25)

    cristi [anonim]

    am un logan diesel cu care am facut 60000 in 14 luni.raport pret calitate super .consum 5-5.5 .foarte spatioasa si confortabila pt drumuri lungi.foarte scumpe reviziile in reteaua dacia(eu mi-am facut reviziile singur,renuntind la garantie).dupa cum am mai scris pe aci scutiti-ma cu "masinile straine",care merg 1001010101010101010 de km ,nu se repara, fac pinza de paianjen la rezervor etc etc etc.cei care fac comentarii de genu "n-ai ce face cu banii" sau "ba esti fraier",habar nu au ce este aia o masina sau ce inseamna costuri de achizitie si intretinere,niste tarani care fac si ei pe interesantii ,genu de oameni care confunda cricul cu cheia de contact,dar sint experti in domeniu.sa nu se creada ca sint fan dacia.are si marca asta ceva neajunsuri,dar pot fi trecute cu vederea tinind cont de rap. pret calitate.dintre"cele straine"impresionat am fost de bmw x5 si z4,da alea costa nene(un set cauciucuri de iarna x5 adev costa cit un cielo la mina adoua)restu masinilior mai bune sau mai putin bune nu inseamna decit vinzare de imagine,care prinde la de astia "super avizati"dar care or sa mearga pina la adinci batrineti in masini anii 69-80,(dar is straine).oare de ce break-urile au un succes nebun in germania?de ce oare tot acolo deocamdata un logan la mina a doua isi mentine un pret rezon?mai deschideti si voi ochii.nu stiu ce va fi in viitor(concurenta nu doarme)dar pt moment logan e pe val
    • +1 (1 vot)    
      o parere (Duminică, 10 februarie 2008, 20:02)

      bronz [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Am injurat dintotdeauna Loganul. Nu-mi placeau masinile frantuzesti, desi nu le condusesem vreodata. Dar ideea aia ca cele germane sunt masini adevarate era adinc infipta in creier. Desi cele pe care le cumparasem la mina a doua necesitau muuulti bani pentru a fi "aduse la zi". Intimplator am cumparat Megane 2 , cu 30k la bord si 4 ani vechime. Costa cit un Logan nou. Am bagat vreo 500 euro sa oaduc la zi si pe asta. Si cu cei 7800 euro cit m-a costat, mai bine luam Logan diesel. Diferenta dintre ele chiar asta e...la aceiasi bani, ai masina noua cu mai putine "rafinamente" sau un SH dar straina. Cind o sa apara "brazilianca" asta de la Logan, ori chiar SUV-ul, sint convins ca o sa ma bag. Mai vedem.
      P.S. - Constat ca multi romanashi sunt "destepti" pe aici...
    • +1 (1 vot)    
      sezi bland (Duminică, 10 februarie 2008, 22:07)

      Catelu [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Cristi, sezi bland ca majoritatea celor care critica atat Dacia sunt pustani de liceu care strang bani sa-si cumpere bicicleta chinezeasca cu 18 viteze, si nu prea au contact cu automobilele decat ca pasageri.
      Nu o sa vezi atatia posesori de Porsche sau BMW sa arunce noroi pe marca Logan cat vezi posesori din astia de biciclete. Cu 18 viteze, nu 5+1 ca jegul ala de Logan!
      • 0 (0 voturi)    
        originala explicatie (Joi, 28 februarie 2008, 3:45)

        Mada [anonim] i-a raspuns lui Catelu

        Hahahahahahahahahaha asa e! Comentatori de doua parale care cand nu ii vede nimeni se suie in dacia veche a lu tat'su de 30 de ani si da o raita... prin curte parcheaza si ei masina ca dupa carnet mai trebuie sa astepte si care si-ar lasa deoparte si demnitatea pentru un BMW SH :)) de s-ar lasa si vorba aia pe la spate gadaliti pentru ea:)))
    • +1 (1 vot)    
      ca bine le zici...tzaranilor ;)) (Luni, 11 februarie 2008, 11:09)

      danvian [anonim] i-a raspuns lui cristi

      nu am Logan si nici nu intentionez sa imi cumpar DAR... mergand des cu taxi si mai ales Logan'uri cu soferi angajati pe carutele firmelor, soferi care nu dau doi bani pe Logan'uri, rezistenta lor e uimitoare, plus km cu caru, in jurul sutelor de mii. Verdict: LOGAN E TATA LOR! Parerea mea :D
  • 0 (0 voturi)    
    slugilor (Duminică, 10 februarie 2008, 20:08)

    IAMTHEBEST [anonim]

    Snteti slugile prefacatriei romanesti...dupa ce vindeti pamantul lu ' mamaie de la tara si va luati masina, desi nu aveti habar s-o conduceti, dar bagati benzen in ea ca e trendy...sunteti niste cacanari...nu mergeti cu loganu ca va pute...oricu nu v-ati skimbat ciorapii decat 1xan, ca ciobaniii, deh aveti bani...!!!!!!!!!!!!
  • -1 (1 vot)    
    URITA! (Duminică, 10 februarie 2008, 23:49)

    Popescu [anonim]

    FOARTE URITA !
    • +1 (1 vot)    
      Are dreptate Popescu (Luni, 11 februarie 2008, 10:22)

      gica contra [anonim] i-a raspuns lui Popescu

      Oricine zice ca nevasta lui e cea mai frumoasa si toate celelalte sunt urate.
      Cred ca esti casatorit(a).
  • +1 (1 vot)    
    Diferenta? (Marţi, 12 februarie 2008, 15:43)

    andreea [anonim]

    Eu mi-am luat de curand un ford focus second hand, dar nu vad mare diferenta la exterior intre ce am eu acasa si ce e in poza. Majoritatea masinilor dintr-o anumita gama: break, hatchback, etc. seamana intre ele, diferenta o face calitatea pieselor din care e facuta si dotarile pe care le are.
  • 0 (0 voturi)    
    Pretul este diferenta (Marţi, 12 februarie 2008, 17:42)

    Cetateanu [anonim]

    De cat dai atata ai... Asta mi-a spus odata cineva referitor la o masina veche pe care o aveam.Si asta e adevarul,Loganul desi initial s-a dorit o masina f ieftina totusi acum se ridica aproape la banii celorlalte autoturisme din gama lui dar marci consacrate.Despre fiabilitatea lui sunt pareri pro si contra.Pana la urma tot pretul face diferenta...