Retailerii reactioneaza in scandalul abuzurilor supermarketurilor

Metro sustine ca nu a fost implicat in acorduri de impunere a preturilor

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 7 martie 2008, 17:47 Economie | Companii

Grupul german Metro nu a fost implicat in acorduri de impunere a preturilor sau in alte practici ilegale, se arata intr-un comunicat al retailerului. Patronatele si sindicatele din industria alimentara au denuntat joi public "abuzul de putere al supermarketurilor". Producatorii acuza ca retailerii le solicita taxe pentru inscrierea pe lista de furnizori, pozitionarea la raft, taxe de catalog, taxe de promotie, care au dus la majorarea preturilor.

"Nu am fost niciodata implicati in acorduri de impunere a preturilor sau alte practici ilegale. In ceea ce priveste preturile produselor existente in retelele noastre, retailerii actioneaza doar ca un mediator. Preturile produselor comercializate in magazinele noastre sunt o rezultanta a interactiunii dintre cerere si oferta", se arata intr-un comunicat al Metro.  

"Atat la nivel international, cat si national avem proceduri clare de colaborare cu producatorii si furnizorii respectind in totalitate si cu strictete legile si regulamentele fiecarei tari in care suntem prezenti", se mai arata in comunicat.

Potrivit reprezentantilor companiei, acordurile contractuale ale Metro in Romania sunt la fel ca in oricare alta tara. Retailerul nu poate insa furniza detalii privind acordurile contractuale din motive ce tin de competitie, ddar asigura ca "acestea sunt incheiate in conformitate cu legislatia existenta privitoare la activitatile de comert din tara noastra".

Patronatele si sindicatele din industria alimentara au denuntat joi public "abuzul de putere al supermarketurilor", aducand drept argumente exemple concrete de abuzuri ale supermarketurilor si exemple de prevederi din contractele incheiate cu retailerii. Reprezentantii patronatelor si sindicatelor au aratat ca toate contractele incheiate intre supermarketuri si furnizori contin solicitarea de catre supermarketuri a unor "bonusuri, taxe si discounturi " foarte mari si intr-o continua crestere.

Producatorii din sectorul alimentar condamna aceste practici si propun propun elaborarea unui Cod de Bune Practici Comerciale pe care vor sa il negocieze cu retailerii. De asemnea acestia cer o ancheta a Consiliului Concurentei in acest sens.

Consiliul Concurentei sustine ca retailerii au o cota mica de piata, iar sectorul are un grad redus de concentrare, asa ca nu este nevoie de o investigatie privind abuzul de putere. Totusi, institutia va monitoriza domeniul pentru a sesiza posibile disfunctionalitati.

Metro este prezent in Romania prin intermediul Metro Cash&Carry si al hipermarketurilor Real.













Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1428 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    pinochio (Vineri, 7 martie 2008, 18:21)

    georgel007 [anonim]

    ma dar nu va e rusine?
    oameni buni stiati ca metro ii obliga pe furnizori sa plateasca taxa de reamenajare a propriilor magazine? adica mai exact daca metro vrea sa isi cosmetizeze un magazin ia bani de la furnizori OBLIGATORIU.
    pai ce ar fi daca un furnizor cand vrea sa isi retehnologizeze fabrica se duce sa ii ceara bani lui metro?
    astia au ajuns de o nesimtire crunta. a venit timpul ca cineva sa le mai taie din macaroana. singurii care aveau de castigat din aceste taxe aberante erau magazinele in timp ce clientii si furnizorii aveau doar de pierdut. si ce e mai important e ca nu iti cer aceasta taxa si te roaga sa le-o dai. te obliga. si daca nu iti convine la revedere, drum bun. problema e ca atunci cand te-ai listat in magazin ai platit niste taxe IMENSE pe care nu le mai vezi inapoi. asa ca esti FORTAT sa platesti toate taxele pe care le viseaza ei peste noapte.
  • +1 (1 vot)    
    metro (Vineri, 7 martie 2008, 18:59)

    viorel [anonim]

    La toate negocierile de contract se impum tot felul de taxe,care sint aberante .Exista firme care au platit taxe mai mari decit cistgul din respectivul magazin .AU IMPUS CONTACTELE ASA CUM AU VRUT .
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Vineri, 7 martie 2008, 19:20)

    ABS [anonim]

    Interesant ca sunt singurii care s-au sesizat. Oare ce spune asta? :)
  • +1 (1 vot)    
    Metro i-a bani (Vineri, 7 martie 2008, 20:15)

    tiristor [anonim]

    ca fost anganjat in cadrul unui magazin din grupul metro va aigur ca se percep nuste taxe foarte mari pentru listarea produselor si continuarea lor ca produse listate , iar taxtele se impun chiar anual, iar in cazul neplatii produsele sunt delistate .
    acum angajat la o societate care vindem produse grupului metro suntem nevoiti sa dam si noi b*** ca astvel nu mai vindem produsele im magazinele lor.
    daca vrem un spatiu mai mare la raft alti bani si tot asa.

    stiu si cazuri in care anumite societati au renuntat sa mai plateasca (deoarece sau cerut sume foarte mari ).

    De ce credeti ca in magazinele metro nu mai gasiti bere balea?????Credeti ca au renuntat ei , sau au fost obligatisa renunte .

