Cezar Mereuta: "Pentru prima data in 11 ani, companiile din comert domina Topul 100 al firmelor din Romania"

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Miercuri, 19 noiembrie 2008, 16:02 Economie | Companii

Evolutia profituluio brut al Top 100 companii
Foto: CRME
 documente
(19 Nov 2008) PDF, 226KB
"O privire atenta asupra acestei ierarhii pentru anul 2007 releva o situatie inedita, previzibila si nu tocmai propice unei dezvoltari generale sanatoase: ofensiva pe piata autohtona a marilor companii multinationale din comert este inca in toi si ea confirma modelul actual de crestere economica a Romaniei pe baza de consum", arata dr. ing. Cezar Mereuta, vicepresedintele Centrului Roman de Modelare Economica Bucuresti, intr-o analiza concretizata in Top 100 companii.

Din informatiile principale incluse in acest top se observa ca volumul profitului brut a crescut sustinut, de la 3,31 miliarde euro in 2006, la 4,22 miliarde euro, adica un salt de 27,5% – "o performanta notabila, cu mult peste cresterea PIB din 2007 (6%)", subliniaza Cezar Mereuta. "De altfel, rata profitabilitatii generale a «plutonului» primelor 100 de companii din Romania a avansat si ea cu 8,3% in 2007, fata de anul 2006, ajungand la 7,95%", mai arata economistul citat.

Ca noutati, analiza releva ca "pentru prima oara, toate cele 12 companii cu cifra de afaceri mai mare de 1 miliard EURO sunt filiale ale companiilor multinationale
semnificative".

Vestea proasta este ca firmele din comert au "acaparat", practic, topul: "Din cele 10 companii nou intrate in Top 100 Romania 2007, sapte sunt din comert, si nici una din industria prelucratoare, iar din cele iesite din Top, sase sunt din industria prelucratoare si niciuna din comert. Cifrele vorbesc de la sine", explica Mereuta.

Vezi analiza integrala in documentul atasat. 












1819 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    reversul medaliei (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 16:33)

    mihai [anonim]

    Economia mondiala e atinsa de recesiune; Romania in schimb pare sa se resimta mai putin.
    O fi posibil ca producand si consumand mai mult pe plan intern sa ne decuplam -cel putin temporar- de economia globala, si in felul asta sa reducem impactul actualei crize?
    Repet: producand si consumand mai mult, nu doar consumand...
    • 0 (0 voturi)    
      Romania, tara fagaduintei... (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:00)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Mai stii tu o alta tara din lumea care sa nu fie afectata de criza economica?

      Nu te imbata cu apa rece, ce trebuie sa se intample se va intampla.
      Ce faci tu se cheama masturabare mentala!

      Dar pe bune, te-ai gandit, daca ar cadea un asteroid de aur in Romania ce bine ar fi?
      :))))
  • 0 (0 voturi)    
    lol (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 16:41)

    lol mai [anonim]

    cum zici? Topul e pe anul 2007 din datele de bilant de la 31dec 2007 ..ce treaba are criza?
    • 0 (0 voturi)    
      profit (Joi, 20 noiembrie 2008, 20:08)

      dddan [anonim] i-a raspuns lui lol mai

      Trebuie sa vedem partea buna a lucrurilor: fetitele se vor ieftini. Parca le vad pe pitipoancele obisnuite cu BMW cum vor merge cu Loganu'.
  • 0 (0 voturi)    
    V-am Spus Eu (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 17:00)

    M.O [anonim]

    Cind Romania A aderat la UE - Eu Scriam disperat ca sa nu adehere- atunci , ci sa mai astepte ca economia tari sa se dezvolte mai mult si atunci v-om putea intra in uniune cu alta putere de tirguiala.

    Multi in acele momente ma criticau, desi explicam ca Romania n-o sa fie decit 22 de milioane de consumatori pentru europeni.

    Explicam ca cea mai mare vina a avuto comunisti de la psd care atitia ani nu a facut decit sa vinda lor insusi si clientelei lor tot ce a avut Romania mai bun si valoros.
    A vindut pe nimik si sub masa toate mijloacele puternice ale economiei Romanesti

    Acum tragem ponoasele deciziilor lor si dorinta mare a majoritatatea Romanilor de a adera in Uniune. Nu Multi au realizat ce se va intimpla cu Economia tarii cind tu deschizi portile la o invadare de produse ale altor economii.

    Asa conducere si vizionari Economici am avut -Asa platim!
    • 0 (0 voturi)    
      de acord cu tine (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 18:19)

      ady [anonim] i-a raspuns lui M.O

      perfect adevarat ce zici tu...dar ma tem ca nimeni nu ar fi putut stopa furaciunea..daca privesti inapoi in istorie a fost acelasi model de a exista ..cativa lideri au fost capabili dar dupa ce s-au dus anarhia s-a instaurat ..Tepes tragea in teapa pe cei lenesi pe cei care furau etc ....la momentul actual doar niste legi dure care sa protejeze cetateanul cinstit si securitatea tarii si formarea unui nucleu dur impenetrabil care sa puna in aplicare aceste legi ne-ar putea scoate la liman..daca inca mai speri la ceva bun cu Romania esti naiv ..o alternativa ar fi monarhia ..situatia pare mai grava decat ne-o imaginam...practic nu evoluam tehnologic ..daca cineva imi arata un produs tehnologic romanesc 100% fac cinste..cei cu bani ?guvernul?firme cu prestanta?centre de cercetare ..sistemul nu functioneaza
    • 0 (0 voturi)    
      Nu mai intram niciodata (Joi, 20 noiembrie 2008, 10:55)

      bogdant [anonim] i-a raspuns lui M.O

      Daca nu intram in Uniune nu am mai fi intrat niciodata. Chestiunea cu puterea de negociere se putea pune prin 2120. Chiar daca economic anumite companii sufera (cele nerentabile ce traiua pe spinarea noastra a tuturor, cu energie subventionata fara productivitate, fara grija fata de mediu si fara produse sau servicii competitive) pe ansamblu avem un castig net chiar numai prin adoptarea fortata a unor norme comunitare. Evident ca in vreme de criza apar toti cu "v-am spus eu". Izolati de EU cu un guver de hoti PSD in frunte azi am fi cazut rau de tot la un nivel al somajului (a propos cei 1,5 milioane de lucratori - chiar daca la munci prost platite in Uniune ar fi ingrosat randurile somerilor la noi) si al inflatiei din perioada de glorie Iliescu 1990-1993.
  • 0 (0 voturi)    
    aham (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:55)

    fufa [anonim]

    CONSUMAM, CONSUMAM, CONSUMAM ..
    noi fetele ce mai producem..
  • 0 (0 voturi)    
    Avem de toate ! (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:59)

    Stefan [anonim]

    Cresterea PIB a fost mare si din pacate a fost sustinuta majoritar prin credite si deci , consum. Practic am facut datorii ca sa cumparam produsele de la altii. Industria nationala a fost modesta si dezvoltata principal de straini. Comertul este necesar dar fara o industrie autohtona bine dezvoltata, cumparam mult si exportam mai putin. Practic banii nostri cheltuiti ,depasesc banii economisiti. Dezvoltarea agriculturii a fost o gluma de ochii lumii,practic este distrusa si deci nu exporta nimic.