Adel Murad, ambasadorul Irakului: Firmele romanesti sunt lenese, lucreaza ca pe vremea lui Ceausescu

de M.Z.     HotNews.ro
Marţi, 18 martie 2008, 10:47 Economie | Companii

ES Adel Murad
Foto: Rompres
Adel Murad, fost ziarist, acum ambasador al Irakului la Bucuresti, critica deschis firmele romanesti pentru lipsa de interes fata de potentialele oportunitati de afaceri cu tara sa. Intr-un interviu acordat agentiei Arabia la Zi, Excelenta Sa, Adel Murat, vorbeste si despre faptul ca o cerere de armament de doua miliarde de dolari din partea Irakului nu a putut fi onorata de Romania, precum si despre dificultatile pe care oamenii de afaceri irakieni le intampina la obtinerea unei vize de intrare in Romania.

Cititi fragmente din interviul acordat de E.S. Adel Murad agentiei Arabia la Zi

Intre tara pe care o reprezentati la Bucuresti si Romania au existat relatii stranse de colaborare. Care este situatia acum, atat in plan politic, cat si economic?
Relatiile noastre au debutat exact in urma cu 50 de ani. In luna august vom sarbatori acest eveniment. Este posibil sa vina chiar si presedintele Irakului la manifestarile pe care le vom organiza la Bucuresti. Pe parcursul acestei jumatati de secol, romanii au lucrat in Irak, in campurile petrolifere, au construit cele mai mari fabrici de ciment, au muncit la autostrazi, in domeniul irigatiilor, au furnizat utilaje agricole...

Si as dori sa aduc aici critici firmelor romanesti de acum. Inteleg ca romanului ii este frica de sotia lui. De ce se teme insa si de Irak? Fiindca toate imaginile negative difuzate de mass-media nu sunt reale. Investitiile turcilor, numai in nordul Irakului, se cifreaza la sase miliarde de dolari. Ale romanilor - la doar 6-10 milioane. De ce turcii nu se tem sa vina in Irak si romanilor le e frica?

Si as dori sa mai intreb ceva: de ce Guvernul Romaniei nu trateaza cu investitorii irakieni? Irakul este o tara bogata, foarte bogata, si este gata sa plateasca in numerar, orice. Dar, daca un irakian vrea sa obtina o viza, are nevoie de o luna. O viza Schengen se obtine in sase zile. Una americana, in doua zile... Iar cea romana - intr-o luna, si uneori nu o primesc... Romania are de pierdut.

Sa luam un exemplu: noi intotdeauna ne indreptam spre Romania pentru a cumpara utilaje industriale si agricole, arme, dar autoritatile de la Bucuresti complica problema. Si atunci ne ducem si cumparam de la sarbi, de la cehi, de la rusi... In urma cu doua luni, ministrul irakian al Apararii a fost prezent in tara dumneavoastra. A venit sa cumpere arme in valoare de doua miliarde de dolari. Dar nu a reusit sa isi duca la indeplinire intentia si s-a indreptat spre alta parte.

Fara suparare, firmele dumneavoastra nu stiu sa lucreze. Si acum, ele actioneaza ca pe vremea lui Ceausescu. Pe atunci, sa spunem, Irakul avea nevoie de centrale electrice. Guvernul irakian il contacta pe cel roman, trimitea banii, iar firma romaneasca mergea la Bagdad si totul era gata. Acum s-a schimbat situatia. Irakul este un stat liber. Exista o multime de firme competitive, iar companiile romanesti sunt lenese. Eu sunt ambasador, le aduc mancarea la gura si nu vor sa o mestece. Ce sa le fac mai mult? Rusii, sarbii, turcii, iranienii, norvegienii, indienii, cehii inhata mancarea. Americanii, la fel. Dar daca nici macar vize nu vor sa acorde...

Cum poate intra Romania in competitie cu SUA sau cu Turcia? E foarte greu. Fiindca, in momentul de fata, companiile irakiene sunt libere, nu mai e ca pe vremea lui Saddam Hussein. Nu colaboreaza cu Romania daca intampina greutati. Iar a obtine o simpla viza este extrem de dificil.


