Ce ati facut cu cuponul?

de Emil Stoica     HotNews.ro
Vineri, 29 februarie 2008, 10:28 Economie | Companii

Emil Stoica
Foto: Hotnews
In cuponiada de la inceputul anilor ‘90, cetatenii romani au primit, de la mic la mare, dreptul de a achizitiona impreuna 30% din societatile comerciale detinute pana atunci de catre stat, scrie Emil Stoica pe blogul sau.

Practic, statul a transferat in mainile proprietarilor de drept, cetatenii, si in mod egal, o buna parte din economie. Cetatenii puteau sa-si depuna cuponul la o societate comerciala sau prin intermediul unei SIF (au fost create cele 5 SIF-uri actuale).

Ideea in sine nu a fost rea, ea a venit insa un pic prea devreme: societatile comerciale nu stiau sa opereze in economia de piata, cetatenii insisi nu stiau ce este economia de piata, piata de capital era subdezvoltata si drepturile actionarilor minoritari necunoscute, buna guvernare era un concept strain, educatie financiara nu s-a facut.

In acelasi timp cred ca noii actionari nu au reusit sa se organizeze pentru a-si apara drepturile si pentru a-si maximiza valoarea investitiei.

Eu mi-am depus cuponul la SIF Transilvania (in ideea ca ardelenii sunt mai cinstiti) de unde, pana in 2007 (cand l-am vandut cu aproximativ 600 de euro), am primit in fiecare an dividende, este adevarat, destul de mici; si nu am participat niciodata la adunari ale actionarilor, poate si din cauza ca sediul SIF Transilvania era in alta localitate decat in cea in care ma aflam.

Voi ce ati facut cu cuponul? Ati fi vrut sa faceti mai multe dar nu ati reusit? Ar fi putut fi cuponiada un fel de supliment la fondul de pensii?

Comenteaza pe blogul lui Emil Stoica.











7990 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    SIF Muntenia (Vineri, 29 februarie 2008, 10:45)

    Stoewer [anonim]

    Cuponul meu de SIF Muntenia are in aceasta secunda o valoare la bursa de 3356 RON. Daca l-as fi vandut in iulie 2007 (cand cursul o luase razna) as fi luat vreo 2000 de Euro pe el, acum sunt mult mai putini. Asa ca o sa-mi iau dividendele prin iunie-iulie, probabil undeva la 90-100 RON. Mai bine decat nimic........
  • 0 (0 voturi)    
    DIVIDENTE ??? (Vineri, 29 februarie 2008, 11:25)

    CRISTINA [anonim]

    Eu si cu sotul meu ne-am depus cupoanele la o companie importanta la noi in Sibiu si anume COMPA firma de viitor spuneam noi pe vremea aceea. Am primit acum vreo zece ani dividente (infime) ptr. care am stat la coada ca pe vremuri la carne. De atunci cica tot profitul se reinvesteste, asa au hotarat mai marii companiei. Poate copiii nostri se vor bucura de acele cupoane, ca noi in nici un caz..
  • 0 (0 voturi)    
    e corect? (Vineri, 29 februarie 2008, 13:06)

    cred ca sunt inginerii [anonim]

    am 2 cupoane la UMEB (uzina de masini electrice Bucuresti), care avand mult teren in zona buna, au vadut cam 90%, pt a se face un mall. Dar nu am primit nimic, cred ca s-a facut o "inginerie financiara" si banii au fost luati de baietii smecheri.
    E corect? Cine-i controleaza?
    • 0 (0 voturi)    
      cred ca ai dreptate (Miercuri, 18 mai 2011, 16:03)

      dumitru [anonim] i-a raspuns lui cred ca sunt inginerii

      Eu am 4 pachete de actiuni la UMEB si n-am primit nimic , ce sa facem in situatia aceasta ?
  • 0 (0 voturi)    
    praf in ochi (Vineri, 29 februarie 2008, 13:53)

    C. [anonim]

    Eu inca il mai am la S.C. Petrolexportimport S.A (pricipalul agent de comert exterior in domeniul importului de petrol si exportului produselor petroliere pentru sistemul de rafinare romanesc.).

    Stiti ce dividente au platit pt. 2007?

    100.000 Lei vechi!

    Niste excroci, ei fac venituri de miliarde dar au grija sa nu cumva sa "se scurga" ceva si la bietii "cuponari"
    • 0 (0 voturi)    
      sc petrolexportimport sa (Luni, 14 ianuarie 2013, 15:42)

      popa viorel [anonim] i-a raspuns lui C.

      si eu a-m tot la petrolexportimport cuponul , dar nu a-m luat niciodata vreun leu de la ei. ce ma sfatuiti sa fac . multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    Azomures (Vineri, 29 februarie 2008, 14:21)

    mbasa [anonim]

    eu n-am vazut NICIUN divident! nici vreun plic sosit prin posta.
    apropo, nici nu mai stiu pe unde mi-e cuponul.
    in caz ca nu-l mai gasesc pot sa-mi valorific actiunile?
    • 0 (0 voturi)    
      Evident (Vineri, 29 februarie 2008, 15:05)

      Stoewer [anonim] i-a raspuns lui mbasa

      Evident ca le poti valorifica, deoarece actiunile sunt dematerializate, cuponul este doar de forma. Dividendele oricum nu ti le trimite nimeni, trebuie sa te interesezi singur ce este cu ele. E dreptul tau sa pui mana pe telefon si sa suni la Azomures. Daca nu-ti dau informatii, ameninta-i cu CNVM-ul.

