Intreprinderi mici si mijlocii

Topul celor mai profitabile afaceri din Bucuresti: consultanta, comertul cu masini, farmaceuticele si constructiile

de Diana Zaharia     HotNews.ro
Joi, 3 aprilie 2008, 16:16 Economie | Companii

Domeniile de activitate cele mai profitabile se dovedesc a fi in Bucuresti, potrivit impozitelor platite la stat, consultanta si managamentul, comertul cu autovehicule, fabricarea farmaceuticelor si constructiile. Avocatura si notariatul aduc cele mai insemnate venituri in Capitala. Cel mai mare impozit pe profit, insemnand peste 3 milioane de euro, a fost platit in 2007 de o firma de consultanta, iar cel mai mare impozit pe venit, de peste 300.000 euro, de un avocat.

Cele mai mari impozite pe profit - consultanta, dealer de masini, farmaceutice

Potrivit datelor Directiei Generale a Finantelor Publice Bucuresti remise Hotnews.ro, in topul sumelor platite ca impozit pe profit s-a aflat anul trecut o firma de consultanta si management, cu 11.435.493 lei. Pe locurile urmatoare s-au plasat firme cu activitati de: comert cu autovehicule (9.137.684 lei), fabricarea farmaceuticelor (8.119.483 lei), constructii de cladiri (7.282.074 lei) si consultanta si management (5.749.102 lei).

Comparativ cu anul anterior, topul celor mai profitabile afaceri a suferit modificari. In 2006, primele pozitii au fost ocupate de constructii (12,37 milioane lei), dezvoltare si promovare imobiliara (11,62 milioane lei) si activitati de creditare (7,38 milioane lei).

Avocatii - cele mai mari venituri

Veniturile cele mai mari au fost obtinute in 2007 de avocati. In topul primelor cinci impozite pe venit, se situeaza potrivit aceleasi surse, patru avocati. Exceptia acestui clasament este un notar aflat pe pozitia a treia.

Cel mai mare impozit pe venit a fost de 1.135.333 lei, iar al cincilea de 617.812 lei. In 2006, prima pozitie a apartinut tot unui avocat care a platit un impozit pe venit de 2,38 milioane lei.

Sectorul 1, in top

Potrivit statisticii oficiale, in Sectorul 1 se gasesc trei din cele cinci firme aflate in top. Celelalte - in sectoarele  5 si 6.

Datele comunicate de Directia Finantelor Bucuresti se refera doar la afacerile mici si mijlocii, pentru ca marii contribuabili la buget, cei care au cifre de afaceri de peste 70 milioane lei, sunt administrati separat de o directie specializata.











7180 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    cele 5 sunt 4 (Joi, 3 aprilie 2008, 16:50)

    bogdan [anonim]

    Deci conform titlului:
    top 5 are 4 membri: consultanta, comertul cu masini, farmaceuticele si constructiile.

    bravo hotnews!
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Joi, 3 aprilie 2008, 17:11)

    Paul [anonim]

    Titlul nu se refera la 4 membri, ci la 4 domenii de activitiate.
    Cu alte cuvinte, Top 5 cele mai profitabile afaceri provin din urmatoarele 4 domenii de activitiate...
  • 0 (0 voturi)    
    Ba sunt 4 (Joi, 3 aprilie 2008, 17:38)

    Lulu [anonim]

    Articolul se refera la domenii de activitate.
    Din pacate, din titlul: "Top 5 al celor mai profitabile afaceri din Bucuresti: consultanta, comertul cu masini, farmaceuticele si constructiile" reiese ca afacerile de consultanta, de comert cu masini, de farmaceutice si constructii sunt cele mai profitabile cinci.Daca zici top cinci afaceri nu pui doua puncte si apoi insiri domenii. Mere si pere - it's a basic.
  • 0 (0 voturi)    
    morala (Joi, 3 aprilie 2008, 18:28)

    sile [anonim]

    Prostii se cearta iar avocatii fac averi.
    C'est la vie!
  • 0 (0 voturi)    
    pt.dile (Joi, 3 aprilie 2008, 19:06)

    mandea [anonim]

    sile...ai pus punctul pe "i... :)
  • 0 (0 voturi)    
    nu prea se potriveste (Joi, 3 aprilie 2008, 23:06)

    impozitatul [anonim]

    Cum poate fi platit un impozit pe venit 1.135.333 lei, din moment ce impozitarea pe venit se face pana la 100.000 euro? Poate va mai documentati si nespuneti si noua.
    • 0 (0 voturi)    
      ba se potriveste ! (Vineri, 4 aprilie 2008, 12:19)

      costica [anonim] i-a raspuns lui impozitatul

      Daca te documentezi inainte sa pui intrebari ai raspunsul:
      Citeste codul fiscal (titlul III) ai sa vezi ca persoanele fizice (i.e. avocatii) platesc impozit pe venit nu pe profit.
      Confunzi cu impozitarea firmelor: microintreprinderile (pana in 100,000) eur platesc impozit pe venit, firmele mijlocii si mari (peste 100,000) eur platesc impozit pe profit.
      La persoane fizice platesti impozit pe venit indiferent de cat castigi (aici vorbim insa de venitul net din care poti sa scazi ceva cheltuieli deductibile).
  • 0 (0 voturi)    
    Sulfina Barbu + ???? din Bucuresti (Vineri, 4 aprilie 2008, 0:16)

    Dedalus.... [anonim]

    Cam ce lagaturi sunt intre firmele alea si ministrii mediului- Cum se fce ca Sulfina Barbu e partener intr-una din firme, dupa ce tuna si fulgera impotriva firmelor private, icnlusiv impreuna cu una din firmele consilierului de lasectorul 2 bucuresti, domnul care nu pare sa se sinchiseasa de faptul ca e in acelasi timpo si consilier si actionar in firna de consultanta?

    Cum se face ca doamana Sulfina Barbu umbla pe la tot felul de universitati ca sa-si obtina subcontractori pe 50% fin sumele conttractate????

    OOOO! Ce minunat e sa0-ti dai baniii pe nimic...

    Succes!!! Inclusiv, stimatata adoamana Sulffina in relatiile dvs. cu firrmele din Buc, in care s-ar putea sa ne buycuram sa vdem in ce fel apar sub-contractarile... Ce-ar fi sa va spun si numele domnului consilier care are o firmna impreuna cu Dvs!!!?? EEE!???

    Rabdaree, ca vi-l spun.....