Concret, in ce domenii s-ar putea colabora?
Va spun inca o data: o strangere de mana are nevoie de doua persoane. Noi suntem dispusi sa colaboram in toate domeniile, dar partea romana nu se misca. Va dau inca un exemplu. In septembrie 2007 a venit in Romania ministrul irakian de Externe. S-a intalnit cu presedintele Basescu, cu premierul Tariceanu, cu ministrul Economiei, cu presedintele Senatului... Au discutat si au cazut de acord ca Romania sa deschida un oficiu consular in Kurdistan si altul in Basra.

In urma cu o saptamana, presedintele Parlamentului irakian s-a intalnit inca o data cu toti acesti demnitari. Dar pana acum nu s-a pus in practica nimic. Si, de aceea, partea romana ar trebui sa deschida un canal de comunicare, o reprezentanta economica, un consulat... Ca sa se poata colabora.  

Dar daca un investitor roman vrea, poate face afaceri in Irak?
Da. Ii dam viza, zona de nord este sigura, poate sa isi deschida un birou acolo, beneficiaza de facilitati numeroase... Poate sa obtina o bucata de teren.  

Primeste si contacte?
Sigur, altfel cum lucram? Dar deocamdata nu se vrea acest lucru. In momentul de fata sunt prezente, de exemplu, firme norvegiene in sectorul petrolier. Ele nu au experienta pe care o are Romania. Cand Talabani a devenit presedinte, eu personal am luat delegatia romana din domeniul petrolului si am dus-o la seful statului irakian.

El le-a promis ca vor beneficia de toate facilitatile de care au nevoie. Dar pe urma nu s-a mai intamplat nimic. Nu au mai dat vreun semn... Eu i-am dus la presedintele Republicii, cel mai mare om in stat. Ce sa fac mai mult? Nu pot sa ma duc acolo, sa extrag petrol si sa li-l dau romanilor.  

De curand, emirul Qatarului a vizitat Romania. Am participat si eu la dineul oficial oferit de presedintele Basescu. Qatar este un stat bogat, care dispune de gaze naturale si le-a cerut romanilor trei lucruri, pentru a investi aici miliarde. A cerut terenuri la preturi rezonabile, schimburi comerciale si facilitati de vize, pentru ca oamenii de afaceri sa vina in tara dumneavoastra.

Pentru ca un om de afaceri de acolo poate sa mearga oriunde in lume fara viza, in America, in Australia... Dar aici asteapta o luna pana sa primeasca viza. Si atunci, nu mai vine in Romania. Iar convorbirile au esuat, in opinia mea. Lucrul acesta nu s-a spus la televizor, acolo au fost prezentate ca un succes.

Dar i-am vazut la dineu. Am stat chiar langa ministrul qatarez al Comertului, care este „dinamul” emirului. De partea cealalta, era consilierul pe probleme economice al presedintelui Basescu. Si am inteles, avandu-i langa mine pe amandoi, despre ce este vorba. Daca Romania nu acorda facilitati Qatarului, cui va acorda? Afganistanului? Keniei?












[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

4911 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    :) (Marţi, 18 martie 2008, 11:20)

    S [anonim]

    de ce fuge toata lumea de Irak....OARE??!!......nici macar nordul nu mai e in siguranta, acum!
    • 0 (0 voturi)    
      asitia vor doar VIZE (Marţi, 18 martie 2008, 14:46)

      qefq [anonim] i-a raspuns lui S

      nu merita atentia, vor doar vize de Romania sa mai dea tepe pe aici foarte multi alti arabi din 90 si pan acum: Taher, Haisam etc
  • 0 (0 voturi)    
    Corect (Marţi, 18 martie 2008, 11:35)

    acornion [anonim]

