Dacia a intrerupt, din nou, productia pentru 18 zile

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Joi, 20 noiembrie 2008, 8:58 Economie | Companii

Uzinele Dacia Pitesti
Foto: AGERPRES
Automobile Dacia intrerupe productia, incepand de joi, 20 noiembrie si pana pe 7 decembrie, din cauza scaderii vanzarilor.

Potrivit unui comunicat dat publicitatii, masura a fost luata "ca urmare a degradarii situatiei pe pietele auto, atat la export cat mai ales pe principala sa piata, Romania, situatie care risca sa se prelungeasca".

Salariatii care vor intra in somaj tehnic vor primi 85 la suta din salariul total brut, conform prevederilor contractului colectiv de munca si vor beneficia de bonurile de masa aferente zilelor de intrerupere a activitatii, pe care le-au primit in avans.

La Uzina Dacia isi vor continua activitatea doar muncitorii de la Centrul CKD si o parte din desfacere. Potrivit estimarilor viceliderului SAD, Ion Iordache, in fiecare zi vor merge la serviciu in jur de 3.000 de angajati.

"Uzina nu se inchide. Este oprita temporar si exista anumite sectoare unde se va lucra normal. Nu pot face aprecieri exacte. Cred ca in jur de 3.000 de oameni vor veni la serviciu, dar aceasta cifra va fi fluctuanta in functie de cerintele zilnice. Pierderile sunt mari, dar nu uriase. Situatia este ingrijoratoare pentru 2009. La celelalte firme reprezentate de SAD s-au format comisii paritare pentru stabilirea programului de lucru pentru finalul anului", a declarat Iordache.













Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

1320 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    naspa... (Joi, 20 noiembrie 2008, 9:28)

    liviu [anonim]

    dacia e in criza, sidex la fel etc...
    in schimbromania NU o sa sufere de pe urma crizei
    salariile profesorilor, bugetarilor etc se vor mari cu 50%
    impozitele nu vor creste etc....
    ce face campania asta din oameni... ce nu face omu pentru a musca din ciolan inca 4 ani...
  • -2 (4 voturi)    
    Era comunista.... (Joi, 20 noiembrie 2008, 9:58)

    Weather [anonim]

    Desigur principalul vinovat nu poate fi decit Ceausescu si comunistii:daca ei nu ar fi construit Dacia, Sidex-ul si alti colosi,acum nu ar mai fi avut ce sa se inchida.DEci sa zicem cu totii in cor :JOS COMUNISMUL
  • -1 (1 vot)    
    LOL (Joi, 20 noiembrie 2008, 10:20)

    paul son [anonim]

    Buna gluma, Weather, you made my day! O gluma cam amara(ie), totusi.
    Hey, da' nici establishmentele (din plastic si tabla) ale Kapitalismului nu sunt mai prejos!
    Ai auzit probabil de Colgate Palmolive ca inchide fabrica de pasta de dinti din Brasov (se muta in Polonia).
    Coca Cola Iasi se inchide si aia la anu' (se cara la Chisinau dupa ce au beneficiat aici de 10 ani scutire de impozit pe profit). Urmeaza Coca Cola Oradea, ca aia din Bucuresti s-a inchis deja.
    Abia astept ziua cand hangarele alea hidoase numite super-hyper-marketuri o sa inceapa sa traga obloanele, una dupa alta...
    Stau, la rand, Mooooolurile! *evil grin*
    Kapitalismu' (salbatic) RULZ! *fart*
    • +3 (3 voturi)    
      apopos de coca cola si palmolive... (Joi, 20 noiembrie 2008, 10:55)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui paul son

      noi d c nu facem ca nemtii???? adica nokia a plecat si a trebuit sa plateasca tot ce n-a platit anii aia cat a fost???

      adica le dam facilitati si apoi se care nu mi se pare corect... daca nu aveau parte de facilitati era ok, dar asa e o problema... desigur noi nu avem ambitia si coloana vertebrala a nemtilor, dar...
  • +1 (1 vot)    
    cresterea continua (Joi, 20 noiembrie 2008, 10:50)

    muntsy [anonim]

    Asa e, trebuia sa faca mai multe televiziuni, discoteci si agentii de pariuri, nu stiu unde i-o fi fost capu cand a construit canale, uzine, locuinte si retea de sosele nationale, uite, guvernele de dupa '89 au construit de toate, si nu s-au bagat nicidecum pe fabrici si autostrazi, au stiut ei ceva... si sunt cei mai apreciati :). Acum daca pica economia romaneasca normal ca Ceausescu e de vina, ca astia din urma n-au construit nimic!
  • -1 (1 vot)    
    politicieni de 2 bani (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:24)

    gigel [anonim]