    Asta aste in ROmM si poate mai revin si cu alte societati care au renuntat.
  • +2 (2 voturi)    
    numai metro? (Vineri, 7 martie 2008, 20:17)

    mih mih [anonim]

    Fratilor, Metro doar a sarit peste cal, dar sa nu uitam pe celalti MARI care fac la fel.
    Carrefour care cere taxa de intrare in retea, 3-5 % din cifra de afaceri ca taxa de marketing anuala, ''contributie pentru extinderea retelei" , adica o taxa de 1000-2000 eur pentru intrarea in FIECARE nou magazin construit, toate obligatoriu si nediscutabil, 3-5 promotii anual, discounturi, taxa de raft , oameni de ai furnizorului care sa aranjeze marfa la raft. In receptie scrie clar si mare ca furnizorul care livreaza in orice alt lant sub pretul Carrefour va fi delistat. Cuvantul dictatura este prea bland.
    Cei care au alte cifre asteptam sa le scrie.
  • +1 (1 vot)    
    metro ia bani (Vineri, 7 martie 2008, 20:21)

    tiristor [anonim]

    ca fost angajat in grupu metro sustin ca acesta ia bani si unca foarte multi pt ca o societate sa poata vinde produsele prin magazinele lor.
    un caz este cel al berii balea care nu se mai gaseste in magazinele metro
  • +1 (1 vot)    
    carrefour (Vineri, 7 martie 2008, 20:26)

    georgel007 [anonim]

    nu sunt metro cei mai nenorociti.
    cei mai mari nesimtiti sunt cei de la carrefour. inca putin si cer marfa gratis numai ca sa o expuna la raft. e o bataie de joc totala dar e clar ca se va pune batista pe tambal :
    "Consiliul Concurentei sustine ca retailerii au o cota mica de piata, iar sectorul are un grad redus de concentrare, asa ca nu este nevoie de o investigatie privind abuzul de putere. Totusi, institutia va monitoriza domeniul pentru a sesiza posibile disfunctionalitati."
    cica retailerii au cota mica de piata. al dracu CC asta e o firma de cercetare de piata sau cum?
  • 0 (0 voturi)    
    oare (Vineri, 7 martie 2008, 20:31)

    adi [anonim]

    ... musca pe caciula?
  • +1 (1 vot)    
    tupeu si nesimtire (Vineri, 7 martie 2008, 21:21)

    gica [anonim]

    Cum adica 35%? Astia au calculat la populatia romaniei sau la populatia activa?
    E clar ca e monopol! Nu se pune problema ca vrem preturi centralizate de la stat, dar sa fie conditii cinstite pt toate partile. Fara reglementari se ajunge la monopol.
  • 0 (0 voturi)    
    Metro?! La Metro se da spaga sa se accepte marfa (Sâmbătă, 8 martie 2008, 6:24)

    Lorenzo Monkson [anonim]

    La Metro se ia spaga...sa se accepte marfa in raft. Tiriac stie de treaba asta? Stii veba, mai usor cu hipermarketurile, in restul lumii tendinta este inversa...sa se reduca hipermarketurile deoarece incurajeaza poluarea
  • 0 (0 voturi)    
    carrefour (Sâmbătă, 8 martie 2008, 7:06)

    ss3 [anonim]

    aici spaga mare o iau buyerii si managerii de la achizitii...
  • 0 (0 voturi)    
    campanie umanitara initiata de hypermarketuri (Sâmbătă, 8 martie 2008, 10:35)

    omul de rand [anonim]

    Nici vorba! Nimeni nu a fost implicat! Cata rea vointa trebie, ca sa inventeze cineva asemenea lucruri! Ei ...? Sa ne jupuieaca pe noi...? Fiti seriosi...!<br><br>Aceste firme au venit in Romania ptr. ca au auzit ca la noi nivelul de trai este foarte scazut. S-au gandit si ei sa faca un bine. Au venit ca sa ajute pe oamenii saraci! <br><br>Si voi nu sunteti recunoscatori!
  • -1 (1 vot)    
    Cine vorbea.... (Sâmbătă, 8 martie 2008, 10:46)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    Muhahaha, pai astia vorbesc?! Ei care au fost aici inaintea orcarui hypermarket si cerea fara a clipi: taxa de listare producator, taxa de listare produs, taxa de raft, taxa de magazin nou, taxa de catalog, si nu le mai stiu ca sunt asa de multe.
    Prin 2000 lucram la un producator de calculatoare. Metro ne impunea in mod cert pretul: spunea ca vrea un sistem cu o anumita configuratie la un pret bine precizat. Desi firma respectiva producea sisteme de calitate, pentru a satisface Metro trebuia sa foloseasca numai componente de slaba calitate. Pana si certificatul de siguranta electrica (parca sa ii zice) era emis de un partener Metro, fara sa consulte sistemul respectiv. Eu nu as fi pus mana pe acel sistem sub nici o forma, ca era pericol de curentare....
  • +1 (1 vot)    
    Problema prost inteleasa (Sâmbătă, 8 martie 2008, 12:26)

    Mugur C. [anonim]

    Nu ii obliga nimeni pe producatori sa vanda prin lanturile de retail - nu au decat sa-si construiasca singuri propriile magazine, care este problema? Dar e mai simplu sa te plangi, nu-i asa? Daca sunt sufocati de taxele impuse, de ce continua???
    Adevarul este ca cei care profita suntem noi, ca vrem sau nu, ani de zile lingeam vitrinele din vest dorindu-ne sa avem si la noi astfel de magazine. Acum, cand au venit, nu e bine, sunt banditi...
  • 0 (0 voturi)    
    metro (Sâmbătă, 8 martie 2008, 18:02)

    irish [anonim]

    daca nu le convine de ce platesc taxele? sa se descurce altfel. eu stiu ca daca nu imi convine un pret nu cumpar ce mi se ofera. la fel si ei. nu vad de ce ar accepta daca ar fi neprofitabil. e o aberatie.