    Cine cumpara marfa mea imi este bun client, prieten etc. Asta ar trebui sa fie singura regula in comert. Dar in Romania se pare ca se practica un comert politic, nu liber. In detrimentul Romaniei si in beneficiul poate chiar al celor la care fac sluj ai nostri politichishti.
    Oare va pricepe clasa politica cum ca un stat nu are decat interese? si ca in functie de cum si le apara traieste sau moare, traieste mai bine sau mai prost? Ca vremurile n-au fost si nu vor fi niciodata favorabile, ca trebuie sa iti creezi ocaziile?
  • 0 (0 voturi)    
    daca irakul e asa bun de ce nu plateste datoria? (Marţi, 18 martie 2008, 11:45)

    ion [anonim]

    daca aveti bani si sunteti asa de bogati de ce nu va platiti datoria externa fata de romania, o tara cu oameni saraci?
    • 0 (0 voturi)    
      Datoria (Marţi, 18 martie 2008, 12:12)

      io [anonim] i-a raspuns lui ion

      Aceasta este intrebarea PERFECTA !
    • 0 (0 voturi)    
      Datorie ... (Marţi, 18 martie 2008, 12:46)

      ionion [anonim] i-a raspuns lui ion

      Foarte interesanta logica lu' Ahmed asta ! Adica daca eu iti imprumut o suma de bani si vreau sa o recuperez, trebuie sa vin sa MUNCESC la tine ! Ce e asa de greu de inteles ?
      Doamne ajuta sa inceapa bancile sa gandeasca asa ... :)))
    • 0 (0 voturi)    
      o tara cu oameni saraci? (Vineri, 21 martie 2008, 14:06)

      misha [anonim] i-a raspuns lui ion

      Sa fim seriosi.
      Romania este o tara cu oameni care au tendita de a se supraevalua. Chiar daca nu stiu cu cine se compara. Chiar daca nu stiu care sunt criteriile si adversarii. Pur si simplu au o pricepere "ancestrala", indiferent de subiect, piata sau industrie si trebuie platiti pentru asta. Nu trebuie sa mai si munceasca. Iar un "smen" este intodeauna mai buna decat o treaba cinstita si tranparenta.
  • 0 (2 voturi)    
    Asta e un "diplomat"? (Marţi, 18 martie 2008, 11:54)

    ROMAN [anonim]

    E incredibil cat de vulgar se exprima si cate gafe diplomatice in serie face (finalul e demn de "videogag", reuseste sa insulte 2 tari -Afganistan si Kenya si sa recunoasca faptul ca a tras cu urechea la discutia intre roman si qatarez:))). Individul incepe cu o afirmatie jignitoare pt. mentalitatea unui arab (interviu destinat arabilor, desigur): "romanului ii este frica de sotia lui"? Serios, mai Adel? Si unde ai auzit tu "proverbul" asta? Apoi minciuni evidente: "imaginile negative difuzate de mass-media nu sunt reale". Chiar ieri o araboaica sinucigasa a masacrat 53 de arabi la Kerbala! "Irakul e o tara foarte bogata si plateste in numerar":)) De aia se plang toti donatorii ca dispar miliarde de la bugetul irakian (petrolul asigura doar 2.000$/locuitor, atat). Alta vulgaritate :"eu le aduc mancarea la gura si ei nu vor sa manance":)). Conditiile de securitate, legislative, economice si politice fiind net superioare in Romania fata de Irak, e ca si cum ambasadorul roman la Stockolm ar zice dupa vizita lui Basescu: "pai domnu' presedinte le-a adus la astia mancarea la gura, dar daca ei nu vor sa investeasca masiv in Romania, ce sa le fac eu?":)) Alta insulta dublata de o minciuna si o confuzie: "Irakul este un stat liber. Exista o multime de firme competitive, iar companiile romanesti sunt lenese." Irakul nu e inca un stat liber, nu e clar despre ce companii e vorba (romanesti/irakiene/in general) si adjectivul "lenes" pus langa "companie" arata clar nivelul de educatie economica a irakianului:). Cat despre nivelul turc de investitii, numitul Murad a "uitat" sa explice ca Turcia isi poate apara investitiile cu tancurile, e de ajuns sa treaca frontiera, ceea ce si face uneori! Numeroase tari refuza sau evita sa isi trimita cetateni in Irak, nivelul francez, italian sau spaniol de investitii e foarte redus comparat cu potentialul acestor tari. Cei care se duc in Irak nu isi risca doar banii, ci mai ales viata!
  • 0 (2 voturi)    
    Ete scartz.. (Marţi, 18 martie 2008, 12:03)

    anonimus [anonim]