    Somaj peste tot si bugetarii vor mariri de peste 50%.Problema nu ar fi ca ei cer, problema este ca inconstientii care se ocupa cu politica le mai si promit .Nerusinatii, sunt in stare de orice fel de minciuni pentru a putea pune mana pe putere.
    Ba mai mult , ar fi in stare sa arunce tara in criza pentru a parea si cinstiti.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu disperati (Joi, 20 noiembrie 2008, 12:58)

    www.khris.ro [utilizator]

    Nu trebuie sa disperam vazand anunturile din ultimele zile privitoare la reducerea productiei si/sau la concedierile anuntate de unele companii. Este adevarat ca anul 2009 va fi foarte greu, dar una este sa privim lucrurile cu realism, si alta sa ne luam cu mainile de cap.
  • -1 (1 vot)    
    LOGAN (Joi, 20 noiembrie 2008, 13:00)

    MG [utilizator]

    Dacia trebuia sa scoata si alta caroserie pentru logan - au scos o carcasa si gata; ce se asteptau, sa inceapa romanii sa-si confunde masinile? Epoca in care toate masinile aratau la fel a trecut - mai multe caroserii sunt indicate
  • +3 (3 voturi)    
    dacia (Joi, 20 noiembrie 2008, 14:01)

    iulyan [anonim]

    E adevarat ca nu sunt vanzari dar cum naiba sa fie cand zilele trecute am fost la o reprezentanta dacia si nu aveau logan decat vreo 4 masini dar slab dotate si mi-au zis ca daca vreau sa fac comanda dureaza pana dupa 1 ianuarie . O fi criza dar astia nu fac nimik sa amelioreze situatia
  • -1 (1 vot)    
    Dacia (Joi, 20 noiembrie 2008, 14:51)

    Cristi [anonim]

    Parerea mea e ca si-o merita...si eu am patit la fel cu dacia, dureaza mult...pentru orice model/ echipare. Deci.... la valeeeeeeeee
  • 0 (0 voturi)    
    intrarea in criza (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 8:16)

    viorel [anonim]

    la noi in romania nu intereseaza pe nimeni de criza mondiala ,au alte preocupari ;CAMPANIA ELECTORALA dar se vor trezi dupa 01 01 2009 ca romania e in plina criza economico-financiara.
  • 0 (0 voturi)    
    VRAJEALA LA DACIA! (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 23:34)

    dobrin [anonim]

    criza la Dacia, provocata intentionat, fracezii vor sa scape de vechiul megan care-i pe stoc pentru a face loc celui nou, ori Dacia ai lua vanzarile,... de ce nu se reduce costul la Logan care-i o tigaie, din urmatoarele motive: firmele directorasilor romani intermediaza tot ce intra in fabrica dacia si toate lucrarile din platforma dacia sunt luate de firme, astfel pretul se ridica, salariile acestora de 4 -5 ori mai mari ca ale muncitorilor, sunt cate unii care au iesit la pensie si inca mai lucreaza si pe ce salarii, s-a pus problema sa se dea tineretul afara, stiti ce salarii au de mizerie, un sef comunist(ca sunt foarte multi ramasi! ) i-a salariul la 5-6 din astia, intreb francezii care-i avantajul aici...culmea dupa ce au venit francezi s-au inmultit ca ciupercile....s-a pus problema muncitorilor in varsta de 50 de ani a scoaterii acestora in salarii compensatorii, vrajeala, poti sa-i numeri pe degete intr-o sectie, acestia nu mai sunt i-au triat....de ce nu scot pe cei din conducere care depasesc varsta de 50 de ani, sunt foarte multi cu salarii enorme, ramasi dupa vremea comunistilor, au aceasi gandire de a nu face nimic, de a plimba dosare de colo colo, de a fura Dacia, prin firmele lor, mint francezul in orice, in plina criza acestia vin la munca, uzina Dacia este plina de ei, de ce? inseamna ca nu este criza!!! tineri care au studii mai aprofundate decat acestia, nu pot sa-si faca o cariera la Dacia, totul e o vrajeala comunista, o cloaca....de ce nu ei? pentru ca Loganul ar ajunge mult mai ieftin...va spun eu de ce nu ei, pentru ca si pe ei ai apara sindicatul, care-i plin tot de bosorogi si rude ale lui Pavelescu!