Dacia a vandut aproape 20.000 de masini in ianuarie, Romania a contribuit cu o treime

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 15 februarie 2008, 10:53 Economie | Companii

Dacia a vandut pe plan mondial luna trecuta aproape 20.000 de masini, in crestere cu 70% fata de ianuarie 2007. O treime dintre masini au fost comercializate pe piata din Romania, conform raportului publicat de Renault.

Astfel, Dacia a vandut 19.441 de automobile luna trecuta, fata de aproape 11.500 in perioada similara din 2007. Dintre cele aproape 20.000 de unitati, 971 au fost modelul Van.

Producatorul a vandut in Romania 6.370 de automobile, iar Renault a vandut 1.849 de vehicule luna trecuta. Romania a fost a opta piata ca cifra de vanzari pentru grupul Renault, care, cu cele 8.200 automobile vandute in ianuarie avea 36% din piata, conform datelor companiei. Franta a fost cea mai importanta piata pentru grup, cu 50.000 de masini vandute, urmata de Italia, Germania si Spania, cu peste 12.000 de unitati fiecare.

Pe plan mondial, vanzarile grupului Renault au urcat cu 2,5% in ianuarie si s-au apropiat de nivelul de 195.000 de unitati. Cea mai importanta crestere a fost in regiunea Asia-Africa, 35%, in timp ce in America s-a inregistrat cea mai consistenta scadere, -6%   

Dacia a vandut pe plan mondial peste 230.000 de automobile anul trecut, in crestere cu 17,4% fata de 2006, in timp ce vanzarile grupului Renault au avansat cu 2,2%, pana la peste 2,48 milioane unitati. In Romania, Dacia a vandut 102.062 automobile anul trecut, in timp ce Renault si-a gasit 32.387 clienti.    













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

952 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Dacia (Vineri, 15 februarie 2008, 12:51)

    sile [anonim]

    Pentru baietii de la Dacia un sincer: bravo!
    Tineti-o tot asa,mai umblati un pic pe la calitate,si masina se va vinde bine si in Europa si in lume.
    In ciuda unor comentarii stupide ale unora,pot spune ca,in clasa ei,Dacia este o masina destul de buna,chiar si in comparatie cu modele straine.
  • +1 (1 vot)    
    Nu-i rau (Vineri, 15 februarie 2008, 13:11)

    Megane III [anonim]

    Se dovedeste ca cei de la Renault stiu ce-i aia piata. Multi au privit chioras conceptul X90 - LOGAN acum 5-6 ani, iar acum face si scoala: toti constructorii europeni vor sa scoata pe piata masini de 5 - 10 000 Eur. LOGAN este o masina "corecta", calitate medie la pret sub-mediu. Este o masina sociala, pentru lumea 2-3, adica majoritatea. Eu astept insa Megane 3.
    • 0 (0 voturi)    
      partial de acord (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 13:39)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Megane III

      as zice ca pretul nu mai poate fi numit sub-mediu!
      este drept si ca romanii cumpara in principal masinile cu dotari ceva mai multe.
  • -2 (2 voturi)    
    Re Dacia (Vineri, 15 februarie 2008, 13:24)

    Ovidiu [anonim]

    Dacia nu e masina, e o caruta cu motor. Astia nu vor fi in stare sa faca o masina calumea nicicand. Is prea inapoiati.
    • +1 (3 voturi)    
      Dreptul.. (Vineri, 15 februarie 2008, 13:49)

      TransAm [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      ..la opinie liber exprimata este asigurat prin Constitutie. La fel si dreptul la prostie si rautate.
    • +1 (1 vot)    
      habarnist!! (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 13:27)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Vrei sa spui ca Renault nu este in stare sa faca masini???
      Modul tau de gandire denota romanul atotstiutor si care considera ca tot ce este strain este mai bun.
      Spune-ne te rog care este contributia romaneasca la Dacia???

      Pe urma spune-ne ce masina ai si ce computer folosesti si eu iti voi distruge corola de minuni a lumii spunandu-ti ce este romanesc in ele.

      Nu mai exista nici o masina europeana care sa nu foloseasca ceva facut in Romania sau Turcia.
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo Dacia! (Vineri, 15 februarie 2008, 17:38)

    SMC [anonim]

    Super marfa, hai Dacia, baga mare. Se-nvarteste roata mai, o sa fie paine.
    As cumpara actiuni daca ar fi la bursa.

    Mi-a spus un coleg care a fost in Turcia si se mira ce forjau aia toate masinile ca atunci cand a zis ca e roman, un turc a spus "A, Romania, Logan, good, strong car".

    In sfarsit, o alta asociere decat alea clasice: tiganie, hotie, aurolaci.
  • 0 (2 voturi)    
    Huo loganu (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 10:18)

    Daniel [anonim]

    Hai fratilor nu mai laudati ladoiul asta de logan atata, ca se citeste pe voi ca abia ati coborat din carutza de 1310 a taticului.
    Daca ai condus vreodata un VW, Audi sau Mercedes nu iti mai vine sa urci in Dacie, indiferent ce model e.

    Slava domnului nu am condus si nici nu voi conduce vreo Dacie vreodata, mi-ar fi rusine nu alta.

    Hai Mertz!
    • +1 (1 vot)    
      mertz (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 13:36)

      Almonel [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      La tine e invers ... se pare ca tu nu ai castigat niciodata acel vw sau mertz sau ce o fi sa apreciezi valoarea ... ti-e ar trebuie sa-ti fie rusine!
      • -1 (1 vot)    
        N-ai nici o treaba (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 15:07)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui Almonel

        Prima masina a mea a fost Audi A 4, a doua Mertz C 180 , masini din 95 cu multe optiuni (climatronic,scaune electrice, piele, etc) la 5000 de euro din anii 90. <br>Pun pariu ca nu ai condus vreodata VW, Audi sau Mertz. <br><br>Hai noroc la Dacia ta ! NUmai in ea sa te porti dashteptule!
    • +1 (1 vot)    
      Fratica :) (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 13:37)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      VW, AUDI, Mercedes, Ford, Toyota, Volvo, Renault isi fac gramada de piese in Romania.
      Mercedes Seria A si seria B de la Mercedes au cutii de viteze facute la Cugir si nimeni nu s-a plans ca are mitraliere in loc de schimbator de viteze...
      Ford, Rover, VW, Mercedes isi fac cablajele si conectica la Timisoara, Arad, Ploiesti si Bucuresti.
      ETC....
      Ca nu-ti place tie design-ul asta este, se pare ca nici lor din moment ce-i schimba designul anul asta.
      Daca spuneam ca am coborat din Clio sau Megane cu motor de 1.5 dCI era mai bine??? Cutia si motorul erau aceleasi ca si la Logan si astea fac 70% din masina.
      Ai ceva de comentat din punct de vedere tehnic, te rog chiar atunci. Sunt de meserie si sunt chiar curios sa aud.
      Ai de comentat din punct de vedere ca este "lucru romanesc"? Poti sa taci din gura atunci. Nu sunt curios de opinia ta.
      Poti discuta in schimb de multe alte lucruri romanesti care chiar sunt proaste.
      Pentru toti "istetii" si "avizatii", Logan este la fel de romanesc precum este telefonul Nokia facut la Jucu sau cum este Statuia Libertatii din New York de americana (nici macar ca si simbol!).