    Cine s-a gasit sa ne dea lectii... Dragii de ei... Ar trebui sa rupem relatiile diplomatice cu Irakul, pana cand isi platesc datoriile fata de Romania, si abia apoi sa ne dea ei noua lectii de economie de piata. Nu cumva vor sa ne invete si democratia?
  • 0 (0 voturi)    
    :( (Marţi, 18 martie 2008, 12:10)

    ro [anonim]

    Ce darnici si bogati sunt irakienii ?!?!... Si noi romanii suntem niste putori si nu vrem sa luam banii de la ei ...
    Bai frate irakian, mai bine le-ati da conationalilor vostrii de munca, sa castige si eu un ban pt. familiile lor, ca si asa sunt vai de capul lor ! Ce bine era cand traia ceausescu, munceau romanashii pt. voi.
    Parerea mea personala este ca acest nene irakian se cam umfla in pene cu relatiile si darnicia lui, dar cred ca ar trebui sa o lase mai moale.
  • +2 (2 voturi)    
    Sarmanul... (Marţi, 18 martie 2008, 12:11)

    Catalin Dimofte [anonim]

    Sa te tii acum avalansa de mesaje de la patrioti indignati, ca sa vezi, cum indrazneste arabul asta (poate fi si rus, si chinez si multe altele) sa se ia de noi, care de la pasopt, de la Burebista incoace, care i-am incalzit la sanul nostru, i-am scolit, le-am dat femeile noastre etc., etc., etc.
    Doamne fereste sa luam in serios CE zice, nu CINE zice...
    • +1 (1 vot)    
      Erori (Marţi, 18 martie 2008, 13:06)

      Harap, dar Alb ;) [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

      Draga Catalin, e laudabila intentia ta de auto-critica si e necesar ca sa fim exigenti cu noi insine. Pt. ca vezi tu, Romania nu exista in abstract, Romania e o suma (si mai mult decat atat) a milioane de comportamente si idealuri individuale. Si daca avanseaza (chiar daca mai incet decat ai vrea tu, eu si altii) e pt. ca suma tinde sa fie mai degraba pozitiva. Putem accepta lectii de conduita politica sau economica, insa de la oameni, societati, popoare, care au demonstrat deja in Istorie ca sunt capabili(e) sa produca societati libere, prospere, pasnice. Ori aici vine un arab in mod evident incompetent si grosolan sa ne dea lectii, in conditiile in care, oricare din tarile arabe si propria lui tara sunt intr-o situatie mult inferioara Romaniei. De ce am accepta asta? Dintr-un fel de masochism national? Crezi ca ambasadorul irakian la Paris sau Madrid si-ar permite asemenea insulte si afirmatii fata de francezi sau companiile franceze? Isi permite asta la bucuresti tocmai pt. ca a observat ca romanii tind sa fie foarte toleranti cu insultele de la altii. Mai mult, imagineaza reactia irakiana la un astfel de interviu jignitor dat de ambasadorul roman la Bagad:)). Fii bland cu cine merita!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu zic nu... (Marţi, 18 martie 2008, 13:18)

        CD [anonim] i-a raspuns lui Harap, dar Alb ;)

        De acord cu tine in linii mari, desi bunaoara nu stiu de unde rezulta ca omul asta e incompetent si grosolan -- as fi zis doar ca limbajul e neprotocolar si neuzual in medii diplomatice... dar noi suntem obisnuiti cu astfel de limbaj, nu? Oricum asta e o chestiune secundara.
        Problema e pe de o parte una pragmatica (imho lectiile sunt binevenite de la oricine, atata vreme cat se poate invata ceva din ele), iar pe de alta parte noi oricum nu acceptam lectii de la nimeni.
        Am exagerat si eu, desigur -- anticipand exagerarile in celalalt sens, care, dupa cum vezi, nu lipsesc.
        Multumesc insa pentru replica eleganta.
      • 0 (0 voturi)    
        oare dl. ambasador (Miercuri, 19 martie 2008, 10:49)

        span ciufulit [anonim] i-a raspuns lui Harap, dar Alb ;)

        o fi ciulit urechile si la cele spuse deunazi de colegul sau american? Doar sunt pretini buni...Cine sare ca ars de data aceasta?
      • 0 (0 voturi)    
        isi permite pentru ca... (Vineri, 21 martie 2008, 14:11)