      Pentru vanzare, trebuie contactat un broker (legile in acest domeniu se schimba asa de des, incat nici nu mai stiu cum se numesc oficial acum). Pentru a-ti face o idee despre suma (probabil modica) pe care o vei primi prin vanzarea actiunilor, informeaza-te pe www.bvb.ro. Good Luck !
    • 0 (0 voturi)    
      Nelamuriri (Vineri, 29 februarie 2008, 15:28)

      theo [anonim] i-a raspuns lui mbasa

      Am cuponul la o firma de turism, care culmea exista inca si investeste masiv de cativa ani.N-am primit niciodata nimic,nici macar un plic (dupa cum scria cineva inainte).Nici nu stiu ce sa fac cu respectivul cupon,cate actiuni reprezinta ( daca reprezinta ! ).Cine imi da si mie un sfat despre traseul pe care ar trebuie sa-l urmez pentru a afla ce mai reprezinta respectivul cupon ?
      • 0 (0 voturi)    
        Suna la firma (Vineri, 29 februarie 2008, 16:13)

        Stoewer [anonim] i-a raspuns lui theo

        Mai intai suna la firma respectiva: ei sunt obligati sa-ti spuna cate actiuni mai ai si daca ai de primit dividende (legea nu obliga sa trimita ceva prin plic decat la actionarii semnificativi). Valoarea actiunilor le poti consulta pe www.bvb.ro.
    • 0 (0 voturi)    
      se pot vinde chiar daca nu mai ai cuponul (Vineri, 29 februarie 2008, 16:06)

      Manoliu Marius [anonim] i-a raspuns lui mbasa

      Da, se pot vinde actiunile pentru ca toti actionarii de la orice societate sunt inregistrati intr-o baza de date, respectiv la Depozitarul Central si tre sa te duci cu buletinul, atat. Asa am facut si eu si m-am dus la Estinvest, e o soc de servicii de investitii financiare si acolo le-am vandut.
  • 0 (0 voturi)    
    SIF Muntenia (Vineri, 29 februarie 2008, 15:22)

    gicad [anonim]

    Cupoanele mele sunt la SIF Muntenia - singura problema este ca nu sunt in RO, vreau sa le vand si nu se prea poate decat daca sunt acolo. Administratorii fondului nu prea raspund la email-uri si nimeni nu s-a gandit la cei ce nu mai locuiesc in Romania dar dispun de actiuni.

    Numai bine
    G
    • 0 (0 voturi)    
      Forum SIF (Vineri, 29 februarie 2008, 16:16)

      Stoewer [anonim] i-a raspuns lui gicad

      Pe site-ul SIF Muntenia este un forum unde se discuta astfel de probleme. Daca problema nu s-a mai pus, poti sa te inscrii linistit: cineva tot iti va da un raspuns. La e-mailuri SIF nu prea raspunde, dar te poti informa si telefonic. Eu am avut primit informatii foarte utile la telefon, am dat peste un tip foarte simpatic acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    Buna intrebare . (Vineri, 29 februarie 2008, 15:33)

    eugenrc [utilizator]

    Chiar ar fi frumoasa o investigatie jurnalistica pe aceasta tema .

    Cred ca ar putea fi descoperite o gramada de lucruri interesante .

    Nici eu nu am primit nici o veste de la intreprinderea la care cica asi fi actionar .

    Oare dreptul de a fi actionar poate fi revocat unilateral ?
    De exemplu :
    Firma la care ai actiuni poate sa iti anuleze dreptul de a fi actionar fiindca nu ai participat la sedintele cu actionarii ?

    Zic si eu .
  • 0 (0 voturi)    
    Cuponiada (Vineri, 29 februarie 2008, 16:23)

    Equinoxe [anonim]

    Eu am depus cupoanele familiei la Hotel International Sinaia si la o firma de marketing pe piata auto (cel putin asa se autodeclara), Autoro Pitesti. De la niciuna din ele nu am primit niciodata vreo veste, convocare la Adunarea Actionarilor, solicitare de optiune in ce priveste repartizarea profitului (dividende sau reinvestire), nimic, nimic, nimic. Stie cineva carui organism ne putem adresa pentru a reclama aceasta situatie?
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Vineri, 29 februarie 2008, 21:03)

    mikael [anonim]

    mai trebuie vàzut ,dacà firma la care ati depus acel cupon nu a intrat in faliment sau sa delistat de pe piata bursierà din RO; in rest numai ;
  • 0 (0 voturi)    
    Dacia... (Luni, 3 martie 2008, 16:40)

    mm [anonim]

    Si daca firma respectiva s-a delistat de pe bursa ce se intampla ?(presupunand ca dispun de un cupon la o firma care nu e listata la bursa, insa, ea mai exista - sa luam ca exemplu Dacia = fabrica de automobile )
  • 0 (0 voturi)    
    sif (Luni, 8 octombrie 2012, 10:49)

    doru [anonim]

    care e procedura de vanzare . are si bunica mea un certificat la sif muntenia 1000 de actiuni