        misha [anonim] i-a raspuns lui Harap, dar Alb ;)

        e adevarat. Nu isi permite fata de francezi sau spanioli pentru ca...la ei nu e adevarat..
    • 0 (0 voturi)    
      cine zice e intotdeauna mai important... (Vineri, 21 martie 2008, 14:09)

      misha [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

      Daca zicea un romanas "verde" de-al nostru era alta treaba, nu?
      Sau poate daca scrie Corut vreo carte... Da' nu...nimeni nu risca asa ceva ca pierde esenta: capitalul politic. ROmanul si sistemul economic si politic romanesc este impecabil! Is nebuni strainii astia...
  • 0 (0 voturi)    
    inapoi la camile (Marţi, 18 martie 2008, 12:20)

    Florin [anonim]

    salut mai la tine preten irakian. inca de la incebut doresc eu sa spun ca esti tambit mai! dar te intlegem mai, stim ca asa se intambla atunci cand in diblomatie ajung bambalai ca tine.
    aboi cum sa deschida Romania consulat intr-un stat nebroclamat si deci inexistent ?? esti brost rau mai.
    ca sa nu mai fie broblem cu lenea firmelor eu zic sa va faceti curateni acasa, sa blatiti datoria la noi ca sa stim ca nu berdem banii in desert si duba aia mai vorbim.
    selam aleikum!
  • -1 (1 vot)    
    ia auzi la ei! (Marţi, 18 martie 2008, 12:27)

    Nicky [anonim]

    I-auzi la ei cat tupeu au!
    Pai habbibi, intai platiti ce ati luat mai demult si abia apoi discutam despre alte afaceri, asa se face in orice firma!
    Cat despre vize si alte tampenii, nu avem ce discuta, stiu ei la Bucuresti de ce nu dau vize la oricice!
  • -1 (1 vot)    
    adel fost ziarist.... (Marţi, 18 martie 2008, 12:43)

    tanta & costel [anonim]

    la "libertatea" sau la "can-can"? ca dupa limbaj si nivel de diplomatie nu cred ca a scris decat balarii!
    "Inteleg ca romanului ii este frica de sotia lui." - de unde intelegi asta mai baiete?! poate ca n-o bate suficient de des si de mult dupa standardele tale...si o mai lasa si neinfasurata pe strada! dar asta e alta poveste pe care tu oricum n-ai pricepe-o!
    "Rusii, sarbii, turcii, iranienii, norvegienii, indienii, cehii inhata mancarea. Americanii, la fel. " pai da si va zic si saru'mana la sfarsit??? hai sa fim seriosi cu libertatea statului vostru! vreti armamaent de 2 miliarde de dolari! halal libertate! n-ati fi cerut altceva! incercati un bizniz cu domnu' Patriciu... poate va intelegeti desi omu' nostru e muuult mai subtire decat tine mai cioban de camile!
  • +1 (1 vot)    
    mda (Marţi, 18 martie 2008, 12:48)

    x [anonim]

    tot asa fratilor! nu ne vindem tara! nu primim sfaturi de la nime! treburile merg perfect la noi, ce va bagati! veniti la noi sa ne dati sfaturi cand la voi e asa si-asa!

    din nou o gramada de comentarii inteligente. de-aia merg toate bine-n tara asta, ca e perfect asa cum e si la altii e mai rau.

    (exceptie comentariul lui catalin dimofte de mai sus. singurul de bun simt)
    • -1 (1 vot)    
      Re: mda (Marţi, 18 martie 2008, 13:10)

      y [anonim] i-a raspuns lui x

      Daca asta intelegi tu din comentariile de mai sus, inseamna ca esti egal cu Adel la IQ ( adica tindeti amandoi spre 0 ).
    • 0 (0 voturi)    
      Fii mai cumpatat si realist (Marţi, 18 martie 2008, 13:14)

      triplu x [anonim] i-a raspuns lui x

      Nu, nu e "totul perfect" in Romania si nu, nu la toti ceilalti e "mai rau". Nu ajuti cu nimic daca exagerezi astfel. Adevarul e mai simplu si mai pe la mijloc. Sunt lucruri bune si rele in Romania, ca in toate tarile, fara exceptii. Doar ca proportiile difera, intre state. In tara noastra, in momentul asta istoric, lucrurile bune abia au inceput sa le depaseasca, lent, pe cele rele, la altii (prin tari europene vestice sau Japonia/Australia, etc.) cele bune le depasesc cu mult pe cele rele si asta de decenii. Romania recupereaza o perioada in care a fost decuplata de la dezvoltarea prosperitatii occidentale. Irakul face parte din categoria tarilor unde nenorocirile si problemele le depasesc cu mult reusitele. E genul de tara unde zilnic mor asasinati zeci de oameni, e razboi civil. Sub nici o forma nu pot fi acceptate asa zisele comentarii ale acestui ambasador cu postul cumparat de seful sau tribal. Mda, poate nu ai auzit, dar irakienii inca sunt organizati pe triburi:))
    • -1 (1 vot)    
      arab imputzit si mincinos (Marţi, 18 martie 2008, 15:34)

      concitadin [utilizator] i-a raspuns lui x

      Cum poate cineva sa-si imagineze ca umbla irakienii cu 2 miliarde de dolari sa cumpere arme asa de capul lor si in final cumpara de la Serbia?
      Hello, bai scula de ambasador, pe cine vrei sa prostesti? Ai uitat ca sunteti ocupati de americani?
      Eu l-as chema pentru explicatii la MAE.
  • 0 (0 voturi)    
    Noi vrem oameni de afaceri francezi, americani (Marţi, 18 martie 2008, 12:55)

    Razvan007 [utilizator]

    spanioli, britanici samd. In acele tari se afla adevaratul capital.<br><br>Am vazut eu ce fel de afaceri pot face Iraqienii: cei mai multi fura tot ce misca, iar masurile politienesti normale intr-o democratie nu ii sperie deloc ! Ei sunt obisnuiti cu bombe in strada si cu oameni torturati. Pentru ei un termen de inchisoare de 10 ani intr-o puscarie din Romania nu inseamna nimic.<br><br>Astfel de oameni sunt un pericol real pentru romani si pentru cei cu care intra in contact. Practic pentru fiecare om de afaceri din Iraq trebuie detasate resurse din SRI ca sa stea cu ochii pe ei, iar SRI-ul trebuie pe urma platit din banii nostri.
  • 0 (0 voturi)    
    Vrajala cu viza (Marţi, 18 martie 2008, 13:40)

    gigelush [anonim]

    Qatarul nu este a parte a "Visa Waiver Program", iar cetatenii lor, inclusiv oamenii de afaceri, daca au nevoie sa calatoreasca in USA.... AU NEVOIE DE VIZA, nu cum afirma D-l Ambasador in acest articol
  • 0 (0 voturi)    
    lamurire (Marţi, 18 martie 2008, 14:49)

    mim [anonim]

    Am auzit acum cateva zile o stire referitoare la o initiativa legislativa in legatura cu aprobarea producerii de armament de catre firmele private. Daca este adevarat ceea ce spune ambasadorul... incep sa inteleg de ce atata graba in Parlament (doar e vorba de 2 miliarde $).
    Cat despre poporul irakian prieten, cand au ajuns romanii prima data la ei pentru a "le construi multilateral tara" au fost insotiti de un banal instrument pentru a le usura munca: roaba. S-au distrat o perioada cand ii vedeau pe irakieni cum o incarcau si o carau pe cap.
  • -1 (1 vot)    
    Pe datorie... (Marţi, 18 martie 2008, 15:03)

    Ash-Hali Salam Danam [anonim]

    Vad ca si astia ne iau la misto acum, pai cum sa livrezi in Irak cand ei iau pe datorii si apoi asteapta sa stergi datoriile? Sau sa le plateasca SUA datoriile, ca au interese pe acolo.

    Vizele pentru irakieni ar trebui intr-adevar desfiintate, adica sa nu se mai dea de loc, avem destui...
  • 0 (0 voturi)    
    buna (Marţi, 17 martie 2009, 18:55)

    dorina [anonim]

    asi dori sa stiu cum pot sa obtin o viza pentru irak sunt casatorita cu un irakian